Čo znamená byť človekom vo svete umelej inteligencie?

Očakávame, že umelá inteligencia „zachráni alebo zničí“ svet. Je však naozaj v hlavnej úlohe?

Umelá inteligencia (AI) dnes dokáže pracovať vo vede, vytvoriť umelecké dielo, esej do školy, ale aj nahradiť náš spoločenský život. Otázkou tak ostáva: „V čom vlastne bude rozdiel medzi človekom a strojom?“ ChatGPT, GPT-3, Midjurney, DALL-E2 či Stable Diffusion. To je len malý zoznam nástrojov využívajúcich generatívnu AI a už asi každý z nás vyskúšal (alebo pravidelne používa) minimálne […]

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 4. mája 2023
Obsahuje nasledovné témy

Umelá inteligencia (AI) dnes dokáže pracovať vo vede, vytvoriť umelecké dielo, esej do školy, ale aj nahradiť náš spoločenský život. Otázkou tak ostáva: „V čom vlastne bude rozdiel medzi človekom a strojom?“

ChatGPT, GPT-3, Midjurney, DALL-E2 či Stable Diffusion. To je len malý zoznam nástrojov využívajúcich generatívnu AI a už asi každý z nás vyskúšal (alebo pravidelne používa) minimálne jeden z nich. Nesporným faktom je však aj to, že ich využívanie dnes poriadne máva aj našimi emóciami a uvedomujeme si, že AI v budúcnosti doslova zmení pravidlá hry. Názorovo sa však nestretávame v tom, či bude dobrá alebo zlá. U niekoho je to radosť a nadšenie z nových objavov, u iných ľudí zase strach z hrozieb. Do ktorej kategórie sa radíte vy?

Či už sa radíte do jedného alebo druhého tábora, jedno je isté! Všetci si kladieme otázku: „Ako je možné, že AI do našich životov vstúpila tak rýchlo aj napriek tomu, že ešte donedávna sme ju považovali za sci-fi?“. Jedným z dôvodov je, že ju môžeme používať bez akýchkoľvek predchádzajúcich skúseností. Dokáže za pár sekúnd vygenerovať text na rôzne témy, úryvok z Hamleta prepracovať na štýl amerického rapera či prepísať zložité matematické úlohy tak, že ich pochopí aj 7-ročné dieťa. Preto nie je prekvapujúce ani to, že práve ChatGPT bol minulý rok vyhlásený za najpôsobivejší technologický počin roku 2022 (a to vyšiel len v novembri a už za týždeň mal viac ako milión používateľov). ZASLÚŽENE! Otázkou však ostáva: „Zničí nás naša vlastná vynaliezavosť?“

To dnes nikto nevie. Musíme si však uvedomiť aj to, že AI nie je len o počítačoch, ktoré vedia bravúrne zahrať partičku šachu. A ak sa pozrieme takých 40 rokov do minulosti, nenájdeme v nej internet, počítače ani mobily. Zároveň, dnes akosi zabúdame na to, že po nástupe týchto technológií sme sa s AI začali stretávať takmer ihneď a ani sme si to neuvedomovali: pri počúvaní hudby pomocou hlasového asistenta alebo algoritmov aktuálnych trendov, nastavovaní parametrov pri fotení mobilom, plánovaní najrýchlejších ciest pri šoférovaní či filtrovaní spamov v mailoch.

Prečo teda denne riešime to, že z AI by sme mali mať strach a na pozore musíme byť aj pri zmenách v jej chovaní? Áno, hrozby tu sú a nemali by sme pred nimi zatvárať oči. Nezabúdajme ale na to, aký strach sme mali aj pri nástupe internetu. Zároveň, nenechajme sa zmiasť emóciami a uvedomme si, že AI nie je živý tvor a je závislá na niečom, o čom sa už tak často nehovorí. A TO SME MY, ĽUDIA!

Áno, zo vzťahu AI a človeka môže vzniknúť horor. A nie, nie je na tom nič pritiahnuté za vlasy! Odpovedzte si najprv na týchto pár otázok. Obávate sa, že vám vezme prácu? Máte strach, že vo svete podporí nenávisť a vypustí do neho veľa dezinformácií? Alebo naozaj predpovedáte budúcnosť AI v duchu hororu M3GAN?

Nech už ste odpovedali akokoľvek, nezabúdajte, že AI je na nás závislá a len vďaka našej práci bude môcť poskytovať kvalitnejšie a presnejšie výsledky. Je teda len na nás, ako táto „sci-fi dráma“ dopadne. Báť by sme sa nemali AI, ale samých seba, keďže AI je vo veľkej miere založená na rozpoznávaní nových vzorcov v kope dát. Tie porovnáva s tými, ktoré už pozná. Prečo to nefunguje dokonale? Na predstavu je skvelý príklad s kľúčom. Modelu AI pri tréningu nestačí dať obrázok kľúča a metadáta pod označením „kľúč“. Veľakrát je potrebné do detailu prepracovať aj samotné dáta.

Biznis modely pracujúce s údajmi tu máme už dlho a tiež fungujú vďaka ľuďom. Poznáte Amazon Mechanical Turk? Je to jedna z najpoužívanejších platforiem, ktorá umožňuje zadať takúto prácu „virtuálnej pracovnej sile“. V praxi to funguje tak, že človek pre AI len definuje úlohy, poskytne údaje a priradí ich do skupiny zdrojov vyhľadávania. Suma sumárum, typickou prácou takýchto ľudí je napr. označovanie údajov, prezeranie obrázkov či kreslenie ohraničujúcich polí obrázka či dokumentov v častiach, ktoré sú stredobodom ich záujmu. Predstavte si auto po zrážke. Pri havárii má konkrétne poškodené časti a AI ich dokáže rozpoznať. Ďalším príkladom môžu byť ľudia počúvajúci zvukové nahrávky z „inteligentného repráku“ a zlepšujú presnosť prepisu od AI. To však nie je všetko!

Počuli ste už o „človeku v slučke? Takto sa označuje vyššie opísaná ľudská práca: prezeranie, komentovanie či označovanie údajov. Ďalšou úlohou človeka v slučke je však aj zlepšiť reakcie generatívnych modelov AI (ako je aj ChatGPT). Aj napriek tomu, že dnešné AI modely už vedia celkom presne identifikovať (ne)povolený obsah, nie vždy sa im to podarí.

Ak má AI pochybnosti, obsah predloží človeku a ten rozhodne o jeho prijatí/odmietnutí. Čo je však na tom najzaujímavejšie? Na rozhodovanie má človek len minútu, veľakrát ešte menej. A zároveň, aj na to, aby AI rozoznal obsah vhodný na takúto kontrolu, musí byť najprv človekom dobre vyškolený. Aký je teda rozdiel medzi ChatGPT a sociálnymi sieťami? Pri ChatGPT je toto celé súčasťou modelového tréningu, pričom sociálne médiá sa spoliehajú na moderovanie ľuďmi a ich kontrolu v reálnom čase. Časy sa však menia a v dnešnom technologickom svete sa začínajú meniť aj naše komunikačné zvyklosti. V minulosti sme využívali technológie hlavne na komunikáciu medzi sebou. Dnes už komunikujeme s technológiou samotnou. A navyše, na vysokej dorozumievacej úrovni!

Modely, ako je aj ChatGPT, sú trénované na obrovskom množstve údajov z webu. Bohužiaľ, nevyhnú sa tak ani obsahu z jeho najtemnejších zákutí. Nasávajú aj „múdrosti“, ktoré by sme z netu najradšej vymazali: obsah plný rasizmu, osočovania, zaujatosti, násilia, sexizmu či dezinformácií. Nemotajme si medové motúze popod nos: riziko, že AI vygeneruje takýto obsah je veľké. A o to viac aj z toho dôvodu, že generatívne modely AI sa učia a fungujú BEZ ĽUDSKEJ ASISTENCIE. Teda nie až tak úplne!

Vyhnúť sa takýmto scenárom vďaka človeku sa chce dokonca aj ChatGPT. A niet sa čo diviť, keďže ľudská reč je nejednoznačná. Len si predstavte, koľko výrazov má dvojaký význam, prípadne sú závislé od konkrétneho kontextu. Bez nášho vysvetlenia to AI nemá šancu zvládnuť. V OpenAI pri ChatGPT na toto mysleli a ľudia tu mali dôležitú úlohu už pri modelovom tréningu. Kontrolovali a určovali obsah porušujúci pravidlá tak, aby ho mohli zo systému odstrániť.

Čo dodať? Inteligenciu strojov vieme rozvíjať len my ľudia. Mali by sme však robiť všetko preto, aby sa z nás nestala civilizácia, ktorá bude viac prihliadať na rozvoj inteligencie AI ako na inteligenciu ľudí. Dnes to totiž vyzerá tak, že v tomto „súboji“ vedú stroje. Dúfame, že AI objaví liek na rakovinu, pričom si neuvedomujeme, že ho mohol už dávno vynájsť jeden z miliárd ľudí, ktorému sa nedostalo kvalitného vzdelania. Myslíme si, že nedokážeme zvrátiť náš negatívny vplyv na životné prostredie, tak sa na to vykašleme, postavíme raketu, odletíme na Mars a na Zem sa vykašleme. Majme aj naďalej vysoké ambície, pracujme na vedeckých projektoch a objavovujme. Pre ľudstvo to má nevyčísliteľnú hodnotu. Robme to však zodpovedne a nezabudnime na to, že neurónové siete počítačov nie sú (a nikdy nebudú) dôležitejšie ako neuróny nás ľudí. A to je presne to, na čo potrebujeme myslieť. A ak na túto podstatnú vec nebudeme v tomto technologickom svete zabúdať a s AI si vytvoríme zdravý a harmonický vzťah, hororová dráma z neho určite nevznikne.

Je to len o našom prístupe. Takúto harmóniu našla aj mladá slovenská firma InoCloud. Tej sa podarilo vyvinúť a ďalej rozvíjať pokročilú dátovú platformu s vlastným softwarom a hardwarom . Je vhodná napríklad pre tréning algoritmov autonómneho riadenia, virtuálnych asistentov či veľkých dátových modelov pre vysokovýkonné výpočty pre najnovšie technológie v oblasti AI či simulácií vo vede a výskume.


Autor článku: Tomáš Meliško
CEO InoCloud

 

 

 

 

Najnovšie

Hudba a varenie

Harmónia nielen pre vaše chuťové poháriky

Varenie je rituál, pri ktorom môžete nielen zdokonaľovať svoje umenie, ale aj nájsť pokoj a odreagovanie. Hľadáte ten správny soundtrack k vareniu? Hudba môže mať významný dopad na atmosféru v kuchyni a dokonca aj na chuť vašich jedál. Perfektná melódia do vašej kuchyne Varenie a hudba sú ako soľ a čierne korenie – dokonalo sa dopĺňajú. […]

16. februára 2024

Spoločnosť Epson ako prvá uviedla na trh základnú DTG tlačiareň s bielym atramentom na potlač tmavého textilu  

DTG tlačiareň s bielym atramentom na potlač tmavého textilu

Základná DTG tlačiareň Epson SC-F1000 je prvá, ktorá poskytuje nadšencom, maloobchodníkom a malým podnikom cenovo dostupný spôsob tlače vysoko kvalitných obrázkov na tmavý textil

30. januára 2024

Stále sa zlepšujúci výkon

AGON by AOC predstavuje ďalší krok v hernej evolúcii

AOC GAMING 24G4X a 27G4X debutujú so 180 Hz a novým odvážnym dizajnom

30. januára 2024

Pokročilé funkcie, 4MPx a 10× zoom

Cenovo dostupná PTZ kamera Axis na použitie v interiéri aj v exteriéri

Spoločnosť Axis Communications uvádza novú cenovo dostupnú a flexibilnú otočnú kameru AXIS M5526-E, ktorá je kompatibilná so všetkými PTZ úchytmi Axis a hodí sa na inštaláciu ako do interiéru, tak aj do exteriéru. Kamera ponúka pokročilú analytiku s hlbokým učením a tiež skvelú kvalitu obrazu vo vysokom rozlíšení s veľkým optickým priblížením.

25. januára 2024

Nový rok je príležitosťou začať žiť zdravší a plnohodnotnejší život.

Zdravý životný štýl na dosah ruky aj vďaka týmto aplikáciám

Ak aj vy práve v týchto dňoch rozmýšľate, že zdravý životný štýl jednoducho nie je nič pre vás, vedzte, že jediné, čo vás udrží na správnej ceste, je motivácia.

24. januára 2024

Najrozšírenejším malvérom na Slovensku bol Tofsee

Vydieračský softvér je na vzostupe. Pomáha mu umelá inteligencia

Z pohľadu kybernetickej bezpečnosti dominujú vo svete ransomvérové útoky zamerané na vydieranie, hacktivizmus a umelá inteligencia.

24. januára 2024

Hokej z nemožného uhla

Pozrite sa na experiment s kamerou Axis, ktorú na štadióne zamrazili do ľadu

Ľad, oheň a vibrácie – to je len zopár príkladov náročných podmienok, ktorým musia kamerové systémy čeliť. Spoločnosť Axis Communications, líder v oblasti sieťového videa, v novom experimente predviedla ako jej kamera dokáže zvládať takmer čokoľvek – napríklad aj keď je zamrazená do vnútra ľadu na hokejovom štadióne. Vďaka tomu zachytila doteraz nevídaný záber.

16. januára 2024

ASUS nanovo definuje hranice výkonu revolučnými prémiovými produktmi, ktoré sprevádzajú nové udržateľné riešenia a umelá inteligencia

Novinky od Asus ore rok 2024

ASUS predstavil najnovšie inovácie a produkty na konferencii In Search of Incredible: Transcendence na CES 2024

11. januára 2024

Terapia hudbou

Hudba ako kľúč k ukladaniu spomienok

Vedci z Kalifornskej univerzity zistili, ako dokáže hudba ovplyvňovať emócie. Terapia hudbou by mohla pomôcť ľuďom s posttraumatickou stresovou poruchou aj ľuďom, ktorí majú problémy s pamäťou.

11. januára 2024

Až 2 týždne na jedno nabitie

Huawei Watch GT 4

Štýlové a výkonné smart hodinky, s ktorými zabudnete, kde je nabíjačka

3. januára 2024

Odporúčané

Náušnice? Nie, to sú revolučné slúchadlá Bose

Prvé kusy sú už na českom trhu exkluzívne vo vybraných predajniach a na e-shope iSTYLE.

16. februára 2024

Huawei FreeClip

Slúchadlá do každého ucha

V Huawei vyvinuli slúchadlá, ktoré skvele padnú do každého ucha. Na rozdiel od klasických slúchadiel sa totiž nevkladajú do uší, ale vďaka ergonomickému C-bridge designu držia na uchu pevne zvonku. Či už pri ich používaní sedíte za počítačom alebo cvičíte. Slúchadlá sú k dispozícii v dvoch štýlových farebných prevedeniach, v čiernej a fialovej farbe.

16. februára 2024

Inteligentné zásuvky Tapo P100M a Tapo P110M

Vylepšite si svoju domácnosť so šikovnými Wi-Fi zásuvkami Tapo

Chceli by ste začať s múdrou domácnosťou, ale neviete ako? Ideálna možnosť pre vstup do sveta internetu vecí sú múdre zásuvky. Ich cena sa pohybuje v rade nižších stoviek korún, a napriek tomu ponúka množstvo funkcií, ktoré môžete vyskúšať. Ako sami spoznáte, investícia do chytrého zariadenia sa môže rýchlo vrátiť napríklad v podobe usporenej energie. […]

7. februára 2024

8 hodín nepretržitého počúvania.

Slúchadlá FreeClip od Huawei

Inovatívny dizajn, vylepšený zvukový zážitok a potláčanie okolitého hluku

30. januára 2024

Nové kamery Tapo toho ale vedia oveľa viac

Strážte si každý kút vašej domácnosti aj za tmy

Nové domáce Wi-Fi kamery Tapo C212, ktoré disponuje ethernetovým portom a Tapo C211, prvá Tapo kamera v čiernej farbe, v sebe ukrývajú osvedčené funkcie zabezpečenia, ale ponúkajú aj ďalšie vychytávky, ktoré oceníte v každodenných situáciách.

23. novembra 2023

Výnimočnou osobnosťou vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík

Piaty ročník ESET Science Award pozná laureátky a laureátov ocenenia.

Medzinárodná komisia na čele s nobelistom Michelom Mayorom vybrala na základe komplexného hodnotiaceho procesu tohtoročné laureátky a laureátov ocenenia ESET Science Award. Laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík, laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov je Matej Baláž a laureátkou v kategórii Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania sa stala Daniela Ostatníková. Vo […]

13. októbra 2023

Prístroje jednoducho ovládate z jedného miesta.

Spravujte domácnosť múdro

Produkty chytrej domácnosti nás obklopujú čoraz viac a dokážu nám významne uľahčiť každodenný život. Aké by teda vo vašej domácnosti nemali chýbať? Tu sú tri tipy, čo ušetria čas, peniaze aj starosti.

6. septembra 2023

Mimoriadne tenký dizajn

Spoločnosť Samsung Electronics predstavuje 98″ QLED TV

Super veľká obrazovka optimalizovaná pre váš domov

 

4. júla 2023

Najmenší a najľahší RF objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou

Zachyťte vzácne momenty na cestách s Canon EOS R100 a objektívom RF 28mm F2.8 STM  

EOS R100 je vybavený 24,1-megapixelovým APS-C snímačom, ktorý je niekoľkokrát väčší ako ten, ktorý sa nachádza v špičkových smartfónoch a poskytuje značný posun v kvalite obrazu a videa.

4. júla 2023

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023