Energia na cestách

Vyrobte si elektrinu, ktorú vám nezdražia

V dnešnej dobe sa v rôznych pádoch skloňuje energetická nezávislosť. Je to logické – zo všetkých strán počujeme o kríze, ktorá energia, bežne dostupná v „systéme“, zdražuje. Čím viac ľudí bude do budúcnosti energeticky sebestačných, tým lepšie. Takže čo k takejto energetickej sebestačnosti ideálne potrebujete?

Autor
Dátum zverejnenia 28. marca 2022
Obsahuje nasledovné témy

Energetická kríza nemusí znamenať len to, že kilowatthodina elektriny od externého dodávateľa bude taká drahá, že si rozmyslíte, kedy pustíte televíziu a či budete kúriť na 18 alebo 20 stupňov. Môže znamenať aj to, že elektrina skrátka niekedy nebude k dispozícii vôbec. Čo dnes nie je problém len z toho hľadiska, že niekedy bude treba tráviť večery pri sviečkach. Ale aj z pohľadu toho, že bez elektriny nie je pripojenie k internetu a nemusí fungovať mnoho inteligentných domácností. A vzhľadom na to, že mnoho ľudí dnes pracuje z domu, je neustála dostupnosť elektriny pomerne zásadná.

Doposiaľ sme platby za energie brali ako niečo, čo tvorilo nižšie desiatky percent nájmu alebo zlomok platby za hypotéku. Lenže pomaly si musíme zvykať na to, že ceny energií rastú. Je to spôsobené rôznymi faktormi, medzi ktoré patrí energetická politika EÚ a Slovenskej republiky, zníženou diverzifikáciou zdrojov alebo v dnešnej dobe aj vojnou na Ukrajine, ktorá významne komplikuje energetickú sebestačnosť rôznych krajín, vrátane tej našej.

Elektrinu, ktorú si sami vyrobíte, vám nezdražia. A najideálnejším spôsobom, ako si elektrinu vyrobiť, je využiť solárne systémy. Samozrejme existujú aj iné možnosti, napríklad veterná alebo v niektorých prípadoch aj vodná energia, ale solárne systémy sú využiteľné takmer kdekoľvek a kedykoľvek. Samozrejme záleží na efektivite jednotlivých systémov aj na tom, ako veľmi u vás aspoň od jari do jesene svieti slnko.

Svoje vlastné riešenie pre prácu so solárnymi panelmi ponúka aj spoločnosť CyberPower, ktorá sa vyprofilovala ako výrobca záložných energetických systémov, ktoré sú povestné svojou efektivitou a úspornosťou. V ponuke však má aj riešenie pre autonómne energetické systémy, inak tiež nazývané ostrovné alebo off-grid, vďaka čomu sa môžete stať svojim vlastným dodávateľom elektriny.

Inštalácia do rodinného domu

Solárne napájacie systémy od CyberPower ponúkajú vysokú energetickú účinnosť, takže sú fotovoltaické systémy zahŕňajúce komponenty tejto spoločnosti vysoko účinné. Navyše je u nich vylepšené uchovávanie energie batérie, ak sú jednotlivé pripojené elektrické spotrebiče v pohotovostnom režime.

Súčasťou ostrovného systému môže byť ostrovný striedač, ktorý dokáže pracovať so solárnou nabíjačkou a batériami, a tak zaistiť okamžitú dodávku elektriny pre každodennú potrebu. Striedač dodáva čisté sínusové výstupné napätie, čím je zaručená dlhšia životnosť, menej stratového tepla i efektívnejšia prevádzka pripojených elektrických zariadení.

K prvkom fotovoltaického systému od CyberPower patrí aj solárna nabíjačka, ktorá disponuje technológiou sledovania bodu maximálneho výkonu (MPPT) a tým vie dosahovať maximálne využitie energie slnečného žiarenia. Spolupracuje so solárnymi panelmi a používateľom tak umožňuje šetriť náklady na energiu a využívať výhody nezávislosti na systémových riešeniach.

Energia na cestách

Pokiaľ potrebujete mať svojich 230 V neustále k dispozícii, aj v miestach, kde sa zásuvka nenachádza, prichádza na rad mobilné riešenie. Skladá sa z prenosného solárneho panelu a hybridného fotovoltaického meniče, ktorých prevedenie zaisťuje bezproblémovú inštaláciu prakticky kdekoľvek.

Panel CyberPower CPSPM100 je vybavený vysoko účinnými solárnymi článkami, ktoré uľahčujú premenu slnečného žiarenia na využiteľnú elektrinu. Tá potom smeruje do boxu, v ktorom už je všetko, čo potrebujete, teda kombinácia batérií s nabíjačom a invertorom naraz. Po pripojení a nabití batérií vie zaistiť napájanie 230 V pre „klasické“ spotrebiče alebo 5 V v rámci dvoch nabíjacích portov USB pre napájanie drobných elektronických zariadení. Vďaka svojej kompaktnej veľkosti ho so sebou môžete nosiť kamkoľvek. Ak ste na chate, na lodi, v karavane, alebo máte mobilnú kanceláriu, je to riešenie práve pre vás.

A ako sme začali, tak aj skončíme, všetku získanú energiu za slnko máte zadarmo a s istotou, že vám ju nikto nezdraží.

 

Najnovšie

Vlajková ľod od systámu EOS R

Canon pripravuje uvedenie fotoaparátu EOS R1

Canon pripravuje uvedenie fotoaparátu EOS R1, ktorý bude prvou vlajkovou loďou systému EOS R. Nová technológia spracovania obrazu ešte viac zlepší automatické ostrenie a kvalitu obrazu

 

15. mája 2024

Vysokorýchlostný dvojpásmový adaptér pre lepšie pripojenie

TP-Link Archer T600UB Nano

Spoločnosť TP-Link, popredný svetový dodávateľ sieťových riešení a produktov inteligentnej domácnosti, predstavuje kompaktný Wi-Fi Bluetooth USB adaptér Archer T600UB Nano. Novinka zaistí flexibilné bezdrôtové pripojenie pre všetky zariadenia tak, aby fungovala s najnovším dvojpásmovým Wi-Fi routerom.

15. mája 2024

Huawei predstavil v Dubaji nové smart hodinky Watch FIT 3, vynovené Watch 4 Pro Space Edition a ďalšie inovatívne produkty

Vlajkové lode novej generácie – Objavte svet možností s Huawei

Spoločnosť Huawei dnes v Dubaji predstavila nové smart hodinky Huawei WATCH FIT 3 a Huawei WATCH 4 Pro Space Edition. Okrem týchto dlhoočakávaných produktov boli predstavené aj ďalšie novinky, vrátane vylepšeného notebooku Huawei MateBook X Pro a prvého tabletu Huawei s najnovšou generáciou PaperMatte Display, Huawei MatePad 11, ako aj mnoho ďalších nositeľných, audio a smart kancelárskych produktov.

 

9. mája 2024

Ponúka vynikajúcu kvalitu obrazu

Tlačiareň Epson SureColor P20500

Spoločnosť Epson uvádza na trh novú veľkoformátovú tlačiareň na profesionálnu tlač fotografií, umeleckých diel, plagátov a interiérových informačných nápisov

30. apríla 2024

Bez nutnosti mať u seba peňaženku alebo mobilný telefón

Zákazníci Home Creditu už môžu platiť aj hodinkami a náramkami Garmin a Xiaomi

Zákazníci spoločnosti Home Credit už môžu platiť aj inteligentnými hodinkami a fitnes náramkami Garmin a Xiaomi, čím spoločnosť rozširuje svoju ponuku k už dávnejšie fungujúcim digitálnym platobným službám Google Pay a Apple Pay. Vďaka tomu Home Credit pokrýva všetky najpoužívanejšie platobné metódy pre inteligentné zariadenia. Spoločnosť tak pokračuje v trende čoraz rozšírenejšej digitalizácie svojich služieb.

29. apríla 2024

UPGRADUJTE SVOJ POČÍTAČ!

Investujte do planéty a šetrite

Pokiaľ potrebujete zvýšiť výkon vášho počítača, UPGRADE pamäte a disku je určite správna cesta ako s relatívne menšou investíciou zvýšiť celkový výkon.

26. apríla 2024

v rozlíšení až 4K

Axis uvádza plne vybavené fixné kamery s vynikajúcou kvalitou obrazu

Spoločnosť Axis Communications prichádza s aktualizovaným radom kamier AXIS P13. Nové kamery sú ideálne pre rôzne situácie pri dohľade nad vnútornými priestormi. Na dosiahnutie maximálnej flexibility sú k dispozícii aj odľahčené základné jednotky, výmenné objektívy (s podporou i-CS) a široká škála montážneho príslušenstva. Interiérové modely sú navyše navrhnuté tak, aby sa vmestili aj do exteriérových krytov.

24. apríla 2024

TP-Link Omada ER706W-4G

Gigabitový AX3000 VPN router pre 4G+ sieť kedykoľvek a kdekoľvek

Spoločnosť TP-Link predstavuje nový gigabitový podnikový VPN router Omada ER706W-4G so vstavaným modemom pre 4G LTE pripojenie k internetu as AX3000 WiFi 6 prístupovým bodom pre bezdrôtové pripojenie užívateľov. Integráciu týchto funkcií do jediného zariadenia ocenia predovšetkým kancelárie či malé a stredné podniky.

23. apríla 2024

Huawei odkrýva stratégiu All Intelligence: Budúcnosť priemyslu s využitím umelej inteligencie

• O umelej inteligencii, jej implementácií v priemyselných odvetviach a o tom, kam smeruje informačno-komunikačný priemysel sa diskutovalo na Samite Analytikov Huawei. Podujatie spojilo viac ako 500 analytikov, výskumníkov a ďalších hostí z celého sveta.
• Počas podujatia Eric Xu, podpredseda a rotujúci predseda spoločnosti Huawei predstavil využitie umelej inteligencie spoločnosťou a stratégiu All Intelligence.

23. apríla 2024

Prvé video na YouTube

Dnes má už 19 rokov!

Úplne prvé video na YouTube sa volá „Me at the zoo“. Videonahrávka bola na web nahraná jeho spoluzakladateľom Jawedom Karimom 24. apríla 2005 o 03:27:12 UTC (5:27 nášho času), z používateľského účtu „jawed“. Viete koľko má LIKE? Ide o krátke 19 sekundové video zo ZOO v San Diegu so slonmi v pozadí, ktoré nemá práve najlepšiu […]

23. apríla 2024

Odporúčané

Pripravte sa na Wi-Fi 7 s routermi od TP-Link

Ešte vyššie rýchlosti a väčšia kapacita

V dnešnom svete je bezdrôtové pripojenie nevyhnutné na osobné aj profesionálne použitie. Od streamovania videí a hrania online hier až po vedenie obchodných rokovaní a prístup k dôležitým dokumentom, sa spoliehame na Wi-Fi, aby sme zostali v spojení a boli produktívni.

14. apríla 2024

Vysoká kvalita tlače

Výhody sublimácie: presná, odolná a všestranná potlač rôznych produktov

Sublimačná tlač sa stáva v dnešnom svete čoraz populárnejšou voľbou, a to nielen v profesionálnom, ale aj v domácom prostredí. Táto pokročilá technológia prináša množstvo výhod, ktoré ju robia atraktívnou možnosťou pre tlač rôznych typov produktov vhodných na osobné využitie alebo prezentáciu firmy.

19. marca 2024

Nočné videnie pre zlepšenie viditeľnosti v tme

Optika, ktorá zlepšuje viditeľnosť v náročných podmienkach

Vo svete plnom rôznorodých podmienok a prostredí je schopnosť vidieť v noci alebo za zhoršených svetelných podmienok neoceniteľnou výhodou. O jej využití v praxi nás dnes presviedča niekoľko unikátnych riešení v podobe pokročilých optických riešení. Dvomi najvýznamnejšími z nich sú termovízia a nočné videnie, na ktoré sa v tomto článku pozrieme bližšie, spomenieme si ich princípy fungovania a využitie v praxi.

19. marca 2024

Ktoré tonery a prečo najlepšie ochránia vašu tlačiareň?

Ktoré tonery a prečo najlepšie ochránia vašu tlačiareň?

Tonery, ktoré sú vyrobené priamo výrobcom vašej tlačiarne, sú často najlepšou voľbou pre zachovanie jej zdravia a životnosti. Tento doplnkový sortiment je navrhnutý a testovaný tak, aby dokonale zapadal do vášho tlačiaceho zariadenia a minimalizoval riziko poškodenia jeho mechanických častí, čo sa pri lacných alternatívnych verziách veľmi často stáva.

19. marca 2024

Pohodlie a jednoduchosť používania PlayStation

Hry na PC alebo PS: pre koho a ktoré sú lepšie?

V súčasnej dobe je ponuka hier na PC a PlayStation tak rozmanitá, že rozhodnutie medzi týmito dvoma platformami sa môže zdať náročné. Každá z nich ponúka jedinečné výhody a nevýhody, ktoré by ste mali zvážiť, aby ste našli pre seba alebo svojich blízkych to najlepšie riešenie. Ide o dôležité faktory, ktoré by ste mali brať do úvahy pri rozhodovaní sa medzi hraním na PC alebo PlayStation.

19. marca 2024

Nové zážitky s umelou inteligenciou

Najnovší prototyp OPPO Air Glass 3

OPPO predstavuje nové okuliare pre asistovanú realitu Air Glass 3 a ďalšie technologické inovácie

2. marca 2024

Náušnice? Nie, to sú revolučné slúchadlá Bose

Prvé kusy sú už na českom trhu exkluzívne vo vybraných predajniach a na e-shope iSTYLE.

16. februára 2024

Huawei FreeClip

Slúchadlá do každého ucha

V Huawei vyvinuli slúchadlá, ktoré skvele padnú do každého ucha. Na rozdiel od klasických slúchadiel sa totiž nevkladajú do uší, ale vďaka ergonomickému C-bridge designu držia na uchu pevne zvonku. Či už pri ich používaní sedíte za počítačom alebo cvičíte. Slúchadlá sú k dispozícii v dvoch štýlových farebných prevedeniach, v čiernej a fialovej farbe.

16. februára 2024

Inteligentné zásuvky Tapo P100M a Tapo P110M

Vylepšite si svoju domácnosť so šikovnými Wi-Fi zásuvkami Tapo

Chceli by ste začať s múdrou domácnosťou, ale neviete ako? Ideálna možnosť pre vstup do sveta internetu vecí sú múdre zásuvky. Ich cena sa pohybuje v rade nižších stoviek korún, a napriek tomu ponúka množstvo funkcií, ktoré môžete vyskúšať. Ako sami spoznáte, investícia do chytrého zariadenia sa môže rýchlo vrátiť napríklad v podobe usporenej energie. […]

7. februára 2024

8 hodín nepretržitého počúvania.

Slúchadlá FreeClip od Huawei

Inovatívny dizajn, vylepšený zvukový zážitok a potláčanie okolitého hluku

30. januára 2024