POROVNÁVACÍ TEST

Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

Medzi 4K a Full HD rozlíšením je podstatný rozdiel, ale rozhodne dnes neplatí, že za polovičnú cenu dostanete len polovičnú kvalitu.

 

Azda každý motorista niekedy stál pred rozhodovaním sa o tom, či si do svojho súkromného alebo služobného auta zadováži autokameru. Okolo tejto problematiky na internete koluje veľa mýtov, najmä čo sa týka ich legálnosti, ale vedzte, že používanie autokamier je legálne, dovolené a sporným miestom nie sú ani evidenčné čísla vozidiel, nakoľko nejde o osobný údaj. S touto vedomosťou sa môžete pokojne pustiť do výberu správnej autokamery.

Otázkou je, či vám nestačí starší mobilný telefón, aby ste ušetrili peniaze. Určite sa nájdu aj takí ľudia, ktorí toto vyskúšajú, avšak po krátkom čase sa tohto svojho vynálezu zrieknu. Je na to hneď niekoľko dôvodov – mobilný telefón jednoducho nie je jednoúčelové zariadenie, časom sa spomaľuje aj kvôli čoraz viac zaplnenej pamäti a hoci je k dispozícii veľa aplikácií, tie pre aktívny záznam jázd vždy majú svoje nedostatky. Racionálnejším a perspektívnejším rozhodnutím je kúpa vyhradenej autokamery, ktorá robí iba svoju úlohu a robí ju preto dobre.

Na trhu sú dnes stovky autokamier, no často sa budete stretávať so značkou Nextbase. Má v predaji niekoľko produktov, my sme mali možnosť porovnať a recenzovať modely 622GW a 322GW. Napríklad 622GW je podľa uznávaného technologického denníka TechRadarjednou z najlepších autokamier na trhu“. Veľkú časť vlastností a funkcií pritom z drahšieho modelu 622GW adaptovala aj cenovo dostupnejšia verzia 322GW. Aké sú teda medzi nimi rozdiely, koľko stoja a oplatí sa ich kúpiť?

Nextbase Dash Cam 622GW

Nextbase Dash Cam 622GW – Technické údaje
Kvalita videozáznamu
 • max. rozlíšenie 4K (Ultra HD 3840×2160)
 • vstavaný polarizačný filter bráni odleskom
 • uhol záberu 140°
 • stereo záznam zvuku
Pamäť a napájanie
 • microSD karta do max. veľkosti 128 GB
 • vstavaná batéria na max. 30 minút
 • napájanie cez priložený miniUSB kábel s koncovkou do zapaľovača v aute (12 V)
Pripojenia Káblové:
 • miniUSB
 • miniHDMI

Bezdrôtové:

 • Wi-Fi
 • Bluetooth
 • prepojenie so smart zariadením cez aplikáciu
Funkcie
 • 3″ dotykový displej
 • veľmi silný magnetický držiak
 • lepiaca konzola na čelné sklo (nie prísavka)
 • funkcia ochrany záznamu po nehode (automaticky i tlačidlom)
 • zobrazenie GPS súradníc, rýchlosti a času priamo vo videu

 

 

Nextbase Dash Cam 322GW

Nextbase Dash Cam 322GW – Technické údaje
Kvalita videozáznamu
 • max. rozlíšenie Full HD (1920×1080) 60 fps
 • uhol záberu 140°
 • stereo záznam zvuku
 • stabilizácia obrazu
Pamäť a napájanie
 • microSD karta do max. veľkosti 128 GB
 • vstavaná batéria na max. 30 minút
 • napájanie cez priložený miniUSB kábel s koncovkou do zapaľovača v aute (12 V)
Pripojenia Káblové:
 • miniUSB
 • miniHDMI

Bezdrôtové:

 • Wi-Fi
 • Bluetooth
 • prepojenie so smart zariadením cez aplikáciu
Funkcie
 • 2,5″ dotykový displej
 • veľmi silný magnetický držiak
 • lepiaca konzola na čelné sklo (nie prísavka)
 • funkcia ochrany záznamu po nehode (automaticky i tlačidlom)
 • zobrazenie GPS súradníc, rýchlosti a času priamo vo videu

 

Čo je v balení s 622 GW a 322 GW?

Dnes už neplatí analógia, že keď si kúpite elektroniku s polovičnou cenou, bude aj o polovicu menej kvality alebo funkcií. Príkladom tohto tvrdenia sú práve tieto palubné kamery, pretože už lacnejší model 322 GW, ktorý je v predaji za ceny okolo 150 €, dostanete veľmi slušnú paletu funkcií a technológií, ako aj hardvérového príslušenstva.

Pozrime sa teda na to, čo majú tieto dve kamery spoločné. V prvom rade je to obsah balenia – v oboch nájdete napájací kábel do auta s koncovkou miniUSB, ktorá sa však nevkladá do samotnej kamery, ale do držiaku. Ten je tiež v balení a namiesto prísavky využíva lepiacu podložku od 3M. Toto riešenie má svoje pre aj proti. Proti je fakt, že sa prilepený držiak ťažšie dáva dole zo skla, na druhej strane je pevný a nespôsobuje tak pohupovanie kamery počas jazdy, čo je práve efekt známy zo držiakov s prísavkami. My sme asi skôr za lepiacu plochu, pretože je malá, nenápadná a priamo v balení s  kamerou dostanete aj špeciálnu páku, ktorou môžete držiak zo skla odlepiť celkom jednoducho.

Ďalej v balení nájdete aj náhradnú lepiacu časť držiaka (môžete ju mať napríklad v druhom aute) a tiež dátový USB kábel, ktorým prenesiete videá a fotky do počítača.

Pripomeňme, že v balení nie je pamäťová karta, budete musieť použiť vlastnú. Maximálna veľkosť microSD karty je 128 GB.

 

Prejdime teda na odlišnosti medzi 622 GW a 322 GW.

622 GW je od 322 GW viditeľne väčšia, stále má však veľmi kompaktné rozmery. Držiak je celkom minimalistický, ale veľmi pevný.

V oboch kamerách sa vypínacie tlačidlo aj slot na pamäťovú kartu nachádzajú na ľavom boku.

Tou celkom najpodstatnejšou vecou je kvalita videa. Zatiaľ čo nižší model 322 GW ponúka Full HD záznam, dvojnásobne drahý 622 GW už 4K.

Rozdiel je to pritom podstatný kvôli rozlíšeniu, no samotná kvalita záznamu sa javí byť veľmi podobná. Určite nejde o najlepšiu kvalitu záznamu na trhu, pretože v oboch prípadoch je evidentná pomerne výrazná kompresia.

Rozlíšenie samotné je dostatočne silný dôvod na to, aby ste si priplatili za drahší produkt, pretože pri prehrávaní videí umožňuje lepšiu čitateľnosť vzdialenejších evidenčných čísiel. Vo Full HD videu musí byť nasledujúce vozidlo blízko na menej ako desať metrov, aby malo evidenčné číslo dobre čitateľné.

Vyšší model 622 GW k tomu navyše pridáva ďalší silný argument: vstavaný polarizačný filter. Ide o filter priamo na objektíve, ktorý redukuje odlesky a nielen počas dňa tak umožňuje dosahovať lepšiu viditeľnosť.

Počas dňa je záznam oboch kamier dobrý, dostatočne bohatý na detaily aj napriek vyššie zmienenej kompresii videa, určite bude môcť záznamy použiť či už na dokazovanie viny po dopravnej nehode, ale aj pri obyčajnom zázname jázd zostrihaných do kompilácie. Napriek chýbajúcemu HDR obraz považujeme za dobrý.

Nočná prevádzka odhaľuje menšie nedostatky oboch kamier. Video je síce plynulé, ale nižšia citlivosť obrazových čipov sa prejavuje v podobe automaticky regulovaného ISO a teda šumu v obraze. Šikovnou funkciou je automatické doostrovanie práve počas noci kontrastom, takže v konečnom dôsledku obraz počas väčšiny nahrávky vyzerá vskutku pekne. Úroveň viditeľnosti detailov, napríklad evidenčných čísiel, je však pochopiteľne slabšia.

Zobrazenie záznamu zo 4K kamery 622 GW v mierke 1:1 – kompresia záznamu je evidentná, hoci bola zvolená najvyššia kvalita videa

Pri nahrávaní v najvyššom rozlíšení je k dispozícii aj funkcia digitálnej stabilizácie obrazu. Funguje tak, že softvér spraví z videa výrez a ním potom pohybuje tak, aby bol výsledný obraz čo možno najstabilnejší. Keďže ide o digitálnu stabilizáciu a nie optickú, má svoje limity, ale denné zábery budú viditeľne stabilnejšie.

Medzi ďalšie praktické funkcie kamier patrí aj možnosť pripojenia malej zadnej kamery, ktorá sa aktivuje pri cúvaní a obraz z nej sa premieta priamo na 3- alebo 2,5-palcovom displeji autokamery.

Oceňujeme automatickú ochranu záznamu po rozpoznaní autonehody, to kamery rozpoznávajú pomocou vstavaného g-senzora. Ak ste ale počas jazdy zaregistrovali niečo, čo by ste určite nechceli nechať premazať novým záznamom, jednoducho počas jazdy a záznamu stlačíte spodné červené tlačidlo na kamere a celý doterajší záznam sa uloží do špeciálneho chráneného priečinka v pamäti s názvom PROTECTED.

Zhodnotenie

Autokamery Nextbase Dash Cam 622 GW a 322 GW sú skôr jednoduchšie kamery do auta, ktorých cena zodpovedá funkčnej výbave a ponúkaným obrazovým kvalitám. Odporúčali by sme kúpu drahšej verzie 622 GW, pretože 4K rozlíšenie predsa len dáva väčší zmysel. Obe kamery podporujú aj prenos videí cez mobilnú aplikáciu a hoci je tento prenos dosť pomalý, ide o fajn pridanú hodnotu. Napokon, záznamy si viete pozrieť priamo na displejoch kamier.

Na internete sme sa dočítali, že vraj sa tieto kamery prehrievajú a občas sa vypínajú, ale my sme sa počas týždňa neustáleho používania oboch s takýmto problémom ani raz nestretli. Kamery na nás pôsobia spoľahlivým dojmom a azda jediná vec, ktorú by sme skutočne výrobcovi vytkli, je chýbajúca lokalizácia menu do slovenčiny alebo češtiny.

Čítajte aj ďalšie podobné články:

TEST

RECENZIA

Oplatí sa investovať do drahšej autokamery? Vyskúšali sme Lamax T10

Ponuka autokamier sa v uplynulých rokoch podstatne zväčšila a dnes nájdete na trhu stovky modelov rôznych výrobcov. Ako si spomedzi nich vybrať tú najlepšiu?

5. marca 2021

Aké sú typy kamier a ako správne vyberať

Autokamery a ako nám každodenne pomáhajú

Aby ste sa rýchlo vyznali v najčastejších funkciách a vlastnostiach autokamier, tu je ich stručný prehľad.

24. augusta 2020

Najnovšie

UMELÁ INTELIGENCIA V ROLI „ÚPRIMNEJ KLAMÁRKY“?

Stáva sa umelá inteligencia nástrojom dehumanizácie?

Nenechajme sa zmiasť neistým štartom umelej inteligencie. Už dnes nám mení životy, naučila sa pomáhať, ale aj klamať a podvádzať.

17. marca 2023

Inteligentný senzor, ktorý meria kvalitu vzduchu v interiéri 

IKEA uvádza na trh VINDSTYRKA

Najškodlivejšie znečisťujúce látky, pevné častice (PM2,5), nie je možné vidieť voľným okom. Displej senzora VINDSTYRKA bude zobrazovať úrovne PM2,5, vlhkosť a teplotu vzduchu a TVOC**.

10. marca 2023

Tipy a triky, ako ho využiť na maximum

Vyhľadávač Petal Search

Nástroj Petal Search, ktorý zaiste poznajú všetci majitelia Huawei smartfónov, nie je len obyčajný vyhľadávač: ide o skvelý spôsob, ako hľadať aplikácie a hry na platforme AppGallery. Už menej známe sú však jeho ďalšie užitočné funkcie.

7. marca 2023
TEST

Prenosný monitor na tablet i počítač

Recenzia Philips 16B1P3302: Prenosný FullHD monitor nepotrebuje elektrickú zásuvku

Prenosný monitor je šikovným riešením pre každého, kto potrebuje pracovať na cestách alebo zvykne meniť pracovné prostredie.

27. februára 2023

Výnimočná produktivita tlačového zariadenia ProStream

Ultrarýchla digitálna produkcia komerčných tlačových úloh s ProStream 3000 od spoločnosti Canon

Spoločnosť Canon predstavuje novú generáciu vysokorýchlostných atramentových tlačových strojov ProStream 3000. Je postavená na zavedenej technologickej platforme ProStream, poskytuje konzistentnú kvalitu ofsetovej tlače a prináša širší výber substrátov, a to vrátane papiera s vysokou gramážou. Ďalšou výhodou je rýchlosť tlače, ktorá umožňuje ultrarýchlu digitálnu produkciu širšieho spektra komerčných tlačových úloh.

 

27. februára 2023

do rizikových lokalít ako Zóna/Divízia 2

Axis uvádza prvú kameru na svete s ochranou proti výbuchu

Spoločnosť Axis Communications predstavuje novú sieťovú kameru s ochranou proti výbuchu AXIS P1468-XLE s tzv. bullet dizajnom. Táto robustná kamera je ako prvá na svete navrhnutá špecificky tak, aby bola podľa medzinárodných noriem (ATEX, IECEx, NEC) vhodná pre nasadenie v prostrediach označovaných ako Zóna 2, 22 a Trieda I/II/III Divízie 2.

27. februára 2023

Alebo návod „Ako si nastaviť Wi-Fi“ aj pre úplných laikov

Wi-Fi si dnes nastaví každý, kto má v ruke mobil

Ak sa chystáte zaobstarať si domov Wi-Fi sieť a bojíte sa, aby ste ju správne nastavili, tak nemusíte. Asi vás tiež napáda mnoho ďalších otázok. Aký typ routera si vybrať? Je lepšie zvoliť klasický router alebo mesh systém? A čo Wi-Fi 5, Wi-Fi 6 a Wi-Fi 7? A čo bude potom, keď to prinesiem domov? V tomto článku vám poskytneme odpovede.

24. februára 2023

Nabíjanie bez starostí: Až 50 % za niečo vyše 8 minút

vivo prináša na Slovensko svoju novú vlajkovú loď X90 Pro

Novinka prináša hlavný obrazový snímač s veľkosťou 1 palec, špecializovaný čip na spracovanie obrazu, ako aj ultrarýchle nabíjanie – až 50 % len za osem minút

23. februára 2023

Maximálna viditeľnosť

Nový rad displejov Philips High Bright 4000

Nový 4K displej Philips s ultra vysokým jasom pre vnútorné a čiastočne vonkajšie prostredie

22. februára 2023

Canon EOS R8 poskytuje fotografom nástroje pre kreatívnejšiu plnoformátovú tvorbu

Canon predstavuje najľahší plnoformátový fotoaparát systému EOS R

Spoločnosť Canon Europe predstavuje nový plnoformátový bezzrkadlový fotoaparát s výmennými objektívmi EOS R8, ktorý preberá niektoré technológie špičkového fotoaparátu EOS R6 Mark II. Vďaka kompaktnému prevedeniu podobnému fotoaparátu EOS RP, ponúka tento výkonný fotografický a filmový prístroj nadšencom a študentom nástroj, aký potrebujú na to, aby sa vo svojej záľube posunuli na vyššiu úroveň.

14. februára 2023

Odporúčané

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023

Radíme čitateľom

Akú RAMku kúpiť do PC alebo notebooku?

Zatiaľ čo napríklad pri SSD sa vám pravdepodobne nestane, že by nebolo kompatibilné (ak naň máte zodpovedajúci voľný konektor), v prípade RAM je dôležité overiť si množstvo parametrov.

7. decembra 2022

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022
TEST

POROVNÁVACÍ TEST

Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

Medzi 4K a Full HD rozlíšením je podstatný rozdiel, ale rozhodne dnes neplatí, že za polovičnú cenu dostanete len polovičnú kvalitu.

17. októbra 2022
TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

12. októbra 2022

Výhody štandardu Wi-Fi 6

Späť do školy: Preraďte rýchlosť na Wi-Fi 6

Komplexné portfólio sieťových riešení na prechod na Wi-Fi 6 má vo svojej ponuke spoločnosť TP-Link.

29. augusta 2022