Obe lampy sú vybavené solárnymi panelmi a nabíjateľnými batériami.

Kolekcia SAMMANLÄNKAD: dve slnkom poháňané lampy LED

IKEA a organizácia Little Sun uviedli na trh kolekciu SAMMANLÄNKAD — skúmajú svetelné zdroje poháňané slnkom

Autor
Dátum zverejnenia 7. apríla 2023
Obsahuje nasledovné témy

IKEA a organizácia Little Sun sa spojili a skúmali, ako môže dizajn rozprúdiť diskusiu o používaní solárnej energie v každodenných predmetoch. Výsledkom je kolekcia SAMMANLÄNKAD, ktorá pozostáva z dvoch solárnych lámp LED na zachytávanie energie a vytváranie svetla. Kolekcia bude uvedená na vybraných trhoch IKEA od apríla 2023.

IKEA sa v spolupráci s organizáciou Little Sun rozhodla preskúmať, ako môže dizajn bytového zariadenia vzbudzovať záujem o solárnu energiu medzi ľuďmi. Výsledkom spolupráce je kolekcia SAMMANLÄNKAD: dve slnkom poháňané lampy LED navrhnuté tak, aby vzbudzovali záujem o to, ako môže slnko poháňať každodenné predmety. Kolekcia zároveň zvýši povedomie o potrebe alternatívnych energetických riešení.

Organizácia Little Sun, ktorú založili svetoznámy umelec Olafur Eliasson a inžinier Frederik Ottesen, sa zameriava na poskytovanie prístupu k solárnej energii väčšiemu počtu ľudí v komunitách bez bežného prístupu k elektrine, predovšetkým v subsaharskej Afrike.

Kolekcia SAMMANLÄNKAD spája krásu, umenie a dizajn so solárnou energiou. Vďaka spolupráci medzi organizáciou Little Sun a IKEA je solárna energia hmatateľná v krásnych a účelných dizajnových predmetoch. Kolekcia SAMMANLÄNKAD je navrhnutá tak, aby umožnila ľuďom zažiť solárnu energiu v kontexte života v domácnosti a poukázala na svoj potenciál alternatívneho zdroja energie na poháňanie každodenných predmetov.

Ak máme v budúcom desaťročí prejsť na svet poháňaný obnoviteľnou energiou, potrebujeme, aby si každý uvedomil príležitosť solárnej energie. Slnečné svetlo je zdanlivo neviditeľné, ale solárna energia nám umožňuje robiť neviditeľné viditeľným,hovorí Olafur Eliasson, umelec a spoluzakladateľ organizácie Little Sun.Spolupráca s IKEA podporuje naše poslanie zvyšovať povedomie o prístupe k energii a pripomína nám, že máme potenciál spoluvytvárať náš svet,“ dodáva.

Dizajn solárnej stolovej lampy LED z kolekcie SAMMANLÄNKAD je inšpirovaný slnkom, zemským uhlom a pohybom okolo neho. Svetelný zdroj má tvar pologule, ktorá je umocnená odrazom zrkadla. Po zasvietení tento odraz vytvára ilúziu žiariaceho slnka. Kovový rám lampy, ktorý drží svetelný zdroj, je nastaviteľný, čo umožňuje jej všestranné použitie. Môže slúžiť ako závesná alebo stolová lampa. Svetelný zdroj je možné zo stojana vybrať a následne ho použiť ako baterku, ktorou  možete poľahky nájsť, trebárs aj stratené zbrane na guličky, ktoré niekde zapatrošili vaše deti.

Touto spoluprácou sme chceli rozprúdiť diskusiu o solárnej energii a dať silu slnka do rúk bežným ľuďom. Spoločne veríme, že možnosti premysleného dizajnu spočívajú v jeho schopnosti vytvárať povedomie a niečo zmeniť,“ hovorí James Futcher, kreatívny líder v IKEA of Sweden.

Menšia prenosná lampa so žltým popruhom je praktická najmä pri využití v exteriéri. Pri nabíjaní sa môže držať a zavesiť na okno alebo batoh počas denného svetla. Obe lampy sú vybavené solárnymi panelmi a nabíjateľnými batériami. Stolovú lampu je možné nabíjať aj prostredníctvom zásuvky pomocou portov USB-A a USB-C, keď ju nenabíja slnko. Ak má lampa plne nabité batérie, môžete ju využiť aj na dobitie mobilného telefónu.

Spojenie dizajnu, krásy a jednoduchosti robí z týchto výrobkov niečo, čo bude súčasťou ľudských životov. Ukazujú ľuďom, že naša budúcnosť môže byť poháňaná solárnou energiou,“ hovorí Felix Hallwachs, výkonný riaditeľ organizácie Little Sun.Tento náš projekt je iba jedným dielikom skladačky. Potrebných ich bude ešte veľa. Sme však veľmi zvedaví na to, ako veľmi sa nám podarí rozšíriť solárnu energiu po svete.“ 

O Little Sun

Organizácia Little Sun, ktorú v roku 2012 založil umelec Olafurom Eliasson a inžinier Frederik Ottesen, sa snaží dodávať cenovo dostupnú čistú energiu v Afrike a inšpirovať ľudí, aby prijali globálne opatrenia v oblasti klímy. Organizácia Little Sun distribuuje energetické nástroje, navrhuje a implementuje programy obnoviteľnej energie a vedie kampane na zapojenie občanov po celom svete, vytvára partnerstvá so solárnymi odborníkmi, kreatívnymi osobami, spoločnosťami, vládami, komunitami a neziskovými organizáciami s cieľom dosiahnuť univerzálny prístup k čistej energii. Organizácia zatiaľ pomohla poskytnúť čistú energiu a svetlo 4,6 miliónom ľudí v subsaharskej Afrike, ktorí by k nej inak nemali prístup.

Najnovšie

TP-Link Omada ER706W-4G

Gigabitový AX3000 VPN router pre 4G+ sieť kedykoľvek a kdekoľvek

Spoločnosť TP-Link predstavuje nový gigabitový podnikový VPN router Omada ER706W-4G so vstavaným modemom pre 4G LTE pripojenie k internetu as AX3000 WiFi 6 prístupovým bodom pre bezdrôtové pripojenie užívateľov. Integráciu týchto funkcií do jediného zariadenia ocenia predovšetkým kancelárie či malé a stredné podniky.

23. apríla 2024

Huawei odkrýva stratégiu All Intelligence: Budúcnosť priemyslu s využitím umelej inteligencie

• O umelej inteligencii, jej implementácií v priemyselných odvetviach a o tom, kam smeruje informačno-komunikačný priemysel sa diskutovalo na Samite Analytikov Huawei. Podujatie spojilo viac ako 500 analytikov, výskumníkov a ďalších hostí z celého sveta.
• Počas podujatia Eric Xu, podpredseda a rotujúci predseda spoločnosti Huawei predstavil využitie umelej inteligencie spoločnosťou a stratégiu All Intelligence.

23. apríla 2024

Prvé video na YouTube

Dnes má už 19 rokov!

Úplne prvé video na YouTube sa volá „Me at the zoo“. Videonahrávka bola na web nahraná jeho spoluzakladateľom Jawedom Karimom 24. apríla 2005 o 03:27:12 UTC (5:27 nášho času), z používateľského účtu „jawed“. Viete koľko má LIKE? Ide o krátke 19 sekundové video zo ZOO v San Diegu so slonmi v pozadí, ktoré nemá práve najlepšiu […]

23. apríla 2024

nepretržite a v 4K

Sledujte cez novú kameru hlavnú stanicu v Prahe

Svetovú premiéru v živom streame mala dnes v programe SlowTV nová kamera Axis Communications. Model AXIS Q1808-LE ponúka vďaka objektívu Canon a 4/3” obrazovému snímaču vynikajúcu obrazovú kvalitu v 4K rozlíšení a vysokú citlivosť na svetlo. Nočný záber na pražskú hlavnú stanicu je len malou ukážkou využitia tejto kamery s tzv. bullet dizajnom.

28. marca 2024

Zámer stať sa kľúčovým dodávateľom na trhu s obalmi.

Canon potvrdzuje plán stať sa významným hráčom v oblasti digitálne tlačených etikiet a obalov

Na veľtrhu drupa 2024 v Düsseldorfe Canon potvrdí svoje odhodlanie stať sa významným a dôveryhodným partnerom na trhu etikiet a obalov a predvedie nový digitálny tlačový stroj a koncepty produktov, ktoré potvrdzujú jasný pokrok na ceste k tomuto cieľu. Etikety a obaly predstavujú strategickú oblasť, preto bude prebiehať vo vyhradenej zóne na stánku Canon živá výroba etikiet, vlnitej lepenky a skladacích kartónov.

28. marca 2024

Technologické inovácie

Canon predstaví na veľtrhu drupa 2024 komplexné riešenie pre poskytovateľov tlačových služieb

Spoločnosť Canon na veľtrhu drupa 2024 predstaví pod heslom „The Power to Move“, efektívne prepojenie technologických inovácií, odborných tímov, podporných služieb a dynamickej spolupráce, ktorá umožňuje poskytovateľom tlačových služieb transformovať ich podnikanie. Predstaví sa celé portfólio produkčných tlačových technológií Canon, vrátane hárkových atramentových a tonerových tlačových strojov, vysokorýchlostných kontinuálnych atramentových produkčných liniek, veľkoformátových tlačiarní typu flatbed a roll-to-roll a digitálnych tlačiarní štítkov.

28. marca 2024

200 metrov za minútu

Canon rozširuje portfólio vysokorýchlostných atramentových rotačných tlačiarní o rad ColorStream 8110 a 8200

Spoločnosť Canon nadväzuje na doterajší úspech radu vysokorýchlostných atramentových tlačových strojov ColorStream 8000 a rozširuje ju o dva nové modely ColorStream 8200 a 8110. Model ColorStream 8200 je teraz najproduktívnejším modelom radu s maximálnou rýchlosťou až 200 metrov za minútu. Model ColorStream 8110 s rýchlosťou 110 metrov za minútu je ideálny pre poskytovateľov tlačových služieb, ktorí chcú investovať do nového tlačového stroja ColorStream a zároveň zachovať existujúce dokončovacie zariadenia.

 

28. marca 2024

Ultrarýchla produkcia

Atramentové tlačové stroje ProStream 2000 pre komerčnú tlač

Canon ukázal nové vysokorýchlostné atramentové tlačiarne ProStream 2000 pre komerčnú a obchodnú komunikáciu a novú vlajkovú loď ProStream 3160

28. marca 2024

Navrhnuté s ohľadom na životné prostredie

Canon predstavil rad flatbed tlačiarní Arizona 2300 s technológiou FLXflow

Na trh bola uvedená aj najnovšia verzia 2.1 systému PRISMAelevate XL, ktorá zdvojnásobuje výšku tlače reliéfnych tlačových aplikácií na podporovaných flatbed tlačiarňach Arizona na 4 mm, a tým pomáha používateľom vytvárať pôsobivé, na dotyk výrazné hmatové kresby či umelecké diela.

28. marca 2024

rad vysoko kvalitných Industrial SSD diskov

Kingston Digital predstavuje i-Temp

Spoločnosť Kingston Digital Europe Co LLP, ktorá je výrobcom flash pamäťových zariadení a pobočkou Kingston Technology Company, svetového lídra v oblasti pamäťových produktov a technologických riešení, dnes oznámila, že vyvinula rad pevných diskov Industrial Temp špeciálne pre výrobcov systémov a konštruktérov, ktorí vyžadujú širší rozsah prevádzkových teplôt pre extrémne prostredia. Tieto SSD disky sú okrem […]

28. marca 2024

Odporúčané

Pripravte sa na Wi-Fi 7 s routermi od TP-Link

Ešte vyššie rýchlosti a väčšia kapacita

V dnešnom svete je bezdrôtové pripojenie nevyhnutné na osobné aj profesionálne použitie. Od streamovania videí a hrania online hier až po vedenie obchodných rokovaní a prístup k dôležitým dokumentom, sa spoliehame na Wi-Fi, aby sme zostali v spojení a boli produktívni.

14. apríla 2024

Vysoká kvalita tlače

Výhody sublimácie: presná, odolná a všestranná potlač rôznych produktov

Sublimačná tlač sa stáva v dnešnom svete čoraz populárnejšou voľbou, a to nielen v profesionálnom, ale aj v domácom prostredí. Táto pokročilá technológia prináša množstvo výhod, ktoré ju robia atraktívnou možnosťou pre tlač rôznych typov produktov vhodných na osobné využitie alebo prezentáciu firmy.

19. marca 2024

Nočné videnie pre zlepšenie viditeľnosti v tme

Optika, ktorá zlepšuje viditeľnosť v náročných podmienkach

Vo svete plnom rôznorodých podmienok a prostredí je schopnosť vidieť v noci alebo za zhoršených svetelných podmienok neoceniteľnou výhodou. O jej využití v praxi nás dnes presviedča niekoľko unikátnych riešení v podobe pokročilých optických riešení. Dvomi najvýznamnejšími z nich sú termovízia a nočné videnie, na ktoré sa v tomto článku pozrieme bližšie, spomenieme si ich princípy fungovania a využitie v praxi.

19. marca 2024

Ktoré tonery a prečo najlepšie ochránia vašu tlačiareň?

Ktoré tonery a prečo najlepšie ochránia vašu tlačiareň?

Tonery, ktoré sú vyrobené priamo výrobcom vašej tlačiarne, sú často najlepšou voľbou pre zachovanie jej zdravia a životnosti. Tento doplnkový sortiment je navrhnutý a testovaný tak, aby dokonale zapadal do vášho tlačiaceho zariadenia a minimalizoval riziko poškodenia jeho mechanických častí, čo sa pri lacných alternatívnych verziách veľmi často stáva.

19. marca 2024

Pohodlie a jednoduchosť používania PlayStation

Hry na PC alebo PS: pre koho a ktoré sú lepšie?

V súčasnej dobe je ponuka hier na PC a PlayStation tak rozmanitá, že rozhodnutie medzi týmito dvoma platformami sa môže zdať náročné. Každá z nich ponúka jedinečné výhody a nevýhody, ktoré by ste mali zvážiť, aby ste našli pre seba alebo svojich blízkych to najlepšie riešenie. Ide o dôležité faktory, ktoré by ste mali brať do úvahy pri rozhodovaní sa medzi hraním na PC alebo PlayStation.

19. marca 2024

Nové zážitky s umelou inteligenciou

Najnovší prototyp OPPO Air Glass 3

OPPO predstavuje nové okuliare pre asistovanú realitu Air Glass 3 a ďalšie technologické inovácie

2. marca 2024

Náušnice? Nie, to sú revolučné slúchadlá Bose

Prvé kusy sú už na českom trhu exkluzívne vo vybraných predajniach a na e-shope iSTYLE.

16. februára 2024

Huawei FreeClip

Slúchadlá do každého ucha

V Huawei vyvinuli slúchadlá, ktoré skvele padnú do každého ucha. Na rozdiel od klasických slúchadiel sa totiž nevkladajú do uší, ale vďaka ergonomickému C-bridge designu držia na uchu pevne zvonku. Či už pri ich používaní sedíte za počítačom alebo cvičíte. Slúchadlá sú k dispozícii v dvoch štýlových farebných prevedeniach, v čiernej a fialovej farbe.

16. februára 2024

Inteligentné zásuvky Tapo P100M a Tapo P110M

Vylepšite si svoju domácnosť so šikovnými Wi-Fi zásuvkami Tapo

Chceli by ste začať s múdrou domácnosťou, ale neviete ako? Ideálna možnosť pre vstup do sveta internetu vecí sú múdre zásuvky. Ich cena sa pohybuje v rade nižších stoviek korún, a napriek tomu ponúka množstvo funkcií, ktoré môžete vyskúšať. Ako sami spoznáte, investícia do chytrého zariadenia sa môže rýchlo vrátiť napríklad v podobe usporenej energie. […]

7. februára 2024

8 hodín nepretržitého počúvania.

Slúchadlá FreeClip od Huawei

Inovatívny dizajn, vylepšený zvukový zážitok a potláčanie okolitého hluku

30. januára 2024