Prvá sieťová kamera na svete

HiSTÓRIA: Axis NetEye 200

Píše sa rok 1996. Počítače a internet po uvedení Windows 95 zažívajú obrovský boom. Moderným trendom sú siete, ktoré spájajú počítače – na komunikáciu sa používajú prevažne telefónne linky a analógové modemy. Prenos pár kilobajtov dát trvá minútku, takže prehrávať video cez modem nie je reálne. Existujú už síce webové kamery, no ich kvalita a […]

RECENZIA
Autor
Dátum zverejnenia 8. júna 2021
Obsahuje nasledovné témy

Píše sa rok 1996. Počítače a internet po uvedení Windows 95 zažívajú obrovský boom. Moderným trendom sú siete, ktoré spájajú počítače – na komunikáciu sa používajú prevažne telefónne linky a analógové modemy. Prenos pár kilobajtov dát trvá minútku, takže prehrávať video cez modem nie je reálne. Existujú už síce webové kamery, no ich kvalita a schopnosti sú prakticky na hranici použiteľnosti. 

A predsa sa už v roku 1996 objavila prvá IP kamera! Vtedy sa to pochopiteľne ešte nevolala IP a hovorilo sa skôr o kamere so zabudovaným webovým serverom. Na tomto sa v podstate za tých bezmála dvadsať rokov vývoja veľa nezmenilo, pretože aj dnešné IP kamery sú vo svojej podstate len kamerami s integrovaný webovým serverom, len ten ich počítač je akosi výkonnejší a dátová komunikácia je neporovnateľne rýchlejšia.

Za vynálezcu prvej IP kamery je považovaný vizionár a spoluzakladateľ Axis Communication Martin Gren. On sám sa však priznáva, že túto ideu mu vnukol jeden zákazník, ktorý mal v Japonsku plný sklad malých kamier a navrhol mu, aby vymysleli systém, ako ich pripojiť do počítačovej siete. Základ ich podnikania vtedy totiž tvorili sieťové servery a sieťová komunikácia. Švédsky Axis je dnes najväčším výrobcom kamier na svete (objemom výroby už prekonali aj analógové CCTV systémy) a dopomohol im k tomu práve tento model – Axis NetEye 200 – prvá IP kamera na svete.

NeyEye 200 bola revolučná v tom, že vedela ako prvá prenášať „kvalitný“ farebný obraz na extrémne veľkú vzdialenosť. Cez internet nebol problém pozrieť sa do kamery aj na opačnom konci sveta, samozrejme s istými obmedzeniami. Pripájala sa priamo do počítačovej siete, takže nebolo nutné mať k nej ešte drahý počítač, obrazový enkodér, operačný systém,… Proste žiadny hardvér, ani softvér a nevyžadovala si ani komplikovanú inštaláciu alebo náročnú údržbu.

Spomínali sme, že internet bol vtedy postavený prevažne na analógových modemoch, čo znamenalo extrémne pomalé, dnes už nepredstaviteľné, pripojenie rýchlosťou maximálne 56kbps. Prenášať kvalitné video v reálnom čase bolo nemysliteľné a preto aj táto kamera vedela reálne poslať len jeden statický obrázok v rozlíšení QVGA každých 17 sekúnd, čiže len 3 obrázky za minútu (približne 0,059 fps) pri rozlíšení 352×288 alebo 172×144 bodov. Aby sme jej však nekrivdili, statický JPEG obrázok veľkosť 23 KB (resp. 10 KB pri menšom rozlíšení) dokázala uložiť do svojej pamäte za menej než sekundu, takže skutočnou brzdou bolo to modemové pripojenie.

Fixná 3,8 mm optika s manuálnym doostrením pokrývala 51 stupňový uhol horizontálne  a 39 vertikálne. Snímací čip CCD mal rozmery 1/4″. Kamera mala 1 MB flash ROM, kde bol uložený obslužný softvér (webový server), 1 792 kB RAM (postačuje len pre asi 77 obrázkov) a 32-bitový RISC procesor (ETRAX). Napájaná musela byť externým adaptérom, nakoľko protokol PoE (Power over Ethernet) bol ešte hudbou budúcnosti.

Vonkajší tvar kamery s kovovým telom pripomína oko (odtiaľ asi dostala aj svoj názov) a práve tým aj mala byť – vašim predĺženým okom. Inštalovať ste ju mohli len do interiéru, ale podľa informačného letáku, ktorý nám bol spolu s kamerou zapožičaný, jej zákazníci ju mohli využívať na najrôznejšie účely – od vzdialeného  video dohľadu, cez turizmus, automatizácie v kanceláriách, náhľady do konferenčných miestností, promovanie akcií živými zábermi na webových stránkach, snímanie fotografií návštevníkov na visačky, až po monitorovanie Coffee Machines.

Touto cestou by sme sa chceli poďakovať za zapožičanie kamery p. Ivanovi Boďovi (spoločnosť Canex). Ak by chcel niekto z vás vlastniť doma kúsok histórie, na ebay sa dá dnes kúpiť údajne funkčný kus asi za 30 a viac dolárov. Jej pôvodná cena v čase uvedenia bola 995 dolárov. ;-) Rozchodiť ju však dnes nebude také jednoduché, pretože sieťové protokoly a štandardy sú predsa len trochu iné, než pred viac ako dvadsiatimi rokmi.

Najnovšie

Vysoko kvalitné snímky a videozáznam na cestách

Spoločnosť Canon Europe predstavuje prvé APS-C bezzrkadlovky systému EOS R – EOS R7 a EOS R10

Inovatívny systém Canon EOS R prichádza aj vo formáte APS-C, a to v podobe dvoch nových bezzrkadloviek EOS R7 a R10

24. mája 2022

Štýlové ultratenké a ľahké notebooky

Nové Zenbooky – prepracovaný dizajn a vyšší výkon

ASUS predstavil nové notebooky radu Zenbook 2022 a Vivobook 2022

16. mája 2022

Najnovšia technológia pre každého

Na slovenský trh vstúpila značka TECNO

Značka smartfónov TECNO prichádza na slovenský trh rovno s piatimi modelmi smartfónov

14. mája 2022

Titulu Royal Warrant,

Opätovné získanie titulu Royal Warrant

Samsung je oficiálnym dodávateľom elektroniky pre britskú kráľovskú rodinu

11. mája 2022

 Lepší výkon

Trvanlivejšie karty s vyššou kapacitou

Samsung predstavuje nové pamäťové karty PRO Endurance  určené najmä pre bezpečnostné a automobilové kamery

11. mája 2022

Plnohodnotný notebook za bagateľ

Dokonalý študentský notebook?

MateBooky Huawei série D vsádzajú na výkon, dizajn a výdrž batérie až 9 hodín

11. mája 2022

Odolný voči pádu, vode aj prachu

Odolný prenosný SSD disk Samsung T7 Shield

Nový externý SSD disk veľkosti kreditnej karty umožňuje bleskurýchle dátové prenosy a je odolný voči pádu, vode aj prachu, takže sa výborne hodí do terénu.

10. mája 2022

PlayGoSmart pokračuje vo svojich ambicióznych expanzných plánoch

Akvíziciu herného špecialistu Gamescenter pod krídla PlayGoSmart

PlayGoSmart posilňuje svoju pozíciu v slovenskej hráčskej komunite

9. mája 2022

Prémiový výkon

ASUS oznámil úplne nový Zenbook 14 Flip OLED (UN5401)

Všestranný prémiový konvertibilný 14″ notebook je vybavený 16 : 10 OLED HDR PANTONE Validated displejom so 100 % pokrytím farebného priestoru DCI-P3

3. mája 2022

Prvýkrát budú prezentované naše projektory radu PU1000 a L700.

Víta vás Epson: navštívte nás v Hale 3 v stánku 3J100

Epson na veľtrhu ISE 2022 predstaví svoju najnovšiu generáciu projektorov 3LCD s vysokou svietivosťou

3. mája 2022

Odporúčané

Množstvo vylepšení, exkluzívne materiály a vyšperkovaný dizajn

Huawei Watch GT 3 Pro prichádzajú

Huawei prichádza s hodinkami pre dámy a pánov, ktoré sa vyznačujú nielen bohatou technologickou výbavou, ale aj prestížnymi materiálmi, ako je keramika či titán, ktoré sú v hodinárskom svete považované za luxusné.

19. mája 2022

Alebo ako sa nespáliť pri realizácii záložných systémov

Napájanie pod kontrolou

Čo na nasadzovanie UPS v skutočných podmienkach hovoria sami zákazníci a čoho sa obávajú implementační partneri? A aké sú možnosti pre manažment UPS? Vyspovedali sme profesionálov slovenskej spoločnosti TCX, ktorá sa zaoberá integračnými projektmi pre veľké spoločnosti a subjekty štátnej správy a ich skúsenosti nájdete nižšie.

28. apríla 2022

Ergonomické produkty Logitech

TEST: Keď sa lepšie cítite, dokážete aj lepšie a efektívnejšie pracovať

Ergonómia (z gréčtiny: ergon´= práca + nomos = zákony) je veda zaoberajúca sa vzťahmi vznikajúcimi medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje – či už sa jedná o tvary, materiály, osvetlenie, rozmery a pod. Cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. V ergonómii sa používajú poznatky z antropológie, […]

12. apríla 2022

Logitech SIGNATURE M650

Univerzálna myš pre pravákov, ľavákov, malú aj veľkú ruku a v rôznych farbách

Logitech spravil veľmi zaujímavú vec. Uviedli totiž jeden model, resp. modelový rad myší, z ktorého by si mohol vybrať každý používateľ počítača. Myši sú dostupné v prevedení pre malú až stredne veľkú ruku a aj vo verzii pre veľkú ruku, všetky modely sú dostupné v troch rôznych farbách a navyše aj vo verzii LEFT – […]

8. apríla 2022

Siréna alebo semafor

Axis uvádza prvú IP zábleskovú sirénu na svete

Svetovou novinkou v oblasti IP zariadení je nová stroboskopická siréna AXIS D4100-E, umožňujúca vysielať svetelné i zvukové výstražné signály. Siréna je postavená na otvorených štandardoch, takže môže byť ľahko pripojená k akémukoľvek zariadeniu Axis, prípadne k VMS spoločnosti Axis alebo VMS tretích strán. Farebné svetlo a/alebo výstražné zvuky sirény možno konfigurovať podľa potreby pre účely varovania, či upozornenia.

6. apríla 2022

Energia na cestách

Vyrobte si elektrinu, ktorú vám nezdražia

V dnešnej dobe sa v rôznych pádoch skloňuje energetická nezávislosť. Je to logické – zo všetkých strán počujeme o kríze, ktorá energia, bežne dostupná v „systéme“, zdražuje. Čím viac ľudí bude do budúcnosti energeticky sebestačných, tým lepšie. Takže čo k takejto energetickej sebestačnosti ideálne potrebujete?

28. marca 2022

Preventívne opatrenie

Ponúkame obciam a mestám bezodplatné konzultácie v kybernetickej bezpečnosti

Najväčšie ohrozenie samosprávy predstavujú prieniky do siete

1. marca 2022

Dlhý dosah ľahko prenosného objektívu

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy. Jeden z nich ponúkne najdlhšiu ohniskovú vzdialenosť zo všetkých objektívov s automatickým ostrením pre bezzrkadlové systémy[1]

24. februára 2022

Kto meshuje ten ide

Stabilná wi-fi pre celú rodinu

Homeschooling a homeoffice sú pojmy, s ktorými sa väčšina z nás v minulosti mohla stretnúť len zriedka. Dnes ide naopak o každodennú realitu veľkej časti rodín, ktoré mnohokrát s prekvapením zistili, že internetové pripojenie v domácnosti nemajú len pre zábavu.

9. februára 2022

Zožeňte si nové sieťové vybavenie!

Ako pripojiť svoje elektronické darčeky on-line?

Možno patríte medzi tých, ktorých ich blízki na uplynulé Vianoce obdarovali množstvom elektronických darčekov. Lenže ste možno za tých niekoľko týždňov zistili, že to vaša domáca sieť jednoducho nezvláda.

28. januára 2022