Upgrade prakticky

Dá sa ešte stále využiť 6-ročný notebook?

Pokračujeme v téme zvýšenia výkonu staršieho počítaču pomocou upgrade vybraných komponentov. Tentokrát sme však na to šli prakticky a popravde trochu extrémne, pretože sme sa rozhodli vyskúšať oživiť starý viac ako 6 ročný notebook. Tento notebook sa už nejaký ten rok nepoužíva, pretože bol stráááááááášne pooomaaalýýý a to že fakt extrémne. Pripojili sme nabíjačku a […]

RECENZIA
Autor
Dátum zverejnenia 1. júna 2023
Obsahuje nasledovné témy

Pokračujeme v téme zvýšenia výkonu staršieho počítaču pomocou upgrade vybraných komponentov. Tentokrát sme však na to šli prakticky a popravde trochu extrémne, pretože sme sa rozhodli vyskúšať oživiť starý viac ako 6 ročný notebook.


Tento notebook sa už nejaký ten rok nepoužíva, pretože bol stráááááááášne pooomaaalýýý a to že fakt extrémne. Pripojili sme nabíjačku a nechali ho pár hodín dobiť. Potom sme ho zapli a čakali, čakali, čakali a čakali. Loading bol nekonečný.

Trvalo to 3 a pol minúty, kým naštartoval Windows. Spustili sme ihneď Word a čakali ďalšie vyše 3 minúty, kým sa otvorilo okno. Áno, od zapnutia trvalo 6:51 minúty, kým sa otvorilo prvé okno s MS Word, lenže až po ďalších 34 sekundách bolo možné napísať prvý znak! Celkovo sme mohli napísať prvé slovo teda až 7:25 minúty po zapnutí notebooku a to sa stále ešte na pozadí štartovali Teamsy a Discord. Celý loading skončil 9 a pol minúty po zapnutí, čo je ako iste sami uznáte nepoužiteľné.
Tento test „spustenia“ sme zopakovali 3× aby sme si potvrdili, že sme namerali rovnaký čas. Proste keď bol tento notebook vypnutý, stihli ste si variť Vifonku, spraviť čaj, zjesť rezance a stále vám ostal čas odbehnúť si na toaletu.

Čo za predpotopný počítač sme mali?

Popravde nebola to „papierovo“ až tak zlá zostava. Vo svojej dobe to bol pomerne dobrý počítač, len sa naň nabaľovali aplikácie až sa dostal do stavu kedy bol nepoužiteľný. Rok výroby notebooku bol 2016 (kúpený bol v roku 2017) a najviac sa využíval počas pandémie na dištančnú výučbu, kedy sa doinštalovali Teams, Zoom, Skype, Discord a ďalšie appky, ktoré sa stali brzdou.

V základnej konfigurácii mal len 4 GB RAM a 1 TB disk WD Blue (5400 otáčkový). Ako školský počítač bol OK. Hry sa na ňom nehrávali a občas nejaký film pri ceste vlakom prehral v pohode, takže nebol dôvod niečo meniť. Keď potom začal strácal dych boli pridané ďalšie 4 GB RAM (celkovo 8 GB), no pomohlo to len minimálne (vyskúšali sme štart s 8GB pamäťou a loading sa skrátil o čosi viac ako minútu, takže to stále nebolo použiteľné).

Ideme postupne

V úplne prvom kroku sme notebook dôkladne nabili, vyčistili sme ho fyzicky a nainštalovali všetky posledné aktualizácie. Baterka sa ukázala ako celkom životaschopná. Nevydrží celý deň, ale energiu na pár práce hodín má a nenafukuje sa, takže by sme jej výmenu ešte odložili. Baterka môže byť u staršej techniky problém (poškodené líthiové články môžu explodovať, alebo spôsobiť požiar), preto je potrebné dobre preveriť jej stav. Výmena notebookovej batérie môže znamenať (podľa typu) investíciu asi od 20 do zhruba 100 € a to sa nie vždy vyplatí investovať do staršej techniky. V našom prípade však baterku ešte nebolo potrebné meniť.

Notebook sme dôkladne vyčistili a „prepastovali“, čo je trochu väčší servisný zásah, ale po tých rokoch by sa to malo spraviť. Teplovodivá pasta sa časom vysúša a stráca svoju účinnosť. Tým, že sme jej výmene (a vyčisteniu) venovali pár minút času sme za pár centov predĺžili život notebooku o ďalších 3 až 5 rokov.

Žiaľ tento notebook má svoje limity pre prípadný upgrade. Tým najväčším je možnosť upgradu pamäte, pretože 4 GB sú pevné – ide o pamäť fyzicky naletovanú na základnej doske, čiže pre prípadný upgrade zostáva len jeden slot, do ktorého môžete použiť maximálne jeden 8GB modul. Celková pamäť tak môže byť maximálne 12 GB, čo nie je veľa, ale aj to dosť výrazne pomohlo. 8GB pamäťový modul DDR4/2666 MHz (na základe configurátoru na webe sme použili odporúčaný kompatibilný modul Kingston KCP426SS8/8) stál 20,90€ a čas loadingu sa okamžite skrátil asi na polovicu. Systém Windows 10 naštartoval už za 1:05 minúty a Word bol pripravený (tak, že sme mohli začať písať prvé slovo) za rovné 4 minúty. Oproti pôvodným 9:30 min (4GB RAM), resp. 7:50 minúty s 8GB pamäťou, je to dosť výrazné zlepšenie, no stále je to veľa. Notebook by mal z úplne vypnutého stavu naštartovať za menej ako pol minúty a rozhodne nie za 4 minúty.

Citeľne sa zlepšila rýchlosť spúšťania aplikácií a Teams alebo Discord boli prihlásené už za 3:30 minúty od zapnutia notebooku. Väčšia pamäť vám reálne dovolí mať otvorených viac okien v prehliadači, alebo môžu plynulejšie bežať aplikácie na pozadí. Testovať výkon notebooku pomocou záťažových benchmarkov v tomto prípade nemá veľký zmysel, pretože tento notebook bol určený primárne do školy (na kancelársku prácu) a filmy, čo pôvodná zostava kedysi plnila na 100%.

Čo by ešte pomohlo? Určite disk!

Výmena mechanického disku za SSD sa vždy výrazne prejaví na rýchlosti načítavania a tak sme sa pustili do ďalšej fázy upgradu. Zvolili sme 1TB SSD disk Kingston KC600, čo je jeden z najrýchlejších SATA diskov a výborne sa hodí pre nás notebook. Samotný disk stojí asi 80€, no my sme zvolili o trochu drahší tzv. SSD UPGRADE KIT, čo je balenie s externým SATA boxom, káblami a rámčekmi pre prípadný upgrade.


Dodávaný je aj s klonovacou utilitou Acronis (dostanete kód, ktorým sa dá aktivovať softvér stiahnutý z internetu), no a toto všetko výrazne uľahčí upgrade, pretože cez USB môžete jednoducho naklonovať systémový disk priamo v pôvodnom notebooku a potom stačí len disky prehodiť a všetko beží ako na starom, len výrazne rýchlejšie. Navyše dodávaný externý USB box môžete využiť po prenose dát so starým diskom ako klasický externý USB disk na prípadné zálohy, alebo archiváciu.

Klonovanie netrvalo dlho. Na pôvodnom disku v notebooku nebolo veľa dát (filmy boli už dávnejšie zmazané a dokumenty nezaberajú tak veľa miesta). Za pár minút bol disk naklonovaný a mohli sme ich vymeniť. Prvý štart bol raketový. Windows sa nabootoval za 43 sekúnd a Word sa od zapnutia notebooku naštartoval do pracovného stavu už za minútu a dve sekundy.

Takže si to zhrňme ešte raz – pôvodný čas s 4GB a HDD bol 7:25 min (9:30 do úplného nabehnutia so všetkým), upgrade na 8GB RAM skrátil čas na 6:30 (resp. 7:50 min s loadingom aplikácii na pozadí), s 12 GB RAM sme sa dostali na rovné 4 minúty (Discord a Teams sa načíta dokonca skôr ako dobehol Word) a s 12 GB a výmenou disku za SSD sme to zvládli za 1:02 minúty! Potrebujete ešte nejaký dôkaz, že tento upgrade má zmysel?

Záver

Reinstall a upgrade dokážu fakt zázrak. Počítače väčšinou pri práci nevyužívame naplno a tak postačí aj výkon starý niekoľko rokov. U notebookov sú často obmedzené možnosti rozširovania, pretože napr. nové MacBooky alebo mnohé lacnejšie Windows notebooky už nie je možné upgradovať vôbec – majú komponenty fixne na základnej doske a nemajú žiadne sloty pre upgrade RAM alebo disku. Klasické počítače naopak môžete vyžmýkať aj na hry. Tu sa dá vymeniť aj procesor alebo grafická karta a upgrade dáva oveľa väčší zmyslel.

Vždy treba zvážiť koľko by vás stál upgrade a aká je cena nového PC, ale pokiaľ zvolíte rozumné komponenty, môžete oživiť starú techniku za zlomok ceny tej novej. Upgradom môžete predĺžiť život počítačom o ďalšie minimálne 2-3 roky, za ktoré si už budete môcť kúpiť oveľa lepší výkon ako by ste si mohli dnes. Schválne, koľko asi bude za 2 roky stáť taká RTX 4090?

Najnovšie

TP-Link Omada ER706W-4G

Gigabitový AX3000 VPN router pre 4G+ sieť kedykoľvek a kdekoľvek

Spoločnosť TP-Link predstavuje nový gigabitový podnikový VPN router Omada ER706W-4G so vstavaným modemom pre 4G LTE pripojenie k internetu as AX3000 WiFi 6 prístupovým bodom pre bezdrôtové pripojenie užívateľov. Integráciu týchto funkcií do jediného zariadenia ocenia predovšetkým kancelárie či malé a stredné podniky.

23. apríla 2024

Huawei odkrýva stratégiu All Intelligence: Budúcnosť priemyslu s využitím umelej inteligencie

• O umelej inteligencii, jej implementácií v priemyselných odvetviach a o tom, kam smeruje informačno-komunikačný priemysel sa diskutovalo na Samite Analytikov Huawei. Podujatie spojilo viac ako 500 analytikov, výskumníkov a ďalších hostí z celého sveta.
• Počas podujatia Eric Xu, podpredseda a rotujúci predseda spoločnosti Huawei predstavil využitie umelej inteligencie spoločnosťou a stratégiu All Intelligence.

23. apríla 2024

Prvé video na YouTube

Dnes má už 19 rokov!

Úplne prvé video na YouTube sa volá „Me at the zoo“. Videonahrávka bola na web nahraná jeho spoluzakladateľom Jawedom Karimom 24. apríla 2005 o 03:27:12 UTC (5:27 nášho času), z používateľského účtu „jawed“. Viete koľko má LIKE? Ide o krátke 19 sekundové video zo ZOO v San Diegu so slonmi v pozadí, ktoré nemá práve najlepšiu […]

23. apríla 2024

nepretržite a v 4K

Sledujte cez novú kameru hlavnú stanicu v Prahe

Svetovú premiéru v živom streame mala dnes v programe SlowTV nová kamera Axis Communications. Model AXIS Q1808-LE ponúka vďaka objektívu Canon a 4/3” obrazovému snímaču vynikajúcu obrazovú kvalitu v 4K rozlíšení a vysokú citlivosť na svetlo. Nočný záber na pražskú hlavnú stanicu je len malou ukážkou využitia tejto kamery s tzv. bullet dizajnom.

28. marca 2024

Zámer stať sa kľúčovým dodávateľom na trhu s obalmi.

Canon potvrdzuje plán stať sa významným hráčom v oblasti digitálne tlačených etikiet a obalov

Na veľtrhu drupa 2024 v Düsseldorfe Canon potvrdí svoje odhodlanie stať sa významným a dôveryhodným partnerom na trhu etikiet a obalov a predvedie nový digitálny tlačový stroj a koncepty produktov, ktoré potvrdzujú jasný pokrok na ceste k tomuto cieľu. Etikety a obaly predstavujú strategickú oblasť, preto bude prebiehať vo vyhradenej zóne na stánku Canon živá výroba etikiet, vlnitej lepenky a skladacích kartónov.

28. marca 2024

Technologické inovácie

Canon predstaví na veľtrhu drupa 2024 komplexné riešenie pre poskytovateľov tlačových služieb

Spoločnosť Canon na veľtrhu drupa 2024 predstaví pod heslom „The Power to Move“, efektívne prepojenie technologických inovácií, odborných tímov, podporných služieb a dynamickej spolupráce, ktorá umožňuje poskytovateľom tlačových služieb transformovať ich podnikanie. Predstaví sa celé portfólio produkčných tlačových technológií Canon, vrátane hárkových atramentových a tonerových tlačových strojov, vysokorýchlostných kontinuálnych atramentových produkčných liniek, veľkoformátových tlačiarní typu flatbed a roll-to-roll a digitálnych tlačiarní štítkov.

28. marca 2024

200 metrov za minútu

Canon rozširuje portfólio vysokorýchlostných atramentových rotačných tlačiarní o rad ColorStream 8110 a 8200

Spoločnosť Canon nadväzuje na doterajší úspech radu vysokorýchlostných atramentových tlačových strojov ColorStream 8000 a rozširuje ju o dva nové modely ColorStream 8200 a 8110. Model ColorStream 8200 je teraz najproduktívnejším modelom radu s maximálnou rýchlosťou až 200 metrov za minútu. Model ColorStream 8110 s rýchlosťou 110 metrov za minútu je ideálny pre poskytovateľov tlačových služieb, ktorí chcú investovať do nového tlačového stroja ColorStream a zároveň zachovať existujúce dokončovacie zariadenia.

 

28. marca 2024

Ultrarýchla produkcia

Atramentové tlačové stroje ProStream 2000 pre komerčnú tlač

Canon ukázal nové vysokorýchlostné atramentové tlačiarne ProStream 2000 pre komerčnú a obchodnú komunikáciu a novú vlajkovú loď ProStream 3160

28. marca 2024

Navrhnuté s ohľadom na životné prostredie

Canon predstavil rad flatbed tlačiarní Arizona 2300 s technológiou FLXflow

Na trh bola uvedená aj najnovšia verzia 2.1 systému PRISMAelevate XL, ktorá zdvojnásobuje výšku tlače reliéfnych tlačových aplikácií na podporovaných flatbed tlačiarňach Arizona na 4 mm, a tým pomáha používateľom vytvárať pôsobivé, na dotyk výrazné hmatové kresby či umelecké diela.

28. marca 2024

rad vysoko kvalitných Industrial SSD diskov

Kingston Digital predstavuje i-Temp

Spoločnosť Kingston Digital Europe Co LLP, ktorá je výrobcom flash pamäťových zariadení a pobočkou Kingston Technology Company, svetového lídra v oblasti pamäťových produktov a technologických riešení, dnes oznámila, že vyvinula rad pevných diskov Industrial Temp špeciálne pre výrobcov systémov a konštruktérov, ktorí vyžadujú širší rozsah prevádzkových teplôt pre extrémne prostredia. Tieto SSD disky sú okrem […]

28. marca 2024

Odporúčané

Pripravte sa na Wi-Fi 7 s routermi od TP-Link

Ešte vyššie rýchlosti a väčšia kapacita

V dnešnom svete je bezdrôtové pripojenie nevyhnutné na osobné aj profesionálne použitie. Od streamovania videí a hrania online hier až po vedenie obchodných rokovaní a prístup k dôležitým dokumentom, sa spoliehame na Wi-Fi, aby sme zostali v spojení a boli produktívni.

14. apríla 2024

Vysoká kvalita tlače

Výhody sublimácie: presná, odolná a všestranná potlač rôznych produktov

Sublimačná tlač sa stáva v dnešnom svete čoraz populárnejšou voľbou, a to nielen v profesionálnom, ale aj v domácom prostredí. Táto pokročilá technológia prináša množstvo výhod, ktoré ju robia atraktívnou možnosťou pre tlač rôznych typov produktov vhodných na osobné využitie alebo prezentáciu firmy.

19. marca 2024

Nočné videnie pre zlepšenie viditeľnosti v tme

Optika, ktorá zlepšuje viditeľnosť v náročných podmienkach

Vo svete plnom rôznorodých podmienok a prostredí je schopnosť vidieť v noci alebo za zhoršených svetelných podmienok neoceniteľnou výhodou. O jej využití v praxi nás dnes presviedča niekoľko unikátnych riešení v podobe pokročilých optických riešení. Dvomi najvýznamnejšími z nich sú termovízia a nočné videnie, na ktoré sa v tomto článku pozrieme bližšie, spomenieme si ich princípy fungovania a využitie v praxi.

19. marca 2024

Ktoré tonery a prečo najlepšie ochránia vašu tlačiareň?

Ktoré tonery a prečo najlepšie ochránia vašu tlačiareň?

Tonery, ktoré sú vyrobené priamo výrobcom vašej tlačiarne, sú často najlepšou voľbou pre zachovanie jej zdravia a životnosti. Tento doplnkový sortiment je navrhnutý a testovaný tak, aby dokonale zapadal do vášho tlačiaceho zariadenia a minimalizoval riziko poškodenia jeho mechanických častí, čo sa pri lacných alternatívnych verziách veľmi často stáva.

19. marca 2024

Pohodlie a jednoduchosť používania PlayStation

Hry na PC alebo PS: pre koho a ktoré sú lepšie?

V súčasnej dobe je ponuka hier na PC a PlayStation tak rozmanitá, že rozhodnutie medzi týmito dvoma platformami sa môže zdať náročné. Každá z nich ponúka jedinečné výhody a nevýhody, ktoré by ste mali zvážiť, aby ste našli pre seba alebo svojich blízkych to najlepšie riešenie. Ide o dôležité faktory, ktoré by ste mali brať do úvahy pri rozhodovaní sa medzi hraním na PC alebo PlayStation.

19. marca 2024

Nové zážitky s umelou inteligenciou

Najnovší prototyp OPPO Air Glass 3

OPPO predstavuje nové okuliare pre asistovanú realitu Air Glass 3 a ďalšie technologické inovácie

2. marca 2024

Náušnice? Nie, to sú revolučné slúchadlá Bose

Prvé kusy sú už na českom trhu exkluzívne vo vybraných predajniach a na e-shope iSTYLE.

16. februára 2024

Huawei FreeClip

Slúchadlá do každého ucha

V Huawei vyvinuli slúchadlá, ktoré skvele padnú do každého ucha. Na rozdiel od klasických slúchadiel sa totiž nevkladajú do uší, ale vďaka ergonomickému C-bridge designu držia na uchu pevne zvonku. Či už pri ich používaní sedíte za počítačom alebo cvičíte. Slúchadlá sú k dispozícii v dvoch štýlových farebných prevedeniach, v čiernej a fialovej farbe.

16. februára 2024

Inteligentné zásuvky Tapo P100M a Tapo P110M

Vylepšite si svoju domácnosť so šikovnými Wi-Fi zásuvkami Tapo

Chceli by ste začať s múdrou domácnosťou, ale neviete ako? Ideálna možnosť pre vstup do sveta internetu vecí sú múdre zásuvky. Ich cena sa pohybuje v rade nižších stoviek korún, a napriek tomu ponúka množstvo funkcií, ktoré môžete vyskúšať. Ako sami spoznáte, investícia do chytrého zariadenia sa môže rýchlo vrátiť napríklad v podobe usporenej energie. […]

7. februára 2024

8 hodín nepretržitého počúvania.

Slúchadlá FreeClip od Huawei

Inovatívny dizajn, vylepšený zvukový zážitok a potláčanie okolitého hluku

30. januára 2024