Energia na cestách

Vyrobte si elektrinu, ktorú vám nezdražia

V dnešnej dobe sa v rôznych pádoch skloňuje energetická nezávislosť. Je to logické – zo všetkých strán počujeme o kríze, ktorá energia, bežne dostupná v „systéme“, zdražuje. Čím viac ľudí bude do budúcnosti energeticky sebestačných, tým lepšie. Takže čo k takejto energetickej sebestačnosti ideálne potrebujete?

Autor
Dátum zverejnenia 28. marca 2022
Obsahuje nasledovné témy

Energetická kríza nemusí znamenať len to, že kilowatthodina elektriny od externého dodávateľa bude taká drahá, že si rozmyslíte, kedy pustíte televíziu a či budete kúriť na 18 alebo 20 stupňov. Môže znamenať aj to, že elektrina skrátka niekedy nebude k dispozícii vôbec. Čo dnes nie je problém len z toho hľadiska, že niekedy bude treba tráviť večery pri sviečkach. Ale aj z pohľadu toho, že bez elektriny nie je pripojenie k internetu a nemusí fungovať mnoho inteligentných domácností. A vzhľadom na to, že mnoho ľudí dnes pracuje z domu, je neustála dostupnosť elektriny pomerne zásadná.

Doposiaľ sme platby za energie brali ako niečo, čo tvorilo nižšie desiatky percent nájmu alebo zlomok platby za hypotéku. Lenže pomaly si musíme zvykať na to, že ceny energií rastú. Je to spôsobené rôznymi faktormi, medzi ktoré patrí energetická politika EÚ a Slovenskej republiky, zníženou diverzifikáciou zdrojov alebo v dnešnej dobe aj vojnou na Ukrajine, ktorá významne komplikuje energetickú sebestačnosť rôznych krajín, vrátane tej našej.

Elektrinu, ktorú si sami vyrobíte, vám nezdražia. A najideálnejším spôsobom, ako si elektrinu vyrobiť, je využiť solárne systémy. Samozrejme existujú aj iné možnosti, napríklad veterná alebo v niektorých prípadoch aj vodná energia, ale solárne systémy sú využiteľné takmer kdekoľvek a kedykoľvek. Samozrejme záleží na efektivite jednotlivých systémov aj na tom, ako veľmi u vás aspoň od jari do jesene svieti slnko.

Svoje vlastné riešenie pre prácu so solárnymi panelmi ponúka aj spoločnosť CyberPower, ktorá sa vyprofilovala ako výrobca záložných energetických systémov, ktoré sú povestné svojou efektivitou a úspornosťou. V ponuke však má aj riešenie pre autonómne energetické systémy, inak tiež nazývané ostrovné alebo off-grid, vďaka čomu sa môžete stať svojim vlastným dodávateľom elektriny.

Inštalácia do rodinného domu

Solárne napájacie systémy od CyberPower ponúkajú vysokú energetickú účinnosť, takže sú fotovoltaické systémy zahŕňajúce komponenty tejto spoločnosti vysoko účinné. Navyše je u nich vylepšené uchovávanie energie batérie, ak sú jednotlivé pripojené elektrické spotrebiče v pohotovostnom režime.

Súčasťou ostrovného systému môže byť ostrovný striedač, ktorý dokáže pracovať so solárnou nabíjačkou a batériami, a tak zaistiť okamžitú dodávku elektriny pre každodennú potrebu. Striedač dodáva čisté sínusové výstupné napätie, čím je zaručená dlhšia životnosť, menej stratového tepla i efektívnejšia prevádzka pripojených elektrických zariadení.

K prvkom fotovoltaického systému od CyberPower patrí aj solárna nabíjačka, ktorá disponuje technológiou sledovania bodu maximálneho výkonu (MPPT) a tým vie dosahovať maximálne využitie energie slnečného žiarenia. Spolupracuje so solárnymi panelmi a používateľom tak umožňuje šetriť náklady na energiu a využívať výhody nezávislosti na systémových riešeniach.

Energia na cestách

Pokiaľ potrebujete mať svojich 230 V neustále k dispozícii, aj v miestach, kde sa zásuvka nenachádza, prichádza na rad mobilné riešenie. Skladá sa z prenosného solárneho panelu a hybridného fotovoltaického meniče, ktorých prevedenie zaisťuje bezproblémovú inštaláciu prakticky kdekoľvek.

Panel CyberPower CPSPM100 je vybavený vysoko účinnými solárnymi článkami, ktoré uľahčujú premenu slnečného žiarenia na využiteľnú elektrinu. Tá potom smeruje do boxu, v ktorom už je všetko, čo potrebujete, teda kombinácia batérií s nabíjačom a invertorom naraz. Po pripojení a nabití batérií vie zaistiť napájanie 230 V pre „klasické“ spotrebiče alebo 5 V v rámci dvoch nabíjacích portov USB pre napájanie drobných elektronických zariadení. Vďaka svojej kompaktnej veľkosti ho so sebou môžete nosiť kamkoľvek. Ak ste na chate, na lodi, v karavane, alebo máte mobilnú kanceláriu, je to riešenie práve pre vás.

A ako sme začali, tak aj skončíme, všetku získanú energiu za slnko máte zadarmo a s istotou, že vám ju nikto nezdraží.

 

Najnovšie

Vysoko kvalitné snímky a videozáznam na cestách

Spoločnosť Canon Europe predstavuje prvé APS-C bezzrkadlovky systému EOS R – EOS R7 a EOS R10

Inovatívny systém Canon EOS R prichádza aj vo formáte APS-C, a to v podobe dvoch nových bezzrkadloviek EOS R7 a R10

24. mája 2022

Štýlové ultratenké a ľahké notebooky

Nové Zenbooky – prepracovaný dizajn a vyšší výkon

ASUS predstavil nové notebooky radu Zenbook 2022 a Vivobook 2022

16. mája 2022

Najnovšia technológia pre každého

Na slovenský trh vstúpila značka TECNO

Značka smartfónov TECNO prichádza na slovenský trh rovno s piatimi modelmi smartfónov

14. mája 2022

Titulu Royal Warrant,

Opätovné získanie titulu Royal Warrant

Samsung je oficiálnym dodávateľom elektroniky pre britskú kráľovskú rodinu

11. mája 2022

 Lepší výkon

Trvanlivejšie karty s vyššou kapacitou

Samsung predstavuje nové pamäťové karty PRO Endurance  určené najmä pre bezpečnostné a automobilové kamery

11. mája 2022

Plnohodnotný notebook za bagateľ

Dokonalý študentský notebook?

MateBooky Huawei série D vsádzajú na výkon, dizajn a výdrž batérie až 9 hodín

11. mája 2022

Odolný voči pádu, vode aj prachu

Odolný prenosný SSD disk Samsung T7 Shield

Nový externý SSD disk veľkosti kreditnej karty umožňuje bleskurýchle dátové prenosy a je odolný voči pádu, vode aj prachu, takže sa výborne hodí do terénu.

10. mája 2022

PlayGoSmart pokračuje vo svojich ambicióznych expanzných plánoch

Akvíziciu herného špecialistu Gamescenter pod krídla PlayGoSmart

PlayGoSmart posilňuje svoju pozíciu v slovenskej hráčskej komunite

9. mája 2022

Prémiový výkon

ASUS oznámil úplne nový Zenbook 14 Flip OLED (UN5401)

Všestranný prémiový konvertibilný 14″ notebook je vybavený 16 : 10 OLED HDR PANTONE Validated displejom so 100 % pokrytím farebného priestoru DCI-P3

3. mája 2022

Prvýkrát budú prezentované naše projektory radu PU1000 a L700.

Víta vás Epson: navštívte nás v Hale 3 v stánku 3J100

Epson na veľtrhu ISE 2022 predstaví svoju najnovšiu generáciu projektorov 3LCD s vysokou svietivosťou

3. mája 2022

Odporúčané

Množstvo vylepšení, exkluzívne materiály a vyšperkovaný dizajn

Huawei Watch GT 3 Pro prichádzajú

Huawei prichádza s hodinkami pre dámy a pánov, ktoré sa vyznačujú nielen bohatou technologickou výbavou, ale aj prestížnymi materiálmi, ako je keramika či titán, ktoré sú v hodinárskom svete považované za luxusné.

19. mája 2022

Alebo ako sa nespáliť pri realizácii záložných systémov

Napájanie pod kontrolou

Čo na nasadzovanie UPS v skutočných podmienkach hovoria sami zákazníci a čoho sa obávajú implementační partneri? A aké sú možnosti pre manažment UPS? Vyspovedali sme profesionálov slovenskej spoločnosti TCX, ktorá sa zaoberá integračnými projektmi pre veľké spoločnosti a subjekty štátnej správy a ich skúsenosti nájdete nižšie.

28. apríla 2022

Ergonomické produkty Logitech

TEST: Keď sa lepšie cítite, dokážete aj lepšie a efektívnejšie pracovať

Ergonómia (z gréčtiny: ergon´= práca + nomos = zákony) je veda zaoberajúca sa vzťahmi vznikajúcimi medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje – či už sa jedná o tvary, materiály, osvetlenie, rozmery a pod. Cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. V ergonómii sa používajú poznatky z antropológie, […]

12. apríla 2022

Logitech SIGNATURE M650

Univerzálna myš pre pravákov, ľavákov, malú aj veľkú ruku a v rôznych farbách

Logitech spravil veľmi zaujímavú vec. Uviedli totiž jeden model, resp. modelový rad myší, z ktorého by si mohol vybrať každý používateľ počítača. Myši sú dostupné v prevedení pre malú až stredne veľkú ruku a aj vo verzii pre veľkú ruku, všetky modely sú dostupné v troch rôznych farbách a navyše aj vo verzii LEFT – […]

8. apríla 2022

Siréna alebo semafor

Axis uvádza prvú IP zábleskovú sirénu na svete

Svetovou novinkou v oblasti IP zariadení je nová stroboskopická siréna AXIS D4100-E, umožňujúca vysielať svetelné i zvukové výstražné signály. Siréna je postavená na otvorených štandardoch, takže môže byť ľahko pripojená k akémukoľvek zariadeniu Axis, prípadne k VMS spoločnosti Axis alebo VMS tretích strán. Farebné svetlo a/alebo výstražné zvuky sirény možno konfigurovať podľa potreby pre účely varovania, či upozornenia.

6. apríla 2022

Energia na cestách

Vyrobte si elektrinu, ktorú vám nezdražia

V dnešnej dobe sa v rôznych pádoch skloňuje energetická nezávislosť. Je to logické – zo všetkých strán počujeme o kríze, ktorá energia, bežne dostupná v „systéme“, zdražuje. Čím viac ľudí bude do budúcnosti energeticky sebestačných, tým lepšie. Takže čo k takejto energetickej sebestačnosti ideálne potrebujete?

28. marca 2022

Preventívne opatrenie

Ponúkame obciam a mestám bezodplatné konzultácie v kybernetickej bezpečnosti

Najväčšie ohrozenie samosprávy predstavujú prieniky do siete

1. marca 2022

Dlhý dosah ľahko prenosného objektívu

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy. Jeden z nich ponúkne najdlhšiu ohniskovú vzdialenosť zo všetkých objektívov s automatickým ostrením pre bezzrkadlové systémy[1]

24. februára 2022

Kto meshuje ten ide

Stabilná wi-fi pre celú rodinu

Homeschooling a homeoffice sú pojmy, s ktorými sa väčšina z nás v minulosti mohla stretnúť len zriedka. Dnes ide naopak o každodennú realitu veľkej časti rodín, ktoré mnohokrát s prekvapením zistili, že internetové pripojenie v domácnosti nemajú len pre zábavu.

9. februára 2022

Zožeňte si nové sieťové vybavenie!

Ako pripojiť svoje elektronické darčeky on-line?

Možno patríte medzi tých, ktorých ich blízki na uplynulé Vianoce obdarovali množstvom elektronických darčekov. Lenže ste možno za tých niekoľko týždňov zistili, že to vaša domáca sieť jednoducho nezvláda.

28. januára 2022