Recenzia: ROG Zephyrus Duo 15 (GX550L)

Vždy nás poteší keď sa nájde niekto odvážny a prinesie niečo nové a inovatívne. Notebookmi s dvomi displejmi sme tu už mali pred rokmi. Ak sa nemýlim prvá s týmto konceptom prišla asi pred 10 rokmi Toshiba a asi pred rokom predstavil takýto kancelársky notebook aj Asus. Ale až ASUS dokázal vytvoriť niečo, čo dvom displejom dáva skutočný zmysel […]

RECENZIA
Autor
Dátum zverejnenia 28. augusta 2020
Obsahuje nasledovné témy
---------------------------------------------------------------------------------------- -->

Vždy nás poteší keď sa nájde niekto odvážny a prinesie niečo nové a inovatívne. Notebookmi s dvomi displejmi sme tu už mali pred rokmi. Ak sa nemýlim prvá s týmto konceptom prišla asi pred 10 rokmi Toshiba a asi pred rokom predstavil takýto kancelársky notebook aj Asus. Ale až ASUS dokázal vytvoriť niečo, čo dvom displejom dáva skutočný zmysel a dnes sa pokúša ohúriť nás našliapanou mašinou s dvoma displejmi pre hráčov. Ale nepredbiehajme.

Séria ROG (Republic of Gamers) je určená hráčom, takže ak očakávate výkon u takto označeného notebooku, dostanete ho. Ba čo viac, dostanete mašinu, pred ktorej výkonom sa trasú aj mnohé veľké mašiny predávane ako herné počítače!

Čo to naznačuje už samotné balenie. Notebook je zabalený ako luxusný šperk v krabici, ktorá má vlastný mechanizmus. Ten vám pri otváraní nakloní notebook v krabici a vy máte zážitok už pri samotnom vybaľovaní produktu. Samotný notebook nepôsobí výstredným dojmom. Je elegantný, sivý s lesklým logom a diagonálnou linkou na veku, ale inak ničím nenaznačuje, že by malo ísť o hernú beštiu. Jednoducho povedané, je to taká sivá myška.

Všetko spoznáte až po otvorení notebooku. Klávesnica je totiž posunutá až na okraj kde býva obvykle touchpad, na ktorý tu už teraz nie je miesto. Touchpad sa ale nestratil, len sa presunul doprava, kde býva na klávesnici obvykle numerický blok. Num Pad je doplnkovou funkciou, ktoré do touchpadu zakomponoval ASUS, takže sa môžete rozhodnúť či pri práci uprednostníte dotykovú plochu na obsluhu myši, alebo virtuálnu numerickú klávesnicu.

Hlavný displej ponúka rozlíšenie 4K s využitím 100% Adobe RGB priestoru a technológiou G-Sync. To je dnes taký štandard u väčšiny výrobcov, ale pravdu povediac je to možno zbytočne moc. Notebook patrí síce k najvýkonnejším na trhu, ale aj tak je problém utiahnuť v maximálnych detailoch tak vysoké rozlíšenie a niekedy spadne frame rate na 30 FPS. Optimálnejšie by preto bolo 2K rozlíšenie (Full HD), ale zas na prácu je to 4K príjemnejšie. Je to dilema. Znížiť počet pixelov sa predsa dá softvérom aj na 4K displeji, preto keď narazíte na limity integrovanej grafiky, proste trochu uberiete na detailoch obrazu.

Nad klávesnicou a priamo pod hlavným displejom (na mieste kde býva obvykle klávesnica) je umiestnený druhý LCD panel s vlastným výklopným mechanizmom, ktorý tvorí druhú obrazovku. Mechanizmus vám po otvorení notebooku jemne nakloní tento úzky displej, aby bol obraz umiestnený v optimálnej polohe voči užívateľovi. Uhol náklonu je len pár stupňov, ale to stačí na lepší pozorovací uhol. Pri zatvorení veka sa druhý displej sám zarovná s klávesnicou, takže sa nemusíte obávať, že by sa poškodil, teda pokiaľ sa vám nepodarí niečo pichnúť pod tento displej a nepricviknúť to tam hrubou silou. Mechanizmus rovnako ako celé telo a konštrukcia notebooku na nás pôsobia veľmi pevným dojmom. Samotný displej je uložený v kovovom puzdre, takže pri bežnej manipulácii nemôže dôjsť k nejakému hlúpemu poškodeniu.

Druhý displej ponúka rozlíšenie 3840×1100 pixelov. Je to taký úzky slíž, ktorý dopĺňa hlavnú obrazovku.

Potrebujeme druhý monitor?

Druhú obrazovku normálne nepotrebujete, ale keď ju máte, odrazu je všetko lepšie! Na hlavnej obrazovke môžete mať herné okno a dole môže bežať napr. monitorovacia aplikácia, ktorá sleduje výkon notebooku, teploty a pod. Pri hre tu môžete mať prehľad o stave zbraní, tachometre, navigáciu či mapu bojového poľa, ktorá vám pomôže s prehľadom o pozíciách nepriateľov, alebo cieľov misie. Pri práci sa dá okno využívať ako klasický druhý monitor, takže sem napr. môžete dať kalkulačku pri práci s veľkými dátami, nejaké okno s obrázkami, okno prehliadača alebo prieskumníka, hudobný prehrávač, môžete si tu pustiť nejaké video alebo pri grafických editoroch, či strihu videa sem dať nástrojovú lištu. Vzhľadom na formát je možné do úzkeho okna pohodlne umiestniť naraz aj tri samostatné okná aplikácií vedľa seba (1100 piexolov na výšku a 3480 do šírky je viac ako dosť na tento účel.

Druhá obrazovka je dotyková, takže môžete ovládať stláčanie virtuálnych tlačidiel priamo na obrazovke aj prstom namiesto hľadania pozície a klikania myšou. Je to skutočne veľmi praktické a pohodlné.

Pri hre získate vďaka druhej obrazovke lepší prehľad (samozrejme hra musí podporovať zobrazovanie na dvoch monitoroch naraz) a pri práci môžete zapojením druhého monitoru zvýšiť veľmi jednoducho svoju produktivitu. 4K rozlíšenie samo o sebe dáva dostatočný priestor pri práci efektívne využívať viac aplikácií súčasne na jednom monitore, ale s ohľadom na lepšiu čitateľnosť je obzvlášť pri v úvodzovkách menších displejoch lepšie mať viac plôch, než všetko tlačiť na jednu.

Konfigurácia

Čo to znamená *menší displej*? Testovaná zostava mala 15,6“ uhlopriečku, čo je na notebook viac ako dosť, takže iste chápete, že sme mali na mysli v zrovnaní so stolným PC, kde je to o riadny kus väčšia plocha. 15,6“ je s ohľadom na mobilitu zvolené ako dobrý rozumný kompromis.

Testovaný model bol vybavený procesorom Intel i9-10980HK @2.40GHz /3.1GHz, doplneným o 32GB rýchlu RAM (dva moduly po 16GB každý) a grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 2080 SUPER Max-Q s 8 GB VRAM. Ako úložisko sa využívajú 2x 1 TB disky zapojené v RAID. Teraz už iste chápete prečo sme na začiatku hovorili o hernej beštii. Tým sme ale ešte neskončili.

Notebook má najnovšiu WI-FI6, ktorá umožní rýchlejšiu bezdrôtovú konektivitu a aj lepší dosah než tradičné siete, samozrejme za predpokladu, že máte k dispozícii niektorý z novších routerov. Podporované sú spätne aj staršie protokoly, čiže sa nemusíte obávať, že sa niekde nepripojíte. Do displeju nie je integrovaná webkamera, ale nemusíte sa báť. Našli sme ju pribalenú medzi príslušenstvom a vo veľmi kompaktnom a elegantnom prevedení. Kamera je v prevedení s USB-C, dodávaná s malým stojanom, puzdrom a káblom. Je to taký základný model, takže je dobré, že je externá, pretože ak chcete niečo lepšie na streaming, pravdepodobne by ste ju aj tak vymenili za napr. niečo profesionálnejšie od Logitechu. Na bežné pracovné hovory alebo chat s kamarátmi ale postačuje a dizajnovo vhodne doplní vašu výbavu.

V balení sme našli ešte opierku na ruky z hrubej gumy. To sme veľmi uvítali keďže je klávesnica posunutá až ku okraju notebooku. Ruky si pri písaní vďaka nej môžete pohodlne oprieť a získate tak lepší komfort pri práci. Samozrejme je to trochu menej praktické na nosenie, pretože je to ďalší komponent do batohu a navyše s hmotnosťou cca 270g (vážené na malej kuchynskej váhe).

Klávesnica má RGB podsvietenie, ako sa na dobrý herný notebook patrí. Píše sa na nej pomerne pohodlne a oceňujeme aj širší medzerník v ľavej časti – ten pri niektorých hrách stláčate pravou rukou palcom, takže širší bude pre hráčov komfortnejší. Kurzorové šípky a funkčné klávesy sú z úsporných dôvodov trochu menšie, ale dá sa na to celkom rýchlo zvyknúť. Trochu slabší je touchpad, ktorý je ako už bolo povedané umiestnený vpravo a plní aj funkciu virtuálneho numerického bloku. Jeho plocha je úzka a vysoká, no a tlačítka vpravo dole sa ovládajú trochu nekomfortne. Touchpad tu nepatril k našim favoritom, ale je to hráčsky notebook, kde sa očakáva, že budete mať u seba poriadnu myš. Touchpad sa dá nahradiť aj cez dotykovú obrazovku, takže to vnímame ako to menšie negatívum tohto inak skoro dokonalého stroja.

Čo sa týka ďalšej výbavy, predinštalovaný je tu 64-bitový Windows s niekoľkými Asus aplikáciami, ktoré poznáme aj z ďalších modelov ROG. Notebook má vzadu umiestnený ethernet konektor pre priame pripojenie káblovej LAN, klasický USB typu A s podporou USB 3.2 a port HDMI na výstup na monitor, projektor alebo TV. Vľavo je napájací DC konektor pre adaptér a dva JACK konektory pre mikrofón a headset. Vpravo sú umiestnené ešte dva USB typu A s podporou USB 3.2 a jeden USB typu C pre novšie periférie. V balení sme našli 2 adaptéry – jeden je veľký pre notebook 20V (x12A = 240Watt) a druhý malý cestovný v prevedení USB-C pre max 20V/3.25A (64Watt). Je to rozhodne zaujímavá možnosť.

Napriek vysokému výkonu notebook nie je zbytočne hlučný. Chladiace výduchy sú rozumne umiestnené, aby bola cirkulácia vzduchu optimálna. Ono predsa len aj ten procesor od Intelu sa trochu menej hreje ako Ryzen, takže nepotrebuje tak brutálne turbo chladenie.

Navyše procesor pokrýva namiesto tradičnej termálnej pasty špeciálna tekutá kovová zlúčenina Thermal Grizzly. Zlepšenie prenosu tepla medzi procesorom a chladiacim modulom predstavuje tepelnú rezervu, ktorú je možné využiť na zníženie teplôt a hluku alebo zvýšenie výkonu. Chladiaci modul využíva päť tepelných trubíc, aby odsával teplo z procesora, grafickej karty a okolitých elektrických obvodov. Každý zo štvorice pasívnych chladičov využíva ultratenké rebrá pre maximalizovanie chladenia. Dva n-Blade ventilátory majú čepele zo špeciálneho tekutého kryštálového polyméru, ktorý zabezpečuje, že vydržia fungovať aj vo vysokých rýchlostiach. Každý ventilátor obsahuje 83 čepelí, vďaka čomu sa podarilo zvýšiť prieduch vzduchu až o 17 % v porovnaní s tradičným dizajnom.

Tweakovací softvér, ktorý pre svoje herné notebook vytvoril ASUS je fakt pekne spravený. ROG ponúka viacero režimov chladenia, ktoré sú navrhnuté pre rozličné potreby. Tichý režim obetuje výkon, aby zabezpečil tichú prevádzku. Režim Výkon ponúka vysoký výkon bez hlasnej prevádzky a režim Turbo využíva plný potenciál procesora s vyššou hlučnosťou pri práci. Používatelia sa môžu prepínať medzi režimami automaticky alebo prostredníctvom klávesových skratiek.

Záver

Druhá obrazovka tak ako je spravená dáva naozaj zmysel. Zaberá síce cenné miesto a klávesnica s touchpadom sa museli posunúť do trochu neprirodzenej polohy, takže sa ich používanie stáva menej praktickým (ak teda nemáte so sebou prídavnú opierku na ruky a externú myš), ale je to daň za druhý displej čo by sme boli ochotní obetovať.

Je to rozhodne kvalitný a aj veľmi výkonný notebook, ktorý upokojí aj náročnejších hráčov. Tomu pochopiteľne zodpovedá aj vyššia cenovka atakujúca už v najzákladnejšej konfigurácii 3.300€ (vybavenejšie modely majú cenovku skoro na 4.500€). Pre väčšinu záujemcov cena bude tou hlavnou prekážkou. Nie je to málo, ale za svoje peniaze dostanete v nenápadnom pevnom tele brutálny výkon a rôzne vychytávky, takže tú cenu rozhodne má. Keby ste si však kúpili podobný notebook s jediným displejom a malý externý monitor s USB-C, určite by vás to stálo menej, takže zvážte, či potrebujete mať v jednom tele 2 displeje.

Pokiaľ však vaším limitom nie je vysoká cena, rozhodne choďte do toho! Dovolíme si smelo tvrdiť, že je to jeden z najinovatívnejších a najlepších notebookov na dnešnom trhu. Dobrá práca ASUS/ROG!

ŠPECIFIKÁCIE1

Procesor Intel® 10th Gen Comet Lake i9-10980HK
Intel® 10th Gen Comet Lake i7-10875H
Grafická karta NVIDIA® GeForce® RTX 2080 SUPER™, 8 GB GDDR6 VRAM
NVIDIA® GeForce® RTX 2070 SUPER™, 8 GB GDDR6 VRAM
Operačný systém Windows 10 Home
Windows 10 Pro
Displej Hlavný displej: 15.6” PANTONE® Validated, podpora pre prepínanie medzi Microsoft Hybrid Graphics / G-SYNC
– 4K UHD IPS 60 Hz Adobe 100%, nedotykový
– FHD IPS 300 Hz sRGB 100% 3 ms, nedotykovýScreenPad™ Plus: 14.09”
– UHD (3840 x 1100) IPS 60 Hz NTSC 72%, dotykový
Pamäť 16 GB DDR4 3200 MHz na doske, 1 x SODIMM slot až do 32 GB (spolu až do 48 GB)
Úložisko 2 x M.2 SSD slot (NVMe® PCIe®), PCIe® 3.0 x4 512 GB / 1 TB, podpora pre RAID 0
Klávesnica Podsvietená chiclet klávesnica, podporuje n-key, vzdialenosť medzi klávesmi 1,4 mm
Audio 2 x reproduktory, ESS + Hi-Res Audio (HRA) certifikácia, inteligentný zosilňovač, Nahimic Sonic Studio + ISST
Microsoft Cortana (diaľkový mikrofón)
Wi-Fi / Bluetooth 2×2 viac-anténové WiFi 6 (802.11ax)
Bluetooth® 5.0
I/O porty 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C™, DisplayPort 1.4, TBT, PD vstup 20 V/3A;výstup 5 V/3A
2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (vpravo)
1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A (vzadu)
1 x HDMI (HDMI 2.0b podpora)
2 x audio jack: vstup pre mikrofón & slúchadlá, plus vstup pre mikrofón
1 x RJ45 LAN
Batéria 90 Wh
Napájanie 240 W napájací adaptér
Podporuje USB-C™ Power Delivery 3.0 s výkonom do 65 W
Rozmery 36 x 26,8 x 2,1 cm
Hmotnosť 2,4 kg

1 Špecifikácie, obsah balenia a dostupnosť produktu sa môžu zmeniť bez upozornenia a môžu sa odlišovať podľa krajiny. Aktuálny výkon sa môže meniť podľa aplikácií, používania, prostredia a ďalších faktorov. Kompletné špecifikácie sú na http://www.asus.com

Najnovšie

WESTech sa stal distribútorom smartfónov značky realme pre slovenský trh

Realme – top značka

Po úspechoch na ázijskom trhu spoločnosť v júni 2019 oficiálne vstúpila na európsky trh. S vynikajúcimi výsledkami v krajinách ako Španielsko vstúpila aj na trh do Veľkej Británie, Talianska, Francúzska, Nemecka, Poľska, Švédska, Nórska, Dánska, Estónska a mnoho ďalších.

23. októbra 2020

Kreativita na prvom mieste

Canon predstavuje tlačiareň PIXMA PRO-200, ktorá poteší kreatívne duše

Spoločnosť Canon Europe dnes predstavila rýchlu, ľahkú a kompaktnú tlačiareň PIXMA PRO-200 formátu A3+. Je ideálnou voľbou pre fotografických nadšencov, ktorí chcú podniknúť prvé kroky do sveta tlače fotografií. PIXMA PRO-200 umožňuje fotografom tlačiť vysoko kvalitné snímky na mnoho rôznych formátov a typov papiera s rôznymi textúrami zo smartfónu, tabletu alebo počítača bez obáv o výslednú fotografiu.

 

22. októbra 2020

USB flash disky Verbatim

Jednoduchý prenos, preprava aj bezpečné zdieľanie dát

Ukladanie dát urazilo dlhú cestu.
Jedná sa o jeden z najpohodlnejších spôsobov rýchleho a jednoduchého presunu dát z jedného miesta na druhé. Vďaka rade dizajnov a funkcií, ktoré získali ocenenia, je výber USB diskov od spoločnosti Verbatim, ideálnou voľbou pre ukladanie a zdieľanie dát – sú bezpečné a spoľahlivé.

21. októbra 2020

Veľké technológie v kompaktnom obale

Umývačky Electrolux

Umývačky riadu Electrolux sú dostupné vo viacerých veľkostiach, ktoré perfektne zapadnú do veľkých aj malých kuchýň. Či už si vyberiete širšiu alebo užšiu verziu, môžete sa spoľahnúť, že bude nabitá inovatívnymi technológiami, ktoré vám uľahčia život.

20. októbra 2020

Prečo je dôležitá a čo o nej treba vedieť?

Saturácia krvi kyslíkom (SpO2)

Život v rýchlom svete môže mať vplyv na naše duševné a fyzické zdravie a nie vždy si ho uvedomujeme. Dôležitým zdravotným indikátorom je saturácia krvi kyslíkom (SpO2), pričom na jej monitorovanie sa zvyčajne používali lekárske prístroje.

19. októbra 2020

Samsung spustil predaj svojich tohtoročných noviniek – Galaxy S10 Lite, Note10 Lite a A71

Spoločnosť Samsung v týchto dňoch spustila predaj svojich najnovších smartfónov Galaxy S10 Lite, Galaxy Note10 Lite a Galaxy A71 na slovenskom trhu. Galaxy S10 Lite je k dispozícii v dvoch farebných variantoch (čiernom Prism Black a modrom Prism Blue) za odporúčanú maloobchodnú cenu 649 Eur, Galaxy Note10 Lite sa predáva v striebornej Aura Glow a čiernej Aura Black za odporúčanú maloobchodnú cenu 599 Eur a model Galaxy A71 je k dispozícii v čiernej, striebornej a modrej farbe za 469 Eur.

 

19. októbra 2020

Limitovaná edícia príslušenstvo SteelSeries na motívy Cyberpunk 2077

SteelSeries predstavuje Artist Series, rad produktov vyhotovených v spolupráci s populárnymi umelcami. Príslušenstvo s motívmi hry Cyberpunk 2070 dopĺňajú tiež produkty inšpirované umelci Lauren Asta, Dune Haggar a Brock Hofer.

14. októbra 2020

Miele uvádza na trh tyčový aku vysávač TRIFLEX

TRIFLEX HX1 prináša tri inovácie v jednom: skvelý dizajn, extrémnu saciu silu a rýchlosť. Zároveň spája tri bezdrôtové vysávače do jedného prístroja s výdržou batérie až 120 minút.

14. októbra 2020

Prenosný a dotykový 15,6 "model

AOC predstavuje nový monitor 16T2

AOC, špecialista na monitory, uvádza na trh nový prenosný dotykový monitor s USB-C pripojením.
Novinka má uhlopriečku 39,6 centimetra (15,6 „), IPS displej a rozlíšenie Full HD. Prostredníctvom dvoch portov USB-C (využívajúcich alternatívne režim DisplayPort) alebo portu HDMI, je možné ho jednoducho pripojiť k notebooku, stolnému počítaču alebo smartphonu.

14. októbra 2020

Oceňovanú aplikáciu Moovit si teraz stiahnete aj z Huawei AppGallery

Cestovanie odkiaľkoľvek kamkoľvek je vďaka aplikácii Moovit ľahšie a pohodlnejšie. Huawei a Moovit sa spájajú s cieľom uľahčiť premiestňovanie miliónom ľudí. Po novom populárnu aplikáciu nájdete aj v Huawei AppGallery, treťom najväčšom obchode s aplikáciami na svete.

13. októbra 2020

Odporúčané

TEST

TEST/RECENZIA

Najlepšie True Wireless slúchadlá do 40 eur? Vyskúšajte Niceboy HIVE podsie

Aj lacnejšie slúchadlá môžu byť vynikajúce.

19. októbra 2020

Kedy ide o najlepšie kasína?

Najlepšie online kasína

Odvetvie online kasín v posledných desaťročiach výrazne vzrástlo a kasína s reálnymi peniazmi sú dnes hlavnou atrakciou hráčov, ktorí vyhľadávajú tento typ zábavy.

30. septembra 2020

Axis deň 2020 sa uskutoční offline i online a predstaví IP technológie (nielen) pre dobu covidovú

Každoročná konferencia spoločnosti Axis Communications sa tento rok uskutoční v utorok 6. októbra 2020 od 9:00 v priestoroch karlínskej Spojky v Prahe pod názvom Dnes a zajtra – Technológie pre každú dobu.  Záujemci z oboru sa môžu registrovať zdarma a zúčastniť sa akcie osobne alebo sledovať online prenos.

27. septembra 2020

Recenzia

Stará škola stále existuje, káblové slúchadlá Niceboy ORYX X300 sú poctivou nostalgiou

Slúchadlá Niceboy ORYX X300 patria medzi tie najlepšie vo svojej triede.

11. septembra 2020
TEST

Recenzia

Kovová klávesnica Niceboy Oryx K300X. Zabudnite na predsudky, toto je ideálny darček pre každého.

Už dlho sme sa na tak nepobavili pri písaní, ako práve počas testu tejto nezvyčajnej klávesnice.

11. septembra 2020
TEST

Recenzia

Absolútna špička. AOC G Line 2nd Gen (CU34G2X 34)

Úchvatný obraz je pri tejto cene samozrejmosť, no AOC zachádza oveľa ďalej a ponúka aj pokročilé funkcie pre náročných.

9. septembra 2020

Práca z domova ako nový štandard?

Pripravme sa na budúcnosť, možno budúcnosť práce

Čo nám chystá tohtoročná jeseň? To je zatiaľ vo hviezdach, ale vzhľadom k aktuálnemu vývoju sa zdá, že nás pandémia koronavírusu len tak neopustí. Dúfajme, že nás to nezasiahne viac, než len opäť povinnými rúškami a tlakom na pobyt čo najväčšieho počtu zamestnancov v domácej kancelárii.

1. septembra 2020

Recenzia: ROG Zephyrus Duo 15 (GX550L)

Vždy nás poteší keď sa nájde niekto odvážny a prinesie niečo nové a inovatívne. Notebookmi s dvomi displejmi sme tu už mali pred rokmi. Ak sa nemýlim prvá s týmto konceptom prišla asi pred 10 rokmi Toshiba a asi pred rokom predstavil takýto kancelársky notebook aj Asus. Ale až ASUS dokázal vytvoriť niečo, čo dvom displejom dáva skutočný zmysel […]

28. augusta 2020

Terabajtové SSD do vrecka? Ostatne prečo nie?

Recenzia: ADATA SE760

Doba sa mení a tradičné disky s rotačnou platňou nahrádzajú aj u externých USB diskov elektronické SSD. Je to praktickejšie, čiastočne aj bezpečnejšie a najmä menšie a ľahšie.

27. augusta 2020

Palec hore ASUS !

Recenzia: ROG Zephyrus G14

ROG Zephyrus G14 spĺňa na jednotku požiadavku na univerzálny pracovný a zároveň hráčsky notebook za veľmi dobrú cenu.

10. augusta 2020