Energia na cestách

Vyrobte si elektrinu, ktorú vám nezdražia

V dnešnej dobe sa v rôznych pádoch skloňuje energetická nezávislosť. Je to logické – zo všetkých strán počujeme o kríze, ktorá energia, bežne dostupná v „systéme“, zdražuje. Čím viac ľudí bude do budúcnosti energeticky sebestačných, tým lepšie. Takže čo k takejto energetickej sebestačnosti ideálne potrebujete?

Autor
Dátum zverejnenia 28. marca 2022
Obsahuje nasledovné témy

Energetická kríza nemusí znamenať len to, že kilowatthodina elektriny od externého dodávateľa bude taká drahá, že si rozmyslíte, kedy pustíte televíziu a či budete kúriť na 18 alebo 20 stupňov. Môže znamenať aj to, že elektrina skrátka niekedy nebude k dispozícii vôbec. Čo dnes nie je problém len z toho hľadiska, že niekedy bude treba tráviť večery pri sviečkach. Ale aj z pohľadu toho, že bez elektriny nie je pripojenie k internetu a nemusí fungovať mnoho inteligentných domácností. A vzhľadom na to, že mnoho ľudí dnes pracuje z domu, je neustála dostupnosť elektriny pomerne zásadná.

Doposiaľ sme platby za energie brali ako niečo, čo tvorilo nižšie desiatky percent nájmu alebo zlomok platby za hypotéku. Lenže pomaly si musíme zvykať na to, že ceny energií rastú. Je to spôsobené rôznymi faktormi, medzi ktoré patrí energetická politika EÚ a Slovenskej republiky, zníženou diverzifikáciou zdrojov alebo v dnešnej dobe aj vojnou na Ukrajine, ktorá významne komplikuje energetickú sebestačnosť rôznych krajín, vrátane tej našej.

Elektrinu, ktorú si sami vyrobíte, vám nezdražia. A najideálnejším spôsobom, ako si elektrinu vyrobiť, je využiť solárne systémy. Samozrejme existujú aj iné možnosti, napríklad veterná alebo v niektorých prípadoch aj vodná energia, ale solárne systémy sú využiteľné takmer kdekoľvek a kedykoľvek. Samozrejme záleží na efektivite jednotlivých systémov aj na tom, ako veľmi u vás aspoň od jari do jesene svieti slnko.

Svoje vlastné riešenie pre prácu so solárnymi panelmi ponúka aj spoločnosť CyberPower, ktorá sa vyprofilovala ako výrobca záložných energetických systémov, ktoré sú povestné svojou efektivitou a úspornosťou. V ponuke však má aj riešenie pre autonómne energetické systémy, inak tiež nazývané ostrovné alebo off-grid, vďaka čomu sa môžete stať svojim vlastným dodávateľom elektriny.

Inštalácia do rodinného domu

Solárne napájacie systémy od CyberPower ponúkajú vysokú energetickú účinnosť, takže sú fotovoltaické systémy zahŕňajúce komponenty tejto spoločnosti vysoko účinné. Navyše je u nich vylepšené uchovávanie energie batérie, ak sú jednotlivé pripojené elektrické spotrebiče v pohotovostnom režime.

Súčasťou ostrovného systému môže byť ostrovný striedač, ktorý dokáže pracovať so solárnou nabíjačkou a batériami, a tak zaistiť okamžitú dodávku elektriny pre každodennú potrebu. Striedač dodáva čisté sínusové výstupné napätie, čím je zaručená dlhšia životnosť, menej stratového tepla i efektívnejšia prevádzka pripojených elektrických zariadení.

K prvkom fotovoltaického systému od CyberPower patrí aj solárna nabíjačka, ktorá disponuje technológiou sledovania bodu maximálneho výkonu (MPPT) a tým vie dosahovať maximálne využitie energie slnečného žiarenia. Spolupracuje so solárnymi panelmi a používateľom tak umožňuje šetriť náklady na energiu a využívať výhody nezávislosti na systémových riešeniach.

Energia na cestách

Pokiaľ potrebujete mať svojich 230 V neustále k dispozícii, aj v miestach, kde sa zásuvka nenachádza, prichádza na rad mobilné riešenie. Skladá sa z prenosného solárneho panelu a hybridného fotovoltaického meniče, ktorých prevedenie zaisťuje bezproblémovú inštaláciu prakticky kdekoľvek.

Panel CyberPower CPSPM100 je vybavený vysoko účinnými solárnymi článkami, ktoré uľahčujú premenu slnečného žiarenia na využiteľnú elektrinu. Tá potom smeruje do boxu, v ktorom už je všetko, čo potrebujete, teda kombinácia batérií s nabíjačom a invertorom naraz. Po pripojení a nabití batérií vie zaistiť napájanie 230 V pre „klasické“ spotrebiče alebo 5 V v rámci dvoch nabíjacích portov USB pre napájanie drobných elektronických zariadení. Vďaka svojej kompaktnej veľkosti ho so sebou môžete nosiť kamkoľvek. Ak ste na chate, na lodi, v karavane, alebo máte mobilnú kanceláriu, je to riešenie práve pre vás.

A ako sme začali, tak aj skončíme, všetku získanú energiu za slnko máte zadarmo a s istotou, že vám ju nikto nezdraží.

 

Najnovšie

Supertenký a superľahký

ASUS Zenbook S 13 OLED

ASUS Zenbook S 13 OLED, najtenší 13,3″ OLED notebook na svete,
je v predaji na Slovensku

31. mája 2023

Priekopník vo vývoji mobilnej fotografie

Séria Huawei P

Spôsob, akým zachytávame, ukladáme a zdieľame naše spomienky, prešiel za posledné roky pozoruhodnou premenou.

30. mája 2023

S Anti-Shake Sensor Rotation nie je vidieť chvenie rúk

Huawei P60 Pro

Huawei P60 Pro dokazuje svoje výnimočné foto schopnosti aj v tmavom prostredí

30. mája 2023

prieskum mapoval spotrebiteľské správanie

Slováci preferujú digitálne ramenné tlakomery

V slovenských domácnostiach sa najčastejšie používajú ramenné tlakomery. Z teplomerov vedú digitálne kontaktné, hneď po nich sklenené lekárske, ukázal prieskum.

24. mája 2023

Koľko hejtu je na slovenskom Facebooku?

Iniciatíva #bezhejtu

Iniciatíva #bezhejtu bude odstraňovať nenávistné komentáre z internetu. Na slovenskom Facebooku je ich viac ako 15 %

17. mája 2023

Čo znamená byť človekom vo svete umelej inteligencie?

Očakávame, že umelá inteligencia „zachráni alebo zničí“ svet. Je však naozaj v hlavnej úlohe?

Umelá inteligencia (AI) dnes dokáže pracovať vo vede, vytvoriť umelecké dielo, esej do školy, ale aj nahradiť náš spoločenský život. Otázkou tak ostáva: „V čom vlastne bude rozdiel medzi človekom a strojom?“

4. mája 2023

ušetria čas na inštalácii, údržbe aj prevádzke

Axis má nové kopulovité kamery s funkciou PTRZ

Spoločnosť Axis Communications predstavuje dve nové špičkové kopulovité kamery AXIS Q3626-VE a AXIS Q3628-VE, ktoré ponúkajú cenovo výhodnú inštaláciu a podporu pokročilej analýzy založenej na hlbokom učení. Nové fixné kopule sú vybavené jedinečnými funkciami otáčania / nakláňania / rolovania a priblíženia obrazu (PTRZ – pan/tilt/roll/zoom), ktoré umožňujú kedykoľvek na diaľku zmeniť nastavenia záberu. Tieto kamery […]

27. apríla 2023

McDonald´s

Inovatívny služba ojednávok v McDonald´s

Nová služba MyOrder vám umožní objednať si svoje obľúbené jedlo z McDonald’s ešte pred vkročením do reštaurácie

25. apríla 2023

AXIS Body Worn Live

Umožňuje v reálnom čase streamovať video z osobných kamier Axis

Spoločnosť Axis Communications uvádza na trh službu AXIS Body Worn Live, ktorá slúži na živé streamovanie dát v podobe videa, zvuku a metadát z nositeľných kamier Axis. AXIS Body Worn Live podporuje informované rozhodovanie operátorov na základe živého prenosu a v teréne pre samotných nositeľov kamier zaistí vyššiu bezpečnosť.

21. apríla 2023

Upgrade je EKOnomický a EKOlogický

22. apríl – Deň Zeme a správny čas na upgrade

Počuli ste už o dôležitom sviatku, ktorý sa každoročne koná 22. apríla na celom svete, aby upozornil na potrebu chrániť našu planétu pred znečistením, klimatickou zmenou a stratou biodiverzity? Je najväčším environmentálnym podujatím, do ktorého sa každoročne zapojí viac ako miliarda ľudí.

21. apríla 2023

Odporúčané

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023

Ako vyberať komponenty

Ako na nový počítač?

Každý hráč vie, že novšie hry majú vysoké nároky na hardvér na ktorom bežia, zvlášť keď si ich chcete vychutnať naozaj naplno. Z toho vyplýva, že herný počítač je potrebné raz za niekoľko rokov vymeniť za novší a výkonnejší. Niekedy stačí upgradovať vybrané komponenty (zväčšiť pamäť RAM, disk alebo vymeniť grafickú kartu), inokedy je potrebný […]

15. februára 2023

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022
TEST

POROVNÁVACÍ TEST

Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

Medzi 4K a Full HD rozlíšením je podstatný rozdiel, ale rozhodne dnes neplatí, že za polovičnú cenu dostanete len polovičnú kvalitu.

17. októbra 2022
TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

12. októbra 2022

Výhody štandardu Wi-Fi 6

Späť do školy: Preraďte rýchlosť na Wi-Fi 6

Komplexné portfólio sieťových riešení na prechod na Wi-Fi 6 má vo svojej ponuke spoločnosť TP-Link.

29. augusta 2022