Upgrade prakticky

Dá sa ešte stále využiť 6-ročný notebook?

Pokračujeme v téme zvýšenia výkonu staršieho počítaču pomocou upgrade vybraných komponentov. Tentokrát sme však na to šli prakticky a popravde trochu extrémne, pretože sme sa rozhodli vyskúšať oživiť starý viac ako 6 ročný notebook. Tento notebook sa už nejaký ten rok nepoužíva, pretože bol stráááááááášne pooomaaalýýý a to že fakt extrémne. Pripojili sme nabíjačku a […]

RECENZIA
Autor
Dátum zverejnenia 1. júna 2023
Obsahuje nasledovné témy

Pokračujeme v téme zvýšenia výkonu staršieho počítaču pomocou upgrade vybraných komponentov. Tentokrát sme však na to šli prakticky a popravde trochu extrémne, pretože sme sa rozhodli vyskúšať oživiť starý viac ako 6 ročný notebook.


Tento notebook sa už nejaký ten rok nepoužíva, pretože bol stráááááááášne pooomaaalýýý a to že fakt extrémne. Pripojili sme nabíjačku a nechali ho pár hodín dobiť. Potom sme ho zapli a čakali, čakali, čakali a čakali. Loading bol nekonečný.

Trvalo to 3 a pol minúty, kým naštartoval Windows. Spustili sme ihneď Word a čakali ďalšie vyše 3 minúty, kým sa otvorilo okno. Áno, od zapnutia trvalo 6:51 minúty, kým sa otvorilo prvé okno s MS Word, lenže až po ďalších 34 sekundách bolo možné napísať prvý znak! Celkovo sme mohli napísať prvé slovo teda až 7:25 minúty po zapnutí notebooku a to sa stále ešte na pozadí štartovali Teamsy a Discord. Celý loading skončil 9 a pol minúty po zapnutí, čo je ako iste sami uznáte nepoužiteľné.
Tento test „spustenia“ sme zopakovali 3× aby sme si potvrdili, že sme namerali rovnaký čas. Proste keď bol tento notebook vypnutý, stihli ste si variť Vifonku, spraviť čaj, zjesť rezance a stále vám ostal čas odbehnúť si na toaletu.

Čo za predpotopný počítač sme mali?

Popravde nebola to „papierovo“ až tak zlá zostava. Vo svojej dobe to bol pomerne dobrý počítač, len sa naň nabaľovali aplikácie až sa dostal do stavu kedy bol nepoužiteľný. Rok výroby notebooku bol 2016 (kúpený bol v roku 2017) a najviac sa využíval počas pandémie na dištančnú výučbu, kedy sa doinštalovali Teams, Zoom, Skype, Discord a ďalšie appky, ktoré sa stali brzdou.

V základnej konfigurácii mal len 4 GB RAM a 1 TB disk WD Blue (5400 otáčkový). Ako školský počítač bol OK. Hry sa na ňom nehrávali a občas nejaký film pri ceste vlakom prehral v pohode, takže nebol dôvod niečo meniť. Keď potom začal strácal dych boli pridané ďalšie 4 GB RAM (celkovo 8 GB), no pomohlo to len minimálne (vyskúšali sme štart s 8GB pamäťou a loading sa skrátil o čosi viac ako minútu, takže to stále nebolo použiteľné).

Ideme postupne

V úplne prvom kroku sme notebook dôkladne nabili, vyčistili sme ho fyzicky a nainštalovali všetky posledné aktualizácie. Baterka sa ukázala ako celkom životaschopná. Nevydrží celý deň, ale energiu na pár práce hodín má a nenafukuje sa, takže by sme jej výmenu ešte odložili. Baterka môže byť u staršej techniky problém (poškodené líthiové články môžu explodovať, alebo spôsobiť požiar), preto je potrebné dobre preveriť jej stav. Výmena notebookovej batérie môže znamenať (podľa typu) investíciu asi od 20 do zhruba 100 € a to sa nie vždy vyplatí investovať do staršej techniky. V našom prípade však baterku ešte nebolo potrebné meniť.

Notebook sme dôkladne vyčistili a „prepastovali“, čo je trochu väčší servisný zásah, ale po tých rokoch by sa to malo spraviť. Teplovodivá pasta sa časom vysúša a stráca svoju účinnosť. Tým, že sme jej výmene (a vyčisteniu) venovali pár minút času sme za pár centov predĺžili život notebooku o ďalších 3 až 5 rokov.

Žiaľ tento notebook má svoje limity pre prípadný upgrade. Tým najväčším je možnosť upgradu pamäte, pretože 4 GB sú pevné – ide o pamäť fyzicky naletovanú na základnej doske, čiže pre prípadný upgrade zostáva len jeden slot, do ktorého môžete použiť maximálne jeden 8GB modul. Celková pamäť tak môže byť maximálne 12 GB, čo nie je veľa, ale aj to dosť výrazne pomohlo. 8GB pamäťový modul DDR4/2666 MHz (na základe configurátoru na webe sme použili odporúčaný kompatibilný modul Kingston KCP426SS8/8) stál 20,90€ a čas loadingu sa okamžite skrátil asi na polovicu. Systém Windows 10 naštartoval už za 1:05 minúty a Word bol pripravený (tak, že sme mohli začať písať prvé slovo) za rovné 4 minúty. Oproti pôvodným 9:30 min (4GB RAM), resp. 7:50 minúty s 8GB pamäťou, je to dosť výrazné zlepšenie, no stále je to veľa. Notebook by mal z úplne vypnutého stavu naštartovať za menej ako pol minúty a rozhodne nie za 4 minúty.

Citeľne sa zlepšila rýchlosť spúšťania aplikácií a Teams alebo Discord boli prihlásené už za 3:30 minúty od zapnutia notebooku. Väčšia pamäť vám reálne dovolí mať otvorených viac okien v prehliadači, alebo môžu plynulejšie bežať aplikácie na pozadí. Testovať výkon notebooku pomocou záťažových benchmarkov v tomto prípade nemá veľký zmysel, pretože tento notebook bol určený primárne do školy (na kancelársku prácu) a filmy, čo pôvodná zostava kedysi plnila na 100%.

Čo by ešte pomohlo? Určite disk!

Výmena mechanického disku za SSD sa vždy výrazne prejaví na rýchlosti načítavania a tak sme sa pustili do ďalšej fázy upgradu. Zvolili sme 1TB SSD disk Kingston KC600, čo je jeden z najrýchlejších SATA diskov a výborne sa hodí pre nás notebook. Samotný disk stojí asi 80€, no my sme zvolili o trochu drahší tzv. SSD UPGRADE KIT, čo je balenie s externým SATA boxom, káblami a rámčekmi pre prípadný upgrade.


Dodávaný je aj s klonovacou utilitou Acronis (dostanete kód, ktorým sa dá aktivovať softvér stiahnutý z internetu), no a toto všetko výrazne uľahčí upgrade, pretože cez USB môžete jednoducho naklonovať systémový disk priamo v pôvodnom notebooku a potom stačí len disky prehodiť a všetko beží ako na starom, len výrazne rýchlejšie. Navyše dodávaný externý USB box môžete využiť po prenose dát so starým diskom ako klasický externý USB disk na prípadné zálohy, alebo archiváciu.

Klonovanie netrvalo dlho. Na pôvodnom disku v notebooku nebolo veľa dát (filmy boli už dávnejšie zmazané a dokumenty nezaberajú tak veľa miesta). Za pár minút bol disk naklonovaný a mohli sme ich vymeniť. Prvý štart bol raketový. Windows sa nabootoval za 43 sekúnd a Word sa od zapnutia notebooku naštartoval do pracovného stavu už za minútu a dve sekundy.

Takže si to zhrňme ešte raz – pôvodný čas s 4GB a HDD bol 7:25 min (9:30 do úplného nabehnutia so všetkým), upgrade na 8GB RAM skrátil čas na 6:30 (resp. 7:50 min s loadingom aplikácii na pozadí), s 12 GB RAM sme sa dostali na rovné 4 minúty (Discord a Teams sa načíta dokonca skôr ako dobehol Word) a s 12 GB a výmenou disku za SSD sme to zvládli za 1:02 minúty! Potrebujete ešte nejaký dôkaz, že tento upgrade má zmysel?

Záver

Reinstall a upgrade dokážu fakt zázrak. Počítače väčšinou pri práci nevyužívame naplno a tak postačí aj výkon starý niekoľko rokov. U notebookov sú často obmedzené možnosti rozširovania, pretože napr. nové MacBooky alebo mnohé lacnejšie Windows notebooky už nie je možné upgradovať vôbec – majú komponenty fixne na základnej doske a nemajú žiadne sloty pre upgrade RAM alebo disku. Klasické počítače naopak môžete vyžmýkať aj na hry. Tu sa dá vymeniť aj procesor alebo grafická karta a upgrade dáva oveľa väčší zmyslel.

Vždy treba zvážiť koľko by vás stál upgrade a aká je cena nového PC, ale pokiaľ zvolíte rozumné komponenty, môžete oživiť starú techniku za zlomok ceny tej novej. Upgradom môžete predĺžiť život počítačom o ďalšie minimálne 2-3 roky, za ktoré si už budete môcť kúpiť oveľa lepší výkon ako by ste si mohli dnes. Schválne, koľko asi bude za 2 roky stáť taká RTX 4090?

Najnovšie

Prvá jesenná novinka Bose na slovenskom trhu

Bose QuietComfort Headphones

Kalendárny príchod jesene sa tento rok takmer presne zišiel s oznámením noviniek spoločnosti Bose. Prvá z nich, ktorá bude v ČR a na Slovensku dostupná už 10. októbra, sú slúchadlá Bose QuietComfort Headphones, na trhu postupne nahradia populárny model QC 45. Novinka si zachováva nezameniteľný ikonický dizajn, ktorý tvoril históriu slúchadiel s aktívnym potlačením okolitých […]

27. septembra 2023

Kvalitný zvuk, výdrž až 9 hodín a cena pod 50 eur

Bezdrôtové slúchadlá Huawei FreeBuds SE 2

Spoločnosť Huawei nedávno uviedla na náš trh nové slúchadlá FreeBuds SE 2, najnovší prírastok do rodiny bezdrôtových slúchadiel kategórie TWS (True Wireless Stereo – skutočne bezdrôtové slúchadlá).

27. septembra 2023

Ľahký kompaktný notebook

Najnovší Pavilion Plus 14 a Pavilion Plus 16[

Spoločnosť HP predstavuje najnovší 14-palcový notebook HP Pavilion Plus a úplne nový 16-palcový notebook HP Pavilion Plus.

27. septembra 2023

ASUS predstavuje ExpertBook B9 OLED

Najľahší 14″ biznisový OLED notebook na svete, bez uhlíkovej stopy, a pritom s vojenskou odolnosťou a zabezpečením a prvkami umelej inteligencie

27. septembra 2023

Predstavujeme prvý prenosný herný monitor AOC GAMING 16G3.

Hrajte na cestách s novým monitorom AOC GAMING 16G3: kraľujte každej hre s výrazným IPS panelom s obnovovacou frekvenciou 144 Hz

27. septembra 2023

Mercusys MR60X

Nový router s podporou Wi-Fi 6 pre širšiu, silnejšiu a priepustnejšiu sieť

Výrobca sieťových zariadení Mercusys prichádza na slovenský trh s úplne novým routerom s podporou štandardu Wi-Fi 6. Jednotka MR60X umožňuje efektívne pripojiť viac zariadení súčasne a zároveň rozšíriť dosah siete so zachovaním rýchlych a kvalitných dátových prenosov.

27. septembra 2023

TP-Link Tapo C520WS

Bezpečnostná Wi-Fi kamera s precíznym nočným snímaním

Šikovný AI režim dokáže rozpoznávať osoby, domácich miláčikov či vozidlá.

27. septembra 2023

Hodinky, ktoré sa prispôsobia vášmu životnému štýlu

Huawei Watch GT 4

Huawei Watch GT 4: Hodinky, ktoré sa prispôsobia vášmu životnému štýlu Počas celého života si budujeme rutiny. Chodíme do školy a do práce, trénujeme vo fitness centrách, a neustále hľadáme nové, zdravšie spôsoby, ako sa stravovať. Nájsť zdravú rovnováhu medzi týmito aktivitami však nie je ľahká úloha. Aby sme si vybudovali vyvážený zdravý životný štýl, […]

26. septembra 2023

Kingston IronKey D500S

Kingston rozširuje ochranu mobilných dát o zabezpečenie na armádnej úrovni

Kingston Digital Europe Co LLP uvádza na trh Best-in-Class šifrované USB flash disky Kingston IronKey D500S, s hardvérovým šifrovaním na armádnej úrovni pre zabezpečenie tranzitu utajovaných dát. D500S má certifikát FIPS 140-3 Level 3 (v procese schvaľovania) s novými vylepšeniami od inštitútu NIST, ktoré pre vládne a vojenské použitie vyžadujú zabezpečený upgrade mikroprocesorov pre ešte silnejšiu […]

14. septembra 2023

Canon predstavuje nové inovatívne modely tlačiarní pre domácnosti a firmy

Canon MAXIFY GX1040 / MAXIFY GX2040

Túto jeseň budú k existujúcemu radu inovatívnych tlačiarní Canon MAXIFY GX pridané nové modely Canon MAXIFY GX1040/GX2040 so zásobníkmi atramentu MegaTank pre hybridných pracovníkov a domáce kancelárie.

11. septembra 2023

Odporúčané

Prístroje jednoducho ovládate z jedného miesta.

Spravujte domácnosť múdro

Produkty chytrej domácnosti nás obklopujú čoraz viac a dokážu nám významne uľahčiť každodenný život. Aké by teda vo vašej domácnosti nemali chýbať? Tu sú tri tipy, čo ušetria čas, peniaze aj starosti.

6. septembra 2023

Mimoriadne tenký dizajn

Spoločnosť Samsung Electronics predstavuje 98″ QLED TV

Super veľká obrazovka optimalizovaná pre váš domov

 

4. júla 2023

Najmenší a najľahší RF objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou

Zachyťte vzácne momenty na cestách s Canon EOS R100 a objektívom RF 28mm F2.8 STM  

EOS R100 je vybavený 24,1-megapixelovým APS-C snímačom, ktorý je niekoľkokrát väčší ako ten, ktorý sa nachádza v špičkových smartfónoch a poskytuje značný posun v kvalite obrazu a videa.

4. júla 2023

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023

Ako vyberať komponenty

Ako na nový počítač?

Každý hráč vie, že novšie hry majú vysoké nároky na hardvér na ktorom bežia, zvlášť keď si ich chcete vychutnať naozaj naplno. Z toho vyplýva, že herný počítač je potrebné raz za niekoľko rokov vymeniť za novší a výkonnejší. Niekedy stačí upgradovať vybrané komponenty (zväčšiť pamäť RAM, disk alebo vymeniť grafickú kartu), inokedy je potrebný […]

15. februára 2023

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022