Používajú staré verzie softvéru

Takmer dve tretiny zamestnancov si v IT oddelení presadí odloženie aktualizácií

Skoro štvrtina zamestnancov (23%) pripúšťa, že mala nedávno rozpor s IT oddelením firmy ohľadom dôležitosti alebo početnosti aktualizácií softvéru na svojich pracovných počítačoch a ďalších zariadeniach. Na tom by nebolo nič tak prekvapivého, keby si však podľa prieskumu spoločnosti Kaspersky väčšina zamestnancov nakoniec nepresadila svoje a mohla inštaláciu aktualizácií softvéru alebo operačného systému oddialiť alebo […]

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 15. júna 2021
Obsahuje nasledovné témy

Skoro štvrtina zamestnancov (23%) pripúšťa, že mala nedávno rozpor s IT oddelením firmy ohľadom dôležitosti alebo početnosti aktualizácií softvéru na svojich pracovných počítačoch a ďalších zariadeniach. Na tom by nebolo nič tak prekvapivého, keby si však podľa prieskumu spoločnosti Kaspersky väčšina zamestnancov nakoniec nepresadila svoje a mohla inštaláciu aktualizácií softvéru alebo operačného systému oddialiť alebo úplne vynechať. Priznali to takmer dve tretiny (64%) respondentov, u ktorých Kaspersky zisťoval ich postoje a zvyky týkajúce sa aktualizácie pracovných zariadení.

Aktualizácia prináša nielen nové funkcie a opravy nájdených chýb, ale tiež nápravy zraniteľných miest, ktoré možno potenciálne zneužiť ku kybernetickým útokom. Akonáhle sa zverejní informácie o takejto aktualizácii kvôli bezpečnostnej chybe, útočníci sa vďaka nej okamžite dozvedia o problémoch, ktoré má táto aktualizácia riešiť a chcú to využiť. Preto sú aktualizácie kritických chýb u všetkých zariadení veľmi dôležité. Pokiaľ sa ale časť zamestnancov aktualizáciám na svojich pracovných zariadeniach vyhýba, znamená to, že ich počítače, notebooky a smartphony pripojené do firemnej siete sú zraniteľné.

Je teda veľmi znepokojujúce, že v týchto rozporoch s IT oddeleniami často víťazia zamestnanci. Respondentom, ktorí sa dostali do sporu s IT tímami kvôli aktualizáciám, spoločnosť Kaspersky položila dve otázky: či smeli aktualizácie úplne preskočiť (uviedlo to 64% oslovených), alebo či si mohli zvoliť, čo konkrétne budú aktualizovať (na túto otázku odpovedalo kladne takisto 64% respondentov). 

Viac ako polovine zamestnancov aktualizácie priamo narúšajú prácu

Zamestnanci si želajú mať možnosť aktualizácie odmietnuť alebo odsunúť, pretože sa obávajú, že by im čas venovaný aktualizácii narušil ich pracovnú produktivitu. Viac ako polovica respondentov prieskumu uviedla, že im aktualizácia skutočne narušujú prácu: 43% musí vynútene prerušiť to, na čom pracovali, kým 8% v pokoji vyčká u svojho pracovného stola, kým aktualizácia neprebehne. Problémy však nekončia okamihom dokončenia aktualizácie, pretože pre 36% zamestnancov je stratou času aj učenie sa noviniek, ktoré obsahuje nová verzia softvéru. Radšej by sa namiesto toho venovali svojej práci.

Prieskum tiež odhalil skutočnosť, že 44% respondentov sa u svojich pracovných zariadení zaujíma o aktualizácie softvéru a operačného systému menej než u svojich osobných zariadení, čo naznačuje, že udržiavanie pracovných zariadenie v aktuálnom stave nevnímajú za príliš zásadné.

„Odporúčame zamestnancom, aby svoje zariadenia aktualizovali pravidelne – nielenže ich to bude lepšie chrániť, ale o to menej času bude každá následná aktualizácia trvať. Takto krátky časový limit môžu využiť na osvieženie tela i mysle a obchodným procesom to nijako neuškodí. Zamestnanci môžu napríklad využiť niektorú z jednoduchých sád cvičení zo zoznamu odporúčaní vytvoreného spoločnosťou Kaspersky. Možno ho poslať kolegom, aby si ho vytlačili, a mali ho tak po ruke, zatiaľ čo sa bude počítač aktualizovať,“ povedala Elena Molchanov, riaditeľka rozvoja firiem v oddelení Security Awareness Trainings spoločnosti Kaspersky.

Ak chcete vášmu IT oddelenia pomôcť v presadzovaní pravidelných aktualizácií softvéru na všetkých firemných zariadeniach, zvážte nasledujúce odporúčania spoločnosti Kaspersky:

• Pripravte návod alebo video lekciu, ako používať aktualizovaný softvér. Dajte k dispozícii kontakty, na ktoré sa môžu zamestnanci v prípade akýchkoľvek ťažkostí obrátiť.

• Zoznámte svojich pracovníkov s tým, aké dôležité je všetko aktualizovať včas a ako môžu byť ich dáta a duševné vlastníctvo firmy poškodené, ak kybernetickí zločinci zneužijú niektorú z bezpečnostných dier, ktoré by sa neopravili.

• Upozornite svojich zamestnancov, že ak budú aktualizácie dlho odkladať, môže sa stať, že ich ich zariadenie vykoná automaticky a reštartuje sa napríklad práve vo chvíli, keď pracujú na urgentných zadaniach.

• Pripravte pre nich kurz, ktorý ich naučí vnímať bezpečnostné aspekty. Využiť môžete napríklad Kaspersky Automated Security Awareness Platform.

• Stiahnite a zdieľajte zoznam odporúčaní spoločnosti Kaspersky, kde sú návody, ako predchádzať tzv. „Tech neck“, čiže stuhnutiu chrbtu a šije v dôsledku práce na počítači.

• Pri systémoch kritickej IT štruktúry alebo technologických prevádzkach, kde nesmú nastať výpadky, je dôležité, aby boli chránené vždy – bez ohľadu na prípadné meškanie kvôli aktualizáciám. Znamená to, že tieto systémy by mali vykonávať len tie činnosti, na ktoré sú vopred určené. Zabezpečený operačný systém KasperskyOS tento koncept kybernetickej imunity (Cyber Immunity) podporuje a možno ho použiť k tvorbe IT systémov, ktoré budú z podstaty ich konceptu bezpečné.

Kompletné správa spoločnosti Kaspersky o výsledkoch prieskumu, ako zamestnanci rieši otáz aktualizácií firemných zariadení, si môžete prečítať tu.

Najnovšie

Miniatúrny a diskrétny

Axis uvádza miniatúrny snímací senzor na nosenie na tele

S týmto snímačom sa značne zvyšuje flexibilita a možnosti využitia nositeľných kamier.

23. júla 2021

Najlepšia modulárna displejová stena

The Wall 2021 od Samsungu je teraz dostupná už aj na Slovensku

Je tenšia a ako jediná ponúka rozlíšenie 8K

23. júla 2021

Nový rad búra prekážky na ceste k víťazstvu

Pamäte Kingston FURY vyrážajú do boja!

Kingston FURY Renegade: Nespútaná revolúcia – DDR4 s/bez RGB podsvietenia
Kingston FURY Beast: Výkon, čo nepozná hranice – DDR4 s/bez RGB podsvietenia, aj v prevedení DDR3
Kingston FURY Impact: Veľká posila v malom tele – DDR4 a DDR3

20. júla 2021

Mercusys MP510 KIT

Rozšírte svoju Wi-Fi sieť po elektrickom vedení

Výrobca sieťových zariadení Mercusys uvádza na trh sadu AV1000 Gigabit Powerline adaptérov Mercusys MP510 KIT, ktorá dokáže domácnosť alebo kanceláriu zbaviť miest bez pokrytia bezdrôtovou Wi-Fi sieťou. Novinka prenáša signál aj cez steny a inštaluje sa formou Plug and Play, teda bez zložitej konfigurácie a kabeláže. Proste ju strčte do zásuvky.

16. júla 2021

Hudba pre beh na rôzne vzdialenosti

Chcete pri behu zvýšiť rýchlosť, zlepšiť náladu alebo sa prepojiť s ostatnými bežcami? K tomu všetkému mnohokrát stačí, keď si pustíte tú správnu hudbu.

16. júla 2021

Svet nepatril nikomu, kto nebol hráč!  

ProGamingShop je na Slovensku medzi hráčmi PC a videohier známy už od roku 2002. Stál pri základoch  internetového predaja hier na našom území. Pod hlavičkou PGS sa usporadúvali prvé CounterStrike turnaje a LAN parties. Neskôr sa k aktivitám pridali ďalšie technologické vychytávky ako mp3 prehrávače, mobilné telefóny a napríklad aj elektrovozidlá, ktoré sa neskôr oddelili do eshopu MP3.sk […]

15. júla 2021

Spoločnosť WESTech sa stala distribútorom smartfónov OPPO na Slovensku

Spoločnosť WESTech spol. s r. o.  začína dodávky inteligentných telefónov OPPO populárnych po celom svete na Slovensko. To bolo možné vďaka dohode medzi spoločnosťami, podľa ktorej WESTech získal štatút oficiálneho distribútora OPPO na Slovensku.

15. júla 2021

Bezplatná aktualizácia na Windows 11

ASUS a Microsoft ponúknu bezplatnú aktualizáciu na Windows 11

Stovky kompatibilných ASUS zariadení budú pripravené na bezplatnú aktualizáciu na najnovšiu verziu systému Windows, keď bude k dispozícii – vrátane najnovších modelov radu Zenbook

14. júla 2021

Úložné zariadenia, kde budú vaše dáta v úplnom bezpečí

Spoločnosť Verbatim rozširuje svoju ponuku bezpečných úložísk, predstavením nových externých HDD a SSD, sa šifrovaním a biometrickú technológiou, ktorá zabezpečí, že súkromné ​​dáta uložené na zariadeniach, budú vždy plne chránené a v súlade s požiadavkami GDPR. Nový výkonný HDD Fingerprint Secure, v kapacitách 1TB a 2TB a výkonný Fingerprint Secure SSD v 512MB a 1TB, […]

14. júla 2021

Tajomstvo hradov z piesku

Trocha zábavy a vedy počas prázdnin, nikdy nie je na škodu

Chcete stavať o dovolenke hrady z piesku?
Potom vám dáme niekoľko užitočných rád. Stavba pieskových sôch a hradov je činnosťou, ktorú je možné skúmať vedeckými metódami.

8. júla 2021

Odporúčané

LASEROVÁ TLAČIAREŇ ZA PÁR DROBNÝCH

Test Xerox B205: Solídny štandard pre firmy, ktoré potrebujú spoľahlivé nástroje

„Na experimenty nie je čas, preto chcem len overené a spoľahlivé veci,“ znie jeden z hlavných argumentov, prečo je pre firmy Xerox B205 stále rozumnou voľbou.
Tlač je čiernobiela, ale skener farebný
So vstavaným Wi-Fi tlačí bez použitia kábla

20. júla 2021

Vyniká reprodukciou nízkych tónov a výkonom

Recenzia Sony SRS-XB23: Najlepší parťák na grilovačky a outdoor tréningy

Bluetooth reproduktor Sony SRS-XB23 nie je na trhu úplnou novinkou, ale najmä v tomto období pred letom si k nemu nachádza cestu viac a viac zákazníkov.

8. júla 2021

Testovali sme

Akčné kamery NICEBOY – časť 2. NICEBOY VEGA X PRO

Akčné alebo outdoorové kamery NICEBOY zaujmú svojou cenou. V redakcii sme už mali možnosť vyskúšať základný model NICEBOY VEGA X PLAY a teraz sa pozrieme na robustnejší, vybavenejší a aj trochu drahší model VEGA X PRO.

8. júna 2021

Testovali sme

Akčné kamery NICEBOY – časť 1. NICEBOY VEGA X PLAY

Začína sa leto, čas dovoleniek a výletov. Väčšina ľudí dnes používa primárne na fotky a videá telefóny, kde sa kvalita kamery posunula pomaly na profi úroveň, lenže mobil sa môže ľahko rozbiť a preto ho používame len na tie krásne zábery z miesta.

1. júna 2021

„Noise cancelling“,funkcia, ktorá potláča rušivý šum a zvuky z okolia

Ako si vybrať bezdrôtové slúchadlá?

Ako však vybrať tie správne Bluetooth slúchadlá? Čítajte ďalej.

11. mája 2021
TEST

TEST/RECENZIA

Zakrivený monitor je nový ideál: AOC C27G2ZU (redakčný test)

Zakrivené monitory sú stále o niečo drahšie, no okrem výnimočnej estetiky majú aj doplnkové funkcie, ktoré využijete každý deň. A to aj vtedy, ak nie ste hráč či fanúšik filmového sci-fi.

10. mája 2021

Aké sú rozdiely medzi spôsobmi potlačenie ruchov?

Noise blocking, noise cancelling a noise masking

Ak uvažujete o nových slúchadlách, asi ste narazili na technické výrazy, ktoré znie na prvý pohľad veľmi podobne, ale v skutočnosti sa zásadne líšia.

4. mája 2021

Niceboy HIVE Pins 2 ANC

Do dažďa aj hlučnej kancelárie

Zvyknete telefonovať za volantom, ale nechcete či nemôžete prepojiť mobil s infotainmentom? Beháte či bicyklujete bez ohľadu na to, či je sucho alebo prší? Alebo sa počas práce zvyknete izolovať od okolitého hluku slúchadlami?

8. apríla 2021
TEST

Full HD je stále in

Recenzia Philips 243B1/00: Vysoká hodnota za veľmi rozumné peniaze

Zvažujete kúpu nového monitora? V takom prípade si určite prečítajte našu recenziu, venujeme sa praktickým veciam.

13. februára 2021
TEST

Redakčný test

Vodotesný Niceboy RAZE 2 Vertigo: Nič lepšie za túto cenu nekúpite

Bezdrôtový reproduktor od značky Niceboy je jedným z najzaujímavejších produktov u nás v redakcii. Na prvý pohľad vyzerá skôr jednoducho, ale práve v tom spočíva jeho schopnosť prekvapiť.

12. februára 2021