Ako vyčistiť škvrny od atramentu z tlačiarní

Dnes sa síce už zriedkakedy  stane, že sa pri manipulácii s atramentovou cartridge zašpiníte. Ak vám kvapne pár kvapiek zo starej kazety na ruky, nič hrozné sa nedeje a pomôže aj obyčajné mydlo. Čo však, ak sa neopatrnosťou dostane pár kvapiek atramentu na šaty? Škvrny od atramentu nie sú veľkou hrozbou, ak sa hneď vyčistia […]

Dnes sa síce už zriedkakedy  stane, že sa pri manipulácii s atramentovou cartridge zašpiníte. Ak vám kvapne pár kvapiek zo starej kazety na ruky, nič hrozné sa nedeje a pomôže aj obyčajné mydlo. Čo však, ak sa neopatrnosťou dostane pár kvapiek atramentu na šaty? Škvrny od atramentu nie sú veľkou hrozbou, ak sa hneď vyčistia a nenecháte ich zaschnúť.

Ak máte k dispozícii čistiaci sprej na alkoholovej báze alebo čistiaci roztok na zaschnuté atramentové trysky, môžete ich použiť.
Najprv však škvrny zotrite navlhčenou obrúskom alebo handrou, aby sa čo najviac atramentu dostalo z látky odevu.  Nakoniec miesto pretrite alebo opláchnite znovu čistou vodou. Na bielej látke môžete použiť aj klasické bielidlá na báze chlóru.
Ak nemáte nič špeciálneho a čistiaceho po ruke, môžete si pomôcť aj bežne dostupnými domácimi surovinami. Osvedčila sa sóda bikarbóna, kuchynská soľ a citrón, ale aj mydlová voda.

Jedlá sóda (sóda bikarbóna)
Sódu zmiešajte so studenou vodou a vytvorte si tak čistiace pastu, ktorú naneste na zašpinené miesto. Nechajte chvíľu reagovať a vyčistite. Po aplikácií stačí zašpinené miesto opláchnuť vodou.

Kuchynská soľ s citrónom aj bez
Rovnaký postup môžete zvoliť aj s kuchynskou soľou. Môžete ju zmiešať s vodou do ktorej látku namočíte, alebo nasypte na znečistené miesto. V niektorých prípadoch pomôže aj soľ zmiešaná s vodou a citrónom. V prípade núdze použiť môžete aj zubnú pastu.

Ak nemáte k ničomu z predošlých tipov prístup, môžete skúsiť aj klasický prostriedok na umývanie riadu. Ten sa nájde v každej domácnosti, ale aj vo firme. Najprv látku očistite pod tečúcou chladnou vodou, aby čo najviac atramentu vyplavilo a potom naneste prostriedok.

Ako je to s tonerovým práškom a tankovým zásobníkom
Toner je uzavretý spôsobom, že pri výmene sa prášok nedostane von z kazety. Preto vám nehrozí, že sa ušpiníte. Atramentové cartridge vám pri vkladaní nespôsobí problém. Väčšina takýchto nehôd sa stane pri vyberaní starej prázdnej kazety. Tá síce už neobsahuje vnútri atrament, ale aj tak je treba byť obozretný.

Vysypaný toner je pre človeka, ktorý má na starosti upratovanie celej tej spúšte, malou katastrofou. Hrozí nebezpečenstvo jeho vdýchnutia, pri najmenšom závane prievanu sa prach dostane aj do miest, kde ho budete nachádzať ešte v budúcom kvartáli a dostať ho z oblečenia sa zdá ako nadľudská úloha. Predo skôr odporúčame opatrnosť s manipuláciou. V opačnom prípade vám radíme si zaobstarať kvalitný priemyselný vysávač s filtrom na to určeným

Pri tankových atramentových tlačiarňach sa atrament z náhradných fľaštičiek s atramentom dávkuje do nádržky v zásobníku systémom, ktorý je bezpečný voči rozliatiu a zašpineniu atramentom.

Zašpiniť sa môžete aj od farby na pečiatky, popisovače, fixky alebo ceruzkového pera. V takom prípade môžete použiť alkohol, kolínsku vodu alebo iný liehový roztok. Reagovať treba rýchlo, pretože pri takomto type škvŕn je úplne odstránenie z niektorých hlavne syntetických materiálov skoro nemožné.

Tip pre vás
Škvrnu nečistite pod prúdom horúcej vody. Rovnako ako pri zašpinení krvi je nutné použiť chladnú vodu. Čistite ju, čo najskôr po nehode, kým neuschne a nezažerie sa do látky.

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Najnovšie

Zraniteľnosť čipov umožňuje útočníkom odomknúť SIM kartu..,

Používatelia mobilných zariadení s operačným systémom Android sú v ohrození  

Bezpečnostné tipy pre používateľov mobilných zariadení Android 

11. mája 2021

Sledovanie zdravia vo dne aj v noci

Hodinky ASUS VivoWatch SP pre zdravý životný štýl

ASUS VivoWatch SP pomáhajú svojim užívateľom dosahovať denné kondičné ciele a žiť zdravšie.

5. mája 2021

Ako sa chrániť pred phishingom?

Kybernetické útoky zneužívajú známe značky.

Aj na Slovensku sú to technologické giganty a dopravcovia

30. apríla 2021

Stohovateľné manažovateľné switche, ktoré myslia na budúcnosť

Vysokovýkonné prepínače série DXS-3610

Spoločnosť D-Link oznamuje rozšírenie svojho portfólia multi-Gigabitových prepínačov o 10G manažovateľné stohovateľné Layer 3 switche série DXS-3610. Tento rad ponúka vysoký výkon, veľmi nízku odozvu a škálovateľnosť pre podnikové, alebo univerzitné siete a poskytovateľov služieb.

30. apríla 2021

iF Design Awards

Ocenené za inovácie v oblasti produktového dizajnu

Spoločnosť D-Link oznámila, že získala ďalšie svetovo uznávané ocenenia iF Design Awards za dve zo svojich domácich inteligentných dohľadových Wi-Fi kamier – outdoorovú 2K QHD Pan&Zoom kameru DCS-8635LH a vonkajšiu Full HD Wi-Fi kameru DCS-8302LH.

30. apríla 2021

Nová PTZ kamera

31× optický zoom, skvelý obraz v tme a ochrana pred kyberútokmi

Spoločnosť Axis Communications uviedla na trh novú vysokorýchlostnú otočnú kameru AXIS Q6315-LE. Táto kamera je určená na video monitorovanie za každého počasia aj v hlbokej tme a disponuje výkonným IR prísvitom s dlhým dosahom (v závislosti na scéne aj 300 a viac metrov). Vylepšený snímač s procesorom novej generácie zabezpečí lepší obraz, rozšírené možnosti videoanalýzy […]

26. apríla 2021

Elektromobil Seres SF5

Huawei štartuje predaj nového elektromobilu Seres SF5

Huawei štartuje predaj nového elektromobilu Seres SF5

22. apríla 2021

Mastercard, obchodník roka

Spoločnosť dráčik sa stala absolútnym víťazom ocenenia mastercard obchodník roka 2020

V tomto ročníku ocenenia Mastercard Obchodník roka boli do výskumu novo zaradené tri kategórie: e-shopy, lekárne a hračky.

21. apríla 2021

Až 40 percent zariadení je ohrozených

Kybernetický útok na Slovensku

Varovanie pred škodlivým softvérom, ktorý na Slovensku infikuje mobilné zariadenia

21. apríla 2021

Monitor za cenu 159 eur.

Huawei prináša na Slovensko prvý počítačový monitor

Spoločnosť Huawei uvádza na trh nový počítačový monitor Huawei Display 23.8. Matný displej s uhlopriečkou 23,8 palcov a Full HD rozlíšením vyniká okrem iného elegantným prevedením a širokými pozorovacími uhlami. Monitor bude v predaji u maloobchodných predajcov za cenu 159 eur.

20. apríla 2021

Odporúčané

„Noise cancelling“,funkcia, ktorá potláča rušivý šum a zvuky z okolia

Ako si vybrať bezdrôtové slúchadlá?

Ako však vybrať tie správne Bluetooth slúchadlá? Čítajte ďalej.

11. mája 2021
TEST

TEST/RECENZIA

Zakrivený monitor je nový ideál: AOC C27G2ZU (redakčný test)

Zakrivené monitory sú stále o niečo drahšie, no okrem výnimočnej estetiky majú aj doplnkové funkcie, ktoré využijete každý deň. A to aj vtedy, ak nie ste hráč či fanúšik filmového sci-fi.

10. mája 2021

Aké sú rozdiely medzi spôsobmi potlačenie ruchov?

Noise blocking, noise cancelling a noise masking

Ak uvažujete o nových slúchadlách, asi ste narazili na technické výrazy, ktoré znie na prvý pohľad veľmi podobne, ale v skutočnosti sa zásadne líšia.

4. mája 2021

Niceboy HIVE Pins 2 ANC

Do dažďa aj hlučnej kancelárie

Zvyknete telefonovať za volantom, ale nechcete či nemôžete prepojiť mobil s infotainmentom? Beháte či bicyklujete bez ohľadu na to, či je sucho alebo prší? Alebo sa počas práce zvyknete izolovať od okolitého hluku slúchadlami?

8. apríla 2021
TEST

Full HD je stále in

Recenzia Philips 243B1/00: Vysoká hodnota za veľmi rozumné peniaze

Zvažujete kúpu nového monitora? V takom prípade si určite prečítajte našu recenziu, venujeme sa praktickým veciam.

13. februára 2021
TEST

Redakčný test

Vodotesný Niceboy RAZE 2 Vertigo: Nič lepšie za túto cenu nekúpite

Bezdrôtový reproduktor od značky Niceboy je jedným z najzaujímavejších produktov u nás v redakcii. Na prvý pohľad vyzerá skôr jednoducho, ale práve v tom spočíva jeho schopnosť prekvapiť.

12. februára 2021

Disk je dnes najväčšou brzdou počítačov

Chcete rýchle PC? Kúpte si rýchly SSD!

Nie každý potrebuje v jednom momente pracovať so stovkami GB dát, no rýchly disk ocení naozaj každý kto pracuje s počítačom. Svoj podiel na rýchlosti má aj operačná pamäť a celkový výkon zostavy, ale najväčšou brzdou je dnes asi načítavanie dát z diskov.

21. decembra 2020

Na prvý dotyk si vás získa kvalitným spracovaním

Recenzia: Niceboy RAZE 3 Titan

Titani boli starogrécki synovia a dcéry Urana a Gaie, najstaršia generácia starogréckych bohov. Boli to násilnícki a škaredí obri. To je trochu v protiklade s menom Niceboy v preklade „pekný chlapec“. Reproduktor Niceboy RAZE 3 Titan nie je rozhodne škaredý. Skôr naopak. Na prvý dotyk si vás získa kvalitným spracovaním, ktoré vôbec nevyzerá lacno. Má […]

24. novembra 2020

Chirana Medical po spojení s IPM Group spúšťa produkciu pľúcnych ventilátor priamo v USA

Prelomový úspech slovenskej vedy!

Slovenská spoločnosť Chirana Medical vytvorila strategické partnerstvo s IPM Group a
začína vyrábať pľúcne ventilátory priamo v USA. Americké sídlo IPM Chirana je v Research Triangle Park v Severnej Karolíne. Ide o prelomový úspech spojenia vedy a financií.
Namiesto príchodu zahraničnej technológie na Slovensko expanduje slovenská technológia do sveta, a to hneď do USA.

19. novembra 2020
TEST

TEST/RECENZIA

Najlepšie True Wireless slúchadlá do 40 eur? Vyskúšajte Niceboy HIVE podsie

Aj lacnejšie slúchadlá môžu byť vynikajúce.

2. novembra 2020