Spite ako v bavlnke

Ako zlepšiť spánkový režim? Pomôžu moderné technológie

Priemerný človek prespí približne jednu tretinu svojho života, čo je okolo 26 rokov. To znamená, že bez spánku jednoducho nevieme existovať.

Autor
Dátum zverejnenia 7. apríla 2023
Obsahuje nasledovné témy

Je nevyhnutný pre naše fyzické a duševné zdravie, no napriek tomu veľké množstvo ľudí jeho význam podceňuje, čoho dôsledkom býva nedostatočný oddych. To má následne zásadný vplyv nielen na denný výkon, ale aj zdravie ako také. Pri príležitosti Svetového dňa spánku preto prinášame niekoľko dôvodov, prečo je dobré poznať svoju spánkovú rutinu, a zároveň tip, ako z nej vyťažiť čo najviac.

 Čas na odpočinok

Viete, čo sa deje s telom po tom, čo večer zhasnete svetlo? V organizme sa uvoľní tzv. “hormón tmy”, odborne nazývaný melatonín, ktorý nášmu mozgu napovie, že je čas na odpočinok. Podľa odborníkov poznáme 4 fázy spánku, ktoré sa v noci pravidelne striedajú, a to Non-REM (Non-Rapid-Eye-Movement) fáza, REM (Rapid-Eye-Movement) fáza, hlboký spánok a bdenie.

V priebehu jednej noci sa teda vystrieda hneď niekoľko spánkových cyklov, z ktorých každý môže trvať od 70 do 120 minút. Fázy spánku sú dôležité, pretože umožňujú mozgu a telu zotaviť sa a rozvíjať sa. Ak nedoprajete vášmu telu dostatok hlbokého spánku a REM spánku, môže to negatívne ovplyvniť vaše myslenie, emócie, či dokonca fyzické zdravie.

Dá sa spánok “odmerať”?

Dnes existuje množstvo rôznych aplikácií, ktoré tvrdia, že vedia spánok “odmerať”. Ak však ide o appky v smartfóne, ich dôveryhodnosť môže byť otázna, keďže nemajú žiaden reálny kontakt s vašim telom a teda dáta môžu len predpokladať. To neplatí v prípade nositeľných zariadení – napr. smart hodiniek – ktoré dokážu vďaka pokročilým senzorom spánok dôveryhodne odmerať a vyhodnotiť, ak ich nosíte aj počas noci.

Spite ako v bavlnke

Huawei prináša na svojich smart hodinkách, či náramkoch funkciu Huawei TruSleep™, ktorá dokáže spoľahlivo sledovať spánok počas celej noci. Výhodou je, že na to, aby ste dokázali svoj spánok sledovať, nemusíte urobiť absolútne nič. Počas noci hodinky identifikujú rôzne fázy spánku vrátane času, kedy zaspíte, prebudíte sa alebo vstúpite do hlbokého/ľahkého spánku, či REM fázy (spánok s rýchlym pohybom očí). Ráno po prebudení sa údaje o spánku zosynchronizujú s aplikáciou Zdravie (Huawei Health) vo vašom smartfóne, ktorá vyhodnotí kvalitu spánku a na jeho základe poskytne užitočné rady, ako spánok ešte viac zlepšiť.

Častokrát si v návale povinností ani neuvedomíme, ako rýchlo beží čas – ani sa nenazdáme, a už je polnoc. Keďže na celkovú kvalitu odpočinku vplýva aj čas, kedy sa poberieme do postele, výrobca zapracoval do technologických zariadení šikovnú funkciu pripomienok – po jednoduchom nastavení vás hodinky upozornia, že je čas ísť spať. Postupne vás tak budú učiť k zmene návykov a vaše telo sa vám odmení dostatkom energie na druhý deň.

Na základe nahromadených spánkových návykov hodinky dokážu vyhodnotiť každé ráno kvalitu spánku, dýchania, a analýzu fyzických a kognitívnych účinkov s cieľom pomôcť vám zlepšiť ho vysoko personalizovaným spôsobom.

V rámci analýzy Huawei TruSleep™ sleduje týchto sedem kategórií:

Technológiu TruSleep™ nájdeme vo všetkých Huawei smart hodinkách a väčšine fitness náramkov, vrátane Huawei Watch D so špeciálnym remienkom na presné meranie krvného tlaku, cenovo dostupných Huawei Watch GT 3 SE, či štýlových Huawei Watch GT 3 Pro v pánskej aj dámskej verzii.

Dostatok spánku je dôležitým zdrojom energie. Odborníci sa zhodujú, že základom k jeho zlepšeniu je poznať jeho priebeh. Aj preto si pri príležitosti Svetového dňa spánku pripomíname, že stačí začať aj s malými zmenami, a prostredníctvom nich sa prepracovať k zdravším spánkovým návykom. Lepší spánok sa totiž odrazí nielen počas denného výkonu, ale zároveň významne prispieva k zlepšeniu celkového zdravia. A treba verit, že svoj zimný spanok si uživajú aj naše medvede v lesoch, ale i tak odporúčame, do hor nosiť sprej na medvede.

 

Najnovšie

Predvianočné nákupy

Ako bezpečne vyriešiť vianočné darčeky bez následkov? 

Ľudia sa s príchodom predvianočných nákupov presúvajú do online priestoru čoraz intenzívnejšie. Nákup cez internet alebo využívanie mobilných aplikácií na komunikáciu je pohodlnejší a rýchlejší, má však svoje bezpečnostné riziká.

6. decembra 2023

Jednoduché dotykové nastavenie hlasitosti siete

Nový ovládač hlasitosti od Axis

Axis predstavuje nový ovládač pre jednoduchšie nastavenie hlasitosti a zdroja zvuku v zónach

30. novembra 2023

Ročne ušetrí tisícky eur aj 400 ton emisií CO2

Bratislavská budova Tower 115 prešla zásadnou energetickou modernizáciou

Batériové úložisko využíva nehorľavé batérie so systémom správy batérií BMS. Už za 1,5 mesiaca činnosti „vymazalo“ svoju uhlíkovú úsporu z výroby a produkuje čistú úsporu CO2, ktorú si majiteľ môže vykázať vo forme carbon offsetu vo svojom ESG reporte.

27. novembra 2023

Honda prináša na trh 2. generáciu „Miimo“ - Inteligentné robotické kosačky

Inteligentné robotické kosačky

„Miimo je viac než len robotická kosačka; je to záväzok spoločnosti Honda predefinovať starostlivosť o trávnik. Náš nový rad Miimo stelesňuje precízne inžinierstvo a inovácie. S Miimo nekosíme len trávniky, ale formujeme budúcnosť vášho trávnika.“

27. novembra 2023

Ideálne pre firmy, ktoré chcú zvýšiť efektivitu a zlepšiť udržateľnosť

Nové vysokorýchlostné čiernobiele firemné tlačiarne od Epson

Spoločnosť Epson uvádza na trh nové kompaktné čiernobiele tlačiarne pre pracovné skupiny

23. novembra 2023

AXIS P3738-PLE, P3737-PLE a P3735-PLE

Axis má nové multisenzorové kamery s umelou inteligenciou. Dokážu pokryť aj široké plochy v rozlíšení až 4×4K

Pre priaznivcov efektívnych riešení uvádza spoločnosť Axis Communications tri nové panoramatické kamery radu AXIS P37, ktoré ponúkajú štyri streamy v rozlíšení až do 4K na kanál a poskytujú tak vynikajúci prehľad aj detailné pokrytie. Sú určené na dohľad nad rozsiahlymi oblasťami, pretože disponujú ostrým obrazom so všetkými detailmi i pri nízkom osvetlení alebo vďaka 360° […]

16. novembra 2023

Prehľadnejšie a intuitívnejšie používateľské rozhranie

ColorOS 14

OPPO začalo s oficiálnou distribúciou globálnej verzie systému ColorOS 14 s dlhou sériou vylepšení

16. novembra 2023

Prieskum

Slováci stále milujú SMS-ky

U mladých je populárny Messenger aj Instagram, starší stále obľubujú Skype

16. novembra 2023

Kingston viedol rebríček aj v 2022

Poznáme najpredávanejšie SSD a najväčšieho výrobcu

Spoločnosť Kingston Digital Europe Co LLP, ktorá je výrobcom flash pamäťových zariadení a pobočkou Kingston Technology Company, svetového lídra v oblasti pamäťových produktov a technologických riešení, dnes oznámila, že ju spoločnosť TrendForce označila na prvej pozícii na trhu ako najväčšieho dodávateľa SSD diskov pre tretie strany za celý rok 2022. Podľa TrendForce pripadá na spoločnosť […]

15. novembra 2023

Súčasť širokej rodiny Galaxy

Filmovým fanúšikom pre radosť

Samsung Galaxy Tab A9 a Galaxy Tab A9+: výborné tablety na prácu i zábavu pre každého

9. novembra 2023

Odporúčané

Nové kamery Tapo toho ale vedia oveľa viac

Strážte si každý kút vašej domácnosti aj za tmy

Nové domáce Wi-Fi kamery Tapo C212, ktoré disponuje ethernetovým portom a Tapo C211, prvá Tapo kamera v čiernej farbe, v sebe ukrývajú osvedčené funkcie zabezpečenia, ale ponúkajú aj ďalšie vychytávky, ktoré oceníte v každodenných situáciách.

23. novembra 2023

Výnimočnou osobnosťou vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík

Piaty ročník ESET Science Award pozná laureátky a laureátov ocenenia.

Medzinárodná komisia na čele s nobelistom Michelom Mayorom vybrala na základe komplexného hodnotiaceho procesu tohtoročné laureátky a laureátov ocenenia ESET Science Award. Laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík, laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov je Matej Baláž a laureátkou v kategórii Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania sa stala Daniela Ostatníková. Vo […]

13. októbra 2023

Prístroje jednoducho ovládate z jedného miesta.

Spravujte domácnosť múdro

Produkty chytrej domácnosti nás obklopujú čoraz viac a dokážu nám významne uľahčiť každodenný život. Aké by teda vo vašej domácnosti nemali chýbať? Tu sú tri tipy, čo ušetria čas, peniaze aj starosti.

6. septembra 2023

Mimoriadne tenký dizajn

Spoločnosť Samsung Electronics predstavuje 98″ QLED TV

Super veľká obrazovka optimalizovaná pre váš domov

 

4. júla 2023

Najmenší a najľahší RF objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou

Zachyťte vzácne momenty na cestách s Canon EOS R100 a objektívom RF 28mm F2.8 STM  

EOS R100 je vybavený 24,1-megapixelovým APS-C snímačom, ktorý je niekoľkokrát väčší ako ten, ktorý sa nachádza v špičkových smartfónoch a poskytuje značný posun v kvalite obrazu a videa.

4. júla 2023

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023

Ako vyberať komponenty

Ako na nový počítač?

Každý hráč vie, že novšie hry majú vysoké nároky na hardvér na ktorom bežia, zvlášť keď si ich chcete vychutnať naozaj naplno. Z toho vyplýva, že herný počítač je potrebné raz za niekoľko rokov vymeniť za novší a výkonnejší. Niekedy stačí upgradovať vybrané komponenty (zväčšiť pamäť RAM, disk alebo vymeniť grafickú kartu), inokedy je potrebný […]

15. februára 2023

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022