Terapia hudbou

Hudba ako kľúč k ukladaniu spomienok

Vedci z Kalifornskej univerzity zistili, ako dokáže hudba ovplyvňovať emócie. Terapia hudbou by mohla pomôcť ľuďom s posttraumatickou stresovou poruchou aj ľuďom, ktorí majú problémy s pamäťou.

Autor
Dátum zverejnenia 11. januára 2024
Obsahuje nasledovné témy

Na náš mozog a ukladanie spomienok majú totiž veľmi silný vplyv práve emócie a zvuky, ktoré sme v prežitej situácii počuli. Preto má mnoho z nás určitú skladbu spojenú s konkrétnym zážitkom. Možno sme ju v tej chvíli počuli, alebo v nás vyvoláva pocity, ktoré sme v daný moment mali. Tiež máte určité spomienky či emócie spojené s nejakou konkrétnou hudbou? Zaspomínať na príjemné chvíle môžete napríklad aj so slúchadlami Huawei FreeBuds Pro 3, ktoré patria k špičke vo svojej kategórii.

 Hoci je pre nás fungovanie ľudskej pamäte v mnohom stále záhadou, počas rokov výskumu sa ukázalo, že práve emočné prežívanie, ako skúmali v štúdii publikovanej v Nature Communications[1] kalifornskí vedci, so spomienkami a s pamäťou veľmi úzko súvisia.

Emočná rovina je v rámci zapamätania udalostí dôležitá, hoci čas ubieha plynule, ľudská pamäť je zložená z jednotlivých udalostí, ktoré nám potom utvárajú v hlave obrázok o tom, čo sme prežili. No na rozdiel od času nefunguje úplne lineárne. Emócie slúžia ako posilňovač pamäte, poskytujú nám kontext a sú kľúčovým prvkom pre našu identitu a porozumenie nám samotným. Silné emócie môžu spomienky zvýrazniť a urobiť ich v našej pamäti výraznejšími. Aj z toho dôvodu môžeme mať problém ich časovo zaradiť.

Ktoré myšlienky uložiť?

Keďže sa s časom informácie hromadia, a nie všetky sú pre fungovanie človeka relevantné, mozog s nimi musí nakladať. V tom nám pomáhajú dva známe procesy. Tie spomienky rozširujú a oddeľujú, akonáhle sa stávajú minulosťou, alebo spomienky spájajú dohromady do jednotlivých epizód.

Do pamäti sa nám tak ukladajú spravidla tie silnejšie spomienky a udalosti, ktoré sú do istej miery úmerné emočnému stavu mysle v danej chvíli. Môžeme si to predstaviť ako také highlights, a to či už tých šťastne prežitých chvíľ, tak aj tých menej šťastných. Táto integrácia spomienok je prvoplánovo zdravým mechanizmom, ale v prípade silných nespracovaných zážitkov môže človeku spôsobovať problémy.

Terapia hudbou

Tu nastupuje terapia pomocou hudby. Ako povedal autor štúdie Mason McClay: hudba, ktorá vyvoláva emócie, dokáže ľuďom pomôcť oddeliť jednotlivé spomienky a uľahčuje im pamätať si, čo videli a kedy to bolo. Zároveň sa vedci domnievajú, že budú schopní pomocou hudby, v prípade traumatických spomienok, „nasadiť“ pozitívne emócie a udalosť znova do pamäte začleniť.

V rámci výskumu si vedci najali profesionálnych hudobných producentov, ktorým zadali vytvoriť melódie, ktoré budú vzbudzovať konkrétne emócie, teda smútok, šťastie a pod. Dobrovoľníkom dali počúvať rôzne emočne zafarbené hudobné prvky a zároveň plniť úlohy na počítači. Jedným z výsledných zistení bolo, že hudba dokáže ľahko zmeniť, ako nakladáme s neutrálnymi zážitkami tým, že je z nich schopná urobiť niečo zapamätateľné.

Riešenie pre ľudí s posttraumatickou stresovou poruchou

Psychológovia z Kalifornskej univerzity veria, že by toto poznanie mohlo byť užitočné v terapiách pre ľudí trpiacich posttraumatickou stresovou poruchou a depresiou. Vďaka tomu, akým spôsobom sú spomienky v pamäti človeka integrované, je možné jednotlivé spomienky sprístupniť a napomôcť tak ich zdravému spracovaniu. Zle uložené traumatické spomienky sa totiž môžu neočakávane vynoriť a vyvolať dotyčnému nepríjemné pocity.

Predošlé hudobné terapie sa opierajú väčšinovo o príjemný zážitok a radosť, ktorú hudba v pacientovi vyvoláva. Keďže terapia, ktorá by mohla pomocou hudby napomôcť k riešeniu problémov s pamäťou, by bola v tomto ohľade prevratná.

Nielen samotná hudba, ale aj zvuky okolia  značne pôsobia na naše emócie. Či už ide o nepríjemné vŕtanie pri rekonštrukcii u susedov, alebo napríklad hluk v mestskej hromadnej doprave. Pre mnoho ľudí je práve dochádzanie do práce verejnou dopravou nevyhnutnou súčasťou každodennej rutiny. V preplnených prostriedkoch sa hluk z hlásenia zastávok strieda s hlasnými konverzáciami spolucestujúcich a zvukmi dopravného prostriedku. Vďaka slúchadlám Huawei FreeBuds Pro 3 a ich funkcii potlačenia okolitého hluku môže byť cestovanie do práce či do školy tiché a pokojné. Navyše vďaka ich zvukovému systému Hi-Res Dual Driver poskytujú vynikajúci zvukový zážitok. Môžete si tak do uší pustiť akúkoľvek hudbu, a tá bude znieť presne tak, ako má. S FreeBuds Pro 3 bude ukladanie spomienok a zlepšovanie pamäte jednoduchšie, ako kedykoľvek predtým.

 

[1] https://www.nature.com/articles/s41467-023-42241-2

Zdroj: ČT24,21.11.2023;

Najnovšie

Hudba a varenie

Harmónia nielen pre vaše chuťové poháriky

Varenie je rituál, pri ktorom môžete nielen zdokonaľovať svoje umenie, ale aj nájsť pokoj a odreagovanie. Hľadáte ten správny soundtrack k vareniu? Hudba môže mať významný dopad na atmosféru v kuchyni a dokonca aj na chuť vašich jedál. Perfektná melódia do vašej kuchyne Varenie a hudba sú ako soľ a čierne korenie – dokonalo sa dopĺňajú. […]

16. februára 2024

Spoločnosť Epson ako prvá uviedla na trh základnú DTG tlačiareň s bielym atramentom na potlač tmavého textilu  

DTG tlačiareň s bielym atramentom na potlač tmavého textilu

Základná DTG tlačiareň Epson SC-F1000 je prvá, ktorá poskytuje nadšencom, maloobchodníkom a malým podnikom cenovo dostupný spôsob tlače vysoko kvalitných obrázkov na tmavý textil

30. januára 2024

Stále sa zlepšujúci výkon

AGON by AOC predstavuje ďalší krok v hernej evolúcii

AOC GAMING 24G4X a 27G4X debutujú so 180 Hz a novým odvážnym dizajnom

30. januára 2024

Pokročilé funkcie, 4MPx a 10× zoom

Cenovo dostupná PTZ kamera Axis na použitie v interiéri aj v exteriéri

Spoločnosť Axis Communications uvádza novú cenovo dostupnú a flexibilnú otočnú kameru AXIS M5526-E, ktorá je kompatibilná so všetkými PTZ úchytmi Axis a hodí sa na inštaláciu ako do interiéru, tak aj do exteriéru. Kamera ponúka pokročilú analytiku s hlbokým učením a tiež skvelú kvalitu obrazu vo vysokom rozlíšení s veľkým optickým priblížením.

25. januára 2024

Nový rok je príležitosťou začať žiť zdravší a plnohodnotnejší život.

Zdravý životný štýl na dosah ruky aj vďaka týmto aplikáciám

Ak aj vy práve v týchto dňoch rozmýšľate, že zdravý životný štýl jednoducho nie je nič pre vás, vedzte, že jediné, čo vás udrží na správnej ceste, je motivácia.

24. januára 2024

Najrozšírenejším malvérom na Slovensku bol Tofsee

Vydieračský softvér je na vzostupe. Pomáha mu umelá inteligencia

Z pohľadu kybernetickej bezpečnosti dominujú vo svete ransomvérové útoky zamerané na vydieranie, hacktivizmus a umelá inteligencia.

24. januára 2024

Hokej z nemožného uhla

Pozrite sa na experiment s kamerou Axis, ktorú na štadióne zamrazili do ľadu

Ľad, oheň a vibrácie – to je len zopár príkladov náročných podmienok, ktorým musia kamerové systémy čeliť. Spoločnosť Axis Communications, líder v oblasti sieťového videa, v novom experimente predviedla ako jej kamera dokáže zvládať takmer čokoľvek – napríklad aj keď je zamrazená do vnútra ľadu na hokejovom štadióne. Vďaka tomu zachytila doteraz nevídaný záber.

16. januára 2024

ASUS nanovo definuje hranice výkonu revolučnými prémiovými produktmi, ktoré sprevádzajú nové udržateľné riešenia a umelá inteligencia

Novinky od Asus ore rok 2024

ASUS predstavil najnovšie inovácie a produkty na konferencii In Search of Incredible: Transcendence na CES 2024

11. januára 2024

Terapia hudbou

Hudba ako kľúč k ukladaniu spomienok

Vedci z Kalifornskej univerzity zistili, ako dokáže hudba ovplyvňovať emócie. Terapia hudbou by mohla pomôcť ľuďom s posttraumatickou stresovou poruchou aj ľuďom, ktorí majú problémy s pamäťou.

11. januára 2024

Až 2 týždne na jedno nabitie

Huawei Watch GT 4

Štýlové a výkonné smart hodinky, s ktorými zabudnete, kde je nabíjačka

3. januára 2024

Odporúčané

Nové zážitky s umelou inteligenciou

Najnovší prototyp OPPO Air Glass 3

OPPO predstavuje nové okuliare pre asistovanú realitu Air Glass 3 a ďalšie technologické inovácie

2. marca 2024

Náušnice? Nie, to sú revolučné slúchadlá Bose

Prvé kusy sú už na českom trhu exkluzívne vo vybraných predajniach a na e-shope iSTYLE.

16. februára 2024

Huawei FreeClip

Slúchadlá do každého ucha

V Huawei vyvinuli slúchadlá, ktoré skvele padnú do každého ucha. Na rozdiel od klasických slúchadiel sa totiž nevkladajú do uší, ale vďaka ergonomickému C-bridge designu držia na uchu pevne zvonku. Či už pri ich používaní sedíte za počítačom alebo cvičíte. Slúchadlá sú k dispozícii v dvoch štýlových farebných prevedeniach, v čiernej a fialovej farbe.

16. februára 2024

Inteligentné zásuvky Tapo P100M a Tapo P110M

Vylepšite si svoju domácnosť so šikovnými Wi-Fi zásuvkami Tapo

Chceli by ste začať s múdrou domácnosťou, ale neviete ako? Ideálna možnosť pre vstup do sveta internetu vecí sú múdre zásuvky. Ich cena sa pohybuje v rade nižších stoviek korún, a napriek tomu ponúka množstvo funkcií, ktoré môžete vyskúšať. Ako sami spoznáte, investícia do chytrého zariadenia sa môže rýchlo vrátiť napríklad v podobe usporenej energie. […]

7. februára 2024

8 hodín nepretržitého počúvania.

Slúchadlá FreeClip od Huawei

Inovatívny dizajn, vylepšený zvukový zážitok a potláčanie okolitého hluku

30. januára 2024

Nové kamery Tapo toho ale vedia oveľa viac

Strážte si každý kút vašej domácnosti aj za tmy

Nové domáce Wi-Fi kamery Tapo C212, ktoré disponuje ethernetovým portom a Tapo C211, prvá Tapo kamera v čiernej farbe, v sebe ukrývajú osvedčené funkcie zabezpečenia, ale ponúkajú aj ďalšie vychytávky, ktoré oceníte v každodenných situáciách.

23. novembra 2023

Výnimočnou osobnosťou vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík

Piaty ročník ESET Science Award pozná laureátky a laureátov ocenenia.

Medzinárodná komisia na čele s nobelistom Michelom Mayorom vybrala na základe komplexného hodnotiaceho procesu tohtoročné laureátky a laureátov ocenenia ESET Science Award. Laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík, laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov je Matej Baláž a laureátkou v kategórii Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania sa stala Daniela Ostatníková. Vo […]

13. októbra 2023

Prístroje jednoducho ovládate z jedného miesta.

Spravujte domácnosť múdro

Produkty chytrej domácnosti nás obklopujú čoraz viac a dokážu nám významne uľahčiť každodenný život. Aké by teda vo vašej domácnosti nemali chýbať? Tu sú tri tipy, čo ušetria čas, peniaze aj starosti.

6. septembra 2023

Mimoriadne tenký dizajn

Spoločnosť Samsung Electronics predstavuje 98″ QLED TV

Super veľká obrazovka optimalizovaná pre váš domov

 

4. júla 2023

Najmenší a najľahší RF objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou

Zachyťte vzácne momenty na cestách s Canon EOS R100 a objektívom RF 28mm F2.8 STM  

EOS R100 je vybavený 24,1-megapixelovým APS-C snímačom, ktorý je niekoľkokrát väčší ako ten, ktorý sa nachádza v špičkových smartfónoch a poskytuje značný posun v kvalite obrazu a videa.

4. júla 2023