Koľko stojí zabezpečenie?

Nenakupujte, ale investujte

Pri kúpe bezpečnostného systému sa rozhodnutia často obmedzujú na cenu kamier, úložiska a inštalácie, no pri takomto prístupe to môže koncového používateľa postaviť pred veľké výzvy. Dohľadové systémy vydržia 5 až 20+ rokov, takže zhrnutie všetkých nákladových úvah na počiatočné náklady nezohľadňuje širší obraz. V skutočnosti počiatočné náklady na nákup a nastavenie bezpečnostného systému zvyčajne […]

Autor
Dátum zverejnenia 6. augusta 2023
Obsahuje nasledovné témy

Pri kúpe bezpečnostného systému sa rozhodnutia často obmedzujú na cenu kamier, úložiska a inštalácie, no pri takomto prístupe to môže koncového používateľa postaviť pred veľké výzvy. Dohľadové systémy vydržia 5 až 20+ rokov, takže zhrnutie všetkých nákladových úvah na počiatočné náklady nezohľadňuje širší obraz.

V skutočnosti počiatočné náklady na nákup a nastavenie bezpečnostného systému zvyčajne predstavujú len 30% celkových nákladov, ktoré vzniknú počas životnosti systému – známe aj ako celkové náklady na vlastníctvo. Napriek tomu sa mnohí koncoví používatelia môžu rozhodovať len na základe ceny kamier. V skutočnosti sa rozhodujú len s 10-15% pohľadom na celkové náklady na bezpečnostný systém. Realita je taká, že zhruba 70% nákladov prichádza po inštalácii systému. Je smutné, že to môže byť nepríjemným prekvapením pre koncových používateľov, ktorí nezohľadnili nepriame náklady na bezpečnostný systém.

Ak si nájdete nejaký čas na premýšľanie o tom, ako sa bude systém používať, a o nákladoch spojených s týmto používaním, môže to z dlhodobého hľadiska priniesť značné úspory. Počiatočné voľby – ako napríklad typ zariadenia, ktoré sa má nasadiť – ovplyvňujú budúce výdavky, od spotreby energie až po monitorovanie a údržbu. Aj keď sa tu zameriame konkrétne na kamery, tento princíp sa vzťahuje na akékoľvek zariadenie v rámci systému sledovania. Zohľadnenie celkových nákladov na vlastníctvo Vám pomôže identifikovať otázky, ktoré by ste si mali položiť pri rozhodovaní o tom, ktorý nový bezpečnostný systém si zakúpite.

Cena kamier je len vrcholom ľadovca

Filtrovanie je dôležitým krokom v procese nákupu: Stanovenie požiadaviek na sledovanie a dostupného rozpočtu je kľúčom k zúženiu Vašich možností. Žiaľ, príliš veľa počiatočných rozhovorov o požiadavkách sa sústreďuje len na kamery bez toho, aby sa zohľadnili širšie požiadavky systému ako celku – od spotreby energie po potreby ukladania.

Mohlo by byť lákavé zamerať diskusiu o rozpočte na kamery, a nie na to, kde bude potrebné minúť peniaze na prevádzku a údržbu týchto kamier. Bezpečnostný systém však bude musieť podporovať Vaše potreby v dohľadnej budúcnosti. Stojí za to pripomenúť, že náklady na prevádzku, monitorovanie a údržbu niektorých kamier často prevyšujú samotné zariadenia, a preto je potrebné ich pred kúpou zvážiť.

Ale kde sú dáta?

Ak hľadáte nový sledovací systém, je veľmi pravdepodobné, že budete musieť zvážiť, ako uložiť záznam. V priemere legislatíva vyžaduje, aby sa potenciálne dôkazy uchovávali mesiac. V niektorých regiónoch alebo prípadoch použitia je však táto doba predĺžená na 180 dní, čo robí ukladanie významným faktorom v celkových nákladoch na bezpečnostný systém.

Aby ste sa vyhli značným výdavkom na server a elektrinu po inštalácii kamier, je dôležité zvážiť rôzne náklady na ukladanie súvisiace s každým modelom kamery, ktorý zvažujete. Nákup lacnejších kamier na zníženie počiatočných výdavkov môže byť nesprávna ekonomika, ak prichádzajú s veľkými požiadavkami na úložisko, čo vás núti míňať viac na servery a energiu z dlhodobého hľadiska.

Rovnako, ak plánujete znížiť náklady na úložisko zmenšením veľkosti uloženého videa, budete musieť starostlivo vybrať správne zariadenia, aby ste zaistili, že kompresia videa neohrozí kvalitu dôkazov pixelovaním alebo rozmazaním snímok do tej miery, že nebude možné identifikovať podozrivého. Ak skončíte so záznamom nízkej kvality, ktorý nemôže slúžiť ako užitočný dôkaz, môže to v prvom rade zmariť Váš cieľ inštalácie bezpečnostného systému. Niektoré kamery sa dodávajú so sofistikovanou technológiou, ktorá dokáže vyhradiť všetky dôležité forenzné detaily, ktoré potrebujete, a zároveň znížiť požiadavky na šírku pásma a úložisko, a teda aj dlhodobé náklady. Pred inštaláciou systému sa oplatí skontrolovať akékoľvek tvrdenia o vysokokvalitnom zázname s nízkymi požiadavkami na úložisko, aby ste sa uistili, že spĺňa Vaše očakávania.

Každý súbor požiadaviek je jedinečný. Môžete napríklad vyžadovať vysokokvalitné snímky aj v tme. Zatiaľ čo niektoré kamery môžu kompenzovať nízke úrovne osvetlenia, a teda aj požiadaviek na ukladanie a nákladov, iné možnosti využívajú alternatívne technológie na optimalizáciu svetla, ktoré nemajú rovnaký rozsiahly vplyv na náklady na ukladanie. Môžu Vám dokonca pomôcť ušetriť rozpočet odstránením potreby dodatočného vonkajšieho osvetlenia.

Nepriame náklady a údržba

Typ zariadenia, ktoré si vyberiete, ovplyvní náklady ďaleko nad rámec skladovania. Aby sa predpovedali celkové náklady na bezpečnostný systém, je potrebné zvážiť aj monitorovanie, údržbu a spotrebu elektriny.

Akonáhle „stlačíte čísla“, náklady sa môžu začať hromadiť pomerne rýchlo, ale rozhodujúce je, že zariadenia, ktoré si vyberiete, budú mať dominový vplyv na rozsah týchto čísel. Voľba ekonomickejších kamier a zariadení na začiatku môže viesť k závratným nepriamym nákladom. Naproti tomu výber kvalitnejších kamier a zariadení hneď na začiatku Vám môže z dlhodobého hľadiska umožniť znížiť tieto nepriame náklady na bezpečnostný systém a priniesť úspory, ktoré môžete použiť na reinvestovanie a rýchlejší rast Vášho podnikania.

Napríklad majitelia sledovacích systémov inštalovaných v náročných podmienkach, ako je námorný prístav alebo chemická továreň, môžu čeliť značným poplatkom za údržbu pri čistení slanej vody a prachu z kamier. Inováciou na sofistikovanejšie kamery, ktoré ponúkajú funkcie čistenia na diaľku alebo boli navrhnuté so samočistiacimi materiálmi a komponentmi, ako je hydrofilná kupola, môžu znížiť potrebnú údržbu – a tým aj náklady.

Kamerový systém je investícia

Keď zvážite, ako môže Vaše počiatočné rozhodnutie o tom, ktorý typ kamery kúpiť, ovplyvniť reťazec budúcich nákladov, dokážete rozhodnutie o kúpe presunúť na investíciu. Dosiahnuť to môže byť také jednoduché, ako položiť si niekoľko otázok:

Koľko stojí bezpečnostný systém?

Otázka „Koľko stojí bezpečnostný systém?“ ďaleko presahuje počiatočný nákup. Správna voľba na základe väčšieho obrazu môže znamenať o niečo vyššie počiatočné náklady, ale z dlhodobého hľadiska sa to vráti.

Stručne povedané, ak si hneď na začiatku nájdete čas na položenie správnych otázok – a nájdenie partnerov, ktorí sú otvorení na zodpovedanie týchto otázok a ktorí Vám pomôžu vypočítať dlhodobé náklady – tak to všetko umožní vyhnúť sa akýmkoľvek nepríjemným prekvapeniam v budúcnosti v oblasti elektriny, skladovania, prevádzky alebo nákladov na údržbu. Dôležité je, že tieto otázky tiež zaistia, že skončíte s bezpečnostným systémom, ktorý bude vyhovovať Vašim špecifickým požiadavkám.

Najnovšie

nepretržite a v 4K

Sledujte cez novú kameru hlavnú stanicu v Prahe

Svetovú premiéru v živom streame mala dnes v programe SlowTV nová kamera Axis Communications. Model AXIS Q1808-LE ponúka vďaka objektívu Canon a 4/3” obrazovému snímaču vynikajúcu obrazovú kvalitu v 4K rozlíšení a vysokú citlivosť na svetlo. Nočný záber na pražskú hlavnú stanicu je len malou ukážkou využitia tejto kamery s tzv. bullet dizajnom.

28. marca 2024

Zámer stať sa kľúčovým dodávateľom na trhu s obalmi.

Canon potvrdzuje plán stať sa významným hráčom v oblasti digitálne tlačených etikiet a obalov

Na veľtrhu drupa 2024 v Düsseldorfe Canon potvrdí svoje odhodlanie stať sa významným a dôveryhodným partnerom na trhu etikiet a obalov a predvedie nový digitálny tlačový stroj a koncepty produktov, ktoré potvrdzujú jasný pokrok na ceste k tomuto cieľu. Etikety a obaly predstavujú strategickú oblasť, preto bude prebiehať vo vyhradenej zóne na stánku Canon živá výroba etikiet, vlnitej lepenky a skladacích kartónov.

28. marca 2024

Technologické inovácie

Canon predstaví na veľtrhu drupa 2024 komplexné riešenie pre poskytovateľov tlačových služieb

Spoločnosť Canon na veľtrhu drupa 2024 predstaví pod heslom „The Power to Move“, efektívne prepojenie technologických inovácií, odborných tímov, podporných služieb a dynamickej spolupráce, ktorá umožňuje poskytovateľom tlačových služieb transformovať ich podnikanie. Predstaví sa celé portfólio produkčných tlačových technológií Canon, vrátane hárkových atramentových a tonerových tlačových strojov, vysokorýchlostných kontinuálnych atramentových produkčných liniek, veľkoformátových tlačiarní typu flatbed a roll-to-roll a digitálnych tlačiarní štítkov.

28. marca 2024

200 metrov za minútu

Canon rozširuje portfólio vysokorýchlostných atramentových rotačných tlačiarní o rad ColorStream 8110 a 8200

Spoločnosť Canon nadväzuje na doterajší úspech radu vysokorýchlostných atramentových tlačových strojov ColorStream 8000 a rozširuje ju o dva nové modely ColorStream 8200 a 8110. Model ColorStream 8200 je teraz najproduktívnejším modelom radu s maximálnou rýchlosťou až 200 metrov za minútu. Model ColorStream 8110 s rýchlosťou 110 metrov za minútu je ideálny pre poskytovateľov tlačových služieb, ktorí chcú investovať do nového tlačového stroja ColorStream a zároveň zachovať existujúce dokončovacie zariadenia.

 

28. marca 2024

Ultrarýchla produkcia

Atramentové tlačové stroje ProStream 2000 pre komerčnú tlač

Canon ukázal nové vysokorýchlostné atramentové tlačiarne ProStream 2000 pre komerčnú a obchodnú komunikáciu a novú vlajkovú loď ProStream 3160

28. marca 2024

Navrhnuté s ohľadom na životné prostredie

Canon predstavil rad flatbed tlačiarní Arizona 2300 s technológiou FLXflow

Na trh bola uvedená aj najnovšia verzia 2.1 systému PRISMAelevate XL, ktorá zdvojnásobuje výšku tlače reliéfnych tlačových aplikácií na podporovaných flatbed tlačiarňach Arizona na 4 mm, a tým pomáha používateľom vytvárať pôsobivé, na dotyk výrazné hmatové kresby či umelecké diela.

28. marca 2024

rad vysoko kvalitných Industrial SSD diskov

Kingston Digital predstavuje i-Temp

Spoločnosť Kingston Digital Europe Co LLP, ktorá je výrobcom flash pamäťových zariadení a pobočkou Kingston Technology Company, svetového lídra v oblasti pamäťových produktov a technologických riešení, dnes oznámila, že vyvinula rad pevných diskov Industrial Temp špeciálne pre výrobcov systémov a konštruktérov, ktorí vyžadujú širší rozsah prevádzkových teplôt pre extrémne prostredia. Tieto SSD disky sú okrem […]

28. marca 2024

Adrenalínové aktivity

Toto sú jarné aktivity, ktoré vás dostanú do pohybu

Dlhšie dni, slnečné lúče a vyššie teploty znamenajú len jedno. Jar je oficiálne tu! Je čas vyraziť na prechádzku, zabehať si do prírody, či vydať sa na túru. Či už ste vášnivý turista, alebo s outdoorovými aktivitami ešte len začínate, práve jarné počasie má ideálne podmienky pre širokú škálu športov. Prinášame zopár tipov, ako aktívne využiť jarné dni, a nielen to – pomocou nositeľných technológií zaznamenáte váš progres a namotivujete sa k zlepšovaniu.

26. marca 2024

Monitory Philips 24E1N1100A, 27E1N1100A a 27E1N1600AE sú viacúčelové monitory

Monitory Philips

Rad monitorov Philips E1 predstavuje tri nové viacúčelové modely pre hybridnú a vzdialenú prácu

26. marca 2024

Nové stolné gigabitové PoE+ prepínače Mercusys MS105GP a MS108GP

Spoločnosť Mercusys, výrobca sieťových zariadení, predstavuje nové modely kompaktných prepínačov s podporou PoE+ napájania. Päťportový Mercusys MS105GP a osemportový MS108GP.

26. marca 2024

Odporúčané

Vysoká kvalita tlače

Výhody sublimácie: presná, odolná a všestranná potlač rôznych produktov

Sublimačná tlač sa stáva v dnešnom svete čoraz populárnejšou voľbou, a to nielen v profesionálnom, ale aj v domácom prostredí. Táto pokročilá technológia prináša množstvo výhod, ktoré ju robia atraktívnou možnosťou pre tlač rôznych typov produktov vhodných na osobné využitie alebo prezentáciu firmy.

19. marca 2024

Nočné videnie pre zlepšenie viditeľnosti v tme

Optika, ktorá zlepšuje viditeľnosť v náročných podmienkach

Vo svete plnom rôznorodých podmienok a prostredí je schopnosť vidieť v noci alebo za zhoršených svetelných podmienok neoceniteľnou výhodou. O jej využití v praxi nás dnes presviedča niekoľko unikátnych riešení v podobe pokročilých optických riešení. Dvomi najvýznamnejšími z nich sú termovízia a nočné videnie, na ktoré sa v tomto článku pozrieme bližšie, spomenieme si ich princípy fungovania a využitie v praxi.

19. marca 2024

Ktoré tonery a prečo najlepšie ochránia vašu tlačiareň?

Ktoré tonery a prečo najlepšie ochránia vašu tlačiareň?

Tonery, ktoré sú vyrobené priamo výrobcom vašej tlačiarne, sú často najlepšou voľbou pre zachovanie jej zdravia a životnosti. Tento doplnkový sortiment je navrhnutý a testovaný tak, aby dokonale zapadal do vášho tlačiaceho zariadenia a minimalizoval riziko poškodenia jeho mechanických častí, čo sa pri lacných alternatívnych verziách veľmi často stáva.

19. marca 2024

Pohodlie a jednoduchosť používania PlayStation

Hry na PC alebo PS: pre koho a ktoré sú lepšie?

V súčasnej dobe je ponuka hier na PC a PlayStation tak rozmanitá, že rozhodnutie medzi týmito dvoma platformami sa môže zdať náročné. Každá z nich ponúka jedinečné výhody a nevýhody, ktoré by ste mali zvážiť, aby ste našli pre seba alebo svojich blízkych to najlepšie riešenie. Ide o dôležité faktory, ktoré by ste mali brať do úvahy pri rozhodovaní sa medzi hraním na PC alebo PlayStation.

19. marca 2024

Nové zážitky s umelou inteligenciou

Najnovší prototyp OPPO Air Glass 3

OPPO predstavuje nové okuliare pre asistovanú realitu Air Glass 3 a ďalšie technologické inovácie

2. marca 2024

Náušnice? Nie, to sú revolučné slúchadlá Bose

Prvé kusy sú už na českom trhu exkluzívne vo vybraných predajniach a na e-shope iSTYLE.

16. februára 2024

Huawei FreeClip

Slúchadlá do každého ucha

V Huawei vyvinuli slúchadlá, ktoré skvele padnú do každého ucha. Na rozdiel od klasických slúchadiel sa totiž nevkladajú do uší, ale vďaka ergonomickému C-bridge designu držia na uchu pevne zvonku. Či už pri ich používaní sedíte za počítačom alebo cvičíte. Slúchadlá sú k dispozícii v dvoch štýlových farebných prevedeniach, v čiernej a fialovej farbe.

16. februára 2024

Inteligentné zásuvky Tapo P100M a Tapo P110M

Vylepšite si svoju domácnosť so šikovnými Wi-Fi zásuvkami Tapo

Chceli by ste začať s múdrou domácnosťou, ale neviete ako? Ideálna možnosť pre vstup do sveta internetu vecí sú múdre zásuvky. Ich cena sa pohybuje v rade nižších stoviek korún, a napriek tomu ponúka množstvo funkcií, ktoré môžete vyskúšať. Ako sami spoznáte, investícia do chytrého zariadenia sa môže rýchlo vrátiť napríklad v podobe usporenej energie. […]

7. februára 2024

8 hodín nepretržitého počúvania.

Slúchadlá FreeClip od Huawei

Inovatívny dizajn, vylepšený zvukový zážitok a potláčanie okolitého hluku

30. januára 2024

Nové kamery Tapo toho ale vedia oveľa viac

Strážte si každý kút vašej domácnosti aj za tmy

Nové domáce Wi-Fi kamery Tapo C212, ktoré disponuje ethernetovým portom a Tapo C211, prvá Tapo kamera v čiernej farbe, v sebe ukrývajú osvedčené funkcie zabezpečenia, ale ponúkajú aj ďalšie vychytávky, ktoré oceníte v každodenných situáciách.

23. novembra 2023