Zožeňte si nové sieťové vybavenie!

Ako pripojiť svoje elektronické darčeky on-line?

Možno patríte medzi tých, ktorých ich blízki na uplynulé Vianoce obdarovali množstvom elektronických darčekov. Lenže ste možno za tých niekoľko týždňov zistili, že to vaša domáca sieť jednoducho nezvláda.

Autor
Dátum zverejnenia 28. januára 2022
Obsahuje nasledovné témy

Zožeňte si nové sieťové vybavenie! Ostatne množstvo vašich darčekov bude obnovu jednotlivých prvkov domácej siete vyžadovať. Starnúce routery či extendery totiž na novinky často skrátka veľmi nestačia.

Smartphony, chytré hodinky, tablety, sieťové úložiská, smart TV, zariadenia chytrej domácnosti a ďalšie elektronické vychytávky, to so sebou okrem radosti prináša aj výraznejšiu záťaž domácej siete. Dôsledkom preťaženia môže byť nižšia priepustnosť siete a jednotlivé prístroje tak budú v on-line režime dosahovať oveľa nižšie výkony, než by bolo možné. Každá sieť je totiž taká rýchla a efektívna, ako rýchly a efektívny je jej najslabší článok – teda Wi-Fi router.


Halo H30G

Využiť potenciál elektronických noviniek vo svojej domácnosti budete môcť vďaka posilneniu Wi-Fi siete, ktorej existujúce jednotlivé prvky už pokojne môžu oslavovať celú dekádu fungovania.
Čo o to, je vidieť, že sú kvalitné, ale dnešnej dobe už jednoducho nedostačujú. A to nielen kvôli rastúcim nárokom najnovších elektronických zariadení, ale aj kvôli ich množstvu. Bežná štvorčlenná rodina už môže mať naraz pripojených k sieti napríklad desať zariadení (a to nepočítame múdru domácnosť).

Upgrade siete vykonáte niekoľkými možnými spôsobmi. Buď vymeníte úplne všetky doterajšie prvky siete naraz, prípadne si ponecháte zánovný a zatiaľ dostačujúci router, ktorý rozšírite o nové opakovače (extendery) či powerline adaptéry.

Ak dáte prednosť lacnejšiemu variantu, potom by mal váš súčasný router spĺňať niektoré požiadavky na modernú sieť, aby ste ho za rok nemuseli meniť. Zásadnou požiadavkou je podpora štandardu 802.11ac či Wi-Fi 5. Ten je síce pomaly nahrádzaný štandardom 802.11ax (Wi-Fi 6), ale masové šírenie tohto štandardu je možné čakať až v priebehu nasledujúcich rokov, takže je možné úspešne predpokladať, že Wi-Fi 5 vašim domácim potrebám stále bohato postačí.

Wi-Fi 5 tu s nami skrátka ešte niekoľko rokov bude a požiadavky menších domácností aj tento štandard naplnia dokonale. Ponúka totiž skvelý pomer ceny a výkonu – a medzitým môžete čakať, až budú zariadenia s Wi-Fi 6 lacnejšie.

Je potrebné spomenúť aj technológiu MU-MIMO pre súbežné pripojenie viacerých zariadení súbežne. Do istého množstva smartfónov, tabletov či počítačov by ste na jednotlivých zariadeniach nemali spoznať zmenu kvality či rýchlosti spojenia. Univerzálnosť routera by mal podčiarkovať aj port USB, ideálne verziu 3.0 pre pripojenie sieťovej tlačiarne alebo úložiska. No a určite treba sledovať aj priepustnosť vo frekvenčných pásmach 2,4 i 5 GHz.

Ak sa rozhodnete k výmene routeru, môžete namiesto klasického modelu využiť mesh systém, ktorý pozostáva z viacerých jednotiek AP (prístupových bodov) pre rozšírenie bezdrôtového signálu rovnomerne po celej domácnosti.

Také mesh systémy vo svojom portfóliu ponúka napríklad výrobca sieťových zariadení Mercusys, čo je na slovenskom trhu značka pôsobiaca cca 2 roky a presadzuje sa vďaka skvelému pomeru ceny a výkonu pri jednotlivých zariadeniach. Najvyšším a najrýchlejším meshovým systémom z portfólia Mercusysu je model Halo H50G, ktorý dokáže v troch jednotkách pokryť plochu až 550 metrov štvorcových. Vie rýchlosť prenosu dát do 1,9 Gb/s v dvoch pásmach a je možné ho jednoducho ovládať a spravovať pomocou mobilnej aplikácie Mercusys.

Halo H50G

Vďaka mesh systémom získate po celej domácnosti jeden názov Wi-Fi siete (SSID) a pri sledovaní videa alebo napríklad hraní on-line hry pri súčasnom pohybe medzi dvoma miestnosťami alebo poschodiami domu ani nespozorujete, že ste sa práve prepojili k inej jednotke.

Ako sme si už povedali, je ďalšia možnosť finančne ešte trochu schodnejšia a spočíva v posilnení domácej Wi-Fi siete na okrajoch. A to o extendery alebo opakovače, prípadne powerline adaptéry. Ak sa rozhodnete pre extender, ten vám stačí kúpiť jeden. Naopak powerline adaptéry na prenos dát cez rozvody elektrickej energie potrebujete aspoň dva. Jeden zapojíte do zásuvky blízko routeru (a prepojíte s ním) a druhý zapojíte aj do zásuvky, ale v miestach, kam chcete rozšíriť svoju bezdrôtovú sieť. Kvôli podpore štandardu AC1200 odporúčame z extenderov napríklad model Mercusys ME30. Z powerline adaptérov potom môžete siahnuť po sade MP510 KIT.

Mercusys ME30

Alternatívou môže byť napríklad extender RE365 od značky TP-Link, ktorý okrem podpory štandardu AC1200 zahŕňa aj priechodnú zásuvku.

Je teda vidieť, že kde je vôľa, tam je cesta. Pokiaľ sa rozhodnete, že využijete jeden z nami ponúkaných tipov, potom svoje vianočné darčeky bez problémov pripojíte tak, že nebudete musieť byť nervózny kvôli rýchlosti pripojenia a tomu, že by sa váš on-line obsah zasekával. A ak sa náhodou aj naďalej zasekávať bude, potom chyba najskôr bude na strane poskytovateľa internetového pripojenia (ISP) a nie na tej vašej.


TP-Link RE550

 

Fotografia na titulke: Halo H50G

Najnovšie

Vlajková ľod od systámu EOS R

Canon pripravuje uvedenie fotoaparátu EOS R1

Canon pripravuje uvedenie fotoaparátu EOS R1, ktorý bude prvou vlajkovou loďou systému EOS R. Nová technológia spracovania obrazu ešte viac zlepší automatické ostrenie a kvalitu obrazu

 

15. mája 2024

Vysokorýchlostný dvojpásmový adaptér pre lepšie pripojenie

TP-Link Archer T600UB Nano

Spoločnosť TP-Link, popredný svetový dodávateľ sieťových riešení a produktov inteligentnej domácnosti, predstavuje kompaktný Wi-Fi Bluetooth USB adaptér Archer T600UB Nano. Novinka zaistí flexibilné bezdrôtové pripojenie pre všetky zariadenia tak, aby fungovala s najnovším dvojpásmovým Wi-Fi routerom.

15. mája 2024

Huawei predstavil v Dubaji nové smart hodinky Watch FIT 3, vynovené Watch 4 Pro Space Edition a ďalšie inovatívne produkty

Vlajkové lode novej generácie – Objavte svet možností s Huawei

Spoločnosť Huawei dnes v Dubaji predstavila nové smart hodinky Huawei WATCH FIT 3 a Huawei WATCH 4 Pro Space Edition. Okrem týchto dlhoočakávaných produktov boli predstavené aj ďalšie novinky, vrátane vylepšeného notebooku Huawei MateBook X Pro a prvého tabletu Huawei s najnovšou generáciou PaperMatte Display, Huawei MatePad 11, ako aj mnoho ďalších nositeľných, audio a smart kancelárskych produktov.

 

9. mája 2024

Ponúka vynikajúcu kvalitu obrazu

Tlačiareň Epson SureColor P20500

Spoločnosť Epson uvádza na trh novú veľkoformátovú tlačiareň na profesionálnu tlač fotografií, umeleckých diel, plagátov a interiérových informačných nápisov

30. apríla 2024

Bez nutnosti mať u seba peňaženku alebo mobilný telefón

Zákazníci Home Creditu už môžu platiť aj hodinkami a náramkami Garmin a Xiaomi

Zákazníci spoločnosti Home Credit už môžu platiť aj inteligentnými hodinkami a fitnes náramkami Garmin a Xiaomi, čím spoločnosť rozširuje svoju ponuku k už dávnejšie fungujúcim digitálnym platobným službám Google Pay a Apple Pay. Vďaka tomu Home Credit pokrýva všetky najpoužívanejšie platobné metódy pre inteligentné zariadenia. Spoločnosť tak pokračuje v trende čoraz rozšírenejšej digitalizácie svojich služieb.

29. apríla 2024

UPGRADUJTE SVOJ POČÍTAČ!

Investujte do planéty a šetrite

Pokiaľ potrebujete zvýšiť výkon vášho počítača, UPGRADE pamäte a disku je určite správna cesta ako s relatívne menšou investíciou zvýšiť celkový výkon.

26. apríla 2024

v rozlíšení až 4K

Axis uvádza plne vybavené fixné kamery s vynikajúcou kvalitou obrazu

Spoločnosť Axis Communications prichádza s aktualizovaným radom kamier AXIS P13. Nové kamery sú ideálne pre rôzne situácie pri dohľade nad vnútornými priestormi. Na dosiahnutie maximálnej flexibility sú k dispozícii aj odľahčené základné jednotky, výmenné objektívy (s podporou i-CS) a široká škála montážneho príslušenstva. Interiérové modely sú navyše navrhnuté tak, aby sa vmestili aj do exteriérových krytov.

24. apríla 2024

TP-Link Omada ER706W-4G

Gigabitový AX3000 VPN router pre 4G+ sieť kedykoľvek a kdekoľvek

Spoločnosť TP-Link predstavuje nový gigabitový podnikový VPN router Omada ER706W-4G so vstavaným modemom pre 4G LTE pripojenie k internetu as AX3000 WiFi 6 prístupovým bodom pre bezdrôtové pripojenie užívateľov. Integráciu týchto funkcií do jediného zariadenia ocenia predovšetkým kancelárie či malé a stredné podniky.

23. apríla 2024

Huawei odkrýva stratégiu All Intelligence: Budúcnosť priemyslu s využitím umelej inteligencie

• O umelej inteligencii, jej implementácií v priemyselných odvetviach a o tom, kam smeruje informačno-komunikačný priemysel sa diskutovalo na Samite Analytikov Huawei. Podujatie spojilo viac ako 500 analytikov, výskumníkov a ďalších hostí z celého sveta.
• Počas podujatia Eric Xu, podpredseda a rotujúci predseda spoločnosti Huawei predstavil využitie umelej inteligencie spoločnosťou a stratégiu All Intelligence.

23. apríla 2024

Prvé video na YouTube

Dnes má už 19 rokov!

Úplne prvé video na YouTube sa volá „Me at the zoo“. Videonahrávka bola na web nahraná jeho spoluzakladateľom Jawedom Karimom 24. apríla 2005 o 03:27:12 UTC (5:27 nášho času), z používateľského účtu „jawed“. Viete koľko má LIKE? Ide o krátke 19 sekundové video zo ZOO v San Diegu so slonmi v pozadí, ktoré nemá práve najlepšiu […]

23. apríla 2024

Odporúčané

Pripravte sa na Wi-Fi 7 s routermi od TP-Link

Ešte vyššie rýchlosti a väčšia kapacita

V dnešnom svete je bezdrôtové pripojenie nevyhnutné na osobné aj profesionálne použitie. Od streamovania videí a hrania online hier až po vedenie obchodných rokovaní a prístup k dôležitým dokumentom, sa spoliehame na Wi-Fi, aby sme zostali v spojení a boli produktívni.

14. apríla 2024

Vysoká kvalita tlače

Výhody sublimácie: presná, odolná a všestranná potlač rôznych produktov

Sublimačná tlač sa stáva v dnešnom svete čoraz populárnejšou voľbou, a to nielen v profesionálnom, ale aj v domácom prostredí. Táto pokročilá technológia prináša množstvo výhod, ktoré ju robia atraktívnou možnosťou pre tlač rôznych typov produktov vhodných na osobné využitie alebo prezentáciu firmy.

19. marca 2024

Nočné videnie pre zlepšenie viditeľnosti v tme

Optika, ktorá zlepšuje viditeľnosť v náročných podmienkach

Vo svete plnom rôznorodých podmienok a prostredí je schopnosť vidieť v noci alebo za zhoršených svetelných podmienok neoceniteľnou výhodou. O jej využití v praxi nás dnes presviedča niekoľko unikátnych riešení v podobe pokročilých optických riešení. Dvomi najvýznamnejšími z nich sú termovízia a nočné videnie, na ktoré sa v tomto článku pozrieme bližšie, spomenieme si ich princípy fungovania a využitie v praxi.

19. marca 2024

Ktoré tonery a prečo najlepšie ochránia vašu tlačiareň?

Ktoré tonery a prečo najlepšie ochránia vašu tlačiareň?

Tonery, ktoré sú vyrobené priamo výrobcom vašej tlačiarne, sú často najlepšou voľbou pre zachovanie jej zdravia a životnosti. Tento doplnkový sortiment je navrhnutý a testovaný tak, aby dokonale zapadal do vášho tlačiaceho zariadenia a minimalizoval riziko poškodenia jeho mechanických častí, čo sa pri lacných alternatívnych verziách veľmi často stáva.

19. marca 2024

Pohodlie a jednoduchosť používania PlayStation

Hry na PC alebo PS: pre koho a ktoré sú lepšie?

V súčasnej dobe je ponuka hier na PC a PlayStation tak rozmanitá, že rozhodnutie medzi týmito dvoma platformami sa môže zdať náročné. Každá z nich ponúka jedinečné výhody a nevýhody, ktoré by ste mali zvážiť, aby ste našli pre seba alebo svojich blízkych to najlepšie riešenie. Ide o dôležité faktory, ktoré by ste mali brať do úvahy pri rozhodovaní sa medzi hraním na PC alebo PlayStation.

19. marca 2024

Nové zážitky s umelou inteligenciou

Najnovší prototyp OPPO Air Glass 3

OPPO predstavuje nové okuliare pre asistovanú realitu Air Glass 3 a ďalšie technologické inovácie

2. marca 2024

Náušnice? Nie, to sú revolučné slúchadlá Bose

Prvé kusy sú už na českom trhu exkluzívne vo vybraných predajniach a na e-shope iSTYLE.

16. februára 2024

Huawei FreeClip

Slúchadlá do každého ucha

V Huawei vyvinuli slúchadlá, ktoré skvele padnú do každého ucha. Na rozdiel od klasických slúchadiel sa totiž nevkladajú do uší, ale vďaka ergonomickému C-bridge designu držia na uchu pevne zvonku. Či už pri ich používaní sedíte za počítačom alebo cvičíte. Slúchadlá sú k dispozícii v dvoch štýlových farebných prevedeniach, v čiernej a fialovej farbe.

16. februára 2024

Inteligentné zásuvky Tapo P100M a Tapo P110M

Vylepšite si svoju domácnosť so šikovnými Wi-Fi zásuvkami Tapo

Chceli by ste začať s múdrou domácnosťou, ale neviete ako? Ideálna možnosť pre vstup do sveta internetu vecí sú múdre zásuvky. Ich cena sa pohybuje v rade nižších stoviek korún, a napriek tomu ponúka množstvo funkcií, ktoré môžete vyskúšať. Ako sami spoznáte, investícia do chytrého zariadenia sa môže rýchlo vrátiť napríklad v podobe usporenej energie. […]

7. februára 2024

8 hodín nepretržitého počúvania.

Slúchadlá FreeClip od Huawei

Inovatívny dizajn, vylepšený zvukový zážitok a potláčanie okolitého hluku

30. januára 2024