Alebo návod „Ako si nastaviť Wi-Fi“ aj pre úplných laikov

Wi-Fi si dnes nastaví každý, kto má v ruke mobil

Ak sa chystáte zaobstarať si domov Wi-Fi sieť a bojíte sa, aby ste ju správne nastavili, tak nemusíte. Asi vás tiež napáda mnoho ďalších otázok. Aký typ routera si vybrať? Je lepšie zvoliť klasický router alebo mesh systém? A čo Wi-Fi 5, Wi-Fi 6 a Wi-Fi 7? A čo bude potom, keď to prinesiem domov? V tomto článku vám poskytneme odpovede.

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 24. februára 2023
Obsahuje nasledovné témy

Klasický router alebo mesh systém?

Klasický Wi-Fi router je základným prvkom Wi-Fi siete, ktorý umožňuje pripojenie na internet. Pokiaľ máte menší byt alebo prízemný domček, klasický router by mal byť pre vás dostačujúci. Pri veľkých a členitých bytoch alebo rodinných domčekoch s viacerými podlažiami už môžu vznikať problémy s dosahom signálu. V takom prípade sa oplatí zvážiť použitie mesh systému.

Mesh systém sa skladá z niekoľkých routerov, väčšinou dvoch až troch, ktoré sú vzájomne prepojené a tvoria tak jednu veľkú Wi-Fi sieť. Tento systém vám umožní bez problémov pokryť väčšiu plochu a zaistiť kvalitu signálu pre vysoké rýchlosti. Zároveň je možné mesh systém ľahko a rýchlo rozšíriť bez straty rýchlosti pridaním ďalšej jednotky.

Wi-Fi 5, Wi-Fi 6 alebo počkať na Wi-Fi 7?

Wi-Fi 5 je existujúcim dosluhujúcim štandardom Wi-Fi, ktorý ponúka dostatočnú rýchlosť na bežné použitie. Wi-Fi 6 a jeho variant Wi-Fi 6E ponúka väčšie rýchlosti a lepší výkon vo vyšších frekvenčných pásmach a je to súčasný trend. Wi-Fi 7 bude novým nastupujúcim štandardom Wi-Fi a ponúka rýchlosti prenosu v desiatkach gigabitov. Bol predstavený na začiatku roka na veľtrhu CES 2023 spolu s prvými routermi od spoločnosti TP-Link. Aj keď sa reálne nasadenie v bežnejšej prevádzke očakáva až v roku 2024, je na čo sa tešiť. Ak si chcete zaobstarať nový router teraz a nechcete sa k jeho kúpe v dohľadnej dobe vracať, odporúčame zvoliť Wi-Fi 6.

Odporúčaný router a mesh systém

Pokiaľ hľadáte kvalitný router s podporou Wi-Fi 6, môže byť pre vás vhodný model Mercusys MR80X. Tento router ponúka rýchlosť až 3 Gb/s a je vybavený štyrmi anténami pre lepšie pokrytie signálom. Má obe pásma, 2,4 aj 5 GHz pre obsluhu starších aj novších zariadení. Má klasickú ethernetovú zásuvku na pripojenie kábla od internetového modemu/routera a ďalšie 3 porty na pripojenie napríklad počítača, hernej konzoly alebo sieťového disku. Takže veľa možností.

Ako už bolo uvedené, pre väčšie priestory je vhodnejší mesh systém. Zvážiť môžete Halo H80X s 2 alebo 3 jednotkami podľa potreby pokrytia. Tu konkrétne je možné rozšíriť Wi-Fi signál na plochu až 460 m² nebo 650 m² bez prekážok, čo znamená, že zvládne väčší rodinný dom aj s niekoľkými poschodiami. Navyše dokáže pripojiť až 150 zariadení, takže máte otvorené dvere k inteligentnej domácnosti. Rýchlosť je opäť až 3 Gb/s v dvoch pásmach a každá z jednotiek má 3 porty pre káblové pripojenie.

Ako nastaviť Wi-Fi pomocou mobilnej aplikácie?

A dostávame sa na inštaláciu. V oboch prípadoch je to jednoduché. Tu je návod krok za krokom, ako postupovať s aplikáciou pre nastavenie Wi-Fi mesh systému Halo H80X.

Stiahnite si aplikáciu Mercusys do svojho mobilného zariadenia, buď zo služby Google Play (pre Android) alebo z App Store (pre iOS) a vytvorte si registráciu Mercusys ID.

Následne postupujte podľa návodu v slovenčine:

Tip: Pokiaľ zvolíte rovnaké meno a heslo, ako predchádzajúce, všetky doposiaľ pripájané zariadenia (telefón, notebook, tablety, inteligentná domácnosť, vysávač a pod.) sa potom budú pripájať automaticky a nemusíte u nich individuálne meniť nastavenie pripojenia.

 

To je celé! S týmito krokmi by ste mali byť schopní úspešne nastaviť Wi-Fi mesh sieť Mercusys.

V prípade routera sa to môže zdať zložitejšie, ale nie je, len nastavenie prebieha cez internetový prehliadač. Wi-Fi router Mercusys pripojíte káblom (za použitia portu WAN) k modemu poskytovateľa internetu. Po zapojení do elektrickej siete sa spustí prednastavená Wi-Fi s názvom MERCUSYS_XXXX, ktorej prihlasovacie údaje sú uvedené na štítku na spodnej strane routera. K tej sa pripojíte mobilom alebo notebookom a v prehliadači zadáte adresu http://mwlogin.net, ktorá vás dostane na stránku routera. Tu si vytvoríte administrátorské heslo a prejdete k nastaveniu.

Nastavenie sa skladá z 5 krokov: výber časovej zóny, detekcia pripojenia pomocou tlačidla „Auto detect“, nastavenie MAC adresy (možno preskočiť), nastavenie mena a hesla Wi-Fi siete a testu pripojenia. A je hotovo.

Záver

Nastavenie Wi-Fi siete by nemalo byť zložité ani pre úplných laikov, najmä ak sa rozhodnete použiť routery Mercusys a ich mobilnú aplikáciu alebo internetový prehliadač. Dôležité je zvoliť vhodný typ routera, buď klasický, alebo mesh systém, a taktiež zvážiť verziu Wi-Fi štandardu. Dúfame, že vám tento článok pomohol odstrániť obavy z nastavenia Wi-Fi siete a že budete môcť surfovať po internete hneď na prvý pokus.Pre názornú ukážku je možné využiť tieto videá:
https://youtu.be/ugSYpIf7iCo
https://youtu.be/0C9oKAQzBsA

 

Najnovšie

UMELÁ INTELIGENCIA V ROLI „ÚPRIMNEJ KLAMÁRKY“?

Stáva sa umelá inteligencia nástrojom dehumanizácie?

Nenechajme sa zmiasť neistým štartom umelej inteligencie. Už dnes nám mení životy, naučila sa pomáhať, ale aj klamať a podvádzať.

17. marca 2023

Inteligentný senzor, ktorý meria kvalitu vzduchu v interiéri 

IKEA uvádza na trh VINDSTYRKA

Najškodlivejšie znečisťujúce látky, pevné častice (PM2,5), nie je možné vidieť voľným okom. Displej senzora VINDSTYRKA bude zobrazovať úrovne PM2,5, vlhkosť a teplotu vzduchu a TVOC**.

10. marca 2023

Tipy a triky, ako ho využiť na maximum

Vyhľadávač Petal Search

Nástroj Petal Search, ktorý zaiste poznajú všetci majitelia Huawei smartfónov, nie je len obyčajný vyhľadávač: ide o skvelý spôsob, ako hľadať aplikácie a hry na platforme AppGallery. Už menej známe sú však jeho ďalšie užitočné funkcie.

7. marca 2023
TEST

Prenosný monitor na tablet i počítač

Recenzia Philips 16B1P3302: Prenosný FullHD monitor nepotrebuje elektrickú zásuvku

Prenosný monitor je šikovným riešením pre každého, kto potrebuje pracovať na cestách alebo zvykne meniť pracovné prostredie.

27. februára 2023

Výnimočná produktivita tlačového zariadenia ProStream

Ultrarýchla digitálna produkcia komerčných tlačových úloh s ProStream 3000 od spoločnosti Canon

Spoločnosť Canon predstavuje novú generáciu vysokorýchlostných atramentových tlačových strojov ProStream 3000. Je postavená na zavedenej technologickej platforme ProStream, poskytuje konzistentnú kvalitu ofsetovej tlače a prináša širší výber substrátov, a to vrátane papiera s vysokou gramážou. Ďalšou výhodou je rýchlosť tlače, ktorá umožňuje ultrarýchlu digitálnu produkciu širšieho spektra komerčných tlačových úloh.

 

27. februára 2023

do rizikových lokalít ako Zóna/Divízia 2

Axis uvádza prvú kameru na svete s ochranou proti výbuchu

Spoločnosť Axis Communications predstavuje novú sieťovú kameru s ochranou proti výbuchu AXIS P1468-XLE s tzv. bullet dizajnom. Táto robustná kamera je ako prvá na svete navrhnutá špecificky tak, aby bola podľa medzinárodných noriem (ATEX, IECEx, NEC) vhodná pre nasadenie v prostrediach označovaných ako Zóna 2, 22 a Trieda I/II/III Divízie 2.

27. februára 2023

Alebo návod „Ako si nastaviť Wi-Fi“ aj pre úplných laikov

Wi-Fi si dnes nastaví každý, kto má v ruke mobil

Ak sa chystáte zaobstarať si domov Wi-Fi sieť a bojíte sa, aby ste ju správne nastavili, tak nemusíte. Asi vás tiež napáda mnoho ďalších otázok. Aký typ routera si vybrať? Je lepšie zvoliť klasický router alebo mesh systém? A čo Wi-Fi 5, Wi-Fi 6 a Wi-Fi 7? A čo bude potom, keď to prinesiem domov? V tomto článku vám poskytneme odpovede.

24. februára 2023

Nabíjanie bez starostí: Až 50 % za niečo vyše 8 minút

vivo prináša na Slovensko svoju novú vlajkovú loď X90 Pro

Novinka prináša hlavný obrazový snímač s veľkosťou 1 palec, špecializovaný čip na spracovanie obrazu, ako aj ultrarýchle nabíjanie – až 50 % len za osem minút

23. februára 2023

Maximálna viditeľnosť

Nový rad displejov Philips High Bright 4000

Nový 4K displej Philips s ultra vysokým jasom pre vnútorné a čiastočne vonkajšie prostredie

22. februára 2023

Canon EOS R8 poskytuje fotografom nástroje pre kreatívnejšiu plnoformátovú tvorbu

Canon predstavuje najľahší plnoformátový fotoaparát systému EOS R

Spoločnosť Canon Europe predstavuje nový plnoformátový bezzrkadlový fotoaparát s výmennými objektívmi EOS R8, ktorý preberá niektoré technológie špičkového fotoaparátu EOS R6 Mark II. Vďaka kompaktnému prevedeniu podobnému fotoaparátu EOS RP, ponúka tento výkonný fotografický a filmový prístroj nadšencom a študentom nástroj, aký potrebujú na to, aby sa vo svojej záľube posunuli na vyššiu úroveň.

14. februára 2023

Odporúčané

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023

Radíme čitateľom

Akú RAMku kúpiť do PC alebo notebooku?

Zatiaľ čo napríklad pri SSD sa vám pravdepodobne nestane, že by nebolo kompatibilné (ak naň máte zodpovedajúci voľný konektor), v prípade RAM je dôležité overiť si množstvo parametrov.

7. decembra 2022

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022
TEST

POROVNÁVACÍ TEST

Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

Medzi 4K a Full HD rozlíšením je podstatný rozdiel, ale rozhodne dnes neplatí, že za polovičnú cenu dostanete len polovičnú kvalitu.

17. októbra 2022
TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

12. októbra 2022

Výhody štandardu Wi-Fi 6

Späť do školy: Preraďte rýchlosť na Wi-Fi 6

Komplexné portfólio sieťových riešení na prechod na Wi-Fi 6 má vo svojej ponuke spoločnosť TP-Link.

29. augusta 2022