Ergonomické produkty Logitech

TEST: Keď sa lepšie cítite, dokážete aj lepšie a efektívnejšie pracovať

Ergonómia (z gréčtiny: ergon´= práca + nomos = zákony) je veda zaoberajúca sa vzťahmi vznikajúcimi medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje – či už sa jedná o tvary, materiály, osvetlenie, rozmery a pod. Cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. V ergonómii sa používajú poznatky z antropológie, […]

RECENZIA
Autor
Dátum zverejnenia 12. apríla 2022
Obsahuje nasledovné témy

Ergonómia (z gréčtiny: ergon´= práca + nomos = zákony) je veda zaoberajúca sa vzťahmi vznikajúcimi medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje – či už sa jedná o tvary, materiály, osvetlenie, rozmery a pod. Cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. V ergonómii sa používajú poznatky z antropológie, biomechaniky, fyziológie a taktiež psychológie.

Ergonómiu pri práci s počítačmi často podceňujeme. S tým, ako nám pribúdajú krížiky na chrbte sa však začínajú stále viac prejavovať na našom tele neduhy spojené s dlhým vysedávaním pred počítačmi. Nesprávne držanie tela a nedostatok pohybu pocítite najviac na boľavej chrbtici, ale veľmi časté sú aj bolesti v zápästí a predlaktí, ktoré spôsobuje neprirodzené vykrúcanie rúk pri písaní na klávesnici alebo pri držaní počítačovej myši. Práve tým by sa malo dať predchádzať používaním ergonomických periférií, ktoré má vo svojej ponuke Logitech.
Sám som mal pocit, že mať dobre vytvarovanú myš, aby príjemne sedela v ruke stačí, ale mýlil som. Keď sa u mňa začali prejavovať akútnejšie príznaky tzv. myšacej ruky a lekár mi pohrozil operáciou na uvoľnenie karpálneho tunela, pochopil som, že to treba riešiť a aj preto som privítal možnosť vyskúšať si špeciálne ERGO myši a klávesnicu Logitech. Tvar myší sa rokmi menil aj s dôrazom na ergonómiu, no stále ich len malé percento je naozaj ergonomických.

Prirodzená poloha ruky

Mali by sme sa možno skôr baviť o prirodzenom držaní tela, pretože ruka je len jednou zo súčastí, ale v mojom prípade je to to najakútnejšie. Chrbticu som vybavil už pred rokmi kúpou drahej stoličky, ktorá mi pomáha a podopiera môj chrbát tak, aby sa záťaž čo najviac eliminovala. Moja rada v tomto smere je NEŠETRITE! Mal som niekoľko lacných stoličiek, ktoré dlho nevydržali a neboli správne ergonomické. Jedného dňa som zainvestoval takmer tisícku do poriadnej a všetko sa výrazne zlepšilo. Má vyššiu nosnosť, nevŕzga mi pri každom otočení, má presné polohovanie výšky a polohy sedadla, operadla, opory na kríže a hlavu, opierky rúk – jednoducho dá sa presne nastaviť na majú výšku a preferovanú polohu pri práci, či hrách.

Ruka je však stále vykrivená. Ako mi bolo povedané, jej prirodzená poloha je keď visí vedľa tela a dlaň je takmer kolmo na os tela. Keď dáte ruky na stôl, máme tendenciu otočiť dlane o 90°aby ležali na stole, ale to nie je prirodzená poloha. Skúste si to sami – položte dlaň pravej ruky na stôl (spolu s predloktím) a ľavou rukou si skúste aké svaly a šľachy sa vám naťahujú na pravom predloktí. Ruka je akoby permanentné napnutá v nejakom kŕči, no a práve toto neprirodzené naťahovanie a napísanie je dôsledkom nesprávneho držania tela. Zaťažujú sa tým určité svaly, čo pri dlhodobej záťaži spôsobuje ich opuchy, bolesti a kŕče.

Rovnako tak pri písaní na klávesnici krivíme ruku dokonca v niekoľkých smeroch. Klávesy sú umiestnené pred vami zhustené na jednom mieste. Aby na ne obe ruky dosiahli, začíname jemným natočením v ramennom kĺbe, pokračujeme zalomením a natočením v lakti, potom vykrútime zápästie, ktoré ohneme a ešte celú ruku otočíme o 90° aby sme mali všetkých 5 prstov na klávesnici, príp. celú dlaň na myši.

Iný tvar – iný sval

Trackball s guľôčkou som spoznal už veľmi dávno. Kedysi to bola vážna alternatíva k myši, ale napokon na ovládanie kurzoru zvíťazila myš, ktorá s predsa len ľahšie alebo možno skôr prirodzenejšie ovládala. Trackball bol súčasťou aj starých notebookov, kým ho nenahradil pointstick (ľudovo nazývaný aj bradavka – taký ten miniatúrny joystick medzi klávesmi) a neskôr dotykový trackpad (dnes hádam na úplne každom notebooku).

Jediný kto stále ešte predával trackball bol Logitech a vo svojej ponuke mali strašne dlho dokonca až dva rôzne modely – pri jednom sa ovládala guľôčka palcom, pri druhom ukazovákom. Oba boli káblové s USB pripojením a celé to bolo akoby zamrzli v čase. Mali svoje fixné rozlíšenie, takže keď ste chceli kurzorom prebehnúť obrazovku, potrebovali ste niekoľkokrát otočiť prstom guľôčkou, mali senzory, ktoré sa zanášali špinou, čo si vyžadovalo časté čistenie.

Po viac ako 10 rokoch prišiel Logitech s novinkou – zmodernizovaným bezdrôtovým trackballom. Popravde až toľko vylepšení tam zas nebolo, pretože odstránili kábel, pridali baterku a vymenili guľôčku za modrenejšiu, čo umožnilo použiť senzor s vyšším rozlíšením a zvýšiť tak citlivosť, ale pokrok to bol. Mnohí (vrátane mňa) si ho kúpili z nostalgie alebo možno zo zvedavosti. Z pohľadu ergonómie je to stále lepšie zariadenie ako myš, pretože pri jeho používaní nehýbete rukou po stole, ale iba krútite palcom. Ruka je tak oveľa menej zaťažovaná a máte ju v lepšej prirodzenejšej polohe, takže trackball naozaj pomáha.

Aktuálne má Logitech 2 modely – ERGO M575, základný lacnejší model, a prémiový MX ERGO, ktorý má možnosť náklonu pre ešte prirodzenejšiu polohu ruky, lepšiu ergonómiu, prepracovanejší mechanizmus kolieska a celkovo je luxusnejší. Mal som možnosť vyskúšať oba a oba sú dobré. Počítajte s tým, že stále bude treba raz za čas guľôčku vybrať, poutierať a zotrieť nečistoty z prítlačných valčekov, ale je to spoľahlivá moderná náhrada za tradičnú myš. Na stole zaberá minimum miesta (keďže sa nehýbe celou rukou ale len prstom) a dá sa používať aj v kresle, či v posteli. Na hry to však nie je.

Prirodzenejšou náhradou za myš je vertikálna myš MX VERTICAL, čo je divne otočená myš pre absolútne najprirodzenejšie možné držanie ruky. Popravde prvý kontakt s ňou bol pre mňa veľmi rozpačitý. Neprišlo mi to vôbec prirodzené. Chápal a aj cítil som, že sa na ruke napína menej svalov, no aj tak sme si nesadli. Ale nevzdal som to a vydržal som s ňou pracovať celý deň a akosi sme si na seba zvykli. Skutočne to chce čas. Po pár hodinách jej prídete na chuť a po pár dňoch pocítite obrovskú úľavu v ruky. Ten tvar naozaj pomáha. Bolesť v mojej ruke pozvoľna prešla a aj keď som sa po týždni vrátil k mojej klasickej myške, ruka si tak oddýchla, že ma prestala úplne bolieť. MX ERGO mám stále na stole, keby sa to náhodou vrátilo.

Nepoužívam ju ako moju bežnú pracovnú myš, pretože mám pocit, že s tou mojou starou mám väčší cit a som presnejší. Ani MX VERTICAL nie je myš na hranie hier. Má dobrý optický senzor, ale je to kancelárska myš, ktorá je postavená na prácu, nie na presné naháňanie pixelov a rýchle reakcie pri hrách. Rovnako ako MX ERGO ide o prémiový model, čomu zodpovedá aj vyššia cena. Pravdu povediac je drahá, ale mal som možnosť vyskúšať si aj jej klon, ktorý predáva konkurencia a nedá sa to moc porovnávať. MX myši majú oveľa príjemnejší a teplejší povrch. Je tam kombinovaný odolný plast s pogumovaním, čo v tej ruke naozaj cítite. Inak povedané je niekoľkonásobne drahšia ako rôzne napodobneniny, ale je aj niekoľkonásobne kvalitnejšia a oveľa príjemnejšie sa drží.

A čo písanie?

V minulosti som mal už niekoľko ERGO klávesníc, ale K860 je predsa len niečo viac. Klávesnica je pohodlná, presná a tichá. Na jej tvar si zvyknete veľmi rýchlo. Je prirodzene rozdelená a zakrivená, je veľmi komfortná a má vynikajúcu opierku na ruky, no čo ju robí výnimočnou sú nožičky vpredu pod touto opierkou. Táto klávesnica je postavená tak, aby bolo možné používať ju aj pri písaní po stojačky, čo je dnes veľmi moderné. Poznám niekoľkých ľudí, čo pri práci s PC za stolom stoja, alebo chodia na chodiacom páse. ERGO K860 je ideálna pre tento spôsob práce. Dá sa na nej písať aj pri sedení za stolom, je to prémiový model, ktorý je naozaj výnimočný v každom smere a to sa odráža aj na vyššej cenovke.

Zhrnutie

Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že ERGO produkty Logitech skutočne pomáhajú. Veľkú úľavu pocítite už aj keď ich vymeníte len na čas za svoje tradičné periférie. Ide o pracovná nástroje do kancelárie, takže svoje hráčske myši rozhodne nevyhadzujte, ale keď chcete trochu uľaviť svojim rukám a vyhnúť sa prípadnej operácii, vyskúšajte to. Skutočne to pomáha.

Zapožičal: Logitech Czech&Slovakia
Cena s DPH: od 36,76€ – 115€

Najnovšie

Vysoko kvalitné snímky a videozáznam na cestách

Spoločnosť Canon Europe predstavuje prvé APS-C bezzrkadlovky systému EOS R – EOS R7 a EOS R10

Inovatívny systém Canon EOS R prichádza aj vo formáte APS-C, a to v podobe dvoch nových bezzrkadloviek EOS R7 a R10

24. mája 2022

Štýlové ultratenké a ľahké notebooky

Nové Zenbooky – prepracovaný dizajn a vyšší výkon

ASUS predstavil nové notebooky radu Zenbook 2022 a Vivobook 2022

16. mája 2022

Najnovšia technológia pre každého

Na slovenský trh vstúpila značka TECNO

Značka smartfónov TECNO prichádza na slovenský trh rovno s piatimi modelmi smartfónov

14. mája 2022

Titulu Royal Warrant,

Opätovné získanie titulu Royal Warrant

Samsung je oficiálnym dodávateľom elektroniky pre britskú kráľovskú rodinu

11. mája 2022

 Lepší výkon

Trvanlivejšie karty s vyššou kapacitou

Samsung predstavuje nové pamäťové karty PRO Endurance  určené najmä pre bezpečnostné a automobilové kamery

11. mája 2022

Plnohodnotný notebook za bagateľ

Dokonalý študentský notebook?

MateBooky Huawei série D vsádzajú na výkon, dizajn a výdrž batérie až 9 hodín

11. mája 2022

Odolný voči pádu, vode aj prachu

Odolný prenosný SSD disk Samsung T7 Shield

Nový externý SSD disk veľkosti kreditnej karty umožňuje bleskurýchle dátové prenosy a je odolný voči pádu, vode aj prachu, takže sa výborne hodí do terénu.

10. mája 2022

PlayGoSmart pokračuje vo svojich ambicióznych expanzných plánoch

Akvíziciu herného špecialistu Gamescenter pod krídla PlayGoSmart

PlayGoSmart posilňuje svoju pozíciu v slovenskej hráčskej komunite

9. mája 2022

Prémiový výkon

ASUS oznámil úplne nový Zenbook 14 Flip OLED (UN5401)

Všestranný prémiový konvertibilný 14″ notebook je vybavený 16 : 10 OLED HDR PANTONE Validated displejom so 100 % pokrytím farebného priestoru DCI-P3

3. mája 2022

Prvýkrát budú prezentované naše projektory radu PU1000 a L700.

Víta vás Epson: navštívte nás v Hale 3 v stánku 3J100

Epson na veľtrhu ISE 2022 predstaví svoju najnovšiu generáciu projektorov 3LCD s vysokou svietivosťou

3. mája 2022

Odporúčané

Množstvo vylepšení, exkluzívne materiály a vyšperkovaný dizajn

Huawei Watch GT 3 Pro prichádzajú

Huawei prichádza s hodinkami pre dámy a pánov, ktoré sa vyznačujú nielen bohatou technologickou výbavou, ale aj prestížnymi materiálmi, ako je keramika či titán, ktoré sú v hodinárskom svete považované za luxusné.

19. mája 2022

Alebo ako sa nespáliť pri realizácii záložných systémov

Napájanie pod kontrolou

Čo na nasadzovanie UPS v skutočných podmienkach hovoria sami zákazníci a čoho sa obávajú implementační partneri? A aké sú možnosti pre manažment UPS? Vyspovedali sme profesionálov slovenskej spoločnosti TCX, ktorá sa zaoberá integračnými projektmi pre veľké spoločnosti a subjekty štátnej správy a ich skúsenosti nájdete nižšie.

28. apríla 2022

Ergonomické produkty Logitech

TEST: Keď sa lepšie cítite, dokážete aj lepšie a efektívnejšie pracovať

Ergonómia (z gréčtiny: ergon´= práca + nomos = zákony) je veda zaoberajúca sa vzťahmi vznikajúcimi medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje – či už sa jedná o tvary, materiály, osvetlenie, rozmery a pod. Cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. V ergonómii sa používajú poznatky z antropológie, […]

12. apríla 2022

Logitech SIGNATURE M650

Univerzálna myš pre pravákov, ľavákov, malú aj veľkú ruku a v rôznych farbách

Logitech spravil veľmi zaujímavú vec. Uviedli totiž jeden model, resp. modelový rad myší, z ktorého by si mohol vybrať každý používateľ počítača. Myši sú dostupné v prevedení pre malú až stredne veľkú ruku a aj vo verzii pre veľkú ruku, všetky modely sú dostupné v troch rôznych farbách a navyše aj vo verzii LEFT – […]

8. apríla 2022

Siréna alebo semafor

Axis uvádza prvú IP zábleskovú sirénu na svete

Svetovou novinkou v oblasti IP zariadení je nová stroboskopická siréna AXIS D4100-E, umožňujúca vysielať svetelné i zvukové výstražné signály. Siréna je postavená na otvorených štandardoch, takže môže byť ľahko pripojená k akémukoľvek zariadeniu Axis, prípadne k VMS spoločnosti Axis alebo VMS tretích strán. Farebné svetlo a/alebo výstražné zvuky sirény možno konfigurovať podľa potreby pre účely varovania, či upozornenia.

6. apríla 2022

Energia na cestách

Vyrobte si elektrinu, ktorú vám nezdražia

V dnešnej dobe sa v rôznych pádoch skloňuje energetická nezávislosť. Je to logické – zo všetkých strán počujeme o kríze, ktorá energia, bežne dostupná v „systéme“, zdražuje. Čím viac ľudí bude do budúcnosti energeticky sebestačných, tým lepšie. Takže čo k takejto energetickej sebestačnosti ideálne potrebujete?

28. marca 2022

Preventívne opatrenie

Ponúkame obciam a mestám bezodplatné konzultácie v kybernetickej bezpečnosti

Najväčšie ohrozenie samosprávy predstavujú prieniky do siete

1. marca 2022

Dlhý dosah ľahko prenosného objektívu

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy. Jeden z nich ponúkne najdlhšiu ohniskovú vzdialenosť zo všetkých objektívov s automatickým ostrením pre bezzrkadlové systémy[1]

24. februára 2022

Kto meshuje ten ide

Stabilná wi-fi pre celú rodinu

Homeschooling a homeoffice sú pojmy, s ktorými sa väčšina z nás v minulosti mohla stretnúť len zriedka. Dnes ide naopak o každodennú realitu veľkej časti rodín, ktoré mnohokrát s prekvapením zistili, že internetové pripojenie v domácnosti nemajú len pre zábavu.

9. februára 2022

Zožeňte si nové sieťové vybavenie!

Ako pripojiť svoje elektronické darčeky on-line?

Možno patríte medzi tých, ktorých ich blízki na uplynulé Vianoce obdarovali množstvom elektronických darčekov. Lenže ste možno za tých niekoľko týždňov zistili, že to vaša domáca sieť jednoducho nezvláda.

28. januára 2022