Dobré rady ako fotiť mobilom

Kvalite zrkadloviek sa síce mobilné foťáky nemôžu rovnať, ale keď viete ako na to, vykúzlite aj s telefónom snímky, ktoré ozdobia každý rámček nad krbovou rímsou. Prečítajte si osvedčené tipy, ako s mobilom fotiť ako profík. 1. Základom je správny úchop Mobil väčšinu času držíte v jednej ruke, ale pri fotení privolajte na pomoc aj […]

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 7. decembra 2021
Obsahuje nasledovné témy

Kvalite zrkadloviek sa síce mobilné foťáky nemôžu rovnať, ale keď viete ako na to, vykúzlite aj s telefónom snímky, ktoré ozdobia každý rámček nad krbovou rímsou. Prečítajte si osvedčené tipy, ako s mobilom fotiť ako profík.

1. Základom je správny úchop
Mobil väčšinu času držíte v jednej ruke, ale pri fotení privolajte na pomoc aj druhú. Chytnite telefón oboma rukami a pokrčte ich tak, aby vaše lakte smerovali k chodidlám. Najväčšiu stabilitu dosiahnete, keď si lakte opriete o brucho.

A ako stláčať spúšť? Pokiaľ fotíte na výšku, vystačíte si s ťuknutím na displej. Pri fotení na šírku ale radšej využite tlačidlo na bočnej strane telefónu – u väčšiny súčasných smartfónov urobíte fotky tlačidlom pre ovládanie hlasitosti. Bude sa vám fotiť pohodlnejšie a vyhnete sa neprirodzenému krúteniu prsta. Ak chcete dosiahnuť maximálnu stabilitu, kúpte si statív pre smartfóny.

Než spúšť stlačíte, nezabudnite na displeji jemne ťuknúť na objekt, ktorý fotíte. Šošovka na neho zaostrí.

2. Prejdite bližšie k tomu, čo fotíte
Častou chybou amatérskych fotografov je, že svoj terč fotí príliš z diaľky. Návštevy potom majú sto chutí vytiahnuť lupu, aby z fotky niečo mali. Pokiaľ k fotografovanému objektu prídete bližšie, zachytíte zaujímavé detaily, ktoré by vám z diaľky unikli – fotka bude pôsobiť naživo.

Náš tip: Vyskúšajte si túto radu napríklad pri fotení svojich detí v prírode. Z diaľky sotva uvidíte, čo deti na fotke robia, zatiaľ čo zblízka zachytíte ich výrazy.

3. Najkrajšie fotky zaobstaráte za svetla
Smartfóny majú malé šošovky, a preto v tme nefotia kvalitne. Ak chcete urobiť snímky, ktorými sa budete môcť pochváliť rodine, kamarátom aj publiku na Instagrame, foťte ich za denného svetla. A blesk nepoužívajte vôbec, fotkám z mobilu ešte viac uškodí.

4. Nastavte si HDR a ISO
Pozrite, či môžete na svojom mobilnom foťáku zapnúť HDR. Táto funkcia vyfotí rýchlo za sebou dve až tri rôzne tmavé snímky a spojí ich do jedného. Výsledkom je krásne farebná fotka s jemným kontrastom tmavých a svetlých miest. Preto zapínajte HDR napríklad pri fotení popoludňajšej krajiny, v ktorej sa miešajú svetlo a tiene, av ďalších exteriéroch.

ISO vám naopak pomôže s momentkami. Ak fotíte hrajúce sa deti, zvieratá alebo iný objekt, ktorý sa rýchlo hýbe, zdvihnite si v nastavení ISO. Foťák potom vytvorí snímku v čo najkratšom čase – inými slovami snímku zachytí skôr, než sa stihne rozmazať. Maximálnu hodnotu ISO ale radšej nenastavujte, inak sa na fotke objaví šum.

5. Nepoužívajte digitálny zoom
Rovnako ako kompakty a zrkadlovky, aj mobilné fotoaparáty majú zoom, ktorým záber priblížite. Radšej ho ale vôbec nepoužívajte. Zoom výrazne znižuje kvalitu fotografie a zhoršuje stabilitu, takže je väčšie riziko, že bude snímka rozmazaná. Namiesto približovania fotografiu urobte vo vysokom rozlíšení a požadovanú časť vyrežte.

6. Dodržujte správnu kompozíciu
Či už fotíte na mobile, zrkadlovke alebo kompakte, pravidlá pre správnu kompozíciu platia rovnaké:

Dominantný objekt umiestnite zhruba do tretiny snímky na ľavej alebo pravej strane, nikdy do stredu. Vynikne tak objekt aj pozadie.
Horizont umiestnite zhruba do tretiny snímky v hornej alebo spodnej polovici, nikdy do stredu.
Ak fotíte samostatnú budovu, musí byť v zábere celá.
Pokiaľ fotíte človeka pred budovou, odfoťte ho tak, aby zaberal väčšiu časť fotky. Na rozdiel od budovy nemusí byť na fotke celý – stačí od pása nahor. Predsa len, lyžiarky, lyže s nápisom Požičovňa lyží, či najnovšie vibramky, nikoho priveľmi nezaujímajú

Pokiaľ si s tretinami neviete rady, využite pri fotení mriežku. Do presne vyznačených tretín ľahko umiestnite objekty aj horizonty. Mriežku nájdete v nastavení aplikácie.

7. Hotové fotky nenechajte zapadnúť
Rizikom fotenia na mobile je, že vám fotky môžu zapadnúť v spleti stiahnutých obrázkov a fotiek od kamarátov. Pri ukazovaní návštevám musíte fotky dlho hľadať a nešikovne ich prezerať na displeji mobilu.

Všetkým týmto problémom sa vyhnete s mobilnou mini tlačiarňou, s ktorou vytlačíte fotky do albumu rovno z mobilu. Cez Bluetooth ju prepojíte s telefónom a stiahnete si špeciálnu aplikáciu. Rozhranie aplikácie sa mení podľa toho, či tlačiareň leží, alebo stojí.

Zdroj: Mall

 

 

Najnovšie

UMELÁ INTELIGENCIA V ROLI „ÚPRIMNEJ KLAMÁRKY“?

Stáva sa umelá inteligencia nástrojom dehumanizácie?

Nenechajme sa zmiasť neistým štartom umelej inteligencie. Už dnes nám mení životy, naučila sa pomáhať, ale aj klamať a podvádzať.

17. marca 2023

Inteligentný senzor, ktorý meria kvalitu vzduchu v interiéri 

IKEA uvádza na trh VINDSTYRKA

Najškodlivejšie znečisťujúce látky, pevné častice (PM2,5), nie je možné vidieť voľným okom. Displej senzora VINDSTYRKA bude zobrazovať úrovne PM2,5, vlhkosť a teplotu vzduchu a TVOC**.

10. marca 2023

Tipy a triky, ako ho využiť na maximum

Vyhľadávač Petal Search

Nástroj Petal Search, ktorý zaiste poznajú všetci majitelia Huawei smartfónov, nie je len obyčajný vyhľadávač: ide o skvelý spôsob, ako hľadať aplikácie a hry na platforme AppGallery. Už menej známe sú však jeho ďalšie užitočné funkcie.

7. marca 2023
TEST

Prenosný monitor na tablet i počítač

Recenzia Philips 16B1P3302: Prenosný FullHD monitor nepotrebuje elektrickú zásuvku

Prenosný monitor je šikovným riešením pre každého, kto potrebuje pracovať na cestách alebo zvykne meniť pracovné prostredie.

27. februára 2023

Výnimočná produktivita tlačového zariadenia ProStream

Ultrarýchla digitálna produkcia komerčných tlačových úloh s ProStream 3000 od spoločnosti Canon

Spoločnosť Canon predstavuje novú generáciu vysokorýchlostných atramentových tlačových strojov ProStream 3000. Je postavená na zavedenej technologickej platforme ProStream, poskytuje konzistentnú kvalitu ofsetovej tlače a prináša širší výber substrátov, a to vrátane papiera s vysokou gramážou. Ďalšou výhodou je rýchlosť tlače, ktorá umožňuje ultrarýchlu digitálnu produkciu širšieho spektra komerčných tlačových úloh.

 

27. februára 2023

do rizikových lokalít ako Zóna/Divízia 2

Axis uvádza prvú kameru na svete s ochranou proti výbuchu

Spoločnosť Axis Communications predstavuje novú sieťovú kameru s ochranou proti výbuchu AXIS P1468-XLE s tzv. bullet dizajnom. Táto robustná kamera je ako prvá na svete navrhnutá špecificky tak, aby bola podľa medzinárodných noriem (ATEX, IECEx, NEC) vhodná pre nasadenie v prostrediach označovaných ako Zóna 2, 22 a Trieda I/II/III Divízie 2.

27. februára 2023

Alebo návod „Ako si nastaviť Wi-Fi“ aj pre úplných laikov

Wi-Fi si dnes nastaví každý, kto má v ruke mobil

Ak sa chystáte zaobstarať si domov Wi-Fi sieť a bojíte sa, aby ste ju správne nastavili, tak nemusíte. Asi vás tiež napáda mnoho ďalších otázok. Aký typ routera si vybrať? Je lepšie zvoliť klasický router alebo mesh systém? A čo Wi-Fi 5, Wi-Fi 6 a Wi-Fi 7? A čo bude potom, keď to prinesiem domov? V tomto článku vám poskytneme odpovede.

24. februára 2023

Nabíjanie bez starostí: Až 50 % za niečo vyše 8 minút

vivo prináša na Slovensko svoju novú vlajkovú loď X90 Pro

Novinka prináša hlavný obrazový snímač s veľkosťou 1 palec, špecializovaný čip na spracovanie obrazu, ako aj ultrarýchle nabíjanie – až 50 % len za osem minút

23. februára 2023

Maximálna viditeľnosť

Nový rad displejov Philips High Bright 4000

Nový 4K displej Philips s ultra vysokým jasom pre vnútorné a čiastočne vonkajšie prostredie

22. februára 2023

Canon EOS R8 poskytuje fotografom nástroje pre kreatívnejšiu plnoformátovú tvorbu

Canon predstavuje najľahší plnoformátový fotoaparát systému EOS R

Spoločnosť Canon Europe predstavuje nový plnoformátový bezzrkadlový fotoaparát s výmennými objektívmi EOS R8, ktorý preberá niektoré technológie špičkového fotoaparátu EOS R6 Mark II. Vďaka kompaktnému prevedeniu podobnému fotoaparátu EOS RP, ponúka tento výkonný fotografický a filmový prístroj nadšencom a študentom nástroj, aký potrebujú na to, aby sa vo svojej záľube posunuli na vyššiu úroveň.

14. februára 2023

Odporúčané

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023

Radíme čitateľom

Akú RAMku kúpiť do PC alebo notebooku?

Zatiaľ čo napríklad pri SSD sa vám pravdepodobne nestane, že by nebolo kompatibilné (ak naň máte zodpovedajúci voľný konektor), v prípade RAM je dôležité overiť si množstvo parametrov.

7. decembra 2022

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022
TEST

POROVNÁVACÍ TEST

Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

Medzi 4K a Full HD rozlíšením je podstatný rozdiel, ale rozhodne dnes neplatí, že za polovičnú cenu dostanete len polovičnú kvalitu.

17. októbra 2022
TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

12. októbra 2022

Výhody štandardu Wi-Fi 6

Späť do školy: Preraďte rýchlosť na Wi-Fi 6

Komplexné portfólio sieťových riešení na prechod na Wi-Fi 6 má vo svojej ponuke spoločnosť TP-Link.

29. augusta 2022