Čo znamená byť človekom vo svete umelej inteligencie?

Očakávame, že umelá inteligencia „zachráni alebo zničí“ svet. Je však naozaj v hlavnej úlohe?

Umelá inteligencia (AI) dnes dokáže pracovať vo vede, vytvoriť umelecké dielo, esej do školy, ale aj nahradiť náš spoločenský život. Otázkou tak ostáva: „V čom vlastne bude rozdiel medzi človekom a strojom?“ ChatGPT, GPT-3, Midjurney, DALL-E2 či Stable Diffusion. To je len malý zoznam nástrojov využívajúcich generatívnu AI a už asi každý z nás vyskúšal (alebo pravidelne používa) minimálne […]

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 4. mája 2023
Obsahuje nasledovné témy

Umelá inteligencia (AI) dnes dokáže pracovať vo vede, vytvoriť umelecké dielo, esej do školy, ale aj nahradiť náš spoločenský život. Otázkou tak ostáva: „V čom vlastne bude rozdiel medzi človekom a strojom?“

ChatGPT, GPT-3, Midjurney, DALL-E2 či Stable Diffusion. To je len malý zoznam nástrojov využívajúcich generatívnu AI a už asi každý z nás vyskúšal (alebo pravidelne používa) minimálne jeden z nich. Nesporným faktom je však aj to, že ich využívanie dnes poriadne máva aj našimi emóciami a uvedomujeme si, že AI v budúcnosti doslova zmení pravidlá hry. Názorovo sa však nestretávame v tom, či bude dobrá alebo zlá. U niekoho je to radosť a nadšenie z nových objavov, u iných ľudí zase strach z hrozieb. Do ktorej kategórie sa radíte vy?

Či už sa radíte do jedného alebo druhého tábora, jedno je isté! Všetci si kladieme otázku: „Ako je možné, že AI do našich životov vstúpila tak rýchlo aj napriek tomu, že ešte donedávna sme ju považovali za sci-fi?“. Jedným z dôvodov je, že ju môžeme používať bez akýchkoľvek predchádzajúcich skúseností. Dokáže za pár sekúnd vygenerovať text na rôzne témy, úryvok z Hamleta prepracovať na štýl amerického rapera či prepísať zložité matematické úlohy tak, že ich pochopí aj 7-ročné dieťa. Preto nie je prekvapujúce ani to, že práve ChatGPT bol minulý rok vyhlásený za najpôsobivejší technologický počin roku 2022 (a to vyšiel len v novembri a už za týždeň mal viac ako milión používateľov). ZASLÚŽENE! Otázkou však ostáva: „Zničí nás naša vlastná vynaliezavosť?“

To dnes nikto nevie. Musíme si však uvedomiť aj to, že AI nie je len o počítačoch, ktoré vedia bravúrne zahrať partičku šachu. A ak sa pozrieme takých 40 rokov do minulosti, nenájdeme v nej internet, počítače ani mobily. Zároveň, dnes akosi zabúdame na to, že po nástupe týchto technológií sme sa s AI začali stretávať takmer ihneď a ani sme si to neuvedomovali: pri počúvaní hudby pomocou hlasového asistenta alebo algoritmov aktuálnych trendov, nastavovaní parametrov pri fotení mobilom, plánovaní najrýchlejších ciest pri šoférovaní či filtrovaní spamov v mailoch.

Prečo teda denne riešime to, že z AI by sme mali mať strach a na pozore musíme byť aj pri zmenách v jej chovaní? Áno, hrozby tu sú a nemali by sme pred nimi zatvárať oči. Nezabúdajme ale na to, aký strach sme mali aj pri nástupe internetu. Zároveň, nenechajme sa zmiasť emóciami a uvedomme si, že AI nie je živý tvor a je závislá na niečom, o čom sa už tak často nehovorí. A TO SME MY, ĽUDIA!

Áno, zo vzťahu AI a človeka môže vzniknúť horor. A nie, nie je na tom nič pritiahnuté za vlasy! Odpovedzte si najprv na týchto pár otázok. Obávate sa, že vám vezme prácu? Máte strach, že vo svete podporí nenávisť a vypustí do neho veľa dezinformácií? Alebo naozaj predpovedáte budúcnosť AI v duchu hororu M3GAN?

Nech už ste odpovedali akokoľvek, nezabúdajte, že AI je na nás závislá a len vďaka našej práci bude môcť poskytovať kvalitnejšie a presnejšie výsledky. Je teda len na nás, ako táto „sci-fi dráma“ dopadne. Báť by sme sa nemali AI, ale samých seba, keďže AI je vo veľkej miere založená na rozpoznávaní nových vzorcov v kope dát. Tie porovnáva s tými, ktoré už pozná. Prečo to nefunguje dokonale? Na predstavu je skvelý príklad s kľúčom. Modelu AI pri tréningu nestačí dať obrázok kľúča a metadáta pod označením „kľúč“. Veľakrát je potrebné do detailu prepracovať aj samotné dáta.

Biznis modely pracujúce s údajmi tu máme už dlho a tiež fungujú vďaka ľuďom. Poznáte Amazon Mechanical Turk? Je to jedna z najpoužívanejších platforiem, ktorá umožňuje zadať takúto prácu „virtuálnej pracovnej sile“. V praxi to funguje tak, že človek pre AI len definuje úlohy, poskytne údaje a priradí ich do skupiny zdrojov vyhľadávania. Suma sumárum, typickou prácou takýchto ľudí je napr. označovanie údajov, prezeranie obrázkov či kreslenie ohraničujúcich polí obrázka či dokumentov v častiach, ktoré sú stredobodom ich záujmu. Predstavte si auto po zrážke. Pri havárii má konkrétne poškodené časti a AI ich dokáže rozpoznať. Ďalším príkladom môžu byť ľudia počúvajúci zvukové nahrávky z „inteligentného repráku“ a zlepšujú presnosť prepisu od AI. To však nie je všetko!

Počuli ste už o „človeku v slučke? Takto sa označuje vyššie opísaná ľudská práca: prezeranie, komentovanie či označovanie údajov. Ďalšou úlohou človeka v slučke je však aj zlepšiť reakcie generatívnych modelov AI (ako je aj ChatGPT). Aj napriek tomu, že dnešné AI modely už vedia celkom presne identifikovať (ne)povolený obsah, nie vždy sa im to podarí.

Ak má AI pochybnosti, obsah predloží človeku a ten rozhodne o jeho prijatí/odmietnutí. Čo je však na tom najzaujímavejšie? Na rozhodovanie má človek len minútu, veľakrát ešte menej. A zároveň, aj na to, aby AI rozoznal obsah vhodný na takúto kontrolu, musí byť najprv človekom dobre vyškolený. Aký je teda rozdiel medzi ChatGPT a sociálnymi sieťami? Pri ChatGPT je toto celé súčasťou modelového tréningu, pričom sociálne médiá sa spoliehajú na moderovanie ľuďmi a ich kontrolu v reálnom čase. Časy sa však menia a v dnešnom technologickom svete sa začínajú meniť aj naše komunikačné zvyklosti. V minulosti sme využívali technológie hlavne na komunikáciu medzi sebou. Dnes už komunikujeme s technológiou samotnou. A navyše, na vysokej dorozumievacej úrovni!

Modely, ako je aj ChatGPT, sú trénované na obrovskom množstve údajov z webu. Bohužiaľ, nevyhnú sa tak ani obsahu z jeho najtemnejších zákutí. Nasávajú aj „múdrosti“, ktoré by sme z netu najradšej vymazali: obsah plný rasizmu, osočovania, zaujatosti, násilia, sexizmu či dezinformácií. Nemotajme si medové motúze popod nos: riziko, že AI vygeneruje takýto obsah je veľké. A o to viac aj z toho dôvodu, že generatívne modely AI sa učia a fungujú BEZ ĽUDSKEJ ASISTENCIE. Teda nie až tak úplne!

Vyhnúť sa takýmto scenárom vďaka človeku sa chce dokonca aj ChatGPT. A niet sa čo diviť, keďže ľudská reč je nejednoznačná. Len si predstavte, koľko výrazov má dvojaký význam, prípadne sú závislé od konkrétneho kontextu. Bez nášho vysvetlenia to AI nemá šancu zvládnuť. V OpenAI pri ChatGPT na toto mysleli a ľudia tu mali dôležitú úlohu už pri modelovom tréningu. Kontrolovali a určovali obsah porušujúci pravidlá tak, aby ho mohli zo systému odstrániť.

Čo dodať? Inteligenciu strojov vieme rozvíjať len my ľudia. Mali by sme však robiť všetko preto, aby sa z nás nestala civilizácia, ktorá bude viac prihliadať na rozvoj inteligencie AI ako na inteligenciu ľudí. Dnes to totiž vyzerá tak, že v tomto „súboji“ vedú stroje. Dúfame, že AI objaví liek na rakovinu, pričom si neuvedomujeme, že ho mohol už dávno vynájsť jeden z miliárd ľudí, ktorému sa nedostalo kvalitného vzdelania. Myslíme si, že nedokážeme zvrátiť náš negatívny vplyv na životné prostredie, tak sa na to vykašleme, postavíme raketu, odletíme na Mars a na Zem sa vykašleme. Majme aj naďalej vysoké ambície, pracujme na vedeckých projektoch a objavovujme. Pre ľudstvo to má nevyčísliteľnú hodnotu. Robme to však zodpovedne a nezabudnime na to, že neurónové siete počítačov nie sú (a nikdy nebudú) dôležitejšie ako neuróny nás ľudí. A to je presne to, na čo potrebujeme myslieť. A ak na túto podstatnú vec nebudeme v tomto technologickom svete zabúdať a s AI si vytvoríme zdravý a harmonický vzťah, hororová dráma z neho určite nevznikne.

Je to len o našom prístupe. Takúto harmóniu našla aj mladá slovenská firma InoCloud. Tej sa podarilo vyvinúť a ďalej rozvíjať pokročilú dátovú platformu s vlastným softwarom a hardwarom . Je vhodná napríklad pre tréning algoritmov autonómneho riadenia, virtuálnych asistentov či veľkých dátových modelov pre vysokovýkonné výpočty pre najnovšie technológie v oblasti AI či simulácií vo vede a výskume.


Autor článku: Tomáš Meliško
CEO InoCloud

 

 

 

 

Najnovšie

Koľko hejtu je na slovenskom Facebooku?

Iniciatíva #bezhejtu

Iniciatíva #bezhejtu bude odstraňovať nenávistné komentáre z internetu. Na slovenskom Facebooku je ich viac ako 15 %

17. mája 2023

Čo znamená byť človekom vo svete umelej inteligencie?

Očakávame, že umelá inteligencia „zachráni alebo zničí“ svet. Je však naozaj v hlavnej úlohe?

Umelá inteligencia (AI) dnes dokáže pracovať vo vede, vytvoriť umelecké dielo, esej do školy, ale aj nahradiť náš spoločenský život. Otázkou tak ostáva: „V čom vlastne bude rozdiel medzi človekom a strojom?“ ChatGPT, GPT-3, Midjurney, DALL-E2 či Stable Diffusion. To je len malý zoznam nástrojov využívajúcich generatívnu AI a už asi každý z nás vyskúšal (alebo pravidelne používa) minimálne […]

4. mája 2023

ušetria čas na inštalácii, údržbe aj prevádzke

Axis má nové kopulovité kamery s funkciou PTRZ

Spoločnosť Axis Communications predstavuje dve nové špičkové kopulovité kamery AXIS Q3626-VE a AXIS Q3628-VE, ktoré ponúkajú cenovo výhodnú inštaláciu a podporu pokročilej analýzy založenej na hlbokom učení. Nové fixné kopule sú vybavené jedinečnými funkciami otáčania / nakláňania / rolovania a priblíženia obrazu (PTRZ – pan/tilt/roll/zoom), ktoré umožňujú kedykoľvek na diaľku zmeniť nastavenia záberu. Tieto kamery […]

27. apríla 2023

McDonald´s

Inovatívny služba ojednávok v McDonald´s

Nová služba MyOrder vám umožní objednať si svoje obľúbené jedlo z McDonald’s ešte pred vkročením do reštaurácie

25. apríla 2023

AXIS Body Worn Live

Umožňuje v reálnom čase streamovať video z osobných kamier Axis

Spoločnosť Axis Communications uvádza na trh službu AXIS Body Worn Live, ktorá slúži na živé streamovanie dát v podobe videa, zvuku a metadát z nositeľných kamier Axis. AXIS Body Worn Live podporuje informované rozhodovanie operátorov na základe živého prenosu a v teréne pre samotných nositeľov kamier zaistí vyššiu bezpečnosť.

21. apríla 2023

Upgrade je EKOnomický a EKOlogický

22. apríl – Deň Zeme a správny čas na upgrade

Počuli ste už o dôležitom sviatku, ktorý sa každoročne koná 22. apríla na celom svete, aby upozornil na potrebu chrániť našu planétu pred znečistením, klimatickou zmenou a stratou biodiverzity? Je najväčším environmentálnym podujatím, do ktorého sa každoročne zapojí viac ako miliarda ľudí.

21. apríla 2023

s pomocou teplotného senzora

Na hodinkách radu Galaxy Watch5 je teraz možné sledovať menštruačný cyklus

Spoločnosť Samsung Electronics oznámila, že súčasťou funkcie Cycle Tracking (sledovanie menštruačného cyklu) bude naďalej aj meranie teploty pokožky. Používateľky hodiniek Galaxy Watch5 a Galaxy Watch5 Pro tak môžu pohodlne získať podstatne podrobnejšie informácie o svojom menštruačnom cykle a celkovom zdraví. Funkcia bude postupne k dispozícii prostredníctvom aktualizácie aplikácie Samsung Health v Južnej Kórei, v Spojených štátoch a v 30 krajinách v Európe, vrátane […]

20. apríla 2023

…s dvoma produktovými tipmi v rôznych cenových kategóriách…

Päť tipov na výber slúchadiel na šport

Patríte medzi aktívnych ľudí, ktorí s nástupom jari vybiehajú na outdoorové bežecké trasy? Alebo sa práve vo fitku pripravujete na letnú plavkovú sezónu? Takmer pri všetkých individuálnych športoch pomáha hudba prekonať vyčerpanie, chytiť druhý dych a docieliť vyššie výkony. K tomu je potrebné správne zvoliť nielen playlist, ale aj slúchadlá. Tu nájdete niekoľko konkrétnych tipov na výber slúchadiel vhodných pre šport.

7. apríla 2023

Spite ako v bavlnke

Ako zlepšiť spánkový režim? Pomôžu moderné technológie

Priemerný človek prespí približne jednu tretinu svojho života, čo je okolo 26 rokov. To znamená, že bez spánku jednoducho nevieme existovať.

7. apríla 2023

To najlepšie vo svojej lige

Huawei WATCH Ultimate

Huawei uvádza na slovenský trh smart hodinky WATCH Ultimate s luxusným dizajnom a prémiovými funkciami

7. apríla 2023

Odporúčané

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023

Ako vyberať komponenty

Ako na nový počítač?

Každý hráč vie, že novšie hry majú vysoké nároky na hardvér na ktorom bežia, zvlášť keď si ich chcete vychutnať naozaj naplno. Z toho vyplýva, že herný počítač je potrebné raz za niekoľko rokov vymeniť za novší a výkonnejší. Niekedy stačí upgradovať vybrané komponenty (zväčšiť pamäť RAM, disk alebo vymeniť grafickú kartu), inokedy je potrebný […]

15. februára 2023

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022
TEST

POROVNÁVACÍ TEST

Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

Medzi 4K a Full HD rozlíšením je podstatný rozdiel, ale rozhodne dnes neplatí, že za polovičnú cenu dostanete len polovičnú kvalitu.

17. októbra 2022
TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

12. októbra 2022

Výhody štandardu Wi-Fi 6

Späť do školy: Preraďte rýchlosť na Wi-Fi 6

Komplexné portfólio sieťových riešení na prechod na Wi-Fi 6 má vo svojej ponuke spoločnosť TP-Link.

29. augusta 2022