Každý detail presne tak, ako má byť

Canon – RF 10-20mm F4L IS STM

Vidieť viac a zvládnuť viac – Canon uvádza na trh objektív so zoomom a automatickým ostrením s najkratšou ohniskovou vzdialenosťou, aký bol kedy vyrobený pre full frame fotoaparát[1]

 

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 11. októbra 2023
Obsahuje nasledovné témy

Spoločnosť Canon Europe dnes oznámila uvedenie modelu RF 10-20mm F4L IS STM – nového prírastku do radu objektívov L pre profesionálnych fotografov a tvorcov videa. RF 10-20mm F4L IS STM ponúka neobmedzené možnosti tým, že umožňuje extrémny ultraširokouhlý záber a súčasne poskytuje bezkonkurenčnú kvalitu obrazu, a to všetko v kompaktnom tele.

 

Dokonale ultraširokouhlý záber

Nový model stavia na schopnostiach existujúceho radu širokouhlých objektívov RF, kde je objektívom so zoomom a automatickým ostrením s najkratšou ohniskovou vzdialenosťou, aký bol zatiaľ vyrobený pre full frame fotoaparáty, s maximálnym uhlom záberu až 130 °. Rozsah zoomu je od 10 mm do 20 mm, teda od širokouhlého po výnimočné ultraširokouhlé nastavenie, s ktorým môžu používatelia dosiahnuť viac ako dvojnásobné zachytené oblasti oproti ohniskovej vzdialenosti 16 mm.

Možnosť zachytenia väčšej scény v zábere vytvára priestor pre nové perspektívy pri snímaní dramatických panorám. Fotografi sa môžu zamerať na niečo nové, zaujímavé v popredí, zachytiť tesné interiéry a architektúru alebo dodať hĺbku krajine. Aj filmári môžu byť kreatívnejší a vytvárať úžasné zábery.

 

Každý detail presne tak, ako má byť

Nový model vyniká medzi širokouhlými objektívmi bezkonkurenčnou kvalitou obrazu s neuveriteľnou ostrosťou a čistotou prakticky bez skreslenia.

RF 10-20mm F4L IS STM, navrhnutý podľa najvyšších štandardov, využíva najnovšie technológie stabilizácie obrazu (IS) Peripheral Control Image Stabilisation, ktorá zaisťuje krištáľovo čistý obraz bez otrasov aj v náročných podmienkach a fotografovanie bez statívu. Nová technológia IS zaisťuje obraz bez otrasov od stredu až k okraju rámčeka pri použití expozičných časov až o päť krokov dlhších ako bez stabilizácie alebo až o šesť pri použití v kombinácii so stabilizátorom v tele fotoaparátu. Vďaka pokročilej rektilineárnej optickej konštrukcii a presným optickým výpočtom môžete očakávať ostrý a presný výsledok – takže rovné línie zostávajú rovné, dokonca aj na okrajoch snímky. Konštantná svetelnosť f/4 umožňuje konzistentnú expozíciu pri každom nastavení ohniskovej vzdialenosti, najmodernejšie optické vrstvy zase minimalizujú závoj a odlesky, ktoré sa inak v prípade ultraširokouhlých snímok vyskytujú.

Ultrakompaktný, ultraprenosný

Pokročilá technológia nijako neobmedzuje jednoduché použitie. RF bajonet umožňuje vynikajúcu kvalitu obrazu aj pri kompaktnej konštrukcii, pretože zaisťuje výrazne zvýšenú komunikačnú rýchlosť a šírku pásma medzi fotoaparátom a objektívom.

S hmotnosťou iba 570 g si RF 10-20mm F4L IS STM zaslúži trvalé miesto vo vašej taške. Je o viac ako o polovicu ľahšia (o 610 g) a o 2 cm užšia a kratšia ako EF 11-24mm f/4L USM – v skutočnosti nový objektív aj s fotoaparátom EOS R8 váži menej ako staršie objektívy EF. To všetko napriek širšiemu zornému uhlu a po pridaní technológie IS – takže fotografovanie v obmedzenom priestore bude jednoduchšie a vaša taška zas o niečo ľahšia.

Vytvorený pre profesionálov

Vďaka vynikajúcej kvalite obrazu, väčšej kapacite pre širokouhlé fotografie aj video a ľahké konštrukciu je RF 10-20mm F4L IS STM nevyhnutným vylepšením pre fotografov a kameramanov, ktorí chcú posunúť svoje schopnosti na ďalšiu úroveň. Uplatnenie nájde predovšetkým pri fotografovaní krajiny a architektúry, ale možno ho využiť aj na zachytenie športu či v dokumentárnej fotografii s novou perspektívou.

RF 10-20mm F4L IS STM je možné používať aj v tých najnáročnejších poveternostných podmienkach, pretože je odolný proti prachu a vlhkosti pri profesionálnom použití.

Medzi jeho kľúčové vlastnosti a funkcie patria:

 

[1] V čase uvedenia na trh. S výnimkou objektívov typu rybie oko.

Najnovšie

Jednoduché dotykové nastavenie hlasitosti siete

Nový ovládač hlasitosti od Axis

Axis predstavuje nový ovládač pre jednoduchšie nastavenie hlasitosti a zdroja zvuku v zónach

30. novembra 2023

Ročne ušetrí tisícky eur aj 400 ton emisií CO2

Bratislavská budova Tower 115 prešla zásadnou energetickou modernizáciou

Batériové úložisko využíva nehorľavé batérie so systémom správy batérií BMS. Už za 1,5 mesiaca činnosti „vymazalo“ svoju uhlíkovú úsporu z výroby a produkuje čistú úsporu CO2, ktorú si majiteľ môže vykázať vo forme carbon offsetu vo svojom ESG reporte.

27. novembra 2023

Honda prináša na trh 2. generáciu „Miimo“ - Inteligentné robotické kosačky

Inteligentné robotické kosačky

„Miimo je viac než len robotická kosačka; je to záväzok spoločnosti Honda predefinovať starostlivosť o trávnik. Náš nový rad Miimo stelesňuje precízne inžinierstvo a inovácie. S Miimo nekosíme len trávniky, ale formujeme budúcnosť vášho trávnika.“

27. novembra 2023

Ideálne pre firmy, ktoré chcú zvýšiť efektivitu a zlepšiť udržateľnosť

Nové vysokorýchlostné čiernobiele firemné tlačiarne od Epson

Spoločnosť Epson uvádza na trh nové kompaktné čiernobiele tlačiarne pre pracovné skupiny

23. novembra 2023

Prehľadnejšie a intuitívnejšie používateľské rozhranie

ColorOS 14

OPPO začalo s oficiálnou distribúciou globálnej verzie systému ColorOS 14 s dlhou sériou vylepšení

16. novembra 2023

Prieskum

Slováci stále milujú SMS-ky

U mladých je populárny Messenger aj Instagram, starší stále obľubujú Skype

16. novembra 2023

Kingston viedol rebríček aj v 2022

Poznáme najpredávanejšie SSD a najväčšieho výrobcu

Spoločnosť Kingston Digital Europe Co LLP, ktorá je výrobcom flash pamäťových zariadení a pobočkou Kingston Technology Company, svetového lídra v oblasti pamäťových produktov a technologických riešení, dnes oznámila, že ju spoločnosť TrendForce označila na prvej pozícii na trhu ako najväčšieho dodávateľa SSD diskov pre tretie strany za celý rok 2022. Podľa TrendForce pripadá na spoločnosť […]

15. novembra 2023

Súčasť širokej rodiny Galaxy

Filmovým fanúšikom pre radosť

Samsung Galaxy Tab A9 a Galaxy Tab A9+: výborné tablety na prácu i zábavu pre každého

9. novembra 2023

Dokonalý hybridný objektív s dvoma voliteľnými adaptérmi pre motorový zoom

Najkompaktnejší a najľahší ultraširokouhlý objektív

Canon predstavuje tri nové objektívy RF, ktoré nadšeným amatérom aj profesionálom prinášajú inováciu a nové koncepty

9. novembra 2023

20. rok po sebe

Kingston zostáva najväčším dodávateľom modulov DRAM

Spoločnosť Kingston Technology Europe Co LLP, ktorá je pobočkou Kingston Technology Company, svetového lídra v oblasti pamäťových produktov a technologických riešení, oznámila, že sa podľa najnovšieho hodnotenia príjmov vypracovaného analytickou firmou TrendForce znovu stala najväčším svetovým dodávateľom DRAM modulov. TrendForce uvádza, že spoločnosť Kingston zvýšila svoje príjmy medziročne o 4,6% na 13,5 miliardy USD, čo […]

2. novembra 2023

Odporúčané

Nové kamery Tapo toho ale vedia oveľa viac

Strážte si každý kút vašej domácnosti aj za tmy

Nové domáce Wi-Fi kamery Tapo C212, ktoré disponuje ethernetovým portom a Tapo C211, prvá Tapo kamera v čiernej farbe, v sebe ukrývajú osvedčené funkcie zabezpečenia, ale ponúkajú aj ďalšie vychytávky, ktoré oceníte v každodenných situáciách.

23. novembra 2023

Výnimočnou osobnosťou vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík

Piaty ročník ESET Science Award pozná laureátky a laureátov ocenenia.

Medzinárodná komisia na čele s nobelistom Michelom Mayorom vybrala na základe komplexného hodnotiaceho procesu tohtoročné laureátky a laureátov ocenenia ESET Science Award. Laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík, laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov je Matej Baláž a laureátkou v kategórii Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania sa stala Daniela Ostatníková. Vo […]

13. októbra 2023

Prístroje jednoducho ovládate z jedného miesta.

Spravujte domácnosť múdro

Produkty chytrej domácnosti nás obklopujú čoraz viac a dokážu nám významne uľahčiť každodenný život. Aké by teda vo vašej domácnosti nemali chýbať? Tu sú tri tipy, čo ušetria čas, peniaze aj starosti.

6. septembra 2023

Mimoriadne tenký dizajn

Spoločnosť Samsung Electronics predstavuje 98″ QLED TV

Super veľká obrazovka optimalizovaná pre váš domov

 

4. júla 2023

Najmenší a najľahší RF objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou

Zachyťte vzácne momenty na cestách s Canon EOS R100 a objektívom RF 28mm F2.8 STM  

EOS R100 je vybavený 24,1-megapixelovým APS-C snímačom, ktorý je niekoľkokrát väčší ako ten, ktorý sa nachádza v špičkových smartfónoch a poskytuje značný posun v kvalite obrazu a videa.

4. júla 2023

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023

Ako vyberať komponenty

Ako na nový počítač?

Každý hráč vie, že novšie hry majú vysoké nároky na hardvér na ktorom bežia, zvlášť keď si ich chcete vychutnať naozaj naplno. Z toho vyplýva, že herný počítač je potrebné raz za niekoľko rokov vymeniť za novší a výkonnejší. Niekedy stačí upgradovať vybrané komponenty (zväčšiť pamäť RAM, disk alebo vymeniť grafickú kartu), inokedy je potrebný […]

15. februára 2023

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022