Pri hrúbke 6,3 milimetrov váži len 125 gramov

V Nemecku vyvinuli najľahší smartfón na svete s telom z uhlíkových vlákien

Základným materiálom, vďaka ktorému má mobil len 125 gramov pri 6,3 mm hrúbke je termoplastický kompozit z produktovej rady LANXESS Tepex dynalite.

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 18. marca 2021
Obsahuje nasledovné témy

Základom tela je termoplastický kompozit Tepex dynalite od nemeckej firmy LANXESS

Karbónový monokok sa dá jednoducho recyklovať

Karbón, čiže uhlíkové vlákna sa bežne využívajú v automobilovom priemysle, v kozmonautike, ale tiež v monopostoch Formule 1. V tomto mesiaci bude mať premiéru smartfón Carbon 1 MK II od berlínskeho start-upu Carbon Mobile s telom z uhlíkových vlákien. Pôjde o najľahší 6-palcový smartfón na svete s monokokom z uhlíkových vlákien. Základným materiálom, vďaka ktorému má mobil len 125 gramov pri 6,3 mm hrúbke je termoplastický kompozit z produktovej rady LANXESS Tepex dynalite.

 

„Model Carbon 1 MK II, ktorý sme navrhli a skonštruovali v Nemecku prvýkrát nahrádza plasty a hliník pokročilými kompozitnými materiálmi,“ hovorí Firas Khalifeh, generálny riaditeľ spoločnosti Carbon Mobile. Vďaka tomu je mobil extrémne ľahký, štíhly a spĺňa prvky udržateľnosti.

High-tech kompozitný materiál z uhlíkových vlákien

Základným materiálom pre výrobu tela je termoplastický kompozit z produktovej rady LANXESS Tepex dynalite. Je vystužený látkami z jemných 1K uhlíkových vláken. „Náš kompozitný materiál, ktorý sme vyvinuli pre extrémne ľahké súčiastky vystavené značnému mechanickému namáhaniu, umožňuje výrobu veľmi tenkého tela telefónu. Vďaka vysokej miere pevnosti a tuhosti tiež prispieva k tomu, že celé telo smartfónu je veľmi pevné. To je z užívateľského hľadiska pri každodennom používaní podstatné. Matné čierne uhlíkové vlákna navyše dodávajú smartfónu dizajnový high-tech vzhľad,“ vysvetľuje Philipp Genders, expert pre vývoj aplikácií Tepex v spoločnosti LANXESS.

Technológia HyRECM odstraňuje prekážky

Pri využití karbónu pri mobilných telefónoch narážali experti donedávna na neriešiteľný problém. Uhlíkové vlákna majú schopnosť blokovať rádiové vlny. To bol v prípade výroby mobilov doteraz veľký hendikep.

Po štyroch rokoch výskumu a vývoja prišli odborníci spoločnosti Carbon Mobile s revolučným procesom, ktorý „odomkol“ potenciál uhlíkových vláken aj pre mobilné zariadenia.

Patentovaná technológia HyRECM (Hybrid Radio Enabled Composite Material) spája uhlíkové vlákna spoločne s doplnkovým kompozitným materiálom schopným prepúšťať vysokofrekvenčný signál.

K ďalšiemu posilneniu konektivity zariadenia sa do štruktúry uhlíkových vlákien integroval jedinečný 3D tlačený vodivý atrament. Výsledkom je prvý materiál na báze uhlíkových vlákien, ktorý neblokuje rádiové vlny.  Táto technológia použitá v smartfóne Carbon 1 MK II zaručuje ľahkosť a pevnosť. Okrem toho karbónové telo telefónu obsahuje menej ako päť percent plastu.

„LANXESS sa stal vďaka svojim materiálom Tepex dokonalým partnerom vo vývoji technológie HyRECM. Schopnosť pracovať s vynikajúcim materiálom z Nemecka zaisťuje najlepšie možné využitie tejto revolučnej technológie na trhu,“ uvádza Eric Chan z partnerskej firmy Modern Composites Ltd.

Ľahší ako vrecko čipsov

Telo telefónu je postavené na rovnakom konštrukčnom princípe, aký sa používa pri nosnom podvozku Formule 1. Optimalizuje tak extrémnu tuhosť materiálu vystuženého uhlíkovými vláknami (CFRP). To významne prispieva k tenkosti stien a nízkej hmotnosti smartfónu. Plusom sú aj jeho rozmery (153,5 × 74 × 6,3 mm). Na vnútornej strane krytu nie je žiadna objemná výstuž, ktorá by zaberala miesto.

„Náš špičkový monokokový dizajn umožňuje výrobu zariadenia, ktoré váži iba 125 gramov, čo je o tretinu menej než u bežných smartfónov. S hrúbkou len 6,3 milimetrov je tiež o 25 percent tenší,“ vysvetľuje Firas Khalifeh.

Telefón takisto spĺňa požiadavky na udržateľnosť. Nový smartfón využíva čo najväčšie percento recyklovateľných materiálov.

„Chceme prispieť k obmedzeniu elektronického odpadu a zlepšeniu udržateľnosti po celom svete,“ hovorí Khalifeh. Kompozitné materiály použité pre telo smartfónu sa dajú jednoducho recyklovať a znovu použiť.

„Rovnako ako všetky výrobky z produktovej rady Tepex dynalite, aj tento produkt sa dá  rozdrviť a následne spracovať na štandardných vstrekovacích lisoch za účelom výroby vysoko kvalitných komponentov. A to buď samostatne, alebo v zmesi s vhodným novým materiálom,“ vysvetľuje Genders.

Aby sa predĺžila životnosť smartfónu, sú všetky jeho komponenty navrhnuté tak, aby ich bolo možné bez problémov vymeniť pri oprave. To zabraňuje vytváraniu elektronického odpadu.

Viac informácií o novom smartfóne a Tepexe nájdete na www.carbonmobile.com a www.tepex.com.

 

Carbon 1 MK II od spoločnosti Carbon Mobile, navrhnutý v Nemecku, je prvým smartfónom na svete vyrobeným s pokročilou technológiou  uhlíkových vlákien. Foto: Carbon MobileZákladným materiálom pre technológiu HyRECM od spoločnosti Carbon Mobile je termoplastický kompozit z produktovej rady LANXESS Tepex dynalite. Je vystužený látkami z jemných 1K uhlíkových vlákien.

Patentovaná technológia HyRECM spája uhlíkové vlákna spoločne s doplnkovým kompozitným materiálom schopným prepúšťať vysokofrekvenčný signál. K ďalšiemu posilneniu konektivity zariadenia sa do štruktúry uhlíkových vlákien integroval jedinečný 3D tlačený vodivý atrament.

Foto: Carbon Mobile

 


Telo telefónu je navrhnuté ako monokok. Zaručuje jeho extrémnu pevnosť.

Foto: Carbon Mobile

 

Spoločnosť LANXESS je vedúcim chemickým koncernom, ktorý v roku 2019 dosiahol obrat 6,8 miliardy EUR a v súčasnosti zamestnáva približne 14 400 zamestnancov v 33 krajinách. Kľúčovým odvetvím podnikania spoločnosti LANXESS je vývoj, výroba a predaj chemických medziproduktov, aditív, špeciálnych chemikálií a plastov. LANXESS je členom popredných indexov trvalej udržateľnosti Dow Jones Sustainability Index (DJSI World a DJSI Europe) a FTSE4Good.

 

Ďalšie informácie o produktoch spoločnosti LANXESS nájdete v našom internetovom magazíne na stránke http://webmagazine.lanxess.com.

 

Sledovať nás môžete na sociálnych sieťach Twitter, Facebook, Linkedin a YouTube:

 

http://www.twitter.com/LANXESS

http://www.facebook.com/LANXESS

http://www.linkedin.com/company/lanxess

http://www.youtube.com/lanxess

 

Najnovšie

Space Tycoon je virtuálny priestor

Virtuálne ihrisko Samsung Space Tycoon

Samsung predstavuje zážitkové virtuálne ihrisko Space Tycoon na platforme Roblox

2. augusta 2022

S každým praním šetríte energiu, vodu aj pracie prostriedky

Bespoke AI, inteligentné a udržateľné riešenie pre každodenné pranie

Samsung predstavuje práčku a sušičku Bespoke AI, inteligentné a udržateľné riešenie pre každodenné pranie

2. augusta 2022

Xbox pre smart televízory Samsung

Microsoft spustil aplikáciu Xbox pre smart televízory a monitory Samsung

28. júla 2022

Tenký a ľahký 16" notebook so špičkovým výkonom

Herný notebook ROG Flow X16

Republic of Gamers spustil predaj herného notebooku ROG Flow X16

28. júla 2022

Vitajte v novej dobe hrania

Aurora Collection od Logitech G

Spoločnosť Logitech G dnes predstavila Aurora Collection – novú kolekciu obsahujúcu bezdrôtový hráčsky headset G735, bezdrôtovú hráčsku klávesnicu G715, hráčsku klávesnicu G713, bezdrôtovú hráčsku myš G705 a osem používateľských doplnkov. Nová kolekcia bola navrhnutá tak, aby bola genderovo inkluzívna, riešila potreby a priania žien-hráčiek a zároveň oslovila všetkých, čo hľadajú hravý dizajn a nevšedné zážitky. Aurora […]

27. júla 2022

Výkon a produktivita kedykoľvek a kdekoľvek

Prenosný monitor Philips 16B1P3302

Prenosný monitor Philips 16B1P3302 bol vyrobený pre dnešný aktívny životný štýl na cestách

26. júla 2022

Využite mimoriadny potenciál pretaktovania s rodinou pamätí Kingston FURY Renegade DDR5

Kingston FURY

Certifikát Intel® XMP 3.0 –
Vyladené pre maximálny výkon – Nastaviteľné dynamické RGB svetelné efekty

18. júla 2022

Pokročilá technológia pre väčšiu tvorivú slobodu

Canon predstavuje nové RF objektívy

Svet zo širšej perspektívy s novými kompaktnými širokouhlými objektívmi Canon radu RF – prenosné a všestranné objektívy RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM a RF 15-30 mm F4.5-6.3 IS STM zachytia obraz s mimoriadnymi detailmi

13. júla 2022

Bezpečný a odolný, stvorený pre moderné firmy

Zoznámte sa s novým smartfónom Galaxy XCover6 Pro

Galaxy XCover6 Pro so svojimi pokročilými funkciami pre zvýšenie produktivity, rýchlejším procesorom a 5G a Wi-Fi 6E konektivitou podporuje lepšiu spoluprácu a výkon zamestnancov.

8. júla 2022

Noc ako kulisa pre úžasné príbehy

Samsung Electronics predstavuje krátky film

Samsung Electronics predstavuje krátky film na motívy seriálu Stranger Things, natočený telefónom Galaxy S22 Ultra

8. júla 2022

Odporúčané

TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

28. júla 2022

Ako vytvoriť stabilnú Wi-Fi na záhrade?

TP-Link vyrába spoľahlivé zariadenia, a preto na ne poskytuje päťročnú záruku

26. júla 2022

Dokonale sfarbený svet s technológiou Quantum Dot

Ponorte sa do sveta farieb

Hráči majú zmysel pre realizmus; ak ste hráč, takmer určite rozpoznáte niečo podozrivé na míle ďaleko. Či už je to pokles FPS uprostred duelu alebo nekonzistentný dizajn sveta. Nič nezostane bez povšimnutia. Zatiaľ čo vývojári hier sa snažia dosiahnuť skutočný fotorealizmus v hrách s novými enginmi, ako je Unreal Engine 5, zobrazovacia technológia sa snaží držať krok vlastnými pokrokmi…..

16. júna 2022

Ergonomické produkty Logitech

TEST: Keď sa lepšie cítite, dokážete aj lepšie a efektívnejšie pracovať

Ergonómia (z gréčtiny: ergon´= práca + nomos = zákony) je veda zaoberajúca sa vzťahmi vznikajúcimi medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje – či už sa jedná o tvary, materiály, osvetlenie, rozmery a pod. Cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. To mi pripomína moju nepohodu, keď pozerám […]

10. júna 2022

Množstvo vylepšení, exkluzívne materiály a vyšperkovaný dizajn

Huawei Watch GT 3 Pro prichádzajú

Huawei prichádza s hodinkami pre dámy a pánov, ktoré sa vyznačujú nielen bohatou technologickou výbavou, ale aj prestížnymi materiálmi, ako je keramika či titán, ktoré sú v hodinárskom svete považované za luxusné.

19. mája 2022

Alebo ako sa nespáliť pri realizácii záložných systémov

Napájanie pod kontrolou

Čo na nasadzovanie UPS v skutočných podmienkach hovoria sami zákazníci a čoho sa obávajú implementační partneri? A aké sú možnosti pre manažment UPS? Vyspovedali sme profesionálov slovenskej spoločnosti TCX, ktorá sa zaoberá integračnými projektmi pre veľké spoločnosti a subjekty štátnej správy a ich skúsenosti nájdete nižšie.

28. apríla 2022

Siréna alebo semafor

Axis uvádza prvú IP zábleskovú sirénu na svete

Svetovou novinkou v oblasti IP zariadení je nová stroboskopická siréna AXIS D4100-E, umožňujúca vysielať svetelné i zvukové výstražné signály. Siréna je postavená na otvorených štandardoch, takže môže byť ľahko pripojená k akémukoľvek zariadeniu Axis, prípadne k VMS spoločnosti Axis alebo VMS tretích strán. Farebné svetlo a/alebo výstražné zvuky sirény možno konfigurovať podľa potreby pre účely varovania, či upozornenia.

6. apríla 2022

Energia na cestách

Vyrobte si elektrinu, ktorú vám nezdražia

V dnešnej dobe sa v rôznych pádoch skloňuje energetická nezávislosť. Je to logické – zo všetkých strán počujeme o kríze, ktorá energia, bežne dostupná v „systéme“, zdražuje. Čím viac ľudí bude do budúcnosti energeticky sebestačných, tým lepšie. Takže čo k takejto energetickej sebestačnosti ideálne potrebujete?

28. marca 2022

Preventívne opatrenie

Ponúkame obciam a mestám bezodplatné konzultácie v kybernetickej bezpečnosti

Najväčšie ohrozenie samosprávy predstavujú prieniky do siete

1. marca 2022

Dlhý dosah ľahko prenosného objektívu

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy. Jeden z nich ponúkne najdlhšiu ohniskovú vzdialenosť zo všetkých objektívov s automatickým ostrením pre bezzrkadlové systémy[1]

24. februára 2022