Alebo ako sa nespáliť pri realizácii záložných systémov

Napájanie pod kontrolou

Čo na nasadzovanie UPS v skutočných podmienkach hovoria sami zákazníci a čoho sa obávajú implementační partneri? A aké sú možnosti pre manažment UPS? Vyspovedali sme profesionálov slovenskej spoločnosti TCX, ktorá sa zaoberá integračnými projektmi pre veľké spoločnosti a subjekty štátnej správy a ich skúsenosti nájdete nižšie.

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 28. apríla 2022
Obsahuje nasledovné témy

„…Zvykli sme si na to, že elektrinu máme k dispozícii neustále, jednoducho ide o akési nescudziteľné právo. Čo však nie je pravda. Elektrická sieť je skrátka náchylná na výpadky, s ktorými musíme počítať…“

Dôležité je, aby ste pri nasadzovaní UPS mysleli na všetky sieťové zariadenia. Na zdroj záložného napájania tak pripájajte nielen servery, ale aj switche, routery či fyzické firewally. Pri prípadnom výpadku totiž hrozí, že zatiaľ čo servery treba pobeží, nebudú v danej chvíli reálne využiteľné. A navyše môžu byť náchylné voči bezpečnostným hrozbám.

Nasadenie vo veľkých firmách

Občas môže nastať problém s podporou a kompatibilitou. A to nie až tak vo firmách ako hlavne vo verejnom sektore. V štátnych zákazkách je totiž rozhodujúcim faktorom cena a objednávateľ nemôže uvádzať konkrétne meno výrobcu, ale iba parametre zariadenia. To v prípade doplnenia alebo rozšírenia existujúceho záložného systému spôsobuje roztrieštenosť technológií i zhoršuje schopnosť jeho správy.

Nasadenie UPS vo väčších firmách navyše komplikuje fakt, že interní zamestnanci ho už nie sú schopní zvládnuť vlastnými silami. Nemajú skrátka ako realizovať dobrú analýzu, a preto je zložité aj následné nastavovanie.

Ďalším problémom je, že musíte dodržať postupnosť vypínania všetkých počítačov. Ak je celé prostredie správne nastavené, to zistíte až fyzickou skúškou, keď celý systém vypnete. Potom je treba celú infraštruktúru opätovne zapnúť, skontrolovať všetky počítače a služby a až potom je možné proces vypínania vyhlásiť za správne nastavený.

Už je hotovo?

Kdeže, to ešte nie je všetko. Vypínací proces totiž musíte aktualizovať po každom odobratí alebo vložení nového fyzického počítača, po vytvorení nového virtuálneho počítača alebo po vložení aktívneho prvku. Skrátka zakaždým, keď dôjde v postupnosti k zmene.

Vykonanie funkčných skúšok vo väčších firmách je pomerne zložité, pretože časť systémov musí bežať non stop a nie je možné si dovoliť ich výpadok. Nejde totiž presne odhadnúť čas nedostupnosti testovaných systémov. Skúška teda musí v 100 % prípadov dopadnúť dobre a zabezpečiť ich prevádzku. Napriek tomu sa pri prvej skúške vždy ukáže nejaká chyba v analýze alebo v implementácii, ktoré sa následne zapracovávajú do ďalšej fázy úprav či nastavení.

Ako z toho von?

Od určitej veľkosti a dôležitosti podniku je vhodné, a navyše efektívne, nasadenie elektrocentrál, ktoré sa po nastavenom intervale automaticky štartujú. Batérie potom fungujú len ako dočasný zdroj napájania od výpadku sieťového napájania po nábeh elektrocentrál. Napriek tomu však batérie zostávajú veľmi dôležitou súčasťou vyhladzovania prichádzajúceho sieťového napätia a prostriedkom zvyšovania alebo orezávania vstupného napätia (podpätia a prepätia).

Nastavenie správy je alfou a omegou

Základom funkčnej správy napájania je jeho nastavenie. Teraz sa poďme pozrieť konkrétne na softvér PowerPanel Business od spoločnosti CyberPower, s ktorým majú správcovia slovenskej spoločnosti TCX veľmi pozitívne skúsenosti.

Pri tomto softvéri existujú tri verzie, a to Personal, Business a Enterprise, odstupňované podľa úrovne využitia. Zatiaľ čo verzia Personal je určená pre jednotlivcov a domácnosti a Enterprise, ktorý umožňuje aj podrobné sledovanie energetickej efektivity dátových centier (PUE), zase pre najväčšie podniky, variant Business využije predovšetkým segment SMB, teda malých a stredne veľkých podnikov. A na túto verziu softvéru sa teraz zameriame. Nie je sa čoho obávať, pretože nastavenie napájania je veľmi intuitívne a celý program je dostupný oi aj v slovenčine, a to pre platformy Windows, VMware, Mac a Linux.

Schéma – vzdialené ovládanie UPS cez sieť

Z webových stránok si môžete stiahnuť buď modul Local/Remote (pre miestnu/vzdialenú správu) alebo modul Management (Riadenie). Pri moduloch miestnej a vzdialenej správy záleží na tom, či na prepojenie UPS s počítačom využívate USB alebo sériové pripojenie alebo vzdialené pripojenie cez miestnu sieť. Druhá možnosť je aplikovateľná v prípade, že váš záložný napájací zdroj podporuje protokol SNMP a zároveň je vybavený kartou pre vzdialenú správu (Remote Management Card). Tú je možné k zariadeniam UPS od CyberPower štandardne zakúpiť ako voliteľné príslušenstvo (RMCard205). Okrem ovládania v grafickom prostredí umožňuje PowerPanel taktiež vytvoriť užívateľsky programovateľné príkazy pre CLI (rozhranie príkazového riadka) vhodné či už pre rozsiahle siete a opakujúce sa činnosti alebo pre zjednodušenie práce v prostredí malej infraštruktúry.

Aplikačné scenáre nastavenia UPS a softvéru

Možnosti nasadenia a nastavenia UPS sú rozličné. Primárnym účelom je samozrejme prekonať krátkodobý výpadok bez toho, aby došlo k prerušeniu činnosti zálohovaných systémov, sieťových zariadení, serverov a pod. Pokiaľ však má výpadok elektrického prúdu dlhodobejší charakter, na ktorý nie je zálohovací systém navrhnutý, nastáva krízový scenár, ktorého účelom je zbrániť a minimalizovať škody. spôsobené výpadkom.

V prípade zálohovania serverových platforiem to znamená schopnosť riadneho ukončenia behu serverov, a to ako virtuálnych, tak aj hardvérových bez toho, aby došlo k strate dát, či ich porušeniu spôsobené pri nedokončenom ukladaní. Preto je zásadné, aby riadiaci softvér spolupracoval aj s virtuálnymi servermi. V prípade PowerPanel Business sú podporované všetky bežné virtuálne platformy: HyperV od Microsoftu a vCenter alebo ESXi od VMware. Rozhodnutie o vypnutí serverov aj ich postupnosť podľa významu závisí od stavu batérií v UPS a je možné, podľa ich stavu, začať v predstihu vypínanie menej dôležitých systémov tak, aby sa ušetrila energia a predĺžila doba prevádzky kritických systémov a infraštruktúry.

Nastavenie odpojenia virtuálnych serverov WMware

Výpadok prúdu môže tiež slúžiť ako východiskový alarm, ktorý spúšťa ďalšie kroky. Pokiaľ napríklad súvisí s požiarom, môže automaticky dôjsť k otvoreniu núdzových dverí, a aj naopak, môžu sa automaticky uzavrieť vetracie klapky, aby nedošlo k jeho šíreniu. Súčasne môže dôjsť aj k automatickej aktivácii hasiaceho systému.

Aktivity nespúšťajú iba výpadok prúdu, ale je možné nastaviť napríklad aj reakciu pri detekcii zvýšenej teploty prostredia, či sabotáž komunikácie, napríklad pri odistení – alebo naopak zabezpečenie brány vedúcej do priestorov serverovne.

Napájanie pod kontrolou

PowerPanel Business je robustný systém pre správu a monitoring záložných napájacích zdrojov, ktorý je jedným zo zásadných konkurenčných argumentov pre tieto UPS. Má jednoduché rozhranie, intuitívne ovládanie, a navyše je celý k dispozícii v slovenčine. V spojení so skúsenosťami uvedenými vyššie odporúčame integráciu UPS v rámci podnikovej siete minimálne pre zariadenia obsahujúce dôležité a citlivé dáta. Pretože výpadok príde, len neviete kedy.

Pokiaľ by vás zaujímali videá s konkrétnymi spôsobmi nastavenia správy UPS CyberPower, pozrite sa na ich prehľad tu: https://www.cyberpower.com/eu/sk/video/category/software_tutorials

 

Za tipy a skúsenosti ďakujeme spoločnosti TCX a CyberPower.

 

Najnovšie

PPDS predstavila interaktívny displej Philips T-Line BDL3652T

Interaktívny displej Philips BDL3652T

Philips Professional Display Solutions (PPDS) rozširuje svoju ponuku o inovatívny interaktívny displej Philips BDL3652T patriaci do produktovej rady T-Line.

2. decembra 2022

Bose predstavuje Bose Music Amplifier

Bose Amplifier

centrum domáceho ozvučenia, ktoré prepojí svet digitálnej hudby aj zbierky tradičných hudobných nosičov

30. novembra 2022

Nové smart hodinky Huawei Watch GT 3 SE

Každodenný asistent s dvojtýždňovou výdržou za skvelú cenu

Spoločnosť Huawei predstavuje najnovšie smart hodinky zo série Watch GT. Model s plným názvom Watch GT 3 SE sú ľahké inteligentné hodinky, ktoré stelesňujú potreby športových a fitness nadšencov.

29. novembra 2022

TIP PRE VÁS

Vyčistite si počítač bezpečne použitím kompresora

Ako si môžete vyčistiť nielen počítač, notebook, ale aj inú domácu elektroniku tak, aby sa nepoškodila? Zvládnete to kompresorom.

28. novembra 2022

Vhodný pre PlayStation 5, hráčske aplikácie a intenzívnu prevádzku

SSD disk Kingston FURY Renegade

Oceňovaný SSD disk Kingston FURY bude novo k dispozícii aj s väčším chladičom

15. novembra 2022

Silný zvuk s výkonom 15 W

Bezdrôtový reproduktor so svetelnými efektmi

Niceboy predstavuje bezdrôtový reproduktor so svetelnými efektmi RAZE Neon

10. novembra 2022

Cvičte doma podľa známych certifikovaných trénerov

Dve nové aplikácie pre inteligentné televízory

Dve nové aplikácie pre inteligentné televízory Samsung na Slovensku: iPrima a Fitshaker

10. novembra 2022

Watch GTR s AMOLED displejom a nová generácia WATCH Lite 3

Dvoje nové inteligentné hodinky Niceboy

Značka Niceboy uvádza na trh hneď dvoje nové inteligentné hodinky. Prémiové hodinky WATCH GTR vynikajú svojou kombináciou zaujímavého dizajnu a odolného vyhotovenia vrátane AMOLED displeja aj funkcie telefonovania.

10. novembra 2022

Samsung prichádza so špeciálnym vysávačom Bespoke Jet Pet

Zatočte so psími chlpmi v domácnosti

Samsung prichádza so špeciálnym vysávačom Bespoke Jet Pet

10. novembra 2022

1.miesto v rebríčku DXOMARK opäť patrí Huawei

Smartfón Huawei – Mate 50 Pro

Huawei Mate 50 Pro je novým kráľom rebríčka DXOMARK, dosiahol najvyššie skóre v histórii

10. novembra 2022

Odporúčané

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022
TEST

POROVNÁVACÍ TEST

Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

Medzi 4K a Full HD rozlíšením je podstatný rozdiel, ale rozhodne dnes neplatí, že za polovičnú cenu dostanete len polovičnú kvalitu.

17. októbra 2022
TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

12. októbra 2022

Výhody štandardu Wi-Fi 6

Späť do školy: Preraďte rýchlosť na Wi-Fi 6

Komplexné portfólio sieťových riešení na prechod na Wi-Fi 6 má vo svojej ponuke spoločnosť TP-Link.

29. augusta 2022

Ako vytvoriť stabilnú Wi-Fi na záhrade?

TP-Link vyrába spoľahlivé zariadenia, a preto na ne poskytuje päťročnú záruku

26. júla 2022

Dokonale sfarbený svet s technológiou Quantum Dot

Ponorte sa do sveta farieb

Hráči majú zmysel pre realizmus; ak ste hráč, takmer určite rozpoznáte niečo podozrivé na míle ďaleko. Či už je to pokles FPS uprostred duelu alebo nekonzistentný dizajn sveta. Nič nezostane bez povšimnutia. Zatiaľ čo vývojári hier sa snažia dosiahnuť skutočný fotorealizmus v hrách s novými enginmi, ako je Unreal Engine 5, zobrazovacia technológia sa snaží držať krok vlastnými pokrokmi…..

16. júna 2022

Ergonomické produkty Logitech

TEST: Keď sa lepšie cítite, dokážete aj lepšie a efektívnejšie pracovať

Ergonómia (z gréčtiny: ergon´= práca + nomos = zákony) je veda zaoberajúca sa vzťahmi vznikajúcimi medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje – či už sa jedná o tvary, materiály, osvetlenie, rozmery a pod. Cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. To mi pripomína moju nepohodu, keď pozerám […]

10. júna 2022