Inteligentná kompresia videa

Obmedzte úložisko a nie kvalitu!

Za posledných 10 rokov sme boli svedkami toho, že monitorovacie kamery poskytujú stále lepšiu kvalitu obrazu. Dnešné bezpečnostné kamery dokážu ponúkať videá s úžasne detailným rozlíšením pri vysokých snímkových frekvenciách. Technológia širokého dynamického rozsahu (WDR) umožňuje dnešným kamerám zachytávať detailné snímky aj v scénach so zložitým svetlom, zatiaľ čo pokročilé obrazové snímače umožňujú farebné video […]

Autor
Dátum zverejnenia 7. novembra 2023
Obsahuje nasledovné témy

Za posledných 10 rokov sme boli svedkami toho, že monitorovacie kamery poskytujú stále lepšiu kvalitu obrazu. Dnešné bezpečnostné kamery dokážu ponúkať videá s úžasne detailným rozlíšením pri vysokých snímkových frekvenciách. Technológia širokého dynamického rozsahu (WDR) umožňuje dnešným kamerám zachytávať detailné snímky aj v scénach so zložitým svetlom, zatiaľ čo pokročilé obrazové snímače umožňujú farebné video vo vysokom rozlíšení aj v extrémnych podmienkach s nízkym osvetlením.

Tieto pokroky v technológiách nevyhnutne zvyšujú aj množstvo vytvorených dát, a tým aj požiadavky na šírku pásma siete a ukladanie údajov. Inteligentné kompresné metódy môžu byť použité na zníženie bitovej rýchlosti o 50% alebo aj viac. Zásadnou otázkou však je, ktorých 50 % stratiť! Nemá zmysel investovať do vysokokvalitných video monitorovacích kamier, ak dôjde k strate dôležitých detailov pri znížení bitovej rýchlosti na uľahčenie prenosu cez sieť alebo na zníženie potrebnej úložnej kapacity.

Riešením spoločnosti Axis na inteligentnú kompresiu videa je Zipstream, technológia vyvinutá v roku 2015 a odvtedy neustále aktualizovaná a zdokonaľovaná. Dynamicky kontroluje videozáznam, zaznamenáva kritické detaily vo vysokom rozlíšení a pri plnej snímkovej frekvencii, pričom výrazne znižuje bitovú rýchlosť pre časti videa, ktoré nie sú podstatné.

Zachyťte veci, na ktorých záleží, a komprimujte veci, na ktorých nezáleží

Ak sa sledovaná scéna nikdy nezmenila, kameru možno raz nakonfigurovať tak, aby poskytovala najlepšie výsledky pri optimálnej úrovni kompresie obrazu. Ide však o nereálny scenár. Od prázdnej hotelovej haly uprostred noci až po železničnú stanicu počas dopravnej špičky; do vstupnej haly nákupného centra pred Vianocami do kancelárie cez víkend, každá situácia sa takmer neustále mení. Je preto nevyhnutné mať monitorovací kamerový systém s flexibilitou na prispôsobenie sa týmto prostrediam, optimalizujúci kvalitu obrazu aj bitovú rýchlosť, zachytávajúci forenznú úroveň detailov, keď je to potrebné, a vyhýbanie sa obdobiam nahrávania „ničoty s vysokým rozlíšením“.

Zoberme si napríklad prázdnu hotelovú halu v skorých ranných hodinách. Aj keď sa toho v tom čase deje veľmi málo, kamery môžu stále nahrávať vo vysokom rozlíšení pri plnej snímkovej frekvencii, pričom využívajú značnú šírku pásma a úložný priestor. V takejto situácii Zipstream komprimuje najmenej dôležité dáta (v tomto prípade takmer všetko!) – výrazne znižuje bitovú rýchlosť, v niektorých prípadoch takmer na nulu, pričom kamera stále poskytuje neustály dohľad.

Dokonca aj v situáciách, keď je veľké množstvo pohybu – ako napríklad pri rušnom vstupe do nákupného centra počas vianočných nákupov – inteligentná kompresia dynamicky prezerá video v reálnom čase, komprimuje statické časti obrazu s nízkou hodnotou pri zachovaní rozlíšenia najkritickejších detailov.

Nie je vždy jednoduché optimalizovať technológiu inteligentnej kompresie videa tak, aby zariadenia zachytávali to, na čom záleží, a komprimovali to, čo nie je dôležité. V súčasnosti existujú sofistikované technológie, ktoré ponúkajú intuitívnejšiu optimalizáciu, vďaka ktorej je možné rýchlejšie a jednoduchšie šetriť úložný priestor bez kompromisov v kvalite záznamu. Napríklad Zipstream teraz prichádza s voliteľnou funkciou výberu profilu jedným kliknutím „Profil úložiska“, ktorá automaticky vyberie najvhodnejšie nastavenia kódovania a kompresie na zlepšenie úspory bitovej rýchlosti a ľahšiu konfiguráciu.

Inteligentná kompresia videa

Keďže kvalita monitorovacích kamier sa takmer exponenciálne zlepšuje, inteligentná kompresia videa sa rýchlo zmenila z „peknej možnosti“ na absolútne nevyhnutnú: bez nej budú nároky na prenos a ukladanie dát takmer nemožné podporovať. S tým prichádza riziko straty detailov kritických pre vyšetrovanie alebo neschopnosti uchovávať zaznamenané zábery dostatočne dlho na úplnú a komplexnú analýzu. Bolo by nanajvýš iróniou, keby kvalita sledovacích kamier viedla k tak vysokým nárokom na dáta, že by si ich výhody mohol dovoliť len málokto.

zdroj: www.canex.sk / Axis Communications

Najnovšie

Hudba a varenie

Harmónia nielen pre vaše chuťové poháriky

Varenie je rituál, pri ktorom môžete nielen zdokonaľovať svoje umenie, ale aj nájsť pokoj a odreagovanie. Hľadáte ten správny soundtrack k vareniu? Hudba môže mať významný dopad na atmosféru v kuchyni a dokonca aj na chuť vašich jedál. Perfektná melódia do vašej kuchyne Varenie a hudba sú ako soľ a čierne korenie – dokonalo sa dopĺňajú. […]

16. februára 2024

Spoločnosť Epson ako prvá uviedla na trh základnú DTG tlačiareň s bielym atramentom na potlač tmavého textilu  

DTG tlačiareň s bielym atramentom na potlač tmavého textilu

Základná DTG tlačiareň Epson SC-F1000 je prvá, ktorá poskytuje nadšencom, maloobchodníkom a malým podnikom cenovo dostupný spôsob tlače vysoko kvalitných obrázkov na tmavý textil

30. januára 2024

Stále sa zlepšujúci výkon

AGON by AOC predstavuje ďalší krok v hernej evolúcii

AOC GAMING 24G4X a 27G4X debutujú so 180 Hz a novým odvážnym dizajnom

30. januára 2024

Pokročilé funkcie, 4MPx a 10× zoom

Cenovo dostupná PTZ kamera Axis na použitie v interiéri aj v exteriéri

Spoločnosť Axis Communications uvádza novú cenovo dostupnú a flexibilnú otočnú kameru AXIS M5526-E, ktorá je kompatibilná so všetkými PTZ úchytmi Axis a hodí sa na inštaláciu ako do interiéru, tak aj do exteriéru. Kamera ponúka pokročilú analytiku s hlbokým učením a tiež skvelú kvalitu obrazu vo vysokom rozlíšení s veľkým optickým priblížením.

25. januára 2024

Nový rok je príležitosťou začať žiť zdravší a plnohodnotnejší život.

Zdravý životný štýl na dosah ruky aj vďaka týmto aplikáciám

Ak aj vy práve v týchto dňoch rozmýšľate, že zdravý životný štýl jednoducho nie je nič pre vás, vedzte, že jediné, čo vás udrží na správnej ceste, je motivácia.

24. januára 2024

Najrozšírenejším malvérom na Slovensku bol Tofsee

Vydieračský softvér je na vzostupe. Pomáha mu umelá inteligencia

Z pohľadu kybernetickej bezpečnosti dominujú vo svete ransomvérové útoky zamerané na vydieranie, hacktivizmus a umelá inteligencia.

24. januára 2024

Hokej z nemožného uhla

Pozrite sa na experiment s kamerou Axis, ktorú na štadióne zamrazili do ľadu

Ľad, oheň a vibrácie – to je len zopár príkladov náročných podmienok, ktorým musia kamerové systémy čeliť. Spoločnosť Axis Communications, líder v oblasti sieťového videa, v novom experimente predviedla ako jej kamera dokáže zvládať takmer čokoľvek – napríklad aj keď je zamrazená do vnútra ľadu na hokejovom štadióne. Vďaka tomu zachytila doteraz nevídaný záber.

16. januára 2024

ASUS nanovo definuje hranice výkonu revolučnými prémiovými produktmi, ktoré sprevádzajú nové udržateľné riešenia a umelá inteligencia

Novinky od Asus ore rok 2024

ASUS predstavil najnovšie inovácie a produkty na konferencii In Search of Incredible: Transcendence na CES 2024

11. januára 2024

Terapia hudbou

Hudba ako kľúč k ukladaniu spomienok

Vedci z Kalifornskej univerzity zistili, ako dokáže hudba ovplyvňovať emócie. Terapia hudbou by mohla pomôcť ľuďom s posttraumatickou stresovou poruchou aj ľuďom, ktorí majú problémy s pamäťou.

11. januára 2024

Až 2 týždne na jedno nabitie

Huawei Watch GT 4

Štýlové a výkonné smart hodinky, s ktorými zabudnete, kde je nabíjačka

3. januára 2024

Odporúčané

Nové zážitky s umelou inteligenciou

Najnovší prototyp OPPO Air Glass 3

OPPO predstavuje nové okuliare pre asistovanú realitu Air Glass 3 a ďalšie technologické inovácie

2. marca 2024

Náušnice? Nie, to sú revolučné slúchadlá Bose

Prvé kusy sú už na českom trhu exkluzívne vo vybraných predajniach a na e-shope iSTYLE.

16. februára 2024

Huawei FreeClip

Slúchadlá do každého ucha

V Huawei vyvinuli slúchadlá, ktoré skvele padnú do každého ucha. Na rozdiel od klasických slúchadiel sa totiž nevkladajú do uší, ale vďaka ergonomickému C-bridge designu držia na uchu pevne zvonku. Či už pri ich používaní sedíte za počítačom alebo cvičíte. Slúchadlá sú k dispozícii v dvoch štýlových farebných prevedeniach, v čiernej a fialovej farbe.

16. februára 2024

Inteligentné zásuvky Tapo P100M a Tapo P110M

Vylepšite si svoju domácnosť so šikovnými Wi-Fi zásuvkami Tapo

Chceli by ste začať s múdrou domácnosťou, ale neviete ako? Ideálna možnosť pre vstup do sveta internetu vecí sú múdre zásuvky. Ich cena sa pohybuje v rade nižších stoviek korún, a napriek tomu ponúka množstvo funkcií, ktoré môžete vyskúšať. Ako sami spoznáte, investícia do chytrého zariadenia sa môže rýchlo vrátiť napríklad v podobe usporenej energie. […]

7. februára 2024

8 hodín nepretržitého počúvania.

Slúchadlá FreeClip od Huawei

Inovatívny dizajn, vylepšený zvukový zážitok a potláčanie okolitého hluku

30. januára 2024

Nové kamery Tapo toho ale vedia oveľa viac

Strážte si každý kút vašej domácnosti aj za tmy

Nové domáce Wi-Fi kamery Tapo C212, ktoré disponuje ethernetovým portom a Tapo C211, prvá Tapo kamera v čiernej farbe, v sebe ukrývajú osvedčené funkcie zabezpečenia, ale ponúkajú aj ďalšie vychytávky, ktoré oceníte v každodenných situáciách.

23. novembra 2023

Výnimočnou osobnosťou vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík

Piaty ročník ESET Science Award pozná laureátky a laureátov ocenenia.

Medzinárodná komisia na čele s nobelistom Michelom Mayorom vybrala na základe komplexného hodnotiaceho procesu tohtoročné laureátky a laureátov ocenenia ESET Science Award. Laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík, laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov je Matej Baláž a laureátkou v kategórii Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania sa stala Daniela Ostatníková. Vo […]

13. októbra 2023

Prístroje jednoducho ovládate z jedného miesta.

Spravujte domácnosť múdro

Produkty chytrej domácnosti nás obklopujú čoraz viac a dokážu nám významne uľahčiť každodenný život. Aké by teda vo vašej domácnosti nemali chýbať? Tu sú tri tipy, čo ušetria čas, peniaze aj starosti.

6. septembra 2023

Mimoriadne tenký dizajn

Spoločnosť Samsung Electronics predstavuje 98″ QLED TV

Super veľká obrazovka optimalizovaná pre váš domov

 

4. júla 2023

Najmenší a najľahší RF objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou

Zachyťte vzácne momenty na cestách s Canon EOS R100 a objektívom RF 28mm F2.8 STM  

EOS R100 je vybavený 24,1-megapixelovým APS-C snímačom, ktorý je niekoľkokrát väčší ako ten, ktorý sa nachádza v špičkových smartfónoch a poskytuje značný posun v kvalite obrazu a videa.

4. júla 2023