Energia na cestách

Vyrobte si elektrinu, ktorú vám nezdražia

V dnešnej dobe sa v rôznych pádoch skloňuje energetická nezávislosť. Je to logické – zo všetkých strán počujeme o kríze, ktorá energia, bežne dostupná v „systéme“, zdražuje. Čím viac ľudí bude do budúcnosti energeticky sebestačných, tým lepšie. Takže čo k takejto energetickej sebestačnosti ideálne potrebujete?

Autor
Dátum zverejnenia 28. marca 2022
Obsahuje nasledovné témy

Energetická kríza nemusí znamenať len to, že kilowatthodina elektriny od externého dodávateľa bude taká drahá, že si rozmyslíte, kedy pustíte televíziu a či budete kúriť na 18 alebo 20 stupňov. Môže znamenať aj to, že elektrina skrátka niekedy nebude k dispozícii vôbec. Čo dnes nie je problém len z toho hľadiska, že niekedy bude treba tráviť večery pri sviečkach. Ale aj z pohľadu toho, že bez elektriny nie je pripojenie k internetu a nemusí fungovať mnoho inteligentných domácností. A vzhľadom na to, že mnoho ľudí dnes pracuje z domu, je neustála dostupnosť elektriny pomerne zásadná.

Doposiaľ sme platby za energie brali ako niečo, čo tvorilo nižšie desiatky percent nájmu alebo zlomok platby za hypotéku. Lenže pomaly si musíme zvykať na to, že ceny energií rastú. Je to spôsobené rôznymi faktormi, medzi ktoré patrí energetická politika EÚ a Slovenskej republiky, zníženou diverzifikáciou zdrojov alebo v dnešnej dobe aj vojnou na Ukrajine, ktorá významne komplikuje energetickú sebestačnosť rôznych krajín, vrátane tej našej.

Elektrinu, ktorú si sami vyrobíte, vám nezdražia. A najideálnejším spôsobom, ako si elektrinu vyrobiť, je využiť solárne systémy. Samozrejme existujú aj iné možnosti, napríklad veterná alebo v niektorých prípadoch aj vodná energia, ale solárne systémy sú využiteľné takmer kdekoľvek a kedykoľvek. Samozrejme záleží na efektivite jednotlivých systémov aj na tom, ako veľmi u vás aspoň od jari do jesene svieti slnko.

Svoje vlastné riešenie pre prácu so solárnymi panelmi ponúka aj spoločnosť CyberPower, ktorá sa vyprofilovala ako výrobca záložných energetických systémov, ktoré sú povestné svojou efektivitou a úspornosťou. V ponuke však má aj riešenie pre autonómne energetické systémy, inak tiež nazývané ostrovné alebo off-grid, vďaka čomu sa môžete stať svojim vlastným dodávateľom elektriny.

Inštalácia do rodinného domu

Solárne napájacie systémy od CyberPower ponúkajú vysokú energetickú účinnosť, takže sú fotovoltaické systémy zahŕňajúce komponenty tejto spoločnosti vysoko účinné. Navyše je u nich vylepšené uchovávanie energie batérie, ak sú jednotlivé pripojené elektrické spotrebiče v pohotovostnom režime.

Súčasťou ostrovného systému môže byť ostrovný striedač, ktorý dokáže pracovať so solárnou nabíjačkou a batériami, a tak zaistiť okamžitú dodávku elektriny pre každodennú potrebu. Striedač dodáva čisté sínusové výstupné napätie, čím je zaručená dlhšia životnosť, menej stratového tepla i efektívnejšia prevádzka pripojených elektrických zariadení.

K prvkom fotovoltaického systému od CyberPower patrí aj solárna nabíjačka, ktorá disponuje technológiou sledovania bodu maximálneho výkonu (MPPT) a tým vie dosahovať maximálne využitie energie slnečného žiarenia. Spolupracuje so solárnymi panelmi a používateľom tak umožňuje šetriť náklady na energiu a využívať výhody nezávislosti na systémových riešeniach.

Energia na cestách

Pokiaľ potrebujete mať svojich 230 V neustále k dispozícii, aj v miestach, kde sa zásuvka nenachádza, prichádza na rad mobilné riešenie. Skladá sa z prenosného solárneho panelu a hybridného fotovoltaického meniče, ktorých prevedenie zaisťuje bezproblémovú inštaláciu prakticky kdekoľvek.

Panel CyberPower CPSPM100 je vybavený vysoko účinnými solárnymi článkami, ktoré uľahčujú premenu slnečného žiarenia na využiteľnú elektrinu. Tá potom smeruje do boxu, v ktorom už je všetko, čo potrebujete, teda kombinácia batérií s nabíjačom a invertorom naraz. Po pripojení a nabití batérií vie zaistiť napájanie 230 V pre „klasické“ spotrebiče alebo 5 V v rámci dvoch nabíjacích portov USB pre napájanie drobných elektronických zariadení. Vďaka svojej kompaktnej veľkosti ho so sebou môžete nosiť kamkoľvek. Ak ste na chate, na lodi, v karavane, alebo máte mobilnú kanceláriu, je to riešenie práve pre vás.

A ako sme začali, tak aj skončíme, všetku získanú energiu za slnko máte zadarmo a s istotou, že vám ju nikto nezdraží.

 

Najnovšie

Bezproblémová tlač

Fototlačiareň Canon Zoemini 2

Canon uvádza štýlovú a skutočne vreckovú instantnú fototlačiareň Zoemini S2

27. septembra 2022

Unikátny biely chladič s atraktívnym RGB podsvietením

Kingston FURY Beast DDR4 RGB Special Edition

Kingston FURY Kingston FURY vydáva novú špeciálnu edíciu DDR4 pamätí s RGB podsvietením

26. septembra 2022

Integrovaný prehrávač médií

PPDS uvádza na trh nový displej radu Philips S-Line

Philips Professional Display Solutions (PPDS) rozširuje svoju ponuku o nový displej Philips 37BDL3050S patriaci do produktovej rady S-Line.

26. septembra 2022

s certifikátom AMD EXPO

Kingston FURY rozširuje ponuku o DDR5 pamäte s certifikátom AMD EXPO

Kingston FURY oznámila doplnenie radu pamätí Kingston FURY Beast o DDR5 moduly s certifikáciou AMD EXPO. Technológia AMD EXPO (EXtended Profile for Overclocking) umožňuje vyladiť časovanie pamätí podobne ako technológia XMP (Extreme Memory Profiles) od spoločnosti Intel. Nové pamäťové moduly a sady majú pretaktovávacie špecifikácie EXPO optimalizované pre nastupujúcu platformu AMD AM5. Hráčom a počítačovým […]

16. septembra 2022

IronKey Keypad 200

Kingston predstavil hardvérovo šifrovaný USB disk

Spoločnosť Kingston Digital Europe Co LLP, ktorá je výrobcom flash pamäťových zariadení a pobočkou Kingston Technology Company, svetového lídra v oblasti pamäťových produktov a technologických riešení, dnes oznámila uvedenie USB flash disku Kingston IronKey Keypad 200 (KP200), ktorý ako prvý vo svojej kategórii prináša najnovšie zabezpečenie dát podľa normy FIPS 140-3 Level 3.

14. septembra 2022

Výnimočný výkon dopĺňa dizajn podvozku

Model Honda Civic e:HEV

Úplne nový model Honda Civic e:HEV (hybridné elektrické vozidlo) bol navrhnutý tak, aby zaistil, že jeho hnacie ústrojenstvo, riadenie a odpruženie poskytnú pútavú úroveň výkonu, dynamickú odozvu a spätnú väzbu, ktoré boli vždy ústredným prvkom príťažlivosti modelu Civic. Výsledkom je auto, ktoré spája obohacujúci zážitok z jazdy s vysoko konkurencieschopnou účinnosťou a emisiami.

8. septembra 2022

Projekt v spolupráci s nadáciou Bill & Melinda Gates Foundation

Toalety nového typ

Samsung predstavuje prototyp „toalety nového typu“

8. septembra 2022

Najvyšší model prestížneho radu Forza

HONDA FORZA 750, modelový rok 2023

Dynamická akcelerácia je samozrejmosťou vďaka výkonnému dvojvalcovému motoru s objemom 745 cm3 vybavenému elektronicky riadenou škrtiacou klapkou, 3 prednastavenými jazdnými režimami a systémom nastaviteľnej kontroly trakcie Honda s 3 úrovňami.

8. septembra 2022

Axis predstavuje nové pevné mini kopule s hlbokým učením

Diskrétne a smart

Spoločnosť Axis Communications predstavuje tri nové cenovo výhodné mini kopulovité IP kamery, ktoré ponúkajú skvelú kvalitu obrazu aj v náročných svetelných podmienkach

8. septembra 2022

Bezpečný a odolný, stvorený pre moderné firmy

Zoznámte sa s novým smartfónom Galaxy XCover6 Pro

Galaxy XCover6 Pro so svojimi pokročilými funkciami pre zvýšenie produktivity, rýchlejším procesorom a 5G a Wi-Fi 6E konektivitou podporuje lepšiu spoluprácu a výkon zamestnancov.

8. septembra 2022

Odporúčané

Výhody štandardu Wi-Fi 6

Späť do školy: Preraďte rýchlosť na Wi-Fi 6

Komplexné portfólio sieťových riešení na prechod na Wi-Fi 6 má vo svojej ponuke spoločnosť TP-Link.

29. augusta 2022

Ako vytvoriť stabilnú Wi-Fi na záhrade?

TP-Link vyrába spoľahlivé zariadenia, a preto na ne poskytuje päťročnú záruku

26. júla 2022

Dokonale sfarbený svet s technológiou Quantum Dot

Ponorte sa do sveta farieb

Hráči majú zmysel pre realizmus; ak ste hráč, takmer určite rozpoznáte niečo podozrivé na míle ďaleko. Či už je to pokles FPS uprostred duelu alebo nekonzistentný dizajn sveta. Nič nezostane bez povšimnutia. Zatiaľ čo vývojári hier sa snažia dosiahnuť skutočný fotorealizmus v hrách s novými enginmi, ako je Unreal Engine 5, zobrazovacia technológia sa snaží držať krok vlastnými pokrokmi…..

16. júna 2022

Ergonomické produkty Logitech

TEST: Keď sa lepšie cítite, dokážete aj lepšie a efektívnejšie pracovať

Ergonómia (z gréčtiny: ergon´= práca + nomos = zákony) je veda zaoberajúca sa vzťahmi vznikajúcimi medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje – či už sa jedná o tvary, materiály, osvetlenie, rozmery a pod. Cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. To mi pripomína moju nepohodu, keď pozerám […]

10. júna 2022

Množstvo vylepšení, exkluzívne materiály a vyšperkovaný dizajn

Huawei Watch GT 3 Pro prichádzajú

Huawei prichádza s hodinkami pre dámy a pánov, ktoré sa vyznačujú nielen bohatou technologickou výbavou, ale aj prestížnymi materiálmi, ako je keramika či titán, ktoré sú v hodinárskom svete považované za luxusné.

19. mája 2022

Alebo ako sa nespáliť pri realizácii záložných systémov

Napájanie pod kontrolou

Čo na nasadzovanie UPS v skutočných podmienkach hovoria sami zákazníci a čoho sa obávajú implementační partneri? A aké sú možnosti pre manažment UPS? Vyspovedali sme profesionálov slovenskej spoločnosti TCX, ktorá sa zaoberá integračnými projektmi pre veľké spoločnosti a subjekty štátnej správy a ich skúsenosti nájdete nižšie.

28. apríla 2022

Siréna alebo semafor

Axis uvádza prvú IP zábleskovú sirénu na svete

Svetovou novinkou v oblasti IP zariadení je nová stroboskopická siréna AXIS D4100-E, umožňujúca vysielať svetelné i zvukové výstražné signály. Siréna je postavená na otvorených štandardoch, takže môže byť ľahko pripojená k akémukoľvek zariadeniu Axis, prípadne k VMS spoločnosti Axis alebo VMS tretích strán. Farebné svetlo a/alebo výstražné zvuky sirény možno konfigurovať podľa potreby pre účely varovania, či upozornenia.

6. apríla 2022

Energia na cestách

Vyrobte si elektrinu, ktorú vám nezdražia

V dnešnej dobe sa v rôznych pádoch skloňuje energetická nezávislosť. Je to logické – zo všetkých strán počujeme o kríze, ktorá energia, bežne dostupná v „systéme“, zdražuje. Čím viac ľudí bude do budúcnosti energeticky sebestačných, tým lepšie. Takže čo k takejto energetickej sebestačnosti ideálne potrebujete?

28. marca 2022

Preventívne opatrenie

Ponúkame obciam a mestám bezodplatné konzultácie v kybernetickej bezpečnosti

Najväčšie ohrozenie samosprávy predstavujú prieniky do siete

1. marca 2022

Dlhý dosah ľahko prenosného objektívu

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy. Jeden z nich ponúkne najdlhšiu ohniskovú vzdialenosť zo všetkých objektívov s automatickým ostrením pre bezzrkadlové systémy[1]

24. februára 2022