Recenzia: ROG Zephyrus Duo 15 (GX550L)

Vždy nás poteší keď sa nájde niekto odvážny a prinesie niečo nové a inovatívne. Notebookmi s dvomi displejmi sme tu už mali pred rokmi. Ak sa nemýlim prvá s týmto konceptom prišla asi pred 10 rokmi Toshiba a asi pred rokom predstavil takýto kancelársky notebook aj Asus. Ale až ASUS dokázal vytvoriť niečo, čo dvom displejom dáva skutočný zmysel […]

RECENZIA
Autor
Dátum zverejnenia 28. augusta 2020
Obsahuje nasledovné témy

Vždy nás poteší keď sa nájde niekto odvážny a prinesie niečo nové a inovatívne. Notebookmi s dvomi displejmi sme tu už mali pred rokmi. Ak sa nemýlim prvá s týmto konceptom prišla asi pred 10 rokmi Toshiba a asi pred rokom predstavil takýto kancelársky notebook aj Asus. Ale až ASUS dokázal vytvoriť niečo, čo dvom displejom dáva skutočný zmysel a dnes sa pokúša ohúriť nás našliapanou mašinou s dvoma displejmi pre hráčov. Ale nepredbiehajme.

Séria ROG (Republic of Gamers) je určená hráčom, takže ak očakávate výkon u takto označeného notebooku, dostanete ho. Ba čo viac, dostanete mašinu, pred ktorej výkonom sa trasú aj mnohé veľké mašiny predávane ako herné počítače!

Čo to naznačuje už samotné balenie. Notebook je zabalený ako luxusný šperk v krabici, ktorá má vlastný mechanizmus. Ten vám pri otváraní nakloní notebook v krabici a vy máte zážitok už pri samotnom vybaľovaní produktu. Samotný notebook nepôsobí výstredným dojmom. Je elegantný, sivý s lesklým logom a diagonálnou linkou na veku, ale inak ničím nenaznačuje, že by malo ísť o hernú beštiu. Jednoducho povedané, je to taká sivá myška.

Všetko spoznáte až po otvorení notebooku. Klávesnica je totiž posunutá až na okraj kde býva obvykle touchpad, na ktorý tu už teraz nie je miesto. Touchpad sa ale nestratil, len sa presunul doprava, kde býva na klávesnici obvykle numerický blok. Num Pad je doplnkovou funkciou, ktoré do touchpadu zakomponoval ASUS, takže sa môžete rozhodnúť či pri práci uprednostníte dotykovú plochu na obsluhu myši, alebo virtuálnu numerickú klávesnicu.

Hlavný displej ponúka rozlíšenie 4K s využitím 100% Adobe RGB priestoru a technológiou G-Sync. To je dnes taký štandard u väčšiny výrobcov, ale pravdu povediac je to možno zbytočne moc. Notebook patrí síce k najvýkonnejším na trhu, ale aj tak je problém utiahnuť v maximálnych detailoch tak vysoké rozlíšenie a niekedy spadne frame rate na 30 FPS. Optimálnejšie by preto bolo 2K rozlíšenie (Full HD), ale zas na prácu je to 4K príjemnejšie. Je to dilema. Znížiť počet pixelov sa predsa dá softvérom aj na 4K displeji, preto keď narazíte na limity integrovanej grafiky, proste trochu uberiete na detailoch obrazu.

Nad klávesnicou a priamo pod hlavným displejom (na mieste kde býva obvykle klávesnica) je umiestnený druhý LCD panel s vlastným výklopným mechanizmom, ktorý tvorí druhú obrazovku. Mechanizmus vám po otvorení notebooku jemne nakloní tento úzky displej, aby bol obraz umiestnený v optimálnej polohe voči užívateľovi. Uhol náklonu je len pár stupňov, ale to stačí na lepší pozorovací uhol. Pri zatvorení veka sa druhý displej sám zarovná s klávesnicou, takže sa nemusíte obávať, že by sa poškodil, teda pokiaľ sa vám nepodarí niečo pichnúť pod tento displej a nepricviknúť to tam hrubou silou. Mechanizmus rovnako ako celé telo a konštrukcia notebooku na nás pôsobia veľmi pevným dojmom. Samotný displej je uložený v kovovom puzdre, takže pri bežnej manipulácii nemôže dôjsť k nejakému hlúpemu poškodeniu.

Druhý displej ponúka rozlíšenie 3840×1100 pixelov. Je to taký úzky slíž, ktorý dopĺňa hlavnú obrazovku.

Potrebujeme druhý monitor?

Druhú obrazovku normálne nepotrebujete, ale keď ju máte, odrazu je všetko lepšie! Na hlavnej obrazovke môžete mať herné okno a dole môže bežať napr. monitorovacia aplikácia, ktorá sleduje výkon notebooku, teploty a pod. Pri hre tu môžete mať prehľad o stave zbraní, tachometre, navigáciu či mapu bojového poľa, ktorá vám pomôže s prehľadom o pozíciách nepriateľov, alebo cieľov misie. Pri práci sa dá okno využívať ako klasický druhý monitor, takže sem napr. môžete dať kalkulačku pri práci s veľkými dátami, nejaké okno s obrázkami, okno prehliadača alebo prieskumníka, hudobný prehrávač, môžete si tu pustiť nejaké video alebo pri grafických editoroch, či strihu videa sem dať nástrojovú lištu. Vzhľadom na formát je možné do úzkeho okna pohodlne umiestniť naraz aj tri samostatné okná aplikácií vedľa seba (1100 piexolov na výšku a 3480 do šírky je viac ako dosť na tento účel.

Druhá obrazovka je dotyková, takže môžete ovládať stláčanie virtuálnych tlačidiel priamo na obrazovke aj prstom namiesto hľadania pozície a klikania myšou. Je to skutočne veľmi praktické a pohodlné.

Pri hre získate vďaka druhej obrazovke lepší prehľad (samozrejme hra musí podporovať zobrazovanie na dvoch monitoroch naraz) a pri práci môžete zapojením druhého monitoru zvýšiť veľmi jednoducho svoju produktivitu. 4K rozlíšenie samo o sebe dáva dostatočný priestor pri práci efektívne využívať viac aplikácií súčasne na jednom monitore, ale s ohľadom na lepšiu čitateľnosť je obzvlášť pri v úvodzovkách menších displejoch lepšie mať viac plôch, než všetko tlačiť na jednu.

Konfigurácia

Čo to znamená *menší displej*? Testovaná zostava mala 15,6“ uhlopriečku, čo je na notebook viac ako dosť, takže iste chápete, že sme mali na mysli v zrovnaní so stolným PC, kde je to o riadny kus väčšia plocha. 15,6“ je s ohľadom na mobilitu zvolené ako dobrý rozumný kompromis.

Testovaný model bol vybavený procesorom Intel i9-10980HK @2.40GHz /3.1GHz, doplneným o 32GB rýchlu RAM (dva moduly po 16GB každý) a grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 2080 SUPER Max-Q s 8 GB VRAM. Ako úložisko sa využívajú 2x 1 TB disky zapojené v RAID. Teraz už iste chápete prečo sme na začiatku hovorili o hernej beštii. Tým sme ale ešte neskončili.

Notebook má najnovšiu WI-FI6, ktorá umožní rýchlejšiu bezdrôtovú konektivitu a aj lepší dosah než tradičné siete, samozrejme za predpokladu, že máte k dispozícii niektorý z novších routerov. Podporované sú spätne aj staršie protokoly, čiže sa nemusíte obávať, že sa niekde nepripojíte. Do displeju nie je integrovaná webkamera, ale nemusíte sa báť. Našli sme ju pribalenú medzi príslušenstvom a vo veľmi kompaktnom a elegantnom prevedení. Kamera je v prevedení s USB-C, dodávaná s malým stojanom, puzdrom a káblom. Je to taký základný model, takže je dobré, že je externá, pretože ak chcete niečo lepšie na streaming, pravdepodobne by ste ju aj tak vymenili za napr. niečo profesionálnejšie od Logitechu. Na bežné pracovné hovory alebo chat s kamarátmi ale postačuje a dizajnovo vhodne doplní vašu výbavu.

V balení sme našli ešte opierku na ruky z hrubej gumy. To sme veľmi uvítali keďže je klávesnica posunutá až ku okraju notebooku. Ruky si pri písaní vďaka nej môžete pohodlne oprieť a získate tak lepší komfort pri práci. Samozrejme je to trochu menej praktické na nosenie, pretože je to ďalší komponent do batohu a navyše s hmotnosťou cca 270g (vážené na malej kuchynskej váhe).

Klávesnica má RGB podsvietenie, ako sa na dobrý herný notebook patrí. Píše sa na nej pomerne pohodlne a oceňujeme aj širší medzerník v ľavej časti – ten pri niektorých hrách stláčate pravou rukou palcom, takže širší bude pre hráčov komfortnejší. Kurzorové šípky a funkčné klávesy sú z úsporných dôvodov trochu menšie, ale dá sa na to celkom rýchlo zvyknúť. Trochu slabší je touchpad, ktorý je ako už bolo povedané umiestnený vpravo a plní aj funkciu virtuálneho numerického bloku. Jeho plocha je úzka a vysoká, no a tlačítka vpravo dole sa ovládajú trochu nekomfortne. Touchpad tu nepatril k našim favoritom, ale je to hráčsky notebook, kde sa očakáva, že budete mať u seba poriadnu myš. Touchpad sa dá nahradiť aj cez dotykovú obrazovku, takže to vnímame ako to menšie negatívum tohto inak skoro dokonalého stroja.

Čo sa týka ďalšej výbavy, predinštalovaný je tu 64-bitový Windows s niekoľkými Asus aplikáciami, ktoré poznáme aj z ďalších modelov ROG. Notebook má vzadu umiestnený ethernet konektor pre priame pripojenie káblovej LAN, klasický USB typu A s podporou USB 3.2 a port HDMI na výstup na monitor, projektor alebo TV. Vľavo je napájací DC konektor pre adaptér a dva JACK konektory pre mikrofón a headset. Vpravo sú umiestnené ešte dva USB typu A s podporou USB 3.2 a jeden USB typu C pre novšie periférie. V balení sme našli 2 adaptéry – jeden je veľký pre notebook 20V (x12A = 240Watt) a druhý malý cestovný v prevedení USB-C pre max 20V/3.25A (64Watt). Je to rozhodne zaujímavá možnosť.

Napriek vysokému výkonu notebook nie je zbytočne hlučný. Chladiace výduchy sú rozumne umiestnené, aby bola cirkulácia vzduchu optimálna. Ono predsa len aj ten procesor od Intelu sa trochu menej hreje ako Ryzen, takže nepotrebuje tak brutálne turbo chladenie.

Navyše procesor pokrýva namiesto tradičnej termálnej pasty špeciálna tekutá kovová zlúčenina Thermal Grizzly. Zlepšenie prenosu tepla medzi procesorom a chladiacim modulom predstavuje tepelnú rezervu, ktorú je možné využiť na zníženie teplôt a hluku alebo zvýšenie výkonu. Chladiaci modul využíva päť tepelných trubíc, aby odsával teplo z procesora, grafickej karty a okolitých elektrických obvodov. Každý zo štvorice pasívnych chladičov využíva ultratenké rebrá pre maximalizovanie chladenia. Dva n-Blade ventilátory majú čepele zo špeciálneho tekutého kryštálového polyméru, ktorý zabezpečuje, že vydržia fungovať aj vo vysokých rýchlostiach. Každý ventilátor obsahuje 83 čepelí, vďaka čomu sa podarilo zvýšiť prieduch vzduchu až o 17 % v porovnaní s tradičným dizajnom.

Tweakovací softvér, ktorý pre svoje herné notebook vytvoril ASUS je fakt pekne spravený. ROG ponúka viacero režimov chladenia, ktoré sú navrhnuté pre rozličné potreby. Tichý režim obetuje výkon, aby zabezpečil tichú prevádzku. Režim Výkon ponúka vysoký výkon bez hlasnej prevádzky a režim Turbo využíva plný potenciál procesora s vyššou hlučnosťou pri práci. Používatelia sa môžu prepínať medzi režimami automaticky alebo prostredníctvom klávesových skratiek.

Záver

Druhá obrazovka tak ako je spravená dáva naozaj zmysel. Zaberá síce cenné miesto a klávesnica s touchpadom sa museli posunúť do trochu neprirodzenej polohy, takže sa ich používanie stáva menej praktickým (ak teda nemáte so sebou prídavnú opierku na ruky a externú myš), ale je to daň za druhý displej čo by sme boli ochotní obetovať.

Je to rozhodne kvalitný a aj veľmi výkonný notebook, ktorý upokojí aj náročnejších hráčov. Tomu pochopiteľne zodpovedá aj vyššia cenovka atakujúca už v najzákladnejšej konfigurácii 3.300€ (vybavenejšie modely majú cenovku skoro na 4.500€). Pre väčšinu záujemcov cena bude tou hlavnou prekážkou. Nie je to málo, ale za svoje peniaze dostanete v nenápadnom pevnom tele brutálny výkon a rôzne vychytávky, takže tú cenu rozhodne má. Keby ste si však kúpili podobný notebook s jediným displejom a malý externý monitor s USB-C, určite by vás to stálo menej, takže zvážte, či potrebujete mať v jednom tele 2 displeje.

Pokiaľ však vaším limitom nie je vysoká cena, rozhodne choďte do toho! Dovolíme si smelo tvrdiť, že je to jeden z najinovatívnejších a najlepších notebookov na dnešnom trhu. Dobrá práca ASUS/ROG!

ŠPECIFIKÁCIE1

Procesor Intel® 10th Gen Comet Lake i9-10980HK
Intel® 10th Gen Comet Lake i7-10875H
Grafická karta NVIDIA® GeForce® RTX 2080 SUPER™, 8 GB GDDR6 VRAM
NVIDIA® GeForce® RTX 2070 SUPER™, 8 GB GDDR6 VRAM
Operačný systém Windows 10 Home
Windows 10 Pro
Displej Hlavný displej: 15.6” PANTONE® Validated, podpora pre prepínanie medzi Microsoft Hybrid Graphics / G-SYNC
– 4K UHD IPS 60 Hz Adobe 100%, nedotykový
– FHD IPS 300 Hz sRGB 100% 3 ms, nedotykovýScreenPad™ Plus: 14.09”
– UHD (3840 x 1100) IPS 60 Hz NTSC 72%, dotykový
Pamäť 16 GB DDR4 3200 MHz na doske, 1 x SODIMM slot až do 32 GB (spolu až do 48 GB)
Úložisko 2 x M.2 SSD slot (NVMe® PCIe®), PCIe® 3.0 x4 512 GB / 1 TB, podpora pre RAID 0
Klávesnica Podsvietená chiclet klávesnica, podporuje n-key, vzdialenosť medzi klávesmi 1,4 mm
Audio 2 x reproduktory, ESS + Hi-Res Audio (HRA) certifikácia, inteligentný zosilňovač, Nahimic Sonic Studio + ISST
Microsoft Cortana (diaľkový mikrofón)
Wi-Fi / Bluetooth 2×2 viac-anténové WiFi 6 (802.11ax)
Bluetooth® 5.0
I/O porty 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C™, DisplayPort 1.4, TBT, PD vstup 20 V/3A;výstup 5 V/3A
2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (vpravo)
1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A (vzadu)
1 x HDMI (HDMI 2.0b podpora)
2 x audio jack: vstup pre mikrofón & slúchadlá, plus vstup pre mikrofón
1 x RJ45 LAN
Batéria 90 Wh
Napájanie 240 W napájací adaptér
Podporuje USB-C™ Power Delivery 3.0 s výkonom do 65 W
Rozmery 36 x 26,8 x 2,1 cm
Hmotnosť 2,4 kg

1 Špecifikácie, obsah balenia a dostupnosť produktu sa môžu zmeniť bez upozornenia a môžu sa odlišovať podľa krajiny. Aktuálny výkon sa môže meniť podľa aplikácií, používania, prostredia a ďalších faktorov. Kompletné špecifikácie sú na http://www.asus.com

Najnovšie

50W superrýchle nabíjanie FlashCharge

Nová bezdrôtová nabíjačka od vivo

Prekonajte limity so superrýchlou bezdrôtovou nabíjačkou vivo 50W Vertical Wireless FlashCharge

6. júla 2022

Kompaktné a farebné USB disky

Spoločnosť Verbatim uviedla na trh DataBar

Priveďte si do života farby s novými USB diskami s pohodlným posuvným mechanizmom Push&Click Spoločnosť Verbatim uviedla na trh DataBar, kompaktné a farebné USB disky, s pohodlným posuvným mechanizmom „push&click“, ktorý poskytuje ideálne každodenné riešenie pre ukladanie a prenos dátových súborov. Verbatim DataBar sa dodáva v štyroch kapacitách a štyroch výrazných farbách – červená (16 […]

4. júla 2022

Výkonný a aktuálny pracovný nástroj

Nový monitor Philips 34E1C5600HE pre lepšiu spoluprácu

Tento model od Philips Monitors je navrhnutý tak, aby vyhovoval špecifickým potrebám a výzvam, ktoré vychádzajú z hybridného pracovného štýlu, a umožňuje používateľom pracovať z domu rovnako produktívne ako v kancelárii.

4. júla 2022

Dokonale jednoduché riešenie

Sieťové riešenia značky Zyxel

Jednoduché a pritom výkonné prepínače splnia nároky malých firiem

4. júla 2022

Obrovská batéria, rýchle nabíjanie a veľký displej za 159 eur

Nový Huawei nova Y70

Do predaja na Slovensku prichádza nový smartfón od Huawei – nova Y70. Najnovší prírastok do produktovej rodiny nova, ktorej cieľom je priniesť nové, pokročilé technológie za rozumnú cenu, sa môže pochváliť celou sériou pôsobivých funkcií v rámci svojej cenovej kategórie

4. júla 2022

Riešenie, ktoré nikoho nezruinuje

Ideálny spoločník, keď potrebujete WiFi vonku

Ku stanu a liehovému variču pribaľte tiež prístupový bod štandardu WiFi 6

10. júna 2022

Funkcia Nightography

Režisér Matyáš Fára vydal nový krátky film, natočil ho na mobil Galaxy S22 Ultra

Vďaka funkcii Nightography nebolo potrebné použiť profesionálnu kameru. Vlajková loď od Samsungu všetko zvládla na výbornú.

10. júna 2022

Logitech SIGNATURE M650

Univerzálna myš pre pravákov, ľavákov, malú aj veľkú ruku a v rôznych farbách

Logitech spravil veľmi zaujímavú vec. Uviedli totiž jeden model, resp. modelový rad myší, z ktorého by si mohol vybrať každý používateľ počítača. Myši sú dostupné v prevedení pre malú až stredne veľkú ruku a aj vo verzii pre veľkú ruku, všetky modely sú dostupné v troch rôznych farbách a navyše aj vo verzii LEFT – […]

10. júna 2022

Otestujte športové vlastnosti

Vlastníte smart hodinky? Týchto 5 krokov je dobré urobiť hneď po ich kúpe

Predstavujeme krátky návod s piatimi jednoduchými krokmi, ktoré by mal urobiť každý, kto si nedávno zadovážil smart hodinky od tohto výrobcu. 

7. júna 2022

Nové možnosti zabezpečenia telefónu

Snímač 3D Ultrasonic Large Fingerprint – v smartfónoch vivo

Najlepšie smartfóny vivo po novom odomknete pomocou 3D ultrazvukového snímača odtlačkov prstov

6. júna 2022

Odporúčané

Dokonale sfarbený svet s technológiou Quantum Dot

Ponorte sa do sveta farieb

Hráči majú zmysel pre realizmus; ak ste hráč, takmer určite rozpoznáte niečo podozrivé na míle ďaleko. Či už je to pokles FPS uprostred duelu alebo nekonzistentný dizajn sveta. Nič nezostane bez povšimnutia. Zatiaľ čo vývojári hier sa snažia dosiahnuť skutočný fotorealizmus v hrách s novými enginmi, ako je Unreal Engine 5, zobrazovacia technológia sa snaží držať krok vlastnými pokrokmi…..

16. júna 2022

Ergonomické produkty Logitech

TEST: Keď sa lepšie cítite, dokážete aj lepšie a efektívnejšie pracovať

Ergonómia (z gréčtiny: ergon´= práca + nomos = zákony) je veda zaoberajúca sa vzťahmi vznikajúcimi medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje – či už sa jedná o tvary, materiály, osvetlenie, rozmery a pod. Cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. To mi pripomína moju nepohodu, keď pozerám […]

10. júna 2022

Množstvo vylepšení, exkluzívne materiály a vyšperkovaný dizajn

Huawei Watch GT 3 Pro prichádzajú

Huawei prichádza s hodinkami pre dámy a pánov, ktoré sa vyznačujú nielen bohatou technologickou výbavou, ale aj prestížnymi materiálmi, ako je keramika či titán, ktoré sú v hodinárskom svete považované za luxusné.

19. mája 2022

Alebo ako sa nespáliť pri realizácii záložných systémov

Napájanie pod kontrolou

Čo na nasadzovanie UPS v skutočných podmienkach hovoria sami zákazníci a čoho sa obávajú implementační partneri? A aké sú možnosti pre manažment UPS? Vyspovedali sme profesionálov slovenskej spoločnosti TCX, ktorá sa zaoberá integračnými projektmi pre veľké spoločnosti a subjekty štátnej správy a ich skúsenosti nájdete nižšie.

28. apríla 2022

Siréna alebo semafor

Axis uvádza prvú IP zábleskovú sirénu na svete

Svetovou novinkou v oblasti IP zariadení je nová stroboskopická siréna AXIS D4100-E, umožňujúca vysielať svetelné i zvukové výstražné signály. Siréna je postavená na otvorených štandardoch, takže môže byť ľahko pripojená k akémukoľvek zariadeniu Axis, prípadne k VMS spoločnosti Axis alebo VMS tretích strán. Farebné svetlo a/alebo výstražné zvuky sirény možno konfigurovať podľa potreby pre účely varovania, či upozornenia.

6. apríla 2022

Energia na cestách

Vyrobte si elektrinu, ktorú vám nezdražia

V dnešnej dobe sa v rôznych pádoch skloňuje energetická nezávislosť. Je to logické – zo všetkých strán počujeme o kríze, ktorá energia, bežne dostupná v „systéme“, zdražuje. Čím viac ľudí bude do budúcnosti energeticky sebestačných, tým lepšie. Takže čo k takejto energetickej sebestačnosti ideálne potrebujete?

28. marca 2022

Preventívne opatrenie

Ponúkame obciam a mestám bezodplatné konzultácie v kybernetickej bezpečnosti

Najväčšie ohrozenie samosprávy predstavujú prieniky do siete

1. marca 2022

Dlhý dosah ľahko prenosného objektívu

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy. Jeden z nich ponúkne najdlhšiu ohniskovú vzdialenosť zo všetkých objektívov s automatickým ostrením pre bezzrkadlové systémy[1]

24. februára 2022

Kto meshuje ten ide

Stabilná wi-fi pre celú rodinu

Homeschooling a homeoffice sú pojmy, s ktorými sa väčšina z nás v minulosti mohla stretnúť len zriedka. Dnes ide naopak o každodennú realitu veľkej časti rodín, ktoré mnohokrát s prekvapením zistili, že internetové pripojenie v domácnosti nemajú len pre zábavu.

9. februára 2022

Zožeňte si nové sieťové vybavenie!

Ako pripojiť svoje elektronické darčeky on-line?

Možno patríte medzi tých, ktorých ich blízki na uplynulé Vianoce obdarovali množstvom elektronických darčekov. Lenže ste možno za tých niekoľko týždňov zistili, že to vaša domáca sieť jednoducho nezvláda.

28. januára 2022