Stačí dodržať týchto 10 krokov 

Fotograf Lukáš Kimlička a jeho recept na dokonalú fotku mobilom

Či si to už uvedomujeme alebo nie, profil na Instagrame tvorí významnú časť našej osobnosti a toho, ako nás vníma okolitý svet. Preto sa, pochopiteľne, každý snaží v online svete ukázať v tom najlepšom svetle. V praxi to znamená, že na tom, čo zdieľame a postujeme, si dávame poriadne záležať. 

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 10. marca 2022
Obsahuje nasledovné témy

Ako si však spraviť dokonalú “storku” či fotku pomocou smartfónu zakaždým takmer ako profesionál? Na odpoveď sme sa opýtali toho najpovolanejšieho – módneho fotografa Lukáša Kimličku, ktorý je zároveň dvorným fotografom množstva (nielen) slovenských prominentov. Ten prezradil desatoro pravidiel dokonalej fotky mobilom, ktorým sa pri práci on sám riadi.

Svetlo je základ

Základné pravidlo fotografovania znie: ak nie je dobré svetlo, nebude dobrý ani výsledok. A je úplne jedno, či fotíte romantický pohľad na krajinu, alebo gastro zariadenie. Ak nemáte na pravidelnej báze k dispozícii fotografické štúdio, potom je pre vás ideálne fotiť sa na prirodzenom svetle. “Treba sa vyhnúť ostrému slnku – tvorí výrazné tiene, ktoré tvár deformujú. Najlepšie je fotiť sa na dennom svetle, ktoré svieti priamo na nás a nie zhora (preto je pre fotenie najhoršie práve na poludnie). Najideálnejšie svetlo je ráno alebo poobede,” hovorí Lukáš.

 

Nepodceňujte silu uhla pohľadu

Dennodenne narážame na Instagrame na more “selfíčiek”, ktoré nie sú vždy práve najšťastnejšie. “Ak si chcete spraviť peknú selfie, najlepšie ju odfotíte doma pri okne. Stačí sa postaviť priamo k oknu (nie na prudké slnko) a fotoaparát namieriť priamo na seba aby ste mali objektív na úrovni očí. Nie je dobré sa fotiť tak, že mobil držíme nižšie, vtedy si zbytočne na fotke deformujeme tvár, čo pri selfie určite nechceme,” vysvetľuje fotograf.

Postavu foťte vždy zdola

Pokiaľ aj vy túžite po bocianích nohách aspoň na fotke, stačí sa riadiť týmto Lukášovým pravidlom: “Ak chceme mať na fotke celú postavu, tu platí pravidlo že je lepšie ak nás niekto odfotí od spodu. Vtedy postava vyzeré štíhlejšia a predĺži nohy na nepoznanie. Vtedy by sme však mali mať trochu nižšie bradu, aby naša tvár smerovala priamo do objektívu,” radí Lukáš.

 

Na telefóne záleží

Len málokto sa dnes na Instagram fotí klasickým fotoaparátom či zrkadlovkou. Technologický vývoj nám umožnil zhotovovať kvalitné fotografie aj obyčajným smartfónom, ba čo viac, dnes sú telefóny vybavené tisíckami funkcií, ktoré nám poskytujú nekonečné fotografické možnosti. Nie každý ich vie efektívne využiť, no Lukáš je jedným z tých, ktorí aj so správnym smartfónom dokážu vytvárať fotky na profesionálnej úrovni. Aktuálne používa novinku Huawei P50 Pro, ktorá okrem detailného podania farieb a mimoriadne ostrých fotografií ponúkne až 100-násobné priblíženie, čo sa hodí najmä ak fotíte vzdialenejšie objekty.

“Niekedy je problém vyfotiť pekný portrét zblízka, pretože čím bližšie sa objektívom k fotografovanej osobe priblížime, tým bude tvár deformovanejšia, za čo môže takzvaný efekt “rybieho oka”. Z vlastnej skúsenosti preto portréty zblízka fotím širokouhlým objektívom, ktorý akékoľvek deformácie eliminuje,” vysvetľuje Kimlička.

Naplánujte si kompozíciu

Najmä cestovateľské fotky a tie, ktoré zachytíme pri monumentálnych svetových pamiatkach, si zaslúžia strategické plánovanie. “Pri fotení postavy v priestore, napríklad pri zaujímavej architektúre kde je veľa zvislých a vodorovných línií, je dobré použiť mriežku. Vďaka nej si vieme presne určiť kompozíciu tak, aby nám fotený objekt a celá fotka „nepadali“, a zároveň ich zachytiť viac realisticky,” dodáva fotograf.

Menej je vždy viac

Aj pri fotografii platí starodávne príslovie “menej je viac”.“Keď je na jednom zábere veľa ľudí, veľa architektúry, aj veľa prírody a pozadia, tak sa aj z dobre myslenej fotky stane guláš. Preto preferujem radšej minimalistický prístup: teda napríklad zátišie alebo opustený strom na lúke. Keď toho na fotke nie je veľa, oveľa lepšie vynikne jej atmosféra,” vysvetľuje Lukáš.

Kľúčom je postprodukcia

Ani tí najtalentovanejší fotografi by sa v dnešnej dobe nezaobišli bez nejakých úprav v postprodukcii. V postprodukcii sa dajú pekne zvýrazniť detaily, či atmosféra, ktorú chceme fotografiou vyjadriť. “Dnes existuje veľa aplikácií, ktoré spravia peknú farebnosť, tonalitu, tiene či iné postprodukčné úpravy. Môžem urobiť zlý portrét, ale preženiem to rôznymi filtrami a zrazu je výsledok dobrý,” odôvodňuje fotograf.

 Čo dokáže black & white?

Čiernobiele fotografie vedia pekne zvýrazniť detaily a dodať fotografii nádych nostalgie a vyzdvihnúť emócie. “Veľa ľudí prekvapí, že niekedy naozaj vyzerá fotka lepšie v čiernobielej verzii. Toto platí najmä pre prírodu alebo oblaky, ale aj fotografie, ktoré vyjadrujú intenzívne emócie, pretože ich vďaka dvojfarebnosti ľahšie spracujeme,” vysvetľuje Kimlička.

Vytvárajte kolekcie

Len vo vzácnych prípadoch vznikne dokonalá fotografia na prvý pokus. Aj sám Lukáš je zástancom názoru, že treba fotiť, fotiť a ešte raz fotiť. “Aj ja sám to robím. Z jednej lokácie zhotovím asi 30 fotiek a potom si vyberiem jednu, ktorá je najlepšia,” radí Lukáš.

Buďte autentický

Hoci sa to dnes možno nezdá, autentickosť najmä vo fotografii stále vyhráva. V tomto prípade sa podľa Lukáša vypláca metóda pokus-omyl. “Ja som zástancom originality. Je dobré pri fotografovaní trochu zaexperimentovať a hľadať zaujímavé miesta, skúšať rôzne uhly, a vymýšľať nové, doposiaľ nevídané spôsoby, ako danú scenériu či objekt zachytiť,” uzatvára uznávaný fotograf.

Najnovšie

Space Tycoon je virtuálny priestor

Virtuálne ihrisko Samsung Space Tycoon

Samsung predstavuje zážitkové virtuálne ihrisko Space Tycoon na platforme Roblox

2. augusta 2022

S každým praním šetríte energiu, vodu aj pracie prostriedky

Bespoke AI, inteligentné a udržateľné riešenie pre každodenné pranie

Samsung predstavuje práčku a sušičku Bespoke AI, inteligentné a udržateľné riešenie pre každodenné pranie

2. augusta 2022

Xbox pre smart televízory Samsung

Microsoft spustil aplikáciu Xbox pre smart televízory a monitory Samsung

28. júla 2022

Tenký a ľahký 16" notebook so špičkovým výkonom

Herný notebook ROG Flow X16

Republic of Gamers spustil predaj herného notebooku ROG Flow X16

28. júla 2022

Vitajte v novej dobe hrania

Aurora Collection od Logitech G

Spoločnosť Logitech G dnes predstavila Aurora Collection – novú kolekciu obsahujúcu bezdrôtový hráčsky headset G735, bezdrôtovú hráčsku klávesnicu G715, hráčsku klávesnicu G713, bezdrôtovú hráčsku myš G705 a osem používateľských doplnkov. Nová kolekcia bola navrhnutá tak, aby bola genderovo inkluzívna, riešila potreby a priania žien-hráčiek a zároveň oslovila všetkých, čo hľadajú hravý dizajn a nevšedné zážitky. Aurora […]

27. júla 2022

Výkon a produktivita kedykoľvek a kdekoľvek

Prenosný monitor Philips 16B1P3302

Prenosný monitor Philips 16B1P3302 bol vyrobený pre dnešný aktívny životný štýl na cestách

26. júla 2022

Využite mimoriadny potenciál pretaktovania s rodinou pamätí Kingston FURY Renegade DDR5

Kingston FURY

Certifikát Intel® XMP 3.0 –
Vyladené pre maximálny výkon – Nastaviteľné dynamické RGB svetelné efekty

18. júla 2022

Pokročilá technológia pre väčšiu tvorivú slobodu

Canon predstavuje nové RF objektívy

Svet zo širšej perspektívy s novými kompaktnými širokouhlými objektívmi Canon radu RF – prenosné a všestranné objektívy RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM a RF 15-30 mm F4.5-6.3 IS STM zachytia obraz s mimoriadnymi detailmi

13. júla 2022

Bezpečný a odolný, stvorený pre moderné firmy

Zoznámte sa s novým smartfónom Galaxy XCover6 Pro

Galaxy XCover6 Pro so svojimi pokročilými funkciami pre zvýšenie produktivity, rýchlejším procesorom a 5G a Wi-Fi 6E konektivitou podporuje lepšiu spoluprácu a výkon zamestnancov.

8. júla 2022

Noc ako kulisa pre úžasné príbehy

Samsung Electronics predstavuje krátky film

Samsung Electronics predstavuje krátky film na motívy seriálu Stranger Things, natočený telefónom Galaxy S22 Ultra

8. júla 2022

Odporúčané

TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

28. júla 2022

Ako vytvoriť stabilnú Wi-Fi na záhrade?

TP-Link vyrába spoľahlivé zariadenia, a preto na ne poskytuje päťročnú záruku

26. júla 2022

Dokonale sfarbený svet s technológiou Quantum Dot

Ponorte sa do sveta farieb

Hráči majú zmysel pre realizmus; ak ste hráč, takmer určite rozpoznáte niečo podozrivé na míle ďaleko. Či už je to pokles FPS uprostred duelu alebo nekonzistentný dizajn sveta. Nič nezostane bez povšimnutia. Zatiaľ čo vývojári hier sa snažia dosiahnuť skutočný fotorealizmus v hrách s novými enginmi, ako je Unreal Engine 5, zobrazovacia technológia sa snaží držať krok vlastnými pokrokmi…..

16. júna 2022

Ergonomické produkty Logitech

TEST: Keď sa lepšie cítite, dokážete aj lepšie a efektívnejšie pracovať

Ergonómia (z gréčtiny: ergon´= práca + nomos = zákony) je veda zaoberajúca sa vzťahmi vznikajúcimi medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje – či už sa jedná o tvary, materiály, osvetlenie, rozmery a pod. Cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. To mi pripomína moju nepohodu, keď pozerám […]

10. júna 2022

Množstvo vylepšení, exkluzívne materiály a vyšperkovaný dizajn

Huawei Watch GT 3 Pro prichádzajú

Huawei prichádza s hodinkami pre dámy a pánov, ktoré sa vyznačujú nielen bohatou technologickou výbavou, ale aj prestížnymi materiálmi, ako je keramika či titán, ktoré sú v hodinárskom svete považované za luxusné.

19. mája 2022

Alebo ako sa nespáliť pri realizácii záložných systémov

Napájanie pod kontrolou

Čo na nasadzovanie UPS v skutočných podmienkach hovoria sami zákazníci a čoho sa obávajú implementační partneri? A aké sú možnosti pre manažment UPS? Vyspovedali sme profesionálov slovenskej spoločnosti TCX, ktorá sa zaoberá integračnými projektmi pre veľké spoločnosti a subjekty štátnej správy a ich skúsenosti nájdete nižšie.

28. apríla 2022

Siréna alebo semafor

Axis uvádza prvú IP zábleskovú sirénu na svete

Svetovou novinkou v oblasti IP zariadení je nová stroboskopická siréna AXIS D4100-E, umožňujúca vysielať svetelné i zvukové výstražné signály. Siréna je postavená na otvorených štandardoch, takže môže byť ľahko pripojená k akémukoľvek zariadeniu Axis, prípadne k VMS spoločnosti Axis alebo VMS tretích strán. Farebné svetlo a/alebo výstražné zvuky sirény možno konfigurovať podľa potreby pre účely varovania, či upozornenia.

6. apríla 2022

Energia na cestách

Vyrobte si elektrinu, ktorú vám nezdražia

V dnešnej dobe sa v rôznych pádoch skloňuje energetická nezávislosť. Je to logické – zo všetkých strán počujeme o kríze, ktorá energia, bežne dostupná v „systéme“, zdražuje. Čím viac ľudí bude do budúcnosti energeticky sebestačných, tým lepšie. Takže čo k takejto energetickej sebestačnosti ideálne potrebujete?

28. marca 2022

Preventívne opatrenie

Ponúkame obciam a mestám bezodplatné konzultácie v kybernetickej bezpečnosti

Najväčšie ohrozenie samosprávy predstavujú prieniky do siete

1. marca 2022

Dlhý dosah ľahko prenosného objektívu

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy. Jeden z nich ponúkne najdlhšiu ohniskovú vzdialenosť zo všetkých objektívov s automatickým ostrením pre bezzrkadlové systémy[1]

24. februára 2022