Dobré rady ako fotiť mobilom

Kvalite zrkadloviek sa síce mobilné foťáky nemôžu rovnať, ale keď viete ako na to, vykúzlite aj s telefónom snímky, ktoré ozdobia každý rámček nad krbovou rímsou. Prečítajte si osvedčené tipy, ako s mobilom fotiť ako profík. 1. Základom je správny úchop Mobil väčšinu času držíte v jednej ruke, ale pri fotení privolajte na pomoc aj […]

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 7. decembra 2021
Obsahuje nasledovné témy

Kvalite zrkadloviek sa síce mobilné foťáky nemôžu rovnať, ale keď viete ako na to, vykúzlite aj s telefónom snímky, ktoré ozdobia každý rámček nad krbovou rímsou. Prečítajte si osvedčené tipy, ako s mobilom fotiť ako profík.

1. Základom je správny úchop
Mobil väčšinu času držíte v jednej ruke, ale pri fotení privolajte na pomoc aj druhú. Chytnite telefón oboma rukami a pokrčte ich tak, aby vaše lakte smerovali k chodidlám. Najväčšiu stabilitu dosiahnete, keď si lakte opriete o brucho.

A ako stláčať spúšť? Pokiaľ fotíte na výšku, vystačíte si s ťuknutím na displej. Pri fotení na šírku ale radšej využite tlačidlo na bočnej strane telefónu – u väčšiny súčasných smartfónov urobíte fotky tlačidlom pre ovládanie hlasitosti. Bude sa vám fotiť pohodlnejšie a vyhnete sa neprirodzenému krúteniu prsta. Ak chcete dosiahnuť maximálnu stabilitu, kúpte si statív pre smartfóny.

Než spúšť stlačíte, nezabudnite na displeji jemne ťuknúť na objekt, ktorý fotíte. Šošovka na neho zaostrí.

2. Prejdite bližšie k tomu, čo fotíte
Častou chybou amatérskych fotografov je, že svoj terč fotí príliš z diaľky. Návštevy potom majú sto chutí vytiahnuť lupu, aby z fotky niečo mali. Pokiaľ k fotografovanému objektu prídete bližšie, zachytíte zaujímavé detaily, ktoré by vám z diaľky unikli – fotka bude pôsobiť naživo.

Náš tip: Vyskúšajte si túto radu napríklad pri fotení svojich detí v prírode. Z diaľky sotva uvidíte, čo deti na fotke robia, zatiaľ čo zblízka zachytíte ich výrazy.

3. Najkrajšie fotky zaobstaráte za svetla
Smartfóny majú malé šošovky, a preto v tme nefotia kvalitne. Ak chcete urobiť snímky, ktorými sa budete môcť pochváliť rodine, kamarátom aj publiku na Instagrame, foťte ich za denného svetla. A blesk nepoužívajte vôbec, fotkám z mobilu ešte viac uškodí.

4. Nastavte si HDR a ISO
Pozrite, či môžete na svojom mobilnom foťáku zapnúť HDR. Táto funkcia vyfotí rýchlo za sebou dve až tri rôzne tmavé snímky a spojí ich do jedného. Výsledkom je krásne farebná fotka s jemným kontrastom tmavých a svetlých miest. Preto zapínajte HDR napríklad pri fotení popoludňajšej krajiny, v ktorej sa miešajú svetlo a tiene, av ďalších exteriéroch.

ISO vám naopak pomôže s momentkami. Ak fotíte hrajúce sa deti, zvieratá alebo iný objekt, ktorý sa rýchlo hýbe, zdvihnite si v nastavení ISO. Foťák potom vytvorí snímku v čo najkratšom čase – inými slovami snímku zachytí skôr, než sa stihne rozmazať. Maximálnu hodnotu ISO ale radšej nenastavujte, inak sa na fotke objaví šum.

5. Nepoužívajte digitálny zoom
Rovnako ako kompakty a zrkadlovky, aj mobilné fotoaparáty majú zoom, ktorým záber priblížite. Radšej ho ale vôbec nepoužívajte. Zoom výrazne znižuje kvalitu fotografie a zhoršuje stabilitu, takže je väčšie riziko, že bude snímka rozmazaná. Namiesto približovania fotografiu urobte vo vysokom rozlíšení a požadovanú časť vyrežte.

6. Dodržujte správnu kompozíciu
Či už fotíte na mobile, zrkadlovke alebo kompakte, pravidlá pre správnu kompozíciu platia rovnaké:

Dominantný objekt umiestnite zhruba do tretiny snímky na ľavej alebo pravej strane, nikdy do stredu. Vynikne tak objekt aj pozadie.
Horizont umiestnite zhruba do tretiny snímky v hornej alebo spodnej polovici, nikdy do stredu.
Ak fotíte samostatnú budovu, musí byť v zábere celá.
Pokiaľ fotíte človeka pred budovou, odfoťte ho tak, aby zaberal väčšiu časť fotky. Na rozdiel od budovy nemusí byť na fotke celý – stačí od pása nahor. Predsa len, lyžiarky, lyže s nápisom Požičovňa lyží, či najnovšie vibramky, nikoho priveľmi nezaujímajú

Pokiaľ si s tretinami neviete rady, využite pri fotení mriežku. Do presne vyznačených tretín ľahko umiestnite objekty aj horizonty. Mriežku nájdete v nastavení aplikácie.

7. Hotové fotky nenechajte zapadnúť
Rizikom fotenia na mobile je, že vám fotky môžu zapadnúť v spleti stiahnutých obrázkov a fotiek od kamarátov. Pri ukazovaní návštevám musíte fotky dlho hľadať a nešikovne ich prezerať na displeji mobilu.

Všetkým týmto problémom sa vyhnete s mobilnou mini tlačiarňou, s ktorou vytlačíte fotky do albumu rovno z mobilu. Cez Bluetooth ju prepojíte s telefónom a stiahnete si špeciálnu aplikáciu. Rozhranie aplikácie sa mení podľa toho, či tlačiareň leží, alebo stojí.

Zdroj: Mall

 

 

Najnovšie

ASUS oznámil Expert Series 2022 a najľahší 14" notebook pre firmy na svete

Najľahší 14-palcový biznis notebook na svete

Nové komplexné biznis portfólio obsahuje notebooky ExpertBook, stolné PC ExpertCenter,

mini PC, pracovné stanice a All-in-One počítače

11. augusta 2022

Space Tycoon je virtuálny priestor

Virtuálne ihrisko Samsung Space Tycoon

Samsung predstavuje zážitkové virtuálne ihrisko Space Tycoon na platforme Roblox

2. augusta 2022

S každým praním šetríte energiu, vodu aj pracie prostriedky

Bespoke AI, inteligentné a udržateľné riešenie pre každodenné pranie

Samsung predstavuje práčku a sušičku Bespoke AI, inteligentné a udržateľné riešenie pre každodenné pranie

2. augusta 2022

Xbox pre smart televízory Samsung

Microsoft spustil aplikáciu Xbox pre smart televízory a monitory Samsung

28. júla 2022

Tenký a ľahký 16" notebook so špičkovým výkonom

Herný notebook ROG Flow X16

Republic of Gamers spustil predaj herného notebooku ROG Flow X16

28. júla 2022

Vitajte v novej dobe hrania

Aurora Collection od Logitech G

Spoločnosť Logitech G dnes predstavila Aurora Collection – novú kolekciu obsahujúcu bezdrôtový hráčsky headset G735, bezdrôtovú hráčsku klávesnicu G715, hráčsku klávesnicu G713, bezdrôtovú hráčsku myš G705 a osem používateľských doplnkov. Nová kolekcia bola navrhnutá tak, aby bola genderovo inkluzívna, riešila potreby a priania žien-hráčiek a zároveň oslovila všetkých, čo hľadajú hravý dizajn a nevšedné zážitky. Aurora […]

27. júla 2022

Výkon a produktivita kedykoľvek a kdekoľvek

Prenosný monitor Philips 16B1P3302

Prenosný monitor Philips 16B1P3302 bol vyrobený pre dnešný aktívny životný štýl na cestách

26. júla 2022

Najpredávanejší rad IP kamier Axis sa rozrastá

Spoločnosť Axis Communications pridáva do svojho najpredávanejšieho radu kamier AXIS P14 dva nové modely vybavené najnovším SoC (systém na čipe) spoločnosti Axis a jednotkou hlbokého učenia (DLPU). Vďaka nej je možné používať inteligentné aplikácie s umelou inteligenciou priamo v koncovom zariadení. Kamery majú tzv. bullet design, sú určené na všestranné využitie a dodávajú sa s […]

21. júla 2022

Využite mimoriadny potenciál pretaktovania s rodinou pamätí Kingston FURY Renegade DDR5

Kingston FURY

Certifikát Intel® XMP 3.0 –
Vyladené pre maximálny výkon – Nastaviteľné dynamické RGB svetelné efekty

18. júla 2022

Pokročilá technológia pre väčšiu tvorivú slobodu

Canon predstavuje nové RF objektívy

Svet zo širšej perspektívy s novými kompaktnými širokouhlými objektívmi Canon radu RF – prenosné a všestranné objektívy RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM a RF 15-30 mm F4.5-6.3 IS STM zachytia obraz s mimoriadnymi detailmi

13. júla 2022

Odporúčané

TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

28. júla 2022

Ako vytvoriť stabilnú Wi-Fi na záhrade?

TP-Link vyrába spoľahlivé zariadenia, a preto na ne poskytuje päťročnú záruku

26. júla 2022

Dokonale sfarbený svet s technológiou Quantum Dot

Ponorte sa do sveta farieb

Hráči majú zmysel pre realizmus; ak ste hráč, takmer určite rozpoznáte niečo podozrivé na míle ďaleko. Či už je to pokles FPS uprostred duelu alebo nekonzistentný dizajn sveta. Nič nezostane bez povšimnutia. Zatiaľ čo vývojári hier sa snažia dosiahnuť skutočný fotorealizmus v hrách s novými enginmi, ako je Unreal Engine 5, zobrazovacia technológia sa snaží držať krok vlastnými pokrokmi…..

16. júna 2022

Ergonomické produkty Logitech

TEST: Keď sa lepšie cítite, dokážete aj lepšie a efektívnejšie pracovať

Ergonómia (z gréčtiny: ergon´= práca + nomos = zákony) je veda zaoberajúca sa vzťahmi vznikajúcimi medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje – či už sa jedná o tvary, materiály, osvetlenie, rozmery a pod. Cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. To mi pripomína moju nepohodu, keď pozerám […]

10. júna 2022

Množstvo vylepšení, exkluzívne materiály a vyšperkovaný dizajn

Huawei Watch GT 3 Pro prichádzajú

Huawei prichádza s hodinkami pre dámy a pánov, ktoré sa vyznačujú nielen bohatou technologickou výbavou, ale aj prestížnymi materiálmi, ako je keramika či titán, ktoré sú v hodinárskom svete považované za luxusné.

19. mája 2022

Alebo ako sa nespáliť pri realizácii záložných systémov

Napájanie pod kontrolou

Čo na nasadzovanie UPS v skutočných podmienkach hovoria sami zákazníci a čoho sa obávajú implementační partneri? A aké sú možnosti pre manažment UPS? Vyspovedali sme profesionálov slovenskej spoločnosti TCX, ktorá sa zaoberá integračnými projektmi pre veľké spoločnosti a subjekty štátnej správy a ich skúsenosti nájdete nižšie.

28. apríla 2022

Siréna alebo semafor

Axis uvádza prvú IP zábleskovú sirénu na svete

Svetovou novinkou v oblasti IP zariadení je nová stroboskopická siréna AXIS D4100-E, umožňujúca vysielať svetelné i zvukové výstražné signály. Siréna je postavená na otvorených štandardoch, takže môže byť ľahko pripojená k akémukoľvek zariadeniu Axis, prípadne k VMS spoločnosti Axis alebo VMS tretích strán. Farebné svetlo a/alebo výstražné zvuky sirény možno konfigurovať podľa potreby pre účely varovania, či upozornenia.

6. apríla 2022

Energia na cestách

Vyrobte si elektrinu, ktorú vám nezdražia

V dnešnej dobe sa v rôznych pádoch skloňuje energetická nezávislosť. Je to logické – zo všetkých strán počujeme o kríze, ktorá energia, bežne dostupná v „systéme“, zdražuje. Čím viac ľudí bude do budúcnosti energeticky sebestačných, tým lepšie. Takže čo k takejto energetickej sebestačnosti ideálne potrebujete?

28. marca 2022

Preventívne opatrenie

Ponúkame obciam a mestám bezodplatné konzultácie v kybernetickej bezpečnosti

Najväčšie ohrozenie samosprávy predstavujú prieniky do siete

1. marca 2022

Dlhý dosah ľahko prenosného objektívu

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy. Jeden z nich ponúkne najdlhšiu ohniskovú vzdialenosť zo všetkých objektívov s automatickým ostrením pre bezzrkadlové systémy[1]

24. februára 2022