POROVNÁVACÍ TEST

Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

Medzi 4K a Full HD rozlíšením je podstatný rozdiel, ale rozhodne dnes neplatí, že za polovičnú cenu dostanete len polovičnú kvalitu.

 

Azda každý motorista niekedy stál pred rozhodovaním sa o tom, či si do svojho súkromného alebo služobného auta zadováži autokameru. Okolo tejto problematiky na internete koluje veľa mýtov, najmä čo sa týka ich legálnosti, ale vedzte, že používanie autokamier je legálne, dovolené a sporným miestom nie sú ani evidenčné čísla vozidiel, nakoľko nejde o osobný údaj. S touto vedomosťou sa môžete pokojne pustiť do výberu správnej autokamery.

Otázkou je, či vám nestačí starší mobilný telefón, aby ste ušetrili peniaze. Určite sa nájdu aj takí ľudia, ktorí toto vyskúšajú, avšak po krátkom čase sa tohto svojho vynálezu zrieknu. Je na to hneď niekoľko dôvodov – mobilný telefón jednoducho nie je jednoúčelové zariadenie, časom sa spomaľuje aj kvôli čoraz viac zaplnenej pamäti a hoci je k dispozícii veľa aplikácií, tie pre aktívny záznam jázd vždy majú svoje nedostatky. Racionálnejším a perspektívnejším rozhodnutím je kúpa vyhradenej autokamery, ktorá robí iba svoju úlohu a robí ju preto dobre.

Na trhu sú dnes stovky autokamier, no často sa budete stretávať so značkou Nextbase. Má v predaji niekoľko produktov, my sme mali možnosť porovnať a recenzovať modely 622GW a 322GW. Napríklad 622GW je podľa uznávaného technologického denníka TechRadarjednou z najlepších autokamier na trhu“. Veľkú časť vlastností a funkcií pritom z drahšieho modelu 622GW adaptovala aj cenovo dostupnejšia verzia 322GW. Aké sú teda medzi nimi rozdiely, koľko stoja a oplatí sa ich kúpiť?

Nextbase Dash Cam 622GW

Nextbase Dash Cam 622GW – Technické údaje
Kvalita videozáznamu
 • max. rozlíšenie 4K (Ultra HD 3840×2160)
 • vstavaný polarizačný filter bráni odleskom
 • uhol záberu 140°
 • stereo záznam zvuku
Pamäť a napájanie
 • microSD karta do max. veľkosti 128 GB
 • vstavaná batéria na max. 30 minút
 • napájanie cez priložený miniUSB kábel s koncovkou do zapaľovača v aute (12 V)
Pripojenia Káblové:

 • miniUSB
 • miniHDMI

Bezdrôtové:

 • Wi-Fi
 • Bluetooth
 • prepojenie so smart zariadením cez aplikáciu
Funkcie
 • 3″ dotykový displej
 • veľmi silný magnetický držiak
 • lepiaca konzola na čelné sklo (nie prísavka)
 • funkcia ochrany záznamu po nehode (automaticky i tlačidlom)
 • zobrazenie GPS súradníc, rýchlosti a času priamo vo videu

 

 

Nextbase Dash Cam 322GW

Nextbase Dash Cam 322GW – Technické údaje
Kvalita videozáznamu
 • max. rozlíšenie Full HD (1920×1080) 60 fps
 • uhol záberu 140°
 • stereo záznam zvuku
 • stabilizácia obrazu
Pamäť a napájanie
 • microSD karta do max. veľkosti 128 GB
 • vstavaná batéria na max. 30 minút
 • napájanie cez priložený miniUSB kábel s koncovkou do zapaľovača v aute (12 V)
Pripojenia Káblové:

 • miniUSB
 • miniHDMI

Bezdrôtové:

 • Wi-Fi
 • Bluetooth
 • prepojenie so smart zariadením cez aplikáciu
Funkcie
 • 2,5″ dotykový displej
 • veľmi silný magnetický držiak
 • lepiaca konzola na čelné sklo (nie prísavka)
 • funkcia ochrany záznamu po nehode (automaticky i tlačidlom)
 • zobrazenie GPS súradníc, rýchlosti a času priamo vo videu

 

Čo je v balení s 622 GW a 322 GW?

Dnes už neplatí analógia, že keď si kúpite elektroniku s polovičnou cenou, bude aj o polovicu menej kvality alebo funkcií. Príkladom tohto tvrdenia sú práve tieto palubné kamery, pretože už lacnejší model 322 GW, ktorý je v predaji za ceny okolo 150 €, dostanete veľmi slušnú paletu funkcií a technológií, ako aj hardvérového príslušenstva.

Pozrime sa teda na to, čo majú tieto dve kamery spoločné. V prvom rade je to obsah balenia – v oboch nájdete napájací kábel do auta s koncovkou miniUSB, ktorá sa však nevkladá do samotnej kamery, ale do držiaku. Ten je tiež v balení a namiesto prísavky využíva lepiacu podložku od 3M. Toto riešenie má svoje pre aj proti. Proti je fakt, že sa prilepený držiak ťažšie dáva dole zo skla, na druhej strane je pevný a nespôsobuje tak pohupovanie kamery počas jazdy, čo je práve efekt známy zo držiakov s prísavkami. My sme asi skôr za lepiacu plochu, pretože je malá, nenápadná a priamo v balení s  kamerou dostanete aj špeciálnu páku, ktorou môžete držiak zo skla odlepiť celkom jednoducho.

Ďalej v balení nájdete aj náhradnú lepiacu časť držiaka (môžete ju mať napríklad v druhom aute) a tiež dátový USB kábel, ktorým prenesiete videá a fotky do počítača.

Pripomeňme, že v balení nie je pamäťová karta, budete musieť použiť vlastnú. Maximálna veľkosť microSD karty je 128 GB.

 

Prejdime teda na odlišnosti medzi 622 GW a 322 GW.

622 GW je od 322 GW viditeľne väčšia, stále má však veľmi kompaktné rozmery. Držiak je celkom minimalistický, ale veľmi pevný.

V oboch kamerách sa vypínacie tlačidlo aj slot na pamäťovú kartu nachádzajú na ľavom boku.

Tou celkom najpodstatnejšou vecou je kvalita videa. Zatiaľ čo nižší model 322 GW ponúka Full HD záznam, dvojnásobne drahý 622 GW už 4K.

Rozdiel je to pritom podstatný kvôli rozlíšeniu, no samotná kvalita záznamu sa javí byť veľmi podobná. Určite nejde o najlepšiu kvalitu záznamu na trhu, pretože v oboch prípadoch je evidentná pomerne výrazná kompresia.

Rozlíšenie samotné je dostatočne silný dôvod na to, aby ste si priplatili za drahší produkt, pretože pri prehrávaní videí umožňuje lepšiu čitateľnosť vzdialenejších evidenčných čísiel. Vo Full HD videu musí byť nasledujúce vozidlo blízko na menej ako desať metrov, aby malo evidenčné číslo dobre čitateľné.

Vyšší model 622 GW k tomu navyše pridáva ďalší silný argument: vstavaný polarizačný filter. Ide o filter priamo na objektíve, ktorý redukuje odlesky a nielen počas dňa tak umožňuje dosahovať lepšiu viditeľnosť.

Počas dňa je záznam oboch kamier dobrý, dostatočne bohatý na detaily aj napriek vyššie zmienenej kompresii videa, určite bude môcť záznamy použiť či už na dokazovanie viny po dopravnej nehode, ale aj pri obyčajnom zázname jázd zostrihaných do kompilácie. Napriek chýbajúcemu HDR obraz považujeme za dobrý.

Nočná prevádzka odhaľuje menšie nedostatky oboch kamier. Video je síce plynulé, ale nižšia citlivosť obrazových čipov sa prejavuje v podobe automaticky regulovaného ISO a teda šumu v obraze. Šikovnou funkciou je automatické doostrovanie práve počas noci kontrastom, takže v konečnom dôsledku obraz počas väčšiny nahrávky vyzerá vskutku pekne. Úroveň viditeľnosti detailov, napríklad evidenčných čísiel, je však pochopiteľne slabšia.

Zobrazenie záznamu zo 4K kamery 622 GW v mierke 1:1 – kompresia záznamu je evidentná, hoci bola zvolená najvyššia kvalita videa

Pri nahrávaní v najvyššom rozlíšení je k dispozícii aj funkcia digitálnej stabilizácie obrazu. Funguje tak, že softvér spraví z videa výrez a ním potom pohybuje tak, aby bol výsledný obraz čo možno najstabilnejší. Keďže ide o digitálnu stabilizáciu a nie optickú, má svoje limity, ale denné zábery budú viditeľne stabilnejšie.

Medzi ďalšie praktické funkcie kamier patrí aj možnosť pripojenia malej zadnej kamery, ktorá sa aktivuje pri cúvaní a obraz z nej sa premieta priamo na 3- alebo 2,5-palcovom displeji autokamery.

Oceňujeme automatickú ochranu záznamu po rozpoznaní autonehody, to kamery rozpoznávajú pomocou vstavaného g-senzora. Ak ste ale počas jazdy zaregistrovali niečo, čo by ste určite nechceli nechať premazať novým záznamom, jednoducho počas jazdy a záznamu stlačíte spodné červené tlačidlo na kamere a celý doterajší záznam sa uloží do špeciálneho chráneného priečinka v pamäti s názvom PROTECTED.

Zhodnotenie

Autokamery Nextbase Dash Cam 622 GW a 322 GW sú skôr jednoduchšie kamery do auta, ktorých cena zodpovedá funkčnej výbave a ponúkaným obrazovým kvalitám. Odporúčali by sme kúpu drahšej verzie 622 GW, pretože 4K rozlíšenie predsa len dáva väčší zmysel. Obe kamery podporujú aj prenos videí cez mobilnú aplikáciu a hoci je tento prenos dosť pomalý, ide o fajn pridanú hodnotu. Napokon, záznamy si viete pozrieť priamo na displejoch kamier.

Na internete sme sa dočítali, že vraj sa tieto kamery prehrievajú a občas sa vypínajú, ale my sme sa počas týždňa neustáleho používania oboch s takýmto problémom ani raz nestretli. Kamery na nás pôsobia spoľahlivým dojmom a azda jediná vec, ktorú by sme skutočne výrobcovi vytkli, je chýbajúca lokalizácia menu do slovenčiny alebo češtiny.

Čítajte aj ďalšie podobné články:

TEST

RECENZIA

Oplatí sa investovať do drahšej autokamery? Vyskúšali sme Lamax T10

Ponuka autokamier sa v uplynulých rokoch podstatne zväčšila a dnes nájdete na trhu stovky modelov rôznych výrobcov. Ako si spomedzi nich vybrať tú najlepšiu?

5. marca 2021

Aké sú typy kamier a ako správne vyberať

Autokamery a ako nám každodenne pomáhajú

Aby ste sa rýchlo vyznali v najčastejších funkciách a vlastnostiach autokamier, tu je ich stručný prehľad.

24. augusta 2020

Najnovšie

Profesionálne riešenie pre videokonferencie od Bose

Videobar VB-S vie nájsť hlasy a ostatné zvuky v miestnosti eliminovať

Elegantný Bose Videobar VB-S rieši najčastejšie problémy pri videokonferenciách a vďaka unikátnym technológiám zaisťuje čistý obraz aj zvuk, a to dokonca bez rušenia nežiaducimi zvukmi z miestnosti.

8. decembra 2022

Navrhnutý na dlhodobé používanie

Zenbook 17 Fold OLED

ASUS ohlásil predaj skladateľného notebooku Zenbook 17 Fold OLED na Slovensku

8. decembra 2022

Môžu pochváliť lepšou výdržou batérie

Najlepšie smart hodinky pre rok 2022

Ocenenie EISA za najlepšie smart hodinky pre rok 2022 – 2023 získavajú Huawei Watch GT 3 Pro

8. decembra 2022

Užite si každý tón bez rušenia vďaka Huawei FreeBuds Pro 2

Huawei FreeBuds Pro 2

Dokonalá kvalita hudby, hovory bez hluku z okolia a batéria, ktorá vás rozhodne nenechá v štichu. To všetko svojim užívateľom ponúka novinka na trhu, bezdrôtové slúchadlá Huawei FreeBuds Pro 2.

8. decembra 2022

Spoľahlivá batéria pre neprerušované hranie

4 dôvody, pre ktoré je Huawei nova Y70 skvelou voľbou pre mobilných hráčov

Účel smartfónu v dnešnej siaha omnoho ďalej, než je obyčajné volanie či esemeskovanie. Smart asistenti vo vreckách nám denne pomáhajú komunikovať, sledovať obľúbené relácie a filmy, zachytávať spomienky, počúvať hudbu a poskytujú možnosť zostať v spojení so svetom.

8. decembra 2022

Sprievodca najlepšími darčekmi pre hráčov od AGON by AOC

Čas dať trochu RGB na vianočný stromček

Hranie – lepšie vo vysokom rozlíšení, lepšie na veľkom plátne

8. decembra 2022

Dynabook rozširuje rad notebookov Satellite Pro C o dve nové zariadenia

Satellite Pro C40-K a notebook Satellite Pro C50-K s displejom s uhlopriečkou 15,6“.

Dynabook Europe GmbH predstavuje dva nové notebooky radu Satellite Pro C: 14“ prístroj Satellite Pro C40-K a notebook Satellite Pro C50-K s displejom s uhlopriečkou 15,6“.

8. decembra 2022

Tipy na darčeky – Vianoce 2022

Najzaujímavejšie slúchadlá – najlepšie potlačenie okolia či vyrovnanie následkov degradácie sluchu Bose QuietComfort Earbuds II – Slúchadlá s najlepším aktívnym potlačením okolia (ANC) Horúca novinka – nová generácia výnimočných slúchadiel legendárneho radu Bose QuietComfort. Slúchadlá si vždy pri nasadení zmerajú vlastnosti anatómie konkrétneho ucha a prispôsobia im reprodukciu. Okrem toho sú oceňované pre najlepšie potlačenie […]

8. decembra 2022

PPDS predstavila interaktívny displej Philips T-Line BDL3652T

Interaktívny displej Philips BDL3652T

Philips Professional Display Solutions (PPDS) rozširuje svoju ponuku o inovatívny interaktívny displej Philips BDL3652T patriaci do produktovej rady T-Line.

2. decembra 2022

Bose predstavuje Bose Music Amplifier

Bose Amplifier

centrum domáceho ozvučenia, ktoré prepojí svet digitálnej hudby aj zbierky tradičných hudobných nosičov

30. novembra 2022

Odporúčané

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022
TEST

POROVNÁVACÍ TEST

Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

Medzi 4K a Full HD rozlíšením je podstatný rozdiel, ale rozhodne dnes neplatí, že za polovičnú cenu dostanete len polovičnú kvalitu.

17. októbra 2022
TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

12. októbra 2022

Výhody štandardu Wi-Fi 6

Späť do školy: Preraďte rýchlosť na Wi-Fi 6

Komplexné portfólio sieťových riešení na prechod na Wi-Fi 6 má vo svojej ponuke spoločnosť TP-Link.

29. augusta 2022

Ako vytvoriť stabilnú Wi-Fi na záhrade?

TP-Link vyrába spoľahlivé zariadenia, a preto na ne poskytuje päťročnú záruku

26. júla 2022

Dokonale sfarbený svet s technológiou Quantum Dot

Ponorte sa do sveta farieb

Hráči majú zmysel pre realizmus; ak ste hráč, takmer určite rozpoznáte niečo podozrivé na míle ďaleko. Či už je to pokles FPS uprostred duelu alebo nekonzistentný dizajn sveta. Nič nezostane bez povšimnutia. Zatiaľ čo vývojári hier sa snažia dosiahnuť skutočný fotorealizmus v hrách s novými enginmi, ako je Unreal Engine 5, zobrazovacia technológia sa snaží držať krok vlastnými pokrokmi…..

16. júna 2022