Dobré rady ako fotiť mobilom

Kvalite zrkadloviek sa síce mobilné foťáky nemôžu rovnať, ale keď viete ako na to, vykúzlite aj s telefónom snímky, ktoré ozdobia každý rámček nad krbovou rímsou. Prečítajte si osvedčené tipy, ako s mobilom fotiť ako profík. 1. Základom je správny úchop Mobil väčšinu času držíte v jednej ruke, ale pri fotení privolajte na pomoc aj […]

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 7. decembra 2021
Obsahuje nasledovné témy

Kvalite zrkadloviek sa síce mobilné foťáky nemôžu rovnať, ale keď viete ako na to, vykúzlite aj s telefónom snímky, ktoré ozdobia každý rámček nad krbovou rímsou. Prečítajte si osvedčené tipy, ako s mobilom fotiť ako profík.

1. Základom je správny úchop
Mobil väčšinu času držíte v jednej ruke, ale pri fotení privolajte na pomoc aj druhú. Chytnite telefón oboma rukami a pokrčte ich tak, aby vaše lakte smerovali k chodidlám. Najväčšiu stabilitu dosiahnete, keď si lakte opriete o brucho.

A ako stláčať spúšť? Pokiaľ fotíte na výšku, vystačíte si s ťuknutím na displej. Pri fotení na šírku ale radšej využite tlačidlo na bočnej strane telefónu – u väčšiny súčasných smartfónov urobíte fotky tlačidlom pre ovládanie hlasitosti. Bude sa vám fotiť pohodlnejšie a vyhnete sa neprirodzenému krúteniu prsta. Ak chcete dosiahnuť maximálnu stabilitu, kúpte si statív pre smartfóny.

Než spúšť stlačíte, nezabudnite na displeji jemne ťuknúť na objekt, ktorý fotíte. Šošovka na neho zaostrí.

2. Prejdite bližšie k tomu, čo fotíte
Častou chybou amatérskych fotografov je, že svoj terč fotí príliš z diaľky. Návštevy potom majú sto chutí vytiahnuť lupu, aby z fotky niečo mali. Pokiaľ k fotografovanému objektu prídete bližšie, zachytíte zaujímavé detaily, ktoré by vám z diaľky unikli – fotka bude pôsobiť naživo.

Náš tip: Vyskúšajte si túto radu napríklad pri fotení svojich detí v prírode. Z diaľky sotva uvidíte, čo deti na fotke robia, zatiaľ čo zblízka zachytíte ich výrazy.

3. Najkrajšie fotky zaobstaráte za svetla
Smartfóny majú malé šošovky, a preto v tme nefotia kvalitne. Ak chcete urobiť snímky, ktorými sa budete môcť pochváliť rodine, kamarátom aj publiku na Instagrame, foťte ich za denného svetla. A blesk nepoužívajte vôbec, fotkám z mobilu ešte viac uškodí.

4. Nastavte si HDR a ISO
Pozrite, či môžete na svojom mobilnom foťáku zapnúť HDR. Táto funkcia vyfotí rýchlo za sebou dve až tri rôzne tmavé snímky a spojí ich do jedného. Výsledkom je krásne farebná fotka s jemným kontrastom tmavých a svetlých miest. Preto zapínajte HDR napríklad pri fotení popoludňajšej krajiny, v ktorej sa miešajú svetlo a tiene, av ďalších exteriéroch.

ISO vám naopak pomôže s momentkami. Ak fotíte hrajúce sa deti, zvieratá alebo iný objekt, ktorý sa rýchlo hýbe, zdvihnite si v nastavení ISO. Foťák potom vytvorí snímku v čo najkratšom čase – inými slovami snímku zachytí skôr, než sa stihne rozmazať. Maximálnu hodnotu ISO ale radšej nenastavujte, inak sa na fotke objaví šum.

5. Nepoužívajte digitálny zoom
Rovnako ako kompakty a zrkadlovky, aj mobilné fotoaparáty majú zoom, ktorým záber priblížite. Radšej ho ale vôbec nepoužívajte. Zoom výrazne znižuje kvalitu fotografie a zhoršuje stabilitu, takže je väčšie riziko, že bude snímka rozmazaná. Namiesto približovania fotografiu urobte vo vysokom rozlíšení a požadovanú časť vyrežte.

6. Dodržujte správnu kompozíciu
Či už fotíte na mobile, zrkadlovke alebo kompakte, pravidlá pre správnu kompozíciu platia rovnaké:

Dominantný objekt umiestnite zhruba do tretiny snímky na ľavej alebo pravej strane, nikdy do stredu. Vynikne tak objekt aj pozadie.
Horizont umiestnite zhruba do tretiny snímky v hornej alebo spodnej polovici, nikdy do stredu.
Ak fotíte samostatnú budovu, musí byť v zábere celá.
Pokiaľ fotíte človeka pred budovou, odfoťte ho tak, aby zaberal väčšiu časť fotky. Na rozdiel od budovy nemusí byť na fotke celý – stačí od pása nahor. Predsa len, lyžiarky, lyže s nápisom Požičovňa lyží, či najnovšie vibramky, nikoho priveľmi nezaujímajú

Pokiaľ si s tretinami neviete rady, využite pri fotení mriežku. Do presne vyznačených tretín ľahko umiestnite objekty aj horizonty. Mriežku nájdete v nastavení aplikácie.

7. Hotové fotky nenechajte zapadnúť
Rizikom fotenia na mobile je, že vám fotky môžu zapadnúť v spleti stiahnutých obrázkov a fotiek od kamarátov. Pri ukazovaní návštevám musíte fotky dlho hľadať a nešikovne ich prezerať na displeji mobilu.

Všetkým týmto problémom sa vyhnete s mobilnou mini tlačiarňou, s ktorou vytlačíte fotky do albumu rovno z mobilu. Cez Bluetooth ju prepojíte s telefónom a stiahnete si špeciálnu aplikáciu. Rozhranie aplikácie sa mení podľa toho, či tlačiareň leží, alebo stojí.

Zdroj: Mall

 

 

Najnovšie

Voliteľný slot pre zámok Kensington predchádza fyzickej krádeži notebooku.

Navrhnuté pre flexibilnú prácu

Dynabook rozširuje rad notebookov Satellite Pro C50 o modely s procesormi AMD RYZEN™

19. januára 2022

Práca v open office a home office

Ako byť produktívnejší pomocou správne zvolených bezdrôtových slúchadiel

Pokiaľ vás zaujal titulok tohto článku, pravdepodobne pracujete väčšinu času pri počítači v miestach, kde na vás pôsobí rad rozptyľujúcich vplyvov. V otvorenej kancelárii môže byť často ťažké napísať aj jeden odsek textu, ak vnímate v pozadí pracovné hovory alebo smiech kolegov.

19. januára 2022

Čo prinesie nová generácia?

Smartfóny Huawei série P a ich líderstvo na poli mobilnej fotografie

Bude to už desať rokov od momentu, kedy Huawei prišiel na trh s novinkou medzi inteligentnými telefónmi, modelom Ascend P1. Už z názvu prvých modelov tohto radu, kedy „Ascend“ v preklade znamená „stúpať vysoko“, bolo jasné, že Huawei týmto otvoril kapitolu veľmi ambiciózneho radu mobilných telefónov.

19. januára 2022

Ocenenia CES Innovation Awards

Rekordný počet ocenení

ASUS a ROG získali rekordný počet ocenení CES 2022 Innovation Awards

18. januára 2022

Spolupráca spoločností Canon a Plockmatic

Kvalitné aplikácie s UV lakom

Spolupráca spoločností Canon a Plockmatic prináša riešenie pre UV LED lakovanie v spojení s tlačiarňami radu varioPRINT iX

18. januára 2022

Nové portfólio - nová úroveň

Inovácie spoločnosti ASUS

ASUS na výstave CES 2022 predstavil skladateľný notebook a ďalšie inovácie

12. januára 2022

Ponúka viac možností a funkcií aj pre ľavákov

Myš Logitech Signature M650

Spoločnosť Logitech prichádza s novou bezdrôtovou myšou Signature M650. Vďaka dvom rôznym veľkostiam a aj verzii pre ľavákov, ponúka lepšie pracovné podmienky pre oveľa väčšiu skupinu ľudí ako iné modely. Medzi jej hlavné prednosti patria rolovacie koliesko SmartWheel, takmer nepočuteľné tlačidlá s nastaviteľnými funkciami a veľmi praktický dizajn.

11. januára 2022

The Freestyle je unikátny projektor

Projektor The Freestyle

Samsung uvádza na trh prenosný projektor The Freestyle pre zábavu na ľubovoľnom mieste

11. januára 2022

Mojím poslaním je načúvať trhu

Head of Marketing pre Česko a Slovensko

Samsung vytvoril novú strategickú pozíciu Head of Marketing pre Česko a Slovensko, zastáva ju Martin Marek

11. januára 2022

Premietanie na strop

The Freestyle je určený predovšetkým pre generáciu Z a mileniálov

Samsung uvádza na trh prenosný projektor The Freestyle pre zábavu na ľubovoľnom mieste

7. januára 2022

Odporúčané

Vylepšená odolnosť proti nárazom

Hodinky Casio GA-2100SKE-7AER G-Shock Carbon Core Guard

Puzdro hodiniek má hrúbku iba 11,8 mm

18. decembra 2021

Dôležitá rola riadiaceho softvéru

Energetická istota pre dátové centrá od CyberPower

Benefitom riešenia od CyberPower je predovšetkým záruka, že pokiaľ dôjde k výpadku alebo poruche jednej UPS, druhá sa o zvyšnú záťaž postará.

29. novembra 2021

Kto meshuje ten ide

Stabilná wi-fi pre celú rodinu

Homeschooling a homeoffice sú pojmy, s ktorými sa väčšina z nás v minulosti mohla stretnúť len zriedka. Dnes ide naopak o každodennú realitu veľkej časti rodín, ktoré mnohokrát s prekvapením zistili, že internetové pripojenie v domácnosti nemajú len pre zábavu.

19. novembra 2021

Automatický záznam fotografií a videa

Malý, šikovný, používateľsky prívetivý fotoaparát

Canon predstavuje prvý smart fotoaparát, ktorý prinesie revolúciu do domáceho fotografovania. Prežite každý okamih naplno a nechajte PowerShot PX vytvárať vaše spomienky

28. októbra 2021

Mamibot EXVAC880 Wisor

Prestaňte strácať čas upratovaním a kúpte si kvalitný robotický vysávač

Upratovanie pre väčšinu ľudí nepatrí k obľúbeným činnostiam.

22. októbra 2021

Široké pokrytie

Mercusys: Moderné technológie za rozumnú cenu

Máte doma internet, ktorého kvalita je skôr k hnevu než k úžitku? Notebook alebo stolový PC vyčkáva pri odosielaní pošty a videa z YouTube sa zasekávajú alebo prehrávajú len na nízku kvalitu? Hľadáte informácie na Google a na každé vyhľadávanie čakáte desiatky sekúnd? A pri hovoroch s rodinou či priateľmi cez rôzne chatovacie platformy chytáte vždy iba pár slov?

14. októbra 2021

Dokonalé pokrytie domácnosti, firmy alebo záhrady

Užívajte internet bez obmedzenia prakticky všade

Prvý Wi-Fi mesh systém s VDSL a 4G pripojením má TP-Link

30. septembra 2021

Huawei prináša na Slovensko nový MateBook 14

Dotykový displej a skvelý výkon za menej ako tisícku

Spoločnosť Huawei uvádza na slovenský trh nového člena z rodiny notebookov, Huawei MateBook 14.

9. septembra 2021

Dotykové pero M-pen druhej generácie

Toto všetko prináša novinka Huawei MatePad 11

Prvý tablet s Harmony OS 2 prichádza na Slovensko

9. septembra 2021

5x gadgety (nielen) pre študentov

Návrat do všedných dní

Letné prázdniny sa definitívne skončili a preto je na čase oprášiť svoju „školskú výbavu“. Predstavíme vám zopár zaujímavých zariadení, ktoré vám pomôžu pri štúdiu, alebo aspoň trochu spríjemnia nadchádzajúce náročné školské obdobie.

2. septembra 2021