Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov.

Najnovšie sme otestovali 27-palcový monitor s označením AOC Q27 V5C. Zo samotného označenia vyčítate azda len veľkosť uhlopriečky a to, že patrí do modelového radu V5. Tento modelový rad vyniká hneď niekoľkými typickými vlastnosťami, na ktoré sa pri výbere niektorého z týchto modelov môžete vždy spoľahnúť. Ide o dizajn s minimálnymi okrajmi okolo obrazovky (hovorí sa mu už bezrámový, hoci rám tam ešte je), vynikajúca kvalita obrazu (naozaj, slovom skvelá) a elegantné kovové stojany. Niektoré modely ponúkajú aj webkameru s podporou rozpoznávania tváre Windows Hello, my sme testovali verziu bez nej.

 

 

Rozbalenie, montáž a prvé spustenie

27 palcov je už celkom slušná uhlopriečka a zodpovedá tomu aj veľkosť balenia. Nie je to však nič, čo by ste nezvládli preniesť aj v rukách, len tá hmotnosť je kvôli pevnému kovovému stojanu o niečo vyššia. Rozbalenie z krabice je tradične pracnejšie, pretože monitor je dôsledne zabezpečený pred poškodením. Pri rozumnom prevážaní v aute teda nehrozí poškodenie obrazovky ani pri prejazde cez väčšie nerovnosti, monitor je pred mechanickými vplyvmi v bezpečí.

Následná montáž je veľmi jednoduchá, spojíte tri komponenty a je to. Stojan sa skladá z dvoch častí, ktoré sa spájajú pomocou priloženej skrutky – na jej skrutkovanie tentokrát potrebujete skrutkovač, ale je priložený v krabici. Hmotnosť monitora vrátane stojana je 6,55 kg.

Prvé zapnutie prebieha rovnako pri každom inom monitore – stačí ho pripojiť k počítaču alebo inému zariadeniu, hoci aj k mobilu.

Na zadnej stene pod hranou je jeden konektor HDMI 2.0, ďalej jeden konektor DisplayPort 1.4 a tiež USB-C 3.2 (DP alt mode, upstream, max. 65 W). Ten slúži na prenos zvuku a obrazu a funguje naozaj spoľahlivo. Audio výstup je štandardný 3,5 mm jack a nachádzame tu aj štyri plnoformátové USB konektory, tri označené modrou a štvrtý žltou farbou. Zatiaľ čo pri hernom monitore AOC C 27G2 ZU sme poukázali na to, že vzhľadom na malú hrúbku monitora je adaptér externý a umiestnený na napájacom kábli, v prípade tohto monitora je všetko pekne skryté priamo za obrazom. Pod stolom tak nebudete musieť mať čiernu plastovú krabičku s adaptérom, čo nesmierne oceňujeme.

V balení spolu s nabíjacím káblom s adaptérom nájdete aj HDMI kábel a kábel USB-C. Kábel pre DisplayPort chýba, ale kto ho ešte používa, ten má zrejme doma odložený vlastný. To, že výrobca do balenia pridal aj USB-C, veľmi oceňujeme, pretože sa takto vyhnete prípadným omylom pri jeho nákupe – je známe, že všetky USB-C káble nemajú rovnakú funkciu a tie so schopnosťou prenášať obraz sú drahšie.

 

Rozlíšenie, jemnosť obrazu, kvalita obrazu

Monitor AOC Q 27 V5 C využíva obrazovú technológiu IPS s podsvietením WLED, ktorú môžeme právom považovať za to lepšie, čo sa dnes na trhu vyskytuje. Je pravda, že čierna farba nie je reprodukovaná skutočnou čiernou, ale skôr tmavou šedou, no všetky ostatné vlastnosti sú už  priaznivé a z IPS vás nebudú bolieť oči.

Obnovovacia frekvencia je 75 Hz, odozva 4 ms, farebná hĺbka má 8 bitov a jas dosahuje 300 cd/m2. To sú všetko parametre zodpovedajúce cene. Prejavujú sa tak, že obraz je nádherne farebne sýty, prechody medzi farbami sú celkom plynulé, statický kontrast 1000:1 a dynamický kontrast 20M:1 pozýva na prácu s grafikou, ale aj k hraniu vizuálne náročnejších hier. Ak radi sledujete filmy vo vysokej kvalite, tento obraz bude na to dokonalý, pretože sa vyhýba akýmkoľvek neduhom typickým pre cenovo dostupnejšie monitory.

Pre väčšinu používateľov bude podstatnejšie, že obraz má rozlíšenie Quad HD, teda 2560×1440 pixelov, a pri pomere strán 16:9 má uhlopriečku 27 palcov (68,58 cm). Ak máte monitor položený na svojom pracovnom stole a ste od neho vzdialený menej ako jeden meter, budete mať dojem, že ide o gigantický obraz. Napokon, je to tak naozaj, veď takmer 70 centimetrov je už poriadny kus techniky. A to rozlíšenie je aj na takejto uhlopriečke tak jemné, že jednotlivé pixely budete rozlišovať iba pri detailnom blízkom pohľade.

Rozhodne oceňujeme antireflexný povrch obrazovky, ktorý rozširuje jeho využiteľnosť. Na tomto monitore môžete pokojne pracovať aj počas slnečného dňa a pritom na monitore stále vedieť čítať akýkoľvek obsah. Antireflexná vrstva si zaslúži pochvalu aj pre svoju vysokú účinnosť, pretože nie všetky monitory s takouto úpravou dosahujú rovnakých kvalít.

Napokon poukážme na široké pozorovacie uhly.  Podľa údajov výrobcu to má byť až 178° v každom smere, v realite to bude o niečo menej, ale určite ide o trhový nadpriemer.

Antireflexný povrch, ktorý naozaj funguje. Takto vyzerajú odlesky priamo proti slnečnému svetlu.

 

Funkcie monitora

Funkcie monitora môžeme rozdeliť na mechanické a softvérové.

Monitor zaberie na stole priestor 62×20 cm, výšku, sklon aj orientáciu si môžete podľa potreby prispôsobiť. Prechod z horizontálnej orientácie na vertikálnu nie je celkom triviálny, vyžaduje si naklonenie celej obrazovky, aby sa neodierala o stôl, ale na toto sa dá zvyknúť. Okrem základného stojana je možné monitor k PC pripevniť na stenu držiakom VESA. Samotný kovový stojan je však pekný kúsok techniky, ktorý s potešením necháte na stole a využijete ako odkladací priestor na mobil či slúchadlá.

 

Monitor má vstavané dva reproduktory, každý  s výkonom 3 W a potešia solídnou reprodukciou, ktorá prekoná priemerné aj trocha lepšie notebooky. Zvuk má pomerne výraznú basovú zložku, ale v obmedzenom rozsahu a celkovo zvuk pôsobí trocha plocho. Domnievame sa, že kto sa rozhodne pre takýto monitor, bude počítať aj s malou investíciou navyše do kvalitnejšieho ozvučenia.

Schopnosť prenášať zvuk aj obraz vo vysokom rozlíšení cez USB-C nachádza uplatnenie v každodennom živote. Ak máte smartfón alebo tablet s podporou prenosu obrazu cez USB-C, môžete ho razom zmeniť na hernú konzolu, filmový prehrávač alebo čokoľvek iné, čo práve potrebujete. Ak ste technicky zdatnejší používateľ a svoj powerphone chcete používať ako pracovnú stanicu, s týmto monitorom to pôjde. Príkladom je platforma DeX, ktorá v kombinácii Galaxy Note20 Ultra a AOC Q 27 V5 C funguje jednoducho skvele a hlavne bezproblémovo – pripojíte kábel a už to ide.

Určitou poistkou proti bolestiam očí a hlavy je aj funkcia Flicker-free, ktorá obmedzuje kmitanie obrazu. Dôležitou funkciou k herným počítačom je presná synchronizácia obrazu s grafickými kartami AMD, FreeSync. Vo výbave monitora je aj špeciálne menu Game Settings s režimom Game Mode, v ktorom môžete využiť inteligentné funkcie ako Shadow Control, Low Input Lag, Overdrive či Dial Point. Zamrzí jedine to, že menu je animované, čo trocha zdržuje pohyb v ňom.

Pre ďalšie špeciálne potreby je možné využiť funkciu Picture Boost, ktorá umožňuje zvýrazniť alebo stmaviť používateľom nastavený výrez obrazovky. Je zábavné čítať na internete komentáre ľudí, ktorí nerozumejú tejto funkcii a považujú ju za akési dodatočné vylepšenie obrazu. Táto funkcia v skutočnosti nachádza uplatnenie vo veľmi špecifických prípadoch, keď používateľ potrebuje mať jasnejšiu alebo tmavšiu iba časť obrazovky a nevie alebo nechce to riešiť dodatočným softvérom. My sme síce pre ňu uplatnenie nenašli, ale veľmi dobre si vieme predstaviť, že si takto bude grafik simulovať zobrazenie na dvoch rôznych monitoroch.

 

Zhrnutie recenzie AOC Q27 V5C

Na záver dodajme, že monitor nás natoľko presvedčil o svojich kvalitách, že sme sa rozhodli zadovážiť si ho aj k nám – ocenenie Tip redakcie pre monitor AOC Q27 V5C tak nadobúda na hodnote.

 

Čítajte aj ďalšie podobné články:

TEST

TEST/RECENZIA

Zakrivený monitor je nový ideál: AOC C27G2ZU (redakčný test)

Zakrivené monitory sú stále o niečo drahšie, no okrem výnimočnej estetiky majú aj doplnkové funkcie, ktoré využijete každý deň. A to aj vtedy, ak nie ste hráč či fanúšik filmového sci-fi.

10. mája 2021

Prenosný a dotykový 15,6 "model

AOC predstavuje nový monitor 16T2

AOC, špecialista na monitory, uvádza na trh nový prenosný dotykový monitor s USB-C pripojením.
Novinka má uhlopriečku 39,6 centimetra (15,6 „), IPS displej a rozlíšenie Full HD. Prostredníctvom dvoch portov USB-C (využívajúcich alternatívne režim DisplayPort) alebo portu HDMI, je možné ho jednoducho pripojiť k notebooku, stolnému počítaču alebo smartphonu.

14. októbra 2020
TEST

Recenzia

Absolútna špička. AOC G Line 2nd Gen (CU34G2X 34)

Úchvatný obraz je pri tejto cene samozrejmosť, no AOC zachádza oveľa ďalej a ponúka aj pokročilé funkcie pre náročných.

9. septembra 2020

AOC rozširuje základnú radu monitorov B2 o modely s elegantným a z troch strán bezrámčekovým dizajnom

Spoločnosť AOC predstavuje tri nové monitory zo základnej rady B2. Nové modely s uhlopriečkami 21,5 „(54,7 cm), 23,8“ (60,4 cm) a 27 „(68,6 cm) ponúka štýlové a z troch strán bezrámčekové prevedenie, Full HD rozlíšenie (1080p) aj podporu VESA montážou.

30. januára 2020
TEST

Test | Recenzia

AOC X24P1: IPS monitor za dve stovky je ideál na doma i do práce

Každý z nás pozerá na monitor počítača niekoľko hodín denne a je nesmierne dôležité vybrať si nielen ten s pekným, ale aj zdravým obrazom.

18. decembra 2019

Najnovšie

Profesionálne riešenie pre videokonferencie od Bose

Videobar VB-S vie nájsť hlasy a ostatné zvuky v miestnosti eliminovať

Elegantný Bose Videobar VB-S rieši najčastejšie problémy pri videokonferenciách a vďaka unikátnym technológiám zaisťuje čistý obraz aj zvuk, a to dokonca bez rušenia nežiaducimi zvukmi z miestnosti.

8. decembra 2022

Navrhnutý na dlhodobé používanie

Zenbook 17 Fold OLED

ASUS ohlásil predaj skladateľného notebooku Zenbook 17 Fold OLED na Slovensku

8. decembra 2022

Môžu pochváliť lepšou výdržou batérie

Najlepšie smart hodinky pre rok 2022

Ocenenie EISA za najlepšie smart hodinky pre rok 2022 – 2023 získavajú Huawei Watch GT 3 Pro

8. decembra 2022

Užite si každý tón bez rušenia vďaka Huawei FreeBuds Pro 2

Huawei FreeBuds Pro 2

Dokonalá kvalita hudby, hovory bez hluku z okolia a batéria, ktorá vás rozhodne nenechá v štichu. To všetko svojim užívateľom ponúka novinka na trhu, bezdrôtové slúchadlá Huawei FreeBuds Pro 2.

8. decembra 2022

Spoľahlivá batéria pre neprerušované hranie

4 dôvody, pre ktoré je Huawei nova Y70 skvelou voľbou pre mobilných hráčov

Účel smartfónu v dnešnej siaha omnoho ďalej, než je obyčajné volanie či esemeskovanie. Smart asistenti vo vreckách nám denne pomáhajú komunikovať, sledovať obľúbené relácie a filmy, zachytávať spomienky, počúvať hudbu a poskytujú možnosť zostať v spojení so svetom.

8. decembra 2022

Sprievodca najlepšími darčekmi pre hráčov od AGON by AOC

Čas dať trochu RGB na vianočný stromček

Hranie – lepšie vo vysokom rozlíšení, lepšie na veľkom plátne

8. decembra 2022

Dynabook rozširuje rad notebookov Satellite Pro C o dve nové zariadenia

Satellite Pro C40-K a notebook Satellite Pro C50-K s displejom s uhlopriečkou 15,6“.

Dynabook Europe GmbH predstavuje dva nové notebooky radu Satellite Pro C: 14“ prístroj Satellite Pro C40-K a notebook Satellite Pro C50-K s displejom s uhlopriečkou 15,6“.

8. decembra 2022

Tipy na darčeky – Vianoce 2022

Najzaujímavejšie slúchadlá – najlepšie potlačenie okolia či vyrovnanie následkov degradácie sluchu Bose QuietComfort Earbuds II – Slúchadlá s najlepším aktívnym potlačením okolia (ANC) Horúca novinka – nová generácia výnimočných slúchadiel legendárneho radu Bose QuietComfort. Slúchadlá si vždy pri nasadení zmerajú vlastnosti anatómie konkrétneho ucha a prispôsobia im reprodukciu. Okrem toho sú oceňované pre najlepšie potlačenie […]

8. decembra 2022

PPDS predstavila interaktívny displej Philips T-Line BDL3652T

Interaktívny displej Philips BDL3652T

Philips Professional Display Solutions (PPDS) rozširuje svoju ponuku o inovatívny interaktívny displej Philips BDL3652T patriaci do produktovej rady T-Line.

2. decembra 2022

Bose predstavuje Bose Music Amplifier

Bose Amplifier

centrum domáceho ozvučenia, ktoré prepojí svet digitálnej hudby aj zbierky tradičných hudobných nosičov

30. novembra 2022

Odporúčané

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022
TEST

POROVNÁVACÍ TEST

Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

Medzi 4K a Full HD rozlíšením je podstatný rozdiel, ale rozhodne dnes neplatí, že za polovičnú cenu dostanete len polovičnú kvalitu.

17. októbra 2022
TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

12. októbra 2022

Výhody štandardu Wi-Fi 6

Späť do školy: Preraďte rýchlosť na Wi-Fi 6

Komplexné portfólio sieťových riešení na prechod na Wi-Fi 6 má vo svojej ponuke spoločnosť TP-Link.

29. augusta 2022

Ako vytvoriť stabilnú Wi-Fi na záhrade?

TP-Link vyrába spoľahlivé zariadenia, a preto na ne poskytuje päťročnú záruku

26. júla 2022

Dokonale sfarbený svet s technológiou Quantum Dot

Ponorte sa do sveta farieb

Hráči majú zmysel pre realizmus; ak ste hráč, takmer určite rozpoznáte niečo podozrivé na míle ďaleko. Či už je to pokles FPS uprostred duelu alebo nekonzistentný dizajn sveta. Nič nezostane bez povšimnutia. Zatiaľ čo vývojári hier sa snažia dosiahnuť skutočný fotorealizmus v hrách s novými enginmi, ako je Unreal Engine 5, zobrazovacia technológia sa snaží držať krok vlastnými pokrokmi…..

16. júna 2022