Stačí dodržať týchto 10 krokov 

Fotograf Lukáš Kimlička a jeho recept na dokonalú fotku mobilom

Či si to už uvedomujeme alebo nie, profil na Instagrame tvorí významnú časť našej osobnosti a toho, ako nás vníma okolitý svet. Preto sa, pochopiteľne, každý snaží v online svete ukázať v tom najlepšom svetle. V praxi to znamená, že na tom, čo zdieľame a postujeme, si dávame poriadne záležať. 

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 10. marca 2022
Obsahuje nasledovné témy

Ako si však spraviť dokonalú “storku” či fotku pomocou smartfónu zakaždým takmer ako profesionál? Na odpoveď sme sa opýtali toho najpovolanejšieho – módneho fotografa Lukáša Kimličku, ktorý je zároveň dvorným fotografom množstva (nielen) slovenských prominentov. Ten prezradil desatoro pravidiel dokonalej fotky mobilom, ktorým sa pri práci on sám riadi.

Svetlo je základ

Základné pravidlo fotografovania znie: ak nie je dobré svetlo, nebude dobrý ani výsledok. A je úplne jedno, či fotíte romantický pohľad na krajinu, alebo gastro zariadenie. Ak nemáte na pravidelnej báze k dispozícii fotografické štúdio, potom je pre vás ideálne fotiť sa na prirodzenom svetle. “Treba sa vyhnúť ostrému slnku – tvorí výrazné tiene, ktoré tvár deformujú. Najlepšie je fotiť sa na dennom svetle, ktoré svieti priamo na nás a nie zhora (preto je pre fotenie najhoršie práve na poludnie). Najideálnejšie svetlo je ráno alebo poobede,” hovorí Lukáš.

 

Nepodceňujte silu uhla pohľadu

Dennodenne narážame na Instagrame na more “selfíčiek”, ktoré nie sú vždy práve najšťastnejšie. “Ak si chcete spraviť peknú selfie, najlepšie ju odfotíte doma pri okne. Stačí sa postaviť priamo k oknu (nie na prudké slnko) a fotoaparát namieriť priamo na seba aby ste mali objektív na úrovni očí. Nie je dobré sa fotiť tak, že mobil držíme nižšie, vtedy si zbytočne na fotke deformujeme tvár, čo pri selfie určite nechceme,” vysvetľuje fotograf.

Postavu foťte vždy zdola

Pokiaľ aj vy túžite po bocianích nohách aspoň na fotke, stačí sa riadiť týmto Lukášovým pravidlom: “Ak chceme mať na fotke celú postavu, tu platí pravidlo že je lepšie ak nás niekto odfotí od spodu. Vtedy postava vyzeré štíhlejšia a predĺži nohy na nepoznanie. Vtedy by sme však mali mať trochu nižšie bradu, aby naša tvár smerovala priamo do objektívu,” radí Lukáš.

 

Na telefóne záleží

Len málokto sa dnes na Instagram fotí klasickým fotoaparátom či zrkadlovkou. Technologický vývoj nám umožnil zhotovovať kvalitné fotografie aj obyčajným smartfónom, ba čo viac, dnes sú telefóny vybavené tisíckami funkcií, ktoré nám poskytujú nekonečné fotografické možnosti. Nie každý ich vie efektívne využiť, no Lukáš je jedným z tých, ktorí aj so správnym smartfónom dokážu vytvárať fotky na profesionálnej úrovni. Aktuálne používa novinku Huawei P50 Pro, ktorá okrem detailného podania farieb a mimoriadne ostrých fotografií ponúkne až 100-násobné priblíženie, čo sa hodí najmä ak fotíte vzdialenejšie objekty.

“Niekedy je problém vyfotiť pekný portrét zblízka, pretože čím bližšie sa objektívom k fotografovanej osobe priblížime, tým bude tvár deformovanejšia, za čo môže takzvaný efekt “rybieho oka”. Z vlastnej skúsenosti preto portréty zblízka fotím širokouhlým objektívom, ktorý akékoľvek deformácie eliminuje,” vysvetľuje Kimlička.

Naplánujte si kompozíciu

Najmä cestovateľské fotky a tie, ktoré zachytíme pri monumentálnych svetových pamiatkach, si zaslúžia strategické plánovanie. “Pri fotení postavy v priestore, napríklad pri zaujímavej architektúre kde je veľa zvislých a vodorovných línií, je dobré použiť mriežku. Vďaka nej si vieme presne určiť kompozíciu tak, aby nám fotený objekt a celá fotka „nepadali“, a zároveň ich zachytiť viac realisticky,” dodáva fotograf.

Menej je vždy viac

Aj pri fotografii platí starodávne príslovie “menej je viac”.“Keď je na jednom zábere veľa ľudí, veľa architektúry, aj veľa prírody a pozadia, tak sa aj z dobre myslenej fotky stane guláš. Preto preferujem radšej minimalistický prístup: teda napríklad zátišie alebo opustený strom na lúke. Keď toho na fotke nie je veľa, oveľa lepšie vynikne jej atmosféra,” vysvetľuje Lukáš.

Kľúčom je postprodukcia

Ani tí najtalentovanejší fotografi by sa v dnešnej dobe nezaobišli bez nejakých úprav v postprodukcii. V postprodukcii sa dajú pekne zvýrazniť detaily, či atmosféra, ktorú chceme fotografiou vyjadriť. “Dnes existuje veľa aplikácií, ktoré spravia peknú farebnosť, tonalitu, tiene či iné postprodukčné úpravy. Môžem urobiť zlý portrét, ale preženiem to rôznymi filtrami a zrazu je výsledok dobrý,” odôvodňuje fotograf.

 Čo dokáže black & white?

Čiernobiele fotografie vedia pekne zvýrazniť detaily a dodať fotografii nádych nostalgie a vyzdvihnúť emócie. “Veľa ľudí prekvapí, že niekedy naozaj vyzerá fotka lepšie v čiernobielej verzii. Toto platí najmä pre prírodu alebo oblaky, ale aj fotografie, ktoré vyjadrujú intenzívne emócie, pretože ich vďaka dvojfarebnosti ľahšie spracujeme,” vysvetľuje Kimlička.

Vytvárajte kolekcie

Len vo vzácnych prípadoch vznikne dokonalá fotografia na prvý pokus. Aj sám Lukáš je zástancom názoru, že treba fotiť, fotiť a ešte raz fotiť. “Aj ja sám to robím. Z jednej lokácie zhotovím asi 30 fotiek a potom si vyberiem jednu, ktorá je najlepšia,” radí Lukáš.

Buďte autentický

Hoci sa to dnes možno nezdá, autentickosť najmä vo fotografii stále vyhráva. V tomto prípade sa podľa Lukáša vypláca metóda pokus-omyl. “Ja som zástancom originality. Je dobré pri fotografovaní trochu zaexperimentovať a hľadať zaujímavé miesta, skúšať rôzne uhly, a vymýšľať nové, doposiaľ nevídané spôsoby, ako danú scenériu či objekt zachytiť,” uzatvára uznávaný fotograf.

Najnovšie

Hudba a varenie

Harmónia nielen pre vaše chuťové poháriky

Varenie je rituál, pri ktorom môžete nielen zdokonaľovať svoje umenie, ale aj nájsť pokoj a odreagovanie. Hľadáte ten správny soundtrack k vareniu? Hudba môže mať významný dopad na atmosféru v kuchyni a dokonca aj na chuť vašich jedál. Perfektná melódia do vašej kuchyne Varenie a hudba sú ako soľ a čierne korenie – dokonalo sa dopĺňajú. […]

16. februára 2024

Spoločnosť Epson ako prvá uviedla na trh základnú DTG tlačiareň s bielym atramentom na potlač tmavého textilu  

DTG tlačiareň s bielym atramentom na potlač tmavého textilu

Základná DTG tlačiareň Epson SC-F1000 je prvá, ktorá poskytuje nadšencom, maloobchodníkom a malým podnikom cenovo dostupný spôsob tlače vysoko kvalitných obrázkov na tmavý textil

30. januára 2024

Stále sa zlepšujúci výkon

AGON by AOC predstavuje ďalší krok v hernej evolúcii

AOC GAMING 24G4X a 27G4X debutujú so 180 Hz a novým odvážnym dizajnom

30. januára 2024

Pokročilé funkcie, 4MPx a 10× zoom

Cenovo dostupná PTZ kamera Axis na použitie v interiéri aj v exteriéri

Spoločnosť Axis Communications uvádza novú cenovo dostupnú a flexibilnú otočnú kameru AXIS M5526-E, ktorá je kompatibilná so všetkými PTZ úchytmi Axis a hodí sa na inštaláciu ako do interiéru, tak aj do exteriéru. Kamera ponúka pokročilú analytiku s hlbokým učením a tiež skvelú kvalitu obrazu vo vysokom rozlíšení s veľkým optickým priblížením.

25. januára 2024

Nový rok je príležitosťou začať žiť zdravší a plnohodnotnejší život.

Zdravý životný štýl na dosah ruky aj vďaka týmto aplikáciám

Ak aj vy práve v týchto dňoch rozmýšľate, že zdravý životný štýl jednoducho nie je nič pre vás, vedzte, že jediné, čo vás udrží na správnej ceste, je motivácia.

24. januára 2024

Najrozšírenejším malvérom na Slovensku bol Tofsee

Vydieračský softvér je na vzostupe. Pomáha mu umelá inteligencia

Z pohľadu kybernetickej bezpečnosti dominujú vo svete ransomvérové útoky zamerané na vydieranie, hacktivizmus a umelá inteligencia.

24. januára 2024

Hokej z nemožného uhla

Pozrite sa na experiment s kamerou Axis, ktorú na štadióne zamrazili do ľadu

Ľad, oheň a vibrácie – to je len zopár príkladov náročných podmienok, ktorým musia kamerové systémy čeliť. Spoločnosť Axis Communications, líder v oblasti sieťového videa, v novom experimente predviedla ako jej kamera dokáže zvládať takmer čokoľvek – napríklad aj keď je zamrazená do vnútra ľadu na hokejovom štadióne. Vďaka tomu zachytila doteraz nevídaný záber.

16. januára 2024

ASUS nanovo definuje hranice výkonu revolučnými prémiovými produktmi, ktoré sprevádzajú nové udržateľné riešenia a umelá inteligencia

Novinky od Asus ore rok 2024

ASUS predstavil najnovšie inovácie a produkty na konferencii In Search of Incredible: Transcendence na CES 2024

11. januára 2024

Terapia hudbou

Hudba ako kľúč k ukladaniu spomienok

Vedci z Kalifornskej univerzity zistili, ako dokáže hudba ovplyvňovať emócie. Terapia hudbou by mohla pomôcť ľuďom s posttraumatickou stresovou poruchou aj ľuďom, ktorí majú problémy s pamäťou.

11. januára 2024

Až 2 týždne na jedno nabitie

Huawei Watch GT 4

Štýlové a výkonné smart hodinky, s ktorými zabudnete, kde je nabíjačka

3. januára 2024

Odporúčané

Nové zážitky s umelou inteligenciou

Najnovší prototyp OPPO Air Glass 3

OPPO predstavuje nové okuliare pre asistovanú realitu Air Glass 3 a ďalšie technologické inovácie

2. marca 2024

Náušnice? Nie, to sú revolučné slúchadlá Bose

Prvé kusy sú už na českom trhu exkluzívne vo vybraných predajniach a na e-shope iSTYLE.

16. februára 2024

Huawei FreeClip

Slúchadlá do každého ucha

V Huawei vyvinuli slúchadlá, ktoré skvele padnú do každého ucha. Na rozdiel od klasických slúchadiel sa totiž nevkladajú do uší, ale vďaka ergonomickému C-bridge designu držia na uchu pevne zvonku. Či už pri ich používaní sedíte za počítačom alebo cvičíte. Slúchadlá sú k dispozícii v dvoch štýlových farebných prevedeniach, v čiernej a fialovej farbe.

16. februára 2024

Inteligentné zásuvky Tapo P100M a Tapo P110M

Vylepšite si svoju domácnosť so šikovnými Wi-Fi zásuvkami Tapo

Chceli by ste začať s múdrou domácnosťou, ale neviete ako? Ideálna možnosť pre vstup do sveta internetu vecí sú múdre zásuvky. Ich cena sa pohybuje v rade nižších stoviek korún, a napriek tomu ponúka množstvo funkcií, ktoré môžete vyskúšať. Ako sami spoznáte, investícia do chytrého zariadenia sa môže rýchlo vrátiť napríklad v podobe usporenej energie. […]

7. februára 2024

8 hodín nepretržitého počúvania.

Slúchadlá FreeClip od Huawei

Inovatívny dizajn, vylepšený zvukový zážitok a potláčanie okolitého hluku

30. januára 2024

Nové kamery Tapo toho ale vedia oveľa viac

Strážte si každý kút vašej domácnosti aj za tmy

Nové domáce Wi-Fi kamery Tapo C212, ktoré disponuje ethernetovým portom a Tapo C211, prvá Tapo kamera v čiernej farbe, v sebe ukrývajú osvedčené funkcie zabezpečenia, ale ponúkajú aj ďalšie vychytávky, ktoré oceníte v každodenných situáciách.

23. novembra 2023

Výnimočnou osobnosťou vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík

Piaty ročník ESET Science Award pozná laureátky a laureátov ocenenia.

Medzinárodná komisia na čele s nobelistom Michelom Mayorom vybrala na základe komplexného hodnotiaceho procesu tohtoročné laureátky a laureátov ocenenia ESET Science Award. Laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík, laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov je Matej Baláž a laureátkou v kategórii Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania sa stala Daniela Ostatníková. Vo […]

13. októbra 2023

Prístroje jednoducho ovládate z jedného miesta.

Spravujte domácnosť múdro

Produkty chytrej domácnosti nás obklopujú čoraz viac a dokážu nám významne uľahčiť každodenný život. Aké by teda vo vašej domácnosti nemali chýbať? Tu sú tri tipy, čo ušetria čas, peniaze aj starosti.

6. septembra 2023

Mimoriadne tenký dizajn

Spoločnosť Samsung Electronics predstavuje 98″ QLED TV

Super veľká obrazovka optimalizovaná pre váš domov

 

4. júla 2023

Najmenší a najľahší RF objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou

Zachyťte vzácne momenty na cestách s Canon EOS R100 a objektívom RF 28mm F2.8 STM  

EOS R100 je vybavený 24,1-megapixelovým APS-C snímačom, ktorý je niekoľkokrát väčší ako ten, ktorý sa nachádza v špičkových smartfónoch a poskytuje značný posun v kvalite obrazu a videa.

4. júla 2023