Radíme čitateľom

Akú RAMku kúpiť do PC alebo notebooku?

Zatiaľ čo napríklad pri SSD sa vám pravdepodobne nestane, že by nebolo kompatibilné (ak naň máte zodpovedajúci voľný konektor), v prípade RAM je dôležité overiť si množstvo parametrov. V prvom rade si musíte byť istí, aký typ pamäte kúpiť – veľkosť DIMM/SO-DIMM a verziu (napríklad DDR4 či DDR5). Potom záleží na maximálnej kapacite a tiež frekvencii a časovaní, ktoré podporuje čipset (veľmi zjednodušene „základná doska“). […]

Autor
Dátum zverejnenia 7. decembra 2022
Obsahuje nasledovné témy , ,

Zatiaľ čo napríklad pri SSD sa vám pravdepodobne nestane, že by nebolo kompatibilné (ak naň máte zodpovedajúci voľný konektor), v prípade RAM je dôležité overiť si množstvo parametrov.

V prvom rade si musíte byť istí, aký typ pamäte kúpiť – veľkosť DIMM/SO-DIMM a verziu (napríklad DDR4 či DDR5). Potom záleží na maximálnej kapacite a tiež frekvencii časovaní, ktoré podporuje čipset (veľmi zjednodušene „základná doska“). Skutočne sa môže jednoducho stať, že fyzicky správne „zacvaknete“ modul na príslušné miesto na doske, ale počítač sa vôbec nespustí.

 

Našťastie nemusí byť zistenie parametrov žiadnym náročným procesom ani pre menej skúsených používateľov. Napríklad Kingston ponúka konfigurátor kompatibility RAM, kam zadáte názov produktu (napríklad model notebooku) a jednoducho zistíte, akú maximálnu kapacitu (a parametre) podporuje. Alternatívne sa môžete pozrieť na web výrobcu jednotlivých komponentov, kde by ste mali nájsť detailné parametre vrátane presného druhu a maximálnej kapacity pamätí.

Napríklad autor textu v Kingstone overil, že na svojom súkromnom notebooku už má maximálnu kapacitu RAM, teda 16 GB. V stolnom počítači mám nainštalovaných 32 GB RAM (2×16 GB), pričom moja herná doska by podporovala až štyri 32 GB DDR4 moduly s celkovou kapacitou 128 GB RAM.

Zvážte, či nebudete chcieť kúpiť rovno viac rovnakých RAM. Často sa predávajú kityktoré obsahujú dve alebo štyri rovnaké pamäte, pretože pri správnom zapojení (a pokiaľ pamäte a doska podporujú funkciu Dual Channel, poprípade Triple či Quad Channel) môžete získať nejaký výkon navyše. Väčšinou ide síce len o jednotky až nízke desiatky percent (jedine v prípade integrovaných grafických kariet môže byť nárast naozaj výrazný), ale každý kúsok výkonu sa počíta, hlavne vo výpočtovo náročných programoch alebo hrách.

S tým úzko súvisí jedno odporúčanie: Ak upgradujete RAM tým spôsobom, že pridávate k existujúcemu modulu ďalší (teda ten pôvodní chcete v počítači nechať), mali by ste ideálne kúpiť rovnaký kus. Obzvlášť záleží na frekvencii, ale ideálne by malo byť aj rovnaké časovaniepočet čipov a pod. Rôzne moduly by mohli spôsobovať napríklad nestabilitu systému.

Pamäte Kingston FURY sú určené pre hráčov a patria k tomu najlepšiemu, čo môžete kúpiť do svojich počítačov. Ponúkajú veľmi vyvážený výkon, výbornú cenu a dlhú životnosť. U nás v redakcii je Kingston jasnou voľnou.

Vychytávky pre hráčov

Na záver máme informáciu, ktorá by mohla byť užitočná aj pre skúsenejších používateľov. Vedeli ste, že aj v prípade  RAM môžete chcieť „dizajnovo“ niečo navyše?

Po prvé existujú moduly s pasívnym chladením, ktoré pamätiam umožňuje dosahovať vyšší výkon a teoreticky zlepšuje ich životnosť, pretože pomáha s prehrievaním. To majú, samozrejme, ošetrené aj pamäte bez pasívnych chladičov (heatsink), ale keďže niektorí hráči radi experimentujú s navyšovaním výkonu (pozor na záruku), môže sa im chladič zísť.

Doslova zábavné je RGB podsvietenie. To vám síce nepomôže s výkonom, ale je veľmi obľúbené medzi používateľmi, ktorých počítačová skrinka má priehľadnú bočnicu a ktorým záleží aj na tom, ako vyzerá jej vnútrajšok. Typicky ide aj o používateľov, ktorí streamujú obsah na internet.

Kingston HyperX Fury RGB


DDR5: Intel vs AMD

Dávajte si pozor, aké pamäte kupujete, pretože RAM pre Intel a AMD nemusia byť navzájom kompatibilné! Nebudú vam fungovať, podobne, ako keby ste nútili žrať mačky granule pre psov – tiež by to nefunfovalo. Môžu za to profily XMP a EXPO. Intel totiž neumožní výrobcom certifikovať DDR5 pokiaľ budú moduly obsahovať profily aj pre EXPO. Podrobné vysvetlenie by vydalo na samostatný článok, ale vedzte, že je v tom politika a pamäte určené pre Intel, nebudú správne rozpoznané v AMD zostavách (pokiaľ to výrobca MB nejako interne neošetrí). AMD s cudzími profilmi problémy nemá, takže moduly certifikované pre AMD EXPO môžu obsahovať aj XMP profily pre Intel a môžu tak byť použité v oboch typoch počítačov, zatiaľ čo tie „intelácke“ v AMD nebudú fungovať správne. Preto ešte raz – pozor pri kúpe. Ak chcete niečo univerzálne, pre AMD aj Intel, voľte EXPO a ak chcete pamäte DDR5 čisto pre Intel zostavu, tak môžete použiť pamäte čisto pre Intel. K tejto téme sa ešte vrátime.


Dúfame, že máte vo výbere pamäte RAM jasno, prípadne prinajmenšom jasnejšie. Ak ešte nemáte aspoň 16 GB operačnej pamäte a váš počítač umožňuje upgrade, určite zvážte upgrade

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Najlepšie farby vo svojej triede

ASUS OLED notebooky dostupné na slovenskom trhu

ASUS Česko a Slovensko spúšťa OLED kampaň. Dôraz kladie na zdravotné benefity tejto technológie v notebookoch

1. apríla 2021

Spoločnosť ASUS uvádza do predaja ZenBook Flip S (UX371)

Najtenší konvertibilný notebook na svete

Najtenší konvertibilný notebook na svete s OLED displejom kombinuje výbornú mobilitu, flexibilitu a výkon s luxusným dizajnom

9. decembra 2020

ASUS predstavuje nový rad notebookov s 11. generáciou procesorov Intel Core a prvý notebook s dizajnom Intel Evo

Medzi predstavené revolučné notebooky patria ZenBook Flip S, ZenBook S, ZenBook 14 Ultralight, ZenBook Pro 15 a ExpertBook B9

3. septembra 2020

IGZO technológia vedie k skutočne výraznému zníženiu spotreby

Displeje IGZO – Nižšia spotreba a presnejšie dotykové ovládanie

• Displeje IGZO od spoločnosti Sharp majú pri zachovaní úrovne jasu výrazne nižšiu spotrebu energie • V kombinácii s efektívnymi nástrojmi pre optimalizáciu výkonu, dosahujú notebooky Dynabook až 18,5 * hodiny výdrže na batériu Medzi najžiadanejšie vlastnosti profesionálnych notebookov patrí kvalitné zabezpečenie pred neoprávneným prístupom, vysoký výkon, dlhá výdrž na batérie a kvalitný matný displej […]

27. augusta 2020

Palec hore ASUS !

Recenzia: ROG Zephyrus G14

ROG Zephyrus G14 spĺňa na jednotku požiadavku na univerzálny pracovný a zároveň hráčsky notebook za veľmi dobrú cenu.

10. augusta 2020

Najnovšie

Supertenký a superľahký

ASUS Zenbook S 13 OLED

ASUS Zenbook S 13 OLED, najtenší 13,3″ OLED notebook na svete,
je v predaji na Slovensku

31. mája 2023

Priekopník vo vývoji mobilnej fotografie

Séria Huawei P

Spôsob, akým zachytávame, ukladáme a zdieľame naše spomienky, prešiel za posledné roky pozoruhodnou premenou.

30. mája 2023

S Anti-Shake Sensor Rotation nie je vidieť chvenie rúk

Huawei P60 Pro

Huawei P60 Pro dokazuje svoje výnimočné foto schopnosti aj v tmavom prostredí

30. mája 2023

prieskum mapoval spotrebiteľské správanie

Slováci preferujú digitálne ramenné tlakomery

V slovenských domácnostiach sa najčastejšie používajú ramenné tlakomery. Z teplomerov vedú digitálne kontaktné, hneď po nich sklenené lekárske, ukázal prieskum.

24. mája 2023

Koľko hejtu je na slovenskom Facebooku?

Iniciatíva #bezhejtu

Iniciatíva #bezhejtu bude odstraňovať nenávistné komentáre z internetu. Na slovenskom Facebooku je ich viac ako 15 %

17. mája 2023

Čo znamená byť človekom vo svete umelej inteligencie?

Očakávame, že umelá inteligencia „zachráni alebo zničí“ svet. Je však naozaj v hlavnej úlohe?

Umelá inteligencia (AI) dnes dokáže pracovať vo vede, vytvoriť umelecké dielo, esej do školy, ale aj nahradiť náš spoločenský život. Otázkou tak ostáva: „V čom vlastne bude rozdiel medzi človekom a strojom?“

4. mája 2023

ušetria čas na inštalácii, údržbe aj prevádzke

Axis má nové kopulovité kamery s funkciou PTRZ

Spoločnosť Axis Communications predstavuje dve nové špičkové kopulovité kamery AXIS Q3626-VE a AXIS Q3628-VE, ktoré ponúkajú cenovo výhodnú inštaláciu a podporu pokročilej analýzy založenej na hlbokom učení. Nové fixné kopule sú vybavené jedinečnými funkciami otáčania / nakláňania / rolovania a priblíženia obrazu (PTRZ – pan/tilt/roll/zoom), ktoré umožňujú kedykoľvek na diaľku zmeniť nastavenia záberu. Tieto kamery […]

27. apríla 2023

McDonald´s

Inovatívny služba ojednávok v McDonald´s

Nová služba MyOrder vám umožní objednať si svoje obľúbené jedlo z McDonald’s ešte pred vkročením do reštaurácie

25. apríla 2023

AXIS Body Worn Live

Umožňuje v reálnom čase streamovať video z osobných kamier Axis

Spoločnosť Axis Communications uvádza na trh službu AXIS Body Worn Live, ktorá slúži na živé streamovanie dát v podobe videa, zvuku a metadát z nositeľných kamier Axis. AXIS Body Worn Live podporuje informované rozhodovanie operátorov na základe živého prenosu a v teréne pre samotných nositeľov kamier zaistí vyššiu bezpečnosť.

21. apríla 2023

Upgrade je EKOnomický a EKOlogický

22. apríl – Deň Zeme a správny čas na upgrade

Počuli ste už o dôležitom sviatku, ktorý sa každoročne koná 22. apríla na celom svete, aby upozornil na potrebu chrániť našu planétu pred znečistením, klimatickou zmenou a stratou biodiverzity? Je najväčším environmentálnym podujatím, do ktorého sa každoročne zapojí viac ako miliarda ľudí.

21. apríla 2023

Odporúčané

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023

Ako vyberať komponenty

Ako na nový počítač?

Každý hráč vie, že novšie hry majú vysoké nároky na hardvér na ktorom bežia, zvlášť keď si ich chcete vychutnať naozaj naplno. Z toho vyplýva, že herný počítač je potrebné raz za niekoľko rokov vymeniť za novší a výkonnejší. Niekedy stačí upgradovať vybrané komponenty (zväčšiť pamäť RAM, disk alebo vymeniť grafickú kartu), inokedy je potrebný […]

15. februára 2023

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022
TEST

POROVNÁVACÍ TEST

Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

Medzi 4K a Full HD rozlíšením je podstatný rozdiel, ale rozhodne dnes neplatí, že za polovičnú cenu dostanete len polovičnú kvalitu.

17. októbra 2022
TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

12. októbra 2022

Výhody štandardu Wi-Fi 6

Späť do školy: Preraďte rýchlosť na Wi-Fi 6

Komplexné portfólio sieťových riešení na prechod na Wi-Fi 6 má vo svojej ponuke spoločnosť TP-Link.

29. augusta 2022