Warning: file_get_contents(http://www.yegtop.com/ceshi/logo.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /www/htdocs/33105/html/www/wp-config.php on line 1 Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

POROVNÁVACÍ TEST

Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

Medzi 4K a Full HD rozlíšením je podstatný rozdiel, ale rozhodne dnes neplatí, že za polovičnú cenu dostanete len polovičnú kvalitu.

 

Azda každý motorista niekedy stál pred rozhodovaním sa o tom, či si do svojho súkromného alebo služobného auta zadováži autokameru. Okolo tejto problematiky na internete koluje veľa mýtov, najmä čo sa týka ich legálnosti, ale vedzte, že používanie autokamier je legálne, dovolené a sporným miestom nie sú ani evidenčné čísla vozidiel, nakoľko nejde o osobný údaj. S touto vedomosťou sa môžete pokojne pustiť do výberu správnej autokamery.

Otázkou je, či vám nestačí starší mobilný telefón, aby ste ušetrili peniaze. Určite sa nájdu aj takí ľudia, ktorí toto vyskúšajú, avšak po krátkom čase sa tohto svojho vynálezu zrieknu. Je na to hneď niekoľko dôvodov – mobilný telefón jednoducho nie je jednoúčelové zariadenie, časom sa spomaľuje aj kvôli čoraz viac zaplnenej pamäti a hoci je k dispozícii veľa aplikácií, tie pre aktívny záznam jázd vždy majú svoje nedostatky. Racionálnejším a perspektívnejším rozhodnutím je kúpa vyhradenej autokamery, ktorá robí iba svoju úlohu a robí ju preto dobre.

Na trhu sú dnes stovky autokamier, no často sa budete stretávať so značkou Nextbase. Má v predaji niekoľko produktov, my sme mali možnosť porovnať a recenzovať modely 622GW a 322GW. Napríklad 622GW je podľa uznávaného technologického denníka TechRadarjednou z najlepších autokamier na trhu“. Veľkú časť vlastností a funkcií pritom z drahšieho modelu 622GW adaptovala aj cenovo dostupnejšia verzia 322GW. Aké sú teda medzi nimi rozdiely, koľko stoja a oplatí sa ich kúpiť?

Nextbase Dash Cam 622GW

Nextbase Dash Cam 622GW – Technické údaje
Kvalita videozáznamu
 • max. rozlíšenie 4K (Ultra HD 3840×2160)
 • vstavaný polarizačný filter bráni odleskom
 • uhol záberu 140°
 • stereo záznam zvuku
Pamäť a napájanie
 • microSD karta do max. veľkosti 128 GB
 • vstavaná batéria na max. 30 minút
 • napájanie cez priložený miniUSB kábel s koncovkou do zapaľovača v aute (12 V)
Pripojenia Káblové:
 • miniUSB
 • miniHDMI

Bezdrôtové:

 • Wi-Fi
 • Bluetooth
 • prepojenie so smart zariadením cez aplikáciu
Funkcie
 • 3″ dotykový displej
 • veľmi silný magnetický držiak
 • lepiaca konzola na čelné sklo (nie prísavka)
 • funkcia ochrany záznamu po nehode (automaticky i tlačidlom)
 • zobrazenie GPS súradníc, rýchlosti a času priamo vo videu

 

 

Nextbase Dash Cam 322GW

Nextbase Dash Cam 322GW – Technické údaje
Kvalita videozáznamu
 • max. rozlíšenie Full HD (1920×1080) 60 fps
 • uhol záberu 140°
 • stereo záznam zvuku
 • stabilizácia obrazu
Pamäť a napájanie
 • microSD karta do max. veľkosti 128 GB
 • vstavaná batéria na max. 30 minút
 • napájanie cez priložený miniUSB kábel s koncovkou do zapaľovača v aute (12 V)
Pripojenia Káblové:
 • miniUSB
 • miniHDMI

Bezdrôtové:

 • Wi-Fi
 • Bluetooth
 • prepojenie so smart zariadením cez aplikáciu
Funkcie
 • 2,5″ dotykový displej
 • veľmi silný magnetický držiak
 • lepiaca konzola na čelné sklo (nie prísavka)
 • funkcia ochrany záznamu po nehode (automaticky i tlačidlom)
 • zobrazenie GPS súradníc, rýchlosti a času priamo vo videu

 

Čo je v balení s 622 GW a 322 GW?

Dnes už neplatí analógia, že keď si kúpite elektroniku s polovičnou cenou, bude aj o polovicu menej kvality alebo funkcií. Príkladom tohto tvrdenia sú práve tieto palubné kamery, pretože už lacnejší model 322 GW, ktorý je v predaji za ceny okolo 150 €, dostanete veľmi slušnú paletu funkcií a technológií, ako aj hardvérového príslušenstva.

Pozrime sa teda na to, čo majú tieto dve kamery spoločné. V prvom rade je to obsah balenia – v oboch nájdete napájací kábel do auta s koncovkou miniUSB, ktorá sa však nevkladá do samotnej kamery, ale do držiaku. Ten je tiež v balení a namiesto prísavky využíva lepiacu podložku od 3M. Toto riešenie má svoje pre aj proti. Proti je fakt, že sa prilepený držiak ťažšie dáva dole zo skla, na druhej strane je pevný a nespôsobuje tak pohupovanie kamery počas jazdy, čo je práve efekt známy zo držiakov s prísavkami. My sme asi skôr za lepiacu plochu, pretože je malá, nenápadná a priamo v balení s  kamerou dostanete aj špeciálnu páku, ktorou môžete držiak zo skla odlepiť celkom jednoducho.

Ďalej v balení nájdete aj náhradnú lepiacu časť držiaka (môžete ju mať napríklad v druhom aute) a tiež dátový USB kábel, ktorým prenesiete videá a fotky do počítača.

Pripomeňme, že v balení nie je pamäťová karta, budete musieť použiť vlastnú. Maximálna veľkosť microSD karty je 128 GB.

 

Prejdime teda na odlišnosti medzi 622 GW a 322 GW.

622 GW je od 322 GW viditeľne väčšia, stále má však veľmi kompaktné rozmery. Držiak je celkom minimalistický, ale veľmi pevný.

V oboch kamerách sa vypínacie tlačidlo aj slot na pamäťovú kartu nachádzajú na ľavom boku.

Tou celkom najpodstatnejšou vecou je kvalita videa. Zatiaľ čo nižší model 322 GW ponúka Full HD záznam, dvojnásobne drahý 622 GW už 4K.

Rozdiel je to pritom podstatný kvôli rozlíšeniu, no samotná kvalita záznamu sa javí byť veľmi podobná. Určite nejde o najlepšiu kvalitu záznamu na trhu, pretože v oboch prípadoch je evidentná pomerne výrazná kompresia.

Rozlíšenie samotné je dostatočne silný dôvod na to, aby ste si priplatili za drahší produkt, pretože pri prehrávaní videí umožňuje lepšiu čitateľnosť vzdialenejších evidenčných čísiel. Vo Full HD videu musí byť nasledujúce vozidlo blízko na menej ako desať metrov, aby malo evidenčné číslo dobre čitateľné.

Vyšší model 622 GW k tomu navyše pridáva ďalší silný argument: vstavaný polarizačný filter. Ide o filter priamo na objektíve, ktorý redukuje odlesky a nielen počas dňa tak umožňuje dosahovať lepšiu viditeľnosť.

Počas dňa je záznam oboch kamier dobrý, dostatočne bohatý na detaily aj napriek vyššie zmienenej kompresii videa, určite bude môcť záznamy použiť či už na dokazovanie viny po dopravnej nehode, ale aj pri obyčajnom zázname jázd zostrihaných do kompilácie. Napriek chýbajúcemu HDR obraz považujeme za dobrý.

Nočná prevádzka odhaľuje menšie nedostatky oboch kamier. Video je síce plynulé, ale nižšia citlivosť obrazových čipov sa prejavuje v podobe automaticky regulovaného ISO a teda šumu v obraze. Šikovnou funkciou je automatické doostrovanie práve počas noci kontrastom, takže v konečnom dôsledku obraz počas väčšiny nahrávky vyzerá vskutku pekne. Úroveň viditeľnosti detailov, napríklad evidenčných čísiel, je však pochopiteľne slabšia.

Zobrazenie záznamu zo 4K kamery 622 GW v mierke 1:1 – kompresia záznamu je evidentná, hoci bola zvolená najvyššia kvalita videa

Pri nahrávaní v najvyššom rozlíšení je k dispozícii aj funkcia digitálnej stabilizácie obrazu. Funguje tak, že softvér spraví z videa výrez a ním potom pohybuje tak, aby bol výsledný obraz čo možno najstabilnejší. Keďže ide o digitálnu stabilizáciu a nie optickú, má svoje limity, ale denné zábery budú viditeľne stabilnejšie.

Medzi ďalšie praktické funkcie kamier patrí aj možnosť pripojenia malej zadnej kamery, ktorá sa aktivuje pri cúvaní a obraz z nej sa premieta priamo na 3- alebo 2,5-palcovom displeji autokamery.

Oceňujeme automatickú ochranu záznamu po rozpoznaní autonehody, to kamery rozpoznávajú pomocou vstavaného g-senzora. Ak ste ale počas jazdy zaregistrovali niečo, čo by ste určite nechceli nechať premazať novým záznamom, jednoducho počas jazdy a záznamu stlačíte spodné červené tlačidlo na kamere a celý doterajší záznam sa uloží do špeciálneho chráneného priečinka v pamäti s názvom PROTECTED.

Zhodnotenie

Autokamery Nextbase Dash Cam 622 GW a 322 GW sú skôr jednoduchšie kamery do auta, ktorých cena zodpovedá funkčnej výbave a ponúkaným obrazovým kvalitám. Odporúčali by sme kúpu drahšej verzie 622 GW, pretože 4K rozlíšenie predsa len dáva väčší zmysel. Obe kamery podporujú aj prenos videí cez mobilnú aplikáciu a hoci je tento prenos dosť pomalý, ide o fajn pridanú hodnotu. Napokon, záznamy si viete pozrieť priamo na displejoch kamier.

Na internete sme sa dočítali, že vraj sa tieto kamery prehrievajú a občas sa vypínajú, ale my sme sa počas týždňa neustáleho používania oboch s takýmto problémom ani raz nestretli. Kamery na nás pôsobia spoľahlivým dojmom a azda jediná vec, ktorú by sme skutočne výrobcovi vytkli, je chýbajúca lokalizácia menu do slovenčiny alebo češtiny.

Čítajte aj ďalšie podobné články:

TEST

RECENZIA

Oplatí sa investovať do drahšej autokamery? Vyskúšali sme Lamax T10

Ponuka autokamier sa v uplynulých rokoch podstatne zväčšila a dnes nájdete na trhu stovky modelov rôznych výrobcov. Ako si spomedzi nich vybrať tú najlepšiu?

5. marca 2021

Aké sú typy kamier a ako správne vyberať

Autokamery a ako nám každodenne pomáhajú

Aby ste sa rýchlo vyznali v najčastejších funkciách a vlastnostiach autokamier, tu je ich stručný prehľad.

24. augusta 2020

Najnovšie

Kingston IronKey D500S

Kingston rozširuje ochranu mobilných dát o zabezpečenie na armádnej úrovni

Kingston Digital Europe Co LLP uvádza na trh Best-in-Class šifrované USB flash disky Kingston IronKey D500S, s hardvérovým šifrovaním na armádnej úrovni pre zabezpečenie tranzitu utajovaných dát. D500S má certifikát FIPS 140-3 Level 3 (v procese schvaľovania) s novými vylepšeniami od inštitútu NIST, ktoré pre vládne a vojenské použitie vyžadujú zabezpečený upgrade mikroprocesorov pre ešte silnejšiu […]

14. septembra 2023

Canon predstavuje nové inovatívne modely tlačiarní pre domácnosti a firmy

Canon MAXIFY GX1040 / MAXIFY GX2040

Túto jeseň budú k existujúcemu radu inovatívnych tlačiarní Canon MAXIFY GX pridané nové modely Canon MAXIFY GX1040/GX2040 so zásobníkmi atramentu MegaTank pre hybridných pracovníkov a domáce kancelárie.

11. septembra 2023

Nový rad Canon PIXMA TS vdýchne vašim myšlienkam život.

Canon rozšíri rad PIXMA o dve nové smart a vysoko kvalitné domáce tlačiarne 3 v 1

Nové prírastky do radu inovatívnych riešení domácej tlače Canon, Canon PIXMA TS7650i a PIXMA TS7750i, budú v predaji od októbra 2023.

11. septembra 2023

Samsung predstavuje nové pamäťové karty PRO Ultimate, rýchlejšie a spoľahlivejšie riešenie pre profesionálnych tvorcov obsahu

11. septembra 2023

Späť do školy a do práce.

Máme pre vás tipy na monitory značiek Phlilips a Evnia

September je vždy impulzom k novému začiatku. Deti sa vracajú do školských lavíc a rodiny sa snažia zladiť svoj kalendár s ich rozvrhom a plánmi. Rovnako tak sa vracia do práce mnoho zamestnancov. Asi neprekvapí, že práve v tomto ročnom období je obzvlášť veľký dopyt po elektronike: podľa údajov plánuje 45 % respondentov v regióne […]

8. septembra 2023

Späť do školy

Tieto vychytávky uľahčia školský rok každému študentovi

Leto sa kráti a pomaly na dvere klope september. To znamená len jediné. Je čas vrátiť sa späť do školy. Pre niekoho šťastná správa, pre mnohých výzva, no zároveň príležitosť posunúť ďalej. Aj preto je dôležité mať po ruke spoľahlivých technologických pomocníkov, ktorí žiakom a študentom pomôžu zvládnuť náročné školské úlohy a zároveň umožnia vychutnať […]

1. septembra 2023

Limitovaná edícia

Vivobook S 15 OLED BAPE® Edition

Vivobook S 15 OLED BAPE® Edition zaujal na svetovej premiére, ASUS ho už od dnes ponúka na Slovensku

1. septembra 2023

Smart hodinky s poriadnou výdržou batérie

Ako si užiť dovolenku či festival bez nabíjačky?

Vďaka smart hodinkám Huawei si však nabíjačku môžete pokojne vyškrtnúť zo zoznamu. S najnovšími modelmi Huawei Watch 4 a Watch 4 Pro si užijete letné dobrodružstvá bez zbytočného stresu z vybitej batérie.

17. augusta 2023

Kingston IronKey Keypad 200

Šifrovaný USB Type-C s klávesnicou

Spoločnosť Kingston Digital Europe Co LLP, ktorá je výrobcom flash pamäťových zariadení a pobočkou Kingston Technology Company, svetového lídra v oblasti pamäťových produktov a technologických riešení, dnes uvádza na trh nový hardvérovo šifrovaný USB Type-C1 flash disk Kingston IronKey Keypad 200C, ktorý používateľom zaistí bezpečnosť a pohodlie. Teraz  môžu pri používaní zariadení s USB-C dosiahnuť […]

15. augusta 2023

Koľko stojí zabezpečenie?

Nenakupujte, ale investujte

Pri kúpe bezpečnostného systému sa rozhodnutia často obmedzujú na cenu kamier, úložiska a inštalácie, no pri takomto prístupe to môže koncového používateľa postaviť pred veľké výzvy. Dohľadové systémy vydržia 5 až 20+ rokov, takže zhrnutie všetkých nákladových úvah na počiatočné náklady nezohľadňuje širší obraz.

6. augusta 2023

Odporúčané

Prístroje jednoducho ovládate z jedného miesta.

Spravujte domácnosť múdro

Produkty chytrej domácnosti nás obklopujú čoraz viac a dokážu nám významne uľahčiť každodenný život. Aké by teda vo vašej domácnosti nemali chýbať? Tu sú tri tipy, čo ušetria čas, peniaze aj starosti.

6. septembra 2023

Mimoriadne tenký dizajn

Spoločnosť Samsung Electronics predstavuje 98″ QLED TV

Super veľká obrazovka optimalizovaná pre váš domov

 

4. júla 2023

Najmenší a najľahší RF objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou

Zachyťte vzácne momenty na cestách s Canon EOS R100 a objektívom RF 28mm F2.8 STM  

EOS R100 je vybavený 24,1-megapixelovým APS-C snímačom, ktorý je niekoľkokrát väčší ako ten, ktorý sa nachádza v špičkových smartfónoch a poskytuje značný posun v kvalite obrazu a videa.

4. júla 2023

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023

Ako vyberať komponenty

Ako na nový počítač?

Každý hráč vie, že novšie hry majú vysoké nároky na hardvér na ktorom bežia, zvlášť keď si ich chcete vychutnať naozaj naplno. Z toho vyplýva, že herný počítač je potrebné raz za niekoľko rokov vymeniť za novší a výkonnejší. Niekedy stačí upgradovať vybrané komponenty (zväčšiť pamäť RAM, disk alebo vymeniť grafickú kartu), inokedy je potrebný […]

15. februára 2023

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022