môžu byť súčasťou bezpečnostného kamerového systému

Robotické drony a psy

Axis Communications a tím z katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnickej ČVUT spoločne predstavili integráciu autonómnych dronov Fly4future a robotického psa Spot od Boston Dynamics do IP kamerového systému. Unikátne spojenie zavedeného bezpečnostného riešenia a experimentálnych robotických platforiem ukazuje možný smer vývoja – budeme v blízkej budúcnosti chrániť objekty s pomocou samostatne strážiacich dronov alebo svorky robotických psov? Stretnutie Axis Demoshow bolo určené […]

Autor
Dátum zverejnenia 29. septembra 2023
Obsahuje nasledovné témy

Axis Communications a tím z katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnickej ČVUT spoločne predstavili integráciu autonómnych dronov Fly4future a robotického psa Spot od Boston Dynamics do IP kamerového systému. Unikátne spojenie zavedeného bezpečnostného riešenia a experimentálnych robotických platforiem ukazuje možný smer vývoja – budeme v blízkej budúcnosti chrániť objekty s pomocou samostatne strážiacich dronov alebo svorky robotických psov?

Stretnutie Axis Demoshow bolo určené zhruba stovke bezpečnostných manažérov a expertov z významných českých firiem a inštitúcií. Uskutočnilo sa 21. septembra 2023 v areáli Statku Všetice neďaleko Benešova pri Prahe.

Súčasťou programu boli aj demonštrácie experimentálnych systémov, ktoré zostavili tímy pod vedením profesora Tomáša Svobodu a docenta Martina Sasky z katedry kybernetiky FEL ČVUT. Išlo o inštaláciu inteligentného bezpečnostného kamerového systému do dronov Fly4Future a robotického psa Spot od Boston Dynamics.    

Reklama/Advertisement

Nielen kamery na palube – kľúčová je integrácia

„Že existujú robotické psy a autonómne drony a že na ne možno inštalovať kamery a sledovať v reálnom čase obraz, dnes už samozrejme nie je novinka. V našom svete bezpečnostných technológií ale platí, že čo sa nedá integrovať do existujúceho bezpečnostného systému a funguje oddelene, má v praxi obmedzený význam,“ hovorí Dalibor Smažinka zo spoločnosti Axis Communications.

„V spolupráci s odborníkmi z FEL ČVUT sme ukázali, že integrácia mainstreamového bezpečnostného systému Axis s futuristickými behajúcimi a lietajúcimi robotmi dáva zmysel. Síce to ešte nie je balíčkové riešenie pripravené na predaj a nasadenie, ale možno už k tomu okamihu nie sme ďaleko.“  

Robotické drony majú k reálnemu nasadeniu bližšie

Prvým predstaveným riešením bola vstavba základnej kamerovej jednotky AXIS F9114 a optického senzora AXIS F2015 do modulárnych dronov Fly4Future, ktoré vyrába univerzitný spin-out vzniknutý na katedre kybernetiky FEL ČVUT.

Dôležitým poznatkom tu bolo to, že opensource robotický operačný systém ROS už obsahuje aplikačné rozhranie pre kamery Axis, a na druhej strane sú potom tieto kamery navrhnuté na integráciu do softvéru pre správu videa (VMS), či už priamo od Axisu (Axis Camera Station) alebo tretích strán, napríklad svetových výrobcov Genetec a Milestone. To je pre reálne nasadenie dronu kľúčové, pretože obsluhovať bezpečnostné riešenie s pomocou dvoch neprepojených kamerových systémov predstavuje komplikáciu. „Drony Fly4Future dnes dokážu fungovať úplne autonómne, a to samostatne alebo v rojach, môžu strážiť perimeter podľa vopred nastaveného letového plánu alebo vyletieť len na preverenie alarmu.

V riešení s integrovanou kamerou Axis, ktoré sme dnes ukázali, beží priamo v kamere videoanalytický softvér, ktorý štandardným spôsobom posiela metadáta do bežného VMS systému. V dispečingu sa potom dron zobrazuje ako jedna z ďalších inteligentných bezpečnostných kamier,“ hovorí vedúci skupiny Multirobotických systémov Martin Saska z FEL ČVUT, ktorého tím s firmou Fly4Future úzko spolupracuje. Vzhľadom na to, že drony Fly4Future sú už na zákazku komerčne dostupné, podobná bezpečnostná inštalácia by dnes podľa Sasky už nemusela byť sci-fi. „V bežnej prevádzke by sa samozrejme museli doriešiť náležitosti, ako je presná konfigurácia úloh, samostatné nabíjanie dronu, školenia operátora na mieste a priebežný servis – to všetko ale riešiteľné je.“

Svorka robopsov ako súčasť kamerového systému?

O niečo ďalej k realizácii má bezpečnostné nasadenie robotických psov. Katedra kybernetiky FEL ČVUT používa pri výučbe aj výskume okrem mnohých ďalších robotov aj experimentálne roboty Spot od Boston Dynamics. Na Axis Demo Show bolo možné vidieť zabudovanie modulárnej IP kamery, opäť AXIS F9114 tentoraz so 4 kamerovými senzormi, konkrétne jedným štandardným senzorom AXIS F2105, dvoma varifokálnymi senzormi AXIS F2115 a jedným širokouhlým senzorom AXIS F2135, umiestnenými na chrbte.

Vzhľadom na to, že kamera disponovala softvérom Axis Object Analytics využívajúcim umelú inteligenciu, dokázal kráčajúci robot rozlišovať objekty a osoby v zábere, a pokiaľ identifikoval človeka, prehral s pomocou reproduktora AXIS C1410 varovnú hlášku. „Prepojenie s bežne používanými kamerovými systémami je zaujímavé,“ hodnotí Tomáš Svoboda, vedúci tímu z FEL ČVUT. „Ale reálne využitie autonómneho robota pre bezpečnostné úlohy by vyžadovalo ešte ďalšie experimenty a vývoj v réžii schopného integračného partnera. Dokážem si predstaviť inštaláciu, kedy sa na miesto privezie robotický tím, ktorý dostane za úlohu prehľadať neznámy alebo členitý terén, skontrolovať merače, alebo keby roboti náhodnými obchôdzkami vykonávali ostrahu na mieste, kde nemá význam inštalovať trvalý kamerový systém. Nasadenie robotického tímu vo vopred neznámom či dynamickom prostredí,

Najnovšie

Vlajková ľod od systámu EOS R

Canon pripravuje uvedenie fotoaparátu EOS R1

Canon pripravuje uvedenie fotoaparátu EOS R1, ktorý bude prvou vlajkovou loďou systému EOS R. Nová technológia spracovania obrazu ešte viac zlepší automatické ostrenie a kvalitu obrazu

 

15. mája 2024

Vysokorýchlostný dvojpásmový adaptér pre lepšie pripojenie

TP-Link Archer T600UB Nano

Spoločnosť TP-Link, popredný svetový dodávateľ sieťových riešení a produktov inteligentnej domácnosti, predstavuje kompaktný Wi-Fi Bluetooth USB adaptér Archer T600UB Nano. Novinka zaistí flexibilné bezdrôtové pripojenie pre všetky zariadenia tak, aby fungovala s najnovším dvojpásmovým Wi-Fi routerom.

15. mája 2024

Huawei predstavil v Dubaji nové smart hodinky Watch FIT 3, vynovené Watch 4 Pro Space Edition a ďalšie inovatívne produkty

Vlajkové lode novej generácie – Objavte svet možností s Huawei

Spoločnosť Huawei dnes v Dubaji predstavila nové smart hodinky Huawei WATCH FIT 3 a Huawei WATCH 4 Pro Space Edition. Okrem týchto dlhoočakávaných produktov boli predstavené aj ďalšie novinky, vrátane vylepšeného notebooku Huawei MateBook X Pro a prvého tabletu Huawei s najnovšou generáciou PaperMatte Display, Huawei MatePad 11, ako aj mnoho ďalších nositeľných, audio a smart kancelárskych produktov.

 

9. mája 2024

Ponúka vynikajúcu kvalitu obrazu

Tlačiareň Epson SureColor P20500

Spoločnosť Epson uvádza na trh novú veľkoformátovú tlačiareň na profesionálnu tlač fotografií, umeleckých diel, plagátov a interiérových informačných nápisov

30. apríla 2024

Bez nutnosti mať u seba peňaženku alebo mobilný telefón

Zákazníci Home Creditu už môžu platiť aj hodinkami a náramkami Garmin a Xiaomi

Zákazníci spoločnosti Home Credit už môžu platiť aj inteligentnými hodinkami a fitnes náramkami Garmin a Xiaomi, čím spoločnosť rozširuje svoju ponuku k už dávnejšie fungujúcim digitálnym platobným službám Google Pay a Apple Pay. Vďaka tomu Home Credit pokrýva všetky najpoužívanejšie platobné metódy pre inteligentné zariadenia. Spoločnosť tak pokračuje v trende čoraz rozšírenejšej digitalizácie svojich služieb.

29. apríla 2024

UPGRADUJTE SVOJ POČÍTAČ!

Investujte do planéty a šetrite

Pokiaľ potrebujete zvýšiť výkon vášho počítača, UPGRADE pamäte a disku je určite správna cesta ako s relatívne menšou investíciou zvýšiť celkový výkon.

26. apríla 2024

v rozlíšení až 4K

Axis uvádza plne vybavené fixné kamery s vynikajúcou kvalitou obrazu

Spoločnosť Axis Communications prichádza s aktualizovaným radom kamier AXIS P13. Nové kamery sú ideálne pre rôzne situácie pri dohľade nad vnútornými priestormi. Na dosiahnutie maximálnej flexibility sú k dispozícii aj odľahčené základné jednotky, výmenné objektívy (s podporou i-CS) a široká škála montážneho príslušenstva. Interiérové modely sú navyše navrhnuté tak, aby sa vmestili aj do exteriérových krytov.

24. apríla 2024

TP-Link Omada ER706W-4G

Gigabitový AX3000 VPN router pre 4G+ sieť kedykoľvek a kdekoľvek

Spoločnosť TP-Link predstavuje nový gigabitový podnikový VPN router Omada ER706W-4G so vstavaným modemom pre 4G LTE pripojenie k internetu as AX3000 WiFi 6 prístupovým bodom pre bezdrôtové pripojenie užívateľov. Integráciu týchto funkcií do jediného zariadenia ocenia predovšetkým kancelárie či malé a stredné podniky.

23. apríla 2024

Huawei odkrýva stratégiu All Intelligence: Budúcnosť priemyslu s využitím umelej inteligencie

• O umelej inteligencii, jej implementácií v priemyselných odvetviach a o tom, kam smeruje informačno-komunikačný priemysel sa diskutovalo na Samite Analytikov Huawei. Podujatie spojilo viac ako 500 analytikov, výskumníkov a ďalších hostí z celého sveta.
• Počas podujatia Eric Xu, podpredseda a rotujúci predseda spoločnosti Huawei predstavil využitie umelej inteligencie spoločnosťou a stratégiu All Intelligence.

23. apríla 2024

Prvé video na YouTube

Dnes má už 19 rokov!

Úplne prvé video na YouTube sa volá „Me at the zoo“. Videonahrávka bola na web nahraná jeho spoluzakladateľom Jawedom Karimom 24. apríla 2005 o 03:27:12 UTC (5:27 nášho času), z používateľského účtu „jawed“. Viete koľko má LIKE? Ide o krátke 19 sekundové video zo ZOO v San Diegu so slonmi v pozadí, ktoré nemá práve najlepšiu […]

23. apríla 2024

Odporúčané

Pripravte sa na Wi-Fi 7 s routermi od TP-Link

Ešte vyššie rýchlosti a väčšia kapacita

V dnešnom svete je bezdrôtové pripojenie nevyhnutné na osobné aj profesionálne použitie. Od streamovania videí a hrania online hier až po vedenie obchodných rokovaní a prístup k dôležitým dokumentom, sa spoliehame na Wi-Fi, aby sme zostali v spojení a boli produktívni.

14. apríla 2024

Vysoká kvalita tlače

Výhody sublimácie: presná, odolná a všestranná potlač rôznych produktov

Sublimačná tlač sa stáva v dnešnom svete čoraz populárnejšou voľbou, a to nielen v profesionálnom, ale aj v domácom prostredí. Táto pokročilá technológia prináša množstvo výhod, ktoré ju robia atraktívnou možnosťou pre tlač rôznych typov produktov vhodných na osobné využitie alebo prezentáciu firmy.

19. marca 2024

Nočné videnie pre zlepšenie viditeľnosti v tme

Optika, ktorá zlepšuje viditeľnosť v náročných podmienkach

Vo svete plnom rôznorodých podmienok a prostredí je schopnosť vidieť v noci alebo za zhoršených svetelných podmienok neoceniteľnou výhodou. O jej využití v praxi nás dnes presviedča niekoľko unikátnych riešení v podobe pokročilých optických riešení. Dvomi najvýznamnejšími z nich sú termovízia a nočné videnie, na ktoré sa v tomto článku pozrieme bližšie, spomenieme si ich princípy fungovania a využitie v praxi.

19. marca 2024

Ktoré tonery a prečo najlepšie ochránia vašu tlačiareň?

Ktoré tonery a prečo najlepšie ochránia vašu tlačiareň?

Tonery, ktoré sú vyrobené priamo výrobcom vašej tlačiarne, sú často najlepšou voľbou pre zachovanie jej zdravia a životnosti. Tento doplnkový sortiment je navrhnutý a testovaný tak, aby dokonale zapadal do vášho tlačiaceho zariadenia a minimalizoval riziko poškodenia jeho mechanických častí, čo sa pri lacných alternatívnych verziách veľmi často stáva.

19. marca 2024

Pohodlie a jednoduchosť používania PlayStation

Hry na PC alebo PS: pre koho a ktoré sú lepšie?

V súčasnej dobe je ponuka hier na PC a PlayStation tak rozmanitá, že rozhodnutie medzi týmito dvoma platformami sa môže zdať náročné. Každá z nich ponúka jedinečné výhody a nevýhody, ktoré by ste mali zvážiť, aby ste našli pre seba alebo svojich blízkych to najlepšie riešenie. Ide o dôležité faktory, ktoré by ste mali brať do úvahy pri rozhodovaní sa medzi hraním na PC alebo PlayStation.

19. marca 2024

Nové zážitky s umelou inteligenciou

Najnovší prototyp OPPO Air Glass 3

OPPO predstavuje nové okuliare pre asistovanú realitu Air Glass 3 a ďalšie technologické inovácie

2. marca 2024

Náušnice? Nie, to sú revolučné slúchadlá Bose

Prvé kusy sú už na českom trhu exkluzívne vo vybraných predajniach a na e-shope iSTYLE.

16. februára 2024

Huawei FreeClip

Slúchadlá do každého ucha

V Huawei vyvinuli slúchadlá, ktoré skvele padnú do každého ucha. Na rozdiel od klasických slúchadiel sa totiž nevkladajú do uší, ale vďaka ergonomickému C-bridge designu držia na uchu pevne zvonku. Či už pri ich používaní sedíte za počítačom alebo cvičíte. Slúchadlá sú k dispozícii v dvoch štýlových farebných prevedeniach, v čiernej a fialovej farbe.

16. februára 2024

Inteligentné zásuvky Tapo P100M a Tapo P110M

Vylepšite si svoju domácnosť so šikovnými Wi-Fi zásuvkami Tapo

Chceli by ste začať s múdrou domácnosťou, ale neviete ako? Ideálna možnosť pre vstup do sveta internetu vecí sú múdre zásuvky. Ich cena sa pohybuje v rade nižších stoviek korún, a napriek tomu ponúka množstvo funkcií, ktoré môžete vyskúšať. Ako sami spoznáte, investícia do chytrého zariadenia sa môže rýchlo vrátiť napríklad v podobe usporenej energie. […]

7. februára 2024

8 hodín nepretržitého počúvania.

Slúchadlá FreeClip od Huawei

Inovatívny dizajn, vylepšený zvukový zážitok a potláčanie okolitého hluku

30. januára 2024