Alebo návod „Ako si nastaviť Wi-Fi“ aj pre úplných laikov

Wi-Fi si dnes nastaví každý, kto má v ruke mobil

Ak sa chystáte zaobstarať si domov Wi-Fi sieť a bojíte sa, aby ste ju správne nastavili, tak nemusíte. Asi vás tiež napáda mnoho ďalších otázok. Aký typ routera si vybrať? Je lepšie zvoliť klasický router alebo mesh systém? A čo Wi-Fi 5, Wi-Fi 6 a Wi-Fi 7? A čo bude potom, keď to prinesiem domov? V tomto článku vám poskytneme odpovede.

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 24. februára 2023
Obsahuje nasledovné témy

Klasický router alebo mesh systém?

Klasický Wi-Fi router je základným prvkom Wi-Fi siete, ktorý umožňuje pripojenie na internet. Pokiaľ máte menší byt alebo prízemný domček, klasický router by mal byť pre vás dostačujúci. Pri veľkých a členitých bytoch alebo rodinných domčekoch s viacerými podlažiami už môžu vznikať problémy s dosahom signálu. V takom prípade sa oplatí zvážiť použitie mesh systému.

Mesh systém sa skladá z niekoľkých routerov, väčšinou dvoch až troch, ktoré sú vzájomne prepojené a tvoria tak jednu veľkú Wi-Fi sieť. Tento systém vám umožní bez problémov pokryť väčšiu plochu a zaistiť kvalitu signálu pre vysoké rýchlosti. Zároveň je možné mesh systém ľahko a rýchlo rozšíriť bez straty rýchlosti pridaním ďalšej jednotky.

Wi-Fi 5, Wi-Fi 6 alebo počkať na Wi-Fi 7?

Wi-Fi 5 je existujúcim dosluhujúcim štandardom Wi-Fi, ktorý ponúka dostatočnú rýchlosť na bežné použitie. Wi-Fi 6 a jeho variant Wi-Fi 6E ponúka väčšie rýchlosti a lepší výkon vo vyšších frekvenčných pásmach a je to súčasný trend. Wi-Fi 7 bude novým nastupujúcim štandardom Wi-Fi a ponúka rýchlosti prenosu v desiatkach gigabitov. Bol predstavený na začiatku roka na veľtrhu CES 2023 spolu s prvými routermi od spoločnosti TP-Link. Aj keď sa reálne nasadenie v bežnejšej prevádzke očakáva až v roku 2024, je na čo sa tešiť. Ak si chcete zaobstarať nový router teraz a nechcete sa k jeho kúpe v dohľadnej dobe vracať, odporúčame zvoliť Wi-Fi 6.

Odporúčaný router a mesh systém

Pokiaľ hľadáte kvalitný router s podporou Wi-Fi 6, môže byť pre vás vhodný model Mercusys MR80X. Tento router ponúka rýchlosť až 3 Gb/s a je vybavený štyrmi anténami pre lepšie pokrytie signálom. Má obe pásma, 2,4 aj 5 GHz pre obsluhu starších aj novších zariadení. Má klasickú ethernetovú zásuvku na pripojenie kábla od internetového modemu/routera a ďalšie 3 porty na pripojenie napríklad počítača, hernej konzoly alebo sieťového disku. Takže veľa možností.

Ako už bolo uvedené, pre väčšie priestory je vhodnejší mesh systém. Zvážiť môžete Halo H80X s 2 alebo 3 jednotkami podľa potreby pokrytia. Tu konkrétne je možné rozšíriť Wi-Fi signál na plochu až 460 m² nebo 650 m² bez prekážok, čo znamená, že zvládne väčší rodinný dom aj s niekoľkými poschodiami. Navyše dokáže pripojiť až 150 zariadení, takže máte otvorené dvere k inteligentnej domácnosti. Rýchlosť je opäť až 3 Gb/s v dvoch pásmach a každá z jednotiek má 3 porty pre káblové pripojenie.

Ako nastaviť Wi-Fi pomocou mobilnej aplikácie?

A dostávame sa na inštaláciu. V oboch prípadoch je to jednoduché. Tu je návod krok za krokom, ako postupovať s aplikáciou pre nastavenie Wi-Fi mesh systému Halo H80X.

Stiahnite si aplikáciu Mercusys do svojho mobilného zariadenia, buď zo služby Google Play (pre Android) alebo z App Store (pre iOS) a vytvorte si registráciu Mercusys ID.

Následne postupujte podľa návodu v slovenčine:

Tip: Pokiaľ zvolíte rovnaké meno a heslo, ako predchádzajúce, všetky doposiaľ pripájané zariadenia (telefón, notebook, tablety, inteligentná domácnosť, vysávač a pod.) sa potom budú pripájať automaticky a nemusíte u nich individuálne meniť nastavenie pripojenia.

 

To je celé! S týmito krokmi by ste mali byť schopní úspešne nastaviť Wi-Fi mesh sieť Mercusys.

V prípade routera sa to môže zdať zložitejšie, ale nie je, len nastavenie prebieha cez internetový prehliadač. Wi-Fi router Mercusys pripojíte káblom (za použitia portu WAN) k modemu poskytovateľa internetu. Po zapojení do elektrickej siete sa spustí prednastavená Wi-Fi s názvom MERCUSYS_XXXX, ktorej prihlasovacie údaje sú uvedené na štítku na spodnej strane routera. K tej sa pripojíte mobilom alebo notebookom a v prehliadači zadáte adresu http://mwlogin.net, ktorá vás dostane na stránku routera. Tu si vytvoríte administrátorské heslo a prejdete k nastaveniu.

Nastavenie sa skladá z 5 krokov: výber časovej zóny, detekcia pripojenia pomocou tlačidla „Auto detect“, nastavenie MAC adresy (možno preskočiť), nastavenie mena a hesla Wi-Fi siete a testu pripojenia. A je hotovo.

Záver

Nastavenie Wi-Fi siete by nemalo byť zložité ani pre úplných laikov, najmä ak sa rozhodnete použiť routery Mercusys a ich mobilnú aplikáciu alebo internetový prehliadač. Dôležité je zvoliť vhodný typ routera, buď klasický, alebo mesh systém, a taktiež zvážiť verziu Wi-Fi štandardu. Dúfame, že vám tento článok pomohol odstrániť obavy z nastavenia Wi-Fi siete a že budete môcť surfovať po internete hneď na prvý pokus.Pre názornú ukážku je možné využiť tieto videá:
https://youtu.be/ugSYpIf7iCo
https://youtu.be/0C9oKAQzBsA

 

Najnovšie

Spoločnosť Epson ako prvá uviedla na trh základnú DTG tlačiareň s bielym atramentom na potlač tmavého textilu  

DTG tlačiareň s bielym atramentom na potlač tmavého textilu

Základná DTG tlačiareň Epson SC-F1000 je prvá, ktorá poskytuje nadšencom, maloobchodníkom a malým podnikom cenovo dostupný spôsob tlače vysoko kvalitných obrázkov na tmavý textil

30. januára 2024

Stále sa zlepšujúci výkon

AGON by AOC predstavuje ďalší krok v hernej evolúcii

AOC GAMING 24G4X a 27G4X debutujú so 180 Hz a novým odvážnym dizajnom

30. januára 2024

Pokročilé funkcie, 4MPx a 10× zoom

Cenovo dostupná PTZ kamera Axis na použitie v interiéri aj v exteriéri

Spoločnosť Axis Communications uvádza novú cenovo dostupnú a flexibilnú otočnú kameru AXIS M5526-E, ktorá je kompatibilná so všetkými PTZ úchytmi Axis a hodí sa na inštaláciu ako do interiéru, tak aj do exteriéru. Kamera ponúka pokročilú analytiku s hlbokým učením a tiež skvelú kvalitu obrazu vo vysokom rozlíšení s veľkým optickým priblížením.

25. januára 2024

Nový rok je príležitosťou začať žiť zdravší a plnohodnotnejší život.

Zdravý životný štýl na dosah ruky aj vďaka týmto aplikáciám

Ak aj vy práve v týchto dňoch rozmýšľate, že zdravý životný štýl jednoducho nie je nič pre vás, vedzte, že jediné, čo vás udrží na správnej ceste, je motivácia.

24. januára 2024

Najrozšírenejším malvérom na Slovensku bol Tofsee

Vydieračský softvér je na vzostupe. Pomáha mu umelá inteligencia

Z pohľadu kybernetickej bezpečnosti dominujú vo svete ransomvérové útoky zamerané na vydieranie, hacktivizmus a umelá inteligencia.

24. januára 2024

Hokej z nemožného uhla

Pozrite sa na experiment s kamerou Axis, ktorú na štadióne zamrazili do ľadu

Ľad, oheň a vibrácie – to je len zopár príkladov náročných podmienok, ktorým musia kamerové systémy čeliť. Spoločnosť Axis Communications, líder v oblasti sieťového videa, v novom experimente predviedla ako jej kamera dokáže zvládať takmer čokoľvek – napríklad aj keď je zamrazená do vnútra ľadu na hokejovom štadióne. Vďaka tomu zachytila doteraz nevídaný záber.

16. januára 2024

ASUS nanovo definuje hranice výkonu revolučnými prémiovými produktmi, ktoré sprevádzajú nové udržateľné riešenia a umelá inteligencia

Novinky od Asus ore rok 2024

ASUS predstavil najnovšie inovácie a produkty na konferencii In Search of Incredible: Transcendence na CES 2024

11. januára 2024

Terapia hudbou

Hudba ako kľúč k ukladaniu spomienok

Vedci z Kalifornskej univerzity zistili, ako dokáže hudba ovplyvňovať emócie. Terapia hudbou by mohla pomôcť ľuďom s posttraumatickou stresovou poruchou aj ľuďom, ktorí majú problémy s pamäťou.

11. januára 2024

Až 2 týždne na jedno nabitie

Huawei Watch GT 4

Štýlové a výkonné smart hodinky, s ktorými zabudnete, kde je nabíjačka

3. januára 2024

Kingston XS1000 (1TB)

TEST: Rýchly kompaktný externý SSD za výhodnú cenu

Externé disky sú veľmi populárne, no ak chcete naozaj veľkú kapacitu za rozumnú cenu, vyhrali to vždy mechanické HDD. Našťastie sa ale všetko mení a kedysi drahé SSD sa v pomere cena výkon stalo konkurencie schopným médiom. A nielen to! SSD disky sú zaujímavé aj vďaka kompaktnejším rozmerom, vyššej rýchlosti, väčšej odolnosti pri prenášaní a […]

3. januára 2024

Odporúčané

Náušnice? Nie, to sú revolučné slúchadlá Bose

Prvé kusy sú už na českom trhu exkluzívne vo vybraných predajniach a na e-shope iSTYLE.

16. februára 2024

Huawei FreeClip

Slúchadlá do každého ucha

V Huawei vyvinuli slúchadlá, ktoré skvele padnú do každého ucha. Na rozdiel od klasických slúchadiel sa totiž nevkladajú do uší, ale vďaka ergonomickému C-bridge designu držia na uchu pevne zvonku. Či už pri ich používaní sedíte za počítačom alebo cvičíte. Slúchadlá sú k dispozícii v dvoch štýlových farebných prevedeniach, v čiernej a fialovej farbe.

16. februára 2024

Inteligentné zásuvky Tapo P100M a Tapo P110M

Vylepšite si svoju domácnosť so šikovnými Wi-Fi zásuvkami Tapo

Chceli by ste začať s múdrou domácnosťou, ale neviete ako? Ideálna možnosť pre vstup do sveta internetu vecí sú múdre zásuvky. Ich cena sa pohybuje v rade nižších stoviek korún, a napriek tomu ponúka množstvo funkcií, ktoré môžete vyskúšať. Ako sami spoznáte, investícia do chytrého zariadenia sa môže rýchlo vrátiť napríklad v podobe usporenej energie. […]

7. februára 2024

8 hodín nepretržitého počúvania.

Slúchadlá FreeClip od Huawei

Inovatívny dizajn, vylepšený zvukový zážitok a potláčanie okolitého hluku

30. januára 2024

Nové kamery Tapo toho ale vedia oveľa viac

Strážte si každý kút vašej domácnosti aj za tmy

Nové domáce Wi-Fi kamery Tapo C212, ktoré disponuje ethernetovým portom a Tapo C211, prvá Tapo kamera v čiernej farbe, v sebe ukrývajú osvedčené funkcie zabezpečenia, ale ponúkajú aj ďalšie vychytávky, ktoré oceníte v každodenných situáciách.

23. novembra 2023

Výnimočnou osobnosťou vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík

Piaty ročník ESET Science Award pozná laureátky a laureátov ocenenia.

Medzinárodná komisia na čele s nobelistom Michelom Mayorom vybrala na základe komplexného hodnotiaceho procesu tohtoročné laureátky a laureátov ocenenia ESET Science Award. Laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík, laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov je Matej Baláž a laureátkou v kategórii Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania sa stala Daniela Ostatníková. Vo […]

13. októbra 2023

Prístroje jednoducho ovládate z jedného miesta.

Spravujte domácnosť múdro

Produkty chytrej domácnosti nás obklopujú čoraz viac a dokážu nám významne uľahčiť každodenný život. Aké by teda vo vašej domácnosti nemali chýbať? Tu sú tri tipy, čo ušetria čas, peniaze aj starosti.

6. septembra 2023

Mimoriadne tenký dizajn

Spoločnosť Samsung Electronics predstavuje 98″ QLED TV

Super veľká obrazovka optimalizovaná pre váš domov

 

4. júla 2023

Najmenší a najľahší RF objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou

Zachyťte vzácne momenty na cestách s Canon EOS R100 a objektívom RF 28mm F2.8 STM  

EOS R100 je vybavený 24,1-megapixelovým APS-C snímačom, ktorý je niekoľkokrát väčší ako ten, ktorý sa nachádza v špičkových smartfónoch a poskytuje značný posun v kvalite obrazu a videa.

4. júla 2023

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023