S chladičom pre PS5

PlayStation 5 a upgrade SSD pomocou Kingston FURY Renegade NVMe

Pridať disk do konzoly PS5 by ste mali čo najskôr, pretože tým len získate. Kingston je jedným zo spoľahlivých a rokmi overených výrobcov, takže pre nás to bola naozaj voľba číslo 1. Testovaný FURY Renegade používame už pár týždňov a funguje naozaj na jednotku.

RECENZIA
Autor
Dátum zverejnenia 15. januára 2023
Obsahuje nasledovné témy , ,

Interný SSD disk PlayStation 5 nemá kapacitu ani 1 TB a pritom každá hra vyžaduje pre inštaláciu stále viac priestoru. Disk dokážete zaplniť pár hrami. Navyše sa používaním interný integrovaný disk priamo v konzole po niekoľkých rokoch opotrebuje a konzola sa pravdepodobne stane nefunkčnou. Ako z toho von?

Najjednoduchším spôsobom ako získať trochu priestoru je pripojiť ku konzole externý USB disk. Bohužiaľ táto možnosť vám uvoľní priestor len pre PS4 hry, pretože PS5 umožňuje inštaláciu iba PS4 na externé USB úložisko, ale tie väčšie PS5 hry musia byť na disku v konzole. Popravde aj keď som tam mal dosť PS4 hier, každá zaberala oveľa menej miesta, ako tie nové určené pre PS5. Keď som presunul všetky PS4 dáta na externý SSD disk, získal som len asi 300GB a to som dokázal zaplniť 2-3 novými hrami.

Pred pár mesiacmi však prišiel update systému, ktorý umožnil používať PS5 prídavné NVMe disky, ktoré sa inštalujú do interného slotu. Potrebujete rýchly disk, ktorý zvládne vysoké prenosové rýchlosti nových next-gen konzol, ale vyrieši to ten hlavný problém – rozšíri diskovú kapacitu a odbremení interné úložisko.

Ako na to?

V prvom rade sa netreba báť. Ako prvé spustite aktualizáciu, pretože keď máte starý neaktuálny systém, nemusí podporovať upgrade disku. Konzolu treba „rozobrať“, ale Sony s tým počítalo a tento zákrok neporuší záruku. Konzolu preto vypnite, nechajte pár minút schladiť a odpojte ju od všetkých káblov – vrátane el. site. Disk sa vloží do predpripraveného slotu v konzole, čiže nebudete zasahovať do elektroniky a robiť nejaké komplikované zásahy. Stačí jemným zatlačením odpojiť bočný plastový kryt konzoly a ukáže sa hliníkový kryt chladiča a malý pliešok, ktorý ukrýva slot pre prídavný disk. Ten je zaistený čiernou skrutkou s krížovou hlavou, na ktorú budete potrebovať obyčajný skrutkovač. To je zároveň jediný nástroj potrebný pre upgrade disku.

Plastový bočný kryt PS5 má takéto háčiky, ktoré ho držia na konzole. Tie treba jemným zatlačením uvoľniť, čím sa dostanete ku šachte pre disk.

My sme mali pre našu konzolu k dispozícii disk Kingston FURY Renegade PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD s kapacitou 2 TB. Tento disk je priamo certifikovaný na použitie v hernej konzole PS5 a zároveň ide o jeden z najrýchlejších na trhu. Je tak výkonný, že ani konzola PS5 dnes nevyužije jeho rýchlosť na 100%, ale to sa môže zmeniť ďalšími update. Ak by ste uvažovali o inom modeli, overte si kompatibilitu ešte pred kúpou. Nie každý NVMe disk je totiž vhodný pre použitie s PS5. Kľúčová je tu rýchlosť práce s dátami, pretože to vyžadujú nové hry. Kingston dokáže dáta čítať rýchlosťou 7300 MB/s, ale ako sa ukázalo pri našom teste v konzole, samotná PS5 dokázala z disku čítať iba 6482 MB/s (to je limit samotnej konzoly). Mimochodom aj to je stále viac ako je rýchlosť interného disku (jeho limit je cca 5690 MB/s). Pozitívne je, že sa disk Fury bude menej zahrievať a nebude potrebovať tak intenzívne chladenie ani pri maximálnej záťaži v PS5.

Kovový kryt šachty disku drží jediná skrutka.

Pre úplnosť ešte zopár info – disk Kingston FURY Renegade je vyrábaný v dvoch verziách – s tenkým chladičom (plieškom označovaným Heat Spreader) a s masívnym hliníkovým chladičom (označovaný ako Heatsink). Interne sa disky nelíšia – ide len o veľkosť prídavného chladiča. Tá prvá verzia je vhodná do notebookov, alebo hráčskych PC, ktoré majú zvyčajne masívne hliníkové chladiče ako súčasť základnej dosky. Verzia s prídavným masívnejším chladičom je vhodná aj do našej konzoly, pretože má cooler navrhnutý pre prúdenie vzduchu priamo v PS5. To pomáha odvádzať lepšie teplo z pamäťových čipov a udržiavať SSD v tej správnej kondícii.

Ako už sme spomínali, mali sme k dispozícii 2 TB disk. Ten podľa nás predstavuje aktuálne najlepšiu voľbu pre náročnejšieho hráča s pomerom ceny a výkonu, ako aj dostatočnú kapacitu pre hernú konzolu. Zároveň ponúka tú najvyššiu možnú rýchlosť zápisu. Všetky disky Kingston FURY Renegade čítajú max. rýchlosťou 7300 MB/s, ale najmenšia 500GB verzia zapisuje iba 3900 MB/s, 1 TB disk zapisuje 6000 MB/s (čo je už viac ako zvláda PS5, ktorá má limit asi o 500 MB menej) a až 2TB a 4 TB disk dokáže zapisovať plných 7000 MB/s.

Kingston FURY Renegade je dostupný v dvoch verziách – s masívnym chladičom alebo s chladiacim plieškom.
Odporúčame vám použiť verziu s coolerom akú sme si vybrali aj my.

Do PS5 by bol samozrejme použiteľný aj 500GB disk, no veľa by ste s ním nezískali. Predsa len tá kapacita je dokonca menšia ako ponúka interný disk v PS5. 1 TB verzia je z pohľadu ceny a rýchlosti veľmi zaujímavou voľbou a určite ju možno odporúčať pre väčšinu hráčov. My však konzolu plánujeme využívať v redakcii aj na recenzie nových hier a preto sme chceli väčšie úložisko, aby sme mohli mať nainštalovaných s rezervou aj 15-20 titulov naraz. Používať do PS5 4 TB disky je nezmysel. Málokto potrebuje mať zaraz toľko priestoru a ich aktuálna cena sa vyrovná cene druhej konzoly, čiže je to aj z finančného hľadiska zbytočná investícia. Možno keď časom klesnú ceny na prijateľnejšiu hodnotu budeme uvažovať o upgrade, ale dnes vám úplne bohato postačí 1 až 2 TB disk.

Inštalácia

Po odstránení bočného krytu PS5 a odmontovaní kovovej kryty slotu pre disk sa dostanete ku M.2 konektoru. Do konektoru treba jemne zasunúť disk zhruba pod 30°uhlom. Ak by ste sa ho pokúšali zasunúť naopak, nepodarí sa vám to, pretože konektor má rovnako ako disk na jednej strane zárez. To vás navedie a presne vymedzí ako disk zasunúť do konektoru. Netreba vyvíjať žiadnu veľkú silu – ide to naozaj zľahka. Keď sa vám nedarí disk zasunúť, skontrolujte, či ho vkladáte správne.

Na doske plošného spoja v konzole je 5 kruhových otvorov. V jednom je malý stĺpik s čiernou skrutkou. Tá slúži na zafixovanie disku a keďže sa dnes SSD disky robia v niekoľkých štandardizovaných rozmeroch, sú tu spomínané otvory, aby ste si podľa dĺžky toho svojho mohli posunúť fixačnú skrutku – v našom prípade do 4. otvoru od konektoru resp. 2. dierky zľava, ktorý je označený číslom 80 (je to označenie dĺžky plošného spoja a zároveň je to dnes ten najbežnejšie používaný rozmer NVMe diskov).

Tým sa končí inštaláciu hardvéru. Poistná skrutka zafixuje disk, následne treba primontovať kryt na diskovú šachtu PlayStation a zasunúť naspäť bočný plastový kryt. Keď ho už máte demontovaný, môžete ho prípadne vymeniť za farebné kryty, ktoré sa predávajú ako voliteľné príslušenstvo, no keďže sa nám najviac páčil aj tak ten biely, rozhodli sme sa, že si ho ponecháme.

Touto skrutkou zafixujete disk v šachte. Posunúť sa dá podľa dĺžky vášho SSD od 30 do 110 mm.
(My sme mali 80mm disk, preto je skrutka v pozícii 80)

Po prvom zapnutí konzoly

Konzola po zapnutí detekuje, že došlo k zmene hardvéru a ponúkne vám možnosť zmeniť úložisko. Ak sa vám nezobrazí toto menu, treba vstúpiť do menu Nastavenia a tam zmeniť úložisko z Úložiště konzole na Úložiště M.2 SSD. Rovnaká voľba vás čaká aj v prípade hier a aplikácií určených pre PS4, kde je navyše aj už spomínaná možnosť využiť externý USB disk.

Po dokončená voľby bude nový M.2 disk naformátovaný a následne sa naň presunú dáta z interného úložiska, čo zaberie pár minút (závisí od toho, koľko dát ste mali na disku a aký rýchly disk máte, ale počítajte cca s 30-60 minútami času). Na nový disk sa presunú všetky hry a ďalšie dáta, takže o nič neprídete a po ďalšom reštarte bude konzola fungovať rovnako ako pred samotným upgrade – len teda budete mať viac miesta na disku a možno bude načítavať vaše hry aj o malý kúsok rýchlejšie.

PS4 hry môžete inštalovať aj na USB, PS5 hry je možné inštalovať len na niektorý z SSD diskov.

Záver

Na záver pre vás máme ešte jeden tip. Pozrite si toto inštruktážne video Kingston na Youtube. Je síce v angličtine, no ukazuje celý postup inštalácie a z jeho obsahu pochopíte presný postup keby vám niečo nebolo zrejmé z nášho textu. Netreba sa toho báť, vystačíte si s bežným skrutkovačom, ktorý sa použije len na dve skrutky. Celá inštalácia zaberie pár minút (možno hodinku keď počítame aj presun dát z interného disku PS5 na nový disk v konzole), ale vo výsledku tým získate spoľahlivé riešenie jedného z kľúčových problémov novej konzoly. Určite to neodkladajte a pridajte disk do konzoly PS5 čo najskôr, pretože tým len získate. Kingston je jedným zo spoľahlivých a rokmi overených výrobcov, takže pre nás to bola naozaj voľba číslo 1. Testovaný FURY Renegade používame pár týždňov a funguje naozaj na jednotku.

Čítajte aj ďalšie podobné články:

TEST

Prenosný monitor na tablet i počítač

Recenzia Philips 16B1P3302: Prenosný FullHD monitor nepotrebuje elektrickú zásuvku

Prenosný monitor je šikovným riešením pre každého, kto potrebuje pracovať na cestách alebo zvykne meniť pracovné prostredie.

27. februára 2023
TEST

Recenzia monitora AOC Q27 V5C 27″: Zapáčil sa nám natoľko, že sme si ho zadovážili aj my

Monitory značky AOC sme testovali už niekoľkokrát, napríklad zakrivený CU34G2X 34, klasický X24P1 so špičkovým zobrazovacím panelom IPS a tiež nápadný herný monitor C 27G2 ZU Curved Gaming Monitor. Tieto monitory vynikajú vysokou kvalitou obrazu a férovými cenami, ktoré dávajú vedieť o vyššom štandarde tejto značky, zároveň ju dostávajú aj do rúk neprofesionálov. Najnovšie sme […]

7. novembra 2022
TEST

AUDIOTECHNIKA

Recenzia Truune Eight (8): Najprv šokujú vás aj celé okolie, potom sa ich kvalita stane novým štandardom

Domáci zvuk v štúdiovej kvalite a priamo zo Slovenska? To je Truune Eight (8).

3. novembra 2022
TEST

POROVNÁVACÍ TEST

Nextbase Dash Cam 622GW a 322GW: Ktorú autokameru si vybrať do auta?

Medzi 4K a Full HD rozlíšením je podstatný rozdiel, ale rozhodne dnes neplatí, že za polovičnú cenu dostanete len polovičnú kvalitu.

17. októbra 2022
TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

12. októbra 2022

Najnovšie

Hudba a varenie

Harmónia nielen pre vaše chuťové poháriky

Varenie je rituál, pri ktorom môžete nielen zdokonaľovať svoje umenie, ale aj nájsť pokoj a odreagovanie. Hľadáte ten správny soundtrack k vareniu? Hudba môže mať významný dopad na atmosféru v kuchyni a dokonca aj na chuť vašich jedál. Perfektná melódia do vašej kuchyne Varenie a hudba sú ako soľ a čierne korenie – dokonalo sa dopĺňajú. […]

16. februára 2024

Spoločnosť Epson ako prvá uviedla na trh základnú DTG tlačiareň s bielym atramentom na potlač tmavého textilu  

DTG tlačiareň s bielym atramentom na potlač tmavého textilu

Základná DTG tlačiareň Epson SC-F1000 je prvá, ktorá poskytuje nadšencom, maloobchodníkom a malým podnikom cenovo dostupný spôsob tlače vysoko kvalitných obrázkov na tmavý textil

30. januára 2024

Stále sa zlepšujúci výkon

AGON by AOC predstavuje ďalší krok v hernej evolúcii

AOC GAMING 24G4X a 27G4X debutujú so 180 Hz a novým odvážnym dizajnom

30. januára 2024

Pokročilé funkcie, 4MPx a 10× zoom

Cenovo dostupná PTZ kamera Axis na použitie v interiéri aj v exteriéri

Spoločnosť Axis Communications uvádza novú cenovo dostupnú a flexibilnú otočnú kameru AXIS M5526-E, ktorá je kompatibilná so všetkými PTZ úchytmi Axis a hodí sa na inštaláciu ako do interiéru, tak aj do exteriéru. Kamera ponúka pokročilú analytiku s hlbokým učením a tiež skvelú kvalitu obrazu vo vysokom rozlíšení s veľkým optickým priblížením.

25. januára 2024

Nový rok je príležitosťou začať žiť zdravší a plnohodnotnejší život.

Zdravý životný štýl na dosah ruky aj vďaka týmto aplikáciám

Ak aj vy práve v týchto dňoch rozmýšľate, že zdravý životný štýl jednoducho nie je nič pre vás, vedzte, že jediné, čo vás udrží na správnej ceste, je motivácia.

24. januára 2024

Najrozšírenejším malvérom na Slovensku bol Tofsee

Vydieračský softvér je na vzostupe. Pomáha mu umelá inteligencia

Z pohľadu kybernetickej bezpečnosti dominujú vo svete ransomvérové útoky zamerané na vydieranie, hacktivizmus a umelá inteligencia.

24. januára 2024

Hokej z nemožného uhla

Pozrite sa na experiment s kamerou Axis, ktorú na štadióne zamrazili do ľadu

Ľad, oheň a vibrácie – to je len zopár príkladov náročných podmienok, ktorým musia kamerové systémy čeliť. Spoločnosť Axis Communications, líder v oblasti sieťového videa, v novom experimente predviedla ako jej kamera dokáže zvládať takmer čokoľvek – napríklad aj keď je zamrazená do vnútra ľadu na hokejovom štadióne. Vďaka tomu zachytila doteraz nevídaný záber.

16. januára 2024

ASUS nanovo definuje hranice výkonu revolučnými prémiovými produktmi, ktoré sprevádzajú nové udržateľné riešenia a umelá inteligencia

Novinky od Asus ore rok 2024

ASUS predstavil najnovšie inovácie a produkty na konferencii In Search of Incredible: Transcendence na CES 2024

11. januára 2024

Terapia hudbou

Hudba ako kľúč k ukladaniu spomienok

Vedci z Kalifornskej univerzity zistili, ako dokáže hudba ovplyvňovať emócie. Terapia hudbou by mohla pomôcť ľuďom s posttraumatickou stresovou poruchou aj ľuďom, ktorí majú problémy s pamäťou.

11. januára 2024

Až 2 týždne na jedno nabitie

Huawei Watch GT 4

Štýlové a výkonné smart hodinky, s ktorými zabudnete, kde je nabíjačka

3. januára 2024

Odporúčané

Náušnice? Nie, to sú revolučné slúchadlá Bose

Prvé kusy sú už na českom trhu exkluzívne vo vybraných predajniach a na e-shope iSTYLE.

16. februára 2024

Huawei FreeClip

Slúchadlá do každého ucha

V Huawei vyvinuli slúchadlá, ktoré skvele padnú do každého ucha. Na rozdiel od klasických slúchadiel sa totiž nevkladajú do uší, ale vďaka ergonomickému C-bridge designu držia na uchu pevne zvonku. Či už pri ich používaní sedíte za počítačom alebo cvičíte. Slúchadlá sú k dispozícii v dvoch štýlových farebných prevedeniach, v čiernej a fialovej farbe.

16. februára 2024

Inteligentné zásuvky Tapo P100M a Tapo P110M

Vylepšite si svoju domácnosť so šikovnými Wi-Fi zásuvkami Tapo

Chceli by ste začať s múdrou domácnosťou, ale neviete ako? Ideálna možnosť pre vstup do sveta internetu vecí sú múdre zásuvky. Ich cena sa pohybuje v rade nižších stoviek korún, a napriek tomu ponúka množstvo funkcií, ktoré môžete vyskúšať. Ako sami spoznáte, investícia do chytrého zariadenia sa môže rýchlo vrátiť napríklad v podobe usporenej energie. […]

7. februára 2024

8 hodín nepretržitého počúvania.

Slúchadlá FreeClip od Huawei

Inovatívny dizajn, vylepšený zvukový zážitok a potláčanie okolitého hluku

30. januára 2024

Nové kamery Tapo toho ale vedia oveľa viac

Strážte si každý kút vašej domácnosti aj za tmy

Nové domáce Wi-Fi kamery Tapo C212, ktoré disponuje ethernetovým portom a Tapo C211, prvá Tapo kamera v čiernej farbe, v sebe ukrývajú osvedčené funkcie zabezpečenia, ale ponúkajú aj ďalšie vychytávky, ktoré oceníte v každodenných situáciách.

23. novembra 2023

Výnimočnou osobnosťou vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík

Piaty ročník ESET Science Award pozná laureátky a laureátov ocenenia.

Medzinárodná komisia na čele s nobelistom Michelom Mayorom vybrala na základe komplexného hodnotiaceho procesu tohtoročné laureátky a laureátov ocenenia ESET Science Award. Laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku sa stal Igor Lacík, laureátom v kategórii Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov je Matej Baláž a laureátkou v kategórii Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania sa stala Daniela Ostatníková. Vo […]

13. októbra 2023

Prístroje jednoducho ovládate z jedného miesta.

Spravujte domácnosť múdro

Produkty chytrej domácnosti nás obklopujú čoraz viac a dokážu nám významne uľahčiť každodenný život. Aké by teda vo vašej domácnosti nemali chýbať? Tu sú tri tipy, čo ušetria čas, peniaze aj starosti.

6. septembra 2023

Mimoriadne tenký dizajn

Spoločnosť Samsung Electronics predstavuje 98″ QLED TV

Super veľká obrazovka optimalizovaná pre váš domov

 

4. júla 2023

Najmenší a najľahší RF objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou

Zachyťte vzácne momenty na cestách s Canon EOS R100 a objektívom RF 28mm F2.8 STM  

EOS R100 je vybavený 24,1-megapixelovým APS-C snímačom, ktorý je niekoľkokrát väčší ako ten, ktorý sa nachádza v špičkových smartfónoch a poskytuje značný posun v kvalite obrazu a videa.

4. júla 2023

Top šampióni pre mobilné hry

Najlepšie herné telefóny roku 2023

Najlepšie herné telefóny sú tie, ktoré sú navrhnuté s ohľadom na hráča. Keď hľadáte herný telefón, ideálne zariadenie by malo mať mať rýchly výkon, veľkú obrazovku s vysokým rozlíšením, vysokou obnovovacou frekvenciou, dlhú výdrž batérie a funkcie, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre dokonalé hranie hier.

6. marca 2023