Vyniká reprodukciou nízkych tónov a výkonom

Recenzia Sony SRS-XB23: Najlepší parťák na grilovačky a outdoor tréningy

Bluetooth reproduktor Sony SRS-XB23 nie je na trhu úplnou novinkou, ale najmä v tomto období pred letom si k nemu nachádza cestu viac a viac zákazníkov.

Autor
Dátum zverejnenia 8. júla 2021
Obsahuje nasledovné témy

Odolný, vodotesný, enormne hlučný a pritom stále vrcholne estetický pre dôraz na najmenšie detaily.

Sony SRS-XB23 sa predáva za ceny od 63 do 109 eur

Bluetooth reproduktor Sony SRS-XB23 nie je na trhu úplnou novinkou, ale najmä v tomto období pred letom si k nemu nachádza cestu viac a viac zákazníkov. Má to svoj dôvod, Covid je stále s nami, i keď na ňu dbáme čoraz menej – čoskoro sa rozbehnú aj menšie záhradné párty, školopovinní budú vďaka lepšiemu počasiu viac času tráviť na ihriskách a v parkoch, či turistická obuv pripravená a hor sa na výlety.  No a my, dospelí, budeme tráviť čas s rodinami, ktorej sme sa počas uplynulého roka trocha stránili pre hrozbu šírenia choroby. Mať na záhrade dobrú grilovačku, vypiť si vínko a pritom nechať v pozadí hrať nejaký inštrumentál, to je to, na čo vždy čakáme celú zimu a netrpezlivo už na jar pripravujeme terasy a záhrady, aby sme to všetko mohli rozbehnúť.

Práve na takéto príležitosti, ale aj mnohé iné, je dobré mať reproduktor, ktorý nepotrebuje káble a ani pripojenie do elektriny, odolá pádom, neľudskému zaobchádzaniu a vode, keď ho po prežúrovanej noci (teda v prípade nás, tridsiatnikov – duševných päťdesiatnikov, to znamená do jedenástej večer) necháme utopiť sa v rannej rose alebo daždi.

Sony má vo svojom portfóliu hneď niekoľko takýchto dobrých reproduktorov, sám už roky s potešením používam SRS-XB11, podľa mňa jeden z najlepších minireproduktorov na trhu. Tentokrát sa mi do rúk dostal väčší a výkonnejší model SRS-XB23, ktorý ma stále dokázal prekvapiť.  Ale nielen pozitívne, predsa len sa pri dlhodobom teste prejavili aj drobné nedostatky.

Za zapožičanie produktu do testu ďakujem spoločnosti Sony a agentúre Bison&Rose.

Kľúčové fakty o Sony SRS-XB23 :

SONY SRS-XB23 považujem za jeden z ideálnych reproduktorov do exteriéru, pretože má zvýšenú odolnosť a vysoký výkon.

Sony SRS-XB23: Ideálny na terasy, ihriská, do telocviční a všeobecne do exteriéru. Veľkosť tu už zohráva svoju úlohu, nejedná sa o malý reproduktor. Bude vás ťažiť aj v batohu, lebo má viac ako pol kila. Je teda prenosný, ale ak by ste ho chceli kúpiť skôr pre deti, ktoré ho budú nosiť v taške, radšej by ste sa mali obzrieť po ľahších alternatívach.

SONY SRS-XB23 som síce nepodrobil náročným testom odolnosti, ale ukázal, že napríklad voda mu problém nerobí.

Je odolný pred vodou aj prachom: Kryty majú ochranu IP67, teda odolávajú prachu aj vode. Dokonca do takej miery, že môžete celý reproduktor ponoriť do vody na pol hodinu a stále bude hrať bez najmenších problémov. To má svoj veľký význam, pretože sa nemusíte starať o to, či ste ho vzali dovnútra po grilovačke. Má aj ďalšiu výhodu – keď sa reproduktor zašpiní, napríklad od kečupu, jednoducho ho umyjete vo vode.

Veľmi praktický detail: lanko s háčikom. Toto by mali k exteriérovým reproduktorom dodávať všetci výrobcovia! Súčasťou balenia je nabíjací kábel bez adaptéra a tiež takéto textilné lanko vo farbe reproduktora, ktoré je zakončené plastovým háčikom. Je to detail, ale veľmi praktický, pretože vďaka nemu v okamihu zavesíte reproduktor na akékoľvek miesto. Lanko je tak pevné, že udrží aj dospelého človeka.

Bluetooth reproduktor SONY SRS-XB23

Spodné otvory pre basový reproduktor: Aj tento detail na spodnej hrane má svoj zmysel,  je to otvor, cez ktorý sa zvuk šíri do priestoru aj v prípade, že máte reproduktor položený na stole. Mohlo by sa zdať, že je to zároveň slabina v celkovej odolnosti, ale použité materiály pôsobia kvalitne, robustne.

Bluetooth reproduktor SONY SRS-XB23

Na oboch koncoch zariadenia sú odokryté reproduktory na nízke tóny. Membrány sú chránené plastovými krytmi, ktoré bránia neúmyselnému poškodeniu ich povrchu a teda aj strate kvality reprodukcie. Okrem toho sú samotné membrány prachotesné a majú zvýšenú pevnosť, preto im nebude škodiť aj špinavé prašné prostredie či zaborenie do piesku na pláži.

Kvalita zvuku: Sony SRS-XB23 určite patrí medzi tie výkonnejšie reproduktory. Po formálnej stránke má reproduktor celkový výkon až 20 wattov. Podstatnú časť z tejto energetickej spotreby využijú basové reproduktory s funkciou EXTRA BASS, ktorá je v reproduktoroch od Sony už dobre známa. Kvalita reprodukcie je na dobrej úrovni.

Funkcia EXTRA BASS je štandardne zapnutá a jej vplyv na zvuk je evidentný. Nízke tóny sú hlboké, mocné, dokážu ohromiť. Majú však svoju hranicu, keď si napríklad pri prehrávaní inštrumentálnej hudby vo formáte FLAC prehrávate zvuky basy, tie najnižšie tóny predsa len trocha zanikajú. To je ale problém drvivej väčšiny bežných reproduktorov a nedá sa im to vyčítať. Za nedostatok tejto funkcie považujem to, že zvýrazňuje nízke tóny na úkor stredných, ktoré potom doslova zanikajú. To nevadí pri počúvaní popu či hiphopu, no pri miernej hudbe sa stráca jej kvalita a reproduktor zbytočne duní.

Ako vypnúť funkciu EXTRA BASS? Aby ste vypli funkciu Extra Bass na reproduktore Sony SRS-XB23, dlho stlačte tlačidlo BATT – STAMINA. Keď ho podržíte asi dve sekundy, rozsvieti sa oranžové svetielko a to notifikuje o tom, že sa zvýrazňovanie basov vyplo. Zapnete ho opätovným podržaním rovnakého tlačidla. Keď Extra Bass vypnete, budete hneď počuť veľký rozdiel. Tie stredné tóny sú zrazu podstatne zreteľnejšie, vysoké sú norme, ale stále má reproduktor tendenciu zvýhodňovať skôr tie nízke tóny.

Je potrebné uvedomiť si, že toto bolo zámerom, pretože v exteriéri a veľkých priestoroch je takýto zvuk žiadúci. Ak plánujete Sony SRS-XB23 umiestniť na váš pracovný stôl v malej miestnosti, vedzte, že vás z neho čoskoro začne bolieť hlava.

Bluetooth reproduktor SONY SRS-XB23

Výdrž na batériu: Na rozdiel od mnohých iných reproduktorov tento od Sony nemá vstavaný audiokonektor 3,5 mm, ale iba jeden USB Type-C. Tento stále pomerne nový typ konektora je typický svojou univerzálnosťou, ale keď som skúsil prepojiť reproduktor s mobilom cez kábel, prenos zvuku cez neho nefungoval.

Batéria je vstavaná a má kapacitu 2 700 mAh.  Reproduktor tak dokáže na jedno nabitie nepretržite hrať do 12 hodín, v praxi to ale bude ale aj viac. Za celý čas som reproduktor nabíjal iba dvakrát, pretože do testu mi bol doručený s takmer plnou batériou. Nabíjanie potom zaberie niekoľko desiatok minút na normálnej nabíjačke pre mobil. V balení nájdete iba USB kábel, ktorý pripojíte k počítaču, súčasťou balenia nie je adaptér samotný.

Funkcia PARTY: Tento produkt sám o sebe dokáže verne reprodukovať stereo hudbu a tiež binaurálne zvuky, pretože obsahuje štyri reproduktory, ale dá prepojiť aj s ďalšími reproduktormi od Sony. Mali by byť od seba vzdialené asi jeden meter a môže ich byť až sto. Všetky reproduktory ale musia podporovať funkciu PARTY. Napríklad vyššie spomínaný starší SRS-XB11 ju nemá. Fakticky môžete pripojiť aj iné reproduktory ako tie od Sony, stačí, ak podporujú pripojenie cez Bluetooth 5.0, v mobile si potom nastavíte takzvaný duálny zvuk.

Zhodnotenie

 

Recenziu sme uverejnili v rámci spolupráce s www.https://3digital.sk/

Autor: Erik Stríž

Zdroj: www.3digital.sk

Viacej informácií nájdete tu: https://bit.ly/3jUr8AZ

 

Najnovšie

Space Tycoon je virtuálny priestor

Virtuálne ihrisko Samsung Space Tycoon

Samsung predstavuje zážitkové virtuálne ihrisko Space Tycoon na platforme Roblox

2. augusta 2022

S každým praním šetríte energiu, vodu aj pracie prostriedky

Bespoke AI, inteligentné a udržateľné riešenie pre každodenné pranie

Samsung predstavuje práčku a sušičku Bespoke AI, inteligentné a udržateľné riešenie pre každodenné pranie

2. augusta 2022

Xbox pre smart televízory Samsung

Microsoft spustil aplikáciu Xbox pre smart televízory a monitory Samsung

28. júla 2022

Tenký a ľahký 16" notebook so špičkovým výkonom

Herný notebook ROG Flow X16

Republic of Gamers spustil predaj herného notebooku ROG Flow X16

28. júla 2022

Vitajte v novej dobe hrania

Aurora Collection od Logitech G

Spoločnosť Logitech G dnes predstavila Aurora Collection – novú kolekciu obsahujúcu bezdrôtový hráčsky headset G735, bezdrôtovú hráčsku klávesnicu G715, hráčsku klávesnicu G713, bezdrôtovú hráčsku myš G705 a osem používateľských doplnkov. Nová kolekcia bola navrhnutá tak, aby bola genderovo inkluzívna, riešila potreby a priania žien-hráčiek a zároveň oslovila všetkých, čo hľadajú hravý dizajn a nevšedné zážitky. Aurora […]

27. júla 2022

Výkon a produktivita kedykoľvek a kdekoľvek

Prenosný monitor Philips 16B1P3302

Prenosný monitor Philips 16B1P3302 bol vyrobený pre dnešný aktívny životný štýl na cestách

26. júla 2022

Využite mimoriadny potenciál pretaktovania s rodinou pamätí Kingston FURY Renegade DDR5

Kingston FURY

Certifikát Intel® XMP 3.0 –
Vyladené pre maximálny výkon – Nastaviteľné dynamické RGB svetelné efekty

18. júla 2022

Pokročilá technológia pre väčšiu tvorivú slobodu

Canon predstavuje nové RF objektívy

Svet zo širšej perspektívy s novými kompaktnými širokouhlými objektívmi Canon radu RF – prenosné a všestranné objektívy RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM a RF 15-30 mm F4.5-6.3 IS STM zachytia obraz s mimoriadnymi detailmi

13. júla 2022

Bezpečný a odolný, stvorený pre moderné firmy

Zoznámte sa s novým smartfónom Galaxy XCover6 Pro

Galaxy XCover6 Pro so svojimi pokročilými funkciami pre zvýšenie produktivity, rýchlejším procesorom a 5G a Wi-Fi 6E konektivitou podporuje lepšiu spoluprácu a výkon zamestnancov.

8. júla 2022

Noc ako kulisa pre úžasné príbehy

Samsung Electronics predstavuje krátky film

Samsung Electronics predstavuje krátky film na motívy seriálu Stranger Things, natočený telefónom Galaxy S22 Ultra

8. júla 2022

Odporúčané

TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

28. júla 2022

Ako vytvoriť stabilnú Wi-Fi na záhrade?

TP-Link vyrába spoľahlivé zariadenia, a preto na ne poskytuje päťročnú záruku

26. júla 2022

Dokonale sfarbený svet s technológiou Quantum Dot

Ponorte sa do sveta farieb

Hráči majú zmysel pre realizmus; ak ste hráč, takmer určite rozpoznáte niečo podozrivé na míle ďaleko. Či už je to pokles FPS uprostred duelu alebo nekonzistentný dizajn sveta. Nič nezostane bez povšimnutia. Zatiaľ čo vývojári hier sa snažia dosiahnuť skutočný fotorealizmus v hrách s novými enginmi, ako je Unreal Engine 5, zobrazovacia technológia sa snaží držať krok vlastnými pokrokmi…..

16. júna 2022

Ergonomické produkty Logitech

TEST: Keď sa lepšie cítite, dokážete aj lepšie a efektívnejšie pracovať

Ergonómia (z gréčtiny: ergon´= práca + nomos = zákony) je veda zaoberajúca sa vzťahmi vznikajúcimi medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje – či už sa jedná o tvary, materiály, osvetlenie, rozmery a pod. Cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. To mi pripomína moju nepohodu, keď pozerám […]

10. júna 2022

Množstvo vylepšení, exkluzívne materiály a vyšperkovaný dizajn

Huawei Watch GT 3 Pro prichádzajú

Huawei prichádza s hodinkami pre dámy a pánov, ktoré sa vyznačujú nielen bohatou technologickou výbavou, ale aj prestížnymi materiálmi, ako je keramika či titán, ktoré sú v hodinárskom svete považované za luxusné.

19. mája 2022

Alebo ako sa nespáliť pri realizácii záložných systémov

Napájanie pod kontrolou

Čo na nasadzovanie UPS v skutočných podmienkach hovoria sami zákazníci a čoho sa obávajú implementační partneri? A aké sú možnosti pre manažment UPS? Vyspovedali sme profesionálov slovenskej spoločnosti TCX, ktorá sa zaoberá integračnými projektmi pre veľké spoločnosti a subjekty štátnej správy a ich skúsenosti nájdete nižšie.

28. apríla 2022

Siréna alebo semafor

Axis uvádza prvú IP zábleskovú sirénu na svete

Svetovou novinkou v oblasti IP zariadení je nová stroboskopická siréna AXIS D4100-E, umožňujúca vysielať svetelné i zvukové výstražné signály. Siréna je postavená na otvorených štandardoch, takže môže byť ľahko pripojená k akémukoľvek zariadeniu Axis, prípadne k VMS spoločnosti Axis alebo VMS tretích strán. Farebné svetlo a/alebo výstražné zvuky sirény možno konfigurovať podľa potreby pre účely varovania, či upozornenia.

6. apríla 2022

Energia na cestách

Vyrobte si elektrinu, ktorú vám nezdražia

V dnešnej dobe sa v rôznych pádoch skloňuje energetická nezávislosť. Je to logické – zo všetkých strán počujeme o kríze, ktorá energia, bežne dostupná v „systéme“, zdražuje. Čím viac ľudí bude do budúcnosti energeticky sebestačných, tým lepšie. Takže čo k takejto energetickej sebestačnosti ideálne potrebujete?

28. marca 2022

Preventívne opatrenie

Ponúkame obciam a mestám bezodplatné konzultácie v kybernetickej bezpečnosti

Najväčšie ohrozenie samosprávy predstavujú prieniky do siete

1. marca 2022

Dlhý dosah ľahko prenosného objektívu

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy. Jeden z nich ponúkne najdlhšiu ohniskovú vzdialenosť zo všetkých objektívov s automatickým ostrením pre bezzrkadlové systémy[1]

24. februára 2022