POROVNÁVACÍ TEST

Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

Medzi 4K a Full HD rozlíšením je podstatný rozdiel, ale rozhodne dnes neplatí, že za polovičnú cenu dostanete len polovičnú kvalitu.

 

Azda každý motorista niekedy stál pred rozhodovaním sa o tom, či si do svojho súkromného alebo služobného auta zadováži autokameru. Okolo tejto problematiky na internete koluje veľa mýtov, najmä čo sa týka ich legálnosti, ale vedzte, že používanie autokamier je legálne, dovolené a sporným miestom nie sú ani evidenčné čísla vozidiel, nakoľko nejde o osobný údaj. S touto vedomosťou sa môžete pokojne pustiť do výberu správnej autokamery.

Otázkou je, či vám nestačí starší mobilný telefón, aby ste ušetrili peniaze. Určite sa nájdu aj takí ľudia, ktorí toto vyskúšajú, avšak po krátkom čase sa tohto svojho vynálezu zrieknu. Je na to hneď niekoľko dôvodov – mobilný telefón jednoducho nie je jednoúčelové zariadenie, časom sa spomaľuje aj kvôli čoraz viac zaplnenej pamäti a hoci je k dispozícii veľa aplikácií, tie pre aktívny záznam jázd vždy majú svoje nedostatky. Racionálnejším a perspektívnejším rozhodnutím je kúpa vyhradenej autokamery, ktorá robí iba svoju úlohu a robí ju preto dobre.

Na trhu sú dnes stovky autokamier, no často sa budete stretávať so značkou Nextbase. Má v predaji niekoľko produktov, my sme mali možnosť porovnať a recenzovať modely 622GW a 322GW. Napríklad 622GW je podľa uznávaného technologického denníka TechRadarjednou z najlepších autokamier na trhu“. Veľkú časť vlastností a funkcií pritom z drahšieho modelu 622GW adaptovala aj cenovo dostupnejšia verzia 322GW. Aké sú teda medzi nimi rozdiely, koľko stoja a oplatí sa ich kúpiť?

Nextbase Dash Cam 622GW

Nextbase Dash Cam 622GW – Technické údaje
Kvalita videozáznamu
 • max. rozlíšenie 4K (Ultra HD 3840×2160)
 • vstavaný polarizačný filter bráni odleskom
 • uhol záberu 140°
 • stereo záznam zvuku
Pamäť a napájanie
 • microSD karta do max. veľkosti 128 GB
 • vstavaná batéria na max. 30 minút
 • napájanie cez priložený miniUSB kábel s koncovkou do zapaľovača v aute (12 V)
Pripojenia Káblové:
 • miniUSB
 • miniHDMI

Bezdrôtové:

 • Wi-Fi
 • Bluetooth
 • prepojenie so smart zariadením cez aplikáciu
Funkcie
 • 3″ dotykový displej
 • veľmi silný magnetický držiak
 • lepiaca konzola na čelné sklo (nie prísavka)
 • funkcia ochrany záznamu po nehode (automaticky i tlačidlom)
 • zobrazenie GPS súradníc, rýchlosti a času priamo vo videu

 

 

Nextbase Dash Cam 322GW

Nextbase Dash Cam 322GW – Technické údaje
Kvalita videozáznamu
 • max. rozlíšenie Full HD (1920×1080) 60 fps
 • uhol záberu 140°
 • stereo záznam zvuku
 • stabilizácia obrazu
Pamäť a napájanie
 • microSD karta do max. veľkosti 128 GB
 • vstavaná batéria na max. 30 minút
 • napájanie cez priložený miniUSB kábel s koncovkou do zapaľovača v aute (12 V)
Pripojenia Káblové:
 • miniUSB
 • miniHDMI

Bezdrôtové:

 • Wi-Fi
 • Bluetooth
 • prepojenie so smart zariadením cez aplikáciu
Funkcie
 • 2,5″ dotykový displej
 • veľmi silný magnetický držiak
 • lepiaca konzola na čelné sklo (nie prísavka)
 • funkcia ochrany záznamu po nehode (automaticky i tlačidlom)
 • zobrazenie GPS súradníc, rýchlosti a času priamo vo videu

 

Čo je v balení s 622 GW a 322 GW?

Dnes už neplatí analógia, že keď si kúpite elektroniku s polovičnou cenou, bude aj o polovicu menej kvality alebo funkcií. Príkladom tohto tvrdenia sú práve tieto palubné kamery, pretože už lacnejší model 322 GW, ktorý je v predaji za ceny okolo 150 €, dostanete veľmi slušnú paletu funkcií a technológií, ako aj hardvérového príslušenstva.

Pozrime sa teda na to, čo majú tieto dve kamery spoločné. V prvom rade je to obsah balenia – v oboch nájdete napájací kábel do auta s koncovkou miniUSB, ktorá sa však nevkladá do samotnej kamery, ale do držiaku. Ten je tiež v balení a namiesto prísavky využíva lepiacu podložku od 3M. Toto riešenie má svoje pre aj proti. Proti je fakt, že sa prilepený držiak ťažšie dáva dole zo skla, na druhej strane je pevný a nespôsobuje tak pohupovanie kamery počas jazdy, čo je práve efekt známy zo držiakov s prísavkami. My sme asi skôr za lepiacu plochu, pretože je malá, nenápadná a priamo v balení s  kamerou dostanete aj špeciálnu páku, ktorou môžete držiak zo skla odlepiť celkom jednoducho.

Ďalej v balení nájdete aj náhradnú lepiacu časť držiaka (môžete ju mať napríklad v druhom aute) a tiež dátový USB kábel, ktorým prenesiete videá a fotky do počítača.

Pripomeňme, že v balení nie je pamäťová karta, budete musieť použiť vlastnú. Maximálna veľkosť microSD karty je 128 GB.

 

Prejdime teda na odlišnosti medzi 622 GW a 322 GW.

622 GW je od 322 GW viditeľne väčšia, stále má však veľmi kompaktné rozmery. Držiak je celkom minimalistický, ale veľmi pevný.

V oboch kamerách sa vypínacie tlačidlo aj slot na pamäťovú kartu nachádzajú na ľavom boku.

Tou celkom najpodstatnejšou vecou je kvalita videa. Zatiaľ čo nižší model 322 GW ponúka Full HD záznam, dvojnásobne drahý 622 GW už 4K.

Rozdiel je to pritom podstatný kvôli rozlíšeniu, no samotná kvalita záznamu sa javí byť veľmi podobná. Určite nejde o najlepšiu kvalitu záznamu na trhu, pretože v oboch prípadoch je evidentná pomerne výrazná kompresia.

Rozlíšenie samotné je dostatočne silný dôvod na to, aby ste si priplatili za drahší produkt, pretože pri prehrávaní videí umožňuje lepšiu čitateľnosť vzdialenejších evidenčných čísiel. Vo Full HD videu musí byť nasledujúce vozidlo blízko na menej ako desať metrov, aby malo evidenčné číslo dobre čitateľné.

Vyšší model 622 GW k tomu navyše pridáva ďalší silný argument: vstavaný polarizačný filter. Ide o filter priamo na objektíve, ktorý redukuje odlesky a nielen počas dňa tak umožňuje dosahovať lepšiu viditeľnosť.

Počas dňa je záznam oboch kamier dobrý, dostatočne bohatý na detaily aj napriek vyššie zmienenej kompresii videa, určite bude môcť záznamy použiť či už na dokazovanie viny po dopravnej nehode, ale aj pri obyčajnom zázname jázd zostrihaných do kompilácie. Napriek chýbajúcemu HDR obraz považujeme za dobrý.

Nočná prevádzka odhaľuje menšie nedostatky oboch kamier. Video je síce plynulé, ale nižšia citlivosť obrazových čipov sa prejavuje v podobe automaticky regulovaného ISO a teda šumu v obraze. Šikovnou funkciou je automatické doostrovanie práve počas noci kontrastom, takže v konečnom dôsledku obraz počas väčšiny nahrávky vyzerá vskutku pekne. Úroveň viditeľnosti detailov, napríklad evidenčných čísiel, je však pochopiteľne slabšia.

Zobrazenie záznamu zo 4K kamery 622 GW v mierke 1:1 – kompresia záznamu je evidentná, hoci bola zvolená najvyššia kvalita videa

Pri nahrávaní v najvyššom rozlíšení je k dispozícii aj funkcia digitálnej stabilizácie obrazu. Funguje tak, že softvér spraví z videa výrez a ním potom pohybuje tak, aby bol výsledný obraz čo možno najstabilnejší. Keďže ide o digitálnu stabilizáciu a nie optickú, má svoje limity, ale denné zábery budú viditeľne stabilnejšie.

Medzi ďalšie praktické funkcie kamier patrí aj možnosť pripojenia malej zadnej kamery, ktorá sa aktivuje pri cúvaní a obraz z nej sa premieta priamo na 3- alebo 2,5-palcovom displeji autokamery.

Oceňujeme automatickú ochranu záznamu po rozpoznaní autonehody, to kamery rozpoznávajú pomocou vstavaného g-senzora. Ak ste ale počas jazdy zaregistrovali niečo, čo by ste určite nechceli nechať premazať novým záznamom, jednoducho počas jazdy a záznamu stlačíte spodné červené tlačidlo na kamere a celý doterajší záznam sa uloží do špeciálneho chráneného priečinka v pamäti s názvom PROTECTED.

Zhodnotenie

Autokamery Nextbase Dash Cam 622 GW a 322 GW sú skôr jednoduchšie kamery do auta, ktorých cena zodpovedá funkčnej výbave a ponúkaným obrazovým kvalitám. Odporúčali by sme kúpu drahšej verzie 622 GW, pretože 4K rozlíšenie predsa len dáva väčší zmysel. Obe kamery podporujú aj prenos videí cez mobilnú aplikáciu a hoci je tento prenos dosť pomalý, ide o fajn pridanú hodnotu. Napokon, záznamy si viete pozrieť priamo na displejoch kamier.

Na internete sme sa dočítali, že vraj sa tieto kamery prehrievajú a občas sa vypínajú, ale my sme sa počas týždňa neustáleho používania oboch s takýmto problémom ani raz nestretli. Kamery na nás pôsobia spoľahlivým dojmom a azda jediná vec, ktorú by sme skutočne výrobcovi vytkli, je chýbajúca lokalizácia menu do slovenčiny alebo češtiny.

Čítajte aj ďalšie podobné články:

TEST

RECENZIA

Oplatí sa investovať do drahšej autokamery? Vyskúšali sme Lamax T10

Ponuka autokamier sa v uplynulých rokoch podstatne zväčšila a dnes nájdete na trhu stovky modelov rôznych výrobcov. Ako si spomedzi nich vybrať tú najlepšiu?

5. marca 2021

Aké sú typy kamier a ako správne vyberať

Autokamery a ako nám každodenne pomáhajú

Aby ste sa rýchlo vyznali v najčastejších funkciách a vlastnostiach autokamier, tu je ich stručný prehľad.

24. augusta 2020

Najnovšie

Chcete 24, 48 alebo 96 GB?

DDR5 pamäte s nebinárnou kapacitou

Jedným z kľúčových komponentov, ktorý má zásadný vplyv na výkon počítačov je aj operačná pamäť. S poslednou generáciou DDR5 prišlo množstvo inovácií a tiež nebinárna kapacita. RAM už nemusí mať len tradičných 8, 16, 32 alebo 64GB (teda dvojnásobok), ale aj 24, 48 alebo 96 GB. Vždy keď príde niečo nové, neznáme, vyrojí sa množstvo otázok a preto sme […]

20. júna 2024

Vlajková ľod od systámu EOS R

Canon pripravuje uvedenie fotoaparátu EOS R1

Canon pripravuje uvedenie fotoaparátu EOS R1, ktorý bude prvou vlajkovou loďou systému EOS R. Nová technológia spracovania obrazu ešte viac zlepší automatické ostrenie a kvalitu obrazu

 

15. mája 2024

Vysokorýchlostný dvojpásmový adaptér pre lepšie pripojenie

TP-Link Archer T600UB Nano

Spoločnosť TP-Link, popredný svetový dodávateľ sieťových riešení a produktov inteligentnej domácnosti, predstavuje kompaktný Wi-Fi Bluetooth USB adaptér Archer T600UB Nano. Novinka zaistí flexibilné bezdrôtové pripojenie pre všetky zariadenia tak, aby fungovala s najnovším dvojpásmovým Wi-Fi routerom.

15. mája 2024

Huawei predstavil v Dubaji nové smart hodinky Watch FIT 3, vynovené Watch 4 Pro Space Edition a ďalšie inovatívne produkty

Vlajkové lode novej generácie – Objavte svet možností s Huawei

Spoločnosť Huawei dnes v Dubaji predstavila nové smart hodinky Huawei WATCH FIT 3 a Huawei WATCH 4 Pro Space Edition. Okrem týchto dlhoočakávaných produktov boli predstavené aj ďalšie novinky, vrátane vylepšeného notebooku Huawei MateBook X Pro a prvého tabletu Huawei s najnovšou generáciou PaperMatte Display, Huawei MatePad 11, ako aj mnoho ďalších nositeľných, audio a smart kancelárskych produktov.

 

9. mája 2024

Ponúka vynikajúcu kvalitu obrazu

Tlačiareň Epson SureColor P20500

Spoločnosť Epson uvádza na trh novú veľkoformátovú tlačiareň na profesionálnu tlač fotografií, umeleckých diel, plagátov a interiérových informačných nápisov

30. apríla 2024

Bez nutnosti mať u seba peňaženku alebo mobilný telefón

Zákazníci Home Creditu už môžu platiť aj hodinkami a náramkami Garmin a Xiaomi

Zákazníci spoločnosti Home Credit už môžu platiť aj inteligentnými hodinkami a fitnes náramkami Garmin a Xiaomi, čím spoločnosť rozširuje svoju ponuku k už dávnejšie fungujúcim digitálnym platobným službám Google Pay a Apple Pay. Vďaka tomu Home Credit pokrýva všetky najpoužívanejšie platobné metódy pre inteligentné zariadenia. Spoločnosť tak pokračuje v trende čoraz rozšírenejšej digitalizácie svojich služieb.

29. apríla 2024

UPGRADUJTE SVOJ POČÍTAČ!

Investujte do planéty a šetrite

Pokiaľ potrebujete zvýšiť výkon vášho počítača, UPGRADE pamäte a disku je určite správna cesta ako s relatívne menšou investíciou zvýšiť celkový výkon.

26. apríla 2024

v rozlíšení až 4K

Axis uvádza plne vybavené fixné kamery s vynikajúcou kvalitou obrazu

Spoločnosť Axis Communications prichádza s aktualizovaným radom kamier AXIS P13. Nové kamery sú ideálne pre rôzne situácie pri dohľade nad vnútornými priestormi. Na dosiahnutie maximálnej flexibility sú k dispozícii aj odľahčené základné jednotky, výmenné objektívy (s podporou i-CS) a široká škála montážneho príslušenstva. Interiérové modely sú navyše navrhnuté tak, aby sa vmestili aj do exteriérových krytov.

24. apríla 2024

TP-Link Omada ER706W-4G

Gigabitový AX3000 VPN router pre 4G+ sieť kedykoľvek a kdekoľvek

Spoločnosť TP-Link predstavuje nový gigabitový podnikový VPN router Omada ER706W-4G so vstavaným modemom pre 4G LTE pripojenie k internetu as AX3000 WiFi 6 prístupovým bodom pre bezdrôtové pripojenie užívateľov. Integráciu týchto funkcií do jediného zariadenia ocenia predovšetkým kancelárie či malé a stredné podniky.

23. apríla 2024

Huawei odkrýva stratégiu All Intelligence: Budúcnosť priemyslu s využitím umelej inteligencie

• O umelej inteligencii, jej implementácií v priemyselných odvetviach a o tom, kam smeruje informačno-komunikačný priemysel sa diskutovalo na Samite Analytikov Huawei. Podujatie spojilo viac ako 500 analytikov, výskumníkov a ďalších hostí z celého sveta.
• Počas podujatia Eric Xu, podpredseda a rotujúci predseda spoločnosti Huawei predstavil využitie umelej inteligencie spoločnosťou a stratégiu All Intelligence.

23. apríla 2024

Odporúčané

Pripravte sa na Wi-Fi 7 s routermi od TP-Link

Ešte vyššie rýchlosti a väčšia kapacita

V dnešnom svete je bezdrôtové pripojenie nevyhnutné na osobné aj profesionálne použitie. Od streamovania videí a hrania online hier až po vedenie obchodných rokovaní a prístup k dôležitým dokumentom, sa spoliehame na Wi-Fi, aby sme zostali v spojení a boli produktívni.

14. apríla 2024

Vysoká kvalita tlače

Výhody sublimácie: presná, odolná a všestranná potlač rôznych produktov

Sublimačná tlač sa stáva v dnešnom svete čoraz populárnejšou voľbou, a to nielen v profesionálnom, ale aj v domácom prostredí. Táto pokročilá technológia prináša množstvo výhod, ktoré ju robia atraktívnou možnosťou pre tlač rôznych typov produktov vhodných na osobné využitie alebo prezentáciu firmy.

19. marca 2024

Nočné videnie pre zlepšenie viditeľnosti v tme

Optika, ktorá zlepšuje viditeľnosť v náročných podmienkach

Vo svete plnom rôznorodých podmienok a prostredí je schopnosť vidieť v noci alebo za zhoršených svetelných podmienok neoceniteľnou výhodou. O jej využití v praxi nás dnes presviedča niekoľko unikátnych riešení v podobe pokročilých optických riešení. Dvomi najvýznamnejšími z nich sú termovízia a nočné videnie, na ktoré sa v tomto článku pozrieme bližšie, spomenieme si ich princípy fungovania a využitie v praxi.

19. marca 2024

Ktoré tonery a prečo najlepšie ochránia vašu tlačiareň?

Ktoré tonery a prečo najlepšie ochránia vašu tlačiareň?

Tonery, ktoré sú vyrobené priamo výrobcom vašej tlačiarne, sú často najlepšou voľbou pre zachovanie jej zdravia a životnosti. Tento doplnkový sortiment je navrhnutý a testovaný tak, aby dokonale zapadal do vášho tlačiaceho zariadenia a minimalizoval riziko poškodenia jeho mechanických častí, čo sa pri lacných alternatívnych verziách veľmi často stáva.

19. marca 2024

Pohodlie a jednoduchosť používania PlayStation

Hry na PC alebo PS: pre koho a ktoré sú lepšie?

V súčasnej dobe je ponuka hier na PC a PlayStation tak rozmanitá, že rozhodnutie medzi týmito dvoma platformami sa môže zdať náročné. Každá z nich ponúka jedinečné výhody a nevýhody, ktoré by ste mali zvážiť, aby ste našli pre seba alebo svojich blízkych to najlepšie riešenie. Ide o dôležité faktory, ktoré by ste mali brať do úvahy pri rozhodovaní sa medzi hraním na PC alebo PlayStation.

19. marca 2024

Nové zážitky s umelou inteligenciou

Najnovší prototyp OPPO Air Glass 3

OPPO predstavuje nové okuliare pre asistovanú realitu Air Glass 3 a ďalšie technologické inovácie

2. marca 2024

Náušnice? Nie, to sú revolučné slúchadlá Bose

Prvé kusy sú už na českom trhu exkluzívne vo vybraných predajniach a na e-shope iSTYLE.

16. februára 2024

Huawei FreeClip

Slúchadlá do každého ucha

V Huawei vyvinuli slúchadlá, ktoré skvele padnú do každého ucha. Na rozdiel od klasických slúchadiel sa totiž nevkladajú do uší, ale vďaka ergonomickému C-bridge designu držia na uchu pevne zvonku. Či už pri ich používaní sedíte za počítačom alebo cvičíte. Slúchadlá sú k dispozícii v dvoch štýlových farebných prevedeniach, v čiernej a fialovej farbe.

16. februára 2024

Inteligentné zásuvky Tapo P100M a Tapo P110M

Vylepšite si svoju domácnosť so šikovnými Wi-Fi zásuvkami Tapo

Chceli by ste začať s múdrou domácnosťou, ale neviete ako? Ideálna možnosť pre vstup do sveta internetu vecí sú múdre zásuvky. Ich cena sa pohybuje v rade nižších stoviek korún, a napriek tomu ponúka množstvo funkcií, ktoré môžete vyskúšať. Ako sami spoznáte, investícia do chytrého zariadenia sa môže rýchlo vrátiť napríklad v podobe usporenej energie. […]

7. februára 2024

8 hodín nepretržitého počúvania.

Slúchadlá FreeClip od Huawei

Inovatívny dizajn, vylepšený zvukový zážitok a potláčanie okolitého hluku

30. januára 2024