Priekopník vo vývoji mobilnej fotografie

Séria Huawei P

Spôsob, akým zachytávame, ukladáme a zdieľame naše spomienky, prešiel za posledné roky pozoruhodnou premenou.

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 30. mája 2023
Obsahuje nasledovné témy

Zásadný podiel na tom má nástup smartfónov na scénu a ich pôsobivo rýchly vývoj – od objemných tehál” k elegantným vreckovým počítačom. Dnes je jasné, že smartfóny spôsobili vo svete fotografie doslova revolúciu a práve vďaka nim je dnes fotenie dostupnejšie a jednoduchšie, ako kedykoľvek predtým.

Keď sa spojí umenie a technológia

Spoločnosť Huawei je dlhodobo lídrom v oblasti mobilnej fotografie. Veľký podiel na tom má najmä séria Huawei P, ktorá neustále posúva hranice inovácií už od roku 2012, kedy uviedla prvý model Huawei Ascend P1. Rukolapným dôkazom toho sú aj pokroky, ktoré každou novou generáciou priniesla. A nie je veľkým prekvapením, že nová séria P60, ktorá na európske trhy dorazí už čoskoro, posúva mobilnú fotografiu na nový level.

P9: Odštartoval éru duálnych fotoaparátov

Model Huawei P9, ktorý bol uvedený na trh v roku 2016, znamenal pre spoločnosť Huawei významný míľnik vďaka prelomovému systému duálneho fotoaparátu, ktorý bol vyvinutý v spolupráci so spoločnosťou Leica. Dvanásťmegapixelový duálny fotoaparát umožnil vyhotoviť ostrejšie a detailnejšie fotografie a monochromatický snímač sa zas postaral o zachytenie úžasných čiernobielych snímok. Nie je teda prekvapením, že získal titul „Európsky spotrebiteľský smartfón roka 2016 – 2017“ od Európskej asociácie pre obraz a zvuk (EISA).

 

(Foto: Huang Huan, HUAWEI P9 Plus)

P10: Majster portrétov

Nasledujúca séria Huawei P10 predstavila nový objektív, s ktorým sa zachytávanie portrétnych snímok stalo zábavou. Spolu s ním prišla aj optická stabilizácia obrazu a technológia dvojitého priblíženia fotoaparátu. Navyše, vďaka čipsetu Kirin 960 dokázal rad P10 podporovať nahrávanie v rozlíšení 4K. Porotcovia súťaže Android Authority udelili modelu Huawei P10 titul “Najlepší smartfón MWC 2017” za portrétový režim duálneho fotoaparátu a oslnivý dizajn. Po uvedení radu P10 si výrobcovia začali uvedomovať, že jednou zo základných potrieb používateľa pri fotografovaní je kvalitný portrét. Odvtedy sa režim Portrét stal neodmysliteľnou súčasťou a základnou kategóriou v oblasti mobilnej fotografie.

(Foto: Gengchunhui, HUAWEI P10 Plus)

P20: Prvý trojitý fotoaparát v histórii priniesol éru fotografie s AI

Model Huawei P20, uvedený na trh v roku 2018, posunul mobilnú fotografiu na novú úroveň vďaka 40 Mpx fotoaparátu s tromi objektívmi. Smartfón po prvý krát priniesol kombináciu troch objektívov, a to širokouhlý objektív, teleobjektív a monochromatický objektív, čo umožnilo väčšiu flexibilitu a kreativitu pri fotografovaní. Priniesol aj funkciu „Master AI“, ktorá využívala umelú inteligenciu na optimalizáciu nastavení fotoaparátu tak, že dokázal identifikovať objekty a prostredia snímané fotoaparátom a automaticky nastaviť parametre tak, aby výsledná fotografia vyzerala čo najlepšie. Vďaka nej dokázali aj fotografickí nováčikovia zhotoviť zábery porovnateľné profesionálom. Režim Super Night Shot sa postaral o vylepšenie fotografií aj v zhoršených svetelných podmienkach. Vďaka tejto revolučnej kombinácii hardvéru fotoaparátu a softvérového algoritmu získal Huawei P20 Pro ocenenie „Najlepší smartfón roka“ od agentúry EISA, ako aj najvyššie celkové skóre DxOMark [¹].

 

(Foto: Daniele Cadario, HUAWEI P20 Pro)

P30: Zachytí aj neviditeľné

Neskôr séria P30 predstavila objektívy SuperSensing a periskopický optický zoom, a ako prvá v histórii použila sústavu pixelov RYYB na priblíženie a čistý obraz. Táto kombinácia výrazne zlepšila príjem svetla a umožnila používateľom fotografovať tmavé prostredie s množstvom detailov. To, čo však sérii P30 urobilo meno, bolo fotografovanie Mesiaca. Vďaka 50-násobnému priblíženiu objektívu SuperZoom na modeli P30 Pro, sa mu podarilo zachytiť Mesiac s dychberúcim dôrazom na detaily. V duchu tohto významného míľnika si získala spoločnosť Huawei s modelom Huawei P30 Pro srdcia porotcov ocenenie EISA, v ktorom si tento model odniesol titul „Najlepší smartfón roka“.

(Foto: Kyae Hmone, HUAWEI P30 Pro)

P40: Fotografie a videá so super rozlíšením

Séria P40 posunula mobilnú fotografiu opäť o krok ďalej, a vďaka 10-násobnému optickému zoomu dosiahla ostré a jasné snímky na prvý pokus, čím sa začala nová éra výpočtovej fotografie Huawei. Za to si zaslúžene na konto pripísala prestížne ocenenie TIPA, ktoré udelilo sérii Huawei P40 ocenenie za najlepší foto smartfón roku 2020.

(Foto: Wang Zihao, HUAWEI P40 Pro)

P50: Skutočný fotografický zážitok

Posledný prírastok do série P, Huawei P50, uvedený na trh v roku 2022, je vybavený periskopovým objektívom, ktorý umožňuje 10-násobný optický zoom, a snímačom času letu (TOF), ktorý umožňuje rýchlejšie a presnejšie automatické zaostrovanie. Fotoaparát P50 obsahuje aj „Super nočný režim“, ktorý využíva umelú inteligenciu na zlepšenie fotografovania aj pri slabom osvetlení.

 

(Foto: Zhang Niandong, Huawei P50 Pro)

P60: Najlepší foto smartfón roka 2023?

Huawei P60 Pro, najnovšia vlajková loď série P, je splneným snom všetkých nadšencov, ktorí chcú zachytiť najvyššie detaily z rôznych vzdialeností, či už fotografujú pri západe slnka, po zotmení alebo kedykoľvek medzi tým. Tento špičkový smartfón novej generácie si získal pozornosť poroty ocenení TIPA, zloženej z rôznych fotografických publikácií na celom svete, ktorá udelila Huawei P60 Pro ocenenie TIPA WORLD AWARD za najlepší fotografický smartfón roku 2023. Zároveň ide o oficiálne najlepší fotomobil súčasnosti podľa prestížneho rebríčka DXOMARK, v ktorom dosiahol najvyššie skóre v histórii.

 

S každým novým modelom radu P Huawei preukázal svoju oddanosť voči inováciám a dokonalosti v oblasti fotografovania smartfónmi. Keďže dnes sa pri zachytávaní a zdieľaní spomienok stále viac spoliehame na smartfóny, záväzok Huawei do budúcna je jasný: poskytovať nadšencom fotografovania ten najlepší možný zážitok zo zachytávania výnimočných momentov, aj každodenných situácií.

 

Najnovšie

Prvá jesenná novinka Bose na slovenskom trhu

Bose QuietComfort Headphones

Kalendárny príchod jesene sa tento rok takmer presne zišiel s oznámením noviniek spoločnosti Bose. Prvá z nich, ktorá bude v ČR a na Slovensku dostupná už 10. októbra, sú slúchadlá Bose QuietComfort Headphones, na trhu postupne nahradia populárny model QC 45. Novinka si zachováva nezameniteľný ikonický dizajn, ktorý tvoril históriu slúchadiel s aktívnym potlačením okolitých […]

27. septembra 2023

Kvalitný zvuk, výdrž až 9 hodín a cena pod 50 eur

Bezdrôtové slúchadlá Huawei FreeBuds SE 2

Spoločnosť Huawei nedávno uviedla na náš trh nové slúchadlá FreeBuds SE 2, najnovší prírastok do rodiny bezdrôtových slúchadiel kategórie TWS (True Wireless Stereo – skutočne bezdrôtové slúchadlá).

27. septembra 2023

Ľahký kompaktný notebook

Najnovší Pavilion Plus 14 a Pavilion Plus 16[

Spoločnosť HP predstavuje najnovší 14-palcový notebook HP Pavilion Plus a úplne nový 16-palcový notebook HP Pavilion Plus.

27. septembra 2023

ASUS predstavuje ExpertBook B9 OLED

Najľahší 14″ biznisový OLED notebook na svete, bez uhlíkovej stopy, a pritom s vojenskou odolnosťou a zabezpečením a prvkami umelej inteligencie

27. septembra 2023

Predstavujeme prvý prenosný herný monitor AOC GAMING 16G3.

Hrajte na cestách s novým monitorom AOC GAMING 16G3: kraľujte každej hre s výrazným IPS panelom s obnovovacou frekvenciou 144 Hz

27. septembra 2023

Mercusys MR60X

Nový router s podporou Wi-Fi 6 pre širšiu, silnejšiu a priepustnejšiu sieť

Výrobca sieťových zariadení Mercusys prichádza na slovenský trh s úplne novým routerom s podporou štandardu Wi-Fi 6. Jednotka MR60X umožňuje efektívne pripojiť viac zariadení súčasne a zároveň rozšíriť dosah siete so zachovaním rýchlych a kvalitných dátových prenosov.

27. septembra 2023

TP-Link Tapo C520WS

Bezpečnostná Wi-Fi kamera s precíznym nočným snímaním

Šikovný AI režim dokáže rozpoznávať osoby, domácich miláčikov či vozidlá.

27. septembra 2023

Hodinky, ktoré sa prispôsobia vášmu životnému štýlu

Huawei Watch GT 4

Huawei Watch GT 4: Hodinky, ktoré sa prispôsobia vášmu životnému štýlu Počas celého života si budujeme rutiny. Chodíme do školy a do práce, trénujeme vo fitness centrách, a neustále hľadáme nové, zdravšie spôsoby, ako sa stravovať. Nájsť zdravú rovnováhu medzi týmito aktivitami však nie je ľahká úloha. Aby sme si vybudovali vyvážený zdravý životný štýl, […]

26. septembra 2023

Kingston IronKey D500S

Kingston rozširuje ochranu mobilných dát o zabezpečenie na armádnej úrovni

Kingston Digital Europe Co LLP uvádza na trh Best-in-Class šifrované USB flash disky Kingston IronKey D500S, s hardvérovým šifrovaním na armádnej úrovni pre zabezpečenie tranzitu utajovaných dát. D500S má certifikát FIPS 140-3 Level 3 (v procese schvaľovania) s novými vylepšeniami od inštitútu NIST, ktoré pre vládne a vojenské použitie vyžadujú zabezpečený upgrade mikroprocesorov pre ešte silnejšiu […]

14. septembra 2023

Canon predstavuje nové inovatívne modely tlačiarní pre domácnosti a firmy

Canon MAXIFY GX1040 / MAXIFY GX2040

Túto jeseň budú k existujúcemu radu inovatívnych tlačiarní Canon MAXIFY GX pridané nové modely Canon MAXIFY GX1040/GX2040 so zásobníkmi atramentu MegaTank pre hybridných pracovníkov a domáce kancelárie.

11. septembra 2023

Odporúčané

Prístroje jednoducho ovládate z jedného miesta.

Spravujte domácnosť múdro

Produkty chytrej domácnosti nás obklopujú čoraz viac a dokážu nám významne uľahčiť každodenný život. Aké by teda vo vašej domácnosti nemali chýbať? Tu sú tri tipy, čo ušetria čas, peniaze aj starosti.

6. septembra 2023

Mimoriadne tenký dizajn

Spoločnosť Samsung Electronics predstavuje 98″ QLED TV

Super veľká obrazovka optimalizovaná pre váš domov

 

4. júla 2023

Najmenší a najľahší RF objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou

Zachyťte vzácne momenty na cestách s Canon EOS R100 a objektívom RF 28mm F2.8 STM  

EOS R100 je vybavený 24,1-megapixelovým APS-C snímačom, ktorý je niekoľkokrát väčší ako ten, ktorý sa nachádza v špičkových smartfónoch a poskytuje značný posun v kvalite obrazu a videa.

4. júla 2023

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023

Ako vyberať komponenty

Ako na nový počítač?

Každý hráč vie, že novšie hry majú vysoké nároky na hardvér na ktorom bežia, zvlášť keď si ich chcete vychutnať naozaj naplno. Z toho vyplýva, že herný počítač je potrebné raz za niekoľko rokov vymeniť za novší a výkonnejší. Niekedy stačí upgradovať vybrané komponenty (zväčšiť pamäť RAM, disk alebo vymeniť grafickú kartu), inokedy je potrebný […]

15. februára 2023

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022