Alebo ako sa nespáliť pri realizácii záložných systémov

Napájanie pod kontrolou

Čo na nasadzovanie UPS v skutočných podmienkach hovoria sami zákazníci a čoho sa obávajú implementační partneri? A aké sú možnosti pre manažment UPS? Vyspovedali sme profesionálov slovenskej spoločnosti TCX, ktorá sa zaoberá integračnými projektmi pre veľké spoločnosti a subjekty štátnej správy a ich skúsenosti nájdete nižšie.

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 28. apríla 2022
Obsahuje nasledovné témy

„…Zvykli sme si na to, že elektrinu máme k dispozícii neustále, jednoducho ide o akési nescudziteľné právo. Čo však nie je pravda. Elektrická sieť je skrátka náchylná na výpadky, s ktorými musíme počítať…“

Dôležité je, aby ste pri nasadzovaní UPS mysleli na všetky sieťové zariadenia. Na zdroj záložného napájania tak pripájajte nielen servery, ale aj switche, routery či fyzické firewally. Pri prípadnom výpadku totiž hrozí, že zatiaľ čo servery treba pobeží, nebudú v danej chvíli reálne využiteľné. A navyše môžu byť náchylné voči bezpečnostným hrozbám.

Nasadenie vo veľkých firmách

Občas môže nastať problém s podporou a kompatibilitou. A to nie až tak vo firmách ako hlavne vo verejnom sektore. V štátnych zákazkách je totiž rozhodujúcim faktorom cena a objednávateľ nemôže uvádzať konkrétne meno výrobcu, ale iba parametre zariadenia. To v prípade doplnenia alebo rozšírenia existujúceho záložného systému spôsobuje roztrieštenosť technológií i zhoršuje schopnosť jeho správy.

Nasadenie UPS vo väčších firmách navyše komplikuje fakt, že interní zamestnanci ho už nie sú schopní zvládnuť vlastnými silami. Nemajú skrátka ako realizovať dobrú analýzu, a preto je zložité aj následné nastavovanie.

Ďalším problémom je, že musíte dodržať postupnosť vypínania všetkých počítačov. Ak je celé prostredie správne nastavené, to zistíte až fyzickou skúškou, keď celý systém vypnete. Potom je treba celú infraštruktúru opätovne zapnúť, skontrolovať všetky počítače a služby a až potom je možné proces vypínania vyhlásiť za správne nastavený.

Už je hotovo?

Kdeže, to ešte nie je všetko. Vypínací proces totiž musíte aktualizovať po každom odobratí alebo vložení nového fyzického počítača, po vytvorení nového virtuálneho počítača alebo po vložení aktívneho prvku. Skrátka zakaždým, keď dôjde v postupnosti k zmene.

Vykonanie funkčných skúšok vo väčších firmách je pomerne zložité, pretože časť systémov musí bežať non stop a nie je možné si dovoliť ich výpadok. Nejde totiž presne odhadnúť čas nedostupnosti testovaných systémov. Skúška teda musí v 100 % prípadov dopadnúť dobre a zabezpečiť ich prevádzku. Napriek tomu sa pri prvej skúške vždy ukáže nejaká chyba v analýze alebo v implementácii, ktoré sa následne zapracovávajú do ďalšej fázy úprav či nastavení.

Ako z toho von?

Od určitej veľkosti a dôležitosti podniku je vhodné, a navyše efektívne, nasadenie elektrocentrál, ktoré sa po nastavenom intervale automaticky štartujú. Batérie potom fungujú len ako dočasný zdroj napájania od výpadku sieťového napájania po nábeh elektrocentrál. Napriek tomu však batérie zostávajú veľmi dôležitou súčasťou vyhladzovania prichádzajúceho sieťového napätia a prostriedkom zvyšovania alebo orezávania vstupného napätia (podpätia a prepätia).

Nastavenie správy je alfou a omegou

Základom funkčnej správy napájania je jeho nastavenie. Teraz sa poďme pozrieť konkrétne na softvér PowerPanel Business od spoločnosti CyberPower, s ktorým majú správcovia slovenskej spoločnosti TCX veľmi pozitívne skúsenosti.

Pri tomto softvéri existujú tri verzie, a to Personal, Business a Enterprise, odstupňované podľa úrovne využitia. Zatiaľ čo verzia Personal je určená pre jednotlivcov a domácnosti a Enterprise, ktorý umožňuje aj podrobné sledovanie energetickej efektivity dátových centier (PUE), zase pre najväčšie podniky, variant Business využije predovšetkým segment SMB, teda malých a stredne veľkých podnikov. A na túto verziu softvéru sa teraz zameriame. Nie je sa čoho obávať, pretože nastavenie napájania je veľmi intuitívne a celý program je dostupný oi aj v slovenčine, a to pre platformy Windows, VMware, Mac a Linux.

Schéma – vzdialené ovládanie UPS cez sieť

Z webových stránok si môžete stiahnuť buď modul Local/Remote (pre miestnu/vzdialenú správu) alebo modul Management (Riadenie). Pri moduloch miestnej a vzdialenej správy záleží na tom, či na prepojenie UPS s počítačom využívate USB alebo sériové pripojenie alebo vzdialené pripojenie cez miestnu sieť. Druhá možnosť je aplikovateľná v prípade, že váš záložný napájací zdroj podporuje protokol SNMP a zároveň je vybavený kartou pre vzdialenú správu (Remote Management Card). Tú je možné k zariadeniam UPS od CyberPower štandardne zakúpiť ako voliteľné príslušenstvo (RMCard205). Okrem ovládania v grafickom prostredí umožňuje PowerPanel taktiež vytvoriť užívateľsky programovateľné príkazy pre CLI (rozhranie príkazového riadka) vhodné či už pre rozsiahle siete a opakujúce sa činnosti alebo pre zjednodušenie práce v prostredí malej infraštruktúry.

Aplikačné scenáre nastavenia UPS a softvéru

Možnosti nasadenia a nastavenia UPS sú rozličné. Primárnym účelom je samozrejme prekonať krátkodobý výpadok bez toho, aby došlo k prerušeniu činnosti zálohovaných systémov, sieťových zariadení, serverov a pod. Pokiaľ však má výpadok elektrického prúdu dlhodobejší charakter, na ktorý nie je zálohovací systém navrhnutý, nastáva krízový scenár, ktorého účelom je zbrániť a minimalizovať škody. spôsobené výpadkom.

V prípade zálohovania serverových platforiem to znamená schopnosť riadneho ukončenia behu serverov, a to ako virtuálnych, tak aj hardvérových bez toho, aby došlo k strate dát, či ich porušeniu spôsobené pri nedokončenom ukladaní. Preto je zásadné, aby riadiaci softvér spolupracoval aj s virtuálnymi servermi. V prípade PowerPanel Business sú podporované všetky bežné virtuálne platformy: HyperV od Microsoftu a vCenter alebo ESXi od VMware. Rozhodnutie o vypnutí serverov aj ich postupnosť podľa významu závisí od stavu batérií v UPS a je možné, podľa ich stavu, začať v predstihu vypínanie menej dôležitých systémov tak, aby sa ušetrila energia a predĺžila doba prevádzky kritických systémov a infraštruktúry.

Nastavenie odpojenia virtuálnych serverov WMware

Výpadok prúdu môže tiež slúžiť ako východiskový alarm, ktorý spúšťa ďalšie kroky. Pokiaľ napríklad súvisí s požiarom, môže automaticky dôjsť k otvoreniu núdzových dverí, a aj naopak, môžu sa automaticky uzavrieť vetracie klapky, aby nedošlo k jeho šíreniu. Súčasne môže dôjsť aj k automatickej aktivácii hasiaceho systému.

Aktivity nespúšťajú iba výpadok prúdu, ale je možné nastaviť napríklad aj reakciu pri detekcii zvýšenej teploty prostredia, či sabotáž komunikácie, napríklad pri odistení – alebo naopak zabezpečenie brány vedúcej do priestorov serverovne.

Napájanie pod kontrolou

PowerPanel Business je robustný systém pre správu a monitoring záložných napájacích zdrojov, ktorý je jedným zo zásadných konkurenčných argumentov pre tieto UPS. Má jednoduché rozhranie, intuitívne ovládanie, a navyše je celý k dispozícii v slovenčine. V spojení so skúsenosťami uvedenými vyššie odporúčame integráciu UPS v rámci podnikovej siete minimálne pre zariadenia obsahujúce dôležité a citlivé dáta. Pretože výpadok príde, len neviete kedy.

Pokiaľ by vás zaujímali videá s konkrétnymi spôsobmi nastavenia správy UPS CyberPower, pozrite sa na ich prehľad tu: https://www.cyberpower.com/eu/sk/video/category/software_tutorials

 

Za tipy a skúsenosti ďakujeme spoločnosti TCX a CyberPower.

 

Najnovšie

Vysoko kvalitné snímky a videozáznam na cestách

Spoločnosť Canon Europe predstavuje prvé APS-C bezzrkadlovky systému EOS R – EOS R7 a EOS R10

Inovatívny systém Canon EOS R prichádza aj vo formáte APS-C, a to v podobe dvoch nových bezzrkadloviek EOS R7 a R10

24. mája 2022

Štýlové ultratenké a ľahké notebooky

Nové Zenbooky – prepracovaný dizajn a vyšší výkon

ASUS predstavil nové notebooky radu Zenbook 2022 a Vivobook 2022

16. mája 2022

Najnovšia technológia pre každého

Na slovenský trh vstúpila značka TECNO

Značka smartfónov TECNO prichádza na slovenský trh rovno s piatimi modelmi smartfónov

14. mája 2022

Titulu Royal Warrant,

Opätovné získanie titulu Royal Warrant

Samsung je oficiálnym dodávateľom elektroniky pre britskú kráľovskú rodinu

11. mája 2022

 Lepší výkon

Trvanlivejšie karty s vyššou kapacitou

Samsung predstavuje nové pamäťové karty PRO Endurance  určené najmä pre bezpečnostné a automobilové kamery

11. mája 2022

Plnohodnotný notebook za bagateľ

Dokonalý študentský notebook?

MateBooky Huawei série D vsádzajú na výkon, dizajn a výdrž batérie až 9 hodín

11. mája 2022

Odolný voči pádu, vode aj prachu

Odolný prenosný SSD disk Samsung T7 Shield

Nový externý SSD disk veľkosti kreditnej karty umožňuje bleskurýchle dátové prenosy a je odolný voči pádu, vode aj prachu, takže sa výborne hodí do terénu.

10. mája 2022

PlayGoSmart pokračuje vo svojich ambicióznych expanzných plánoch

Akvíziciu herného špecialistu Gamescenter pod krídla PlayGoSmart

PlayGoSmart posilňuje svoju pozíciu v slovenskej hráčskej komunite

9. mája 2022

Prémiový výkon

ASUS oznámil úplne nový Zenbook 14 Flip OLED (UN5401)

Všestranný prémiový konvertibilný 14″ notebook je vybavený 16 : 10 OLED HDR PANTONE Validated displejom so 100 % pokrytím farebného priestoru DCI-P3

3. mája 2022

Prvýkrát budú prezentované naše projektory radu PU1000 a L700.

Víta vás Epson: navštívte nás v Hale 3 v stánku 3J100

Epson na veľtrhu ISE 2022 predstaví svoju najnovšiu generáciu projektorov 3LCD s vysokou svietivosťou

3. mája 2022

Odporúčané

Množstvo vylepšení, exkluzívne materiály a vyšperkovaný dizajn

Huawei Watch GT 3 Pro prichádzajú

Huawei prichádza s hodinkami pre dámy a pánov, ktoré sa vyznačujú nielen bohatou technologickou výbavou, ale aj prestížnymi materiálmi, ako je keramika či titán, ktoré sú v hodinárskom svete považované za luxusné.

19. mája 2022

Alebo ako sa nespáliť pri realizácii záložných systémov

Napájanie pod kontrolou

Čo na nasadzovanie UPS v skutočných podmienkach hovoria sami zákazníci a čoho sa obávajú implementační partneri? A aké sú možnosti pre manažment UPS? Vyspovedali sme profesionálov slovenskej spoločnosti TCX, ktorá sa zaoberá integračnými projektmi pre veľké spoločnosti a subjekty štátnej správy a ich skúsenosti nájdete nižšie.

28. apríla 2022

Ergonomické produkty Logitech

TEST: Keď sa lepšie cítite, dokážete aj lepšie a efektívnejšie pracovať

Ergonómia (z gréčtiny: ergon´= práca + nomos = zákony) je veda zaoberajúca sa vzťahmi vznikajúcimi medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje – či už sa jedná o tvary, materiály, osvetlenie, rozmery a pod. Cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. V ergonómii sa používajú poznatky z antropológie, […]

12. apríla 2022

Logitech SIGNATURE M650

Univerzálna myš pre pravákov, ľavákov, malú aj veľkú ruku a v rôznych farbách

Logitech spravil veľmi zaujímavú vec. Uviedli totiž jeden model, resp. modelový rad myší, z ktorého by si mohol vybrať každý používateľ počítača. Myši sú dostupné v prevedení pre malú až stredne veľkú ruku a aj vo verzii pre veľkú ruku, všetky modely sú dostupné v troch rôznych farbách a navyše aj vo verzii LEFT – […]

8. apríla 2022

Siréna alebo semafor

Axis uvádza prvú IP zábleskovú sirénu na svete

Svetovou novinkou v oblasti IP zariadení je nová stroboskopická siréna AXIS D4100-E, umožňujúca vysielať svetelné i zvukové výstražné signály. Siréna je postavená na otvorených štandardoch, takže môže byť ľahko pripojená k akémukoľvek zariadeniu Axis, prípadne k VMS spoločnosti Axis alebo VMS tretích strán. Farebné svetlo a/alebo výstražné zvuky sirény možno konfigurovať podľa potreby pre účely varovania, či upozornenia.

6. apríla 2022

Energia na cestách

Vyrobte si elektrinu, ktorú vám nezdražia

V dnešnej dobe sa v rôznych pádoch skloňuje energetická nezávislosť. Je to logické – zo všetkých strán počujeme o kríze, ktorá energia, bežne dostupná v „systéme“, zdražuje. Čím viac ľudí bude do budúcnosti energeticky sebestačných, tým lepšie. Takže čo k takejto energetickej sebestačnosti ideálne potrebujete?

28. marca 2022

Preventívne opatrenie

Ponúkame obciam a mestám bezodplatné konzultácie v kybernetickej bezpečnosti

Najväčšie ohrozenie samosprávy predstavujú prieniky do siete

1. marca 2022

Dlhý dosah ľahko prenosného objektívu

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy. Jeden z nich ponúkne najdlhšiu ohniskovú vzdialenosť zo všetkých objektívov s automatickým ostrením pre bezzrkadlové systémy[1]

24. februára 2022

Kto meshuje ten ide

Stabilná wi-fi pre celú rodinu

Homeschooling a homeoffice sú pojmy, s ktorými sa väčšina z nás v minulosti mohla stretnúť len zriedka. Dnes ide naopak o každodennú realitu veľkej časti rodín, ktoré mnohokrát s prekvapením zistili, že internetové pripojenie v domácnosti nemajú len pre zábavu.

9. februára 2022

Zožeňte si nové sieťové vybavenie!

Ako pripojiť svoje elektronické darčeky on-line?

Možno patríte medzi tých, ktorých ich blízki na uplynulé Vianoce obdarovali množstvom elektronických darčekov. Lenže ste možno za tých niekoľko týždňov zistili, že to vaša domáca sieť jednoducho nezvláda.

28. januára 2022