16" displej v ultratenkom šasi

ROG Zephyrus M16

16-palcový herný notebook ROG Zephyrus M16 má ultratenké šasi a rozmery ako bežný 15-palcový notebook

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 10. septembra 2021
Obsahuje nasledovné témy

Tenké rámiky umožnili dosiahnuť 94 % pomer obrazovky k telu. V ultratenkom šasi sa nachádza výkonný procesor až do Intel Core i9-11900H 11. generácie

KĽÚČOVÉ BODY

Spoločnosť ASUS uvádza na trh herný notebook ROG Zephyrus M16. Ten ponúka 16″ displej a najnovšie procesory Intel v ultratenkom šasi s rozmermi bežných 15″ notebookov. Plynulý a detailný obraz v hrách zabezpečuje 16″ displej s rozlíšením WQHD, obnovovacou frekvenciou 165 Hz, dobou odozvy 3 ms a adaptívnou synchronizáciou. Notebook je určený nielen na hranie hier, ale aj na tvorbu obsahu – vďaka displeju s pomerom strán 16 : 10, certifikácii Pantone Validated, 100 % pokrytiu farebného priestoru DCI-P3 a podpore Dolby Vision.

Najnovší procesor 11. generácie Intel Core až do i9-11900H a grafická karta až do GeForce RTX 3070 zabezpečujú hranie s vysokými obnovovacími frekvenciami a poradia si s náročnými aplikáciami na tvorbu obsahu. Chladiaci systém ROG Intelligent Cooling sa stará o chladnú prevádzku notebooku a zároveň o vysoký výkon procesora aj grafickej karty.

Šesť reproduktorov s dvoma basovými reproduktormi s potláčaním vibrácií produkuje čistý a hlboký zvuk, ktorý zlepšuje technológia Dolby Atmos. 3D mikrofónové pole s obojsmerným potláčaním okolitého šumu pomocou umelej inteligencie umožňuje zreteľnú komunikáciu počas hrania. Zephyrus M16 má šasi s hrúbkou iba 19,9 mm, hmotnosťou 1,9 kg a vďaka čiernej povrchovej úprave s odtieňom Off Black pôsobí štýlovo a profesionálne v hocakom prostredí.

16″ displej v ultratenkom šasi

Zephyrus M16 je vybavený 16″ displejom, avšak aj napriek tomu má o 5 % menšie šasi ako minuloročný 15″ model Zephyrus M15. Je to vďaka štyrom 4,6 mm tenkým rámikom okolo displeja, ktoré umožnili dosiahnuť 94 % podiel obrazovky k telu.

Panel má obnovovaciu frekvenciu 165 Hz, rozlíšenie WQHD a dobu odozvy 3 ms. Výsledkom sú tak detailné vizuály s výbornou plynulosťou a ostrými animáciami. Podpora adaptívnej synchronizácie umožňuje synchronizáciu grafickej karty s obrazovkou, čo sa prejavuje absenciou trhania obrazovky a plynulejším hraním.

Displej je vhodný na tvorbu obsahu. Má továrenskú certifikáciu Pantone Validated, ktorá garantuje presné podanie farieb po prvom spustení, kompletné pokrytie priestoru DCI-P3 a maximálny jas 500 nitov pre dobrú čitateľnosť aj vonku. Dolby Vision zlepšuje kvalitu obrazu a pomer obrazovky 16 : 10 ponúka viac priestoru pre špeciálne panely s nastaveniami alebo nástrojmi.

Nový výkonný procesor Intel

Procesor Intel Core i9-11900H má frekvenciu až 4,9 GHz, 8 jadier a 16 vlákien – je teda ideálny na streamovanie hier, renderovanie videa či kreatívne projekty. Až 48 GB RAM typu DDR4-3200 poskytuje dostatok kapacity na multitasking a projekty vo vysokom rozlíšení. SSD úložisko typu PCIe 4.0 s kapacitou až 2 TB ponúka vysoké prenosové rýchlosti a druhý SSD slot umožňuje rýchle rozšírenie úložného priestoru.

Grafická karta GeForce RTX 3070 ponúka v segmente ultratenkých herných notebookov nadštandardný výkon. Vďaka účinnému chladeniu dokáže fungovať s frekvenciou až 1 390 MHz pri spotrebe 80 W s technológiou ROG Boost. Funkcia Dynamic Boost zvyšuje spotrebu o ďalších 20 W pri nižšom zaťažení procesora, čím zlepšuje herný výkon.

Grafická karta GeForce RTX 3070 je založená na architektúre Ampere a kombinuje nové streamovacie multiprocesory s RT jadrami 2. generácie a Tensor jadrami 3. generácie. Výsledkom je realistický obraz a vyšší počet snímok za sekundu. Technológia NVIDIA Reflex znižuje odozvu vo vybraných hrách pre viacerých hráčov a NVIDIA Broadcast umožňuje naplno využiť potenciál živého streamovania hier a videokonferencií.

Chladiaci systém ROG Intelligent Cooling zabezpečuje vysoký výkon, minimálny hluk a nízke teploty v záťaži v tenkom šasi. Exotická chladiaca zmes z tekutého kovu je aplikovaná patentovaným postupom a znižuje teploty procesora až o 10 °C v porovnaní s tradičnou tepelnou pastou. Teplo z procesora a grafickej karty odvádza šesť tepelných trubíc. Chladiaci systém obsahuje aj dva ventilátory Arc Flow s 84 zúženými lopatkami a špeciálnym aerodynamickým dizajnom pre lepšie prúdenie vzduchu a nižšiu hlučnosť. Pokiaľ teplota klesne pod 50 °C, ventilátory sa úplne vypnú. Súčasťou chladiaceho systému je tiež samočistiaci systém, ktorý odvádza prach od kritických komponentov a zlepšuje tak dlhodobý výkon a stabilitu.

ROG ponúka niekoľko chladiacich režimov, ktoré sú optimalizované na rôzne situácie. Tichý režim mierne znižuje výkon, aby sa podarilo udržať nízku hlučnosť. Výkonný režim poskytuje ideálny výkon na hranie bez nadmerného hluku a režim Turbo využíva úplný výkon procesora s hlasnejším nastavením ventilátorov. Používatelia sa môžu prepínať medzi režimami pomocou rýchlej klávesovej skratky alebo automaticky pomocou profilových scenárov v aplikácii ROG Armoury Crate.

Skutočná mobilita

ROG Zephyrus M16 má hrúbku iba 19,9 mm a jeho hmotnosť je iba 1,9 kg, takže ho môžete pohodlne nosiť so sebou kdekoľvek. 90 Wh batéria ponúka výdrž až 10 hodín prehrávania videa[1] a podporuje rýchle nabíjanie, ktoré nabije 50 % kapacity batérie v priebehu 30 minút. K dispozícii je tiež flexibilné nabíjanie cez USB-C, ktoré je vhodné na každodennú prácu v pohybe. Na dosiahnutie plného herného výkonu sa však vyžaduje priložený napájací adaptér.

Zephyrus M16 pôsobí profesionálne a kladie dôraz na detaily. Čierna farba Off Black mu dodáva neutrálny vzhľad a konštrukcia z horčíka a hliníka má povrchovú úpravu, ktorá je odolná voči odtlačkom prstov. 180° pánt ErgoLift automaticky nadvihne klávesnicu pre pohodlnejšie písanie pri otvorení veka, čím zároveň zefektívňuje chladenie a zlepšuje reprodukciu zvuku.

Zvuk štúdiovej kvality

Šesť reproduktorov vo výbave notebooku Zephyrus M16 obohacuje technológia Dolby Atmos. Dva výškové reproduktory spolupracujú s dvoma basovými reproduktormi s potlačením vibrácií a vytvárajú jasné výšky a čisté basy. Každý woofer pozostáva z dvoch reproduktorov, ktoré sú mierne posunuté tak, aby si vzájomne rušili vibrácie a znižovali sa nežiaduce rezonancie.

Zostava mikrofónov ponúka viacero režimov nahrávania. Kardioidný režim zachytáva zvuk priamo pred notebookom, takže hlas používateľa je hlasný a čistý. Všesmerový režim zachytáva zvuk z celej miestnosti a stereofónny režim kombinuje oba režimy, čím otvára bohaté možnosti nahrávania pri tvorbe hudby.

Obojsmerné potláčanie šumu pomocou umelej inteligencie tlmí nežiaduce zvuky, čím zvyšuje zreteľnosť hlasovej konverzácie. Túto funkciu je možné použiť na ľubovoľnom zariadení a prispôsobiť ju pre jednotlivé aplikácie. Funkcia využíva výkon procesora, takže grafickú kartu je možné naplno využiť na vykresľovanie vizuálov v hrách.

Komplexná konektivita

ROG Zephyrus M16 má bohatú portovú výbavu, ktorá uľahčuje hranie hier, kreatívne projekty a každodennú prácu s počítačom. Thunderbolt 4 port umožňuje pripojiť dva 4K monitory s frekvenciou 60 Hz alebo jeden 8K monitor a ponúka bleskový prístup k dátam na externých diskoch. Používatelia môžu pomocou tohto portu takisto nabíjať notebook a ďalšie zariadenia.

Samostatný USB-C port a dvojica USB-A portov ponúka dostatok možností na pripojenie herného príslušenstva a ďalších zariadení. Wi-Fi 6 prináša rýchlejšiu bezdrôtovú konektivitu a ethernet zabezpečuje spoľahlivé pripojenie v multiplayerových hrách. K dispozícii je tiež čítačka microSD kariet.

Klávesnica typu Stealth má dizajn ako klávesnica pre stolné počítače a hluk pod hranicou 30 dB, takže používatelia nebudú pri hraní či práci rušiť svoje okolie. Touchpad je v porovnaní s predchádzajúcou generáciou o 20 % väčší a takisto presnejší. Zabudovaná webová kamera a snímač odtlačkov prstov predstavujú praktické nástroje na pohodlné prihlasovanie sa a videokomunikáciu.

CENA A DOSTUPNOSŤ

Zephyrus M16 GU603 je dostupný na našom trhu za cenu od 1 959 eur.

[1] Testy výdrže batérie vykonala spoločnosť ASUS. Testovacia konfigurácia: ROG Zephyrus M16 GU603HR, FHD (WUXGA) 144 Hz LCD panel, Intel Core i7-11800H, GeForce RTX 3070, 1 TB PCIe 4.0 x4 SSD. Nastavenia: Wi-Fi bez pripojenia k prístupovému bodu, jas displeja na úrovni 150 nitov.

Najnovšie

Idealna kamera na motocykel

Akčná kamera ako nenahraditeľný parťák na cesty

Rovnako ako je samozrejmé jazdiť na motorke v prilbe, kombinéze, správnej obuvi a ďalších nevyhnutnostiach, stáva sa nenahraditeľný aj pomocník v podobe akčnej kamery. Či už brázdite cesty na svojom superšporte, preháňate sa v teréne na endure, alebo si užívate kochanie prírodou na cestovnej motorke, obstaranie akčnéj kamery je vždy dobrá voľba. Kúpa akčnej kamery […]

24. septembra 2021

Hráči Rocket League a WOT pozor!

Štartuje Kingston Fury Grunex Masters

Nová sezóna, nové výzvy! Kingston Fury Grunex Masters nadviaže na úspešnú prvú sezónu Grunex Masters v hrách Rocket League a World of Tanks. Hráči Rocket League sa môžu opäť tešiť na najväčšiu ligu na Slovensku a v Českej republike. Milovníci plechových monštier iste ocenia nadupanú turnajovú sériu s Martym o prize money a výkonné pamäte  Kingston Fury.

21. septembra 2021

najľahší a najudržateľnejší

Logitech G predstavuje svoj nový bezdrôtový hráčsky headset

Logitech G dnes predstavuje nový, mimoriadne ľahký bezdrôtový headset pre hráčov Logitech G435 LIGHTSPEED, ktorý umožňuje hrať hry, počúvať hudbu alebo komunikovať s priateľmi na rôznych platformách. Je vyrábaný v troch nových farebných kombináciách, aby ste si mohli vybrať podľa vášho štýlu. Nový headset bude na Slovensku dostupný u všetkých distribútorov v priebehu septembra za […]

14. septembra 2021

Fotoaparát EOS R3

Čakanie skončilo

Na štartovaciu čiaru nastupuje nový športový šampión od spoločnosti Canon, aby predbehol všetkých ostatných

14. septembra 2021

Sleduje (len) podstatné detaily

Rozdiel je v detailoch

Nová otočná kamera Axis definuje štandard pre video dohľad v rozlíšení 4K

11. septembra 2021

16" displej v ultratenkom šasi

ROG Zephyrus M16

16-palcový herný notebook ROG Zephyrus M16 má ultratenké šasi a rozmery ako bežný 15-palcový notebook

10. septembra 2021

Prenosný monitor AOC I1601P

Zvýšte svoju produktivitu kedykoľvek a kdekoľvek

AOC uvádza na trh 15,6 „prenosný monitor I1601P s hybridným pripojením USB-C a USB-A

10. septembra 2021

vybavená umelou inteligenciou (AI)

D-Link predstavuje kameru 2K QHD

Spoločnosť D-Link oznámila najnovší prírastok do svojho portfólia inteligentných kamier mydlink v podobe vonkajšej 2K QHD Pan & Zoom Wi-Fi kamery (DCS-8635LH). Táto video dohľadová kamera vybavená umelou inteligenciou (AI), zachytáva v reálnom čase zábery vo vysokom rozlíšení a s 360-stupňovým pokrytím, ktoré možno centrálne spravovať na diaľku pomocou aplikácie mydlink kedykoľvek a kdekoľvek.

10. septembra 2021

Nikdy nie je neskoro naučiť sa niečo nové

Attila Végh a Milan Bez Mapy to zistili vďaka novinke od Huawei

Začiatok školského roka neznamená nový kolotoč povinností nie len pre školopovinných. Učíme sa predsa celý život, o čom sa presvedčili aj bloger Milan Bez Mapy a MMA zápasník Attila Végh. Nedávno spojili príjemné s užitočným a počas testovania nového notebooku od Huawei absolvovali aj grafický rýchlokurz. Ako to dopadlo? Úpravu obrázkov zvládol aj Attila Už […]

8. septembra 2021

Periférne zariadenia, ktoré vám dodajú herné výhodu

SureFire, špecializovaná herná značka spoločnosti Verbatim Europe, predstavila gaming rad periférnych zariadení na podporu hráčov všetkých typov a úrovní a doplnila tak svoje rozširujúce sa portfólio herných produktov.

6. septembra 2021

Odporúčané

Huawei prináša na Slovensko nový MateBook 14

Dotykový displej a skvelý výkon za menej ako tisícku

Spoločnosť Huawei uvádza na slovenský trh nového člena z rodiny notebookov, Huawei MateBook 14.

9. septembra 2021

Dotykové pero M-pen druhej generácie

Toto všetko prináša novinka Huawei MatePad 11

Prvý tablet s Harmony OS 2 prichádza na Slovensko

9. septembra 2021

Váš osobný prekladateľ textov?

Stavte na „magický“ prekladač CARNEO VT3!

Zabudnite na nedorozumenia, dnes je jednoduché komunikovať aj v jazyku, ktorý ste nikdy nehovorili!

5. augusta 2021
TEST

TEST/RECENZIA

Sony Xperia 1 má štyri kamery a 4K displej. Vyskúšali sme ju v praxi

Sony Xperia 1 nás dostala svojím displejom, vodotesným telom a skvelými kamerami. Pozrite si reálne fotografie bez úprav.

29. júla 2021

LASEROVÁ TLAČIAREŇ ZA PÁR DROBNÝCH

Test Xerox B205: Solídny štandard pre firmy, ktoré potrebujú spoľahlivé nástroje

„Na experimenty nie je čas, preto chcem len overené a spoľahlivé veci,“ znie jeden z hlavných argumentov, prečo je pre firmy Xerox B205 stále rozumnou voľbou.
Tlač je čiernobiela, ale skener farebný
So vstavaným Wi-Fi tlačí bez použitia kábla

20. júla 2021

Vyniká reprodukciou nízkych tónov a výkonom

Recenzia Sony SRS-XB23: Najlepší parťák na grilovačky a outdoor tréningy

Bluetooth reproduktor Sony SRS-XB23 nie je na trhu úplnou novinkou, ale najmä v tomto období pred letom si k nemu nachádza cestu viac a viac zákazníkov.

8. júla 2021

Testovali sme

Akčné kamery NICEBOY – časť 2. NICEBOY VEGA X PRO

Akčné alebo outdoorové kamery NICEBOY zaujmú svojou cenou. V redakcii sme už mali možnosť vyskúšať základný model NICEBOY VEGA X PLAY a teraz sa pozrieme na robustnejší, vybavenejší a aj trochu drahší model VEGA X PRO.

8. júna 2021

Testovali sme

Akčné kamery NICEBOY – časť 1. NICEBOY VEGA X PLAY

Začína sa leto, čas dovoleniek a výletov. Väčšina ľudí dnes používa primárne na fotky a videá telefóny, kde sa kvalita kamery posunula pomaly na profi úroveň, lenže mobil sa môže ľahko rozbiť a preto ho používame len na tie krásne zábery z miesta.

1. júna 2021

„Noise cancelling“,funkcia, ktorá potláča rušivý šum a zvuky z okolia

Ako si vybrať bezdrôtové slúchadlá?

Ako však vybrať tie správne Bluetooth slúchadlá? Čítajte ďalej.

11. mája 2021
TEST

TEST/RECENZIA

Zakrivený monitor je nový ideál: AOC C27G2ZU (redakčný test)

Zakrivené monitory sú stále o niečo drahšie, no okrem výnimočnej estetiky majú aj doplnkové funkcie, ktoré využijete každý deň. A to aj vtedy, ak nie ste hráč či fanúšik filmového sci-fi.

10. mája 2021