Zožeňte si nové sieťové vybavenie!

Ako pripojiť svoje elektronické darčeky on-line?

Možno patríte medzi tých, ktorých ich blízki na uplynulé Vianoce obdarovali množstvom elektronických darčekov. Lenže ste možno za tých niekoľko týždňov zistili, že to vaša domáca sieť jednoducho nezvláda.

Autor
Dátum zverejnenia 28. januára 2022
Obsahuje nasledovné témy

Zožeňte si nové sieťové vybavenie! Ostatne množstvo vašich darčekov bude obnovu jednotlivých prvkov domácej siete vyžadovať. Starnúce routery či extendery totiž na novinky často skrátka veľmi nestačia.

Smartphony, chytré hodinky, tablety, sieťové úložiská, smart TV, zariadenia chytrej domácnosti a ďalšie elektronické vychytávky, to so sebou okrem radosti prináša aj výraznejšiu záťaž domácej siete. Dôsledkom preťaženia môže byť nižšia priepustnosť siete a jednotlivé prístroje tak budú v on-line režime dosahovať oveľa nižšie výkony, než by bolo možné. Každá sieť je totiž taká rýchla a efektívna, ako rýchly a efektívny je jej najslabší článok – teda Wi-Fi router.


Halo H30G

Využiť potenciál elektronických noviniek vo svojej domácnosti budete môcť vďaka posilneniu Wi-Fi siete, ktorej existujúce jednotlivé prvky už pokojne môžu oslavovať celú dekádu fungovania.
Čo o to, je vidieť, že sú kvalitné, ale dnešnej dobe už jednoducho nedostačujú. A to nielen kvôli rastúcim nárokom najnovších elektronických zariadení, ale aj kvôli ich množstvu. Bežná štvorčlenná rodina už môže mať naraz pripojených k sieti napríklad desať zariadení (a to nepočítame múdru domácnosť).

Upgrade siete vykonáte niekoľkými možnými spôsobmi. Buď vymeníte úplne všetky doterajšie prvky siete naraz, prípadne si ponecháte zánovný a zatiaľ dostačujúci router, ktorý rozšírite o nové opakovače (extendery) či powerline adaptéry.

Ak dáte prednosť lacnejšiemu variantu, potom by mal váš súčasný router spĺňať niektoré požiadavky na modernú sieť, aby ste ho za rok nemuseli meniť. Zásadnou požiadavkou je podpora štandardu 802.11ac či Wi-Fi 5. Ten je síce pomaly nahrádzaný štandardom 802.11ax (Wi-Fi 6), ale masové šírenie tohto štandardu je možné čakať až v priebehu nasledujúcich rokov, takže je možné úspešne predpokladať, že Wi-Fi 5 vašim domácim potrebám stále bohato postačí.

Wi-Fi 5 tu s nami skrátka ešte niekoľko rokov bude a požiadavky menších domácností aj tento štandard naplnia dokonale. Ponúka totiž skvelý pomer ceny a výkonu – a medzitým môžete čakať, až budú zariadenia s Wi-Fi 6 lacnejšie.

Je potrebné spomenúť aj technológiu MU-MIMO pre súbežné pripojenie viacerých zariadení súbežne. Do istého množstva smartfónov, tabletov či počítačov by ste na jednotlivých zariadeniach nemali spoznať zmenu kvality či rýchlosti spojenia. Univerzálnosť routera by mal podčiarkovať aj port USB, ideálne verziu 3.0 pre pripojenie sieťovej tlačiarne alebo úložiska. No a určite treba sledovať aj priepustnosť vo frekvenčných pásmach 2,4 i 5 GHz.

Ak sa rozhodnete k výmene routeru, môžete namiesto klasického modelu využiť mesh systém, ktorý pozostáva z viacerých jednotiek AP (prístupových bodov) pre rozšírenie bezdrôtového signálu rovnomerne po celej domácnosti.

Také mesh systémy vo svojom portfóliu ponúka napríklad výrobca sieťových zariadení Mercusys, čo je na slovenskom trhu značka pôsobiaca cca 2 roky a presadzuje sa vďaka skvelému pomeru ceny a výkonu pri jednotlivých zariadeniach. Najvyšším a najrýchlejším meshovým systémom z portfólia Mercusysu je model Halo H50G, ktorý dokáže v troch jednotkách pokryť plochu až 550 metrov štvorcových. Vie rýchlosť prenosu dát do 1,9 Gb/s v dvoch pásmach a je možné ho jednoducho ovládať a spravovať pomocou mobilnej aplikácie Mercusys.

Halo H50G

Vďaka mesh systémom získate po celej domácnosti jeden názov Wi-Fi siete (SSID) a pri sledovaní videa alebo napríklad hraní on-line hry pri súčasnom pohybe medzi dvoma miestnosťami alebo poschodiami domu ani nespozorujete, že ste sa práve prepojili k inej jednotke.

Ako sme si už povedali, je ďalšia možnosť finančne ešte trochu schodnejšia a spočíva v posilnení domácej Wi-Fi siete na okrajoch. A to o extendery alebo opakovače, prípadne powerline adaptéry. Ak sa rozhodnete pre extender, ten vám stačí kúpiť jeden. Naopak powerline adaptéry na prenos dát cez rozvody elektrickej energie potrebujete aspoň dva. Jeden zapojíte do zásuvky blízko routeru (a prepojíte s ním) a druhý zapojíte aj do zásuvky, ale v miestach, kam chcete rozšíriť svoju bezdrôtovú sieť. Kvôli podpore štandardu AC1200 odporúčame z extenderov napríklad model Mercusys ME30. Z powerline adaptérov potom môžete siahnuť po sade MP510 KIT.

Mercusys ME30

Alternatívou môže byť napríklad extender RE365 od značky TP-Link, ktorý okrem podpory štandardu AC1200 zahŕňa aj priechodnú zásuvku.

Je teda vidieť, že kde je vôľa, tam je cesta. Pokiaľ sa rozhodnete, že využijete jeden z nami ponúkaných tipov, potom svoje vianočné darčeky bez problémov pripojíte tak, že nebudete musieť byť nervózny kvôli rýchlosti pripojenia a tomu, že by sa váš on-line obsah zasekával. A ak sa náhodou aj naďalej zasekávať bude, potom chyba najskôr bude na strane poskytovateľa internetového pripojenia (ISP) a nie na tej vašej.


TP-Link RE550

 

Fotografia na titulke: Halo H50G

Najnovšie

Vysoko kvalitné snímky a videozáznam na cestách

Spoločnosť Canon Europe predstavuje prvé APS-C bezzrkadlovky systému EOS R – EOS R7 a EOS R10

Inovatívny systém Canon EOS R prichádza aj vo formáte APS-C, a to v podobe dvoch nových bezzrkadloviek EOS R7 a R10

24. mája 2022

Štýlové ultratenké a ľahké notebooky

Nové Zenbooky – prepracovaný dizajn a vyšší výkon

ASUS predstavil nové notebooky radu Zenbook 2022 a Vivobook 2022

16. mája 2022

Najnovšia technológia pre každého

Na slovenský trh vstúpila značka TECNO

Značka smartfónov TECNO prichádza na slovenský trh rovno s piatimi modelmi smartfónov

14. mája 2022

Titulu Royal Warrant,

Opätovné získanie titulu Royal Warrant

Samsung je oficiálnym dodávateľom elektroniky pre britskú kráľovskú rodinu

11. mája 2022

 Lepší výkon

Trvanlivejšie karty s vyššou kapacitou

Samsung predstavuje nové pamäťové karty PRO Endurance  určené najmä pre bezpečnostné a automobilové kamery

11. mája 2022

Plnohodnotný notebook za bagateľ

Dokonalý študentský notebook?

MateBooky Huawei série D vsádzajú na výkon, dizajn a výdrž batérie až 9 hodín

11. mája 2022

Odolný voči pádu, vode aj prachu

Odolný prenosný SSD disk Samsung T7 Shield

Nový externý SSD disk veľkosti kreditnej karty umožňuje bleskurýchle dátové prenosy a je odolný voči pádu, vode aj prachu, takže sa výborne hodí do terénu.

10. mája 2022

PlayGoSmart pokračuje vo svojich ambicióznych expanzných plánoch

Akvíziciu herného špecialistu Gamescenter pod krídla PlayGoSmart

PlayGoSmart posilňuje svoju pozíciu v slovenskej hráčskej komunite

9. mája 2022

Prémiový výkon

ASUS oznámil úplne nový Zenbook 14 Flip OLED (UN5401)

Všestranný prémiový konvertibilný 14″ notebook je vybavený 16 : 10 OLED HDR PANTONE Validated displejom so 100 % pokrytím farebného priestoru DCI-P3

3. mája 2022

Prvýkrát budú prezentované naše projektory radu PU1000 a L700.

Víta vás Epson: navštívte nás v Hale 3 v stánku 3J100

Epson na veľtrhu ISE 2022 predstaví svoju najnovšiu generáciu projektorov 3LCD s vysokou svietivosťou

3. mája 2022

Odporúčané

Množstvo vylepšení, exkluzívne materiály a vyšperkovaný dizajn

Huawei Watch GT 3 Pro prichádzajú

Huawei prichádza s hodinkami pre dámy a pánov, ktoré sa vyznačujú nielen bohatou technologickou výbavou, ale aj prestížnymi materiálmi, ako je keramika či titán, ktoré sú v hodinárskom svete považované za luxusné.

19. mája 2022

Alebo ako sa nespáliť pri realizácii záložných systémov

Napájanie pod kontrolou

Čo na nasadzovanie UPS v skutočných podmienkach hovoria sami zákazníci a čoho sa obávajú implementační partneri? A aké sú možnosti pre manažment UPS? Vyspovedali sme profesionálov slovenskej spoločnosti TCX, ktorá sa zaoberá integračnými projektmi pre veľké spoločnosti a subjekty štátnej správy a ich skúsenosti nájdete nižšie.

28. apríla 2022

Ergonomické produkty Logitech

TEST: Keď sa lepšie cítite, dokážete aj lepšie a efektívnejšie pracovať

Ergonómia (z gréčtiny: ergon´= práca + nomos = zákony) je veda zaoberajúca sa vzťahmi vznikajúcimi medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje – či už sa jedná o tvary, materiály, osvetlenie, rozmery a pod. Cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. V ergonómii sa používajú poznatky z antropológie, […]

12. apríla 2022

Logitech SIGNATURE M650

Univerzálna myš pre pravákov, ľavákov, malú aj veľkú ruku a v rôznych farbách

Logitech spravil veľmi zaujímavú vec. Uviedli totiž jeden model, resp. modelový rad myší, z ktorého by si mohol vybrať každý používateľ počítača. Myši sú dostupné v prevedení pre malú až stredne veľkú ruku a aj vo verzii pre veľkú ruku, všetky modely sú dostupné v troch rôznych farbách a navyše aj vo verzii LEFT – […]

8. apríla 2022

Siréna alebo semafor

Axis uvádza prvú IP zábleskovú sirénu na svete

Svetovou novinkou v oblasti IP zariadení je nová stroboskopická siréna AXIS D4100-E, umožňujúca vysielať svetelné i zvukové výstražné signály. Siréna je postavená na otvorených štandardoch, takže môže byť ľahko pripojená k akémukoľvek zariadeniu Axis, prípadne k VMS spoločnosti Axis alebo VMS tretích strán. Farebné svetlo a/alebo výstražné zvuky sirény možno konfigurovať podľa potreby pre účely varovania, či upozornenia.

6. apríla 2022

Energia na cestách

Vyrobte si elektrinu, ktorú vám nezdražia

V dnešnej dobe sa v rôznych pádoch skloňuje energetická nezávislosť. Je to logické – zo všetkých strán počujeme o kríze, ktorá energia, bežne dostupná v „systéme“, zdražuje. Čím viac ľudí bude do budúcnosti energeticky sebestačných, tým lepšie. Takže čo k takejto energetickej sebestačnosti ideálne potrebujete?

28. marca 2022

Preventívne opatrenie

Ponúkame obciam a mestám bezodplatné konzultácie v kybernetickej bezpečnosti

Najväčšie ohrozenie samosprávy predstavujú prieniky do siete

1. marca 2022

Dlhý dosah ľahko prenosného objektívu

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy. Jeden z nich ponúkne najdlhšiu ohniskovú vzdialenosť zo všetkých objektívov s automatickým ostrením pre bezzrkadlové systémy[1]

24. februára 2022

Kto meshuje ten ide

Stabilná wi-fi pre celú rodinu

Homeschooling a homeoffice sú pojmy, s ktorými sa väčšina z nás v minulosti mohla stretnúť len zriedka. Dnes ide naopak o každodennú realitu veľkej časti rodín, ktoré mnohokrát s prekvapením zistili, že internetové pripojenie v domácnosti nemajú len pre zábavu.

9. februára 2022

Zožeňte si nové sieťové vybavenie!

Ako pripojiť svoje elektronické darčeky on-line?

Možno patríte medzi tých, ktorých ich blízki na uplynulé Vianoce obdarovali množstvom elektronických darčekov. Lenže ste možno za tých niekoľko týždňov zistili, že to vaša domáca sieť jednoducho nezvláda.

28. januára 2022