POROVNÁVACÍ TEST

Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

Medzi 4K a Full HD rozlíšením je podstatný rozdiel, ale rozhodne dnes neplatí, že za polovičnú cenu dostanete len polovičnú kvalitu.

 

Azda každý motorista niekedy stál pred rozhodovaním sa o tom, či si do svojho súkromného alebo služobného auta zadováži autokameru. Okolo tejto problematiky na internete koluje veľa mýtov, najmä čo sa týka ich legálnosti, ale vedzte, že používanie autokamier je legálne, dovolené a sporným miestom nie sú ani evidenčné čísla vozidiel, nakoľko nejde o osobný údaj. S touto vedomosťou sa môžete pokojne pustiť do výberu správnej autokamery.

Otázkou je, či vám nestačí starší mobilný telefón, aby ste ušetrili peniaze. Určite sa nájdu aj takí ľudia, ktorí toto vyskúšajú, avšak po krátkom čase sa tohto svojho vynálezu zrieknu. Je na to hneď niekoľko dôvodov – mobilný telefón jednoducho nie je jednoúčelové zariadenie, časom sa spomaľuje aj kvôli čoraz viac zaplnenej pamäti a hoci je k dispozícii veľa aplikácií, tie pre aktívny záznam jázd vždy majú svoje nedostatky. Racionálnejším a perspektívnejším rozhodnutím je kúpa vyhradenej autokamery, ktorá robí iba svoju úlohu a robí ju preto dobre.

Na trhu sú dnes stovky autokamier, no často sa budete stretávať so značkou Nextbase. Má v predaji niekoľko produktov, my sme mali možnosť porovnať a recenzovať modely 622GW a 322GW. Napríklad 622GW je podľa uznávaného technologického denníka TechRadarjednou z najlepších autokamier na trhu“. Veľkú časť vlastností a funkcií pritom z drahšieho modelu 622GW adaptovala aj cenovo dostupnejšia verzia 322GW. Aké sú teda medzi nimi rozdiely, koľko stoja a oplatí sa ich kúpiť?

Nextbase Dash Cam 622GW

Nextbase Dash Cam 622GW – Technické údaje
Kvalita videozáznamu
 • max. rozlíšenie 4K (Ultra HD 3840×2160)
 • vstavaný polarizačný filter bráni odleskom
 • uhol záberu 140°
 • stereo záznam zvuku
Pamäť a napájanie
 • microSD karta do max. veľkosti 128 GB
 • vstavaná batéria na max. 30 minút
 • napájanie cez priložený miniUSB kábel s koncovkou do zapaľovača v aute (12 V)
Pripojenia Káblové:
 • miniUSB
 • miniHDMI

Bezdrôtové:

 • Wi-Fi
 • Bluetooth
 • prepojenie so smart zariadením cez aplikáciu
Funkcie
 • 3″ dotykový displej
 • veľmi silný magnetický držiak
 • lepiaca konzola na čelné sklo (nie prísavka)
 • funkcia ochrany záznamu po nehode (automaticky i tlačidlom)
 • zobrazenie GPS súradníc, rýchlosti a času priamo vo videu

 

 

Nextbase Dash Cam 322GW

Nextbase Dash Cam 322GW – Technické údaje
Kvalita videozáznamu
 • max. rozlíšenie Full HD (1920×1080) 60 fps
 • uhol záberu 140°
 • stereo záznam zvuku
 • stabilizácia obrazu
Pamäť a napájanie
 • microSD karta do max. veľkosti 128 GB
 • vstavaná batéria na max. 30 minút
 • napájanie cez priložený miniUSB kábel s koncovkou do zapaľovača v aute (12 V)
Pripojenia Káblové:
 • miniUSB
 • miniHDMI

Bezdrôtové:

 • Wi-Fi
 • Bluetooth
 • prepojenie so smart zariadením cez aplikáciu
Funkcie
 • 2,5″ dotykový displej
 • veľmi silný magnetický držiak
 • lepiaca konzola na čelné sklo (nie prísavka)
 • funkcia ochrany záznamu po nehode (automaticky i tlačidlom)
 • zobrazenie GPS súradníc, rýchlosti a času priamo vo videu

 

Čo je v balení s 622 GW a 322 GW?

Dnes už neplatí analógia, že keď si kúpite elektroniku s polovičnou cenou, bude aj o polovicu menej kvality alebo funkcií. Príkladom tohto tvrdenia sú práve tieto palubné kamery, pretože už lacnejší model 322 GW, ktorý je v predaji za ceny okolo 150 €, dostanete veľmi slušnú paletu funkcií a technológií, ako aj hardvérového príslušenstva.

Pozrime sa teda na to, čo majú tieto dve kamery spoločné. V prvom rade je to obsah balenia – v oboch nájdete napájací kábel do auta s koncovkou miniUSB, ktorá sa však nevkladá do samotnej kamery, ale do držiaku. Ten je tiež v balení a namiesto prísavky využíva lepiacu podložku od 3M. Toto riešenie má svoje pre aj proti. Proti je fakt, že sa prilepený držiak ťažšie dáva dole zo skla, na druhej strane je pevný a nespôsobuje tak pohupovanie kamery počas jazdy, čo je práve efekt známy zo držiakov s prísavkami. My sme asi skôr za lepiacu plochu, pretože je malá, nenápadná a priamo v balení s  kamerou dostanete aj špeciálnu páku, ktorou môžete držiak zo skla odlepiť celkom jednoducho.

Ďalej v balení nájdete aj náhradnú lepiacu časť držiaka (môžete ju mať napríklad v druhom aute) a tiež dátový USB kábel, ktorým prenesiete videá a fotky do počítača.

Pripomeňme, že v balení nie je pamäťová karta, budete musieť použiť vlastnú. Maximálna veľkosť microSD karty je 128 GB.

 

Prejdime teda na odlišnosti medzi 622 GW a 322 GW.

622 GW je od 322 GW viditeľne väčšia, stále má však veľmi kompaktné rozmery. Držiak je celkom minimalistický, ale veľmi pevný.

V oboch kamerách sa vypínacie tlačidlo aj slot na pamäťovú kartu nachádzajú na ľavom boku.

Tou celkom najpodstatnejšou vecou je kvalita videa. Zatiaľ čo nižší model 322 GW ponúka Full HD záznam, dvojnásobne drahý 622 GW už 4K.

Rozdiel je to pritom podstatný kvôli rozlíšeniu, no samotná kvalita záznamu sa javí byť veľmi podobná. Určite nejde o najlepšiu kvalitu záznamu na trhu, pretože v oboch prípadoch je evidentná pomerne výrazná kompresia.

Rozlíšenie samotné je dostatočne silný dôvod na to, aby ste si priplatili za drahší produkt, pretože pri prehrávaní videí umožňuje lepšiu čitateľnosť vzdialenejších evidenčných čísiel. Vo Full HD videu musí byť nasledujúce vozidlo blízko na menej ako desať metrov, aby malo evidenčné číslo dobre čitateľné.

Vyšší model 622 GW k tomu navyše pridáva ďalší silný argument: vstavaný polarizačný filter. Ide o filter priamo na objektíve, ktorý redukuje odlesky a nielen počas dňa tak umožňuje dosahovať lepšiu viditeľnosť.

Počas dňa je záznam oboch kamier dobrý, dostatočne bohatý na detaily aj napriek vyššie zmienenej kompresii videa, určite bude môcť záznamy použiť či už na dokazovanie viny po dopravnej nehode, ale aj pri obyčajnom zázname jázd zostrihaných do kompilácie. Napriek chýbajúcemu HDR obraz považujeme za dobrý.

Nočná prevádzka odhaľuje menšie nedostatky oboch kamier. Video je síce plynulé, ale nižšia citlivosť obrazových čipov sa prejavuje v podobe automaticky regulovaného ISO a teda šumu v obraze. Šikovnou funkciou je automatické doostrovanie práve počas noci kontrastom, takže v konečnom dôsledku obraz počas väčšiny nahrávky vyzerá vskutku pekne. Úroveň viditeľnosti detailov, napríklad evidenčných čísiel, je však pochopiteľne slabšia.

Zobrazenie záznamu zo 4K kamery 622 GW v mierke 1:1 – kompresia záznamu je evidentná, hoci bola zvolená najvyššia kvalita videa

Pri nahrávaní v najvyššom rozlíšení je k dispozícii aj funkcia digitálnej stabilizácie obrazu. Funguje tak, že softvér spraví z videa výrez a ním potom pohybuje tak, aby bol výsledný obraz čo možno najstabilnejší. Keďže ide o digitálnu stabilizáciu a nie optickú, má svoje limity, ale denné zábery budú viditeľne stabilnejšie.

Medzi ďalšie praktické funkcie kamier patrí aj možnosť pripojenia malej zadnej kamery, ktorá sa aktivuje pri cúvaní a obraz z nej sa premieta priamo na 3- alebo 2,5-palcovom displeji autokamery.

Oceňujeme automatickú ochranu záznamu po rozpoznaní autonehody, to kamery rozpoznávajú pomocou vstavaného g-senzora. Ak ste ale počas jazdy zaregistrovali niečo, čo by ste určite nechceli nechať premazať novým záznamom, jednoducho počas jazdy a záznamu stlačíte spodné červené tlačidlo na kamere a celý doterajší záznam sa uloží do špeciálneho chráneného priečinka v pamäti s názvom PROTECTED.

Zhodnotenie

Autokamery Nextbase Dash Cam 622 GW a 322 GW sú skôr jednoduchšie kamery do auta, ktorých cena zodpovedá funkčnej výbave a ponúkaným obrazovým kvalitám. Odporúčali by sme kúpu drahšej verzie 622 GW, pretože 4K rozlíšenie predsa len dáva väčší zmysel. Obe kamery podporujú aj prenos videí cez mobilnú aplikáciu a hoci je tento prenos dosť pomalý, ide o fajn pridanú hodnotu. Napokon, záznamy si viete pozrieť priamo na displejoch kamier.

Na internete sme sa dočítali, že vraj sa tieto kamery prehrievajú a občas sa vypínajú, ale my sme sa počas týždňa neustáleho používania oboch s takýmto problémom ani raz nestretli. Kamery na nás pôsobia spoľahlivým dojmom a azda jediná vec, ktorú by sme skutočne výrobcovi vytkli, je chýbajúca lokalizácia menu do slovenčiny alebo češtiny.

Čítajte aj ďalšie podobné články:

TEST

RECENZIA

Oplatí sa investovať do drahšej autokamery? Vyskúšali sme Lamax T10

Ponuka autokamier sa v uplynulých rokoch podstatne zväčšila a dnes nájdete na trhu stovky modelov rôznych výrobcov. Ako si spomedzi nich vybrať tú najlepšiu?

5. marca 2021

Aké sú typy kamier a ako správne vyberať

Autokamery a ako nám každodenne pomáhajú

Aby ste sa rýchlo vyznali v najčastejších funkciách a vlastnostiach autokamier, tu je ich stručný prehľad.

24. augusta 2020

Najnovšie

Hudba a varenie

Harmónia nielen pre vaše chuťové poháriky

Varenie je rituál, pri ktorom môžete nielen zdokonaľovať svoje umenie, ale aj nájsť pokoj a odreagovanie. Hľadáte ten správny soundtrack k vareniu? Hudba môže mať významný dopad na atmosféru v kuchyni a dokonca aj na chuť vašich jedál. Perfektná melódia do vašej kuchyne Varenie a hudba sú ako soľ a čierne korenie – dokonalo sa dopĺňajú. […]

16. februára 2024

Spoločnosť Epson ako prvá uviedla na trh základnú DTG tlačiareň s bielym atramentom na potlač tmavého textilu  

DTG tlačiareň s bielym atramentom na potlač tmavého textilu

Základná DTG tlačiareň Epson SC-F1000 je prvá, ktorá poskytuje nadšencom, maloobchodníkom a malým podnikom cenovo dostupný spôsob tlače vysoko kvalitných obrázkov na tmavý textil

30. januára 2024

Stále sa zlepšujúci výkon

AGON by AOC predstavuje ďalší krok v hernej evolúcii

AOC GAMING 24G4X a 27G4X debutujú so 180 Hz a novým odvážnym dizajnom

30. januára 2024

Pokročilé funkcie, 4MPx a 10× zoom

Cenovo dostupná PTZ kamera Axis na použitie v interiéri aj v exteriéri

Spoločnosť Axis Communications uvádza novú cenovo dostupnú a flexibilnú otočnú kameru AXIS M5526-E, ktorá je kompatibilná so všetkými PTZ úchytmi Axis a hodí sa na inštaláciu ako do interiéru, tak aj do exteriéru. Kamera ponúka pokročilú analytiku s hlbokým učením a tiež skvelú kvalitu obrazu vo vysokom rozlíšení s veľkým optickým priblížením.

25. januára 2024

Nový rok je príležitosťou začať žiť zdravší a plnohodnotnejší život.

Zdravý životný štýl na dosah ruky aj vďaka týmto aplikáciám

Ak aj vy práve v týchto dňoch rozmýšľate, že zdravý životný štýl jednoducho nie je nič pre vás, vedzte, že jediné, čo vás udrží na správnej ceste, je motivácia.

24. januára 2024

Najrozšírenejším malvérom na Slovensku bol Tofsee

Vydieračský softvér je na vzostupe. Pomáha mu umelá inteligencia

Z pohľadu kybernetickej bezpečnosti dominujú vo svete ransomvérové útoky zamerané na vydieranie, hacktivizmus a umelá inteligencia.

24. januára 2024

Hokej z nemožného uhla

Pozrite sa na experiment s kamerou Axis, ktorú na štadióne zamrazili do ľadu

Ľad, oheň a vibrácie – to je len zopár príkladov náročných podmienok, ktorým musia kamerové systémy čeliť. Spoločnosť Axis Communications, líder v oblasti sieťového videa, v novom experimente predviedla ako jej kamera dokáže zvládať takmer čokoľvek – napríklad aj keď je zamrazená do vnútra ľadu na hokejovom štadióne. Vďaka tomu zachytila doteraz nevídaný záber.

16. januára 2024

ASUS nanovo definuje hranice výkonu revolučnými prémiovými produktmi, ktoré sprevádzajú nové udržateľné riešenia a umelá inteligencia

Novinky od Asus ore rok 2024

ASUS predstavil najnovšie inovácie a produkty na konferencii In Search of Incredible: Transcendence na CES 2024

11. januára 2024

Terapia hudbou

Hudba ako kľúč k ukladaniu spomienok

Vedci z Kalifornskej univerzity zistili, ako dokáže hudba ovplyvňovať emócie. Terapia hudbou by mohla pomôcť ľuďom s posttraumatickou stresovou poruchou aj ľuďom, ktorí majú problémy s pamäťou.

11. januára 2024

Až 2 týždne na jedno nabitie

Huawei Watch GT 4

Štýlové a výkonné smart hodinky, s ktorými zabudnete, kde je nabíjačka

3. januára 2024

Odporúčané

Náušnice? Nie, to sú revolučné slúchadlá Bose

Prvé kusy sú už na českom trhu exkluzívne vo vybraných predajniach a na e-shope iSTYLE.

16. februára 2024

Huawei FreeClip

Slúchadlá do každého ucha

V Huawei vyvinuli slúchadlá, ktoré skvele padnú do každého ucha. Na rozdiel od klasických slúchadiel sa totiž nevkladajú do uší, ale vďaka ergonomickému C-bridge designu držia na uchu pevne zvonku. Či už pri ich používaní sedíte za počítačom alebo cvičíte. Slúchadlá sú k dispozícii v dvoch štýlových farebných prevedeniach, v čiernej a fialovej farbe.

16. februára 2024

Inteligentné zásuvky Tapo P100M a Tapo P110M

Vylepšite si svoju domácnosť so šikovnými Wi-Fi zásuvkami Tapo

Chceli by ste začať s múdrou domácnosťou, ale neviete ako? Ideálna možnosť pre vstup do sveta internetu vecí sú múdre zásuvky. Ich cena sa pohybuje v rade nižších stoviek korún, a napriek tomu ponúka množstvo funkcií, ktoré môžete vyskúšať. Ako sami spoznáte, investícia do chytrého zariadenia sa môže rýchlo vrátiť napríklad v podobe usporenej energie. […]

7. februára 2024

8 hodín nepretržitého počúvania.

Slúchadlá FreeClip od Huawei

Inovatívny dizajn, vylepšený zvukový zážitok a potláčanie okolitého hluku

30. januára 2024

Nové kamery Tapo toho ale vedia oveľa viac

Strážte si každý kút vašej domácnosti aj za tmy

Nové domáce Wi-Fi kamery Tapo C212, ktoré disponuje ethernetovým portom a Tapo C211, prvá Tapo kamera v čiernej farbe, v sebe ukrývajú osvedčené funkcie zabezpečenia, ale ponúkajú aj ďalšie vychytávky, ktoré oceníte v každodenných situáciách.

23. novembra 2023

Výnimočnou osobnosťou vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík

Piaty ročník ESET Science Award pozná laureátky a laureátov ocenenia.

Medzinárodná komisia na čele s nobelistom Michelom Mayorom vybrala na základe komplexného hodnotiaceho procesu tohtoročné laureátky a laureátov ocenenia ESET Science Award. Laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík, laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov je Matej Baláž a laureátkou v kategórii Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania sa stala Daniela Ostatníková. Vo […]

13. októbra 2023

Prístroje jednoducho ovládate z jedného miesta.

Spravujte domácnosť múdro

Produkty chytrej domácnosti nás obklopujú čoraz viac a dokážu nám významne uľahčiť každodenný život. Aké by teda vo vašej domácnosti nemali chýbať? Tu sú tri tipy, čo ušetria čas, peniaze aj starosti.

6. septembra 2023

Mimoriadne tenký dizajn

Spoločnosť Samsung Electronics predstavuje 98″ QLED TV

Super veľká obrazovka optimalizovaná pre váš domov

 

4. júla 2023

Najmenší a najľahší RF objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou

Zachyťte vzácne momenty na cestách s Canon EOS R100 a objektívom RF 28mm F2.8 STM  

EOS R100 je vybavený 24,1-megapixelovým APS-C snímačom, ktorý je niekoľkokrát väčší ako ten, ktorý sa nachádza v špičkových smartfónoch a poskytuje značný posun v kvalite obrazu a videa.

4. júla 2023

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023