…s dvoma produktovými tipmi v rôznych cenových kategóriách…

Päť tipov na výber slúchadiel na šport

Patríte medzi aktívnych ľudí, ktorí s nástupom jari vybiehajú na outdoorové bežecké trasy? Alebo sa práve vo fitku pripravujete na letnú plavkovú sezónu? Takmer pri všetkých individuálnych športoch pomáha hudba prekonať vyčerpanie, chytiť druhý dych a docieliť vyššie výkony. K tomu je potrebné správne zvoliť nielen playlist, ale aj slúchadlá. Tu nájdete niekoľko konkrétnych tipov na výber slúchadiel vhodných pre šport.

Autor
Dátum zverejnenia 7. apríla 2023
Obsahuje nasledovné témy

Pevné uchytenie v ušiach
Pokiaľ budete mať pocit, že sa slúchadlá pri behu uvoľňujú a každú minútu ich budete zastrkávať späť do uší, nebude pre vás motiváciou žiadna hudba. A to nehovoríme o situácii, keď naozaj vypadnú. Pravidlo číslo jedna teda znie: slúchadlá musia v ušiach držať pevne aj pri behu a otrasoch. Na šport sa každopádne hodí najviac špunty – malé slúchadlá zakončené silikónovými koncovkami. Poobzerajte sa po takých, ktoré majú rozšírený spôsob uchytenia do uší. Niektoré z nich, ako napríklad Energy Earphones Sport 1+, to riešia pomocou prvkov vedených okolo uší podobne ako obrúčky okuliarov. Iné využívajú na to, aby sa do ušnice doslova zaskrutkovala, doplnkové silikónové koncovky. Týmto smerom sa vydávajú napríklad Bose QuietComfort Earbuds II – slúchadlá často označované ako model s najlepším potlačením zvukov z okolia vôbec (ANC).

Kvalitný zvuk = lepšia motivácia
Kvalita zvuku hrá pri slúchadlách kľúčovú úlohu. Predstavte si rozdiel v počúvaní svojej obľúbenej pesničky zo špičkového reproduktora alebo zo malého rádia. A navyše, intenzita zážitku z počúvania hudby má pri športe priamy vplyv na motivačný efekt. O precíznosti reprodukcie bohužiaľ nepovie nič moc technické parametre. Kvalita je samozrejme otázkou osobných priorít a nárokov, avšak všeobecne platí, že hudbu budete najlepšie vnímať, keď bude reprodukcia všetkých frekvencií vyrovnaná av nahrávke budete počuť všetko, čo do nej dali jej tvorcovia. Príliš „prebasované“ slúchadlá môžu znieť na prvý pohľad pôsobivo, ale ich zvuk čoskoro omrzí. Dobré je siahnuť po overenej značke, pozrieť sa na dôveryhodné recenzie, alebo úplne najlepšie – slúchadlá si vyskúšať. Ideálna je tiež možnosť porovnania zvuku slúchadiel rôznych cenových kategórií. Faktom je, že cena drahších značkových slúchadiel je spravidla opodstatnená kvalitou. A práve pri malých slúchadlách do uší, ktoré obsahujú miniatúrne reproduktory, je rozdiel v kvalite reprodukcie výraznejší ako pri veľkých modeloch.

Bezdrôtové modely sú pohodlnejšie, ale môžu sa vybiť
Rebríček popularity vedú dnes jednoznačne bezdrôtové slúchadlá. Na trhu sú buď v prevedení „true wireless“ alebo s krátkym káblom spájajúcim za krkom pravú a ľavú časť. Voľba je čisto na vás, avšak komfortnejším riešením sú absolútne bezdrôtové modely. Používate slúchadlá počas dňa a po návrate z práce si chcete zabehať? Potom je pre vás dôležitým parametrom ich výdrž na batérie a možnosti rýchleho nabitia. Dobré je, keď vydrží hlasno hrať bez dobíjania aspoň 6 hodín, ako napríklad spomínaná Bose QC Earbuds II (aj so zapnutým systémom ANC).

ANC áno alebo nie?
Aktívne potlačenie okolitých ruchov je vynikajúca vec, ktorá pomáha vytvoriť aj na rušnej ulici vynikajúce podmienky na počúvanie av kancelárii pomáha vďaka izolovaniu nežiaducich zvukov v sústredení. Pri vonkajšom behu môže ale ANC spôsobiť „prepočutie“ prechádzajúceho auta alebo cyklistu. Pre outdoorový šport sú preto vhodnejšie slúchadlá, ktoré umožňujú vnímať aspoň do určitej miery okolie. Buď také, ktoré ANC nemajú, prípadne ho dokážu regulovať, vypnúť alebo ešte lepšie slúchadlá ponúkajúce transparentný režim umožňujúci dočasné vpustenie zvukov zvonku do uší (to sa hodí aj pri komunikácii s ľuďmi bez nutnosti skladania slúchadiel). Posledne menované sú najuniverzálnejšie.

Zamerajte sa na odolnosť
Čomu by ste mali venovať pozornosť, je odolnosť a kvalita. Podobne ako je kvalitné  prevíjanie elektromotorov – aj tu treba brať zreteľ na kvalitu. Pri športe sa totiž budete potiť a keď budete behať vonku, môže začať pršať (a nie málo). K reproduktorom ani k elektronike slúchadiel sa ani v týchto prípadoch nesmie dostať ani kvapka vody. Pokiaľ sa to stane, „neodídu“ väčšinou hneď, ale zanechá to na nich negatívne následky. Pri väčšine slúchadiel býva uvedená hodnota ich odolnosti, ktorú určuje stupnica „IP“. Chcete sa v nej orientovať? Za písmenami „IP“ by mali byť uvedené dve číslice – prvá označuje stupeň ochrany proti vniknutiu pevných častíc (piesok, špina, jemný prach) a druhá určuje odolnosť voči vode. Niekedy je jedna z číslic nahradená písmenom „X“, čo znamená, že produkt nebol v tejto kategórii testovaný. Tu je zjednodušené vysvetlenie vodeodolnosti:

IPX0:                     Produkt není voděodolný.
IPX1 – IPX4:        Produkt může být vystaven padajícím kapkám vody, případně i stříkající vodě (dle stupně).
IPX5 – IPX6:        Produkt odolá proudu nízkého či vysokého tlaku vody. Lze ho považovat za „voděodolný“.
IPX7 – IPX8:        Produkt vydrží dočasné ponoření do vody, je „vodotěsný“.
IPX9:                     Při ponoření odolá produkt vysokému tlaku vody.

Produktové tipy sluchátek vhodných na sport:

Levná sluchátka – Energy Sistem Earphones Sport 1+ Bluetooth (399 Kč)
Designově i cenově atraktivní sportovní bezdrátová sluchátka Energy Sistem Earphones Bluetooth Sport 1+ jsou osazena výkonnými 13mm reproduktory a jejich baterie jim dává dostatek energie až na 8 hodin provozu na jedno nabití. K telefonu se připojují pomocí s Bluetooth 5.1 a kvalitní vestavěný mikrofon umožňuje i funkci handsfree hovorů. Sluchátka vydrží postříkání vodou a díky systému Secure-Fit zahrnujícímu měkké silikonové koncovky a speciální „obroučky“ nevypadnou z uší ani při běhu v terénu. Na trhu jsou ve třech barvách – černé, bílé a „ocean“.

To nejlepší – Bose QuietComfort Earbuds II (7 690 Kč)
Sluchátka pro ty, kteří chtějí nejen po zvukové stránce to nejlepší. QC Earbuds II je nejnovější generace absolutně bezdrátových sluchátek Bose s excelentní reprodukcí i provedením, individuální optimalizací reprodukce pro každé ucho a podle mnoha recenzí nejlepším aktivním potlačením okolních ruchů (ANC) na světě – jeho úroveň lze plynule upravovat a ANC nabízí i transparentní mód Aware. Sluchátka si vždy při nasazení změří akustické vlastnosti zvukovodu konkrétního ucha a přizpůsobí jim reprodukci. Vynikají jedinečnou kvalitou zvuku i handsfree hovorů v rušném prostředí a nabízí odolnost vůči vodě IPX4. Každý „špunt“ váží méně než 7 gramů, na jedno nabití hrají sluchátka až 6 hodin a baterie vestavěná v pouzdře připojitelném přes USB-C umožňuje jejich další trojnásobné dobití. Velmi pevné, a přitom pohodlné uchycení v uších i při aktivním sportu zajišťuje systém dvou samostatných silikonových částí – koncovek do uší a pásku, pomocí kterého se sluchátka „zašroubují“ do ušního boltce. S využitím aplikace Bose Music lze otestovat optimální utěsnění v uších a správný výběr koncovek, což přispívá k lepšímu zvuku i ANC.

 

Najnovšie

Koľko hejtu je na slovenskom Facebooku?

Iniciatíva #bezhejtu

Iniciatíva #bezhejtu bude odstraňovať nenávistné komentáre z internetu. Na slovenskom Facebooku je ich viac ako 15 %

17. mája 2023

Čo znamená byť človekom vo svete umelej inteligencie?

Očakávame, že umelá inteligencia „zachráni alebo zničí“ svet. Je však naozaj v hlavnej úlohe?

Umelá inteligencia (AI) dnes dokáže pracovať vo vede, vytvoriť umelecké dielo, esej do školy, ale aj nahradiť náš spoločenský život. Otázkou tak ostáva: „V čom vlastne bude rozdiel medzi človekom a strojom?“

4. mája 2023

ušetria čas na inštalácii, údržbe aj prevádzke

Axis má nové kopulovité kamery s funkciou PTRZ

Spoločnosť Axis Communications predstavuje dve nové špičkové kopulovité kamery AXIS Q3626-VE a AXIS Q3628-VE, ktoré ponúkajú cenovo výhodnú inštaláciu a podporu pokročilej analýzy založenej na hlbokom učení. Nové fixné kopule sú vybavené jedinečnými funkciami otáčania / nakláňania / rolovania a priblíženia obrazu (PTRZ – pan/tilt/roll/zoom), ktoré umožňujú kedykoľvek na diaľku zmeniť nastavenia záberu. Tieto kamery […]

27. apríla 2023

McDonald´s

Inovatívny služba ojednávok v McDonald´s

Nová služba MyOrder vám umožní objednať si svoje obľúbené jedlo z McDonald’s ešte pred vkročením do reštaurácie

25. apríla 2023

AXIS Body Worn Live

Umožňuje v reálnom čase streamovať video z osobných kamier Axis

Spoločnosť Axis Communications uvádza na trh službu AXIS Body Worn Live, ktorá slúži na živé streamovanie dát v podobe videa, zvuku a metadát z nositeľných kamier Axis. AXIS Body Worn Live podporuje informované rozhodovanie operátorov na základe živého prenosu a v teréne pre samotných nositeľov kamier zaistí vyššiu bezpečnosť.

21. apríla 2023

Upgrade je EKOnomický a EKOlogický

22. apríl – Deň Zeme a správny čas na upgrade

Počuli ste už o dôležitom sviatku, ktorý sa každoročne koná 22. apríla na celom svete, aby upozornil na potrebu chrániť našu planétu pred znečistením, klimatickou zmenou a stratou biodiverzity? Je najväčším environmentálnym podujatím, do ktorého sa každoročne zapojí viac ako miliarda ľudí.

21. apríla 2023

s pomocou teplotného senzora

Na hodinkách radu Galaxy Watch5 je teraz možné sledovať menštruačný cyklus

Spoločnosť Samsung Electronics oznámila, že súčasťou funkcie Cycle Tracking (sledovanie menštruačného cyklu) bude naďalej aj meranie teploty pokožky. Používateľky hodiniek Galaxy Watch5 a Galaxy Watch5 Pro tak môžu pohodlne získať podstatne podrobnejšie informácie o svojom menštruačnom cykle a celkovom zdraví. Funkcia bude postupne k dispozícii prostredníctvom aktualizácie aplikácie Samsung Health v Južnej Kórei, v Spojených štátoch a v 30 krajinách v Európe, vrátane […]

20. apríla 2023

…s dvoma produktovými tipmi v rôznych cenových kategóriách…

Päť tipov na výber slúchadiel na šport

Patríte medzi aktívnych ľudí, ktorí s nástupom jari vybiehajú na outdoorové bežecké trasy? Alebo sa práve vo fitku pripravujete na letnú plavkovú sezónu? Takmer pri všetkých individuálnych športoch pomáha hudba prekonať vyčerpanie, chytiť druhý dych a docieliť vyššie výkony. K tomu je potrebné správne zvoliť nielen playlist, ale aj slúchadlá. Tu nájdete niekoľko konkrétnych tipov na výber slúchadiel vhodných pre šport.

7. apríla 2023

Spite ako v bavlnke

Ako zlepšiť spánkový režim? Pomôžu moderné technológie

Priemerný človek prespí približne jednu tretinu svojho života, čo je okolo 26 rokov. To znamená, že bez spánku jednoducho nevieme existovať.

7. apríla 2023

To najlepšie vo svojej lige

Huawei WATCH Ultimate

Huawei uvádza na slovenský trh smart hodinky WATCH Ultimate s luxusným dizajnom a prémiovými funkciami

7. apríla 2023

Odporúčané

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023

Ako vyberať komponenty

Ako na nový počítač?

Každý hráč vie, že novšie hry majú vysoké nároky na hardvér na ktorom bežia, zvlášť keď si ich chcete vychutnať naozaj naplno. Z toho vyplýva, že herný počítač je potrebné raz za niekoľko rokov vymeniť za novší a výkonnejší. Niekedy stačí upgradovať vybrané komponenty (zväčšiť pamäť RAM, disk alebo vymeniť grafickú kartu), inokedy je potrebný […]

15. februára 2023

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022
TEST

POROVNÁVACÍ TEST

Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

Medzi 4K a Full HD rozlíšením je podstatný rozdiel, ale rozhodne dnes neplatí, že za polovičnú cenu dostanete len polovičnú kvalitu.

17. októbra 2022
TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

12. októbra 2022

Výhody štandardu Wi-Fi 6

Späť do školy: Preraďte rýchlosť na Wi-Fi 6

Komplexné portfólio sieťových riešení na prechod na Wi-Fi 6 má vo svojej ponuke spoločnosť TP-Link.

29. augusta 2022