Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov.

Najnovšie sme otestovali 27-palcový monitor s označením AOC Q27 V5C. Zo samotného označenia vyčítate azda len veľkosť uhlopriečky a to, že patrí do modelového radu V5. Tento modelový rad vyniká hneď niekoľkými typickými vlastnosťami, na ktoré sa pri výbere niektorého z týchto modelov môžete vždy spoľahnúť. Ide o dizajn s minimálnymi okrajmi okolo obrazovky (hovorí sa mu už bezrámový, hoci rám tam ešte je), vynikajúca kvalita obrazu (naozaj, slovom skvelá) a elegantné kovové stojany. Niektoré modely ponúkajú aj webkameru s podporou rozpoznávania tváre Windows Hello, my sme testovali verziu bez nej.

 

 

Rozbalenie, montáž a prvé spustenie

27 palcov je už celkom slušná uhlopriečka a zodpovedá tomu aj veľkosť balenia. Nie je to však nič, čo by ste nezvládli preniesť aj v rukách, len tá hmotnosť je kvôli pevnému kovovému stojanu o niečo vyššia. Rozbalenie z krabice je tradične pracnejšie, pretože monitor je dôsledne zabezpečený pred poškodením. Pri rozumnom prevážaní v aute teda nehrozí poškodenie obrazovky ani pri prejazde cez väčšie nerovnosti, monitor je pred mechanickými vplyvmi v bezpečí.

Následná montáž je veľmi jednoduchá, spojíte tri komponenty a je to. Stojan sa skladá z dvoch častí, ktoré sa spájajú pomocou priloženej skrutky – na jej skrutkovanie tentokrát potrebujete skrutkovač, ale je priložený v krabici. Hmotnosť monitora vrátane stojana je 6,55 kg.

Prvé zapnutie prebieha rovnako pri každom inom monitore – stačí ho pripojiť k počítaču alebo inému zariadeniu, hoci aj k mobilu.

Na zadnej stene pod hranou je jeden konektor HDMI 2.0, ďalej jeden konektor DisplayPort 1.4 a tiež USB-C 3.2 (DP alt mode, upstream, max. 65 W). Ten slúži na prenos zvuku a obrazu a funguje naozaj spoľahlivo. Audio výstup je štandardný 3,5 mm jack a nachádzame tu aj štyri plnoformátové USB konektory, tri označené modrou a štvrtý žltou farbou. Zatiaľ čo pri hernom monitore AOC C 27G2 ZU sme poukázali na to, že vzhľadom na malú hrúbku monitora je adaptér externý a umiestnený na napájacom kábli, v prípade tohto monitora je všetko pekne skryté priamo za obrazom. Pod stolom tak nebudete musieť mať čiernu plastovú krabičku s adaptérom, čo nesmierne oceňujeme.

V balení spolu s nabíjacím káblom s adaptérom nájdete aj HDMI kábel a kábel USB-C. Kábel pre DisplayPort chýba, ale kto ho ešte používa, ten má zrejme doma odložený vlastný. To, že výrobca do balenia pridal aj USB-C, veľmi oceňujeme, pretože sa takto vyhnete prípadným omylom pri jeho nákupe – je známe, že všetky USB-C káble nemajú rovnakú funkciu a tie so schopnosťou prenášať obraz sú drahšie.

 

Rozlíšenie, jemnosť obrazu, kvalita obrazu

Monitor AOC Q 27 V5 C využíva obrazovú technológiu IPS s podsvietením WLED, ktorú môžeme právom považovať za to lepšie, čo sa dnes na trhu vyskytuje. Je pravda, že čierna farba nie je reprodukovaná skutočnou čiernou, ale skôr tmavou šedou, no všetky ostatné vlastnosti sú už  priaznivé a z IPS vás nebudú bolieť oči.

Obnovovacia frekvencia je 75 Hz, odozva 4 ms, farebná hĺbka má 8 bitov a jas dosahuje 300 cd/m2. To sú všetko parametre zodpovedajúce cene. Prejavujú sa tak, že obraz je nádherne farebne sýty, prechody medzi farbami sú celkom plynulé, statický kontrast 1000:1 a dynamický kontrast 20M:1 pozýva na prácu s grafikou, ale aj k hraniu vizuálne náročnejších hier. Ak radi sledujete filmy vo vysokej kvalite, tento obraz bude na to dokonalý, pretože sa vyhýba akýmkoľvek neduhom typickým pre cenovo dostupnejšie monitory.

Pre väčšinu používateľov bude podstatnejšie, že obraz má rozlíšenie Quad HD, teda 2560×1440 pixelov, a pri pomere strán 16:9 má uhlopriečku 27 palcov (68,58 cm). Ak máte monitor položený na svojom pracovnom stole a ste od neho vzdialený menej ako jeden meter, budete mať dojem, že ide o gigantický obraz. Napokon, je to tak naozaj, veď takmer 70 centimetrov je už poriadny kus techniky. A to rozlíšenie je aj na takejto uhlopriečke tak jemné, že jednotlivé pixely budete rozlišovať iba pri detailnom blízkom pohľade.

Rozhodne oceňujeme antireflexný povrch obrazovky, ktorý rozširuje jeho využiteľnosť. Na tomto monitore môžete pokojne pracovať aj počas slnečného dňa a pritom na monitore stále vedieť čítať akýkoľvek obsah. Antireflexná vrstva si zaslúži pochvalu aj pre svoju vysokú účinnosť, pretože nie všetky monitory s takouto úpravou dosahujú rovnakých kvalít.

Napokon poukážme na široké pozorovacie uhly.  Podľa údajov výrobcu to má byť až 178° v každom smere, v realite to bude o niečo menej, ale určite ide o trhový nadpriemer.

Antireflexný povrch, ktorý naozaj funguje. Takto vyzerajú odlesky priamo proti slnečnému svetlu.

 

Funkcie monitora

Funkcie monitora môžeme rozdeliť na mechanické a softvérové.

Monitor zaberie na stole priestor 62×20 cm, výšku, sklon aj orientáciu si môžete podľa potreby prispôsobiť. Prechod z horizontálnej orientácie na vertikálnu nie je celkom triviálny, vyžaduje si naklonenie celej obrazovky, aby sa neodierala o stôl, ale na toto sa dá zvyknúť. Okrem základného stojana je možné monitor k PC pripevniť na stenu držiakom VESA. Samotný kovový stojan je však pekný kúsok techniky, ktorý s potešením necháte na stole a využijete ako odkladací priestor na mobil či slúchadlá.

 

Monitor má vstavané dva reproduktory, každý  s výkonom 3 W a potešia solídnou reprodukciou, ktorá prekoná priemerné aj trocha lepšie notebooky. Zvuk má pomerne výraznú basovú zložku, ale v obmedzenom rozsahu a celkovo zvuk pôsobí trocha plocho. Domnievame sa, že kto sa rozhodne pre takýto monitor, bude počítať aj s malou investíciou navyše do kvalitnejšieho ozvučenia.

Schopnosť prenášať zvuk aj obraz vo vysokom rozlíšení cez USB-C nachádza uplatnenie v každodennom živote. Ak máte smartfón alebo tablet s podporou prenosu obrazu cez USB-C, môžete ho razom zmeniť na hernú konzolu, filmový prehrávač alebo čokoľvek iné, čo práve potrebujete. Ak ste technicky zdatnejší používateľ a svoj powerphone chcete používať ako pracovnú stanicu, s týmto monitorom to pôjde. Príkladom je platforma DeX, ktorá v kombinácii Galaxy Note20 Ultra a AOC Q 27 V5 C funguje jednoducho skvele a hlavne bezproblémovo – pripojíte kábel a už to ide.

Určitou poistkou proti bolestiam očí a hlavy je aj funkcia Flicker-free, ktorá obmedzuje kmitanie obrazu. Dôležitou funkciou k herným počítačom je presná synchronizácia obrazu s grafickými kartami AMD, FreeSync. Vo výbave monitora je aj špeciálne menu Game Settings s režimom Game Mode, v ktorom môžete využiť inteligentné funkcie ako Shadow Control, Low Input Lag, Overdrive či Dial Point. Zamrzí jedine to, že menu je animované, čo trocha zdržuje pohyb v ňom.

Pre ďalšie špeciálne potreby je možné využiť funkciu Picture Boost, ktorá umožňuje zvýrazniť alebo stmaviť používateľom nastavený výrez obrazovky. Je zábavné čítať na internete komentáre ľudí, ktorí nerozumejú tejto funkcii a považujú ju za akési dodatočné vylepšenie obrazu. Táto funkcia v skutočnosti nachádza uplatnenie vo veľmi špecifických prípadoch, keď používateľ potrebuje mať jasnejšiu alebo tmavšiu iba časť obrazovky a nevie alebo nechce to riešiť dodatočným softvérom. My sme síce pre ňu uplatnenie nenašli, ale veľmi dobre si vieme predstaviť, že si takto bude grafik simulovať zobrazenie na dvoch rôznych monitoroch.

 

Zhrnutie recenzie AOC Q27 V5C

Na záver dodajme, že monitor nás natoľko presvedčil o svojich kvalitách, že sme sa rozhodli zadovážiť si ho aj k nám – ocenenie Tip redakcie pre monitor AOC Q27 V5C tak nadobúda na hodnote.

 

Čítajte aj ďalšie podobné články:

TEST

TEST/RECENZIA

Zakrivený monitor je nový ideál: AOC C27G2ZU (redakčný test)

Zakrivené monitory sú stále o niečo drahšie, no okrem výnimočnej estetiky majú aj doplnkové funkcie, ktoré využijete každý deň. A to aj vtedy, ak nie ste hráč či fanúšik filmového sci-fi.

10. mája 2021

Prenosný a dotykový 15,6 "model

AOC predstavuje nový monitor 16T2

AOC, špecialista na monitory, uvádza na trh nový prenosný dotykový monitor s USB-C pripojením.
Novinka má uhlopriečku 39,6 centimetra (15,6 „), IPS displej a rozlíšenie Full HD. Prostredníctvom dvoch portov USB-C (využívajúcich alternatívne režim DisplayPort) alebo portu HDMI, je možné ho jednoducho pripojiť k notebooku, stolnému počítaču alebo smartphonu.

14. októbra 2020
TEST

Recenzia

Absolútna špička. AOC G Line 2nd Gen (CU34G2X 34)

Úchvatný obraz je pri tejto cene samozrejmosť, no AOC zachádza oveľa ďalej a ponúka aj pokročilé funkcie pre náročných.

9. septembra 2020

AOC rozširuje základnú radu monitorov B2 o modely s elegantným a z troch strán bezrámčekovým dizajnom

Spoločnosť AOC predstavuje tri nové monitory zo základnej rady B2. Nové modely s uhlopriečkami 21,5 „(54,7 cm), 23,8“ (60,4 cm) a 27 „(68,6 cm) ponúka štýlové a z troch strán bezrámčekové prevedenie, Full HD rozlíšenie (1080p) aj podporu VESA montážou.

30. januára 2020
TEST

Test | Recenzia

AOC X24P1: IPS monitor za dve stovky je ideál na doma i do práce

Každý z nás pozerá na monitor počítača niekoľko hodín denne a je nesmierne dôležité vybrať si nielen ten s pekným, ale aj zdravým obrazom.

18. decembra 2019

Najnovšie

Hudba a varenie

Harmónia nielen pre vaše chuťové poháriky

Varenie je rituál, pri ktorom môžete nielen zdokonaľovať svoje umenie, ale aj nájsť pokoj a odreagovanie. Hľadáte ten správny soundtrack k vareniu? Hudba môže mať významný dopad na atmosféru v kuchyni a dokonca aj na chuť vašich jedál. Perfektná melódia do vašej kuchyne Varenie a hudba sú ako soľ a čierne korenie – dokonalo sa dopĺňajú. […]

16. februára 2024

Spoločnosť Epson ako prvá uviedla na trh základnú DTG tlačiareň s bielym atramentom na potlač tmavého textilu  

DTG tlačiareň s bielym atramentom na potlač tmavého textilu

Základná DTG tlačiareň Epson SC-F1000 je prvá, ktorá poskytuje nadšencom, maloobchodníkom a malým podnikom cenovo dostupný spôsob tlače vysoko kvalitných obrázkov na tmavý textil

30. januára 2024

Stále sa zlepšujúci výkon

AGON by AOC predstavuje ďalší krok v hernej evolúcii

AOC GAMING 24G4X a 27G4X debutujú so 180 Hz a novým odvážnym dizajnom

30. januára 2024

Pokročilé funkcie, 4MPx a 10× zoom

Cenovo dostupná PTZ kamera Axis na použitie v interiéri aj v exteriéri

Spoločnosť Axis Communications uvádza novú cenovo dostupnú a flexibilnú otočnú kameru AXIS M5526-E, ktorá je kompatibilná so všetkými PTZ úchytmi Axis a hodí sa na inštaláciu ako do interiéru, tak aj do exteriéru. Kamera ponúka pokročilú analytiku s hlbokým učením a tiež skvelú kvalitu obrazu vo vysokom rozlíšení s veľkým optickým priblížením.

25. januára 2024

Nový rok je príležitosťou začať žiť zdravší a plnohodnotnejší život.

Zdravý životný štýl na dosah ruky aj vďaka týmto aplikáciám

Ak aj vy práve v týchto dňoch rozmýšľate, že zdravý životný štýl jednoducho nie je nič pre vás, vedzte, že jediné, čo vás udrží na správnej ceste, je motivácia.

24. januára 2024

Najrozšírenejším malvérom na Slovensku bol Tofsee

Vydieračský softvér je na vzostupe. Pomáha mu umelá inteligencia

Z pohľadu kybernetickej bezpečnosti dominujú vo svete ransomvérové útoky zamerané na vydieranie, hacktivizmus a umelá inteligencia.

24. januára 2024

Hokej z nemožného uhla

Pozrite sa na experiment s kamerou Axis, ktorú na štadióne zamrazili do ľadu

Ľad, oheň a vibrácie – to je len zopár príkladov náročných podmienok, ktorým musia kamerové systémy čeliť. Spoločnosť Axis Communications, líder v oblasti sieťového videa, v novom experimente predviedla ako jej kamera dokáže zvládať takmer čokoľvek – napríklad aj keď je zamrazená do vnútra ľadu na hokejovom štadióne. Vďaka tomu zachytila doteraz nevídaný záber.

16. januára 2024

ASUS nanovo definuje hranice výkonu revolučnými prémiovými produktmi, ktoré sprevádzajú nové udržateľné riešenia a umelá inteligencia

Novinky od Asus ore rok 2024

ASUS predstavil najnovšie inovácie a produkty na konferencii In Search of Incredible: Transcendence na CES 2024

11. januára 2024

Terapia hudbou

Hudba ako kľúč k ukladaniu spomienok

Vedci z Kalifornskej univerzity zistili, ako dokáže hudba ovplyvňovať emócie. Terapia hudbou by mohla pomôcť ľuďom s posttraumatickou stresovou poruchou aj ľuďom, ktorí majú problémy s pamäťou.

11. januára 2024

Až 2 týždne na jedno nabitie

Huawei Watch GT 4

Štýlové a výkonné smart hodinky, s ktorými zabudnete, kde je nabíjačka

3. januára 2024

Odporúčané

Náušnice? Nie, to sú revolučné slúchadlá Bose

Prvé kusy sú už na českom trhu exkluzívne vo vybraných predajniach a na e-shope iSTYLE.

16. februára 2024

Huawei FreeClip

Slúchadlá do každého ucha

V Huawei vyvinuli slúchadlá, ktoré skvele padnú do každého ucha. Na rozdiel od klasických slúchadiel sa totiž nevkladajú do uší, ale vďaka ergonomickému C-bridge designu držia na uchu pevne zvonku. Či už pri ich používaní sedíte za počítačom alebo cvičíte. Slúchadlá sú k dispozícii v dvoch štýlových farebných prevedeniach, v čiernej a fialovej farbe.

16. februára 2024

Inteligentné zásuvky Tapo P100M a Tapo P110M

Vylepšite si svoju domácnosť so šikovnými Wi-Fi zásuvkami Tapo

Chceli by ste začať s múdrou domácnosťou, ale neviete ako? Ideálna možnosť pre vstup do sveta internetu vecí sú múdre zásuvky. Ich cena sa pohybuje v rade nižších stoviek korún, a napriek tomu ponúka množstvo funkcií, ktoré môžete vyskúšať. Ako sami spoznáte, investícia do chytrého zariadenia sa môže rýchlo vrátiť napríklad v podobe usporenej energie. […]

7. februára 2024

8 hodín nepretržitého počúvania.

Slúchadlá FreeClip od Huawei

Inovatívny dizajn, vylepšený zvukový zážitok a potláčanie okolitého hluku

30. januára 2024

Nové kamery Tapo toho ale vedia oveľa viac

Strážte si každý kút vašej domácnosti aj za tmy

Nové domáce Wi-Fi kamery Tapo C212, ktoré disponuje ethernetovým portom a Tapo C211, prvá Tapo kamera v čiernej farbe, v sebe ukrývajú osvedčené funkcie zabezpečenia, ale ponúkajú aj ďalšie vychytávky, ktoré oceníte v každodenných situáciách.

23. novembra 2023

Výnimočnou osobnosťou vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík

Piaty ročník ESET Science Award pozná laureátky a laureátov ocenenia.

Medzinárodná komisia na čele s nobelistom Michelom Mayorom vybrala na základe komplexného hodnotiaceho procesu tohtoročné laureátky a laureátov ocenenia ESET Science Award. Laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík, laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov je Matej Baláž a laureátkou v kategórii Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania sa stala Daniela Ostatníková. Vo […]

13. októbra 2023

Prístroje jednoducho ovládate z jedného miesta.

Spravujte domácnosť múdro

Produkty chytrej domácnosti nás obklopujú čoraz viac a dokážu nám významne uľahčiť každodenný život. Aké by teda vo vašej domácnosti nemali chýbať? Tu sú tri tipy, čo ušetria čas, peniaze aj starosti.

6. septembra 2023

Mimoriadne tenký dizajn

Spoločnosť Samsung Electronics predstavuje 98″ QLED TV

Super veľká obrazovka optimalizovaná pre váš domov

 

4. júla 2023

Najmenší a najľahší RF objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou

Zachyťte vzácne momenty na cestách s Canon EOS R100 a objektívom RF 28mm F2.8 STM  

EOS R100 je vybavený 24,1-megapixelovým APS-C snímačom, ktorý je niekoľkokrát väčší ako ten, ktorý sa nachádza v špičkových smartfónoch a poskytuje značný posun v kvalite obrazu a videa.

4. júla 2023

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023