Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov.

Najnovšie sme otestovali 27-palcový monitor s označením AOC Q27 V5C. Zo samotného označenia vyčítate azda len veľkosť uhlopriečky a to, že patrí do modelového radu V5. Tento modelový rad vyniká hneď niekoľkými typickými vlastnosťami, na ktoré sa pri výbere niektorého z týchto modelov môžete vždy spoľahnúť. Ide o dizajn s minimálnymi okrajmi okolo obrazovky (hovorí sa mu už bezrámový, hoci rám tam ešte je), vynikajúca kvalita obrazu (naozaj, slovom skvelá) a elegantné kovové stojany. Niektoré modely ponúkajú aj webkameru s podporou rozpoznávania tváre Windows Hello, my sme testovali verziu bez nej.

 

 

Rozbalenie, montáž a prvé spustenie

27 palcov je už celkom slušná uhlopriečka a zodpovedá tomu aj veľkosť balenia. Nie je to však nič, čo by ste nezvládli preniesť aj v rukách, len tá hmotnosť je kvôli pevnému kovovému stojanu o niečo vyššia. Rozbalenie z krabice je tradične pracnejšie, pretože monitor je dôsledne zabezpečený pred poškodením. Pri rozumnom prevážaní v aute teda nehrozí poškodenie obrazovky ani pri prejazde cez väčšie nerovnosti, monitor je pred mechanickými vplyvmi v bezpečí.

Následná montáž je veľmi jednoduchá, spojíte tri komponenty a je to. Stojan sa skladá z dvoch častí, ktoré sa spájajú pomocou priloženej skrutky – na jej skrutkovanie tentokrát potrebujete skrutkovač, ale je priložený v krabici. Hmotnosť monitora vrátane stojana je 6,55 kg.

Prvé zapnutie prebieha rovnako pri každom inom monitore – stačí ho pripojiť k počítaču alebo inému zariadeniu, hoci aj k mobilu.

Na zadnej stene pod hranou je jeden konektor HDMI 2.0, ďalej jeden konektor DisplayPort 1.4 a tiež USB-C 3.2 (DP alt mode, upstream, max. 65 W). Ten slúži na prenos zvuku a obrazu a funguje naozaj spoľahlivo. Audio výstup je štandardný 3,5 mm jack a nachádzame tu aj štyri plnoformátové USB konektory, tri označené modrou a štvrtý žltou farbou. Zatiaľ čo pri hernom monitore AOC C 27G2 ZU sme poukázali na to, že vzhľadom na malú hrúbku monitora je adaptér externý a umiestnený na napájacom kábli, v prípade tohto monitora je všetko pekne skryté priamo za obrazom. Pod stolom tak nebudete musieť mať čiernu plastovú krabičku s adaptérom, čo nesmierne oceňujeme.

V balení spolu s nabíjacím káblom s adaptérom nájdete aj HDMI kábel a kábel USB-C. Kábel pre DisplayPort chýba, ale kto ho ešte používa, ten má zrejme doma odložený vlastný. To, že výrobca do balenia pridal aj USB-C, veľmi oceňujeme, pretože sa takto vyhnete prípadným omylom pri jeho nákupe – je známe, že všetky USB-C káble nemajú rovnakú funkciu a tie so schopnosťou prenášať obraz sú drahšie.

 

Rozlíšenie, jemnosť obrazu, kvalita obrazu

Monitor AOC Q 27 V5 C využíva obrazovú technológiu IPS s podsvietením WLED, ktorú môžeme právom považovať za to lepšie, čo sa dnes na trhu vyskytuje. Je pravda, že čierna farba nie je reprodukovaná skutočnou čiernou, ale skôr tmavou šedou, no všetky ostatné vlastnosti sú už  priaznivé a z IPS vás nebudú bolieť oči.

Obnovovacia frekvencia je 75 Hz, odozva 4 ms, farebná hĺbka má 8 bitov a jas dosahuje 300 cd/m2. To sú všetko parametre zodpovedajúce cene. Prejavujú sa tak, že obraz je nádherne farebne sýty, prechody medzi farbami sú celkom plynulé, statický kontrast 1000:1 a dynamický kontrast 20M:1 pozýva na prácu s grafikou, ale aj k hraniu vizuálne náročnejších hier. Ak radi sledujete filmy vo vysokej kvalite, tento obraz bude na to dokonalý, pretože sa vyhýba akýmkoľvek neduhom typickým pre cenovo dostupnejšie monitory.

Pre väčšinu používateľov bude podstatnejšie, že obraz má rozlíšenie Quad HD, teda 2560×1440 pixelov, a pri pomere strán 16:9 má uhlopriečku 27 palcov (68,58 cm). Ak máte monitor položený na svojom pracovnom stole a ste od neho vzdialený menej ako jeden meter, budete mať dojem, že ide o gigantický obraz. Napokon, je to tak naozaj, veď takmer 70 centimetrov je už poriadny kus techniky. A to rozlíšenie je aj na takejto uhlopriečke tak jemné, že jednotlivé pixely budete rozlišovať iba pri detailnom blízkom pohľade.

Rozhodne oceňujeme antireflexný povrch obrazovky, ktorý rozširuje jeho využiteľnosť. Na tomto monitore môžete pokojne pracovať aj počas slnečného dňa a pritom na monitore stále vedieť čítať akýkoľvek obsah. Antireflexná vrstva si zaslúži pochvalu aj pre svoju vysokú účinnosť, pretože nie všetky monitory s takouto úpravou dosahujú rovnakých kvalít.

Napokon poukážme na široké pozorovacie uhly.  Podľa údajov výrobcu to má byť až 178° v každom smere, v realite to bude o niečo menej, ale určite ide o trhový nadpriemer.

Antireflexný povrch, ktorý naozaj funguje. Takto vyzerajú odlesky priamo proti slnečnému svetlu.

 

Funkcie monitora

Funkcie monitora môžeme rozdeliť na mechanické a softvérové.

Monitor zaberie na stole priestor 62×20 cm, výšku, sklon aj orientáciu si môžete podľa potreby prispôsobiť. Prechod z horizontálnej orientácie na vertikálnu nie je celkom triviálny, vyžaduje si naklonenie celej obrazovky, aby sa neodierala o stôl, ale na toto sa dá zvyknúť. Okrem základného stojana je možné monitor k PC pripevniť na stenu držiakom VESA. Samotný kovový stojan je však pekný kúsok techniky, ktorý s potešením necháte na stole a využijete ako odkladací priestor na mobil či slúchadlá.

 

Monitor má vstavané dva reproduktory, každý  s výkonom 3 W a potešia solídnou reprodukciou, ktorá prekoná priemerné aj trocha lepšie notebooky. Zvuk má pomerne výraznú basovú zložku, ale v obmedzenom rozsahu a celkovo zvuk pôsobí trocha plocho. Domnievame sa, že kto sa rozhodne pre takýto monitor, bude počítať aj s malou investíciou navyše do kvalitnejšieho ozvučenia.

Schopnosť prenášať zvuk aj obraz vo vysokom rozlíšení cez USB-C nachádza uplatnenie v každodennom živote. Ak máte smartfón alebo tablet s podporou prenosu obrazu cez USB-C, môžete ho razom zmeniť na hernú konzolu, filmový prehrávač alebo čokoľvek iné, čo práve potrebujete. Ak ste technicky zdatnejší používateľ a svoj powerphone chcete používať ako pracovnú stanicu, s týmto monitorom to pôjde. Príkladom je platforma DeX, ktorá v kombinácii Galaxy Note20 Ultra a AOC Q 27 V5 C funguje jednoducho skvele a hlavne bezproblémovo – pripojíte kábel a už to ide.

Určitou poistkou proti bolestiam očí a hlavy je aj funkcia Flicker-free, ktorá obmedzuje kmitanie obrazu. Dôležitou funkciou k herným počítačom je presná synchronizácia obrazu s grafickými kartami AMD, FreeSync. Vo výbave monitora je aj špeciálne menu Game Settings s režimom Game Mode, v ktorom môžete využiť inteligentné funkcie ako Shadow Control, Low Input Lag, Overdrive či Dial Point. Zamrzí jedine to, že menu je animované, čo trocha zdržuje pohyb v ňom.

Pre ďalšie špeciálne potreby je možné využiť funkciu Picture Boost, ktorá umožňuje zvýrazniť alebo stmaviť používateľom nastavený výrez obrazovky. Je zábavné čítať na internete komentáre ľudí, ktorí nerozumejú tejto funkcii a považujú ju za akési dodatočné vylepšenie obrazu. Táto funkcia v skutočnosti nachádza uplatnenie vo veľmi špecifických prípadoch, keď používateľ potrebuje mať jasnejšiu alebo tmavšiu iba časť obrazovky a nevie alebo nechce to riešiť dodatočným softvérom. My sme síce pre ňu uplatnenie nenašli, ale veľmi dobre si vieme predstaviť, že si takto bude grafik simulovať zobrazenie na dvoch rôznych monitoroch.

 

Zhrnutie recenzie AOC Q27 V5C

Na záver dodajme, že monitor nás natoľko presvedčil o svojich kvalitách, že sme sa rozhodli zadovážiť si ho aj k nám – ocenenie Tip redakcie pre monitor AOC Q27 V5C tak nadobúda na hodnote.

 

Čítajte aj ďalšie podobné články:

TEST

TEST/RECENZIA

Zakrivený monitor je nový ideál: AOC C27G2ZU (redakčný test)

Zakrivené monitory sú stále o niečo drahšie, no okrem výnimočnej estetiky majú aj doplnkové funkcie, ktoré využijete každý deň. A to aj vtedy, ak nie ste hráč či fanúšik filmového sci-fi.

10. mája 2021

Prenosný a dotykový 15,6 "model

AOC predstavuje nový monitor 16T2

AOC, špecialista na monitory, uvádza na trh nový prenosný dotykový monitor s USB-C pripojením.
Novinka má uhlopriečku 39,6 centimetra (15,6 „), IPS displej a rozlíšenie Full HD. Prostredníctvom dvoch portov USB-C (využívajúcich alternatívne režim DisplayPort) alebo portu HDMI, je možné ho jednoducho pripojiť k notebooku, stolnému počítaču alebo smartphonu.

14. októbra 2020
TEST

Recenzia

Absolútna špička. AOC G Line 2nd Gen (CU34G2X 34)

Úchvatný obraz je pri tejto cene samozrejmosť, no AOC zachádza oveľa ďalej a ponúka aj pokročilé funkcie pre náročných.

9. septembra 2020

AOC rozširuje základnú radu monitorov B2 o modely s elegantným a z troch strán bezrámčekovým dizajnom

Spoločnosť AOC predstavuje tri nové monitory zo základnej rady B2. Nové modely s uhlopriečkami 21,5 „(54,7 cm), 23,8“ (60,4 cm) a 27 „(68,6 cm) ponúka štýlové a z troch strán bezrámčekové prevedenie, Full HD rozlíšenie (1080p) aj podporu VESA montážou.

30. januára 2020
TEST

Test | Recenzia

AOC X24P1: IPS monitor za dve stovky je ideál na doma i do práce

Každý z nás pozerá na monitor počítača niekoľko hodín denne a je nesmierne dôležité vybrať si nielen ten s pekným, ale aj zdravým obrazom.

18. decembra 2019

Najnovšie

Vlajková ľod od systámu EOS R

Canon pripravuje uvedenie fotoaparátu EOS R1

Canon pripravuje uvedenie fotoaparátu EOS R1, ktorý bude prvou vlajkovou loďou systému EOS R. Nová technológia spracovania obrazu ešte viac zlepší automatické ostrenie a kvalitu obrazu

 

15. mája 2024

Vysokorýchlostný dvojpásmový adaptér pre lepšie pripojenie

TP-Link Archer T600UB Nano

Spoločnosť TP-Link, popredný svetový dodávateľ sieťových riešení a produktov inteligentnej domácnosti, predstavuje kompaktný Wi-Fi Bluetooth USB adaptér Archer T600UB Nano. Novinka zaistí flexibilné bezdrôtové pripojenie pre všetky zariadenia tak, aby fungovala s najnovším dvojpásmovým Wi-Fi routerom.

15. mája 2024

Huawei predstavil v Dubaji nové smart hodinky Watch FIT 3, vynovené Watch 4 Pro Space Edition a ďalšie inovatívne produkty

Vlajkové lode novej generácie – Objavte svet možností s Huawei

Spoločnosť Huawei dnes v Dubaji predstavila nové smart hodinky Huawei WATCH FIT 3 a Huawei WATCH 4 Pro Space Edition. Okrem týchto dlhoočakávaných produktov boli predstavené aj ďalšie novinky, vrátane vylepšeného notebooku Huawei MateBook X Pro a prvého tabletu Huawei s najnovšou generáciou PaperMatte Display, Huawei MatePad 11, ako aj mnoho ďalších nositeľných, audio a smart kancelárskych produktov.

 

9. mája 2024

Ponúka vynikajúcu kvalitu obrazu

Tlačiareň Epson SureColor P20500

Spoločnosť Epson uvádza na trh novú veľkoformátovú tlačiareň na profesionálnu tlač fotografií, umeleckých diel, plagátov a interiérových informačných nápisov

30. apríla 2024

Bez nutnosti mať u seba peňaženku alebo mobilný telefón

Zákazníci Home Creditu už môžu platiť aj hodinkami a náramkami Garmin a Xiaomi

Zákazníci spoločnosti Home Credit už môžu platiť aj inteligentnými hodinkami a fitnes náramkami Garmin a Xiaomi, čím spoločnosť rozširuje svoju ponuku k už dávnejšie fungujúcim digitálnym platobným službám Google Pay a Apple Pay. Vďaka tomu Home Credit pokrýva všetky najpoužívanejšie platobné metódy pre inteligentné zariadenia. Spoločnosť tak pokračuje v trende čoraz rozšírenejšej digitalizácie svojich služieb.

29. apríla 2024

UPGRADUJTE SVOJ POČÍTAČ!

Investujte do planéty a šetrite

Pokiaľ potrebujete zvýšiť výkon vášho počítača, UPGRADE pamäte a disku je určite správna cesta ako s relatívne menšou investíciou zvýšiť celkový výkon.

26. apríla 2024

v rozlíšení až 4K

Axis uvádza plne vybavené fixné kamery s vynikajúcou kvalitou obrazu

Spoločnosť Axis Communications prichádza s aktualizovaným radom kamier AXIS P13. Nové kamery sú ideálne pre rôzne situácie pri dohľade nad vnútornými priestormi. Na dosiahnutie maximálnej flexibility sú k dispozícii aj odľahčené základné jednotky, výmenné objektívy (s podporou i-CS) a široká škála montážneho príslušenstva. Interiérové modely sú navyše navrhnuté tak, aby sa vmestili aj do exteriérových krytov.

24. apríla 2024

TP-Link Omada ER706W-4G

Gigabitový AX3000 VPN router pre 4G+ sieť kedykoľvek a kdekoľvek

Spoločnosť TP-Link predstavuje nový gigabitový podnikový VPN router Omada ER706W-4G so vstavaným modemom pre 4G LTE pripojenie k internetu as AX3000 WiFi 6 prístupovým bodom pre bezdrôtové pripojenie užívateľov. Integráciu týchto funkcií do jediného zariadenia ocenia predovšetkým kancelárie či malé a stredné podniky.

23. apríla 2024

Huawei odkrýva stratégiu All Intelligence: Budúcnosť priemyslu s využitím umelej inteligencie

• O umelej inteligencii, jej implementácií v priemyselných odvetviach a o tom, kam smeruje informačno-komunikačný priemysel sa diskutovalo na Samite Analytikov Huawei. Podujatie spojilo viac ako 500 analytikov, výskumníkov a ďalších hostí z celého sveta.
• Počas podujatia Eric Xu, podpredseda a rotujúci predseda spoločnosti Huawei predstavil využitie umelej inteligencie spoločnosťou a stratégiu All Intelligence.

23. apríla 2024

Prvé video na YouTube

Dnes má už 19 rokov!

Úplne prvé video na YouTube sa volá „Me at the zoo“. Videonahrávka bola na web nahraná jeho spoluzakladateľom Jawedom Karimom 24. apríla 2005 o 03:27:12 UTC (5:27 nášho času), z používateľského účtu „jawed“. Viete koľko má LIKE? Ide o krátke 19 sekundové video zo ZOO v San Diegu so slonmi v pozadí, ktoré nemá práve najlepšiu […]

23. apríla 2024

Odporúčané

Pripravte sa na Wi-Fi 7 s routermi od TP-Link

Ešte vyššie rýchlosti a väčšia kapacita

V dnešnom svete je bezdrôtové pripojenie nevyhnutné na osobné aj profesionálne použitie. Od streamovania videí a hrania online hier až po vedenie obchodných rokovaní a prístup k dôležitým dokumentom, sa spoliehame na Wi-Fi, aby sme zostali v spojení a boli produktívni.

14. apríla 2024

Vysoká kvalita tlače

Výhody sublimácie: presná, odolná a všestranná potlač rôznych produktov

Sublimačná tlač sa stáva v dnešnom svete čoraz populárnejšou voľbou, a to nielen v profesionálnom, ale aj v domácom prostredí. Táto pokročilá technológia prináša množstvo výhod, ktoré ju robia atraktívnou možnosťou pre tlač rôznych typov produktov vhodných na osobné využitie alebo prezentáciu firmy.

19. marca 2024

Nočné videnie pre zlepšenie viditeľnosti v tme

Optika, ktorá zlepšuje viditeľnosť v náročných podmienkach

Vo svete plnom rôznorodých podmienok a prostredí je schopnosť vidieť v noci alebo za zhoršených svetelných podmienok neoceniteľnou výhodou. O jej využití v praxi nás dnes presviedča niekoľko unikátnych riešení v podobe pokročilých optických riešení. Dvomi najvýznamnejšími z nich sú termovízia a nočné videnie, na ktoré sa v tomto článku pozrieme bližšie, spomenieme si ich princípy fungovania a využitie v praxi.

19. marca 2024

Ktoré tonery a prečo najlepšie ochránia vašu tlačiareň?

Ktoré tonery a prečo najlepšie ochránia vašu tlačiareň?

Tonery, ktoré sú vyrobené priamo výrobcom vašej tlačiarne, sú často najlepšou voľbou pre zachovanie jej zdravia a životnosti. Tento doplnkový sortiment je navrhnutý a testovaný tak, aby dokonale zapadal do vášho tlačiaceho zariadenia a minimalizoval riziko poškodenia jeho mechanických častí, čo sa pri lacných alternatívnych verziách veľmi často stáva.

19. marca 2024

Pohodlie a jednoduchosť používania PlayStation

Hry na PC alebo PS: pre koho a ktoré sú lepšie?

V súčasnej dobe je ponuka hier na PC a PlayStation tak rozmanitá, že rozhodnutie medzi týmito dvoma platformami sa môže zdať náročné. Každá z nich ponúka jedinečné výhody a nevýhody, ktoré by ste mali zvážiť, aby ste našli pre seba alebo svojich blízkych to najlepšie riešenie. Ide o dôležité faktory, ktoré by ste mali brať do úvahy pri rozhodovaní sa medzi hraním na PC alebo PlayStation.

19. marca 2024

Nové zážitky s umelou inteligenciou

Najnovší prototyp OPPO Air Glass 3

OPPO predstavuje nové okuliare pre asistovanú realitu Air Glass 3 a ďalšie technologické inovácie

2. marca 2024

Náušnice? Nie, to sú revolučné slúchadlá Bose

Prvé kusy sú už na českom trhu exkluzívne vo vybraných predajniach a na e-shope iSTYLE.

16. februára 2024

Huawei FreeClip

Slúchadlá do každého ucha

V Huawei vyvinuli slúchadlá, ktoré skvele padnú do každého ucha. Na rozdiel od klasických slúchadiel sa totiž nevkladajú do uší, ale vďaka ergonomickému C-bridge designu držia na uchu pevne zvonku. Či už pri ich používaní sedíte za počítačom alebo cvičíte. Slúchadlá sú k dispozícii v dvoch štýlových farebných prevedeniach, v čiernej a fialovej farbe.

16. februára 2024

Inteligentné zásuvky Tapo P100M a Tapo P110M

Vylepšite si svoju domácnosť so šikovnými Wi-Fi zásuvkami Tapo

Chceli by ste začať s múdrou domácnosťou, ale neviete ako? Ideálna možnosť pre vstup do sveta internetu vecí sú múdre zásuvky. Ich cena sa pohybuje v rade nižších stoviek korún, a napriek tomu ponúka množstvo funkcií, ktoré môžete vyskúšať. Ako sami spoznáte, investícia do chytrého zariadenia sa môže rýchlo vrátiť napríklad v podobe usporenej energie. […]

7. februára 2024

8 hodín nepretržitého počúvania.

Slúchadlá FreeClip od Huawei

Inovatívny dizajn, vylepšený zvukový zážitok a potláčanie okolitého hluku

30. januára 2024