Zožeňte si nové sieťové vybavenie!

Ako pripojiť svoje elektronické darčeky on-line?

Možno patríte medzi tých, ktorých ich blízki na uplynulé Vianoce obdarovali množstvom elektronických darčekov. Lenže ste možno za tých niekoľko týždňov zistili, že to vaša domáca sieť jednoducho nezvláda.

Autor
Dátum zverejnenia 28. januára 2022
Obsahuje nasledovné témy

Zožeňte si nové sieťové vybavenie! Ostatne množstvo vašich darčekov bude obnovu jednotlivých prvkov domácej siete vyžadovať. Starnúce routery či extendery totiž na novinky často skrátka veľmi nestačia.

Smartphony, chytré hodinky, tablety, sieťové úložiská, smart TV, zariadenia chytrej domácnosti a ďalšie elektronické vychytávky, to so sebou okrem radosti prináša aj výraznejšiu záťaž domácej siete. Dôsledkom preťaženia môže byť nižšia priepustnosť siete a jednotlivé prístroje tak budú v on-line režime dosahovať oveľa nižšie výkony, než by bolo možné. Každá sieť je totiž taká rýchla a efektívna, ako rýchly a efektívny je jej najslabší článok – teda Wi-Fi router.


Halo H30G

Využiť potenciál elektronických noviniek vo svojej domácnosti budete môcť vďaka posilneniu Wi-Fi siete, ktorej existujúce jednotlivé prvky už pokojne môžu oslavovať celú dekádu fungovania.
Čo o to, je vidieť, že sú kvalitné, ale dnešnej dobe už jednoducho nedostačujú. A to nielen kvôli rastúcim nárokom najnovších elektronických zariadení, ale aj kvôli ich množstvu. Bežná štvorčlenná rodina už môže mať naraz pripojených k sieti napríklad desať zariadení (a to nepočítame múdru domácnosť).

Upgrade siete vykonáte niekoľkými možnými spôsobmi. Buď vymeníte úplne všetky doterajšie prvky siete naraz, prípadne si ponecháte zánovný a zatiaľ dostačujúci router, ktorý rozšírite o nové opakovače (extendery) či powerline adaptéry.

Ak dáte prednosť lacnejšiemu variantu, potom by mal váš súčasný router spĺňať niektoré požiadavky na modernú sieť, aby ste ho za rok nemuseli meniť. Zásadnou požiadavkou je podpora štandardu 802.11ac či Wi-Fi 5. Ten je síce pomaly nahrádzaný štandardom 802.11ax (Wi-Fi 6), ale masové šírenie tohto štandardu je možné čakať až v priebehu nasledujúcich rokov, takže je možné úspešne predpokladať, že Wi-Fi 5 vašim domácim potrebám stále bohato postačí.

Wi-Fi 5 tu s nami skrátka ešte niekoľko rokov bude a požiadavky menších domácností aj tento štandard naplnia dokonale. Ponúka totiž skvelý pomer ceny a výkonu – a medzitým môžete čakať, až budú zariadenia s Wi-Fi 6 lacnejšie.

Je potrebné spomenúť aj technológiu MU-MIMO pre súbežné pripojenie viacerých zariadení súbežne. Do istého množstva smartfónov, tabletov či počítačov by ste na jednotlivých zariadeniach nemali spoznať zmenu kvality či rýchlosti spojenia. Univerzálnosť routera by mal podčiarkovať aj port USB, ideálne verziu 3.0 pre pripojenie sieťovej tlačiarne alebo úložiska. No a určite treba sledovať aj priepustnosť vo frekvenčných pásmach 2,4 i 5 GHz.

Ak sa rozhodnete k výmene routeru, môžete namiesto klasického modelu využiť mesh systém, ktorý pozostáva z viacerých jednotiek AP (prístupových bodov) pre rozšírenie bezdrôtového signálu rovnomerne po celej domácnosti.

Také mesh systémy vo svojom portfóliu ponúka napríklad výrobca sieťových zariadení Mercusys, čo je na slovenskom trhu značka pôsobiaca cca 2 roky a presadzuje sa vďaka skvelému pomeru ceny a výkonu pri jednotlivých zariadeniach. Najvyšším a najrýchlejším meshovým systémom z portfólia Mercusysu je model Halo H50G, ktorý dokáže v troch jednotkách pokryť plochu až 550 metrov štvorcových. Vie rýchlosť prenosu dát do 1,9 Gb/s v dvoch pásmach a je možné ho jednoducho ovládať a spravovať pomocou mobilnej aplikácie Mercusys.

Halo H50G

Vďaka mesh systémom získate po celej domácnosti jeden názov Wi-Fi siete (SSID) a pri sledovaní videa alebo napríklad hraní on-line hry pri súčasnom pohybe medzi dvoma miestnosťami alebo poschodiami domu ani nespozorujete, že ste sa práve prepojili k inej jednotke.

Ako sme si už povedali, je ďalšia možnosť finančne ešte trochu schodnejšia a spočíva v posilnení domácej Wi-Fi siete na okrajoch. A to o extendery alebo opakovače, prípadne powerline adaptéry. Ak sa rozhodnete pre extender, ten vám stačí kúpiť jeden. Naopak powerline adaptéry na prenos dát cez rozvody elektrickej energie potrebujete aspoň dva. Jeden zapojíte do zásuvky blízko routeru (a prepojíte s ním) a druhý zapojíte aj do zásuvky, ale v miestach, kam chcete rozšíriť svoju bezdrôtovú sieť. Kvôli podpore štandardu AC1200 odporúčame z extenderov napríklad model Mercusys ME30. Z powerline adaptérov potom môžete siahnuť po sade MP510 KIT.

Mercusys ME30

Alternatívou môže byť napríklad extender RE365 od značky TP-Link, ktorý okrem podpory štandardu AC1200 zahŕňa aj priechodnú zásuvku.

Je teda vidieť, že kde je vôľa, tam je cesta. Pokiaľ sa rozhodnete, že využijete jeden z nami ponúkaných tipov, potom svoje vianočné darčeky bez problémov pripojíte tak, že nebudete musieť byť nervózny kvôli rýchlosti pripojenia a tomu, že by sa váš on-line obsah zasekával. A ak sa náhodou aj naďalej zasekávať bude, potom chyba najskôr bude na strane poskytovateľa internetového pripojenia (ISP) a nie na tej vašej.


TP-Link RE550

 

Fotografia na titulke: Halo H50G

Najnovšie

Predvianočné nákupy

Ako bezpečne vyriešiť vianočné darčeky bez následkov? 

Ľudia sa s príchodom predvianočných nákupov presúvajú do online priestoru čoraz intenzívnejšie. Nákup cez internet alebo využívanie mobilných aplikácií na komunikáciu je pohodlnejší a rýchlejší, má však svoje bezpečnostné riziká.

6. decembra 2023

Jednoduché dotykové nastavenie hlasitosti siete

Nový ovládač hlasitosti od Axis

Axis predstavuje nový ovládač pre jednoduchšie nastavenie hlasitosti a zdroja zvuku v zónach

30. novembra 2023

Ročne ušetrí tisícky eur aj 400 ton emisií CO2

Bratislavská budova Tower 115 prešla zásadnou energetickou modernizáciou

Batériové úložisko využíva nehorľavé batérie so systémom správy batérií BMS. Už za 1,5 mesiaca činnosti „vymazalo“ svoju uhlíkovú úsporu z výroby a produkuje čistú úsporu CO2, ktorú si majiteľ môže vykázať vo forme carbon offsetu vo svojom ESG reporte.

27. novembra 2023

Honda prináša na trh 2. generáciu „Miimo“ - Inteligentné robotické kosačky

Inteligentné robotické kosačky

„Miimo je viac než len robotická kosačka; je to záväzok spoločnosti Honda predefinovať starostlivosť o trávnik. Náš nový rad Miimo stelesňuje precízne inžinierstvo a inovácie. S Miimo nekosíme len trávniky, ale formujeme budúcnosť vášho trávnika.“

27. novembra 2023

Ideálne pre firmy, ktoré chcú zvýšiť efektivitu a zlepšiť udržateľnosť

Nové vysokorýchlostné čiernobiele firemné tlačiarne od Epson

Spoločnosť Epson uvádza na trh nové kompaktné čiernobiele tlačiarne pre pracovné skupiny

23. novembra 2023

AXIS P3738-PLE, P3737-PLE a P3735-PLE

Axis má nové multisenzorové kamery s umelou inteligenciou. Dokážu pokryť aj široké plochy v rozlíšení až 4×4K

Pre priaznivcov efektívnych riešení uvádza spoločnosť Axis Communications tri nové panoramatické kamery radu AXIS P37, ktoré ponúkajú štyri streamy v rozlíšení až do 4K na kanál a poskytujú tak vynikajúci prehľad aj detailné pokrytie. Sú určené na dohľad nad rozsiahlymi oblasťami, pretože disponujú ostrým obrazom so všetkými detailmi i pri nízkom osvetlení alebo vďaka 360° […]

16. novembra 2023

Prehľadnejšie a intuitívnejšie používateľské rozhranie

ColorOS 14

OPPO začalo s oficiálnou distribúciou globálnej verzie systému ColorOS 14 s dlhou sériou vylepšení

16. novembra 2023

Prieskum

Slováci stále milujú SMS-ky

U mladých je populárny Messenger aj Instagram, starší stále obľubujú Skype

16. novembra 2023

Kingston viedol rebríček aj v 2022

Poznáme najpredávanejšie SSD a najväčšieho výrobcu

Spoločnosť Kingston Digital Europe Co LLP, ktorá je výrobcom flash pamäťových zariadení a pobočkou Kingston Technology Company, svetového lídra v oblasti pamäťových produktov a technologických riešení, dnes oznámila, že ju spoločnosť TrendForce označila na prvej pozícii na trhu ako najväčšieho dodávateľa SSD diskov pre tretie strany za celý rok 2022. Podľa TrendForce pripadá na spoločnosť […]

15. novembra 2023

Súčasť širokej rodiny Galaxy

Filmovým fanúšikom pre radosť

Samsung Galaxy Tab A9 a Galaxy Tab A9+: výborné tablety na prácu i zábavu pre každého

9. novembra 2023

Odporúčané

Nové kamery Tapo toho ale vedia oveľa viac

Strážte si každý kút vašej domácnosti aj za tmy

Nové domáce Wi-Fi kamery Tapo C212, ktoré disponuje ethernetovým portom a Tapo C211, prvá Tapo kamera v čiernej farbe, v sebe ukrývajú osvedčené funkcie zabezpečenia, ale ponúkajú aj ďalšie vychytávky, ktoré oceníte v každodenných situáciách.

23. novembra 2023

Výnimočnou osobnosťou vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík

Piaty ročník ESET Science Award pozná laureátky a laureátov ocenenia.

Medzinárodná komisia na čele s nobelistom Michelom Mayorom vybrala na základe komplexného hodnotiaceho procesu tohtoročné laureátky a laureátov ocenenia ESET Science Award. Laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík, laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov je Matej Baláž a laureátkou v kategórii Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania sa stala Daniela Ostatníková. Vo […]

13. októbra 2023

Prístroje jednoducho ovládate z jedného miesta.

Spravujte domácnosť múdro

Produkty chytrej domácnosti nás obklopujú čoraz viac a dokážu nám významne uľahčiť každodenný život. Aké by teda vo vašej domácnosti nemali chýbať? Tu sú tri tipy, čo ušetria čas, peniaze aj starosti.

6. septembra 2023

Mimoriadne tenký dizajn

Spoločnosť Samsung Electronics predstavuje 98″ QLED TV

Super veľká obrazovka optimalizovaná pre váš domov

 

4. júla 2023

Najmenší a najľahší RF objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou

Zachyťte vzácne momenty na cestách s Canon EOS R100 a objektívom RF 28mm F2.8 STM  

EOS R100 je vybavený 24,1-megapixelovým APS-C snímačom, ktorý je niekoľkokrát väčší ako ten, ktorý sa nachádza v špičkových smartfónoch a poskytuje značný posun v kvalite obrazu a videa.

4. júla 2023

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023

Ako vyberať komponenty

Ako na nový počítač?

Každý hráč vie, že novšie hry majú vysoké nároky na hardvér na ktorom bežia, zvlášť keď si ich chcete vychutnať naozaj naplno. Z toho vyplýva, že herný počítač je potrebné raz za niekoľko rokov vymeniť za novší a výkonnejší. Niekedy stačí upgradovať vybrané komponenty (zväčšiť pamäť RAM, disk alebo vymeniť grafickú kartu), inokedy je potrebný […]

15. februára 2023

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022