Recenzia: ROG Zephyrus Duo 15 (GX550L)

Vždy nás poteší keď sa nájde niekto odvážny a prinesie niečo nové a inovatívne. Notebookmi s dvomi displejmi sme tu už mali pred rokmi. Ak sa nemýlim prvá s týmto konceptom prišla asi pred 10 rokmi Toshiba a asi pred rokom predstavil takýto kancelársky notebook aj Asus. Ale až ASUS dokázal vytvoriť niečo, čo dvom displejom dáva skutočný zmysel […]

RECENZIA
Autor
Dátum zverejnenia 28. augusta 2020
Obsahuje nasledovné témy

Vždy nás poteší keď sa nájde niekto odvážny a prinesie niečo nové a inovatívne. Notebookmi s dvomi displejmi sme tu už mali pred rokmi. Ak sa nemýlim prvá s týmto konceptom prišla asi pred 10 rokmi Toshiba a asi pred rokom predstavil takýto kancelársky notebook aj Asus. Ale až ASUS dokázal vytvoriť niečo, čo dvom displejom dáva skutočný zmysel a dnes sa pokúša ohúriť nás našliapanou mašinou s dvoma displejmi pre hráčov. Ale nepredbiehajme.

Séria ROG (Republic of Gamers) je určená hráčom, takže ak očakávate výkon u takto označeného notebooku, dostanete ho. Ba čo viac, dostanete mašinu, pred ktorej výkonom sa trasú aj mnohé veľké mašiny predávane ako herné počítače!

Čo to naznačuje už samotné balenie. Notebook je zabalený ako luxusný šperk v krabici, ktorá má vlastný mechanizmus. Ten vám pri otváraní nakloní notebook v krabici a vy máte zážitok už pri samotnom vybaľovaní produktu. Samotný notebook nepôsobí výstredným dojmom. Je elegantný, sivý s lesklým logom a diagonálnou linkou na veku, ale inak ničím nenaznačuje, že by malo ísť o hernú beštiu. Jednoducho povedané, je to taká sivá myška.

Všetko spoznáte až po otvorení notebooku. Klávesnica je totiž posunutá až na okraj kde býva obvykle touchpad, na ktorý tu už teraz nie je miesto. Touchpad sa ale nestratil, len sa presunul doprava, kde býva na klávesnici obvykle numerický blok. Num Pad je doplnkovou funkciou, ktoré do touchpadu zakomponoval ASUS, takže sa môžete rozhodnúť či pri práci uprednostníte dotykovú plochu na obsluhu myši, alebo virtuálnu numerickú klávesnicu.

Hlavný displej ponúka rozlíšenie 4K s využitím 100% Adobe RGB priestoru a technológiou G-Sync. To je dnes taký štandard u väčšiny výrobcov, ale pravdu povediac je to možno zbytočne moc. Notebook patrí síce k najvýkonnejším na trhu, ale aj tak je problém utiahnuť v maximálnych detailoch tak vysoké rozlíšenie a niekedy spadne frame rate na 30 FPS. Optimálnejšie by preto bolo 2K rozlíšenie (Full HD), ale zas na prácu je to 4K príjemnejšie. Je to dilema. Znížiť počet pixelov sa predsa dá softvérom aj na 4K displeji, preto keď narazíte na limity integrovanej grafiky, proste trochu uberiete na detailoch obrazu.

Nad klávesnicou a priamo pod hlavným displejom (na mieste kde býva obvykle klávesnica) je umiestnený druhý LCD panel s vlastným výklopným mechanizmom, ktorý tvorí druhú obrazovku. Mechanizmus vám po otvorení notebooku jemne nakloní tento úzky displej, aby bol obraz umiestnený v optimálnej polohe voči užívateľovi. Uhol náklonu je len pár stupňov, ale to stačí na lepší pozorovací uhol. Pri zatvorení veka sa druhý displej sám zarovná s klávesnicou, takže sa nemusíte obávať, že by sa poškodil, teda pokiaľ sa vám nepodarí niečo pichnúť pod tento displej a nepricviknúť to tam hrubou silou. Mechanizmus rovnako ako celé telo a konštrukcia notebooku na nás pôsobia veľmi pevným dojmom. Samotný displej je uložený v kovovom puzdre, takže pri bežnej manipulácii nemôže dôjsť k nejakému hlúpemu poškodeniu.

Druhý displej ponúka rozlíšenie 3840×1100 pixelov. Je to taký úzky slíž, ktorý dopĺňa hlavnú obrazovku.

Potrebujeme druhý monitor?

Druhú obrazovku normálne nepotrebujete, ale keď ju máte, odrazu je všetko lepšie! Na hlavnej obrazovke môžete mať herné okno a dole môže bežať napr. monitorovacia aplikácia, ktorá sleduje výkon notebooku, teploty a pod. Pri hre tu môžete mať prehľad o stave zbraní, tachometre, navigáciu či mapu bojového poľa, ktorá vám pomôže s prehľadom o pozíciách nepriateľov, alebo cieľov misie. Pri práci sa dá okno využívať ako klasický druhý monitor, takže sem napr. môžete dať kalkulačku pri práci s veľkými dátami, nejaké okno s obrázkami, okno prehliadača alebo prieskumníka, hudobný prehrávač, môžete si tu pustiť nejaké video alebo pri grafických editoroch, či strihu videa sem dať nástrojovú lištu. Vzhľadom na formát je možné do úzkeho okna pohodlne umiestniť naraz aj tri samostatné okná aplikácií vedľa seba (1100 piexolov na výšku a 3480 do šírky je viac ako dosť na tento účel.

Druhá obrazovka je dotyková, takže môžete ovládať stláčanie virtuálnych tlačidiel priamo na obrazovke aj prstom namiesto hľadania pozície a klikania myšou. Je to skutočne veľmi praktické a pohodlné.

Pri hre získate vďaka druhej obrazovke lepší prehľad (samozrejme hra musí podporovať zobrazovanie na dvoch monitoroch naraz) a pri práci môžete zapojením druhého monitoru zvýšiť veľmi jednoducho svoju produktivitu. 4K rozlíšenie samo o sebe dáva dostatočný priestor pri práci efektívne využívať viac aplikácií súčasne na jednom monitore, ale s ohľadom na lepšiu čitateľnosť je obzvlášť pri v úvodzovkách menších displejoch lepšie mať viac plôch, než všetko tlačiť na jednu.

Konfigurácia

Čo to znamená *menší displej*? Testovaná zostava mala 15,6“ uhlopriečku, čo je na notebook viac ako dosť, takže iste chápete, že sme mali na mysli v zrovnaní so stolným PC, kde je to o riadny kus väčšia plocha. 15,6“ je s ohľadom na mobilitu zvolené ako dobrý rozumný kompromis.

Testovaný model bol vybavený procesorom Intel i9-10980HK @2.40GHz /3.1GHz, doplneným o 32GB rýchlu RAM (dva moduly po 16GB každý) a grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 2080 SUPER Max-Q s 8 GB VRAM. Ako úložisko sa využívajú 2x 1 TB disky zapojené v RAID. Teraz už iste chápete prečo sme na začiatku hovorili o hernej beštii. Tým sme ale ešte neskončili.

Notebook má najnovšiu WI-FI6, ktorá umožní rýchlejšiu bezdrôtovú konektivitu a aj lepší dosah než tradičné siete, samozrejme za predpokladu, že máte k dispozícii niektorý z novších routerov. Podporované sú spätne aj staršie protokoly, čiže sa nemusíte obávať, že sa niekde nepripojíte. Do displeju nie je integrovaná webkamera, ale nemusíte sa báť. Našli sme ju pribalenú medzi príslušenstvom a vo veľmi kompaktnom a elegantnom prevedení. Kamera je v prevedení s USB-C, dodávaná s malým stojanom, puzdrom a káblom. Je to taký základný model, takže je dobré, že je externá, pretože ak chcete niečo lepšie na streaming, pravdepodobne by ste ju aj tak vymenili za napr. niečo profesionálnejšie od Logitechu. Na bežné pracovné hovory alebo chat s kamarátmi ale postačuje a dizajnovo vhodne doplní vašu výbavu.

V balení sme našli ešte opierku na ruky z hrubej gumy. To sme veľmi uvítali keďže je klávesnica posunutá až ku okraju notebooku. Ruky si pri písaní vďaka nej môžete pohodlne oprieť a získate tak lepší komfort pri práci. Samozrejme je to trochu menej praktické na nosenie, pretože je to ďalší komponent do batohu a navyše s hmotnosťou cca 270g (vážené na malej kuchynskej váhe).

Klávesnica má RGB podsvietenie, ako sa na dobrý herný notebook patrí. Píše sa na nej pomerne pohodlne a oceňujeme aj širší medzerník v ľavej časti – ten pri niektorých hrách stláčate pravou rukou palcom, takže širší bude pre hráčov komfortnejší. Kurzorové šípky a funkčné klávesy sú z úsporných dôvodov trochu menšie, ale dá sa na to celkom rýchlo zvyknúť. Trochu slabší je touchpad, ktorý je ako už bolo povedané umiestnený vpravo a plní aj funkciu virtuálneho numerického bloku. Jeho plocha je úzka a vysoká, no a tlačítka vpravo dole sa ovládajú trochu nekomfortne. Touchpad tu nepatril k našim favoritom, ale je to hráčsky notebook, kde sa očakáva, že budete mať u seba poriadnu myš. Touchpad sa dá nahradiť aj cez dotykovú obrazovku, takže to vnímame ako to menšie negatívum tohto inak skoro dokonalého stroja.

Čo sa týka ďalšej výbavy, predinštalovaný je tu 64-bitový Windows s niekoľkými Asus aplikáciami, ktoré poznáme aj z ďalších modelov ROG. Notebook má vzadu umiestnený ethernet konektor pre priame pripojenie káblovej LAN, klasický USB typu A s podporou USB 3.2 a port HDMI na výstup na monitor, projektor alebo TV. Vľavo je napájací DC konektor pre adaptér a dva JACK konektory pre mikrofón a headset. Vpravo sú umiestnené ešte dva USB typu A s podporou USB 3.2 a jeden USB typu C pre novšie periférie. V balení sme našli 2 adaptéry – jeden je veľký pre notebook 20V (x12A = 240Watt) a druhý malý cestovný v prevedení USB-C pre max 20V/3.25A (64Watt). Je to rozhodne zaujímavá možnosť.

Napriek vysokému výkonu notebook nie je zbytočne hlučný. Chladiace výduchy sú rozumne umiestnené, aby bola cirkulácia vzduchu optimálna. Ono predsa len aj ten procesor od Intelu sa trochu menej hreje ako Ryzen, takže nepotrebuje tak brutálne turbo chladenie.

Navyše procesor pokrýva namiesto tradičnej termálnej pasty špeciálna tekutá kovová zlúčenina Thermal Grizzly. Zlepšenie prenosu tepla medzi procesorom a chladiacim modulom predstavuje tepelnú rezervu, ktorú je možné využiť na zníženie teplôt a hluku alebo zvýšenie výkonu. Chladiaci modul využíva päť tepelných trubíc, aby odsával teplo z procesora, grafickej karty a okolitých elektrických obvodov. Každý zo štvorice pasívnych chladičov využíva ultratenké rebrá pre maximalizovanie chladenia. Dva n-Blade ventilátory majú čepele zo špeciálneho tekutého kryštálového polyméru, ktorý zabezpečuje, že vydržia fungovať aj vo vysokých rýchlostiach. Každý ventilátor obsahuje 83 čepelí, vďaka čomu sa podarilo zvýšiť prieduch vzduchu až o 17 % v porovnaní s tradičným dizajnom.

Tweakovací softvér, ktorý pre svoje herné notebook vytvoril ASUS je fakt pekne spravený. ROG ponúka viacero režimov chladenia, ktoré sú navrhnuté pre rozličné potreby. Tichý režim obetuje výkon, aby zabezpečil tichú prevádzku. Režim Výkon ponúka vysoký výkon bez hlasnej prevádzky a režim Turbo využíva plný potenciál procesora s vyššou hlučnosťou pri práci. Používatelia sa môžu prepínať medzi režimami automaticky alebo prostredníctvom klávesových skratiek.

Záver

Druhá obrazovka tak ako je spravená dáva naozaj zmysel. Zaberá síce cenné miesto a klávesnica s touchpadom sa museli posunúť do trochu neprirodzenej polohy, takže sa ich používanie stáva menej praktickým (ak teda nemáte so sebou prídavnú opierku na ruky a externú myš), ale je to daň za druhý displej čo by sme boli ochotní obetovať.

Je to rozhodne kvalitný a aj veľmi výkonný notebook, ktorý upokojí aj náročnejších hráčov. Tomu pochopiteľne zodpovedá aj vyššia cenovka atakujúca už v najzákladnejšej konfigurácii 3.300€ (vybavenejšie modely majú cenovku skoro na 4.500€). Pre väčšinu záujemcov cena bude tou hlavnou prekážkou. Nie je to málo, ale za svoje peniaze dostanete v nenápadnom pevnom tele brutálny výkon a rôzne vychytávky, takže tú cenu rozhodne má. Keby ste si však kúpili podobný notebook s jediným displejom a malý externý monitor s USB-C, určite by vás to stálo menej, takže zvážte, či potrebujete mať v jednom tele 2 displeje.

Pokiaľ však vaším limitom nie je vysoká cena, rozhodne choďte do toho! Dovolíme si smelo tvrdiť, že je to jeden z najinovatívnejších a najlepších notebookov na dnešnom trhu. Dobrá práca ASUS/ROG!

ŠPECIFIKÁCIE1

Procesor Intel® 10th Gen Comet Lake i9-10980HK
Intel® 10th Gen Comet Lake i7-10875H
Grafická karta NVIDIA® GeForce® RTX 2080 SUPER™, 8 GB GDDR6 VRAM
NVIDIA® GeForce® RTX 2070 SUPER™, 8 GB GDDR6 VRAM
Operačný systém Windows 10 Home
Windows 10 Pro
Displej Hlavný displej: 15.6” PANTONE® Validated, podpora pre prepínanie medzi Microsoft Hybrid Graphics / G-SYNC
– 4K UHD IPS 60 Hz Adobe 100%, nedotykový
– FHD IPS 300 Hz sRGB 100% 3 ms, nedotykovýScreenPad™ Plus: 14.09”
– UHD (3840 x 1100) IPS 60 Hz NTSC 72%, dotykový
Pamäť 16 GB DDR4 3200 MHz na doske, 1 x SODIMM slot až do 32 GB (spolu až do 48 GB)
Úložisko 2 x M.2 SSD slot (NVMe® PCIe®), PCIe® 3.0 x4 512 GB / 1 TB, podpora pre RAID 0
Klávesnica Podsvietená chiclet klávesnica, podporuje n-key, vzdialenosť medzi klávesmi 1,4 mm
Audio 2 x reproduktory, ESS + Hi-Res Audio (HRA) certifikácia, inteligentný zosilňovač, Nahimic Sonic Studio + ISST
Microsoft Cortana (diaľkový mikrofón)
Wi-Fi / Bluetooth 2×2 viac-anténové WiFi 6 (802.11ax)
Bluetooth® 5.0
I/O porty 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C™, DisplayPort 1.4, TBT, PD vstup 20 V/3A;výstup 5 V/3A
2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (vpravo)
1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A (vzadu)
1 x HDMI (HDMI 2.0b podpora)
2 x audio jack: vstup pre mikrofón & slúchadlá, plus vstup pre mikrofón
1 x RJ45 LAN
Batéria 90 Wh
Napájanie 240 W napájací adaptér
Podporuje USB-C™ Power Delivery 3.0 s výkonom do 65 W
Rozmery 36 x 26,8 x 2,1 cm
Hmotnosť 2,4 kg

1 Špecifikácie, obsah balenia a dostupnosť produktu sa môžu zmeniť bez upozornenia a môžu sa odlišovať podľa krajiny. Aktuálny výkon sa môže meniť podľa aplikácií, používania, prostredia a ďalších faktorov. Kompletné špecifikácie sú na http://www.asus.com

Najnovšie

Nový SuperWide monitor Philips je uvedený na trh s cieľom nahradiť zostavu dvoch obrazoviek

Nový monitor Philips 45B1U6900C

Philips 45B1U6900C je vybavený veľkou obrazovkou s uhlopriečkou 44,5 palcov (113 cm) a rozlíšením 5120 x 1440 a niekoľkými ďalšími funkciami, ktoré sú navrhnuté tak, aby napomáhali profesionálom pri multitaskingu. Je vybavený USB-C dokovacou stanicou s RJ45 a 32:9 SuperWide zakrivenou obrazovkou s pozorovacími uhlami 178/178 stupňov.

30. marca 2023

Inteligentné senzory a kvalitný obraz vo dne aj v noci

O bezpečie vášho domova sa postarajú oči od Niceboy

Značka Niceboy vstupuje do segmentu bezpečnostných kamier hneď s dvoma novinkami

30. marca 2023

Kingston FURY

Nové atraktívne a štýlové biele chladiče

Kingston FURY, divízia spoločnosti Kingston Technology Company, svetového lídra v oblasti pamäťových produktov a technologických riešení, dnes oznámila rozšírenie svojho oceňovaného radu pamäťových modulov Kingston FURY DDR5 o verziu s bielym chladičom. Poskytuje tým viac možností všetkým, čo si chcú zostaviť systém, ktorý by nad ostatnými vynikal nielen výkonom, ale aj štýlovým vzhľadom.

27. marca 2023

Intel XMP 3.0 certifikované

Kingston FURY pridáva do svojho portfólia pretaktovateľné serverové pamäte DDR5

Kingston FURY, divízia spoločnosti Kingston Technology Company, svetového lídra v oblasti pamäťových produktov a technologických riešení, rozširuje svoj rad pamätí DDR5 uvedením Kingston FURY Renegade Pro DDR5 RDIMM, nového radu pretaktovateľných serverových pamätí navrhnutých tak, aby spĺňali výkonnostné požiadavky novej generácie pracovných staníc a stolových počítačov.

20. marca 2023

UMELÁ INTELIGENCIA V ROLI „ÚPRIMNEJ KLAMÁRKY“?

Stáva sa umelá inteligencia nástrojom dehumanizácie?

Nenechajme sa zmiasť neistým štartom umelej inteligencie. Už dnes nám mení životy, naučila sa pomáhať, ale aj klamať a podvádzať.

17. marca 2023

Inteligentný senzor, ktorý meria kvalitu vzduchu v interiéri 

IKEA uvádza na trh VINDSTYRKA

Najškodlivejšie znečisťujúce látky, pevné častice (PM2,5), nie je možné vidieť voľným okom. Displej senzora VINDSTYRKA bude zobrazovať úrovne PM2,5, vlhkosť a teplotu vzduchu a TVOC**.

10. marca 2023

Tipy a triky, ako ho využiť na maximum

Vyhľadávač Petal Search

Nástroj Petal Search, ktorý zaiste poznajú všetci majitelia Huawei smartfónov, nie je len obyčajný vyhľadávač: ide o skvelý spôsob, ako hľadať aplikácie a hry na platforme AppGallery. Už menej známe sú však jeho ďalšie užitočné funkcie.

7. marca 2023
TEST

Prenosný monitor na tablet i počítač

Recenzia Philips 16B1P3302: Prenosný FullHD monitor nepotrebuje elektrickú zásuvku

Prenosný monitor je šikovným riešením pre každého, kto potrebuje pracovať na cestách alebo zvykne meniť pracovné prostredie.

27. februára 2023

Výnimočná produktivita tlačového zariadenia ProStream

Ultrarýchla digitálna produkcia komerčných tlačových úloh s ProStream 3000 od spoločnosti Canon

Spoločnosť Canon predstavuje novú generáciu vysokorýchlostných atramentových tlačových strojov ProStream 3000. Je postavená na zavedenej technologickej platforme ProStream, poskytuje konzistentnú kvalitu ofsetovej tlače a prináša širší výber substrátov, a to vrátane papiera s vysokou gramážou. Ďalšou výhodou je rýchlosť tlače, ktorá umožňuje ultrarýchlu digitálnu produkciu širšieho spektra komerčných tlačových úloh.

 

27. februára 2023

do rizikových lokalít ako Zóna/Divízia 2

Axis uvádza prvú kameru na svete s ochranou proti výbuchu

Spoločnosť Axis Communications predstavuje novú sieťovú kameru s ochranou proti výbuchu AXIS P1468-XLE s tzv. bullet dizajnom. Táto robustná kamera je ako prvá na svete navrhnutá špecificky tak, aby bola podľa medzinárodných noriem (ATEX, IECEx, NEC) vhodná pre nasadenie v prostrediach označovaných ako Zóna 2, 22 a Trieda I/II/III Divízie 2.

27. februára 2023

Odporúčané

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023

Ako vyberať komponenty

Ako na nový počítač?

Každý hráč vie, že novšie hry majú vysoké nároky na hardvér na ktorom bežia, zvlášť keď si ich chcete vychutnať naozaj naplno. Z toho vyplýva, že herný počítač je potrebné raz za niekoľko rokov vymeniť za novší a výkonnejší. Niekedy stačí upgradovať vybrané komponenty (zväčšiť pamäť RAM, disk alebo vymeniť grafickú kartu), inokedy je potrebný […]

15. februára 2023

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022
TEST

POROVNÁVACÍ TEST

Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

Medzi 4K a Full HD rozlíšením je podstatný rozdiel, ale rozhodne dnes neplatí, že za polovičnú cenu dostanete len polovičnú kvalitu.

17. októbra 2022
TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

12. októbra 2022

Výhody štandardu Wi-Fi 6

Späť do školy: Preraďte rýchlosť na Wi-Fi 6

Komplexné portfólio sieťových riešení na prechod na Wi-Fi 6 má vo svojej ponuke spoločnosť TP-Link.

29. augusta 2022