Obe lampy sú vybavené solárnymi panelmi a nabíjateľnými batériami.

Kolekcia SAMMANLÄNKAD: dve slnkom poháňané lampy LED

IKEA a organizácia Little Sun uviedli na trh kolekciu SAMMANLÄNKAD — skúmajú svetelné zdroje poháňané slnkom

Autor
Dátum zverejnenia 7. apríla 2023
Obsahuje nasledovné témy

IKEA a organizácia Little Sun sa spojili a skúmali, ako môže dizajn rozprúdiť diskusiu o používaní solárnej energie v každodenných predmetoch. Výsledkom je kolekcia SAMMANLÄNKAD, ktorá pozostáva z dvoch solárnych lámp LED na zachytávanie energie a vytváranie svetla. Kolekcia bude uvedená na vybraných trhoch IKEA od apríla 2023.

IKEA sa v spolupráci s organizáciou Little Sun rozhodla preskúmať, ako môže dizajn bytového zariadenia vzbudzovať záujem o solárnu energiu medzi ľuďmi. Výsledkom spolupráce je kolekcia SAMMANLÄNKAD: dve slnkom poháňané lampy LED navrhnuté tak, aby vzbudzovali záujem o to, ako môže slnko poháňať každodenné predmety. Kolekcia zároveň zvýši povedomie o potrebe alternatívnych energetických riešení.

Organizácia Little Sun, ktorú založili svetoznámy umelec Olafur Eliasson a inžinier Frederik Ottesen, sa zameriava na poskytovanie prístupu k solárnej energii väčšiemu počtu ľudí v komunitách bez bežného prístupu k elektrine, predovšetkým v subsaharskej Afrike.

Kolekcia SAMMANLÄNKAD spája krásu, umenie a dizajn so solárnou energiou. Vďaka spolupráci medzi organizáciou Little Sun a IKEA je solárna energia hmatateľná v krásnych a účelných dizajnových predmetoch. Kolekcia SAMMANLÄNKAD je navrhnutá tak, aby umožnila ľuďom zažiť solárnu energiu v kontexte života v domácnosti a poukázala na svoj potenciál alternatívneho zdroja energie na poháňanie každodenných predmetov.

Ak máme v budúcom desaťročí prejsť na svet poháňaný obnoviteľnou energiou, potrebujeme, aby si každý uvedomil príležitosť solárnej energie. Slnečné svetlo je zdanlivo neviditeľné, ale solárna energia nám umožňuje robiť neviditeľné viditeľným,hovorí Olafur Eliasson, umelec a spoluzakladateľ organizácie Little Sun.Spolupráca s IKEA podporuje naše poslanie zvyšovať povedomie o prístupe k energii a pripomína nám, že máme potenciál spoluvytvárať náš svet,“ dodáva.

Dizajn solárnej stolovej lampy LED z kolekcie SAMMANLÄNKAD je inšpirovaný slnkom, zemským uhlom a pohybom okolo neho. Svetelný zdroj má tvar pologule, ktorá je umocnená odrazom zrkadla. Po zasvietení tento odraz vytvára ilúziu žiariaceho slnka. Kovový rám lampy, ktorý drží svetelný zdroj, je nastaviteľný, čo umožňuje jej všestranné použitie. Môže slúžiť ako závesná alebo stolová lampa. Svetelný zdroj je možné zo stojana vybrať a následne ho použiť ako baterku, ktorou  možete poľahky nájsť, trebárs aj stratené zbrane na guličky, ktoré niekde zapatrošili vaše deti.

Touto spoluprácou sme chceli rozprúdiť diskusiu o solárnej energii a dať silu slnka do rúk bežným ľuďom. Spoločne veríme, že možnosti premysleného dizajnu spočívajú v jeho schopnosti vytvárať povedomie a niečo zmeniť,“ hovorí James Futcher, kreatívny líder v IKEA of Sweden.

Menšia prenosná lampa so žltým popruhom je praktická najmä pri využití v exteriéri. Pri nabíjaní sa môže držať a zavesiť na okno alebo batoh počas denného svetla. Obe lampy sú vybavené solárnymi panelmi a nabíjateľnými batériami. Stolovú lampu je možné nabíjať aj prostredníctvom zásuvky pomocou portov USB-A a USB-C, keď ju nenabíja slnko. Ak má lampa plne nabité batérie, môžete ju využiť aj na dobitie mobilného telefónu.

Spojenie dizajnu, krásy a jednoduchosti robí z týchto výrobkov niečo, čo bude súčasťou ľudských životov. Ukazujú ľuďom, že naša budúcnosť môže byť poháňaná solárnou energiou,“ hovorí Felix Hallwachs, výkonný riaditeľ organizácie Little Sun.Tento náš projekt je iba jedným dielikom skladačky. Potrebných ich bude ešte veľa. Sme však veľmi zvedaví na to, ako veľmi sa nám podarí rozšíriť solárnu energiu po svete.“ 

O Little Sun

Organizácia Little Sun, ktorú v roku 2012 založil umelec Olafurom Eliasson a inžinier Frederik Ottesen, sa snaží dodávať cenovo dostupnú čistú energiu v Afrike a inšpirovať ľudí, aby prijali globálne opatrenia v oblasti klímy. Organizácia Little Sun distribuuje energetické nástroje, navrhuje a implementuje programy obnoviteľnej energie a vedie kampane na zapojenie občanov po celom svete, vytvára partnerstvá so solárnymi odborníkmi, kreatívnymi osobami, spoločnosťami, vládami, komunitami a neziskovými organizáciami s cieľom dosiahnuť univerzálny prístup k čistej energii. Organizácia zatiaľ pomohla poskytnúť čistú energiu a svetlo 4,6 miliónom ľudí v subsaharskej Afrike, ktorí by k nej inak nemali prístup.

Najnovšie

Spoľahlivá detekcia bez ohľadu na viditeľnosť

Nový sieťový radar AXIS D2210-VE

Nový 60GHz radar Axis zvládne monitoring dopravy a pohybu v oblasti

4. októbra 2023

Prvá jesenná novinka Bose na slovenskom trhu

Bose QuietComfort Headphones

Kalendárny príchod jesene sa tento rok takmer presne zišiel s oznámením noviniek spoločnosti Bose. Prvá z nich, ktorá bude v ČR a na Slovensku dostupná už 10. októbra, sú slúchadlá Bose QuietComfort Headphones, na trhu postupne nahradia populárny model QC 45. Novinka si zachováva nezameniteľný ikonický dizajn, ktorý tvoril históriu slúchadiel s aktívnym potlačením okolitých […]

27. septembra 2023

Kvalitný zvuk, výdrž až 9 hodín a cena pod 50 eur

Bezdrôtové slúchadlá Huawei FreeBuds SE 2

Spoločnosť Huawei nedávno uviedla na náš trh nové slúchadlá FreeBuds SE 2, najnovší prírastok do rodiny bezdrôtových slúchadiel kategórie TWS (True Wireless Stereo – skutočne bezdrôtové slúchadlá).

27. septembra 2023

Ľahký kompaktný notebook

Najnovší Pavilion Plus 14 a Pavilion Plus 16[

Spoločnosť HP predstavuje najnovší 14-palcový notebook HP Pavilion Plus a úplne nový 16-palcový notebook HP Pavilion Plus.

27. septembra 2023

ASUS predstavuje ExpertBook B9 OLED

Najľahší 14″ biznisový OLED notebook na svete, bez uhlíkovej stopy, a pritom s vojenskou odolnosťou a zabezpečením a prvkami umelej inteligencie

27. septembra 2023

Predstavujeme prvý prenosný herný monitor AOC GAMING 16G3.

Hrajte na cestách s novým monitorom AOC GAMING 16G3: kraľujte každej hre s výrazným IPS panelom s obnovovacou frekvenciou 144 Hz

27. septembra 2023

Mercusys MR60X

Nový router s podporou Wi-Fi 6 pre širšiu, silnejšiu a priepustnejšiu sieť

Výrobca sieťových zariadení Mercusys prichádza na slovenský trh s úplne novým routerom s podporou štandardu Wi-Fi 6. Jednotka MR60X umožňuje efektívne pripojiť viac zariadení súčasne a zároveň rozšíriť dosah siete so zachovaním rýchlych a kvalitných dátových prenosov.

27. septembra 2023

TP-Link Tapo C520WS

Bezpečnostná Wi-Fi kamera s precíznym nočným snímaním

Šikovný AI režim dokáže rozpoznávať osoby, domácich miláčikov či vozidlá.

27. septembra 2023

Hodinky, ktoré sa prispôsobia vášmu životnému štýlu

Huawei Watch GT 4

Huawei Watch GT 4: Hodinky, ktoré sa prispôsobia vášmu životnému štýlu Počas celého života si budujeme rutiny. Chodíme do školy a do práce, trénujeme vo fitness centrách, a neustále hľadáme nové, zdravšie spôsoby, ako sa stravovať. Nájsť zdravú rovnováhu medzi týmito aktivitami však nie je ľahká úloha. Aby sme si vybudovali vyvážený zdravý životný štýl, […]

26. septembra 2023

Kingston IronKey D500S

Kingston rozširuje ochranu mobilných dát o zabezpečenie na armádnej úrovni

Kingston Digital Europe Co LLP uvádza na trh Best-in-Class šifrované USB flash disky Kingston IronKey D500S, s hardvérovým šifrovaním na armádnej úrovni pre zabezpečenie tranzitu utajovaných dát. D500S má certifikát FIPS 140-3 Level 3 (v procese schvaľovania) s novými vylepšeniami od inštitútu NIST, ktoré pre vládne a vojenské použitie vyžadujú zabezpečený upgrade mikroprocesorov pre ešte silnejšiu […]

14. septembra 2023

Odporúčané

Prístroje jednoducho ovládate z jedného miesta.

Spravujte domácnosť múdro

Produkty chytrej domácnosti nás obklopujú čoraz viac a dokážu nám významne uľahčiť každodenný život. Aké by teda vo vašej domácnosti nemali chýbať? Tu sú tri tipy, čo ušetria čas, peniaze aj starosti.

6. septembra 2023

Mimoriadne tenký dizajn

Spoločnosť Samsung Electronics predstavuje 98″ QLED TV

Super veľká obrazovka optimalizovaná pre váš domov

 

4. júla 2023

Najmenší a najľahší RF objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou

Zachyťte vzácne momenty na cestách s Canon EOS R100 a objektívom RF 28mm F2.8 STM  

EOS R100 je vybavený 24,1-megapixelovým APS-C snímačom, ktorý je niekoľkokrát väčší ako ten, ktorý sa nachádza v špičkových smartfónoch a poskytuje značný posun v kvalite obrazu a videa.

4. júla 2023

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023

Ako vyberať komponenty

Ako na nový počítač?

Každý hráč vie, že novšie hry majú vysoké nároky na hardvér na ktorom bežia, zvlášť keď si ich chcete vychutnať naozaj naplno. Z toho vyplýva, že herný počítač je potrebné raz za niekoľko rokov vymeniť za novší a výkonnejší. Niekedy stačí upgradovať vybrané komponenty (zväčšiť pamäť RAM, disk alebo vymeniť grafickú kartu), inokedy je potrebný […]

15. februára 2023

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022