Obe lampy sú vybavené solárnymi panelmi a nabíjateľnými batériami.

Kolekcia SAMMANLÄNKAD: dve slnkom poháňané lampy LED

IKEA a organizácia Little Sun uviedli na trh kolekciu SAMMANLÄNKAD — skúmajú svetelné zdroje poháňané slnkom

Autor
Dátum zverejnenia 7. apríla 2023
Obsahuje nasledovné témy

IKEA a organizácia Little Sun sa spojili a skúmali, ako môže dizajn rozprúdiť diskusiu o používaní solárnej energie v každodenných predmetoch. Výsledkom je kolekcia SAMMANLÄNKAD, ktorá pozostáva z dvoch solárnych lámp LED na zachytávanie energie a vytváranie svetla. Kolekcia bude uvedená na vybraných trhoch IKEA od apríla 2023.

IKEA sa v spolupráci s organizáciou Little Sun rozhodla preskúmať, ako môže dizajn bytového zariadenia vzbudzovať záujem o solárnu energiu medzi ľuďmi. Výsledkom spolupráce je kolekcia SAMMANLÄNKAD: dve slnkom poháňané lampy LED navrhnuté tak, aby vzbudzovali záujem o to, ako môže slnko poháňať každodenné predmety. Kolekcia zároveň zvýši povedomie o potrebe alternatívnych energetických riešení.

Organizácia Little Sun, ktorú založili svetoznámy umelec Olafur Eliasson a inžinier Frederik Ottesen, sa zameriava na poskytovanie prístupu k solárnej energii väčšiemu počtu ľudí v komunitách bez bežného prístupu k elektrine, predovšetkým v subsaharskej Afrike.

Kolekcia SAMMANLÄNKAD spája krásu, umenie a dizajn so solárnou energiou. Vďaka spolupráci medzi organizáciou Little Sun a IKEA je solárna energia hmatateľná v krásnych a účelných dizajnových predmetoch. Kolekcia SAMMANLÄNKAD je navrhnutá tak, aby umožnila ľuďom zažiť solárnu energiu v kontexte života v domácnosti a poukázala na svoj potenciál alternatívneho zdroja energie na poháňanie každodenných predmetov.

Ak máme v budúcom desaťročí prejsť na svet poháňaný obnoviteľnou energiou, potrebujeme, aby si každý uvedomil príležitosť solárnej energie. Slnečné svetlo je zdanlivo neviditeľné, ale solárna energia nám umožňuje robiť neviditeľné viditeľným,hovorí Olafur Eliasson, umelec a spoluzakladateľ organizácie Little Sun.Spolupráca s IKEA podporuje naše poslanie zvyšovať povedomie o prístupe k energii a pripomína nám, že máme potenciál spoluvytvárať náš svet,“ dodáva.

Dizajn solárnej stolovej lampy LED z kolekcie SAMMANLÄNKAD je inšpirovaný slnkom, zemským uhlom a pohybom okolo neho. Svetelný zdroj má tvar pologule, ktorá je umocnená odrazom zrkadla. Po zasvietení tento odraz vytvára ilúziu žiariaceho slnka. Kovový rám lampy, ktorý drží svetelný zdroj, je nastaviteľný, čo umožňuje jej všestranné použitie. Môže slúžiť ako závesná alebo stolová lampa. Svetelný zdroj je možné zo stojana vybrať a následne ho použiť ako baterku, ktorou  možete poľahky nájsť, trebárs aj stratené zbrane na guličky, ktoré niekde zapatrošili vaše deti.

Touto spoluprácou sme chceli rozprúdiť diskusiu o solárnej energii a dať silu slnka do rúk bežným ľuďom. Spoločne veríme, že možnosti premysleného dizajnu spočívajú v jeho schopnosti vytvárať povedomie a niečo zmeniť,“ hovorí James Futcher, kreatívny líder v IKEA of Sweden.

Menšia prenosná lampa so žltým popruhom je praktická najmä pri využití v exteriéri. Pri nabíjaní sa môže držať a zavesiť na okno alebo batoh počas denného svetla. Obe lampy sú vybavené solárnymi panelmi a nabíjateľnými batériami. Stolovú lampu je možné nabíjať aj prostredníctvom zásuvky pomocou portov USB-A a USB-C, keď ju nenabíja slnko. Ak má lampa plne nabité batérie, môžete ju využiť aj na dobitie mobilného telefónu.

Spojenie dizajnu, krásy a jednoduchosti robí z týchto výrobkov niečo, čo bude súčasťou ľudských životov. Ukazujú ľuďom, že naša budúcnosť môže byť poháňaná solárnou energiou,“ hovorí Felix Hallwachs, výkonný riaditeľ organizácie Little Sun.Tento náš projekt je iba jedným dielikom skladačky. Potrebných ich bude ešte veľa. Sme však veľmi zvedaví na to, ako veľmi sa nám podarí rozšíriť solárnu energiu po svete.“ 

O Little Sun

Organizácia Little Sun, ktorú v roku 2012 založil umelec Olafurom Eliasson a inžinier Frederik Ottesen, sa snaží dodávať cenovo dostupnú čistú energiu v Afrike a inšpirovať ľudí, aby prijali globálne opatrenia v oblasti klímy. Organizácia Little Sun distribuuje energetické nástroje, navrhuje a implementuje programy obnoviteľnej energie a vedie kampane na zapojenie občanov po celom svete, vytvára partnerstvá so solárnymi odborníkmi, kreatívnymi osobami, spoločnosťami, vládami, komunitami a neziskovými organizáciami s cieľom dosiahnuť univerzálny prístup k čistej energii. Organizácia zatiaľ pomohla poskytnúť čistú energiu a svetlo 4,6 miliónom ľudí v subsaharskej Afrike, ktorí by k nej inak nemali prístup.

Najnovšie

Koľko hejtu je na slovenskom Facebooku?

Iniciatíva #bezhejtu

Iniciatíva #bezhejtu bude odstraňovať nenávistné komentáre z internetu. Na slovenskom Facebooku je ich viac ako 15 %

17. mája 2023

Čo znamená byť človekom vo svete umelej inteligencie?

Očakávame, že umelá inteligencia „zachráni alebo zničí“ svet. Je však naozaj v hlavnej úlohe?

Umelá inteligencia (AI) dnes dokáže pracovať vo vede, vytvoriť umelecké dielo, esej do školy, ale aj nahradiť náš spoločenský život. Otázkou tak ostáva: „V čom vlastne bude rozdiel medzi človekom a strojom?“

4. mája 2023

ušetria čas na inštalácii, údržbe aj prevádzke

Axis má nové kopulovité kamery s funkciou PTRZ

Spoločnosť Axis Communications predstavuje dve nové špičkové kopulovité kamery AXIS Q3626-VE a AXIS Q3628-VE, ktoré ponúkajú cenovo výhodnú inštaláciu a podporu pokročilej analýzy založenej na hlbokom učení. Nové fixné kopule sú vybavené jedinečnými funkciami otáčania / nakláňania / rolovania a priblíženia obrazu (PTRZ – pan/tilt/roll/zoom), ktoré umožňujú kedykoľvek na diaľku zmeniť nastavenia záberu. Tieto kamery […]

27. apríla 2023

McDonald´s

Inovatívny služba ojednávok v McDonald´s

Nová služba MyOrder vám umožní objednať si svoje obľúbené jedlo z McDonald’s ešte pred vkročením do reštaurácie

25. apríla 2023

AXIS Body Worn Live

Umožňuje v reálnom čase streamovať video z osobných kamier Axis

Spoločnosť Axis Communications uvádza na trh službu AXIS Body Worn Live, ktorá slúži na živé streamovanie dát v podobe videa, zvuku a metadát z nositeľných kamier Axis. AXIS Body Worn Live podporuje informované rozhodovanie operátorov na základe živého prenosu a v teréne pre samotných nositeľov kamier zaistí vyššiu bezpečnosť.

21. apríla 2023

Upgrade je EKOnomický a EKOlogický

22. apríl – Deň Zeme a správny čas na upgrade

Počuli ste už o dôležitom sviatku, ktorý sa každoročne koná 22. apríla na celom svete, aby upozornil na potrebu chrániť našu planétu pred znečistením, klimatickou zmenou a stratou biodiverzity? Je najväčším environmentálnym podujatím, do ktorého sa každoročne zapojí viac ako miliarda ľudí.

21. apríla 2023

s pomocou teplotného senzora

Na hodinkách radu Galaxy Watch5 je teraz možné sledovať menštruačný cyklus

Spoločnosť Samsung Electronics oznámila, že súčasťou funkcie Cycle Tracking (sledovanie menštruačného cyklu) bude naďalej aj meranie teploty pokožky. Používateľky hodiniek Galaxy Watch5 a Galaxy Watch5 Pro tak môžu pohodlne získať podstatne podrobnejšie informácie o svojom menštruačnom cykle a celkovom zdraví. Funkcia bude postupne k dispozícii prostredníctvom aktualizácie aplikácie Samsung Health v Južnej Kórei, v Spojených štátoch a v 30 krajinách v Európe, vrátane […]

20. apríla 2023

…s dvoma produktovými tipmi v rôznych cenových kategóriách…

Päť tipov na výber slúchadiel na šport

Patríte medzi aktívnych ľudí, ktorí s nástupom jari vybiehajú na outdoorové bežecké trasy? Alebo sa práve vo fitku pripravujete na letnú plavkovú sezónu? Takmer pri všetkých individuálnych športoch pomáha hudba prekonať vyčerpanie, chytiť druhý dych a docieliť vyššie výkony. K tomu je potrebné správne zvoliť nielen playlist, ale aj slúchadlá. Tu nájdete niekoľko konkrétnych tipov na výber slúchadiel vhodných pre šport.

7. apríla 2023

Spite ako v bavlnke

Ako zlepšiť spánkový režim? Pomôžu moderné technológie

Priemerný človek prespí približne jednu tretinu svojho života, čo je okolo 26 rokov. To znamená, že bez spánku jednoducho nevieme existovať.

7. apríla 2023

To najlepšie vo svojej lige

Huawei WATCH Ultimate

Huawei uvádza na slovenský trh smart hodinky WATCH Ultimate s luxusným dizajnom a prémiovými funkciami

7. apríla 2023

Odporúčané

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023

Ako vyberať komponenty

Ako na nový počítač?

Každý hráč vie, že novšie hry majú vysoké nároky na hardvér na ktorom bežia, zvlášť keď si ich chcete vychutnať naozaj naplno. Z toho vyplýva, že herný počítač je potrebné raz za niekoľko rokov vymeniť za novší a výkonnejší. Niekedy stačí upgradovať vybrané komponenty (zväčšiť pamäť RAM, disk alebo vymeniť grafickú kartu), inokedy je potrebný […]

15. februára 2023

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022
TEST

POROVNÁVACÍ TEST

Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

Medzi 4K a Full HD rozlíšením je podstatný rozdiel, ale rozhodne dnes neplatí, že za polovičnú cenu dostanete len polovičnú kvalitu.

17. októbra 2022
TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

12. októbra 2022

Výhody štandardu Wi-Fi 6

Späť do školy: Preraďte rýchlosť na Wi-Fi 6

Komplexné portfólio sieťových riešení na prechod na Wi-Fi 6 má vo svojej ponuke spoločnosť TP-Link.

29. augusta 2022