UMELÁ INTELIGENCIA V ROLI „ÚPRIMNEJ KLAMÁRKY“?

Stáva sa umelá inteligencia nástrojom dehumanizácie?

Nenechajme sa zmiasť neistým štartom umelej inteligencie. Už dnes nám mení životy, naučila sa pomáhať, ale aj klamať a podvádzať.

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 17. marca 2023
Obsahuje nasledovné témy

Generatívna AI dnes zažíva boom, stala sa súčasťou našich každodenných debát a „ukrojila“ si obrovský kus pozornosti aj od médií. Navyše, dominuje nielen v diskusiách širokej verejnosti, ale aj IT odborníkov, akademikov či manažérov rôznych firiem. A niet sa čo diviť!

Vo svete AI sa toho deje veľa. Z každej strany sa na nás valia správy o spustení ChatGPT, pričom včera večer bola spustená už aj očakávaná najnovšia verzia OpenAI Chat GPT 4, ktorá má priniesť pokrok vo vyhľadávaní a eliminovať „halucinácie“ predošlej verzie. Navyše, neustále počúvame a čítame aj o masívnom investovaní Microsoftu do OpenAI, upozorneniach Googlu či o „šokujúcom prejavovaní pocitov“ chatbota Lambda. Deň čo deň tiež narazíme na diskusie o výhodách aj nevýhodách AI, jej využití v zdravotníctve, doprave a iných oblastiach. Práve tento „boom“ je ukážkou toho, že AI má výborne našliapnuté na to, aby urobila vo svete technológií obrovskú revolúciu. Čo nám priniesla prax beta verzií generatívnej AI, aký pokrok môže priniesť najnovšia verzia OpenAI Chat GPT 4 a kde sú najväčšie problémy AI a kde, naopak, príležitosti?

Spomínané témy sa úspešne prepašovali do pozornosti každého z nás. Napríklad súboj testovacích verzií vyhľadávacích nástrojov Bing AI Search a Bard, medzi ktorými do budúcna určite vznikne ostrá rivalita. Táto téma tu rezonuje už roky, avšak „ošiaľ“ po spustení ChatGPT je naozaj pozoruhodný. Navyše, doplnený bol o dlhý zoznam obáv týkajúcich sa straty zamestnania, podvádzania pri písaní školských prác a testov či porušovania autorských práv.

Zo všadiaľ sa na nás valí masa informácií, ktoré sú častokrát protichodné. A ako už máme my ľudia vo zvyku, aj tu máme tendenciu riešiť skôr negatíva ako pozitíva. Je pravdou, že rozvoj AI ešte čaká dlhá cesta a je potrebné „vychytať viacero múch“. Nikdy by sme však nemali zabudnúť na jednu vec. A tou je, že AI nie je ľudský mozog, má obmedzenú pamäť a my ľudia sme neustále v kontakte so strojmi.

Niektorí odborníci predikujú, že v najbližších rokoch na nás pri spustení AI služby vyskočí varovanie, že na seba preberáme riziká a nemáme právo žalovať poskytovateľa. A to napríklad v prípade vyprodukovania nenávistného, násilného, nepravdivého či diskriminačného obsahu. Napokon, už dnes by sme mohli dlhé hodiny diskutovať o reálnych príkladoch z praxe. Napríkladnedávne faux pas pri predstavení služby Bard, ktorá nesprávne popísala teleskop Jamesa Webba. Jej beta verzia ChatGPT s istotou odpovedala faktami, ktoré neboli historicky pravdivé, vedecky podložené ani fyzicky možné. AI komunita toto správanie označila za „halucinačné“. Suma sumárum, umelá inteligencia sa v tomto prípade v podstate ocitla v roli „úprimnej klamárky“ či „konfabulátorky“. ClinMedjournal tieto pojmy spája s Alzheimerovou chorobou a demenciou ako „vytváranie falošných či chybných spomienok bez úmyslu klamať osobou, ktorá verí tomu, že skutočne komunikuje pravdivé spomienky“.

Spomínané spustenie Chat GPT 4 by však už týmto halucináciám mala vedieť predísť.  Ak sa nad tým zamyslíme z iného uhla pohľadu, poškodenie mozgu nám môže spôsobiť tieto choroby a vedci si dodnes nie sú istí, ktorá časť mozgu za to môže. Rovnako je to aj s AI. Dnes už máme tendenciu pripisovať jej ľudské vlastnosti či správanie. Zabúdame však na to, že sme ľudia, ktorí sú v kontakte so strojmi. A tie sú len také spoľahlivé, ako ich milióny dielov. A aj tie sa môžu pokaziť a potrebovať úpravu. AI nefunguje ako mozog, má obmedzenú pamäť a ukladá minulé údaje a predpovede tak, aby mohla zlepšiť tie budúce.

K tejto téme sedí napríklad obrazový výstup Dall-E v rámci výzvy „losos plávajúci po rieke“. Je ukážkou toho, že AI nedokáže pochopiť symboly bez kontextu a ani pochopiť rozdiel medzi živým lososom plávajúcim v rieke a vypitvaným lososom nakrájaným na filety v obchode. Preto je výsledkom zmýšľania AI „rovnomerne nakrájaný filet lososa plávajúci po rieke“. Tak a teraz si predstavte tie miliardy údajov v generatívnej databáze AI, ktoré nemajú absolútne žiaden kontext!

Áno, ryby sú nevinným príkladom. Predstavte si však, že generatívnemu výsledku AI podlieha jednotlivec. AI v týchto prípadoch ovplyvňuje napríklad vysoko rizikový prípad použitia v zdravotníctve, rozhoduje o zamestnaní, presadzovaní práva, vláde či finančných službách. Toto už nie sú také úsmevné predstavy ako tá s lososom, nemyslíte?

Odpoveďou na túto otázku sa zaoberala aj Daniela Amodei z Anthropic v podcaste Future of Life. Rozprávala tu aj o jednom z ich výskumov, ktorý odhaľuje, že modely rôznych veľkostí vykazujú rôzne bezpečnostné problémy. Niektoré z väčších modelov podľa nej prišli na to, ako neúmyselne klamať. Ak im položíte tú istú otázku inak, nakoniec môžete klamstvo odhaliť, no v iných kontextoch nie. A „zaklincovala“ to tým, že v generatívnych modeloch je naozaj veľa alarmujúcich modelov správania.

Samozrejme, riziká generatívnej AI neplynú len z týchto vecí. Dnes je veľkým problémom práve ľudský kapitál. Vo firmách, ktoré aktívne využívajú AI sa nevenuje pozornosť expertíze na zodpovedné škálovanie generatívnej AI. Spoločnosti si jednoducho budú musieť nájsť expertov na dátovú vedu a strojové učenie. Až potom môžu začať trénovať, testovať, spúšťať a školiť modely spoločne s globálnymi internými či externými dodávateľmi. Tí zase budú modelovať, monitorovať a moderovať výstupy a v prípade potreby eskalovať aj problematický obsah. Skvelou správou je, že pri riešeniu tohto problému môže prispieť aj slovenský projekt InoCloud. A to dátovou platformou, ktorá kombinuje vlastný software a hardware, vďaka čomu môžeme firmám podať pomocnú ruku.

Dostatok dátových vedcov a expertov nemáme na Slovensku, ale ani inde vo svete. Veľmi trefne to pomenovali na konferencii Gartner´s Data & Analytics v auguste 2022, kedy slovo „nedostatok“ talentov nahradili pojmom „kríza“. Napokon, potvrdzujú ju aj samotné čísla:

Čo dodať? Dupnime na plyn a začnime sa generatívnej AI detailne venovať po všetkých stránkach. Generatívna AI už dnes spôsobila revolúciu, a to takmer všade, kde sa pozrieme: e-maily, prezentácie, školské práce, marketing a tvorba obsahu, dizajn, skladanie hudby, filmová produkcia a podobne. Áno, odborníci pri svojej práci, v diskusiách a na konferenciách, hľadia na bežné výzvy škálovateľnosti pre generatívnu AI ako je výpočtový výkon, ochrana súkromia, nedostatok údajov či zaujatosť. Pri tom všetkom sme však zabudli na samotnú „mágiu“ technológie a prehliadame obrovské výzvy, ktoré sú potrebné na to, aby sa mohla generatívna AI škálovať zodpovedne v tom, čo sa nás ľudí bytostne týka.

 

*Informácie čerpané aj z: Scaling Generative AI: Tech dilemma or People Problem? – SwissCognitive

 

 

Najnovšie

UMELÁ INTELIGENCIA V ROLI „ÚPRIMNEJ KLAMÁRKY“?

Stáva sa umelá inteligencia nástrojom dehumanizácie?

Nenechajme sa zmiasť neistým štartom umelej inteligencie. Už dnes nám mení životy, naučila sa pomáhať, ale aj klamať a podvádzať.

17. marca 2023

Inteligentný senzor, ktorý meria kvalitu vzduchu v interiéri 

IKEA uvádza na trh VINDSTYRKA

Najškodlivejšie znečisťujúce látky, pevné častice (PM2,5), nie je možné vidieť voľným okom. Displej senzora VINDSTYRKA bude zobrazovať úrovne PM2,5, vlhkosť a teplotu vzduchu a TVOC**.

10. marca 2023

Tipy a triky, ako ho využiť na maximum

Vyhľadávač Petal Search

Nástroj Petal Search, ktorý zaiste poznajú všetci majitelia Huawei smartfónov, nie je len obyčajný vyhľadávač: ide o skvelý spôsob, ako hľadať aplikácie a hry na platforme AppGallery. Už menej známe sú však jeho ďalšie užitočné funkcie.

7. marca 2023
TEST

Prenosný monitor na tablet i počítač

Recenzia Philips 16B1P3302: Prenosný FullHD monitor nepotrebuje elektrickú zásuvku

Prenosný monitor je šikovným riešením pre každého, kto potrebuje pracovať na cestách alebo zvykne meniť pracovné prostredie.

27. februára 2023

Výnimočná produktivita tlačového zariadenia ProStream

Ultrarýchla digitálna produkcia komerčných tlačových úloh s ProStream 3000 od spoločnosti Canon

Spoločnosť Canon predstavuje novú generáciu vysokorýchlostných atramentových tlačových strojov ProStream 3000. Je postavená na zavedenej technologickej platforme ProStream, poskytuje konzistentnú kvalitu ofsetovej tlače a prináša širší výber substrátov, a to vrátane papiera s vysokou gramážou. Ďalšou výhodou je rýchlosť tlače, ktorá umožňuje ultrarýchlu digitálnu produkciu širšieho spektra komerčných tlačových úloh.

 

27. februára 2023

do rizikových lokalít ako Zóna/Divízia 2

Axis uvádza prvú kameru na svete s ochranou proti výbuchu

Spoločnosť Axis Communications predstavuje novú sieťovú kameru s ochranou proti výbuchu AXIS P1468-XLE s tzv. bullet dizajnom. Táto robustná kamera je ako prvá na svete navrhnutá špecificky tak, aby bola podľa medzinárodných noriem (ATEX, IECEx, NEC) vhodná pre nasadenie v prostrediach označovaných ako Zóna 2, 22 a Trieda I/II/III Divízie 2.

27. februára 2023

Alebo návod „Ako si nastaviť Wi-Fi“ aj pre úplných laikov

Wi-Fi si dnes nastaví každý, kto má v ruke mobil

Ak sa chystáte zaobstarať si domov Wi-Fi sieť a bojíte sa, aby ste ju správne nastavili, tak nemusíte. Asi vás tiež napáda mnoho ďalších otázok. Aký typ routera si vybrať? Je lepšie zvoliť klasický router alebo mesh systém? A čo Wi-Fi 5, Wi-Fi 6 a Wi-Fi 7? A čo bude potom, keď to prinesiem domov? V tomto článku vám poskytneme odpovede.

24. februára 2023

Nabíjanie bez starostí: Až 50 % za niečo vyše 8 minút

vivo prináša na Slovensko svoju novú vlajkovú loď X90 Pro

Novinka prináša hlavný obrazový snímač s veľkosťou 1 palec, špecializovaný čip na spracovanie obrazu, ako aj ultrarýchle nabíjanie – až 50 % len za osem minút

23. februára 2023

Maximálna viditeľnosť

Nový rad displejov Philips High Bright 4000

Nový 4K displej Philips s ultra vysokým jasom pre vnútorné a čiastočne vonkajšie prostredie

22. februára 2023

Canon EOS R8 poskytuje fotografom nástroje pre kreatívnejšiu plnoformátovú tvorbu

Canon predstavuje najľahší plnoformátový fotoaparát systému EOS R

Spoločnosť Canon Europe predstavuje nový plnoformátový bezzrkadlový fotoaparát s výmennými objektívmi EOS R8, ktorý preberá niektoré technológie špičkového fotoaparátu EOS R6 Mark II. Vďaka kompaktnému prevedeniu podobnému fotoaparátu EOS RP, ponúka tento výkonný fotografický a filmový prístroj nadšencom a študentom nástroj, aký potrebujú na to, aby sa vo svojej záľube posunuli na vyššiu úroveň.

14. februára 2023

Odporúčané

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023

Radíme čitateľom

Akú RAMku kúpiť do PC alebo notebooku?

Zatiaľ čo napríklad pri SSD sa vám pravdepodobne nestane, že by nebolo kompatibilné (ak naň máte zodpovedajúci voľný konektor), v prípade RAM je dôležité overiť si množstvo parametrov.

7. decembra 2022

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022
TEST

POROVNÁVACÍ TEST

Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

Medzi 4K a Full HD rozlíšením je podstatný rozdiel, ale rozhodne dnes neplatí, že za polovičnú cenu dostanete len polovičnú kvalitu.

17. októbra 2022
TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

12. októbra 2022

Výhody štandardu Wi-Fi 6

Späť do školy: Preraďte rýchlosť na Wi-Fi 6

Komplexné portfólio sieťových riešení na prechod na Wi-Fi 6 má vo svojej ponuke spoločnosť TP-Link.

29. augusta 2022