Cena, ktorá podrží

Jednoduchá Wi-Fi sieť pre rodičov, či seniorov

V dnešnej dobe je pripojenie k internetu takmer nutnosťou. Už kvôli komunikácii, ktorá sa stále častejšie rieši na diaľku. Do sveta internetu tak často bývajú zasvätení aj seniori a nie je výnimkou, že sieť dnes dokáže ovládať aj 80-ročný človek.

Autor
Dátum zverejnenia 10. marca 2022
Obsahuje nasledovné témy

Hoci v dnešnej dobe je štandardom už Wi-Fi 6 a pomaly sa začína presadzovať aj „medzigenerácia“ Wi-Fi 6E, pre seniorov je používanie úplne tých najnovších technológií vcelku zbytočné. Najmä na vidieku, kde nie je štandardné 2,4 GHz frekvenčné pásmo tak zahltené, respektíve aj v mestských oblastiach, kde nie je zase až toľko bytov, úplne stačí využiť zariadenie podporujúce starší štandard, a to dokonca aj Wi-Fi 4.

Mercusys AC12

Seniori skrátka nepotrebujú používať virtuálnu alebo rozšírenú realitu, hrať on-line hry, riadit technické vychytávky, tipu robotická kosačka alebo streamovať video v 8K rozlíšení. Úplne stačí, keď si k internetu pripoja notebook alebo smartfón a sú šťastní, keď môžu komunikovať cez videohovor, chat alebo e-mail so zvyškom rodiny. Na to všetko im bohato stačí práve aj Wi-Fi 4 router, ktorý bez problémov sprostredkuje rýchlosť samotného internetového pripojenia.

Mercusys MW305R

Inštalácia riešení, ktoré bohato naplní vyššie uvedené potreby, je pomerne jednoduchá. A navyše sú takéto riešenia aj dosť lacné, čo u starších ľudí s trochu obmedzeným rozpočtom zohráva veľkú úlohu. Práve na nízkorozpočtové a ľahko inštalovateľné riešenia sa vo svojom portfóliu zameriava aj značka Mercusys, ktorá sa na slovenskom trhu etablovala pomerne nedávno, a napriek tomu už ponúka ucelený súbor sieťových zariadení so slušným pomerom ceny a výkonu.

Jednoduchá Wi-Fi pre internet
Domácu sieť pre seniorov tak možno bez problémov postaviť napríklad na najzákladnejších routeroch tejto značky, konkrétne modeloch Mercusys MW305R alebo MW301R. Oba modely zhodne podporujú prenosovú rýchlosť do 300 Mb/s, čo postačí pre základnú prácu typu streamovania HD videa (napríklad pre ony videohovory), on-line hranie alebo sťahovanie veľkých súborov.

Mercusys AC10

Oba modely sa líšia predovšetkým počtom externých antén, zatiaľ čo prvý spomínaný je vybavený tromi kúskami, ten druhý má antény dve. Proces nastavenia je jednoduchý a intuitívny a zvládne ho aj priemerne technicky zdatný senior – prípadne s ním svojim starým otcom a babičkám môžete pomôcť vy.

Pokiaľ by ste chceli svojim rodičom dopriať vyššiu rýchlosť, pozerajte sa po modeloch routerov podporujúcich štandard 802.11ac, teda Wi-Fi 5. Ten môže dodnes stačiť aj bežným nenáročným domácnostiam s deťmi. Za zmienku tu stoja napríklad routery Mercusys AC10 a AC12. Tie užívateľom ponúknu rýchlosť prenosu dát až 1 167 Mb/s (respektíve 1 200 Mb/s), a vďaka štvorici antén s vysokým ziskom je signál v prípade oboch zariadení aj stabilný. Inštalácia je opäť jednoduchá a tentoraz sa dočkáte aj podpory technológií IPTV či IPv6.

Rozšírenie Wi-Fi siete otázkou minút
Pokiaľ už váš starý otec či babička doma internet má, lenže mu signál nedosahuje do všetkých kútov domácnosti, môžete im pripojenie na väčšiu plochu rozšíriť s využitím Wi-Fi extenderu (opakovača). Tu odporúčame model Mercusys ME10, ktorým dokážete ľahko eliminovať zóny bez pokrytia Wi-Fi, najmä priestory, ktoré boli predtým nedostupné alebo boli po kábli len ťažko pripojiteľné.

Mercusys ME10

Rozsah siete rozšírite stlačením tlačidla WPS a pripojiť sa tak môžete už za niekoľko sekúnd. Stačí len zariadenie vložiť do zásuvky. Vďaka LED ukazovateľu signálu ľahko určíte miesto, kde je ešte dostatok signálu z routera, ale zároveň tam jeho dosah končí. Extender Merucsys ME10 môžete využiť aj na káblové pripojenie, a to vďaka rýchlemu portu 10/100 Mbit/s.

Cena, ktorá podrží
Vďaka využitiu overených technológií i množstvu vyrobených produktov sú „internetové krabičky“ s Wi-Fi 4 alebo Wi-Fi 5 k dostaniu za veľmi zaujímavé ceny a môžu sa pohybovať už okolo 250 Sk v rade e-hopov. V prípade produktov Mercusys potom na ne navyše zadarmo dostanete aj nadštandardnú 3-ročnú záruku. Wi-Fi si tak dnes doma môže dovoliť každý a pripojenie nového notebooku alebo tabletu vašej mamičky či dedka je potom otázkou jednej návštevy.

Mercusys MW301R

Najnovšie

Space Tycoon je virtuálny priestor

Virtuálne ihrisko Samsung Space Tycoon

Samsung predstavuje zážitkové virtuálne ihrisko Space Tycoon na platforme Roblox

2. augusta 2022

S každým praním šetríte energiu, vodu aj pracie prostriedky

Bespoke AI, inteligentné a udržateľné riešenie pre každodenné pranie

Samsung predstavuje práčku a sušičku Bespoke AI, inteligentné a udržateľné riešenie pre každodenné pranie

2. augusta 2022

Xbox pre smart televízory Samsung

Microsoft spustil aplikáciu Xbox pre smart televízory a monitory Samsung

28. júla 2022

Tenký a ľahký 16" notebook so špičkovým výkonom

Herný notebook ROG Flow X16

Republic of Gamers spustil predaj herného notebooku ROG Flow X16

28. júla 2022

Vitajte v novej dobe hrania

Aurora Collection od Logitech G

Spoločnosť Logitech G dnes predstavila Aurora Collection – novú kolekciu obsahujúcu bezdrôtový hráčsky headset G735, bezdrôtovú hráčsku klávesnicu G715, hráčsku klávesnicu G713, bezdrôtovú hráčsku myš G705 a osem používateľských doplnkov. Nová kolekcia bola navrhnutá tak, aby bola genderovo inkluzívna, riešila potreby a priania žien-hráčiek a zároveň oslovila všetkých, čo hľadajú hravý dizajn a nevšedné zážitky. Aurora […]

27. júla 2022

Výkon a produktivita kedykoľvek a kdekoľvek

Prenosný monitor Philips 16B1P3302

Prenosný monitor Philips 16B1P3302 bol vyrobený pre dnešný aktívny životný štýl na cestách

26. júla 2022

Využite mimoriadny potenciál pretaktovania s rodinou pamätí Kingston FURY Renegade DDR5

Kingston FURY

Certifikát Intel® XMP 3.0 –
Vyladené pre maximálny výkon – Nastaviteľné dynamické RGB svetelné efekty

18. júla 2022

Pokročilá technológia pre väčšiu tvorivú slobodu

Canon predstavuje nové RF objektívy

Svet zo širšej perspektívy s novými kompaktnými širokouhlými objektívmi Canon radu RF – prenosné a všestranné objektívy RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM a RF 15-30 mm F4.5-6.3 IS STM zachytia obraz s mimoriadnymi detailmi

13. júla 2022

Bezpečný a odolný, stvorený pre moderné firmy

Zoznámte sa s novým smartfónom Galaxy XCover6 Pro

Galaxy XCover6 Pro so svojimi pokročilými funkciami pre zvýšenie produktivity, rýchlejším procesorom a 5G a Wi-Fi 6E konektivitou podporuje lepšiu spoluprácu a výkon zamestnancov.

8. júla 2022

Noc ako kulisa pre úžasné príbehy

Samsung Electronics predstavuje krátky film

Samsung Electronics predstavuje krátky film na motívy seriálu Stranger Things, natočený telefónom Galaxy S22 Ultra

8. júla 2022

Odporúčané

TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

28. júla 2022

Ako vytvoriť stabilnú Wi-Fi na záhrade?

TP-Link vyrába spoľahlivé zariadenia, a preto na ne poskytuje päťročnú záruku

26. júla 2022

Dokonale sfarbený svet s technológiou Quantum Dot

Ponorte sa do sveta farieb

Hráči majú zmysel pre realizmus; ak ste hráč, takmer určite rozpoznáte niečo podozrivé na míle ďaleko. Či už je to pokles FPS uprostred duelu alebo nekonzistentný dizajn sveta. Nič nezostane bez povšimnutia. Zatiaľ čo vývojári hier sa snažia dosiahnuť skutočný fotorealizmus v hrách s novými enginmi, ako je Unreal Engine 5, zobrazovacia technológia sa snaží držať krok vlastnými pokrokmi…..

16. júna 2022

Ergonomické produkty Logitech

TEST: Keď sa lepšie cítite, dokážete aj lepšie a efektívnejšie pracovať

Ergonómia (z gréčtiny: ergon´= práca + nomos = zákony) je veda zaoberajúca sa vzťahmi vznikajúcimi medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje – či už sa jedná o tvary, materiály, osvetlenie, rozmery a pod. Cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. To mi pripomína moju nepohodu, keď pozerám […]

10. júna 2022

Množstvo vylepšení, exkluzívne materiály a vyšperkovaný dizajn

Huawei Watch GT 3 Pro prichádzajú

Huawei prichádza s hodinkami pre dámy a pánov, ktoré sa vyznačujú nielen bohatou technologickou výbavou, ale aj prestížnymi materiálmi, ako je keramika či titán, ktoré sú v hodinárskom svete považované za luxusné.

19. mája 2022

Alebo ako sa nespáliť pri realizácii záložných systémov

Napájanie pod kontrolou

Čo na nasadzovanie UPS v skutočných podmienkach hovoria sami zákazníci a čoho sa obávajú implementační partneri? A aké sú možnosti pre manažment UPS? Vyspovedali sme profesionálov slovenskej spoločnosti TCX, ktorá sa zaoberá integračnými projektmi pre veľké spoločnosti a subjekty štátnej správy a ich skúsenosti nájdete nižšie.

28. apríla 2022

Siréna alebo semafor

Axis uvádza prvú IP zábleskovú sirénu na svete

Svetovou novinkou v oblasti IP zariadení je nová stroboskopická siréna AXIS D4100-E, umožňujúca vysielať svetelné i zvukové výstražné signály. Siréna je postavená na otvorených štandardoch, takže môže byť ľahko pripojená k akémukoľvek zariadeniu Axis, prípadne k VMS spoločnosti Axis alebo VMS tretích strán. Farebné svetlo a/alebo výstražné zvuky sirény možno konfigurovať podľa potreby pre účely varovania, či upozornenia.

6. apríla 2022

Energia na cestách

Vyrobte si elektrinu, ktorú vám nezdražia

V dnešnej dobe sa v rôznych pádoch skloňuje energetická nezávislosť. Je to logické – zo všetkých strán počujeme o kríze, ktorá energia, bežne dostupná v „systéme“, zdražuje. Čím viac ľudí bude do budúcnosti energeticky sebestačných, tým lepšie. Takže čo k takejto energetickej sebestačnosti ideálne potrebujete?

28. marca 2022

Preventívne opatrenie

Ponúkame obciam a mestám bezodplatné konzultácie v kybernetickej bezpečnosti

Najväčšie ohrozenie samosprávy predstavujú prieniky do siete

1. marca 2022

Dlhý dosah ľahko prenosného objektívu

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy. Jeden z nich ponúkne najdlhšiu ohniskovú vzdialenosť zo všetkých objektívov s automatickým ostrením pre bezzrkadlové systémy[1]

24. februára 2022