Prvá sieťová kamera na svete

HiSTÓRIA: Axis NetEye 200

Píše sa rok 1996. Počítače a internet po uvedení Windows 95 zažívajú obrovský boom. Moderným trendom sú siete, ktoré spájajú počítače – na komunikáciu sa používajú prevažne telefónne linky a analógové modemy. Prenos pár kilobajtov dát trvá minútku, takže prehrávať video cez modem nie je reálne. Existujú už síce webové kamery, no ich kvalita a […]

RECENZIA
Autor
Dátum zverejnenia 8. júna 2021
Obsahuje nasledovné témy

Píše sa rok 1996. Počítače a internet po uvedení Windows 95 zažívajú obrovský boom. Moderným trendom sú siete, ktoré spájajú počítače – na komunikáciu sa používajú prevažne telefónne linky a analógové modemy. Prenos pár kilobajtov dát trvá minútku, takže prehrávať video cez modem nie je reálne. Existujú už síce webové kamery, no ich kvalita a schopnosti sú prakticky na hranici použiteľnosti. 

A predsa sa už v roku 1996 objavila prvá IP kamera! Vtedy sa to pochopiteľne ešte nevolala IP a hovorilo sa skôr o kamere so zabudovaným webovým serverom. Na tomto sa v podstate za tých bezmála dvadsať rokov vývoja veľa nezmenilo, pretože aj dnešné IP kamery sú vo svojej podstate len kamerami s integrovaný webovým serverom, len ten ich počítač je akosi výkonnejší a dátová komunikácia je neporovnateľne rýchlejšia.

Za vynálezcu prvej IP kamery je považovaný vizionár a spoluzakladateľ Axis Communication Martin Gren. On sám sa však priznáva, že túto ideu mu vnukol jeden zákazník, ktorý mal v Japonsku plný sklad malých kamier a navrhol mu, aby vymysleli systém, ako ich pripojiť do počítačovej siete. Základ ich podnikania vtedy totiž tvorili sieťové servery a sieťová komunikácia. Švédsky Axis je dnes najväčším výrobcom kamier na svete (objemom výroby už prekonali aj analógové CCTV systémy) a dopomohol im k tomu práve tento model – Axis NetEye 200 – prvá IP kamera na svete.

NeyEye 200 bola revolučná v tom, že vedela ako prvá prenášať „kvalitný“ farebný obraz na extrémne veľkú vzdialenosť. Cez internet nebol problém pozrieť sa do kamery aj na opačnom konci sveta, samozrejme s istými obmedzeniami. Pripájala sa priamo do počítačovej siete, takže nebolo nutné mať k nej ešte drahý počítač, obrazový enkodér, operačný systém,… Proste žiadny hardvér, ani softvér a nevyžadovala si ani komplikovanú inštaláciu alebo náročnú údržbu.

Spomínali sme, že internet bol vtedy postavený prevažne na analógových modemoch, čo znamenalo extrémne pomalé, dnes už nepredstaviteľné, pripojenie rýchlosťou maximálne 56kbps. Prenášať kvalitné video v reálnom čase bolo nemysliteľné a preto aj táto kamera vedela reálne poslať len jeden statický obrázok v rozlíšení QVGA každých 17 sekúnd, čiže len 3 obrázky za minútu (približne 0,059 fps) pri rozlíšení 352×288 alebo 172×144 bodov. Aby sme jej však nekrivdili, statický JPEG obrázok veľkosť 23 KB (resp. 10 KB pri menšom rozlíšení) dokázala uložiť do svojej pamäte za menej než sekundu, takže skutočnou brzdou bolo to modemové pripojenie.

Fixná 3,8 mm optika s manuálnym doostrením pokrývala 51 stupňový uhol horizontálne  a 39 vertikálne. Snímací čip CCD mal rozmery 1/4″. Kamera mala 1 MB flash ROM, kde bol uložený obslužný softvér (webový server), 1 792 kB RAM (postačuje len pre asi 77 obrázkov) a 32-bitový RISC procesor (ETRAX). Napájaná musela byť externým adaptérom, nakoľko protokol PoE (Power over Ethernet) bol ešte hudbou budúcnosti.

Vonkajší tvar kamery s kovovým telom pripomína oko (odtiaľ asi dostala aj svoj názov) a práve tým aj mala byť – vašim predĺženým okom. Inštalovať ste ju mohli len do interiéru, ale podľa informačného letáku, ktorý nám bol spolu s kamerou zapožičaný, jej zákazníci ju mohli využívať na najrôznejšie účely – od vzdialeného  video dohľadu, cez turizmus, automatizácie v kanceláriách, náhľady do konferenčných miestností, promovanie akcií živými zábermi na webových stránkach, snímanie fotografií návštevníkov na visačky, až po monitorovanie Coffee Machines.

Touto cestou by sme sa chceli poďakovať za zapožičanie kamery p. Ivanovi Boďovi (spoločnosť Canex). Ak by chcel niekto z vás vlastniť doma kúsok histórie, na ebay sa dá dnes kúpiť údajne funkčný kus asi za 30 a viac dolárov. Jej pôvodná cena v čase uvedenia bola 995 dolárov. ;-) Rozchodiť ju však dnes nebude také jednoduché, pretože sieťové protokoly a štandardy sú predsa len trochu iné, než pred viac ako dvadsiatimi rokmi.

Najnovšie

UMELÁ INTELIGENCIA V ROLI „ÚPRIMNEJ KLAMÁRKY“?

Stáva sa umelá inteligencia nástrojom dehumanizácie?

Nenechajme sa zmiasť neistým štartom umelej inteligencie. Už dnes nám mení životy, naučila sa pomáhať, ale aj klamať a podvádzať.

17. marca 2023

Inteligentný senzor, ktorý meria kvalitu vzduchu v interiéri 

IKEA uvádza na trh VINDSTYRKA

Najškodlivejšie znečisťujúce látky, pevné častice (PM2,5), nie je možné vidieť voľným okom. Displej senzora VINDSTYRKA bude zobrazovať úrovne PM2,5, vlhkosť a teplotu vzduchu a TVOC**.

10. marca 2023

Tipy a triky, ako ho využiť na maximum

Vyhľadávač Petal Search

Nástroj Petal Search, ktorý zaiste poznajú všetci majitelia Huawei smartfónov, nie je len obyčajný vyhľadávač: ide o skvelý spôsob, ako hľadať aplikácie a hry na platforme AppGallery. Už menej známe sú však jeho ďalšie užitočné funkcie.

7. marca 2023
TEST

Prenosný monitor na tablet i počítač

Recenzia Philips 16B1P3302: Prenosný FullHD monitor nepotrebuje elektrickú zásuvku

Prenosný monitor je šikovným riešením pre každého, kto potrebuje pracovať na cestách alebo zvykne meniť pracovné prostredie.

27. februára 2023

Výnimočná produktivita tlačového zariadenia ProStream

Ultrarýchla digitálna produkcia komerčných tlačových úloh s ProStream 3000 od spoločnosti Canon

Spoločnosť Canon predstavuje novú generáciu vysokorýchlostných atramentových tlačových strojov ProStream 3000. Je postavená na zavedenej technologickej platforme ProStream, poskytuje konzistentnú kvalitu ofsetovej tlače a prináša širší výber substrátov, a to vrátane papiera s vysokou gramážou. Ďalšou výhodou je rýchlosť tlače, ktorá umožňuje ultrarýchlu digitálnu produkciu širšieho spektra komerčných tlačových úloh.

 

27. februára 2023

do rizikových lokalít ako Zóna/Divízia 2

Axis uvádza prvú kameru na svete s ochranou proti výbuchu

Spoločnosť Axis Communications predstavuje novú sieťovú kameru s ochranou proti výbuchu AXIS P1468-XLE s tzv. bullet dizajnom. Táto robustná kamera je ako prvá na svete navrhnutá špecificky tak, aby bola podľa medzinárodných noriem (ATEX, IECEx, NEC) vhodná pre nasadenie v prostrediach označovaných ako Zóna 2, 22 a Trieda I/II/III Divízie 2.

27. februára 2023

Alebo návod „Ako si nastaviť Wi-Fi“ aj pre úplných laikov

Wi-Fi si dnes nastaví každý, kto má v ruke mobil

Ak sa chystáte zaobstarať si domov Wi-Fi sieť a bojíte sa, aby ste ju správne nastavili, tak nemusíte. Asi vás tiež napáda mnoho ďalších otázok. Aký typ routera si vybrať? Je lepšie zvoliť klasický router alebo mesh systém? A čo Wi-Fi 5, Wi-Fi 6 a Wi-Fi 7? A čo bude potom, keď to prinesiem domov? V tomto článku vám poskytneme odpovede.

24. februára 2023

Nabíjanie bez starostí: Až 50 % za niečo vyše 8 minút

vivo prináša na Slovensko svoju novú vlajkovú loď X90 Pro

Novinka prináša hlavný obrazový snímač s veľkosťou 1 palec, špecializovaný čip na spracovanie obrazu, ako aj ultrarýchle nabíjanie – až 50 % len za osem minút

23. februára 2023

Maximálna viditeľnosť

Nový rad displejov Philips High Bright 4000

Nový 4K displej Philips s ultra vysokým jasom pre vnútorné a čiastočne vonkajšie prostredie

22. februára 2023

Canon EOS R8 poskytuje fotografom nástroje pre kreatívnejšiu plnoformátovú tvorbu

Canon predstavuje najľahší plnoformátový fotoaparát systému EOS R

Spoločnosť Canon Europe predstavuje nový plnoformátový bezzrkadlový fotoaparát s výmennými objektívmi EOS R8, ktorý preberá niektoré technológie špičkového fotoaparátu EOS R6 Mark II. Vďaka kompaktnému prevedeniu podobnému fotoaparátu EOS RP, ponúka tento výkonný fotografický a filmový prístroj nadšencom a študentom nástroj, aký potrebujú na to, aby sa vo svojej záľube posunuli na vyššiu úroveň.

14. februára 2023

Odporúčané

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023

Radíme čitateľom

Akú RAMku kúpiť do PC alebo notebooku?

Zatiaľ čo napríklad pri SSD sa vám pravdepodobne nestane, že by nebolo kompatibilné (ak naň máte zodpovedajúci voľný konektor), v prípade RAM je dôležité overiť si množstvo parametrov.

7. decembra 2022

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022
TEST

POROVNÁVACÍ TEST

Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

Medzi 4K a Full HD rozlíšením je podstatný rozdiel, ale rozhodne dnes neplatí, že za polovičnú cenu dostanete len polovičnú kvalitu.

17. októbra 2022
TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

12. októbra 2022

Výhody štandardu Wi-Fi 6

Späť do školy: Preraďte rýchlosť na Wi-Fi 6

Komplexné portfólio sieťových riešení na prechod na Wi-Fi 6 má vo svojej ponuke spoločnosť TP-Link.

29. augusta 2022