z pohľadu hráčov

Windows 11

Používatelia Windows čakali na ďalšiu verziu operačného systém Microsoftu už od roku 2015. Windows síce každý rok prinášal významné balíky inovácií, ale tá nová veľká verzia Windows s číslom 11 prišla až v októbri 2021 a priniesla množstvo technologických inovácií. Veľký upgrade priniesol veľké zmeny a treba povedať, že na začiatku sa to neobišlo úplne bez problémov. Nový Windows […]

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 20. januára 2022
Obsahuje nasledovné témy

Používatelia Windows čakali na ďalšiu verziu operačného systém Microsoftu už od roku 2015. Windows síce každý rok prinášal významné balíky inovácií, ale tá nová veľká verzia Windows s číslom 11 prišla až v októbri 2021 a priniesla množstvo technologických inovácií.

Veľký upgrade priniesol veľké zmeny a treba povedať, že na začiatku sa to neobišlo úplne bez problémov. Nový Windows však má za sebou prvých 100 dní existencie a na drvivú väčšina problémov tím Microsoftu už stihol vydať opravné balíčky, takže prechod na nový systém je dnes bezpečnejší, plynulejší a bezproblémovejší. Ak ste doposiaľ váhali a odkladali prechod na najnovší Windows 11, prichádza čas prehodnotiť svoje rozhodnutie a dať novému systému šancu. Windows 11 totiž prináša niekoľko vzrušujúcich nových funkcií aj pre hráčov a na tie hlavné sa teraz pozrieme trochu bližšie.

DirectStorage

DirectStorage je (doslova) niečím, čo „mení hru“. Táto technológia umožňuje NVMe SSD diskom odosielať herné dáta priamo na grafickú kartu a obísť tak úplne CPU. V minulosti sa totiž herné dáta z disku ukladali najprv do pamäte RAM a následne sa posielali do CPU na spracovanie, aby sa vrátili (dekomprimované) späť do pamäte RAM. RAM ich až potom poskytla GPU na vykreslenie a ďalšie spracovanie. To celý tento proces značne brzdilo.

Nová technológia (presnejšie nové API) DirectStorage umožňuje priamo z NVMe disku posielať dáta do GPU, čo pre hráčov znamená koniec nekonečných loading obrazoviek a citeľne plynulejšie hranie. Vlna nadšenia, ktorú technológia DirectStorage vyvolala, presvedčila Microsoft a tí potvrdili, že sprístupnia DirectStorage spätne aj do Windows 10, takže i keď sa rozhodnete neinovovať na Windows 11, budete môcť využívať výhody DirectStorage, teda za predpokladu, že máte v počítači moderný rýchly NVMe disk. Táto technológia totiž funguje iba s kompatibilnými NVMe PCIe 3.0 a PCIe 4.0 SSD diskami, ako sú napr. Kingston FURY Renegade alebo KC3000, pretože až SSD disky novej generácie vám umožnia naplno využiť rýchlosť toku dát a poskytnú vám ten najlepší herný zážitok.

Zdá sa teda, že nech už sa rozhodnete zostať pri Windows 10 alebo prejsť na nový Windows 11, teraz je ideálny čas na inováciu počítača a ako jedno z najlepších riešení je inštalácia nového moderného NVMe SSD, aby ste si mohli naplno užívať výhody technológie DirectStorage. V kombinácii s prípadným upgradom pamäte a teda nárastom rýchlosti a kapacity úložiska vám tieto vylepšenia výrazne zlepšia výkon a tým aj celkový herný zážitok.

Automatické HDR

Windows 11 poskytne hráčom skvelú grafiku vďaka Auto HDR. Auto HDR je technológia, ktorá automaticky vylepšuje vizuálnu stránku hry bez nutnosti zásahov zo strany používateľa. Windows 11 automaticky rozpozná monitor, ktorý je kompatibilný s HDR a zlepší vykresľovanie farieb v hrách založených na DirectX 11 alebo novších s vylepšením dynamického rozsahu. Auto HDR je preto skvelý spôsob, ako bez možno komplikovaného nastavovania získať najlepší vizuálny herný zážitok, samozrejme len s kompatibilným monitorom.

Herný režim

Herná aplikácia má v nastavení systému Windows 11 vyhradenú možnosť zapnúť „Herný režim“. Tým sa automaticky upravia nastavenia tak, aby hra mohla bežať plynulejšie, napr. tým, že sa potlačia nepotrebné aplikácie na pozadí, aby sa uvoľnili systémové zdroje primárne pre danú hru. Hry vďaka tomu môžu bežať plynulejšie a rýchlejšie, pretože dostanú napr. väčší výkon CPU.

Xbox Game Pass

Čo nemožno nespomenúť je integrácia hernej služby Xbox Game Pass od Microsoft priamo do novej verzie systému Windows 11. Xbox Game Pass ponúka rýchly prístup k predplatnému hier, ktoré sú súčasťou tejto služby. Používatelia tak majú prakticky okamžitý prístup ku knižnici s výberom viac ako 100 pôsobivých hier, ktoré môžu hrať zadarmo. Windows 11 bude takisto podporovať hranie Xbox hier cez cloud, čo iste ocení každý hráč.

A čo kompatibilita?

Minimálnou požiadavkou, ktorú musí spĺňať váš počítač, aby ste mohli používať Windows 11, je 64-bitový procesor alebo systém na čipe (SoC) s najmenej dvoma jadrami a 1 GHz frekvenciou. Znamená to, že by ste mali mať v PC alebo notebooku (aspoň podľa oznámenia Microsoftu) najmenej nasledujúce procesory:

Tento zoznam však nie je konečný, pretože aj niektoré staršie procesory môžu byť kompatibilné so systémom Windows 11. Je to ale rozhodne prvý Windows, ktorý neponúka 32-bitovú verziu. K dispozícii je totiž iba 64-bitová verzia systému, no napriek tomu Windows 11 podporuje spätne aj 32-bitový softvér a aplikácie. Treba však zvážiť, či nie je vhodná aj výmena ďalších súčastí PC a či napokon nebude výhodnejšia výmena celého počítača ako len upgrade starších komponentov. Určite vám odporúčame navštíviť webové stránky Windows a overiť si prípadnú kompatibilitu vášho PC s Windows 11 pomocou voľne dostupnej utility.

Veľkosť DRAM a disku

Dôležitým aspektom je tiež minimálna veľkosť pamäte DRAM a kapacita úložiska. Pre Windows 11 je podľa špecifikácie Microsoft minimálnou požiadavkou kapacita DRAM aspoň 4 GB (štyri gigabajty sú minimum, za optimálnu veľkosť sa dnes považuje aspoň 16 GB), no dôležitý je aj pohľad na nedávny prechod z 8 na 16 Gbit technológiu DRAM a kompatibilita s najnovšími procesormi Intel (8. generácie a novšími), ktoré tiež poskytujú odpoveď na otázku, či je vaše zariadenie vhodné na prechod na systém Windows 11.

Podľa špecifikácie je tiež vyžadovaná 64 GB veľkosť úložiska, ale ako už bolo spomenuté, toto považujte za minimum pre spustenie systému, nie pre bezproblémový chod aplikácií a samotné hry, ktoré majú výrazne vyššie nároky (mnohé hry dnes len pre základnú inštaláciu vyžadujú desiatky gigabajtov voľného miesta, nevraviac o rovnakej veľkosti pre prípadné aktualizácie). Väčšia kapacita DRAM a vyššia rýchlosť úložiska sú nevyhnutné pre ich plynulejší chod a celkový lepší herný zážitok.

Čo je TPM 2.0?

Nový Windows výrazne vylepšuje kybernetickú bezpečnosť. Pred ohlásením Windows 11 asi málokto poznal pojem Trusted Platform Module (TPM), avšak táto technológia je už nevyhnutná na to, aby ste mohli používať Windows 11. Vyžaduje ju totiž priamo systém.

Samotný TPM je kryptoprocesor priamo na základnej doske počítača, ktorý chráni váš počítač pred útokmi na hardvérovej úrovni pomocou integrovaného kryptografického kľúča. Funguje aj s inými systémami a aplikáciami v počítači a keďže ide o hardvérové ​​riešenie, považuje sa za oveľa bezpečnejšie ako je softvérové ​​šifrovanie. Na základe hardvérovej a softvérovej konfigurácie dokáže vytvoriť čosi ako nezameniteľný digitálny odtlačok.

Tieto čipy sú bežnou súčasťou počítačov už asi desať rokov, no zatiaľ neboli masovejšie využívané. Až s príchodom nových Windows 11 je technológia TPM minimálne vo verzii 2.0 vyžadovaná priamo pri inštalácii systému. To je jeden z hlavných dôvodov prečo na niektorých starších PC nie je možné spustiť priamo inštaláciu, či upgrade Windows 11, hoci inak spĺňajú minimálnu požiadavku na 64-bitový CPU aj na operačnú pamäť.

Ak chcete zistiť, či má váš počítač procesor TPM 2.0, vyhľadajte v ponuke Štart „Windows Zabezpečenie“, vyberte položku „Zabezpečenie zariadenia“ a potom „Podrobnosti bezpečnostného procesora“. Uistite sa, že „Verzia špecifikácie“ je 2.0, pretože predchádzajúce verzie nebudú kompatibilné. Využiť tiež môžete aj už spomínaný nástroj na overenie kompatibility s Windows 11, ktorý okrem iného skontroluje aj vyžadovanú podporu TMP 2.0.

 

Zhrnutie

Hype okolo Windows 11 je stále väčší a nie je ťažké pochopiť prečo. Pokiaľ ide o vytvorenie nového operačného systému, zdá sa, že Microsoftu sa skutočne podarilo zohľadnil špecifické potreby hráčov. Mnoho odborníkov a recenzentov dnes aj napriek tým počiatočným problémom hodnotí Windows 11 ako doposiaľ „najlepší Windows“ a pre hráčov to bude čoskoro nový štandard.

Pre spotrebiteľov je to ideálna príležitosť na inováciu počítača, aby ste mohli už dnes začať naplno využívať všetky výhody nových Windows 11.

#KingstonFURY #KingstonIsWithYou

Najnovšie

Vlajková ľod od systámu EOS R

Canon pripravuje uvedenie fotoaparátu EOS R1

Canon pripravuje uvedenie fotoaparátu EOS R1, ktorý bude prvou vlajkovou loďou systému EOS R. Nová technológia spracovania obrazu ešte viac zlepší automatické ostrenie a kvalitu obrazu

 

15. mája 2024

Vysokorýchlostný dvojpásmový adaptér pre lepšie pripojenie

TP-Link Archer T600UB Nano

Spoločnosť TP-Link, popredný svetový dodávateľ sieťových riešení a produktov inteligentnej domácnosti, predstavuje kompaktný Wi-Fi Bluetooth USB adaptér Archer T600UB Nano. Novinka zaistí flexibilné bezdrôtové pripojenie pre všetky zariadenia tak, aby fungovala s najnovším dvojpásmovým Wi-Fi routerom.

15. mája 2024

Huawei predstavil v Dubaji nové smart hodinky Watch FIT 3, vynovené Watch 4 Pro Space Edition a ďalšie inovatívne produkty

Vlajkové lode novej generácie – Objavte svet možností s Huawei

Spoločnosť Huawei dnes v Dubaji predstavila nové smart hodinky Huawei WATCH FIT 3 a Huawei WATCH 4 Pro Space Edition. Okrem týchto dlhoočakávaných produktov boli predstavené aj ďalšie novinky, vrátane vylepšeného notebooku Huawei MateBook X Pro a prvého tabletu Huawei s najnovšou generáciou PaperMatte Display, Huawei MatePad 11, ako aj mnoho ďalších nositeľných, audio a smart kancelárskych produktov.

 

9. mája 2024

Ponúka vynikajúcu kvalitu obrazu

Tlačiareň Epson SureColor P20500

Spoločnosť Epson uvádza na trh novú veľkoformátovú tlačiareň na profesionálnu tlač fotografií, umeleckých diel, plagátov a interiérových informačných nápisov

30. apríla 2024

Bez nutnosti mať u seba peňaženku alebo mobilný telefón

Zákazníci Home Creditu už môžu platiť aj hodinkami a náramkami Garmin a Xiaomi

Zákazníci spoločnosti Home Credit už môžu platiť aj inteligentnými hodinkami a fitnes náramkami Garmin a Xiaomi, čím spoločnosť rozširuje svoju ponuku k už dávnejšie fungujúcim digitálnym platobným službám Google Pay a Apple Pay. Vďaka tomu Home Credit pokrýva všetky najpoužívanejšie platobné metódy pre inteligentné zariadenia. Spoločnosť tak pokračuje v trende čoraz rozšírenejšej digitalizácie svojich služieb.

29. apríla 2024

UPGRADUJTE SVOJ POČÍTAČ!

Investujte do planéty a šetrite

Pokiaľ potrebujete zvýšiť výkon vášho počítača, UPGRADE pamäte a disku je určite správna cesta ako s relatívne menšou investíciou zvýšiť celkový výkon.

26. apríla 2024

v rozlíšení až 4K

Axis uvádza plne vybavené fixné kamery s vynikajúcou kvalitou obrazu

Spoločnosť Axis Communications prichádza s aktualizovaným radom kamier AXIS P13. Nové kamery sú ideálne pre rôzne situácie pri dohľade nad vnútornými priestormi. Na dosiahnutie maximálnej flexibility sú k dispozícii aj odľahčené základné jednotky, výmenné objektívy (s podporou i-CS) a široká škála montážneho príslušenstva. Interiérové modely sú navyše navrhnuté tak, aby sa vmestili aj do exteriérových krytov.

24. apríla 2024

TP-Link Omada ER706W-4G

Gigabitový AX3000 VPN router pre 4G+ sieť kedykoľvek a kdekoľvek

Spoločnosť TP-Link predstavuje nový gigabitový podnikový VPN router Omada ER706W-4G so vstavaným modemom pre 4G LTE pripojenie k internetu as AX3000 WiFi 6 prístupovým bodom pre bezdrôtové pripojenie užívateľov. Integráciu týchto funkcií do jediného zariadenia ocenia predovšetkým kancelárie či malé a stredné podniky.

23. apríla 2024

Huawei odkrýva stratégiu All Intelligence: Budúcnosť priemyslu s využitím umelej inteligencie

• O umelej inteligencii, jej implementácií v priemyselných odvetviach a o tom, kam smeruje informačno-komunikačný priemysel sa diskutovalo na Samite Analytikov Huawei. Podujatie spojilo viac ako 500 analytikov, výskumníkov a ďalších hostí z celého sveta.
• Počas podujatia Eric Xu, podpredseda a rotujúci predseda spoločnosti Huawei predstavil využitie umelej inteligencie spoločnosťou a stratégiu All Intelligence.

23. apríla 2024

Prvé video na YouTube

Dnes má už 19 rokov!

Úplne prvé video na YouTube sa volá „Me at the zoo“. Videonahrávka bola na web nahraná jeho spoluzakladateľom Jawedom Karimom 24. apríla 2005 o 03:27:12 UTC (5:27 nášho času), z používateľského účtu „jawed“. Viete koľko má LIKE? Ide o krátke 19 sekundové video zo ZOO v San Diegu so slonmi v pozadí, ktoré nemá práve najlepšiu […]

23. apríla 2024

Odporúčané

Pripravte sa na Wi-Fi 7 s routermi od TP-Link

Ešte vyššie rýchlosti a väčšia kapacita

V dnešnom svete je bezdrôtové pripojenie nevyhnutné na osobné aj profesionálne použitie. Od streamovania videí a hrania online hier až po vedenie obchodných rokovaní a prístup k dôležitým dokumentom, sa spoliehame na Wi-Fi, aby sme zostali v spojení a boli produktívni.

14. apríla 2024

Vysoká kvalita tlače

Výhody sublimácie: presná, odolná a všestranná potlač rôznych produktov

Sublimačná tlač sa stáva v dnešnom svete čoraz populárnejšou voľbou, a to nielen v profesionálnom, ale aj v domácom prostredí. Táto pokročilá technológia prináša množstvo výhod, ktoré ju robia atraktívnou možnosťou pre tlač rôznych typov produktov vhodných na osobné využitie alebo prezentáciu firmy.

19. marca 2024

Nočné videnie pre zlepšenie viditeľnosti v tme

Optika, ktorá zlepšuje viditeľnosť v náročných podmienkach

Vo svete plnom rôznorodých podmienok a prostredí je schopnosť vidieť v noci alebo za zhoršených svetelných podmienok neoceniteľnou výhodou. O jej využití v praxi nás dnes presviedča niekoľko unikátnych riešení v podobe pokročilých optických riešení. Dvomi najvýznamnejšími z nich sú termovízia a nočné videnie, na ktoré sa v tomto článku pozrieme bližšie, spomenieme si ich princípy fungovania a využitie v praxi.

19. marca 2024

Ktoré tonery a prečo najlepšie ochránia vašu tlačiareň?

Ktoré tonery a prečo najlepšie ochránia vašu tlačiareň?

Tonery, ktoré sú vyrobené priamo výrobcom vašej tlačiarne, sú často najlepšou voľbou pre zachovanie jej zdravia a životnosti. Tento doplnkový sortiment je navrhnutý a testovaný tak, aby dokonale zapadal do vášho tlačiaceho zariadenia a minimalizoval riziko poškodenia jeho mechanických častí, čo sa pri lacných alternatívnych verziách veľmi často stáva.

19. marca 2024

Pohodlie a jednoduchosť používania PlayStation

Hry na PC alebo PS: pre koho a ktoré sú lepšie?

V súčasnej dobe je ponuka hier na PC a PlayStation tak rozmanitá, že rozhodnutie medzi týmito dvoma platformami sa môže zdať náročné. Každá z nich ponúka jedinečné výhody a nevýhody, ktoré by ste mali zvážiť, aby ste našli pre seba alebo svojich blízkych to najlepšie riešenie. Ide o dôležité faktory, ktoré by ste mali brať do úvahy pri rozhodovaní sa medzi hraním na PC alebo PlayStation.

19. marca 2024

Nové zážitky s umelou inteligenciou

Najnovší prototyp OPPO Air Glass 3

OPPO predstavuje nové okuliare pre asistovanú realitu Air Glass 3 a ďalšie technologické inovácie

2. marca 2024

Náušnice? Nie, to sú revolučné slúchadlá Bose

Prvé kusy sú už na českom trhu exkluzívne vo vybraných predajniach a na e-shope iSTYLE.

16. februára 2024

Huawei FreeClip

Slúchadlá do každého ucha

V Huawei vyvinuli slúchadlá, ktoré skvele padnú do každého ucha. Na rozdiel od klasických slúchadiel sa totiž nevkladajú do uší, ale vďaka ergonomickému C-bridge designu držia na uchu pevne zvonku. Či už pri ich používaní sedíte za počítačom alebo cvičíte. Slúchadlá sú k dispozícii v dvoch štýlových farebných prevedeniach, v čiernej a fialovej farbe.

16. februára 2024

Inteligentné zásuvky Tapo P100M a Tapo P110M

Vylepšite si svoju domácnosť so šikovnými Wi-Fi zásuvkami Tapo

Chceli by ste začať s múdrou domácnosťou, ale neviete ako? Ideálna možnosť pre vstup do sveta internetu vecí sú múdre zásuvky. Ich cena sa pohybuje v rade nižších stoviek korún, a napriek tomu ponúka množstvo funkcií, ktoré môžete vyskúšať. Ako sami spoznáte, investícia do chytrého zariadenia sa môže rýchlo vrátiť napríklad v podobe usporenej energie. […]

7. februára 2024

8 hodín nepretržitého počúvania.

Slúchadlá FreeClip od Huawei

Inovatívny dizajn, vylepšený zvukový zážitok a potláčanie okolitého hluku

30. januára 2024