Používajú staré verzie softvéru

Takmer dve tretiny zamestnancov si v IT oddelení presadí odloženie aktualizácií

Skoro štvrtina zamestnancov (23%) pripúšťa, že mala nedávno rozpor s IT oddelením firmy ohľadom dôležitosti alebo početnosti aktualizácií softvéru na svojich pracovných počítačoch a ďalších zariadeniach. Na tom by nebolo nič tak prekvapivého, keby si však podľa prieskumu spoločnosti Kaspersky väčšina zamestnancov nakoniec nepresadila svoje a mohla inštaláciu aktualizácií softvéru alebo operačného systému oddialiť alebo […]

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 15. júna 2021
Obsahuje nasledovné témy

Skoro štvrtina zamestnancov (23%) pripúšťa, že mala nedávno rozpor s IT oddelením firmy ohľadom dôležitosti alebo početnosti aktualizácií softvéru na svojich pracovných počítačoch a ďalších zariadeniach. Na tom by nebolo nič tak prekvapivého, keby si však podľa prieskumu spoločnosti Kaspersky väčšina zamestnancov nakoniec nepresadila svoje a mohla inštaláciu aktualizácií softvéru alebo operačného systému oddialiť alebo úplne vynechať. Priznali to takmer dve tretiny (64%) respondentov, u ktorých Kaspersky zisťoval ich postoje a zvyky týkajúce sa aktualizácie pracovných zariadení.

Aktualizácia prináša nielen nové funkcie a opravy nájdených chýb, ale tiež nápravy zraniteľných miest, ktoré možno potenciálne zneužiť ku kybernetickým útokom. Akonáhle sa zverejní informácie o takejto aktualizácii kvôli bezpečnostnej chybe, útočníci sa vďaka nej okamžite dozvedia o problémoch, ktoré má táto aktualizácia riešiť a chcú to využiť. Preto sú aktualizácie kritických chýb u všetkých zariadení veľmi dôležité. Pokiaľ sa ale časť zamestnancov aktualizáciám na svojich pracovných zariadeniach vyhýba, znamená to, že ich počítače, notebooky a smartphony pripojené do firemnej siete sú zraniteľné.

Je teda veľmi znepokojujúce, že v týchto rozporoch s IT oddeleniami často víťazia zamestnanci. Respondentom, ktorí sa dostali do sporu s IT tímami kvôli aktualizáciám, spoločnosť Kaspersky položila dve otázky: či smeli aktualizácie úplne preskočiť (uviedlo to 64% oslovených), alebo či si mohli zvoliť, čo konkrétne budú aktualizovať (na túto otázku odpovedalo kladne takisto 64% respondentov). 

Viac ako polovine zamestnancov aktualizácie priamo narúšajú prácu

Zamestnanci si želajú mať možnosť aktualizácie odmietnuť alebo odsunúť, pretože sa obávajú, že by im čas venovaný aktualizácii narušil ich pracovnú produktivitu. Viac ako polovica respondentov prieskumu uviedla, že im aktualizácia skutočne narušujú prácu: 43% musí vynútene prerušiť to, na čom pracovali, kým 8% v pokoji vyčká u svojho pracovného stola, kým aktualizácia neprebehne. Problémy však nekončia okamihom dokončenia aktualizácie, pretože pre 36% zamestnancov je stratou času aj učenie sa noviniek, ktoré obsahuje nová verzia softvéru. Radšej by sa namiesto toho venovali svojej práci.

Prieskum tiež odhalil skutočnosť, že 44% respondentov sa u svojich pracovných zariadení zaujíma o aktualizácie softvéru a operačného systému menej než u svojich osobných zariadení, čo naznačuje, že udržiavanie pracovných zariadenie v aktuálnom stave nevnímajú za príliš zásadné.

„Odporúčame zamestnancom, aby svoje zariadenia aktualizovali pravidelne – nielenže ich to bude lepšie chrániť, ale o to menej času bude každá následná aktualizácia trvať. Takto krátky časový limit môžu využiť na osvieženie tela i mysle a obchodným procesom to nijako neuškodí. Zamestnanci môžu napríklad využiť niektorú z jednoduchých sád cvičení zo zoznamu odporúčaní vytvoreného spoločnosťou Kaspersky. Možno ho poslať kolegom, aby si ho vytlačili, a mali ho tak po ruke, zatiaľ čo sa bude počítač aktualizovať,“ povedala Elena Molchanov, riaditeľka rozvoja firiem v oddelení Security Awareness Trainings spoločnosti Kaspersky.

Ak chcete vášmu IT oddelenia pomôcť v presadzovaní pravidelných aktualizácií softvéru na všetkých firemných zariadeniach, zvážte nasledujúce odporúčania spoločnosti Kaspersky:

• Pripravte návod alebo video lekciu, ako používať aktualizovaný softvér. Dajte k dispozícii kontakty, na ktoré sa môžu zamestnanci v prípade akýchkoľvek ťažkostí obrátiť.

• Zoznámte svojich pracovníkov s tým, aké dôležité je všetko aktualizovať včas a ako môžu byť ich dáta a duševné vlastníctvo firmy poškodené, ak kybernetickí zločinci zneužijú niektorú z bezpečnostných dier, ktoré by sa neopravili.

• Upozornite svojich zamestnancov, že ak budú aktualizácie dlho odkladať, môže sa stať, že ich ich zariadenie vykoná automaticky a reštartuje sa napríklad práve vo chvíli, keď pracujú na urgentných zadaniach.

• Pripravte pre nich kurz, ktorý ich naučí vnímať bezpečnostné aspekty. Využiť môžete napríklad Kaspersky Automated Security Awareness Platform.

• Stiahnite a zdieľajte zoznam odporúčaní spoločnosti Kaspersky, kde sú návody, ako predchádzať tzv. „Tech neck“, čiže stuhnutiu chrbtu a šije v dôsledku práce na počítači.

• Pri systémoch kritickej IT štruktúry alebo technologických prevádzkach, kde nesmú nastať výpadky, je dôležité, aby boli chránené vždy – bez ohľadu na prípadné meškanie kvôli aktualizáciám. Znamená to, že tieto systémy by mali vykonávať len tie činnosti, na ktoré sú vopred určené. Zabezpečený operačný systém KasperskyOS tento koncept kybernetickej imunity (Cyber Immunity) podporuje a možno ho použiť k tvorbe IT systémov, ktoré budú z podstaty ich konceptu bezpečné.

Kompletné správa spoločnosti Kaspersky o výsledkoch prieskumu, ako zamestnanci rieši otáz aktualizácií firemných zariadení, si môžete prečítať tu.

Najnovšie

Space Tycoon je virtuálny priestor

Virtuálne ihrisko Samsung Space Tycoon

Samsung predstavuje zážitkové virtuálne ihrisko Space Tycoon na platforme Roblox

2. augusta 2022

S každým praním šetríte energiu, vodu aj pracie prostriedky

Bespoke AI, inteligentné a udržateľné riešenie pre každodenné pranie

Samsung predstavuje práčku a sušičku Bespoke AI, inteligentné a udržateľné riešenie pre každodenné pranie

2. augusta 2022

Xbox pre smart televízory Samsung

Microsoft spustil aplikáciu Xbox pre smart televízory a monitory Samsung

28. júla 2022

Tenký a ľahký 16" notebook so špičkovým výkonom

Herný notebook ROG Flow X16

Republic of Gamers spustil predaj herného notebooku ROG Flow X16

28. júla 2022

Vitajte v novej dobe hrania

Aurora Collection od Logitech G

Spoločnosť Logitech G dnes predstavila Aurora Collection – novú kolekciu obsahujúcu bezdrôtový hráčsky headset G735, bezdrôtovú hráčsku klávesnicu G715, hráčsku klávesnicu G713, bezdrôtovú hráčsku myš G705 a osem používateľských doplnkov. Nová kolekcia bola navrhnutá tak, aby bola genderovo inkluzívna, riešila potreby a priania žien-hráčiek a zároveň oslovila všetkých, čo hľadajú hravý dizajn a nevšedné zážitky. Aurora […]

27. júla 2022

Výkon a produktivita kedykoľvek a kdekoľvek

Prenosný monitor Philips 16B1P3302

Prenosný monitor Philips 16B1P3302 bol vyrobený pre dnešný aktívny životný štýl na cestách

26. júla 2022

Využite mimoriadny potenciál pretaktovania s rodinou pamätí Kingston FURY Renegade DDR5

Kingston FURY

Certifikát Intel® XMP 3.0 –
Vyladené pre maximálny výkon – Nastaviteľné dynamické RGB svetelné efekty

18. júla 2022

Pokročilá technológia pre väčšiu tvorivú slobodu

Canon predstavuje nové RF objektívy

Svet zo širšej perspektívy s novými kompaktnými širokouhlými objektívmi Canon radu RF – prenosné a všestranné objektívy RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM a RF 15-30 mm F4.5-6.3 IS STM zachytia obraz s mimoriadnymi detailmi

13. júla 2022

Bezpečný a odolný, stvorený pre moderné firmy

Zoznámte sa s novým smartfónom Galaxy XCover6 Pro

Galaxy XCover6 Pro so svojimi pokročilými funkciami pre zvýšenie produktivity, rýchlejším procesorom a 5G a Wi-Fi 6E konektivitou podporuje lepšiu spoluprácu a výkon zamestnancov.

8. júla 2022

Noc ako kulisa pre úžasné príbehy

Samsung Electronics predstavuje krátky film

Samsung Electronics predstavuje krátky film na motívy seriálu Stranger Things, natočený telefónom Galaxy S22 Ultra

8. júla 2022

Odporúčané

TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

28. júla 2022

Ako vytvoriť stabilnú Wi-Fi na záhrade?

TP-Link vyrába spoľahlivé zariadenia, a preto na ne poskytuje päťročnú záruku

26. júla 2022

Dokonale sfarbený svet s technológiou Quantum Dot

Ponorte sa do sveta farieb

Hráči majú zmysel pre realizmus; ak ste hráč, takmer určite rozpoznáte niečo podozrivé na míle ďaleko. Či už je to pokles FPS uprostred duelu alebo nekonzistentný dizajn sveta. Nič nezostane bez povšimnutia. Zatiaľ čo vývojári hier sa snažia dosiahnuť skutočný fotorealizmus v hrách s novými enginmi, ako je Unreal Engine 5, zobrazovacia technológia sa snaží držať krok vlastnými pokrokmi…..

16. júna 2022

Ergonomické produkty Logitech

TEST: Keď sa lepšie cítite, dokážete aj lepšie a efektívnejšie pracovať

Ergonómia (z gréčtiny: ergon´= práca + nomos = zákony) je veda zaoberajúca sa vzťahmi vznikajúcimi medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje – či už sa jedná o tvary, materiály, osvetlenie, rozmery a pod. Cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. To mi pripomína moju nepohodu, keď pozerám […]

10. júna 2022

Množstvo vylepšení, exkluzívne materiály a vyšperkovaný dizajn

Huawei Watch GT 3 Pro prichádzajú

Huawei prichádza s hodinkami pre dámy a pánov, ktoré sa vyznačujú nielen bohatou technologickou výbavou, ale aj prestížnymi materiálmi, ako je keramika či titán, ktoré sú v hodinárskom svete považované za luxusné.

19. mája 2022

Alebo ako sa nespáliť pri realizácii záložných systémov

Napájanie pod kontrolou

Čo na nasadzovanie UPS v skutočných podmienkach hovoria sami zákazníci a čoho sa obávajú implementační partneri? A aké sú možnosti pre manažment UPS? Vyspovedali sme profesionálov slovenskej spoločnosti TCX, ktorá sa zaoberá integračnými projektmi pre veľké spoločnosti a subjekty štátnej správy a ich skúsenosti nájdete nižšie.

28. apríla 2022

Siréna alebo semafor

Axis uvádza prvú IP zábleskovú sirénu na svete

Svetovou novinkou v oblasti IP zariadení je nová stroboskopická siréna AXIS D4100-E, umožňujúca vysielať svetelné i zvukové výstražné signály. Siréna je postavená na otvorených štandardoch, takže môže byť ľahko pripojená k akémukoľvek zariadeniu Axis, prípadne k VMS spoločnosti Axis alebo VMS tretích strán. Farebné svetlo a/alebo výstražné zvuky sirény možno konfigurovať podľa potreby pre účely varovania, či upozornenia.

6. apríla 2022

Energia na cestách

Vyrobte si elektrinu, ktorú vám nezdražia

V dnešnej dobe sa v rôznych pádoch skloňuje energetická nezávislosť. Je to logické – zo všetkých strán počujeme o kríze, ktorá energia, bežne dostupná v „systéme“, zdražuje. Čím viac ľudí bude do budúcnosti energeticky sebestačných, tým lepšie. Takže čo k takejto energetickej sebestačnosti ideálne potrebujete?

28. marca 2022

Preventívne opatrenie

Ponúkame obciam a mestám bezodplatné konzultácie v kybernetickej bezpečnosti

Najväčšie ohrozenie samosprávy predstavujú prieniky do siete

1. marca 2022

Dlhý dosah ľahko prenosného objektívu

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy. Jeden z nich ponúkne najdlhšiu ohniskovú vzdialenosť zo všetkých objektívov s automatickým ostrením pre bezzrkadlové systémy[1]

24. februára 2022