Koľko stojí zabezpečenie?

Nenakupujte, ale investujte

Pri kúpe bezpečnostného systému sa rozhodnutia často obmedzujú na cenu kamier, úložiska a inštalácie, no pri takomto prístupe to môže koncového používateľa postaviť pred veľké výzvy. Dohľadové systémy vydržia 5 až 20+ rokov, takže zhrnutie všetkých nákladových úvah na počiatočné náklady nezohľadňuje širší obraz. V skutočnosti počiatočné náklady na nákup a nastavenie bezpečnostného systému zvyčajne […]

Autor
Dátum zverejnenia 6. augusta 2023
Obsahuje nasledovné témy

Pri kúpe bezpečnostného systému sa rozhodnutia často obmedzujú na cenu kamier, úložiska a inštalácie, no pri takomto prístupe to môže koncového používateľa postaviť pred veľké výzvy. Dohľadové systémy vydržia 5 až 20+ rokov, takže zhrnutie všetkých nákladových úvah na počiatočné náklady nezohľadňuje širší obraz.

V skutočnosti počiatočné náklady na nákup a nastavenie bezpečnostného systému zvyčajne predstavujú len 30% celkových nákladov, ktoré vzniknú počas životnosti systému – známe aj ako celkové náklady na vlastníctvo. Napriek tomu sa mnohí koncoví používatelia môžu rozhodovať len na základe ceny kamier. V skutočnosti sa rozhodujú len s 10-15% pohľadom na celkové náklady na bezpečnostný systém. Realita je taká, že zhruba 70% nákladov prichádza po inštalácii systému. Je smutné, že to môže byť nepríjemným prekvapením pre koncových používateľov, ktorí nezohľadnili nepriame náklady na bezpečnostný systém.

Ak si nájdete nejaký čas na premýšľanie o tom, ako sa bude systém používať, a o nákladoch spojených s týmto používaním, môže to z dlhodobého hľadiska priniesť značné úspory. Počiatočné voľby – ako napríklad typ zariadenia, ktoré sa má nasadiť – ovplyvňujú budúce výdavky, od spotreby energie až po monitorovanie a údržbu. Aj keď sa tu zameriame konkrétne na kamery, tento princíp sa vzťahuje na akékoľvek zariadenie v rámci systému sledovania. Zohľadnenie celkových nákladov na vlastníctvo Vám pomôže identifikovať otázky, ktoré by ste si mali položiť pri rozhodovaní o tom, ktorý nový bezpečnostný systém si zakúpite.

Cena kamier je len vrcholom ľadovca

Filtrovanie je dôležitým krokom v procese nákupu: Stanovenie požiadaviek na sledovanie a dostupného rozpočtu je kľúčom k zúženiu Vašich možností. Žiaľ, príliš veľa počiatočných rozhovorov o požiadavkách sa sústreďuje len na kamery bez toho, aby sa zohľadnili širšie požiadavky systému ako celku – od spotreby energie po potreby ukladania.

Mohlo by byť lákavé zamerať diskusiu o rozpočte na kamery, a nie na to, kde bude potrebné minúť peniaze na prevádzku a údržbu týchto kamier. Bezpečnostný systém však bude musieť podporovať Vaše potreby v dohľadnej budúcnosti. Stojí za to pripomenúť, že náklady na prevádzku, monitorovanie a údržbu niektorých kamier často prevyšujú samotné zariadenia, a preto je potrebné ich pred kúpou zvážiť.

Ale kde sú dáta?

Ak hľadáte nový sledovací systém, je veľmi pravdepodobné, že budete musieť zvážiť, ako uložiť záznam. V priemere legislatíva vyžaduje, aby sa potenciálne dôkazy uchovávali mesiac. V niektorých regiónoch alebo prípadoch použitia je však táto doba predĺžená na 180 dní, čo robí ukladanie významným faktorom v celkových nákladoch na bezpečnostný systém.

Aby ste sa vyhli značným výdavkom na server a elektrinu po inštalácii kamier, je dôležité zvážiť rôzne náklady na ukladanie súvisiace s každým modelom kamery, ktorý zvažujete. Nákup lacnejších kamier na zníženie počiatočných výdavkov môže byť nesprávna ekonomika, ak prichádzajú s veľkými požiadavkami na úložisko, čo vás núti míňať viac na servery a energiu z dlhodobého hľadiska.

Rovnako, ak plánujete znížiť náklady na úložisko zmenšením veľkosti uloženého videa, budete musieť starostlivo vybrať správne zariadenia, aby ste zaistili, že kompresia videa neohrozí kvalitu dôkazov pixelovaním alebo rozmazaním snímok do tej miery, že nebude možné identifikovať podozrivého. Ak skončíte so záznamom nízkej kvality, ktorý nemôže slúžiť ako užitočný dôkaz, môže to v prvom rade zmariť Váš cieľ inštalácie bezpečnostného systému. Niektoré kamery sa dodávajú so sofistikovanou technológiou, ktorá dokáže vyhradiť všetky dôležité forenzné detaily, ktoré potrebujete, a zároveň znížiť požiadavky na šírku pásma a úložisko, a teda aj dlhodobé náklady. Pred inštaláciou systému sa oplatí skontrolovať akékoľvek tvrdenia o vysokokvalitnom zázname s nízkymi požiadavkami na úložisko, aby ste sa uistili, že spĺňa Vaše očakávania.

Každý súbor požiadaviek je jedinečný. Môžete napríklad vyžadovať vysokokvalitné snímky aj v tme. Zatiaľ čo niektoré kamery môžu kompenzovať nízke úrovne osvetlenia, a teda aj požiadaviek na ukladanie a nákladov, iné možnosti využívajú alternatívne technológie na optimalizáciu svetla, ktoré nemajú rovnaký rozsiahly vplyv na náklady na ukladanie. Môžu Vám dokonca pomôcť ušetriť rozpočet odstránením potreby dodatočného vonkajšieho osvetlenia.

Nepriame náklady a údržba

Typ zariadenia, ktoré si vyberiete, ovplyvní náklady ďaleko nad rámec skladovania. Aby sa predpovedali celkové náklady na bezpečnostný systém, je potrebné zvážiť aj monitorovanie, údržbu a spotrebu elektriny.

Akonáhle „stlačíte čísla“, náklady sa môžu začať hromadiť pomerne rýchlo, ale rozhodujúce je, že zariadenia, ktoré si vyberiete, budú mať dominový vplyv na rozsah týchto čísel. Voľba ekonomickejších kamier a zariadení na začiatku môže viesť k závratným nepriamym nákladom. Naproti tomu výber kvalitnejších kamier a zariadení hneď na začiatku Vám môže z dlhodobého hľadiska umožniť znížiť tieto nepriame náklady na bezpečnostný systém a priniesť úspory, ktoré môžete použiť na reinvestovanie a rýchlejší rast Vášho podnikania.

Napríklad majitelia sledovacích systémov inštalovaných v náročných podmienkach, ako je námorný prístav alebo chemická továreň, môžu čeliť značným poplatkom za údržbu pri čistení slanej vody a prachu z kamier. Inováciou na sofistikovanejšie kamery, ktoré ponúkajú funkcie čistenia na diaľku alebo boli navrhnuté so samočistiacimi materiálmi a komponentmi, ako je hydrofilná kupola, môžu znížiť potrebnú údržbu – a tým aj náklady.

Kamerový systém je investícia

Keď zvážite, ako môže Vaše počiatočné rozhodnutie o tom, ktorý typ kamery kúpiť, ovplyvniť reťazec budúcich nákladov, dokážete rozhodnutie o kúpe presunúť na investíciu. Dosiahnuť to môže byť také jednoduché, ako položiť si niekoľko otázok:

Koľko stojí bezpečnostný systém?

Otázka „Koľko stojí bezpečnostný systém?“ ďaleko presahuje počiatočný nákup. Správna voľba na základe väčšieho obrazu môže znamenať o niečo vyššie počiatočné náklady, ale z dlhodobého hľadiska sa to vráti.

Stručne povedané, ak si hneď na začiatku nájdete čas na položenie správnych otázok – a nájdenie partnerov, ktorí sú otvorení na zodpovedanie týchto otázok a ktorí Vám pomôžu vypočítať dlhodobé náklady – tak to všetko umožní vyhnúť sa akýmkoľvek nepríjemným prekvapeniam v budúcnosti v oblasti elektriny, skladovania, prevádzky alebo nákladov na údržbu. Dôležité je, že tieto otázky tiež zaistia, že skončíte s bezpečnostným systémom, ktorý bude vyhovovať Vašim špecifickým požiadavkám.

Najnovšie

Prvá jesenná novinka Bose na slovenskom trhu

Bose QuietComfort Headphones

Kalendárny príchod jesene sa tento rok takmer presne zišiel s oznámením noviniek spoločnosti Bose. Prvá z nich, ktorá bude v ČR a na Slovensku dostupná už 10. októbra, sú slúchadlá Bose QuietComfort Headphones, na trhu postupne nahradia populárny model QC 45. Novinka si zachováva nezameniteľný ikonický dizajn, ktorý tvoril históriu slúchadiel s aktívnym potlačením okolitých […]

27. septembra 2023

Kvalitný zvuk, výdrž až 9 hodín a cena pod 50 eur

Bezdrôtové slúchadlá Huawei FreeBuds SE 2

Spoločnosť Huawei nedávno uviedla na náš trh nové slúchadlá FreeBuds SE 2, najnovší prírastok do rodiny bezdrôtových slúchadiel kategórie TWS (True Wireless Stereo – skutočne bezdrôtové slúchadlá).

27. septembra 2023

Ľahký kompaktný notebook

Najnovší Pavilion Plus 14 a Pavilion Plus 16[

Spoločnosť HP predstavuje najnovší 14-palcový notebook HP Pavilion Plus a úplne nový 16-palcový notebook HP Pavilion Plus.

27. septembra 2023

ASUS predstavuje ExpertBook B9 OLED

Najľahší 14″ biznisový OLED notebook na svete, bez uhlíkovej stopy, a pritom s vojenskou odolnosťou a zabezpečením a prvkami umelej inteligencie

27. septembra 2023

Predstavujeme prvý prenosný herný monitor AOC GAMING 16G3.

Hrajte na cestách s novým monitorom AOC GAMING 16G3: kraľujte každej hre s výrazným IPS panelom s obnovovacou frekvenciou 144 Hz

27. septembra 2023

Mercusys MR60X

Nový router s podporou Wi-Fi 6 pre širšiu, silnejšiu a priepustnejšiu sieť

Výrobca sieťových zariadení Mercusys prichádza na slovenský trh s úplne novým routerom s podporou štandardu Wi-Fi 6. Jednotka MR60X umožňuje efektívne pripojiť viac zariadení súčasne a zároveň rozšíriť dosah siete so zachovaním rýchlych a kvalitných dátových prenosov.

27. septembra 2023

TP-Link Tapo C520WS

Bezpečnostná Wi-Fi kamera s precíznym nočným snímaním

Šikovný AI režim dokáže rozpoznávať osoby, domácich miláčikov či vozidlá.

27. septembra 2023

Hodinky, ktoré sa prispôsobia vášmu životnému štýlu

Huawei Watch GT 4

Huawei Watch GT 4: Hodinky, ktoré sa prispôsobia vášmu životnému štýlu Počas celého života si budujeme rutiny. Chodíme do školy a do práce, trénujeme vo fitness centrách, a neustále hľadáme nové, zdravšie spôsoby, ako sa stravovať. Nájsť zdravú rovnováhu medzi týmito aktivitami však nie je ľahká úloha. Aby sme si vybudovali vyvážený zdravý životný štýl, […]

26. septembra 2023

Kingston IronKey D500S

Kingston rozširuje ochranu mobilných dát o zabezpečenie na armádnej úrovni

Kingston Digital Europe Co LLP uvádza na trh Best-in-Class šifrované USB flash disky Kingston IronKey D500S, s hardvérovým šifrovaním na armádnej úrovni pre zabezpečenie tranzitu utajovaných dát. D500S má certifikát FIPS 140-3 Level 3 (v procese schvaľovania) s novými vylepšeniami od inštitútu NIST, ktoré pre vládne a vojenské použitie vyžadujú zabezpečený upgrade mikroprocesorov pre ešte silnejšiu […]

14. septembra 2023

Canon predstavuje nové inovatívne modely tlačiarní pre domácnosti a firmy

Canon MAXIFY GX1040 / MAXIFY GX2040

Túto jeseň budú k existujúcemu radu inovatívnych tlačiarní Canon MAXIFY GX pridané nové modely Canon MAXIFY GX1040/GX2040 so zásobníkmi atramentu MegaTank pre hybridných pracovníkov a domáce kancelárie.

11. septembra 2023

Odporúčané

Prístroje jednoducho ovládate z jedného miesta.

Spravujte domácnosť múdro

Produkty chytrej domácnosti nás obklopujú čoraz viac a dokážu nám významne uľahčiť každodenný život. Aké by teda vo vašej domácnosti nemali chýbať? Tu sú tri tipy, čo ušetria čas, peniaze aj starosti.

6. septembra 2023

Mimoriadne tenký dizajn

Spoločnosť Samsung Electronics predstavuje 98″ QLED TV

Super veľká obrazovka optimalizovaná pre váš domov

 

4. júla 2023

Najmenší a najľahší RF objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou

Zachyťte vzácne momenty na cestách s Canon EOS R100 a objektívom RF 28mm F2.8 STM  

EOS R100 je vybavený 24,1-megapixelovým APS-C snímačom, ktorý je niekoľkokrát väčší ako ten, ktorý sa nachádza v špičkových smartfónoch a poskytuje značný posun v kvalite obrazu a videa.

4. júla 2023

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023

Ako vyberať komponenty

Ako na nový počítač?

Každý hráč vie, že novšie hry majú vysoké nároky na hardvér na ktorom bežia, zvlášť keď si ich chcete vychutnať naozaj naplno. Z toho vyplýva, že herný počítač je potrebné raz za niekoľko rokov vymeniť za novší a výkonnejší. Niekedy stačí upgradovať vybrané komponenty (zväčšiť pamäť RAM, disk alebo vymeniť grafickú kartu), inokedy je potrebný […]

15. februára 2023

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022