Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov.

Najnovšie sme otestovali 27-palcový monitor s označením AOC Q27 V5C. Zo samotného označenia vyčítate azda len veľkosť uhlopriečky a to, že patrí do modelového radu V5. Tento modelový rad vyniká hneď niekoľkými typickými vlastnosťami, na ktoré sa pri výbere niektorého z týchto modelov môžete vždy spoľahnúť. Ide o dizajn s minimálnymi okrajmi okolo obrazovky (hovorí sa mu už bezrámový, hoci rám tam ešte je), vynikajúca kvalita obrazu (naozaj, slovom skvelá) a elegantné kovové stojany. Niektoré modely ponúkajú aj webkameru s podporou rozpoznávania tváre Windows Hello, my sme testovali verziu bez nej.

 

 

Rozbalenie, montáž a prvé spustenie

27 palcov je už celkom slušná uhlopriečka a zodpovedá tomu aj veľkosť balenia. Nie je to však nič, čo by ste nezvládli preniesť aj v rukách, len tá hmotnosť je kvôli pevnému kovovému stojanu o niečo vyššia. Rozbalenie z krabice je tradične pracnejšie, pretože monitor je dôsledne zabezpečený pred poškodením. Pri rozumnom prevážaní v aute teda nehrozí poškodenie obrazovky ani pri prejazde cez väčšie nerovnosti, monitor je pred mechanickými vplyvmi v bezpečí.

Následná montáž je veľmi jednoduchá, spojíte tri komponenty a je to. Stojan sa skladá z dvoch častí, ktoré sa spájajú pomocou priloženej skrutky – na jej skrutkovanie tentokrát potrebujete skrutkovač, ale je priložený v krabici. Hmotnosť monitora vrátane stojana je 6,55 kg.

Prvé zapnutie prebieha rovnako pri každom inom monitore – stačí ho pripojiť k počítaču alebo inému zariadeniu, hoci aj k mobilu.

Na zadnej stene pod hranou je jeden konektor HDMI 2.0, ďalej jeden konektor DisplayPort 1.4 a tiež USB-C 3.2 (DP alt mode, upstream, max. 65 W). Ten slúži na prenos zvuku a obrazu a funguje naozaj spoľahlivo. Audio výstup je štandardný 3,5 mm jack a nachádzame tu aj štyri plnoformátové USB konektory, tri označené modrou a štvrtý žltou farbou. Zatiaľ čo pri hernom monitore AOC C 27G2 ZU sme poukázali na to, že vzhľadom na malú hrúbku monitora je adaptér externý a umiestnený na napájacom kábli, v prípade tohto monitora je všetko pekne skryté priamo za obrazom. Pod stolom tak nebudete musieť mať čiernu plastovú krabičku s adaptérom, čo nesmierne oceňujeme.

V balení spolu s nabíjacím káblom s adaptérom nájdete aj HDMI kábel a kábel USB-C. Kábel pre DisplayPort chýba, ale kto ho ešte používa, ten má zrejme doma odložený vlastný. To, že výrobca do balenia pridal aj USB-C, veľmi oceňujeme, pretože sa takto vyhnete prípadným omylom pri jeho nákupe – je známe, že všetky USB-C káble nemajú rovnakú funkciu a tie so schopnosťou prenášať obraz sú drahšie.

 

Rozlíšenie, jemnosť obrazu, kvalita obrazu

Monitor AOC Q 27 V5 C využíva obrazovú technológiu IPS s podsvietením WLED, ktorú môžeme právom považovať za to lepšie, čo sa dnes na trhu vyskytuje. Je pravda, že čierna farba nie je reprodukovaná skutočnou čiernou, ale skôr tmavou šedou, no všetky ostatné vlastnosti sú už  priaznivé a z IPS vás nebudú bolieť oči.

Obnovovacia frekvencia je 75 Hz, odozva 4 ms, farebná hĺbka má 8 bitov a jas dosahuje 300 cd/m2. To sú všetko parametre zodpovedajúce cene. Prejavujú sa tak, že obraz je nádherne farebne sýty, prechody medzi farbami sú celkom plynulé, statický kontrast 1000:1 a dynamický kontrast 20M:1 pozýva na prácu s grafikou, ale aj k hraniu vizuálne náročnejších hier. Ak radi sledujete filmy vo vysokej kvalite, tento obraz bude na to dokonalý, pretože sa vyhýba akýmkoľvek neduhom typickým pre cenovo dostupnejšie monitory.

Pre väčšinu používateľov bude podstatnejšie, že obraz má rozlíšenie Quad HD, teda 2560×1440 pixelov, a pri pomere strán 16:9 má uhlopriečku 27 palcov (68,58 cm). Ak máte monitor položený na svojom pracovnom stole a ste od neho vzdialený menej ako jeden meter, budete mať dojem, že ide o gigantický obraz. Napokon, je to tak naozaj, veď takmer 70 centimetrov je už poriadny kus techniky. A to rozlíšenie je aj na takejto uhlopriečke tak jemné, že jednotlivé pixely budete rozlišovať iba pri detailnom blízkom pohľade.

Rozhodne oceňujeme antireflexný povrch obrazovky, ktorý rozširuje jeho využiteľnosť. Na tomto monitore môžete pokojne pracovať aj počas slnečného dňa a pritom na monitore stále vedieť čítať akýkoľvek obsah. Antireflexná vrstva si zaslúži pochvalu aj pre svoju vysokú účinnosť, pretože nie všetky monitory s takouto úpravou dosahujú rovnakých kvalít.

Napokon poukážme na široké pozorovacie uhly.  Podľa údajov výrobcu to má byť až 178° v každom smere, v realite to bude o niečo menej, ale určite ide o trhový nadpriemer.

Antireflexný povrch, ktorý naozaj funguje. Takto vyzerajú odlesky priamo proti slnečnému svetlu.

 

Funkcie monitora

Funkcie monitora môžeme rozdeliť na mechanické a softvérové.

Monitor zaberie na stole priestor 62×20 cm, výšku, sklon aj orientáciu si môžete podľa potreby prispôsobiť. Prechod z horizontálnej orientácie na vertikálnu nie je celkom triviálny, vyžaduje si naklonenie celej obrazovky, aby sa neodierala o stôl, ale na toto sa dá zvyknúť. Okrem základného stojana je možné monitor k PC pripevniť na stenu držiakom VESA. Samotný kovový stojan je však pekný kúsok techniky, ktorý s potešením necháte na stole a využijete ako odkladací priestor na mobil či slúchadlá.

 

Monitor má vstavané dva reproduktory, každý  s výkonom 3 W a potešia solídnou reprodukciou, ktorá prekoná priemerné aj trocha lepšie notebooky. Zvuk má pomerne výraznú basovú zložku, ale v obmedzenom rozsahu a celkovo zvuk pôsobí trocha plocho. Domnievame sa, že kto sa rozhodne pre takýto monitor, bude počítať aj s malou investíciou navyše do kvalitnejšieho ozvučenia.

Schopnosť prenášať zvuk aj obraz vo vysokom rozlíšení cez USB-C nachádza uplatnenie v každodennom živote. Ak máte smartfón alebo tablet s podporou prenosu obrazu cez USB-C, môžete ho razom zmeniť na hernú konzolu, filmový prehrávač alebo čokoľvek iné, čo práve potrebujete. Ak ste technicky zdatnejší používateľ a svoj powerphone chcete používať ako pracovnú stanicu, s týmto monitorom to pôjde. Príkladom je platforma DeX, ktorá v kombinácii Galaxy Note20 Ultra a AOC Q 27 V5 C funguje jednoducho skvele a hlavne bezproblémovo – pripojíte kábel a už to ide.

Určitou poistkou proti bolestiam očí a hlavy je aj funkcia Flicker-free, ktorá obmedzuje kmitanie obrazu. Dôležitou funkciou k herným počítačom je presná synchronizácia obrazu s grafickými kartami AMD, FreeSync. Vo výbave monitora je aj špeciálne menu Game Settings s režimom Game Mode, v ktorom môžete využiť inteligentné funkcie ako Shadow Control, Low Input Lag, Overdrive či Dial Point. Zamrzí jedine to, že menu je animované, čo trocha zdržuje pohyb v ňom.

Pre ďalšie špeciálne potreby je možné využiť funkciu Picture Boost, ktorá umožňuje zvýrazniť alebo stmaviť používateľom nastavený výrez obrazovky. Je zábavné čítať na internete komentáre ľudí, ktorí nerozumejú tejto funkcii a považujú ju za akési dodatočné vylepšenie obrazu. Táto funkcia v skutočnosti nachádza uplatnenie vo veľmi špecifických prípadoch, keď používateľ potrebuje mať jasnejšiu alebo tmavšiu iba časť obrazovky a nevie alebo nechce to riešiť dodatočným softvérom. My sme síce pre ňu uplatnenie nenašli, ale veľmi dobre si vieme predstaviť, že si takto bude grafik simulovať zobrazenie na dvoch rôznych monitoroch.

 

Zhrnutie recenzie AOC Q27 V5C

Na záver dodajme, že monitor nás natoľko presvedčil o svojich kvalitách, že sme sa rozhodli zadovážiť si ho aj k nám – ocenenie Tip redakcie pre monitor AOC Q27 V5C tak nadobúda na hodnote.

 

Čítajte aj ďalšie podobné články:

TEST

TEST/RECENZIA

Zakrivený monitor je nový ideál: AOC C27G2ZU (redakčný test)

Zakrivené monitory sú stále o niečo drahšie, no okrem výnimočnej estetiky majú aj doplnkové funkcie, ktoré využijete každý deň. A to aj vtedy, ak nie ste hráč či fanúšik filmového sci-fi.

10. mája 2021

Prenosný a dotykový 15,6 "model

AOC predstavuje nový monitor 16T2

AOC, špecialista na monitory, uvádza na trh nový prenosný dotykový monitor s USB-C pripojením.
Novinka má uhlopriečku 39,6 centimetra (15,6 „), IPS displej a rozlíšenie Full HD. Prostredníctvom dvoch portov USB-C (využívajúcich alternatívne režim DisplayPort) alebo portu HDMI, je možné ho jednoducho pripojiť k notebooku, stolnému počítaču alebo smartphonu.

14. októbra 2020
TEST

Recenzia

Absolútna špička. AOC G Line 2nd Gen (CU34G2X 34)

Úchvatný obraz je pri tejto cene samozrejmosť, no AOC zachádza oveľa ďalej a ponúka aj pokročilé funkcie pre náročných.

9. septembra 2020

AOC rozširuje základnú radu monitorov B2 o modely s elegantným a z troch strán bezrámčekovým dizajnom

Spoločnosť AOC predstavuje tri nové monitory zo základnej rady B2. Nové modely s uhlopriečkami 21,5 „(54,7 cm), 23,8“ (60,4 cm) a 27 „(68,6 cm) ponúka štýlové a z troch strán bezrámčekové prevedenie, Full HD rozlíšenie (1080p) aj podporu VESA montážou.

30. januára 2020
TEST

Test | Recenzia

AOC X24P1: IPS monitor za dve stovky je ideál na doma i do práce

Každý z nás pozerá na monitor počítača niekoľko hodín denne a je nesmierne dôležité vybrať si nielen ten s pekným, ale aj zdravým obrazom.

18. decembra 2019

Najnovšie

Prvá jesenná novinka Bose na slovenskom trhu

Bose QuietComfort Headphones

Kalendárny príchod jesene sa tento rok takmer presne zišiel s oznámením noviniek spoločnosti Bose. Prvá z nich, ktorá bude v ČR a na Slovensku dostupná už 10. októbra, sú slúchadlá Bose QuietComfort Headphones, na trhu postupne nahradia populárny model QC 45. Novinka si zachováva nezameniteľný ikonický dizajn, ktorý tvoril históriu slúchadiel s aktívnym potlačením okolitých […]

27. septembra 2023

Kvalitný zvuk, výdrž až 9 hodín a cena pod 50 eur

Bezdrôtové slúchadlá Huawei FreeBuds SE 2

Spoločnosť Huawei nedávno uviedla na náš trh nové slúchadlá FreeBuds SE 2, najnovší prírastok do rodiny bezdrôtových slúchadiel kategórie TWS (True Wireless Stereo – skutočne bezdrôtové slúchadlá).

27. septembra 2023

Ľahký kompaktný notebook

Najnovší Pavilion Plus 14 a Pavilion Plus 16[

Spoločnosť HP predstavuje najnovší 14-palcový notebook HP Pavilion Plus a úplne nový 16-palcový notebook HP Pavilion Plus.

27. septembra 2023

ASUS predstavuje ExpertBook B9 OLED

Najľahší 14″ biznisový OLED notebook na svete, bez uhlíkovej stopy, a pritom s vojenskou odolnosťou a zabezpečením a prvkami umelej inteligencie

27. septembra 2023

Predstavujeme prvý prenosný herný monitor AOC GAMING 16G3.

Hrajte na cestách s novým monitorom AOC GAMING 16G3: kraľujte každej hre s výrazným IPS panelom s obnovovacou frekvenciou 144 Hz

27. septembra 2023

Mercusys MR60X

Nový router s podporou Wi-Fi 6 pre širšiu, silnejšiu a priepustnejšiu sieť

Výrobca sieťových zariadení Mercusys prichádza na slovenský trh s úplne novým routerom s podporou štandardu Wi-Fi 6. Jednotka MR60X umožňuje efektívne pripojiť viac zariadení súčasne a zároveň rozšíriť dosah siete so zachovaním rýchlych a kvalitných dátových prenosov.

27. septembra 2023

TP-Link Tapo C520WS

Bezpečnostná Wi-Fi kamera s precíznym nočným snímaním

Šikovný AI režim dokáže rozpoznávať osoby, domácich miláčikov či vozidlá.

27. septembra 2023

Hodinky, ktoré sa prispôsobia vášmu životnému štýlu

Huawei Watch GT 4

Huawei Watch GT 4: Hodinky, ktoré sa prispôsobia vášmu životnému štýlu Počas celého života si budujeme rutiny. Chodíme do školy a do práce, trénujeme vo fitness centrách, a neustále hľadáme nové, zdravšie spôsoby, ako sa stravovať. Nájsť zdravú rovnováhu medzi týmito aktivitami však nie je ľahká úloha. Aby sme si vybudovali vyvážený zdravý životný štýl, […]

26. septembra 2023

Kingston IronKey D500S

Kingston rozširuje ochranu mobilných dát o zabezpečenie na armádnej úrovni

Kingston Digital Europe Co LLP uvádza na trh Best-in-Class šifrované USB flash disky Kingston IronKey D500S, s hardvérovým šifrovaním na armádnej úrovni pre zabezpečenie tranzitu utajovaných dát. D500S má certifikát FIPS 140-3 Level 3 (v procese schvaľovania) s novými vylepšeniami od inštitútu NIST, ktoré pre vládne a vojenské použitie vyžadujú zabezpečený upgrade mikroprocesorov pre ešte silnejšiu […]

14. septembra 2023

Canon predstavuje nové inovatívne modely tlačiarní pre domácnosti a firmy

Canon MAXIFY GX1040 / MAXIFY GX2040

Túto jeseň budú k existujúcemu radu inovatívnych tlačiarní Canon MAXIFY GX pridané nové modely Canon MAXIFY GX1040/GX2040 so zásobníkmi atramentu MegaTank pre hybridných pracovníkov a domáce kancelárie.

11. septembra 2023

Odporúčané

Prístroje jednoducho ovládate z jedného miesta.

Spravujte domácnosť múdro

Produkty chytrej domácnosti nás obklopujú čoraz viac a dokážu nám významne uľahčiť každodenný život. Aké by teda vo vašej domácnosti nemali chýbať? Tu sú tri tipy, čo ušetria čas, peniaze aj starosti.

6. septembra 2023

Mimoriadne tenký dizajn

Spoločnosť Samsung Electronics predstavuje 98″ QLED TV

Super veľká obrazovka optimalizovaná pre váš domov

 

4. júla 2023

Najmenší a najľahší RF objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou

Zachyťte vzácne momenty na cestách s Canon EOS R100 a objektívom RF 28mm F2.8 STM  

EOS R100 je vybavený 24,1-megapixelovým APS-C snímačom, ktorý je niekoľkokrát väčší ako ten, ktorý sa nachádza v špičkových smartfónoch a poskytuje značný posun v kvalite obrazu a videa.

4. júla 2023

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023

Ako vyberať komponenty

Ako na nový počítač?

Každý hráč vie, že novšie hry majú vysoké nároky na hardvér na ktorom bežia, zvlášť keď si ich chcete vychutnať naozaj naplno. Z toho vyplýva, že herný počítač je potrebné raz za niekoľko rokov vymeniť za novší a výkonnejší. Niekedy stačí upgradovať vybrané komponenty (zväčšiť pamäť RAM, disk alebo vymeniť grafickú kartu), inokedy je potrebný […]

15. februára 2023

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022