Pri hrúbke 6,3 milimetrov váži len 125 gramov

V Nemecku vyvinuli najľahší smartfón na svete s telom z uhlíkových vlákien

Základným materiálom, vďaka ktorému má mobil len 125 gramov pri 6,3 mm hrúbke je termoplastický kompozit z produktovej rady LANXESS Tepex dynalite.

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 18. marca 2021
Obsahuje nasledovné témy

Základom tela je termoplastický kompozit Tepex dynalite od nemeckej firmy LANXESS

Karbónový monokok sa dá jednoducho recyklovať

Karbón, čiže uhlíkové vlákna sa bežne využívajú v automobilovom priemysle, v kozmonautike, ale tiež v monopostoch Formule 1. V tomto mesiaci bude mať premiéru smartfón Carbon 1 MK II od berlínskeho start-upu Carbon Mobile s telom z uhlíkových vlákien. Pôjde o najľahší 6-palcový smartfón na svete s monokokom z uhlíkových vlákien. Základným materiálom, vďaka ktorému má mobil len 125 gramov pri 6,3 mm hrúbke je termoplastický kompozit z produktovej rady LANXESS Tepex dynalite.

 

„Model Carbon 1 MK II, ktorý sme navrhli a skonštruovali v Nemecku prvýkrát nahrádza plasty a hliník pokročilými kompozitnými materiálmi,“ hovorí Firas Khalifeh, generálny riaditeľ spoločnosti Carbon Mobile. Vďaka tomu je mobil extrémne ľahký, štíhly a spĺňa prvky udržateľnosti.

High-tech kompozitný materiál z uhlíkových vlákien

Základným materiálom pre výrobu tela je termoplastický kompozit z produktovej rady LANXESS Tepex dynalite. Je vystužený látkami z jemných 1K uhlíkových vláken. „Náš kompozitný materiál, ktorý sme vyvinuli pre extrémne ľahké súčiastky vystavené značnému mechanickému namáhaniu, umožňuje výrobu veľmi tenkého tela telefónu. Vďaka vysokej miere pevnosti a tuhosti tiež prispieva k tomu, že celé telo smartfónu je veľmi pevné. To je z užívateľského hľadiska pri každodennom používaní podstatné. Matné čierne uhlíkové vlákna navyše dodávajú smartfónu dizajnový high-tech vzhľad,“ vysvetľuje Philipp Genders, expert pre vývoj aplikácií Tepex v spoločnosti LANXESS.

Technológia HyRECM odstraňuje prekážky

Pri využití karbónu pri mobilných telefónoch narážali experti donedávna na neriešiteľný problém. Uhlíkové vlákna majú schopnosť blokovať rádiové vlny. To bol v prípade výroby mobilov doteraz veľký hendikep.

Po štyroch rokoch výskumu a vývoja prišli odborníci spoločnosti Carbon Mobile s revolučným procesom, ktorý „odomkol“ potenciál uhlíkových vláken aj pre mobilné zariadenia.

Patentovaná technológia HyRECM (Hybrid Radio Enabled Composite Material) spája uhlíkové vlákna spoločne s doplnkovým kompozitným materiálom schopným prepúšťať vysokofrekvenčný signál.

K ďalšiemu posilneniu konektivity zariadenia sa do štruktúry uhlíkových vlákien integroval jedinečný 3D tlačený vodivý atrament. Výsledkom je prvý materiál na báze uhlíkových vlákien, ktorý neblokuje rádiové vlny.  Táto technológia použitá v smartfóne Carbon 1 MK II zaručuje ľahkosť a pevnosť. Okrem toho karbónové telo telefónu obsahuje menej ako päť percent plastu.

„LANXESS sa stal vďaka svojim materiálom Tepex dokonalým partnerom vo vývoji technológie HyRECM. Schopnosť pracovať s vynikajúcim materiálom z Nemecka zaisťuje najlepšie možné využitie tejto revolučnej technológie na trhu,“ uvádza Eric Chan z partnerskej firmy Modern Composites Ltd.

Ľahší ako vrecko čipsov

Telo telefónu je postavené na rovnakom konštrukčnom princípe, aký sa používa pri nosnom podvozku Formule 1. Optimalizuje tak extrémnu tuhosť materiálu vystuženého uhlíkovými vláknami (CFRP). To významne prispieva k tenkosti stien a nízkej hmotnosti smartfónu. Plusom sú aj jeho rozmery (153,5 × 74 × 6,3 mm). Na vnútornej strane krytu nie je žiadna objemná výstuž, ktorá by zaberala miesto.

„Náš špičkový monokokový dizajn umožňuje výrobu zariadenia, ktoré váži iba 125 gramov, čo je o tretinu menej než u bežných smartfónov. S hrúbkou len 6,3 milimetrov je tiež o 25 percent tenší,“ vysvetľuje Firas Khalifeh.

Telefón takisto spĺňa požiadavky na udržateľnosť. Nový smartfón využíva čo najväčšie percento recyklovateľných materiálov.

„Chceme prispieť k obmedzeniu elektronického odpadu a zlepšeniu udržateľnosti po celom svete,“ hovorí Khalifeh. Kompozitné materiály použité pre telo smartfónu sa dajú jednoducho recyklovať a znovu použiť.

„Rovnako ako všetky výrobky z produktovej rady Tepex dynalite, aj tento produkt sa dá  rozdrviť a následne spracovať na štandardných vstrekovacích lisoch za účelom výroby vysoko kvalitných komponentov. A to buď samostatne, alebo v zmesi s vhodným novým materiálom,“ vysvetľuje Genders.

Aby sa predĺžila životnosť smartfónu, sú všetky jeho komponenty navrhnuté tak, aby ich bolo možné bez problémov vymeniť pri oprave. To zabraňuje vytváraniu elektronického odpadu.

Viac informácií o novom smartfóne a Tepexe nájdete na www.carbonmobile.com a www.tepex.com.

 

Carbon 1 MK II od spoločnosti Carbon Mobile, navrhnutý v Nemecku, je prvým smartfónom na svete vyrobeným s pokročilou technológiou  uhlíkových vlákien. Foto: Carbon MobileZákladným materiálom pre technológiu HyRECM od spoločnosti Carbon Mobile je termoplastický kompozit z produktovej rady LANXESS Tepex dynalite. Je vystužený látkami z jemných 1K uhlíkových vlákien.

Patentovaná technológia HyRECM spája uhlíkové vlákna spoločne s doplnkovým kompozitným materiálom schopným prepúšťať vysokofrekvenčný signál. K ďalšiemu posilneniu konektivity zariadenia sa do štruktúry uhlíkových vlákien integroval jedinečný 3D tlačený vodivý atrament.

Foto: Carbon Mobile

 


Telo telefónu je navrhnuté ako monokok. Zaručuje jeho extrémnu pevnosť.

Foto: Carbon Mobile

 

Spoločnosť LANXESS je vedúcim chemickým koncernom, ktorý v roku 2019 dosiahol obrat 6,8 miliardy EUR a v súčasnosti zamestnáva približne 14 400 zamestnancov v 33 krajinách. Kľúčovým odvetvím podnikania spoločnosti LANXESS je vývoj, výroba a predaj chemických medziproduktov, aditív, špeciálnych chemikálií a plastov. LANXESS je členom popredných indexov trvalej udržateľnosti Dow Jones Sustainability Index (DJSI World a DJSI Europe) a FTSE4Good.

 

Ďalšie informácie o produktoch spoločnosti LANXESS nájdete v našom internetovom magazíne na stránke http://webmagazine.lanxess.com.

 

Sledovať nás môžete na sociálnych sieťach Twitter, Facebook, Linkedin a YouTube:

 

http://www.twitter.com/LANXESS

http://www.facebook.com/LANXESS

http://www.linkedin.com/company/lanxess

http://www.youtube.com/lanxess

 

Najnovšie

Riešenie pre jednoduchú, unifikovanú a efektívnu správu sietí

Nebula – najkomplexnejšie riešenie pre cloudovú správu sietí

Integrácia firewallu robí z platformy Nebula najkomplexnejšie riešenie pre cloudovú správu sietí malých a stredne veľkých organizácií

13. apríla 2021

Soundbar rad Q od Samsungu – super zľava

Pri kúpe vybraných Neo QLED a QLED televízorov od Samsungu získate až 30 % zľavu na soundbary Q série

12. apríla 2021

Ako vyčistiť škvrny od atramentu z tlačiarní

Dnes sa síce už zriedkakedy  stane, že sa pri manipulácii s atramentovou cartridge zašpiníte. Ak vám kvapne pár kvapiek zo starej kazety na ruky, nič hrozné sa nedeje a pomôže aj obyčajné mydlo. Čo však, ak sa neopatrnosťou dostane pár kvapiek atramentu na šaty? Škvrny od atramentu nie sú veľkou hrozbou, ak sa hneď vyčistia […]

10. apríla 2021

Komponenty do najmodernejšieho centra

Kingston dodáva SSD do dátového centra Seznam.cz

Spoločnosť Kingston sa podieľala na dodávkach komponentov do najmodernejšieho dátového centra spoločnosti Seznam.cz. Ide o jednu z najväčších spoluprác pre spoločnosť Kingston v strednej a východnej Európe. Medzi dodávané produkty, ktoré sa v jednom dátovom centre uplatnia v rádovo stovkách až tisícov, patria serverové pamäte s výkonom 3 200 MHz a výkonné SSD radu Enterprise.

10. apríla 2021

Samsung MicroLED otvára novú éru špičkovej obrazovej kvality a dizajnu televízorov novej generácie

Prelomový televízor Samsung 110″ MicroLED

Televízna technológia novej generácie sa chystá vstúpiť do domácností, prelomový model Samsung MicroLED s uhlopriečkou 110“ je k dispozícií v Kórei.

9. apríla 2021

Samsung má chladničku so vstavaným tabletom a hlasovým ovládaním

Moderné chladničky vedia odpovedať na vaše otázky a majú displej väčší ako váš pracovný tablet.

9. apríla 2021

Za dizajn, funkčnosť a výkon

Smart kamery radu mydlink boli ocenené cenou Red Dot Award 2021

Spoločnosť D-Link, svetový líder v oblasti inteligentného videomonitorovania a sieťovej konektivity, získala tento rok prestížne ocenenie Red Dot Award za dve zo svojich inteligentných dohľadových otočných Wi-Fi kamier – mydlink DCS-8526LH a outdoorovej DCS-8635LH.

8. apríla 2021

Prvý outdoorový televízor sa začína predávať:

Samsung uvádza na trh vysoko odolný The Terrace

Televízor vhodný na vonkajšie terasy je k dispozícii s uhlopriečkami 55, 65 a 75 palcov. Zvláda mráz, vlhkosť i prach.

8. apríla 2021

Riešenie vstavanej pamäte Kingston

Kingston Digital spolupracuje s NXP Semiconductors na procesoroch i.MX 8M Plus

Spoločnosť  Kingston Digital oznamuje začiatok spolupráce so spoločnosťou NXP Semiconductors na jej nových aplikačných procesoroch i.MX 8M Plus. NXP je popredným vývojárom aplikačných procesorov na vytváranie infraštruktúrnych riešení za použitia chytrých technológií a spoločnosť Kingston sa môže pýšiť tým, že sa jej riešenie vstavanej eMMC pamäte stalo súčasťou referenčnej dosky pre najnovšie aplikačné procesor od […]

7. apríla 2021

Najlepšie farby vo svojej triede

ASUS OLED notebooky dostupné na slovenskom trhu

ASUS Česko a Slovensko spúšťa OLED kampaň. Dôraz kladie na zdravotné benefity tejto technológie v notebookoch

1. apríla 2021

Odporúčané

Niceboy HIVE Pins 2 ANC

Do dažďa aj hlučnej kancelárie

Zvyknete telefonovať za volantom, ale nechcete či nemôžete prepojiť mobil s infotainmentom? Beháte či bicyklujete bez ohľadu na to, či je sucho alebo prší? Alebo sa počas práce zvyknete izolovať od okolitého hluku slúchadlami?

8. apríla 2021
TEST

Full HD je stále in

Recenzia Philips 243B1/00: Vysoká hodnota za veľmi rozumné peniaze

Zvažujete kúpu nového monitora? V takom prípade si určite prečítajte našu recenziu, venujeme sa praktickým veciam.

13. februára 2021
TEST

Redakčný test

Vodotesný Niceboy RAZE 2 Vertigo: Nič lepšie za túto cenu nekúpite

Bezdrôtový reproduktor od značky Niceboy je jedným z najzaujímavejších produktov u nás v redakcii. Na prvý pohľad vyzerá skôr jednoducho, ale práve v tom spočíva jeho schopnosť prekvapiť.

12. februára 2021

Disk je dnes najväčšou brzdou počítačov

Chcete rýchle PC? Kúpte si rýchly SSD!

Nie každý potrebuje v jednom momente pracovať so stovkami GB dát, no rýchly disk ocení naozaj každý kto pracuje s počítačom. Svoj podiel na rýchlosti má aj operačná pamäť a celkový výkon zostavy, ale najväčšou brzdou je dnes asi načítavanie dát z diskov.

21. decembra 2020
TEST

TEST/RECENZIA

Zakrivený monitor je nový ideál: AOC C27G2ZU (redakčný test)

Zakrivené monitory sú stále o niečo drahšie, no okrem výnimočnej estetiky majú aj doplnkové funkcie, ktoré využijete každý deň. A to aj vtedy, ak nie ste hráč či fanúšik filmového sci-fi.

25. novembra 2020

Na prvý dotyk si vás získa kvalitným spracovaním

Recenzia: Niceboy RAZE 3 Titan

Titani boli starogrécki synovia a dcéry Urana a Gaie, najstaršia generácia starogréckych bohov. Boli to násilnícki a škaredí obri. To je trochu v protiklade s menom Niceboy v preklade „pekný chlapec“. Reproduktor Niceboy RAZE 3 Titan nie je rozhodne škaredý. Skôr naopak. Na prvý dotyk si vás získa kvalitným spracovaním, ktoré vôbec nevyzerá lacno. Má […]

24. novembra 2020

Chirana Medical po spojení s IPM Group spúšťa produkciu pľúcnych ventilátor priamo v USA

Prelomový úspech slovenskej vedy!

Slovenská spoločnosť Chirana Medical vytvorila strategické partnerstvo s IPM Group a
začína vyrábať pľúcne ventilátory priamo v USA. Americké sídlo IPM Chirana je v Research Triangle Park v Severnej Karolíne. Ide o prelomový úspech spojenia vedy a financií.
Namiesto príchodu zahraničnej technológie na Slovensko expanduje slovenská technológia do sveta, a to hneď do USA.

19. novembra 2020
TEST

TEST/RECENZIA

Najlepšie True Wireless slúchadlá do 40 eur? Vyskúšajte Niceboy HIVE podsie

Aj lacnejšie slúchadlá môžu byť vynikajúce.

2. novembra 2020

Kedy ide o najlepšie kasína?

Najlepšie online kasína

Odvetvie online kasín v posledných desaťročiach výrazne vzrástlo a kasína s reálnymi peniazmi sú dnes hlavnou atrakciou hráčov, ktorí vyhľadávajú tento typ zábavy.

29. októbra 2020

Zbaľte si kanceláriu na cesty s tlačiarňou Canon PIXMA TR150 alebo verziou s batériou

Spoločnosť Canon Europe uvedie na trh dve výkonné, prenosné a odolné tlačiarne Canon PIXMA TR150 a PIXMA TR150 s batériou, ktoré sa popri mimoriadne kvalitnej tlači vyznačujú jednoduchosťou obsluhy. Oba kompaktné modely komunikujú bezdrôtovo cez Wi-Fi v pásmach 2,4 GHz a 5 GHz a je možné ich ovládať aj prostredníctvom smartfónu.

25. októbra 2020