Ergonomické produkty Logitech

TEST: Keď sa lepšie cítite, dokážete aj lepšie a efektívnejšie pracovať

Ergonómia (z gréčtiny: ergon´= práca + nomos = zákony) je veda zaoberajúca sa vzťahmi vznikajúcimi medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje – či už sa jedná o tvary, materiály, osvetlenie, rozmery a pod. Cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. To mi pripomína moju nepohodu, keď pozerám […]

RECENZIA
Autor
Dátum zverejnenia 10. júna 2022
Obsahuje nasledovné témy

Ergonómia (z gréčtiny: ergon´= práca + nomos = zákony) je veda zaoberajúca sa vzťahmi vznikajúcimi medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje – či už sa jedná o tvary, materiály, osvetlenie, rozmery a pod. Cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. To mi pripomína moju nepohodu, keď pozerám na zle uložené kachličky v kuchyni, kde pri stavbe nebol použitý leveling system – ale, tu ide samozrejme  o niečo iné. V ergonómii sa používajú poznatky z antropológie, biomechaniky, fyziológie a taktiež psychológie.

Ergonómiu pri práci s počítačmi často podceňujeme. S tým, ako nám pribúdajú krížiky na chrbte sa však začínajú stále viac prejavovať na našom tele neduhy spojené s dlhým vysedávaním pred počítačmi. Nesprávne držanie tela a nedostatok pohybu pocítite najviac na boľavej chrbtici, ale veľmi časté sú aj bolesti v zápästí a predlaktí, ktoré spôsobuje neprirodzené vykrúcanie rúk pri písaní na klávesnici alebo pri držaní počítačovej myši. Práve tým by sa malo dať predchádzať používaním ergonomických periférií, ktoré má vo svojej ponuke Logitech.
Sám som mal pocit, že mať dobre vytvarovanú myš, aby príjemne sedela v ruke stačí, ale mýlil som. Keď sa u mňa začali prejavovať akútnejšie príznaky tzv. myšacej ruky a lekár mi pohrozil operáciou na uvoľnenie karpálneho tunela, pochopil som, že to treba riešiť a aj preto som privítal možnosť vyskúšať si špeciálne ERGO myši a klávesnicu Logitech. Tvar myší sa rokmi menil aj s dôrazom na ergonómiu, no stále ich len malé percento je naozaj ergonomických.

Prirodzená poloha ruky

Mali by sme sa možno skôr baviť o prirodzenom držaní tela, pretože ruka je len jednou zo súčastí, ale v mojom prípade je to to najakútnejšie. Chrbticu som vybavil už pred rokmi kúpou drahej stoličky, ktorá mi pomáha a podopiera môj chrbát tak, aby sa záťaž čo najviac eliminovala. Moja rada v tomto smere je NEŠETRITE! Mal som niekoľko lacných stoličiek, ktoré dlho nevydržali a neboli správne ergonomické. Jedného dňa som zainvestoval takmer tisícku do poriadnej a všetko sa výrazne zlepšilo. Má vyššiu nosnosť, nevŕzga mi pri každom otočení, má presné polohovanie výšky a polohy sedadla, operadla, opory na kríže a hlavu, opierky rúk – jednoducho dá sa presne nastaviť na majú výšku a preferovanú polohu pri práci, či hrách.

Ruka je však stále vykrivená. Ako mi bolo povedané, jej prirodzená poloha je keď visí vedľa tela a dlaň je takmer kolmo na os tela. Keď dáte ruky na stôl, máme tendenciu otočiť dlane o 90°aby ležali na stole, ale to nie je prirodzená poloha. Skúste si to sami – položte dlaň pravej ruky na stôl (spolu s predloktím) a ľavou rukou si skúste aké svaly a šľachy sa vám naťahujú na pravom predloktí. Ruka je akoby permanentné napnutá v nejakom kŕči, no a práve toto neprirodzené naťahovanie a napísanie je dôsledkom nesprávneho držania tela. Zaťažujú sa tým určité svaly, čo pri dlhodobej záťaži spôsobuje ich opuchy, bolesti a kŕče.

Rovnako tak pri písaní na klávesnici krivíme ruku dokonca v niekoľkých smeroch. Klávesy sú umiestnené pred vami zhustené na jednom mieste. Aby na ne obe ruky dosiahli, začíname jemným natočením v ramennom kĺbe, pokračujeme zalomením a natočením v lakti, potom vykrútime zápästie, ktoré ohneme a ešte celú ruku otočíme o 90° aby sme mali všetkých 5 prstov na klávesnici, príp. celú dlaň na myši.

Iný tvar – iný sval

Trackball s guľôčkou som spoznal už veľmi dávno. Kedysi to bola vážna alternatíva k myši, ale napokon na ovládanie kurzoru zvíťazila myš, ktorá s predsa len ľahšie alebo možno skôr prirodzenejšie ovládala. Trackball bol súčasťou aj starých notebookov, kým ho nenahradil pointstick (ľudovo nazývaný aj bradavka – taký ten miniatúrny joystick medzi klávesmi) a neskôr dotykový trackpad (dnes hádam na úplne každom notebooku).

Jediný kto stále ešte predával trackball bol Logitech a vo svojej ponuke mali strašne dlho dokonca až dva rôzne modely – pri jednom sa ovládala guľôčka palcom, pri druhom ukazovákom. Oba boli káblové s USB pripojením a celé to bolo akoby zamrzli v čase. Mali svoje fixné rozlíšenie, takže keď ste chceli kurzorom prebehnúť obrazovku, potrebovali ste niekoľkokrát otočiť prstom guľôčkou, mali senzory, ktoré sa zanášali špinou, čo si vyžadovalo časté čistenie.

Po viac ako 10 rokoch prišiel Logitech s novinkou – zmodernizovaným bezdrôtovým trackballom. Popravde až toľko vylepšení tam zas nebolo, pretože odstránili kábel, pridali baterku a vymenili guľôčku za modrenejšiu, čo umožnilo použiť senzor s vyšším rozlíšením a zvýšiť tak citlivosť, ale pokrok to bol. Mnohí (vrátane mňa) si ho kúpili z nostalgie alebo možno zo zvedavosti. Z pohľadu ergonómie je to stále lepšie zariadenie ako myš, pretože pri jeho používaní nehýbete rukou po stole, ale iba krútite palcom. Ruka je tak oveľa menej zaťažovaná a máte ju v lepšej prirodzenejšej polohe, takže trackball naozaj pomáha.

Aktuálne má Logitech 2 modely – ERGO M575, základný lacnejší model, a prémiový MX ERGO, ktorý má možnosť náklonu pre ešte prirodzenejšiu polohu ruky, lepšiu ergonómiu, prepracovanejší mechanizmus kolieska a celkovo je luxusnejší. Mal som možnosť vyskúšať oba a oba sú dobré. Počítajte s tým, že stále bude treba raz za čas guľôčku vybrať, poutierať a zotrieť nečistoty z prítlačných valčekov, ale je to spoľahlivá moderná náhrada za tradičnú myš. Na stole zaberá minimum miesta (keďže sa nehýbe celou rukou ale len prstom) a dá sa používať aj v kresle, či v posteli. Na hry to však nie je.

Prirodzenejšou náhradou za myš je vertikálna myš MX VERTICAL, čo je divne otočená myš pre absolútne najprirodzenejšie možné držanie ruky. Popravde prvý kontakt s ňou bol pre mňa veľmi rozpačitý. Neprišlo mi to vôbec prirodzené. Chápal a aj cítil som, že sa na ruke napína menej svalov, no aj tak sme si nesadli. Ale nevzdal som to a vydržal som s ňou pracovať celý deň a akosi sme si na seba zvykli. Skutočne to chce čas. Po pár hodinách jej prídete na chuť a po pár dňoch pocítite obrovskú úľavu v ruky. Ten tvar naozaj pomáha. Bolesť v mojej ruke pozvoľna prešla a aj keď som sa po týždni vrátil k mojej klasickej myške, ruka si tak oddýchla, že ma prestala úplne bolieť. MX ERGO mám stále na stole, keby sa to náhodou vrátilo.

Nepoužívam ju ako moju bežnú pracovnú myš, pretože mám pocit, že s tou mojou starou mám väčší cit a som presnejší. Ani MX VERTICAL nie je myš na hranie hier. Má dobrý optický senzor, ale je to kancelárska myš, ktorá je postavená na prácu, nie na presné naháňanie pixelov a rýchle reakcie pri hrách. Rovnako ako MX ERGO ide o prémiový model, čomu zodpovedá aj vyššia cena. Pravdu povediac je drahá, ale mal som možnosť vyskúšať si aj jej klon, ktorý predáva konkurencia a nedá sa to moc porovnávať. MX myši majú oveľa príjemnejší a teplejší povrch. Je tam kombinovaný odolný plast s pogumovaním, čo v tej ruke naozaj cítite. Inak povedané je niekoľkonásobne drahšia ako rôzne napodobneniny, ale je aj niekoľkonásobne kvalitnejšia a oveľa príjemnejšie sa drží.

A čo písanie?

V minulosti som mal už niekoľko ERGO klávesníc, ale K860 je predsa len niečo viac. Klávesnica je pohodlná, presná a tichá. Na jej tvar si zvyknete veľmi rýchlo. Je prirodzene rozdelená a zakrivená, je veľmi komfortná a má vynikajúcu opierku na ruky, no čo ju robí výnimočnou sú nožičky vpredu pod touto opierkou. Táto klávesnica je postavená tak, aby bolo možné používať ju aj pri písaní po stojačky, čo je dnes veľmi moderné. Poznám niekoľkých ľudí, čo pri práci s PC za stolom stoja, alebo chodia na chodiacom páse. ERGO K860 je ideálna pre tento spôsob práce. Dá sa na nej písať aj pri sedení za stolom, je to prémiový model, ktorý je naozaj výnimočný v každom smere a to sa odráža aj na vyššej cenovke.

Zhrnutie

Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že ERGO produkty Logitech skutočne pomáhajú. Veľkú úľavu pocítite už aj keď ich vymeníte len na čas za svoje tradičné periférie. Ide o pracovná nástroje do kancelárie, takže svoje hráčske myši rozhodne nevyhadzujte, ale keď chcete trochu uľaviť svojim rukám a vyhnúť sa prípadnej operácii, vyskúšajte to. Skutočne to pomáha.

Zapožičal: Logitech Czech&Slovakia
Cena s DPH: od 36,76€ – 115€

Najnovšie

špičkové mobilné zážitky v súčasnosti aj v budúcnosti

Nová séria smartfónov Samsung Galaxy S23

Modely série Galaxy S23 predstavujú doposiaľ najvýraznejší posun vo vývoji smartfónov Samsung – záujemcovia sa môžu tešiť na najpokročilejšie fotoaparáty, špičkový herný výkon aj ekologicky šetrné prevedenie

3. februára 2023

termokamera AXIS Q1961-TE

Spoľahlivý teplotný alarm

Spoločnosť Axis Communications oznamuje uvedenie novej termometrickej kamery pre vzdialený monitoring. Toto robustné zariadenie (z bez halogénových materiálov) je ideálne na zabezpečenie perimetru, aj na sledovanie teplôt na veľké vzdialenosti a poskytuje vysoko kvalitné termálne video streamy za každého počasia a akýchkoľvek svetelných podmienok. Kamera má vo výbave predinštalovanú analytickú funkciu včasnej detekcie požiaru, ktorá […]

30. januára 2023

Ponúka najrýchlejší zoom na trhu

Nová PTZ kamera Axis

Spoločnosť Axis Communications uviedla na trh novú vysokorýchlostnú PTZ kameru AXIS Q6318-LE. Táto kamera je určená na video dohľad za každého počasia a disponuje výkonným IR prísvitom pre monitorovanie v úplnej tme. Kamera je ideálna pre mestský video dohľad s rozlíšením 4K UHD a 31× optickým priblížením.  Nová vysokorýchlostná PTZ kamera AXIS Q6318-LE využíva 1/2″ […]

17. januára 2023

4K hry sú teraz na inteligentných televízoroch Samsung

Dobrá sprava pre hráčov

Samsung ponúka hráčom nové možnosti, ako si naplno užiť streaming obľúbených titulov

11. januára 2023

Domáce spotrebiče Bespoke od spoločnosti Samsung posúvajú inteligentnú kuchyňu na ďalšiu úroveň

Samsung – novinky na GES 2023

Samsung predstavil na veľtrhu CES 2023 nové spotrebiče radu Bespoke pre prepojené a prispôsobiteľné kuchynské prostredie

11. januára 2023

Široké portfólio spoločnosti Samsung pomáha ľuďom vytvárať si vlastné zážitky

Mimoriadne zážitky a prepojenie so svetom s televízormi Neo QLED

Samsung predstavuje nové TV radov Neo QLED, MICRO LED a
QD OLED pre rok 2023 s bezpečným pripojením, prispôsobiteľným rozhraním a mnohými funkciami, ktoré menia spôsob ich využitia 

11. januára 2023

S hodinkami Huawei Watch GT 3 SE je to hračka

Zdravie a pohyb pod kontrolou aj počas zimy

Huawei Watch GT 3 SE sú hodinky s množstvom inteligentných monitorovacích funkcií, ktoré vám pomôžu sledovať vaše zdravie nielen v zime, ale v každom ročnom období.

3. januára 2023

Štýlové a flexibilné

Axis predstavuje dva nové závesné „all-in-one“ reproduktory

Spoločnosť Axis Communications predstavuje dva nové závesné sieťové reproduktory AXIS C1510 a C1511, ktoré je možné ako zariadenie typu „všetko-v-jednom“ ľahko integrovať do systémov. Tieto IP reproduktory s atraktívnym dizajnom sú určené na zavesenie na strop a je možné ich použiť na vysielanie živých alebo vopred nahraných hlasových správ, na reprodukciu hudby na pozadí, proaktívne […]

19. decembra 2022

OPPO Find N2 Flip – vylepšené riešenie vyklápania

Špičkový výkon a všestranný fotoaparát

Spoločnosť OPPO predstavila na INNO Day 2022 novú generáciu špičkových skladacích smartfónov

15. decembra 2022

Čo znamenamenajú skratky?

ONVIF

Vo svete IT sa stretávame s rôznymi skratkami a často si ani nevieme, čo sa za nimi skrýva. V našom novom seriáli vám postupne niektoré pojmy odhalíme a trochu bližšie vysvetlíme.

12. decembra 2022

Odporúčané

Radíme čitateľom

Akú RAMku kúpiť do PC alebo notebooku?

Zatiaľ čo napríklad pri SSD sa vám pravdepodobne nestane, že by nebolo kompatibilné (ak naň máte zodpovedajúci voľný konektor), v prípade RAM je dôležité overiť si množstvo parametrov.

7. decembra 2022

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022
TEST

POROVNÁVACÍ TEST

Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

Medzi 4K a Full HD rozlíšením je podstatný rozdiel, ale rozhodne dnes neplatí, že za polovičnú cenu dostanete len polovičnú kvalitu.

17. októbra 2022
TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

12. októbra 2022

Výhody štandardu Wi-Fi 6

Späť do školy: Preraďte rýchlosť na Wi-Fi 6

Komplexné portfólio sieťových riešení na prechod na Wi-Fi 6 má vo svojej ponuke spoločnosť TP-Link.

29. augusta 2022

Ako vytvoriť stabilnú Wi-Fi na záhrade?

TP-Link vyrába spoľahlivé zariadenia, a preto na ne poskytuje päťročnú záruku

26. júla 2022