Spite ako v bavlnke

Ako zlepšiť spánkový režim? Pomôžu moderné technológie

Priemerný človek prespí približne jednu tretinu svojho života, čo je okolo 26 rokov. To znamená, že bez spánku jednoducho nevieme existovať.

Autor
Dátum zverejnenia 7. apríla 2023
Obsahuje nasledovné témy

Je nevyhnutný pre naše fyzické a duševné zdravie, no napriek tomu veľké množstvo ľudí jeho význam podceňuje, čoho dôsledkom býva nedostatočný oddych. To má následne zásadný vplyv nielen na denný výkon, ale aj zdravie ako také. Pri príležitosti Svetového dňa spánku preto prinášame niekoľko dôvodov, prečo je dobré poznať svoju spánkovú rutinu, a zároveň tip, ako z nej vyťažiť čo najviac.

 Čas na odpočinok

Viete, čo sa deje s telom po tom, čo večer zhasnete svetlo? V organizme sa uvoľní tzv. “hormón tmy”, odborne nazývaný melatonín, ktorý nášmu mozgu napovie, že je čas na odpočinok. Podľa odborníkov poznáme 4 fázy spánku, ktoré sa v noci pravidelne striedajú, a to Non-REM (Non-Rapid-Eye-Movement) fáza, REM (Rapid-Eye-Movement) fáza, hlboký spánok a bdenie.

V priebehu jednej noci sa teda vystrieda hneď niekoľko spánkových cyklov, z ktorých každý môže trvať od 70 do 120 minút. Fázy spánku sú dôležité, pretože umožňujú mozgu a telu zotaviť sa a rozvíjať sa. Ak nedoprajete vášmu telu dostatok hlbokého spánku a REM spánku, môže to negatívne ovplyvniť vaše myslenie, emócie, či dokonca fyzické zdravie.

Dá sa spánok “odmerať”?

Dnes existuje množstvo rôznych aplikácií, ktoré tvrdia, že vedia spánok “odmerať”. Ak však ide o appky v smartfóne, ich dôveryhodnosť môže byť otázna, keďže nemajú žiaden reálny kontakt s vašim telom a teda dáta môžu len predpokladať. To neplatí v prípade nositeľných zariadení – napr. smart hodiniek – ktoré dokážu vďaka pokročilým senzorom spánok dôveryhodne odmerať a vyhodnotiť, ak ich nosíte aj počas noci.

Spite ako v bavlnke

Huawei prináša na svojich smart hodinkách, či náramkoch funkciu Huawei TruSleep™, ktorá dokáže spoľahlivo sledovať spánok počas celej noci. Výhodou je, že na to, aby ste dokázali svoj spánok sledovať, nemusíte urobiť absolútne nič. Počas noci hodinky identifikujú rôzne fázy spánku vrátane času, kedy zaspíte, prebudíte sa alebo vstúpite do hlbokého/ľahkého spánku, či REM fázy (spánok s rýchlym pohybom očí). Ráno po prebudení sa údaje o spánku zosynchronizujú s aplikáciou Zdravie (Huawei Health) vo vašom smartfóne, ktorá vyhodnotí kvalitu spánku a na jeho základe poskytne užitočné rady, ako spánok ešte viac zlepšiť.

Častokrát si v návale povinností ani neuvedomíme, ako rýchlo beží čas – ani sa nenazdáme, a už je polnoc. Keďže na celkovú kvalitu odpočinku vplýva aj čas, kedy sa poberieme do postele, výrobca zapracoval do technologických zariadení šikovnú funkciu pripomienok – po jednoduchom nastavení vás hodinky upozornia, že je čas ísť spať. Postupne vás tak budú učiť k zmene návykov a vaše telo sa vám odmení dostatkom energie na druhý deň.

Na základe nahromadených spánkových návykov hodinky dokážu vyhodnotiť každé ráno kvalitu spánku, dýchania, a analýzu fyzických a kognitívnych účinkov s cieľom pomôcť vám zlepšiť ho vysoko personalizovaným spôsobom.

V rámci analýzy Huawei TruSleep™ sleduje týchto sedem kategórií:

Technológiu TruSleep™ nájdeme vo všetkých Huawei smart hodinkách a väčšine fitness náramkov, vrátane Huawei Watch D so špeciálnym remienkom na presné meranie krvného tlaku, cenovo dostupných Huawei Watch GT 3 SE, či štýlových Huawei Watch GT 3 Pro v pánskej aj dámskej verzii.

Dostatok spánku je dôležitým zdrojom energie. Odborníci sa zhodujú, že základom k jeho zlepšeniu je poznať jeho priebeh. Aj preto si pri príležitosti Svetového dňa spánku pripomíname, že stačí začať aj s malými zmenami, a prostredníctvom nich sa prepracovať k zdravším spánkovým návykom. Lepší spánok sa totiž odrazí nielen počas denného výkonu, ale zároveň významne prispieva k zlepšeniu celkového zdravia. A treba verit, že svoj zimný spanok si uživajú aj naše medvede v lesoch, ale i tak odporúčame, do hor nosiť sprej na medvede.

 

Najnovšie

Koľko hejtu je na slovenskom Facebooku?

Iniciatíva #bezhejtu

Iniciatíva #bezhejtu bude odstraňovať nenávistné komentáre z internetu. Na slovenskom Facebooku je ich viac ako 15 %

17. mája 2023

Čo znamená byť človekom vo svete umelej inteligencie?

Očakávame, že umelá inteligencia „zachráni alebo zničí“ svet. Je však naozaj v hlavnej úlohe?

Umelá inteligencia (AI) dnes dokáže pracovať vo vede, vytvoriť umelecké dielo, esej do školy, ale aj nahradiť náš spoločenský život. Otázkou tak ostáva: „V čom vlastne bude rozdiel medzi človekom a strojom?“

4. mája 2023

ušetria čas na inštalácii, údržbe aj prevádzke

Axis má nové kopulovité kamery s funkciou PTRZ

Spoločnosť Axis Communications predstavuje dve nové špičkové kopulovité kamery AXIS Q3626-VE a AXIS Q3628-VE, ktoré ponúkajú cenovo výhodnú inštaláciu a podporu pokročilej analýzy založenej na hlbokom učení. Nové fixné kopule sú vybavené jedinečnými funkciami otáčania / nakláňania / rolovania a priblíženia obrazu (PTRZ – pan/tilt/roll/zoom), ktoré umožňujú kedykoľvek na diaľku zmeniť nastavenia záberu. Tieto kamery […]

27. apríla 2023

McDonald´s

Inovatívny služba ojednávok v McDonald´s

Nová služba MyOrder vám umožní objednať si svoje obľúbené jedlo z McDonald’s ešte pred vkročením do reštaurácie

25. apríla 2023

AXIS Body Worn Live

Umožňuje v reálnom čase streamovať video z osobných kamier Axis

Spoločnosť Axis Communications uvádza na trh službu AXIS Body Worn Live, ktorá slúži na živé streamovanie dát v podobe videa, zvuku a metadát z nositeľných kamier Axis. AXIS Body Worn Live podporuje informované rozhodovanie operátorov na základe živého prenosu a v teréne pre samotných nositeľov kamier zaistí vyššiu bezpečnosť.

21. apríla 2023

Upgrade je EKOnomický a EKOlogický

22. apríl – Deň Zeme a správny čas na upgrade

Počuli ste už o dôležitom sviatku, ktorý sa každoročne koná 22. apríla na celom svete, aby upozornil na potrebu chrániť našu planétu pred znečistením, klimatickou zmenou a stratou biodiverzity? Je najväčším environmentálnym podujatím, do ktorého sa každoročne zapojí viac ako miliarda ľudí.

21. apríla 2023

s pomocou teplotného senzora

Na hodinkách radu Galaxy Watch5 je teraz možné sledovať menštruačný cyklus

Spoločnosť Samsung Electronics oznámila, že súčasťou funkcie Cycle Tracking (sledovanie menštruačného cyklu) bude naďalej aj meranie teploty pokožky. Používateľky hodiniek Galaxy Watch5 a Galaxy Watch5 Pro tak môžu pohodlne získať podstatne podrobnejšie informácie o svojom menštruačnom cykle a celkovom zdraví. Funkcia bude postupne k dispozícii prostredníctvom aktualizácie aplikácie Samsung Health v Južnej Kórei, v Spojených štátoch a v 30 krajinách v Európe, vrátane […]

20. apríla 2023

…s dvoma produktovými tipmi v rôznych cenových kategóriách…

Päť tipov na výber slúchadiel na šport

Patríte medzi aktívnych ľudí, ktorí s nástupom jari vybiehajú na outdoorové bežecké trasy? Alebo sa práve vo fitku pripravujete na letnú plavkovú sezónu? Takmer pri všetkých individuálnych športoch pomáha hudba prekonať vyčerpanie, chytiť druhý dych a docieliť vyššie výkony. K tomu je potrebné správne zvoliť nielen playlist, ale aj slúchadlá. Tu nájdete niekoľko konkrétnych tipov na výber slúchadiel vhodných pre šport.

7. apríla 2023

Spite ako v bavlnke

Ako zlepšiť spánkový režim? Pomôžu moderné technológie

Priemerný človek prespí približne jednu tretinu svojho života, čo je okolo 26 rokov. To znamená, že bez spánku jednoducho nevieme existovať.

7. apríla 2023

To najlepšie vo svojej lige

Huawei WATCH Ultimate

Huawei uvádza na slovenský trh smart hodinky WATCH Ultimate s luxusným dizajnom a prémiovými funkciami

7. apríla 2023

Odporúčané

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023

Ako vyberať komponenty

Ako na nový počítač?

Každý hráč vie, že novšie hry majú vysoké nároky na hardvér na ktorom bežia, zvlášť keď si ich chcete vychutnať naozaj naplno. Z toho vyplýva, že herný počítač je potrebné raz za niekoľko rokov vymeniť za novší a výkonnejší. Niekedy stačí upgradovať vybrané komponenty (zväčšiť pamäť RAM, disk alebo vymeniť grafickú kartu), inokedy je potrebný […]

15. februára 2023

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022
TEST

POROVNÁVACÍ TEST

Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

Medzi 4K a Full HD rozlíšením je podstatný rozdiel, ale rozhodne dnes neplatí, že za polovičnú cenu dostanete len polovičnú kvalitu.

17. októbra 2022
TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

12. októbra 2022

Výhody štandardu Wi-Fi 6

Späť do školy: Preraďte rýchlosť na Wi-Fi 6

Komplexné portfólio sieťových riešení na prechod na Wi-Fi 6 má vo svojej ponuke spoločnosť TP-Link.

29. augusta 2022