Používajú staré verzie softvéru

Takmer dve tretiny zamestnancov si v IT oddelení presadí odloženie aktualizácií

Skoro štvrtina zamestnancov (23%) pripúšťa, že mala nedávno rozpor s IT oddelením firmy ohľadom dôležitosti alebo početnosti aktualizácií softvéru na svojich pracovných počítačoch a ďalších zariadeniach. Na tom by nebolo nič tak prekvapivého, keby si však podľa prieskumu spoločnosti Kaspersky väčšina zamestnancov nakoniec nepresadila svoje a mohla inštaláciu aktualizácií softvéru alebo operačného systému oddialiť alebo […]

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 15. júna 2021
Obsahuje nasledovné témy

Skoro štvrtina zamestnancov (23%) pripúšťa, že mala nedávno rozpor s IT oddelením firmy ohľadom dôležitosti alebo početnosti aktualizácií softvéru na svojich pracovných počítačoch a ďalších zariadeniach. Na tom by nebolo nič tak prekvapivého, keby si však podľa prieskumu spoločnosti Kaspersky väčšina zamestnancov nakoniec nepresadila svoje a mohla inštaláciu aktualizácií softvéru alebo operačného systému oddialiť alebo úplne vynechať. Priznali to takmer dve tretiny (64%) respondentov, u ktorých Kaspersky zisťoval ich postoje a zvyky týkajúce sa aktualizácie pracovných zariadení.

Aktualizácia prináša nielen nové funkcie a opravy nájdených chýb, ale tiež nápravy zraniteľných miest, ktoré možno potenciálne zneužiť ku kybernetickým útokom. Akonáhle sa zverejní informácie o takejto aktualizácii kvôli bezpečnostnej chybe, útočníci sa vďaka nej okamžite dozvedia o problémoch, ktoré má táto aktualizácia riešiť a chcú to využiť. Preto sú aktualizácie kritických chýb u všetkých zariadení veľmi dôležité. Pokiaľ sa ale časť zamestnancov aktualizáciám na svojich pracovných zariadeniach vyhýba, znamená to, že ich počítače, notebooky a smartphony pripojené do firemnej siete sú zraniteľné.

Je teda veľmi znepokojujúce, že v týchto rozporoch s IT oddeleniami často víťazia zamestnanci. Respondentom, ktorí sa dostali do sporu s IT tímami kvôli aktualizáciám, spoločnosť Kaspersky položila dve otázky: či smeli aktualizácie úplne preskočiť (uviedlo to 64% oslovených), alebo či si mohli zvoliť, čo konkrétne budú aktualizovať (na túto otázku odpovedalo kladne takisto 64% respondentov). 

Viac ako polovine zamestnancov aktualizácie priamo narúšajú prácu

Zamestnanci si želajú mať možnosť aktualizácie odmietnuť alebo odsunúť, pretože sa obávajú, že by im čas venovaný aktualizácii narušil ich pracovnú produktivitu. Viac ako polovica respondentov prieskumu uviedla, že im aktualizácia skutočne narušujú prácu: 43% musí vynútene prerušiť to, na čom pracovali, kým 8% v pokoji vyčká u svojho pracovného stola, kým aktualizácia neprebehne. Problémy však nekončia okamihom dokončenia aktualizácie, pretože pre 36% zamestnancov je stratou času aj učenie sa noviniek, ktoré obsahuje nová verzia softvéru. Radšej by sa namiesto toho venovali svojej práci.

Prieskum tiež odhalil skutočnosť, že 44% respondentov sa u svojich pracovných zariadení zaujíma o aktualizácie softvéru a operačného systému menej než u svojich osobných zariadení, čo naznačuje, že udržiavanie pracovných zariadenie v aktuálnom stave nevnímajú za príliš zásadné.

„Odporúčame zamestnancom, aby svoje zariadenia aktualizovali pravidelne – nielenže ich to bude lepšie chrániť, ale o to menej času bude každá následná aktualizácia trvať. Takto krátky časový limit môžu využiť na osvieženie tela i mysle a obchodným procesom to nijako neuškodí. Zamestnanci môžu napríklad využiť niektorú z jednoduchých sád cvičení zo zoznamu odporúčaní vytvoreného spoločnosťou Kaspersky. Možno ho poslať kolegom, aby si ho vytlačili, a mali ho tak po ruke, zatiaľ čo sa bude počítač aktualizovať,“ povedala Elena Molchanov, riaditeľka rozvoja firiem v oddelení Security Awareness Trainings spoločnosti Kaspersky.

Ak chcete vášmu IT oddelenia pomôcť v presadzovaní pravidelných aktualizácií softvéru na všetkých firemných zariadeniach, zvážte nasledujúce odporúčania spoločnosti Kaspersky:

• Pripravte návod alebo video lekciu, ako používať aktualizovaný softvér. Dajte k dispozícii kontakty, na ktoré sa môžu zamestnanci v prípade akýchkoľvek ťažkostí obrátiť.

• Zoznámte svojich pracovníkov s tým, aké dôležité je všetko aktualizovať včas a ako môžu byť ich dáta a duševné vlastníctvo firmy poškodené, ak kybernetickí zločinci zneužijú niektorú z bezpečnostných dier, ktoré by sa neopravili.

• Upozornite svojich zamestnancov, že ak budú aktualizácie dlho odkladať, môže sa stať, že ich ich zariadenie vykoná automaticky a reštartuje sa napríklad práve vo chvíli, keď pracujú na urgentných zadaniach.

• Pripravte pre nich kurz, ktorý ich naučí vnímať bezpečnostné aspekty. Využiť môžete napríklad Kaspersky Automated Security Awareness Platform.

• Stiahnite a zdieľajte zoznam odporúčaní spoločnosti Kaspersky, kde sú návody, ako predchádzať tzv. „Tech neck“, čiže stuhnutiu chrbtu a šije v dôsledku práce na počítači.

• Pri systémoch kritickej IT štruktúry alebo technologických prevádzkach, kde nesmú nastať výpadky, je dôležité, aby boli chránené vždy – bez ohľadu na prípadné meškanie kvôli aktualizáciám. Znamená to, že tieto systémy by mali vykonávať len tie činnosti, na ktoré sú vopred určené. Zabezpečený operačný systém KasperskyOS tento koncept kybernetickej imunity (Cyber Immunity) podporuje a možno ho použiť k tvorbe IT systémov, ktoré budú z podstaty ich konceptu bezpečné.

Kompletné správa spoločnosti Kaspersky o výsledkoch prieskumu, ako zamestnanci rieši otáz aktualizácií firemných zariadení, si môžete prečítať tu.

Najnovšie

UMELÁ INTELIGENCIA V ROLI „ÚPRIMNEJ KLAMÁRKY“?

Stáva sa umelá inteligencia nástrojom dehumanizácie?

Nenechajme sa zmiasť neistým štartom umelej inteligencie. Už dnes nám mení životy, naučila sa pomáhať, ale aj klamať a podvádzať.

17. marca 2023

Inteligentný senzor, ktorý meria kvalitu vzduchu v interiéri 

IKEA uvádza na trh VINDSTYRKA

Najškodlivejšie znečisťujúce látky, pevné častice (PM2,5), nie je možné vidieť voľným okom. Displej senzora VINDSTYRKA bude zobrazovať úrovne PM2,5, vlhkosť a teplotu vzduchu a TVOC**.

10. marca 2023

Tipy a triky, ako ho využiť na maximum

Vyhľadávač Petal Search

Nástroj Petal Search, ktorý zaiste poznajú všetci majitelia Huawei smartfónov, nie je len obyčajný vyhľadávač: ide o skvelý spôsob, ako hľadať aplikácie a hry na platforme AppGallery. Už menej známe sú však jeho ďalšie užitočné funkcie.

7. marca 2023
TEST

Prenosný monitor na tablet i počítač

Recenzia Philips 16B1P3302: Prenosný FullHD monitor nepotrebuje elektrickú zásuvku

Prenosný monitor je šikovným riešením pre každého, kto potrebuje pracovať na cestách alebo zvykne meniť pracovné prostredie.

27. februára 2023

Výnimočná produktivita tlačového zariadenia ProStream

Ultrarýchla digitálna produkcia komerčných tlačových úloh s ProStream 3000 od spoločnosti Canon

Spoločnosť Canon predstavuje novú generáciu vysokorýchlostných atramentových tlačových strojov ProStream 3000. Je postavená na zavedenej technologickej platforme ProStream, poskytuje konzistentnú kvalitu ofsetovej tlače a prináša širší výber substrátov, a to vrátane papiera s vysokou gramážou. Ďalšou výhodou je rýchlosť tlače, ktorá umožňuje ultrarýchlu digitálnu produkciu širšieho spektra komerčných tlačových úloh.

 

27. februára 2023

do rizikových lokalít ako Zóna/Divízia 2

Axis uvádza prvú kameru na svete s ochranou proti výbuchu

Spoločnosť Axis Communications predstavuje novú sieťovú kameru s ochranou proti výbuchu AXIS P1468-XLE s tzv. bullet dizajnom. Táto robustná kamera je ako prvá na svete navrhnutá špecificky tak, aby bola podľa medzinárodných noriem (ATEX, IECEx, NEC) vhodná pre nasadenie v prostrediach označovaných ako Zóna 2, 22 a Trieda I/II/III Divízie 2.

27. februára 2023

Alebo návod „Ako si nastaviť Wi-Fi“ aj pre úplných laikov

Wi-Fi si dnes nastaví každý, kto má v ruke mobil

Ak sa chystáte zaobstarať si domov Wi-Fi sieť a bojíte sa, aby ste ju správne nastavili, tak nemusíte. Asi vás tiež napáda mnoho ďalších otázok. Aký typ routera si vybrať? Je lepšie zvoliť klasický router alebo mesh systém? A čo Wi-Fi 5, Wi-Fi 6 a Wi-Fi 7? A čo bude potom, keď to prinesiem domov? V tomto článku vám poskytneme odpovede.

24. februára 2023

Nabíjanie bez starostí: Až 50 % za niečo vyše 8 minút

vivo prináša na Slovensko svoju novú vlajkovú loď X90 Pro

Novinka prináša hlavný obrazový snímač s veľkosťou 1 palec, špecializovaný čip na spracovanie obrazu, ako aj ultrarýchle nabíjanie – až 50 % len za osem minút

23. februára 2023

Maximálna viditeľnosť

Nový rad displejov Philips High Bright 4000

Nový 4K displej Philips s ultra vysokým jasom pre vnútorné a čiastočne vonkajšie prostredie

22. februára 2023

Canon EOS R8 poskytuje fotografom nástroje pre kreatívnejšiu plnoformátovú tvorbu

Canon predstavuje najľahší plnoformátový fotoaparát systému EOS R

Spoločnosť Canon Europe predstavuje nový plnoformátový bezzrkadlový fotoaparát s výmennými objektívmi EOS R8, ktorý preberá niektoré technológie špičkového fotoaparátu EOS R6 Mark II. Vďaka kompaktnému prevedeniu podobnému fotoaparátu EOS RP, ponúka tento výkonný fotografický a filmový prístroj nadšencom a študentom nástroj, aký potrebujú na to, aby sa vo svojej záľube posunuli na vyššiu úroveň.

14. februára 2023

Odporúčané

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023

Radíme čitateľom

Akú RAMku kúpiť do PC alebo notebooku?

Zatiaľ čo napríklad pri SSD sa vám pravdepodobne nestane, že by nebolo kompatibilné (ak naň máte zodpovedajúci voľný konektor), v prípade RAM je dôležité overiť si množstvo parametrov.

7. decembra 2022

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022
TEST

POROVNÁVACÍ TEST

Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

Medzi 4K a Full HD rozlíšením je podstatný rozdiel, ale rozhodne dnes neplatí, že za polovičnú cenu dostanete len polovičnú kvalitu.

17. októbra 2022
TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

12. októbra 2022

Výhody štandardu Wi-Fi 6

Späť do školy: Preraďte rýchlosť na Wi-Fi 6

Komplexné portfólio sieťových riešení na prechod na Wi-Fi 6 má vo svojej ponuke spoločnosť TP-Link.

29. augusta 2022