Prvá sieťová kamera na svete

HiSTÓRIA: Axis NetEye 200

Píše sa rok 1996. Počítače a internet po uvedení Windows 95 zažívajú obrovský boom. Moderným trendom sú siete, ktoré spájajú počítače – na komunikáciu sa používajú prevažne telefónne linky a analógové modemy. Prenos pár kilobajtov dát trvá minútku, takže prehrávať video cez modem nie je reálne. Existujú už síce webové kamery, no ich kvalita a […]

RECENZIA
Autor
Dátum zverejnenia 8. júna 2021
Obsahuje nasledovné témy

Píše sa rok 1996. Počítače a internet po uvedení Windows 95 zažívajú obrovský boom. Moderným trendom sú siete, ktoré spájajú počítače – na komunikáciu sa používajú prevažne telefónne linky a analógové modemy. Prenos pár kilobajtov dát trvá minútku, takže prehrávať video cez modem nie je reálne. Existujú už síce webové kamery, no ich kvalita a schopnosti sú prakticky na hranici použiteľnosti. 

A predsa sa už v roku 1996 objavila prvá IP kamera! Vtedy sa to pochopiteľne ešte nevolala IP a hovorilo sa skôr o kamere so zabudovaným webovým serverom. Na tomto sa v podstate za tých bezmála dvadsať rokov vývoja veľa nezmenilo, pretože aj dnešné IP kamery sú vo svojej podstate len kamerami s integrovaný webovým serverom, len ten ich počítač je akosi výkonnejší a dátová komunikácia je neporovnateľne rýchlejšia.

Za vynálezcu prvej IP kamery je považovaný vizionár a spoluzakladateľ Axis Communication Martin Gren. On sám sa však priznáva, že túto ideu mu vnukol jeden zákazník, ktorý mal v Japonsku plný sklad malých kamier a navrhol mu, aby vymysleli systém, ako ich pripojiť do počítačovej siete. Základ ich podnikania vtedy totiž tvorili sieťové servery a sieťová komunikácia. Švédsky Axis je dnes najväčším výrobcom kamier na svete (objemom výroby už prekonali aj analógové CCTV systémy) a dopomohol im k tomu práve tento model – Axis NetEye 200 – prvá IP kamera na svete.

NeyEye 200 bola revolučná v tom, že vedela ako prvá prenášať „kvalitný“ farebný obraz na extrémne veľkú vzdialenosť. Cez internet nebol problém pozrieť sa do kamery aj na opačnom konci sveta, samozrejme s istými obmedzeniami. Pripájala sa priamo do počítačovej siete, takže nebolo nutné mať k nej ešte drahý počítač, obrazový enkodér, operačný systém,… Proste žiadny hardvér, ani softvér a nevyžadovala si ani komplikovanú inštaláciu alebo náročnú údržbu.

Spomínali sme, že internet bol vtedy postavený prevažne na analógových modemoch, čo znamenalo extrémne pomalé, dnes už nepredstaviteľné, pripojenie rýchlosťou maximálne 56kbps. Prenášať kvalitné video v reálnom čase bolo nemysliteľné a preto aj táto kamera vedela reálne poslať len jeden statický obrázok v rozlíšení QVGA každých 17 sekúnd, čiže len 3 obrázky za minútu (približne 0,059 fps) pri rozlíšení 352×288 alebo 172×144 bodov. Aby sme jej však nekrivdili, statický JPEG obrázok veľkosť 23 KB (resp. 10 KB pri menšom rozlíšení) dokázala uložiť do svojej pamäte za menej než sekundu, takže skutočnou brzdou bolo to modemové pripojenie.

Fixná 3,8 mm optika s manuálnym doostrením pokrývala 51 stupňový uhol horizontálne  a 39 vertikálne. Snímací čip CCD mal rozmery 1/4″. Kamera mala 1 MB flash ROM, kde bol uložený obslužný softvér (webový server), 1 792 kB RAM (postačuje len pre asi 77 obrázkov) a 32-bitový RISC procesor (ETRAX). Napájaná musela byť externým adaptérom, nakoľko protokol PoE (Power over Ethernet) bol ešte hudbou budúcnosti.

Vonkajší tvar kamery s kovovým telom pripomína oko (odtiaľ asi dostala aj svoj názov) a práve tým aj mala byť – vašim predĺženým okom. Inštalovať ste ju mohli len do interiéru, ale podľa informačného letáku, ktorý nám bol spolu s kamerou zapožičaný, jej zákazníci ju mohli využívať na najrôznejšie účely – od vzdialeného  video dohľadu, cez turizmus, automatizácie v kanceláriách, náhľady do konferenčných miestností, promovanie akcií živými zábermi na webových stránkach, snímanie fotografií návštevníkov na visačky, až po monitorovanie Coffee Machines.

Touto cestou by sme sa chceli poďakovať za zapožičanie kamery p. Ivanovi Boďovi (spoločnosť Canex). Ak by chcel niekto z vás vlastniť doma kúsok histórie, na ebay sa dá dnes kúpiť údajne funkčný kus asi za 30 a viac dolárov. Jej pôvodná cena v čase uvedenia bola 995 dolárov. ;-) Rozchodiť ju však dnes nebude také jednoduché, pretože sieťové protokoly a štandardy sú predsa len trochu iné, než pred viac ako dvadsiatimi rokmi.

Najnovšie

Ste SAFE?

Dnes je Európsky deň proti vlámaniu

Na dnešný deň, 16. júna 2021, pripadá Európsky deň proti vlámaniu. Európska únia, respektíve Európska sieť na prevenciu kriminality (EUCPN), sa nechala inšpirovať v Belgicku, kde má „deň proti vlámaniu“ dlhoročnú tradíciu. Tento rok si ho pripomíname vo chvíli, keď pod vplyvom postupného uvolňovania protiepidemických opatrení ľudia opúšťa svoje domovy a chystajú sa na dovolenky.

16. júna 2021

herná myš

Rozsvieťte svoj hráčsky brloh s tromi druhmi myší SureFire

SureFire, špecializovaná herná značka spoločnosti Verbatim Europe, uviedla na trh tri nové gamingové myši, čím ďalej rozširuje svoju ponuku periférií pre milovníkov počítačových hier.

15. júna 2021

Používajú staré verzie softvéru

Takmer dve tretiny zamestnancov si v IT oddelení presadí odloženie aktualizácií

Skoro štvrtina zamestnancov (23%) pripúšťa, že mala nedávno rozpor s IT oddelením firmy ohľadom dôležitosti alebo početnosti aktualizácií softvéru na svojich pracovných počítačoch a ďalších zariadeniach. Na tom by nebolo nič tak prekvapivého, keby si však podľa prieskumu spoločnosti Kaspersky väčšina zamestnancov nakoniec nepresadila svoje a mohla inštaláciu aktualizácií softvéru alebo operačného systému oddialiť alebo […]

15. júna 2021

Nová éra estetiky

V Huawei Next Design môžu umelci zabojovať o ceny za 200 000 dolárov

Spoločnosť Huawei spustila globálnu súťaž Next Design Awards, určenú komunite digitálnych umelcov a grafických dizajnérov. Súťaž dáva tvorcom možnosť prejaviť svoj talent a prostredníctvom digitálnych technológií sa zviditeľniť pred globálnym publikom. Umelci môžu zároveň zabojovať o atraktívne finančné výhry a ďalšie hodnotné ceny.

14. júna 2021

Častým omylom je, že slaná voda v bazéne je voda bez chlóru. To nie je pravda.

Bazén – je lepšia slaná alebo sladká voda?

S rastúcimi teplotami vzduchu sa zvyšuje teplota bazénovej vody a mení sa alkalita a hodnoty pH. A žiadny majiteľ bazéna netúži po tom, aby sa mu krásne čistá voda zakalila alebo zozelenala.

10. júna 2021

Aké aplikácie by vám v mobile nemali chýbať?

5 aplikácií, ktoré oceníte na horských túrach

Vždy nájdite tú správnu a bezpečnú cestu.

10. júna 2021

Smart kamery za super cenu

Testovali sme nové smart kamery od D-Link

Mám doma nového diskrétneho spoločníka. Nie, nebojte sa, nejde o to, na čo myslíte. Mám nový kamerový systém D-Link, ktorý testujem ako súčasť nového bezpečnostného systému a súčasť smarthome riešenia.

10. júna 2021

TP-Link Tapo C210 a 110

Ochrana domova vo vyššom rozlíšení

Spoločnosť TP-Link, popredný svetový dodávateľ sieťových produktov, predstavuje na trhu dve nové bezpečnostné kamery, ktoré patria do jeho radu zariadení pre inteligentnú domácnosť Tapo. Konkrétne sa jedná o modely Tapo C210 a Tapo C110, ktoré sa oproti svojim predchodcom (Tapo C200, respektíve Tapo C100) líšia predovšetkým vyšším rozlíšením obrazu.

10. júna 2021

Ako ich v lete využiť naplno a vyhnúť sa nepríjemnostiam?

Drony rastú na popularite aj medzi Slovákmi

Hitom tohtoročnej letnej sezóny sú drony a outdoorové kamery. Značka DJI, globálny líder v oblasti akčných gadgetov, prináša užitočné tipy, aby fanúšikov tejto novodobej zábavy neprekvapila pokuta a využili potenciál produktov naplno.

9. júna 2021

Prvá sieťová kamera na svete

HiSTÓRIA: Axis NetEye 200

Píše sa rok 1996. Počítače a internet po uvedení Windows 95 zažívajú obrovský boom. Moderným trendom sú siete, ktoré spájajú počítače – na komunikáciu sa používajú prevažne telefónne linky a analógové modemy. Prenos pár kilobajtov dát trvá minútku, takže prehrávať video cez modem nie je reálne. Existujú už síce webové kamery, no ich kvalita a […]

8. júna 2021

Odporúčané

Nie príliš smart zariadenia?

Najväčšie smart útoky na smart domácnosti

Hackeri v oblasti chytrých domácností sú neustále odvážnejší a prefíkanejší. Aby sme vám pomohli zorientovať sa, spísali sme pre vás najznámejšie útoky na smart domácnosti za ostatné roky.

16. júna 2021

Testovali sme

Akčné kamery NICEBOY – časť 2. NICEBOY VEGA X PRO

Akčné alebo outdoorové kamery NICEBOY zaujmú svojou cenou. V redakcii sme už mali možnosť vyskúšať základný model NICEBOY VEGA X PLAY a teraz sa pozrieme na robustnejší, vybavenejší a aj trochu drahší model VEGA X PRO.

8. júna 2021

Testovali sme

Akčné kamery NICEBOY – časť 1. NICEBOY VEGA X PLAY

Začína sa leto, čas dovoleniek a výletov. Väčšina ľudí dnes používa primárne na fotky a videá telefóny, kde sa kvalita kamery posunula pomaly na profi úroveň, lenže mobil sa môže ľahko rozbiť a preto ho používame len na tie krásne zábery z miesta.

1. júna 2021

„Noise cancelling“,funkcia, ktorá potláča rušivý šum a zvuky z okolia

Ako si vybrať bezdrôtové slúchadlá?

Ako však vybrať tie správne Bluetooth slúchadlá? Čítajte ďalej.

11. mája 2021
TEST

TEST/RECENZIA

Zakrivený monitor je nový ideál: AOC C27G2ZU (redakčný test)

Zakrivené monitory sú stále o niečo drahšie, no okrem výnimočnej estetiky majú aj doplnkové funkcie, ktoré využijete každý deň. A to aj vtedy, ak nie ste hráč či fanúšik filmového sci-fi.

10. mája 2021

Aké sú rozdiely medzi spôsobmi potlačenie ruchov?

Noise blocking, noise cancelling a noise masking

Ak uvažujete o nových slúchadlách, asi ste narazili na technické výrazy, ktoré znie na prvý pohľad veľmi podobne, ale v skutočnosti sa zásadne líšia.

4. mája 2021

Niceboy HIVE Pins 2 ANC

Do dažďa aj hlučnej kancelárie

Zvyknete telefonovať za volantom, ale nechcete či nemôžete prepojiť mobil s infotainmentom? Beháte či bicyklujete bez ohľadu na to, či je sucho alebo prší? Alebo sa počas práce zvyknete izolovať od okolitého hluku slúchadlami?

8. apríla 2021
TEST

Full HD je stále in

Recenzia Philips 243B1/00: Vysoká hodnota za veľmi rozumné peniaze

Zvažujete kúpu nového monitora? V takom prípade si určite prečítajte našu recenziu, venujeme sa praktickým veciam.

13. februára 2021
TEST

Redakčný test

Vodotesný Niceboy RAZE 2 Vertigo: Nič lepšie za túto cenu nekúpite

Bezdrôtový reproduktor od značky Niceboy je jedným z najzaujímavejších produktov u nás v redakcii. Na prvý pohľad vyzerá skôr jednoducho, ale práve v tom spočíva jeho schopnosť prekvapiť.

12. februára 2021

Disk je dnes najväčšou brzdou počítačov

Chcete rýchle PC? Kúpte si rýchly SSD!

Nie každý potrebuje v jednom momente pracovať so stovkami GB dát, no rýchly disk ocení naozaj každý kto pracuje s počítačom. Svoj podiel na rýchlosti má aj operačná pamäť a celkový výkon zostavy, ale najväčšou brzdou je dnes asi načítavanie dát z diskov.

21. decembra 2020