Vyniká reprodukciou nízkych tónov a výkonom

Recenzia Sony SRS-XB23: Najlepší parťák na grilovačky a outdoor tréningy

Bluetooth reproduktor Sony SRS-XB23 nie je na trhu úplnou novinkou, ale najmä v tomto období pred letom si k nemu nachádza cestu viac a viac zákazníkov.

Autor
Dátum zverejnenia 8. júla 2021
Obsahuje nasledovné témy

Odolný, vodotesný, enormne hlučný a pritom stále vrcholne estetický pre dôraz na najmenšie detaily.

Sony SRS-XB23 sa predáva za ceny od 63 do 109 eur

Bluetooth reproduktor Sony SRS-XB23 nie je na trhu úplnou novinkou, ale najmä v tomto období pred letom si k nemu nachádza cestu viac a viac zákazníkov. Má to svoj dôvod, Covid je stále s nami, i keď na ňu dbáme čoraz menej – čoskoro sa rozbehnú aj menšie záhradné párty, školopovinní budú vďaka lepšiemu počasiu viac času tráviť na ihriskách a v parkoch, či turistická obuv pripravená a hor sa na výlety.  No a my, dospelí, budeme tráviť čas s rodinami, ktorej sme sa počas uplynulého roka trocha stránili pre hrozbu šírenia choroby. Mať na záhrade dobrú grilovačku, vypiť si vínko a pritom nechať v pozadí hrať nejaký inštrumentál, to je to, na čo vždy čakáme celú zimu a netrpezlivo už na jar pripravujeme terasy a záhrady, aby sme to všetko mohli rozbehnúť.

Práve na takéto príležitosti, ale aj mnohé iné, je dobré mať reproduktor, ktorý nepotrebuje káble a ani pripojenie do elektriny, odolá pádom, neľudskému zaobchádzaniu a vode, keď ho po prežúrovanej noci (teda v prípade nás, tridsiatnikov – duševných päťdesiatnikov, to znamená do jedenástej večer) necháme utopiť sa v rannej rose alebo daždi.

Sony má vo svojom portfóliu hneď niekoľko takýchto dobrých reproduktorov, sám už roky s potešením používam SRS-XB11, podľa mňa jeden z najlepších minireproduktorov na trhu. Tentokrát sa mi do rúk dostal väčší a výkonnejší model SRS-XB23, ktorý ma stále dokázal prekvapiť.  Ale nielen pozitívne, predsa len sa pri dlhodobom teste prejavili aj drobné nedostatky.

Za zapožičanie produktu do testu ďakujem spoločnosti Sony a agentúre Bison&Rose.

Kľúčové fakty o Sony SRS-XB23 :

SONY SRS-XB23 považujem za jeden z ideálnych reproduktorov do exteriéru, pretože má zvýšenú odolnosť a vysoký výkon.

Sony SRS-XB23: Ideálny na terasy, ihriská, do telocviční a všeobecne do exteriéru. Veľkosť tu už zohráva svoju úlohu, nejedná sa o malý reproduktor. Bude vás ťažiť aj v batohu, lebo má viac ako pol kila. Je teda prenosný, ale ak by ste ho chceli kúpiť skôr pre deti, ktoré ho budú nosiť v taške, radšej by ste sa mali obzrieť po ľahších alternatívach.

SONY SRS-XB23 som síce nepodrobil náročným testom odolnosti, ale ukázal, že napríklad voda mu problém nerobí.

Je odolný pred vodou aj prachom: Kryty majú ochranu IP67, teda odolávajú prachu aj vode. Dokonca do takej miery, že môžete celý reproduktor ponoriť do vody na pol hodinu a stále bude hrať bez najmenších problémov. To má svoj veľký význam, pretože sa nemusíte starať o to, či ste ho vzali dovnútra po grilovačke. Má aj ďalšiu výhodu – keď sa reproduktor zašpiní, napríklad od kečupu, jednoducho ho umyjete vo vode.

Veľmi praktický detail: lanko s háčikom. Toto by mali k exteriérovým reproduktorom dodávať všetci výrobcovia! Súčasťou balenia je nabíjací kábel bez adaptéra a tiež takéto textilné lanko vo farbe reproduktora, ktoré je zakončené plastovým háčikom. Je to detail, ale veľmi praktický, pretože vďaka nemu v okamihu zavesíte reproduktor na akékoľvek miesto. Lanko je tak pevné, že udrží aj dospelého človeka.

Bluetooth reproduktor SONY SRS-XB23

Spodné otvory pre basový reproduktor: Aj tento detail na spodnej hrane má svoj zmysel,  je to otvor, cez ktorý sa zvuk šíri do priestoru aj v prípade, že máte reproduktor položený na stole. Mohlo by sa zdať, že je to zároveň slabina v celkovej odolnosti, ale použité materiály pôsobia kvalitne, robustne.

Bluetooth reproduktor SONY SRS-XB23

Na oboch koncoch zariadenia sú odokryté reproduktory na nízke tóny. Membrány sú chránené plastovými krytmi, ktoré bránia neúmyselnému poškodeniu ich povrchu a teda aj strate kvality reprodukcie. Okrem toho sú samotné membrány prachotesné a majú zvýšenú pevnosť, preto im nebude škodiť aj špinavé prašné prostredie či zaborenie do piesku na pláži.

Kvalita zvuku: Sony SRS-XB23 určite patrí medzi tie výkonnejšie reproduktory. Po formálnej stránke má reproduktor celkový výkon až 20 wattov. Podstatnú časť z tejto energetickej spotreby využijú basové reproduktory s funkciou EXTRA BASS, ktorá je v reproduktoroch od Sony už dobre známa. Kvalita reprodukcie je na dobrej úrovni.

Funkcia EXTRA BASS je štandardne zapnutá a jej vplyv na zvuk je evidentný. Nízke tóny sú hlboké, mocné, dokážu ohromiť. Majú však svoju hranicu, keď si napríklad pri prehrávaní inštrumentálnej hudby vo formáte FLAC prehrávate zvuky basy, tie najnižšie tóny predsa len trocha zanikajú. To je ale problém drvivej väčšiny bežných reproduktorov a nedá sa im to vyčítať. Za nedostatok tejto funkcie považujem to, že zvýrazňuje nízke tóny na úkor stredných, ktoré potom doslova zanikajú. To nevadí pri počúvaní popu či hiphopu, no pri miernej hudbe sa stráca jej kvalita a reproduktor zbytočne duní.

Ako vypnúť funkciu EXTRA BASS? Aby ste vypli funkciu Extra Bass na reproduktore Sony SRS-XB23, dlho stlačte tlačidlo BATT – STAMINA. Keď ho podržíte asi dve sekundy, rozsvieti sa oranžové svetielko a to notifikuje o tom, že sa zvýrazňovanie basov vyplo. Zapnete ho opätovným podržaním rovnakého tlačidla. Keď Extra Bass vypnete, budete hneď počuť veľký rozdiel. Tie stredné tóny sú zrazu podstatne zreteľnejšie, vysoké sú norme, ale stále má reproduktor tendenciu zvýhodňovať skôr tie nízke tóny.

Je potrebné uvedomiť si, že toto bolo zámerom, pretože v exteriéri a veľkých priestoroch je takýto zvuk žiadúci. Ak plánujete Sony SRS-XB23 umiestniť na váš pracovný stôl v malej miestnosti, vedzte, že vás z neho čoskoro začne bolieť hlava.

Bluetooth reproduktor SONY SRS-XB23

Výdrž na batériu: Na rozdiel od mnohých iných reproduktorov tento od Sony nemá vstavaný audiokonektor 3,5 mm, ale iba jeden USB Type-C. Tento stále pomerne nový typ konektora je typický svojou univerzálnosťou, ale keď som skúsil prepojiť reproduktor s mobilom cez kábel, prenos zvuku cez neho nefungoval.

Batéria je vstavaná a má kapacitu 2 700 mAh.  Reproduktor tak dokáže na jedno nabitie nepretržite hrať do 12 hodín, v praxi to ale bude ale aj viac. Za celý čas som reproduktor nabíjal iba dvakrát, pretože do testu mi bol doručený s takmer plnou batériou. Nabíjanie potom zaberie niekoľko desiatok minút na normálnej nabíjačke pre mobil. V balení nájdete iba USB kábel, ktorý pripojíte k počítaču, súčasťou balenia nie je adaptér samotný.

Funkcia PARTY: Tento produkt sám o sebe dokáže verne reprodukovať stereo hudbu a tiež binaurálne zvuky, pretože obsahuje štyri reproduktory, ale dá prepojiť aj s ďalšími reproduktormi od Sony. Mali by byť od seba vzdialené asi jeden meter a môže ich byť až sto. Všetky reproduktory ale musia podporovať funkciu PARTY. Napríklad vyššie spomínaný starší SRS-XB11 ju nemá. Fakticky môžete pripojiť aj iné reproduktory ako tie od Sony, stačí, ak podporujú pripojenie cez Bluetooth 5.0, v mobile si potom nastavíte takzvaný duálny zvuk.

Zhodnotenie

 

Recenziu sme uverejnili v rámci spolupráce s www.https://3digital.sk/

Autor: Erik Stríž

Zdroj: www.3digital.sk

Viacej informácií nájdete tu: https://bit.ly/3jUr8AZ

 

Najnovšie

Predaj začal na Slovensku

ASUS Vivobook 15 OLED

Štýlový 15-palcový notebook prináša procesory 11. generácie Intel a špičkový OLED displej

13. októbra 2021

Jedinečný stánok na Slovensku,

ASUS a ROG otvorili na Slovensku jedinečný stánok

Nachádza sa v najmodernejšom Alza showroome v nákupnom centre Nivy v Bratislave

12. októbra 2021

Nakupovanie prostredníctvom telefónu alebo tabletu

Nová aplikácia IKEA

Nová mobilná aplikácia IKEA rozširuje možnosti pohodlného nakupovania

5. októbra 2021

Spoločník na dovolenku

Canon Zoemini S2 – Fotografujte, tlačte, lepte

Canon rozširuje rad instantných fotoaparátov o nový model 2-v-1 – Canon Zoemini S2. Ten spája zábavné fotenie, inovatívne možnosti úpravy fotografií a okamžitú tlač

4. októbra 2021

CyberPower VP700ELCD-FR

Spoľahlivá ochrana pre kancelárie

Pomáha chrániť dôležité súkromné ​​médiá a dokumenty

1. októbra 2021

Návrat ikonického dizajnu

Ikonické slúchadlá Bose majú nástupcu

Model QuietComfort 45 s typickým zvukom a výdržou až 24 hodín

30. septembra 2021

Logitech MX Keys Mini

Menšia, ale funkčnejšie, navrhnutá na uľahčenie tvorivej práce

Spoločnosť Logitech predstavila nové bezdrôtové klávesnice MX Keys Mini a MX Keys Mini for Mac. Ich minimalistická konštrukcia skrýva mnoho vylepšení a sú určené predovšetkým pre tvorcov obsahu. MX Keys Mini ponúka to najlepšie z dobre známych, štandardne veľkých klávesníc MX Keys v minimalistickom bezdrôtovom prevedení. Môžete ich používať v ľubovoľnom prostredí – na veľkom […]

28. septembra 2021

Idealna kamera na motocykel

Akčná kamera ako nenahraditeľný parťák na cesty

Rovnako ako je samozrejmé jazdiť na motorke v prilbe, kombinéze, správnej obuvi a ďalších nevyhnutnostiach, stáva sa nenahraditeľný aj pomocník v podobe akčnej kamery. Či už brázdite cesty na svojom superšporte, preháňate sa v teréne na endure, alebo si užívate kochanie prírodou na cestovnej motorke, obstaranie akčnéj kamery je vždy dobrá voľba. Kúpa akčnej kamery […]

24. septembra 2021

Hráči Rocket League a WOT pozor!

Štartuje Kingston Fury Grunex Masters

Nová sezóna, nové výzvy! Kingston Fury Grunex Masters nadviaže na úspešnú prvú sezónu Grunex Masters v hrách Rocket League a World of Tanks. Hráči Rocket League sa môžu opäť tešiť na najväčšiu ligu na Slovensku a v Českej republike. Milovníci plechových monštier iste ocenia nadupanú turnajovú sériu s Martym o prize money a výkonné pamäte  Kingston Fury.

21. septembra 2021

Axis uvádza kamery XPQ1785

S ochranou proti výbuchu a celosvetovou certifikáciou

Spoločnosť Axis Communications oznámila dve nové kamery s ochranou proti výbuchu, ktoré sú navrhnuté tak, aby monitorovali rozsiahle oblasti a odoslali upozornenia, kedykoľvek je detekovaný požiar alebo dym. Sú ideálne pre aplikácie v oblasti zdravia, bezpečnosti a životného prostredia (HSE) v potenciálne horľavých nebezpečných oblastiach a majú celosvetovú certifikáciu Ex.

17. septembra 2021

Odporúčané

Široké pokrytie

Mercusys: Moderné technológie za rozumnú cenu

Máte doma internet, ktorého kvalita je skôr k hnevu než k úžitku? Notebook alebo stolový PC vyčkáva pri odosielaní pošty a videa z YouTube sa zasekávajú alebo prehrávajú len na nízku kvalitu? Hľadáte informácie na Google a na každé vyhľadávanie čakáte desiatky sekúnd? A pri hovoroch s rodinou či priateľmi cez rôzne chatovacie platformy chytáte vždy iba pár slov?

14. októbra 2021

Dokonalé pokrytie domácnosti, firmy alebo záhrady

Užívajte internet bez obmedzenia prakticky všade

Prvý Wi-Fi mesh systém s VDSL a 4G pripojením má TP-Link

30. septembra 2021

Huawei prináša na Slovensko nový MateBook 14

Dotykový displej a skvelý výkon za menej ako tisícku

Spoločnosť Huawei uvádza na slovenský trh nového člena z rodiny notebookov, Huawei MateBook 14.

9. septembra 2021

Dotykové pero M-pen druhej generácie

Toto všetko prináša novinka Huawei MatePad 11

Prvý tablet s Harmony OS 2 prichádza na Slovensko

9. septembra 2021

5x gadgety (nielen) pre študentov

Návrat do všedných dní

Letné prázdniny sa definitívne skončili a preto je na čase oprášiť svoju „školskú výbavu“. Predstavíme vám zopár zaujímavých zariadení, ktoré vám pomôžu pri štúdiu, alebo aspoň trochu spríjemnia nadchádzajúce náročné školské obdobie.

2. septembra 2021

Váš osobný prekladateľ textov?

Stavte na „magický“ prekladač CARNEO VT3!

Zabudnite na nedorozumenia, dnes je jednoduché komunikovať aj v jazyku, ktorý ste nikdy nehovorili!

5. augusta 2021
TEST

TEST/RECENZIA

Sony Xperia 1 má štyri kamery a 4K displej. Vyskúšali sme ju v praxi

Sony Xperia 1 nás dostala svojím displejom, vodotesným telom a skvelými kamerami. Pozrite si reálne fotografie bez úprav.

29. júla 2021

LASEROVÁ TLAČIAREŇ ZA PÁR DROBNÝCH

Test Xerox B205: Solídny štandard pre firmy, ktoré potrebujú spoľahlivé nástroje

„Na experimenty nie je čas, preto chcem len overené a spoľahlivé veci,“ znie jeden z hlavných argumentov, prečo je pre firmy Xerox B205 stále rozumnou voľbou.
Tlač je čiernobiela, ale skener farebný
So vstavaným Wi-Fi tlačí bez použitia kábla

20. júla 2021

Vyniká reprodukciou nízkych tónov a výkonom

Recenzia Sony SRS-XB23: Najlepší parťák na grilovačky a outdoor tréningy

Bluetooth reproduktor Sony SRS-XB23 nie je na trhu úplnou novinkou, ale najmä v tomto období pred letom si k nemu nachádza cestu viac a viac zákazníkov.

8. júla 2021

Testovali sme

Akčné kamery NICEBOY – časť 2. NICEBOY VEGA X PRO

Akčné alebo outdoorové kamery NICEBOY zaujmú svojou cenou. V redakcii sme už mali možnosť vyskúšať základný model NICEBOY VEGA X PLAY a teraz sa pozrieme na robustnejší, vybavenejší a aj trochu drahší model VEGA X PRO.

8. júna 2021