Vyniká reprodukciou nízkych tónov a výkonom

Recenzia Sony SRS-XB23: Najlepší parťák na grilovačky a outdoor tréningy

Bluetooth reproduktor Sony SRS-XB23 nie je na trhu úplnou novinkou, ale najmä v tomto období pred letom si k nemu nachádza cestu viac a viac zákazníkov.

Autor
Dátum zverejnenia 8. júla 2021
Obsahuje nasledovné témy

Odolný, vodotesný, enormne hlučný a pritom stále vrcholne estetický pre dôraz na najmenšie detaily.

Sony SRS-XB23 sa predáva za ceny od 63 do 109 eur

Bluetooth reproduktor Sony SRS-XB23 nie je na trhu úplnou novinkou, ale najmä v tomto období pred letom si k nemu nachádza cestu viac a viac zákazníkov. Má to svoj dôvod, Covid je stále s nami, i keď na ňu dbáme čoraz menej – čoskoro sa rozbehnú aj menšie záhradné párty, školopovinní budú vďaka lepšiemu počasiu viac času tráviť na ihriskách a v parkoch, či turistická obuv pripravená a hor sa na výlety.  No a my, dospelí, budeme tráviť čas s rodinami, ktorej sme sa počas uplynulého roka trocha stránili pre hrozbu šírenia choroby. Mať na záhrade dobrú grilovačku, vypiť si vínko a pritom nechať v pozadí hrať nejaký inštrumentál, to je to, na čo vždy čakáme celú zimu a netrpezlivo už na jar pripravujeme terasy a záhrady, aby sme to všetko mohli rozbehnúť.

Práve na takéto príležitosti, ale aj mnohé iné, je dobré mať reproduktor, ktorý nepotrebuje káble a ani pripojenie do elektriny, odolá pádom, neľudskému zaobchádzaniu a vode, keď ho po prežúrovanej noci (teda v prípade nás, tridsiatnikov – duševných päťdesiatnikov, to znamená do jedenástej večer) necháme utopiť sa v rannej rose alebo daždi.

Sony má vo svojom portfóliu hneď niekoľko takýchto dobrých reproduktorov, sám už roky s potešením používam SRS-XB11, podľa mňa jeden z najlepších minireproduktorov na trhu. Tentokrát sa mi do rúk dostal väčší a výkonnejší model SRS-XB23, ktorý ma stále dokázal prekvapiť.  Ale nielen pozitívne, predsa len sa pri dlhodobom teste prejavili aj drobné nedostatky.

Za zapožičanie produktu do testu ďakujem spoločnosti Sony a agentúre Bison&Rose.

Kľúčové fakty o Sony SRS-XB23 :

SONY SRS-XB23 považujem za jeden z ideálnych reproduktorov do exteriéru, pretože má zvýšenú odolnosť a vysoký výkon.

Sony SRS-XB23: Ideálny na terasy, ihriská, do telocviční a všeobecne do exteriéru. Veľkosť tu už zohráva svoju úlohu, nejedná sa o malý reproduktor. Bude vás ťažiť aj v batohu, lebo má viac ako pol kila. Je teda prenosný, ale ak by ste ho chceli kúpiť skôr pre deti, ktoré ho budú nosiť v taške, radšej by ste sa mali obzrieť po ľahších alternatívach.

SONY SRS-XB23 som síce nepodrobil náročným testom odolnosti, ale ukázal, že napríklad voda mu problém nerobí.

Je odolný pred vodou aj prachom: Kryty majú ochranu IP67, teda odolávajú prachu aj vode. Dokonca do takej miery, že môžete celý reproduktor ponoriť do vody na pol hodinu a stále bude hrať bez najmenších problémov. To má svoj veľký význam, pretože sa nemusíte starať o to, či ste ho vzali dovnútra po grilovačke. Má aj ďalšiu výhodu – keď sa reproduktor zašpiní, napríklad od kečupu, jednoducho ho umyjete vo vode.

Veľmi praktický detail: lanko s háčikom. Toto by mali k exteriérovým reproduktorom dodávať všetci výrobcovia! Súčasťou balenia je nabíjací kábel bez adaptéra a tiež takéto textilné lanko vo farbe reproduktora, ktoré je zakončené plastovým háčikom. Je to detail, ale veľmi praktický, pretože vďaka nemu v okamihu zavesíte reproduktor na akékoľvek miesto. Lanko je tak pevné, že udrží aj dospelého človeka.

Bluetooth reproduktor SONY SRS-XB23

Spodné otvory pre basový reproduktor: Aj tento detail na spodnej hrane má svoj zmysel,  je to otvor, cez ktorý sa zvuk šíri do priestoru aj v prípade, že máte reproduktor položený na stole. Mohlo by sa zdať, že je to zároveň slabina v celkovej odolnosti, ale použité materiály pôsobia kvalitne, robustne.

Bluetooth reproduktor SONY SRS-XB23

Na oboch koncoch zariadenia sú odokryté reproduktory na nízke tóny. Membrány sú chránené plastovými krytmi, ktoré bránia neúmyselnému poškodeniu ich povrchu a teda aj strate kvality reprodukcie. Okrem toho sú samotné membrány prachotesné a majú zvýšenú pevnosť, preto im nebude škodiť aj špinavé prašné prostredie či zaborenie do piesku na pláži.

Kvalita zvuku: Sony SRS-XB23 určite patrí medzi tie výkonnejšie reproduktory. Po formálnej stránke má reproduktor celkový výkon až 20 wattov. Podstatnú časť z tejto energetickej spotreby využijú basové reproduktory s funkciou EXTRA BASS, ktorá je v reproduktoroch od Sony už dobre známa. Kvalita reprodukcie je na dobrej úrovni.

Funkcia EXTRA BASS je štandardne zapnutá a jej vplyv na zvuk je evidentný. Nízke tóny sú hlboké, mocné, dokážu ohromiť. Majú však svoju hranicu, keď si napríklad pri prehrávaní inštrumentálnej hudby vo formáte FLAC prehrávate zvuky basy, tie najnižšie tóny predsa len trocha zanikajú. To je ale problém drvivej väčšiny bežných reproduktorov a nedá sa im to vyčítať. Za nedostatok tejto funkcie považujem to, že zvýrazňuje nízke tóny na úkor stredných, ktoré potom doslova zanikajú. To nevadí pri počúvaní popu či hiphopu, no pri miernej hudbe sa stráca jej kvalita a reproduktor zbytočne duní.

Ako vypnúť funkciu EXTRA BASS? Aby ste vypli funkciu Extra Bass na reproduktore Sony SRS-XB23, dlho stlačte tlačidlo BATT – STAMINA. Keď ho podržíte asi dve sekundy, rozsvieti sa oranžové svetielko a to notifikuje o tom, že sa zvýrazňovanie basov vyplo. Zapnete ho opätovným podržaním rovnakého tlačidla. Keď Extra Bass vypnete, budete hneď počuť veľký rozdiel. Tie stredné tóny sú zrazu podstatne zreteľnejšie, vysoké sú norme, ale stále má reproduktor tendenciu zvýhodňovať skôr tie nízke tóny.

Je potrebné uvedomiť si, že toto bolo zámerom, pretože v exteriéri a veľkých priestoroch je takýto zvuk žiadúci. Ak plánujete Sony SRS-XB23 umiestniť na váš pracovný stôl v malej miestnosti, vedzte, že vás z neho čoskoro začne bolieť hlava.

Bluetooth reproduktor SONY SRS-XB23

Výdrž na batériu: Na rozdiel od mnohých iných reproduktorov tento od Sony nemá vstavaný audiokonektor 3,5 mm, ale iba jeden USB Type-C. Tento stále pomerne nový typ konektora je typický svojou univerzálnosťou, ale keď som skúsil prepojiť reproduktor s mobilom cez kábel, prenos zvuku cez neho nefungoval.

Batéria je vstavaná a má kapacitu 2 700 mAh.  Reproduktor tak dokáže na jedno nabitie nepretržite hrať do 12 hodín, v praxi to ale bude ale aj viac. Za celý čas som reproduktor nabíjal iba dvakrát, pretože do testu mi bol doručený s takmer plnou batériou. Nabíjanie potom zaberie niekoľko desiatok minút na normálnej nabíjačke pre mobil. V balení nájdete iba USB kábel, ktorý pripojíte k počítaču, súčasťou balenia nie je adaptér samotný.

Funkcia PARTY: Tento produkt sám o sebe dokáže verne reprodukovať stereo hudbu a tiež binaurálne zvuky, pretože obsahuje štyri reproduktory, ale dá prepojiť aj s ďalšími reproduktormi od Sony. Mali by byť od seba vzdialené asi jeden meter a môže ich byť až sto. Všetky reproduktory ale musia podporovať funkciu PARTY. Napríklad vyššie spomínaný starší SRS-XB11 ju nemá. Fakticky môžete pripojiť aj iné reproduktory ako tie od Sony, stačí, ak podporujú pripojenie cez Bluetooth 5.0, v mobile si potom nastavíte takzvaný duálny zvuk.

Zhodnotenie

 

Recenziu sme uverejnili v rámci spolupráce s www.https://3digital.sk/

Autor: Erik Stríž

Zdroj: www.3digital.sk

Viacej informácií nájdete tu: https://bit.ly/3jUr8AZ

 

Najnovšie

Miniatúrny a diskrétny

Axis uvádza miniatúrny snímací senzor na nosenie na tele

S týmto snímačom sa značne zvyšuje flexibilita a možnosti využitia nositeľných kamier.

23. júla 2021

Najlepšia modulárna displejová stena

The Wall 2021 od Samsungu je teraz dostupná už aj na Slovensku

Je tenšia a ako jediná ponúka rozlíšenie 8K

23. júla 2021

Nový rad búra prekážky na ceste k víťazstvu

Pamäte Kingston FURY vyrážajú do boja!

Kingston FURY Renegade: Nespútaná revolúcia – DDR4 s/bez RGB podsvietenia
Kingston FURY Beast: Výkon, čo nepozná hranice – DDR4 s/bez RGB podsvietenia, aj v prevedení DDR3
Kingston FURY Impact: Veľká posila v malom tele – DDR4 a DDR3

20. júla 2021

Mercusys MP510 KIT

Rozšírte svoju Wi-Fi sieť po elektrickom vedení

Výrobca sieťových zariadení Mercusys uvádza na trh sadu AV1000 Gigabit Powerline adaptérov Mercusys MP510 KIT, ktorá dokáže domácnosť alebo kanceláriu zbaviť miest bez pokrytia bezdrôtovou Wi-Fi sieťou. Novinka prenáša signál aj cez steny a inštaluje sa formou Plug and Play, teda bez zložitej konfigurácie a kabeláže. Proste ju strčte do zásuvky.

16. júla 2021

Hudba pre beh na rôzne vzdialenosti

Chcete pri behu zvýšiť rýchlosť, zlepšiť náladu alebo sa prepojiť s ostatnými bežcami? K tomu všetkému mnohokrát stačí, keď si pustíte tú správnu hudbu.

16. júla 2021

Svet nepatril nikomu, kto nebol hráč!  

ProGamingShop je na Slovensku medzi hráčmi PC a videohier známy už od roku 2002. Stál pri základoch  internetového predaja hier na našom území. Pod hlavičkou PGS sa usporadúvali prvé CounterStrike turnaje a LAN parties. Neskôr sa k aktivitám pridali ďalšie technologické vychytávky ako mp3 prehrávače, mobilné telefóny a napríklad aj elektrovozidlá, ktoré sa neskôr oddelili do eshopu MP3.sk […]

15. júla 2021

Spoločnosť WESTech sa stala distribútorom smartfónov OPPO na Slovensku

Spoločnosť WESTech spol. s r. o.  začína dodávky inteligentných telefónov OPPO populárnych po celom svete na Slovensko. To bolo možné vďaka dohode medzi spoločnosťami, podľa ktorej WESTech získal štatút oficiálneho distribútora OPPO na Slovensku.

15. júla 2021

Bezplatná aktualizácia na Windows 11

ASUS a Microsoft ponúknu bezplatnú aktualizáciu na Windows 11

Stovky kompatibilných ASUS zariadení budú pripravené na bezplatnú aktualizáciu na najnovšiu verziu systému Windows, keď bude k dispozícii – vrátane najnovších modelov radu Zenbook

14. júla 2021

Úložné zariadenia, kde budú vaše dáta v úplnom bezpečí

Spoločnosť Verbatim rozširuje svoju ponuku bezpečných úložísk, predstavením nových externých HDD a SSD, sa šifrovaním a biometrickú technológiou, ktorá zabezpečí, že súkromné ​​dáta uložené na zariadeniach, budú vždy plne chránené a v súlade s požiadavkami GDPR. Nový výkonný HDD Fingerprint Secure, v kapacitách 1TB a 2TB a výkonný Fingerprint Secure SSD v 512MB a 1TB, […]

14. júla 2021

Tajomstvo hradov z piesku

Trocha zábavy a vedy počas prázdnin, nikdy nie je na škodu

Chcete stavať o dovolenke hrady z piesku?
Potom vám dáme niekoľko užitočných rád. Stavba pieskových sôch a hradov je činnosťou, ktorú je možné skúmať vedeckými metódami.

8. júla 2021

Odporúčané

LASEROVÁ TLAČIAREŇ ZA PÁR DROBNÝCH

Test Xerox B205: Solídny štandard pre firmy, ktoré potrebujú spoľahlivé nástroje

„Na experimenty nie je čas, preto chcem len overené a spoľahlivé veci,“ znie jeden z hlavných argumentov, prečo je pre firmy Xerox B205 stále rozumnou voľbou.
Tlač je čiernobiela, ale skener farebný
So vstavaným Wi-Fi tlačí bez použitia kábla

20. júla 2021

Vyniká reprodukciou nízkych tónov a výkonom

Recenzia Sony SRS-XB23: Najlepší parťák na grilovačky a outdoor tréningy

Bluetooth reproduktor Sony SRS-XB23 nie je na trhu úplnou novinkou, ale najmä v tomto období pred letom si k nemu nachádza cestu viac a viac zákazníkov.

8. júla 2021

Testovali sme

Akčné kamery NICEBOY – časť 2. NICEBOY VEGA X PRO

Akčné alebo outdoorové kamery NICEBOY zaujmú svojou cenou. V redakcii sme už mali možnosť vyskúšať základný model NICEBOY VEGA X PLAY a teraz sa pozrieme na robustnejší, vybavenejší a aj trochu drahší model VEGA X PRO.

8. júna 2021

Testovali sme

Akčné kamery NICEBOY – časť 1. NICEBOY VEGA X PLAY

Začína sa leto, čas dovoleniek a výletov. Väčšina ľudí dnes používa primárne na fotky a videá telefóny, kde sa kvalita kamery posunula pomaly na profi úroveň, lenže mobil sa môže ľahko rozbiť a preto ho používame len na tie krásne zábery z miesta.

1. júna 2021

„Noise cancelling“,funkcia, ktorá potláča rušivý šum a zvuky z okolia

Ako si vybrať bezdrôtové slúchadlá?

Ako však vybrať tie správne Bluetooth slúchadlá? Čítajte ďalej.

11. mája 2021
TEST

TEST/RECENZIA

Zakrivený monitor je nový ideál: AOC C27G2ZU (redakčný test)

Zakrivené monitory sú stále o niečo drahšie, no okrem výnimočnej estetiky majú aj doplnkové funkcie, ktoré využijete každý deň. A to aj vtedy, ak nie ste hráč či fanúšik filmového sci-fi.

10. mája 2021

Aké sú rozdiely medzi spôsobmi potlačenie ruchov?

Noise blocking, noise cancelling a noise masking

Ak uvažujete o nových slúchadlách, asi ste narazili na technické výrazy, ktoré znie na prvý pohľad veľmi podobne, ale v skutočnosti sa zásadne líšia.

4. mája 2021

Niceboy HIVE Pins 2 ANC

Do dažďa aj hlučnej kancelárie

Zvyknete telefonovať za volantom, ale nechcete či nemôžete prepojiť mobil s infotainmentom? Beháte či bicyklujete bez ohľadu na to, či je sucho alebo prší? Alebo sa počas práce zvyknete izolovať od okolitého hluku slúchadlami?

8. apríla 2021
TEST

Full HD je stále in

Recenzia Philips 243B1/00: Vysoká hodnota za veľmi rozumné peniaze

Zvažujete kúpu nového monitora? V takom prípade si určite prečítajte našu recenziu, venujeme sa praktickým veciam.

13. februára 2021
TEST

Redakčný test

Vodotesný Niceboy RAZE 2 Vertigo: Nič lepšie za túto cenu nekúpite

Bezdrôtový reproduktor od značky Niceboy je jedným z najzaujímavejších produktov u nás v redakcii. Na prvý pohľad vyzerá skôr jednoducho, ale práve v tom spočíva jeho schopnosť prekvapiť.

12. februára 2021