Ergonomické produkty Logitech

TEST: Keď sa lepšie cítite, dokážete aj lepšie a efektívnejšie pracovať

Ergonómia (z gréčtiny: ergon´= práca + nomos = zákony) je veda zaoberajúca sa vzťahmi vznikajúcimi medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje – či už sa jedná o tvary, materiály, osvetlenie, rozmery a pod. Cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. To mi pripomína moju nepohodu, keď pozerám […]

RECENZIA
Autor
Dátum zverejnenia 10. júna 2022
Obsahuje nasledovné témy

Ergonómia (z gréčtiny: ergon´= práca + nomos = zákony) je veda zaoberajúca sa vzťahmi vznikajúcimi medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje – či už sa jedná o tvary, materiály, osvetlenie, rozmery a pod. Cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. To mi pripomína moju nepohodu, keď pozerám na zle uložené kachličky v kuchyni, kde pri stavbe nebol použitý leveling system – ale, tu ide samozrejme  o niečo iné. V ergonómii sa používajú poznatky z antropológie, biomechaniky, fyziológie a taktiež psychológie.

Ergonómiu pri práci s počítačmi často podceňujeme. S tým, ako nám pribúdajú krížiky na chrbte sa však začínajú stále viac prejavovať na našom tele neduhy spojené s dlhým vysedávaním pred počítačmi. Nesprávne držanie tela a nedostatok pohybu pocítite najviac na boľavej chrbtici, ale veľmi časté sú aj bolesti v zápästí a predlaktí, ktoré spôsobuje neprirodzené vykrúcanie rúk pri písaní na klávesnici alebo pri držaní počítačovej myši. Práve tým by sa malo dať predchádzať používaním ergonomických periférií, ktoré má vo svojej ponuke Logitech.
Sám som mal pocit, že mať dobre vytvarovanú myš, aby príjemne sedela v ruke stačí, ale mýlil som. Keď sa u mňa začali prejavovať akútnejšie príznaky tzv. myšacej ruky a lekár mi pohrozil operáciou na uvoľnenie karpálneho tunela, pochopil som, že to treba riešiť a aj preto som privítal možnosť vyskúšať si špeciálne ERGO myši a klávesnicu Logitech. Tvar myší sa rokmi menil aj s dôrazom na ergonómiu, no stále ich len malé percento je naozaj ergonomických.

Prirodzená poloha ruky

Mali by sme sa možno skôr baviť o prirodzenom držaní tela, pretože ruka je len jednou zo súčastí, ale v mojom prípade je to to najakútnejšie. Chrbticu som vybavil už pred rokmi kúpou drahej stoličky, ktorá mi pomáha a podopiera môj chrbát tak, aby sa záťaž čo najviac eliminovala. Moja rada v tomto smere je NEŠETRITE! Mal som niekoľko lacných stoličiek, ktoré dlho nevydržali a neboli správne ergonomické. Jedného dňa som zainvestoval takmer tisícku do poriadnej a všetko sa výrazne zlepšilo. Má vyššiu nosnosť, nevŕzga mi pri každom otočení, má presné polohovanie výšky a polohy sedadla, operadla, opory na kríže a hlavu, opierky rúk – jednoducho dá sa presne nastaviť na majú výšku a preferovanú polohu pri práci, či hrách.

Ruka je však stále vykrivená. Ako mi bolo povedané, jej prirodzená poloha je keď visí vedľa tela a dlaň je takmer kolmo na os tela. Keď dáte ruky na stôl, máme tendenciu otočiť dlane o 90°aby ležali na stole, ale to nie je prirodzená poloha. Skúste si to sami – položte dlaň pravej ruky na stôl (spolu s predloktím) a ľavou rukou si skúste aké svaly a šľachy sa vám naťahujú na pravom predloktí. Ruka je akoby permanentné napnutá v nejakom kŕči, no a práve toto neprirodzené naťahovanie a napísanie je dôsledkom nesprávneho držania tela. Zaťažujú sa tým určité svaly, čo pri dlhodobej záťaži spôsobuje ich opuchy, bolesti a kŕče.

Rovnako tak pri písaní na klávesnici krivíme ruku dokonca v niekoľkých smeroch. Klávesy sú umiestnené pred vami zhustené na jednom mieste. Aby na ne obe ruky dosiahli, začíname jemným natočením v ramennom kĺbe, pokračujeme zalomením a natočením v lakti, potom vykrútime zápästie, ktoré ohneme a ešte celú ruku otočíme o 90° aby sme mali všetkých 5 prstov na klávesnici, príp. celú dlaň na myši.

Iný tvar – iný sval

Trackball s guľôčkou som spoznal už veľmi dávno. Kedysi to bola vážna alternatíva k myši, ale napokon na ovládanie kurzoru zvíťazila myš, ktorá s predsa len ľahšie alebo možno skôr prirodzenejšie ovládala. Trackball bol súčasťou aj starých notebookov, kým ho nenahradil pointstick (ľudovo nazývaný aj bradavka – taký ten miniatúrny joystick medzi klávesmi) a neskôr dotykový trackpad (dnes hádam na úplne každom notebooku).

Jediný kto stále ešte predával trackball bol Logitech a vo svojej ponuke mali strašne dlho dokonca až dva rôzne modely – pri jednom sa ovládala guľôčka palcom, pri druhom ukazovákom. Oba boli káblové s USB pripojením a celé to bolo akoby zamrzli v čase. Mali svoje fixné rozlíšenie, takže keď ste chceli kurzorom prebehnúť obrazovku, potrebovali ste niekoľkokrát otočiť prstom guľôčkou, mali senzory, ktoré sa zanášali špinou, čo si vyžadovalo časté čistenie.

Po viac ako 10 rokoch prišiel Logitech s novinkou – zmodernizovaným bezdrôtovým trackballom. Popravde až toľko vylepšení tam zas nebolo, pretože odstránili kábel, pridali baterku a vymenili guľôčku za modrenejšiu, čo umožnilo použiť senzor s vyšším rozlíšením a zvýšiť tak citlivosť, ale pokrok to bol. Mnohí (vrátane mňa) si ho kúpili z nostalgie alebo možno zo zvedavosti. Z pohľadu ergonómie je to stále lepšie zariadenie ako myš, pretože pri jeho používaní nehýbete rukou po stole, ale iba krútite palcom. Ruka je tak oveľa menej zaťažovaná a máte ju v lepšej prirodzenejšej polohe, takže trackball naozaj pomáha.

Aktuálne má Logitech 2 modely – ERGO M575, základný lacnejší model, a prémiový MX ERGO, ktorý má možnosť náklonu pre ešte prirodzenejšiu polohu ruky, lepšiu ergonómiu, prepracovanejší mechanizmus kolieska a celkovo je luxusnejší. Mal som možnosť vyskúšať oba a oba sú dobré. Počítajte s tým, že stále bude treba raz za čas guľôčku vybrať, poutierať a zotrieť nečistoty z prítlačných valčekov, ale je to spoľahlivá moderná náhrada za tradičnú myš. Na stole zaberá minimum miesta (keďže sa nehýbe celou rukou ale len prstom) a dá sa používať aj v kresle, či v posteli. Na hry to však nie je.

Prirodzenejšou náhradou za myš je vertikálna myš MX VERTICAL, čo je divne otočená myš pre absolútne najprirodzenejšie možné držanie ruky. Popravde prvý kontakt s ňou bol pre mňa veľmi rozpačitý. Neprišlo mi to vôbec prirodzené. Chápal a aj cítil som, že sa na ruke napína menej svalov, no aj tak sme si nesadli. Ale nevzdal som to a vydržal som s ňou pracovať celý deň a akosi sme si na seba zvykli. Skutočne to chce čas. Po pár hodinách jej prídete na chuť a po pár dňoch pocítite obrovskú úľavu v ruky. Ten tvar naozaj pomáha. Bolesť v mojej ruke pozvoľna prešla a aj keď som sa po týždni vrátil k mojej klasickej myške, ruka si tak oddýchla, že ma prestala úplne bolieť. MX ERGO mám stále na stole, keby sa to náhodou vrátilo.

Nepoužívam ju ako moju bežnú pracovnú myš, pretože mám pocit, že s tou mojou starou mám väčší cit a som presnejší. Ani MX VERTICAL nie je myš na hranie hier. Má dobrý optický senzor, ale je to kancelárska myš, ktorá je postavená na prácu, nie na presné naháňanie pixelov a rýchle reakcie pri hrách. Rovnako ako MX ERGO ide o prémiový model, čomu zodpovedá aj vyššia cena. Pravdu povediac je drahá, ale mal som možnosť vyskúšať si aj jej klon, ktorý predáva konkurencia a nedá sa to moc porovnávať. MX myši majú oveľa príjemnejší a teplejší povrch. Je tam kombinovaný odolný plast s pogumovaním, čo v tej ruke naozaj cítite. Inak povedané je niekoľkonásobne drahšia ako rôzne napodobneniny, ale je aj niekoľkonásobne kvalitnejšia a oveľa príjemnejšie sa drží.

A čo písanie?

V minulosti som mal už niekoľko ERGO klávesníc, ale K860 je predsa len niečo viac. Klávesnica je pohodlná, presná a tichá. Na jej tvar si zvyknete veľmi rýchlo. Je prirodzene rozdelená a zakrivená, je veľmi komfortná a má vynikajúcu opierku na ruky, no čo ju robí výnimočnou sú nožičky vpredu pod touto opierkou. Táto klávesnica je postavená tak, aby bolo možné používať ju aj pri písaní po stojačky, čo je dnes veľmi moderné. Poznám niekoľkých ľudí, čo pri práci s PC za stolom stoja, alebo chodia na chodiacom páse. ERGO K860 je ideálna pre tento spôsob práce. Dá sa na nej písať aj pri sedení za stolom, je to prémiový model, ktorý je naozaj výnimočný v každom smere a to sa odráža aj na vyššej cenovke.

Zhrnutie

Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že ERGO produkty Logitech skutočne pomáhajú. Veľkú úľavu pocítite už aj keď ich vymeníte len na čas za svoje tradičné periférie. Ide o pracovná nástroje do kancelárie, takže svoje hráčske myši rozhodne nevyhadzujte, ale keď chcete trochu uľaviť svojim rukám a vyhnúť sa prípadnej operácii, vyskúšajte to. Skutočne to pomáha.

Zapožičal: Logitech Czech&Slovakia
Cena s DPH: od 36,76€ – 115€

Najnovšie

Bezproblémová tlač

Fototlačiareň Canon Zoemini 2

Canon uvádza štýlovú a skutočne vreckovú instantnú fototlačiareň Zoemini S2

27. septembra 2022

Unikátny biely chladič s atraktívnym RGB podsvietením

Kingston FURY Beast DDR4 RGB Special Edition

Kingston FURY Kingston FURY vydáva novú špeciálnu edíciu DDR4 pamätí s RGB podsvietením

26. septembra 2022

Integrovaný prehrávač médií

PPDS uvádza na trh nový displej radu Philips S-Line

Philips Professional Display Solutions (PPDS) rozširuje svoju ponuku o nový displej Philips 37BDL3050S patriaci do produktovej rady S-Line.

26. septembra 2022

s certifikátom AMD EXPO

Kingston FURY rozširuje ponuku o DDR5 pamäte s certifikátom AMD EXPO

Kingston FURY oznámila doplnenie radu pamätí Kingston FURY Beast o DDR5 moduly s certifikáciou AMD EXPO. Technológia AMD EXPO (EXtended Profile for Overclocking) umožňuje vyladiť časovanie pamätí podobne ako technológia XMP (Extreme Memory Profiles) od spoločnosti Intel. Nové pamäťové moduly a sady majú pretaktovávacie špecifikácie EXPO optimalizované pre nastupujúcu platformu AMD AM5. Hráčom a počítačovým […]

16. septembra 2022

IronKey Keypad 200

Kingston predstavil hardvérovo šifrovaný USB disk

Spoločnosť Kingston Digital Europe Co LLP, ktorá je výrobcom flash pamäťových zariadení a pobočkou Kingston Technology Company, svetového lídra v oblasti pamäťových produktov a technologických riešení, dnes oznámila uvedenie USB flash disku Kingston IronKey Keypad 200 (KP200), ktorý ako prvý vo svojej kategórii prináša najnovšie zabezpečenie dát podľa normy FIPS 140-3 Level 3.

14. septembra 2022

Výnimočný výkon dopĺňa dizajn podvozku

Model Honda Civic e:HEV

Úplne nový model Honda Civic e:HEV (hybridné elektrické vozidlo) bol navrhnutý tak, aby zaistil, že jeho hnacie ústrojenstvo, riadenie a odpruženie poskytnú pútavú úroveň výkonu, dynamickú odozvu a spätnú väzbu, ktoré boli vždy ústredným prvkom príťažlivosti modelu Civic. Výsledkom je auto, ktoré spája obohacujúci zážitok z jazdy s vysoko konkurencieschopnou účinnosťou a emisiami.

8. septembra 2022

Projekt v spolupráci s nadáciou Bill & Melinda Gates Foundation

Toalety nového typ

Samsung predstavuje prototyp „toalety nového typu“

8. septembra 2022

Najvyšší model prestížneho radu Forza

HONDA FORZA 750, modelový rok 2023

Dynamická akcelerácia je samozrejmosťou vďaka výkonnému dvojvalcovému motoru s objemom 745 cm3 vybavenému elektronicky riadenou škrtiacou klapkou, 3 prednastavenými jazdnými režimami a systémom nastaviteľnej kontroly trakcie Honda s 3 úrovňami.

8. septembra 2022

Axis predstavuje nové pevné mini kopule s hlbokým učením

Diskrétne a smart

Spoločnosť Axis Communications predstavuje tri nové cenovo výhodné mini kopulovité IP kamery, ktoré ponúkajú skvelú kvalitu obrazu aj v náročných svetelných podmienkach

8. septembra 2022

Bezpečný a odolný, stvorený pre moderné firmy

Zoznámte sa s novým smartfónom Galaxy XCover6 Pro

Galaxy XCover6 Pro so svojimi pokročilými funkciami pre zvýšenie produktivity, rýchlejším procesorom a 5G a Wi-Fi 6E konektivitou podporuje lepšiu spoluprácu a výkon zamestnancov.

8. septembra 2022

Odporúčané

Výhody štandardu Wi-Fi 6

Späť do školy: Preraďte rýchlosť na Wi-Fi 6

Komplexné portfólio sieťových riešení na prechod na Wi-Fi 6 má vo svojej ponuke spoločnosť TP-Link.

29. augusta 2022

Ako vytvoriť stabilnú Wi-Fi na záhrade?

TP-Link vyrába spoľahlivé zariadenia, a preto na ne poskytuje päťročnú záruku

26. júla 2022

Dokonale sfarbený svet s technológiou Quantum Dot

Ponorte sa do sveta farieb

Hráči majú zmysel pre realizmus; ak ste hráč, takmer určite rozpoznáte niečo podozrivé na míle ďaleko. Či už je to pokles FPS uprostred duelu alebo nekonzistentný dizajn sveta. Nič nezostane bez povšimnutia. Zatiaľ čo vývojári hier sa snažia dosiahnuť skutočný fotorealizmus v hrách s novými enginmi, ako je Unreal Engine 5, zobrazovacia technológia sa snaží držať krok vlastnými pokrokmi…..

16. júna 2022

Ergonomické produkty Logitech

TEST: Keď sa lepšie cítite, dokážete aj lepšie a efektívnejšie pracovať

Ergonómia (z gréčtiny: ergon´= práca + nomos = zákony) je veda zaoberajúca sa vzťahmi vznikajúcimi medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje – či už sa jedná o tvary, materiály, osvetlenie, rozmery a pod. Cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. To mi pripomína moju nepohodu, keď pozerám […]

10. júna 2022

Množstvo vylepšení, exkluzívne materiály a vyšperkovaný dizajn

Huawei Watch GT 3 Pro prichádzajú

Huawei prichádza s hodinkami pre dámy a pánov, ktoré sa vyznačujú nielen bohatou technologickou výbavou, ale aj prestížnymi materiálmi, ako je keramika či titán, ktoré sú v hodinárskom svete považované za luxusné.

19. mája 2022

Alebo ako sa nespáliť pri realizácii záložných systémov

Napájanie pod kontrolou

Čo na nasadzovanie UPS v skutočných podmienkach hovoria sami zákazníci a čoho sa obávajú implementační partneri? A aké sú možnosti pre manažment UPS? Vyspovedali sme profesionálov slovenskej spoločnosti TCX, ktorá sa zaoberá integračnými projektmi pre veľké spoločnosti a subjekty štátnej správy a ich skúsenosti nájdete nižšie.

28. apríla 2022

Siréna alebo semafor

Axis uvádza prvú IP zábleskovú sirénu na svete

Svetovou novinkou v oblasti IP zariadení je nová stroboskopická siréna AXIS D4100-E, umožňujúca vysielať svetelné i zvukové výstražné signály. Siréna je postavená na otvorených štandardoch, takže môže byť ľahko pripojená k akémukoľvek zariadeniu Axis, prípadne k VMS spoločnosti Axis alebo VMS tretích strán. Farebné svetlo a/alebo výstražné zvuky sirény možno konfigurovať podľa potreby pre účely varovania, či upozornenia.

6. apríla 2022

Energia na cestách

Vyrobte si elektrinu, ktorú vám nezdražia

V dnešnej dobe sa v rôznych pádoch skloňuje energetická nezávislosť. Je to logické – zo všetkých strán počujeme o kríze, ktorá energia, bežne dostupná v „systéme“, zdražuje. Čím viac ľudí bude do budúcnosti energeticky sebestačných, tým lepšie. Takže čo k takejto energetickej sebestačnosti ideálne potrebujete?

28. marca 2022

Preventívne opatrenie

Ponúkame obciam a mestám bezodplatné konzultácie v kybernetickej bezpečnosti

Najväčšie ohrozenie samosprávy predstavujú prieniky do siete

1. marca 2022

Dlhý dosah ľahko prenosného objektívu

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy. Jeden z nich ponúkne najdlhšiu ohniskovú vzdialenosť zo všetkých objektívov s automatickým ostrením pre bezzrkadlové systémy[1]

24. februára 2022