S chladičom pre PS5

PlayStation 5 a upgrade SSD pomocou Kingston FURY Renegade NVMe

Pridať disk do konzoly PS5 by ste mali čo najskôr, pretože tým len získate. Kingston je jedným zo spoľahlivých a rokmi overených výrobcov, takže pre nás to bola naozaj voľba číslo 1. Testovaný FURY Renegade používame už pár týždňov a funguje naozaj na jednotku.

Autor
Dátum zverejnenia 15. januára 2023
Obsahuje nasledovné témy

Interný SSD disk PlayStation 5 nemá kapacitu ani 1 TB a pritom každá hra vyžaduje pre inštaláciu stále viac priestoru. Disk dokážete zaplniť pár hrami. Navyše sa používaním interný integrovaný disk priamo v konzole po niekoľkých rokoch opotrebuje a konzola sa pravdepodobne stane nefunkčnou. Ako z toho von?

Najjednoduchším spôsobom ako získať trochu priestoru je pripojiť ku konzole externý USB disk. Bohužiaľ táto možnosť vám uvoľní priestor len pre PS4 hry, pretože PS5 umožňuje inštaláciu iba PS4 na externé USB úložisko, ale tie väčšie PS5 hry musia byť na disku v konzole. Popravde aj keď som tam mal dosť PS4 hier, každá zaberala oveľa menej miesta, ako tie nové určené pre PS5. Keď som presunul všetky PS4 dáta na externý SSD disk, získal som len asi 300GB a to som dokázal zaplniť 2-3 novými hrami.

Pred pár mesiacmi však prišiel update systému, ktorý umožnil používať PS5 prídavné NVMe disky, ktoré sa inštalujú do interného slotu. Potrebujete rýchly disk, ktorý zvládne vysoké prenosové rýchlosti nových next-gen konzol, ale vyrieši to ten hlavný problém – rozšíri diskovú kapacitu a odbremení interné úložisko.

Ako na to?

V prvom rade sa netreba báť. Ako prvé spustite aktualizáciu, pretože keď máte starý neaktuálny systém, nemusí podporovať upgrade disku. Konzolu treba „rozobrať“, ale Sony s tým počítalo a tento zákrok neporuší záruku. Konzolu preto vypnite, nechajte pár minút schladiť a odpojte ju od všetkých káblov – vrátane el. site. Disk sa vloží do predpripraveného slotu v konzole, čiže nebudete zasahovať do elektroniky a robiť nejaké komplikované zásahy. Stačí jemným zatlačením odpojiť bočný plastový kryt konzoly a ukáže sa hliníkový kryt chladiča a malý pliešok, ktorý ukrýva slot pre prídavný disk. Ten je zaistený čiernou skrutkou s krížovou hlavou, na ktorú budete potrebovať obyčajný skrutkovač. To je zároveň jediný nástroj potrebný pre upgrade disku.

Plastový bočný kryt PS5 má takéto háčiky, ktoré ho držia na konzole. Tie treba jemným zatlačením uvoľniť, čím sa dostanete ku šachte pre disk.

My sme mali pre našu konzolu k dispozícii disk Kingston FURY Renegade PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD s kapacitou 2 TB. Tento disk je priamo certifikovaný na použitie v hernej konzole PS5 a zároveň ide o jeden z najrýchlejších na trhu. Je tak výkonný, že ani konzola PS5 dnes nevyužije jeho rýchlosť na 100%, ale to sa môže zmeniť ďalšími update. Ak by ste uvažovali o inom modeli, overte si kompatibilitu ešte pred kúpou. Nie každý NVMe disk je totiž vhodný pre použitie s PS5. Kľúčová je tu rýchlosť práce s dátami, pretože to vyžadujú nové hry. Kingston dokáže dáta čítať rýchlosťou 7300 MB/s, ale ako sa ukázalo pri našom teste v konzole, samotná PS5 dokázala z disku čítať iba 6482 MB/s (to je limit samotnej konzoly). Mimochodom aj to je stále viac ako je rýchlosť interného disku (jeho limit je cca 5690 MB/s). Pozitívne je, že sa disk Fury bude menej zahrievať a nebude potrebovať tak intenzívne chladenie ani pri maximálnej záťaži v PS5.

Kovový kryt šachty disku drží jediná skrutka.

Pre úplnosť ešte zopár info – disk Kingston FURY Renegade je vyrábaný v dvoch verziách – s tenkým chladičom (plieškom označovaným Heat Spreader) a s masívnym hliníkovým chladičom (označovaný ako Heatsink). Interne sa disky nelíšia – ide len o veľkosť prídavného chladiča. Tá prvá verzia je vhodná do notebookov, alebo hráčskych PC, ktoré majú zvyčajne masívne hliníkové chladiče ako súčasť základnej dosky. Verzia s prídavným masívnejším chladičom je vhodná aj do našej konzoly, pretože má cooler navrhnutý pre prúdenie vzduchu priamo v PS5. To pomáha odvádzať lepšie teplo z pamäťových čipov a udržiavať SSD v tej správnej kondícii.

Ako už sme spomínali, mali sme k dispozícii 2 TB disk. Ten podľa nás predstavuje aktuálne najlepšiu voľbu pre náročnejšieho hráča s pomerom ceny a výkonu, ako aj dostatočnú kapacitu pre hernú konzolu. Zároveň ponúka tú najvyššiu možnú rýchlosť zápisu. Všetky disky Kingston FURY Renegade čítajú max. rýchlosťou 7300 MB/s, ale najmenšia 500GB verzia zapisuje iba 3900 MB/s, 1 TB disk zapisuje 6000 MB/s (čo je už viac ako zvláda PS5, ktorá má limit asi o 500 MB menej) a až 2TB a 4 TB disk dokáže zapisovať plných 7000 MB/s.

Kingston FURY Renegade je dostupný v dvoch verziách – s masívnym chladičom alebo s chladiacim plieškom.
Odporúčame vám použiť verziu s coolerom akú sme si vybrali aj my.

Do PS5 by bol samozrejme použiteľný aj 500GB disk, no veľa by ste s ním nezískali. Predsa len tá kapacita je dokonca menšia ako ponúka interný disk v PS5. 1 TB verzia je z pohľadu ceny a rýchlosti veľmi zaujímavou voľbou a určite ju možno odporúčať pre väčšinu hráčov. My však konzolu plánujeme využívať v redakcii aj na recenzie nových hier a preto sme chceli väčšie úložisko, aby sme mohli mať nainštalovaných s rezervou aj 15-20 titulov naraz. Používať do PS5 4 TB disky je nezmysel. Málokto potrebuje mať zaraz toľko priestoru a ich aktuálna cena sa vyrovná cene druhej konzoly, čiže je to aj z finančného hľadiska zbytočná investícia. Možno keď časom klesnú ceny na prijateľnejšiu hodnotu budeme uvažovať o upgrade, ale dnes vám úplne bohato postačí 1 až 2 TB disk.

Inštalácia

Po odstránení bočného krytu PS5 a odmontovaní kovovej kryty slotu pre disk sa dostanete ku M.2 konektoru. Do konektoru treba jemne zasunúť disk zhruba pod 30°uhlom. Ak by ste sa ho pokúšali zasunúť naopak, nepodarí sa vám to, pretože konektor má rovnako ako disk na jednej strane zárez. To vás navedie a presne vymedzí ako disk zasunúť do konektoru. Netreba vyvíjať žiadnu veľkú silu – ide to naozaj zľahka. Keď sa vám nedarí disk zasunúť, skontrolujte, či ho vkladáte správne.

Na doske plošného spoja v konzole je 5 kruhových otvorov. V jednom je malý stĺpik s čiernou skrutkou. Tá slúži na zafixovanie disku a keďže sa dnes SSD disky robia v niekoľkých štandardizovaných rozmeroch, sú tu spomínané otvory, aby ste si podľa dĺžky toho svojho mohli posunúť fixačnú skrutku – v našom prípade do 4. otvoru od konektoru resp. 2. dierky zľava, ktorý je označený číslom 80 (je to označenie dĺžky plošného spoja a zároveň je to dnes ten najbežnejšie používaný rozmer NVMe diskov).

Tým sa končí inštaláciu hardvéru. Poistná skrutka zafixuje disk, následne treba primontovať kryt na diskovú šachtu PlayStation a zasunúť naspäť bočný plastový kryt. Keď ho už máte demontovaný, môžete ho prípadne vymeniť za farebné kryty, ktoré sa predávajú ako voliteľné príslušenstvo, no keďže sa nám najviac páčil aj tak ten biely, rozhodli sme sa, že si ho ponecháme.

Touto skrutkou zafixujete disk v šachte. Posunúť sa dá podľa dĺžky vášho SSD od 30 do 110 mm.
(My sme mali 80mm disk, preto je skrutka v pozícii 80)

Po prvom zapnutí konzoly

Konzola po zapnutí detekuje, že došlo k zmene hardvéru a ponúkne vám možnosť zmeniť úložisko. Ak sa vám nezobrazí toto menu, treba vstúpiť do menu Nastavenia a tam zmeniť úložisko z Úložiště konzole na Úložiště M.2 SSD. Rovnaká voľba vás čaká aj v prípade hier a aplikácií určených pre PS4, kde je navyše aj už spomínaná možnosť využiť externý USB disk.

Po dokončená voľby bude nový M.2 disk naformátovaný a následne sa naň presunú dáta z interného úložiska, čo zaberie pár minút (závisí od toho, koľko dát ste mali na disku a aký rýchly disk máte, ale počítajte cca s 30-60 minútami času). Na nový disk sa presunú všetky hry a ďalšie dáta, takže o nič neprídete a po ďalšom reštarte bude konzola fungovať rovnako ako pred samotným upgrade – len teda budete mať viac miesta na disku a možno bude načítavať vaše hry aj o malý kúsok rýchlejšie.

PS4 hry môžete inštalovať aj na USB, PS5 hry je možné inštalovať len na niektorý z SSD diskov.

Záver

Na záver pre vás máme ešte jeden tip. Pozrite si toto inštruktážne video Kingston na Youtube. Je síce v angličtine, no ukazuje celý postup inštalácie a z jeho obsahu pochopíte presný postup keby vám niečo nebolo zrejmé z nášho textu. Netreba sa toho báť, vystačíte si s bežným skrutkovačom, ktorý sa použije len na dve skrutky. Celá inštalácia zaberie pár minút (možno hodinku keď počítame aj presun dát z interného disku PS5 na nový disk v konzole), ale vo výsledku tým získate spoľahlivé riešenie jedného z kľúčových problémov novej konzoly. Určite to neodkladajte a pridajte disk do konzoly PS5 čo najskôr, pretože tým len získate. Kingston je jedným zo spoľahlivých a rokmi overených výrobcov, takže pre nás to bola naozaj voľba číslo 1. Testovaný FURY Renegade používame pár týždňov a funguje naozaj na jednotku.

Najnovšie

UMELÁ INTELIGENCIA V ROLI „ÚPRIMNEJ KLAMÁRKY“?

Stáva sa umelá inteligencia nástrojom dehumanizácie?

Nenechajme sa zmiasť neistým štartom umelej inteligencie. Už dnes nám mení životy, naučila sa pomáhať, ale aj klamať a podvádzať.

17. marca 2023

Inteligentný senzor, ktorý meria kvalitu vzduchu v interiéri 

IKEA uvádza na trh VINDSTYRKA

Najškodlivejšie znečisťujúce látky, pevné častice (PM2,5), nie je možné vidieť voľným okom. Displej senzora VINDSTYRKA bude zobrazovať úrovne PM2,5, vlhkosť a teplotu vzduchu a TVOC**.

10. marca 2023

Tipy a triky, ako ho využiť na maximum

Vyhľadávač Petal Search

Nástroj Petal Search, ktorý zaiste poznajú všetci majitelia Huawei smartfónov, nie je len obyčajný vyhľadávač: ide o skvelý spôsob, ako hľadať aplikácie a hry na platforme AppGallery. Už menej známe sú však jeho ďalšie užitočné funkcie.

7. marca 2023
TEST

Prenosný monitor na tablet i počítač

Recenzia Philips 16B1P3302: Prenosný FullHD monitor nepotrebuje elektrickú zásuvku

Prenosný monitor je šikovným riešením pre každého, kto potrebuje pracovať na cestách alebo zvykne meniť pracovné prostredie.

27. februára 2023

Výnimočná produktivita tlačového zariadenia ProStream

Ultrarýchla digitálna produkcia komerčných tlačových úloh s ProStream 3000 od spoločnosti Canon

Spoločnosť Canon predstavuje novú generáciu vysokorýchlostných atramentových tlačových strojov ProStream 3000. Je postavená na zavedenej technologickej platforme ProStream, poskytuje konzistentnú kvalitu ofsetovej tlače a prináša širší výber substrátov, a to vrátane papiera s vysokou gramážou. Ďalšou výhodou je rýchlosť tlače, ktorá umožňuje ultrarýchlu digitálnu produkciu širšieho spektra komerčných tlačových úloh.

 

27. februára 2023

do rizikových lokalít ako Zóna/Divízia 2

Axis uvádza prvú kameru na svete s ochranou proti výbuchu

Spoločnosť Axis Communications predstavuje novú sieťovú kameru s ochranou proti výbuchu AXIS P1468-XLE s tzv. bullet dizajnom. Táto robustná kamera je ako prvá na svete navrhnutá špecificky tak, aby bola podľa medzinárodných noriem (ATEX, IECEx, NEC) vhodná pre nasadenie v prostrediach označovaných ako Zóna 2, 22 a Trieda I/II/III Divízie 2.

27. februára 2023

Alebo návod „Ako si nastaviť Wi-Fi“ aj pre úplných laikov

Wi-Fi si dnes nastaví každý, kto má v ruke mobil

Ak sa chystáte zaobstarať si domov Wi-Fi sieť a bojíte sa, aby ste ju správne nastavili, tak nemusíte. Asi vás tiež napáda mnoho ďalších otázok. Aký typ routera si vybrať? Je lepšie zvoliť klasický router alebo mesh systém? A čo Wi-Fi 5, Wi-Fi 6 a Wi-Fi 7? A čo bude potom, keď to prinesiem domov? V tomto článku vám poskytneme odpovede.

24. februára 2023

Nabíjanie bez starostí: Až 50 % za niečo vyše 8 minút

vivo prináša na Slovensko svoju novú vlajkovú loď X90 Pro

Novinka prináša hlavný obrazový snímač s veľkosťou 1 palec, špecializovaný čip na spracovanie obrazu, ako aj ultrarýchle nabíjanie – až 50 % len za osem minút

23. februára 2023

Maximálna viditeľnosť

Nový rad displejov Philips High Bright 4000

Nový 4K displej Philips s ultra vysokým jasom pre vnútorné a čiastočne vonkajšie prostredie

22. februára 2023

Canon EOS R8 poskytuje fotografom nástroje pre kreatívnejšiu plnoformátovú tvorbu

Canon predstavuje najľahší plnoformátový fotoaparát systému EOS R

Spoločnosť Canon Europe predstavuje nový plnoformátový bezzrkadlový fotoaparát s výmennými objektívmi EOS R8, ktorý preberá niektoré technológie špičkového fotoaparátu EOS R6 Mark II. Vďaka kompaktnému prevedeniu podobnému fotoaparátu EOS RP, ponúka tento výkonný fotografický a filmový prístroj nadšencom a študentom nástroj, aký potrebujú na to, aby sa vo svojej záľube posunuli na vyššiu úroveň.

14. februára 2023

Odporúčané

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023

Radíme čitateľom

Akú RAMku kúpiť do PC alebo notebooku?

Zatiaľ čo napríklad pri SSD sa vám pravdepodobne nestane, že by nebolo kompatibilné (ak naň máte zodpovedajúci voľný konektor), v prípade RAM je dôležité overiť si množstvo parametrov.

7. decembra 2022

Výhra je vecou náhody

Ako prebieha kontrola online herní

Las Vegas bolo postavené z peňazí hráčov. Keď sa pozriete na tie monumentálne stavby je zrejmé, že najviac peňazí v hazardných hrách vyhráva kasíno, no u takej rulety, kociek, alebo kartových hier vidíte, že vás nik nepodvádza a výhry sú právoplatné. Dnes však môžete hrať aj online… U online hier nevidíte ako to funguje za webovou […]

6. decembra 2022

Chytré centrum všetkého diania

Múdra domácnosť znižuje spotrebu energie

Rozmýšľate nad tým, ako znížiť a optimalizovať svoju spotrebu energie a kde sa dá najlepšie ušetriť? Samozrejme spôsobov existuje viac, ale nie všetky sú ihneď realizovateľné.

2. decembra 2022
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022

Bezpečie a stabilita vašich zariadení

Recenzia: Záložný batériový zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR

Dôležitou úlohou záložného zdroja CyberPower VP1000ELCD-FR je ochrániť počítače a ďalšiu elektroniku pred nečakaným výpadkom energie, prepätím či špičkami v elektrickej sieti a preklenúť krátkodobé výpadky napájania z elektrickej siete.

26. októbra 2022
TEST

POROVNÁVACÍ TEST

Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

Medzi 4K a Full HD rozlíšením je podstatný rozdiel, ale rozhodne dnes neplatí, že za polovičnú cenu dostanete len polovičnú kvalitu.

17. októbra 2022
TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

12. októbra 2022

Výhody štandardu Wi-Fi 6

Späť do školy: Preraďte rýchlosť na Wi-Fi 6

Komplexné portfólio sieťových riešení na prechod na Wi-Fi 6 má vo svojej ponuke spoločnosť TP-Link.

29. augusta 2022