Aké sú rozdiely medzi spôsobmi potlačenie ruchov?

Noise blocking, noise cancelling a noise masking

Ak uvažujete o nových slúchadlách, asi ste narazili na technické výrazy, ktoré znie na prvý pohľad veľmi podobne, ale v skutočnosti sa zásadne líšia.

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 4. mája 2021
Obsahuje nasledovné témy , ,

Aký je rozdiel medzi aktívnym potlačením (ANC, Active Noise Cancelling) či blokovaním (Noise Blocking) hluku? A čo znamená maskovanie hluku alebo šumu (Noise Masking)? Ak pochopíte rozdiely medzi týmito nuansami, vyberiete si tie správne slúchadlá pre vaše potreby. Či už si chcete vytvoriť pohodovú atmosféru pomocou hudby, sústrediť sa, alebo potlačiť svet okolo seba a prekryť rušivé zvuky, ktoré vám nedávajú spať, existuje pre vás riešenie.

Zameriame sa na vysvetlenie troch rôznych prístupov používaných v slúchadlách na potlačenie okolitého hluku – aktívne potlačenie, maskovanie a blokovanie zvukov okolia. Bez zbytočných technických podrobností si vysvetlíme, čím sa líšia a na aké účely sa jednotlivé technológie hodia.

Noise Blocking – tiež nazývané ako pasívna redukcia alebo izolácia hluku

Tento pojem znie technicky, ale v skutočnosti sa jedná o veľmi jednoduchú vec. Blokovanie hluku je v podstate to isté, ako keď si prstami zapcháte uši. Až budete na rušnej ulici, skúste to – vytvoríte jednoducho fyzickú bariéru medzi vami a rušivým hlukom. Tento spôsob je označovaný ako pasívne redukcia šumu alebo blokovanie hluku. Pasívne tlmí okolitý hluk akákoľvek upchávka, ktorá vytvorí popísanú bariéru. K pasívnemu utlmenie netreba žiadnu elektroniku, technológie či mikrofón a nejde zapnúť ani vypnúť.

Napriek tomu sa jedná o neoddeliteľnú súčasť slúchadiel, ktoré pri správnom prevedení tvoria prvú vrstvu tlmiacu nežiaduce zvuky okolia. Dobré utesnenie silikónových koncoviek alebo správne priliehajúce veľké slúchadlá zaistia v tomto smere výrazný efekt. Ide však skôr o biológiu, ako o technológiu. Pretože existuje nespočetné množstvo tvarov a veľkostí ľudského ucha, je potrebné študovať, merať a testovať. Dôkazom toho, ako je potrebné brať do úvahy rozdiely v tvare ľudských uší, dokazujú napríklad najnovšie slúchadlové koncovky StayHear ™ Max, používané u najnovšej generácie absolútne bezdrôtových slúchadiel Bose.
Zrátané a podčiarknuté – blokovanie hluku môže byť efektívne, ale aby slúchadlá zabezpečili skutočné a výrazné odhlučnenie, musia byť použité v kombinácii s ďalšími technológiami.

Noise Cancelling – slovensky často označované ako aktívne potlačenie hluku alebo ruchov (ANC)

Noise Cancelling je populárny pojem a dosť možno je to technológia, ktorú hľadáte. Odblokovanie hluku alebo ak chcete aktívne odhlučnenie sa líši tým, že využíva aktívny Elekronik. Bose použil Acoustic Noise Canceling ™ (ANC) v slúchadlách asi pred 20 rokmi ako prvý a táto technológia bude vždy spojená s touto značkou. O ANC by sa dalo hovoriť celý deň, nám bude ale stačiť pochopiť základný princíp.
Slúchadlá s ANC využívajú technológiu, ktorú je nutné napájať pomocou batérie. Aj bez napájania možno však slúchadlá s ANC využiť s benefitom vyššie popísaného pasívneho blokovanie.

Ako funguje Noise Cancelling? Slúchadlá s aktívnym potlačením hluku doslova odpočúvajú zvuk okolo vás a zabraňujú jeho prieniku do uší. K tomu sú využívané miniatúrne mikrofóny zabudované do slúchadiel alebo koncoviek do uší, ktoré snímajú frekvencie a intenzitu hluku okolia a do uší posielajú opačný signál. Vonkajší hluk sa v kombinácii s týmto signálom vyruší. Akustickí inžinieri by problematiku vysvetlili oveľa zložitejšie, pretože sa jedná o veľmi náročnú elektronickú operáciu, ale nám toto vysvetlenie teraz stačí.
Noise Blocking znižuje teda pomocou fyzického zatlmenie intenzitu ruchov, ktoré sa dostávajú do uší a Noise Cancelling vytvára automaticky ďalšiu, aktívnu elektronickú „bariéru“.
Kedy využijete slúchadlá s potlačením hluku (ANC)? Táto technológia je ideálna vždy, kedy to s počúvaním hudby, audiokníh, podcastov alebo filmov myslíte vážne a nechcete sa nechať rušiť okolím. My v redakcii sa si to vyskúšali exteriéri redakcie, kde bol spustený bazénový vysávač, ktorý ma svoj charakteristický zvuk. Tento zvuk bol dokonale potlačený a vôbec sme ho nevnímali. Slúchadlá s ANC sa stávajú súčasťou každodenného života a stále viac ľudí je používa pri práci, telefonovanie, cestovanie aj pre lepšie sústredenie.

Noise Masking – niekedy označované ako Sound Masking

Teraz vieme, že blokovanie hluku vytvára fyzickú bariéra a aktívne potlačenie hluku pridáva ďalšie, elektronické zatlmenie. Čo však znamená maskovanie hluku alebo šumu?
Veda o maskovaní hluku sa zaoberá úplne inými princípmi. Namiesto použitia elektroniky na potlačenie rušivých zvukov pracuje maskovanie s tým, ako vníma zvuky náš mozog. Maskovanie púšťa do uší ďalší zvuk, ktorého úlohou je odviesť pozornosť od skutočného hluku okolia. Tento spôsob kombinácie dvoch zvukov sa ukazuje ako veľmi efektívny – správne zvolená konštantná zvuková kulisa môže totiž spôsobiť to, že mozog bude menej vnímať nepravidelné rušivé elementy. Príkladom maskovanie hluku sú prístroje vydávajúce takzvaný biely šum, teda upokojujúci konštantný zvuk.

Kedy a prečo zvoliť maskovanie hluku a kedy aktívne potlačenie?
Všetko záleží na tom, aký druh ruchov a pri akej príležitosti potrebujeme potlačiť. Zároveň je potrebné vziať do úvahy, že žiadna technológia nemôže zvuk okolia eliminovať stopercentne.

ANC je veľmi vhodné využiť na počúvanie alebo lepšie sústredenie v prostredí s množstvom nízkofrekvenčného zvuku, ako je napríklad hluk lietadla, motora autobusu alebo ruch kancelárie.
Pre elimináciu nepravidelných zvukov, ako je potrebné chrápanie, sa viac hodí maskovanie. Spoločnosť Bose preto implementovala túto technológiu do aktívnych štupľov do uší Sleepbuds ™ II. Noise Masking pomáha používateľom lepšie zaspávať a pokojnejšie spať. Špunty kombinujú efekt blokovanie hluku s upokojujúcimi „maskujícími“ zvuky. Výsledkom je, že mozog ignoruje hluk, ktorý by inak používateľa rušil. Použitie popísaných štupľov je oveľa účinnejšie ako efekt zvukového automatu s bielym šumom, pretože vytúžený zvuk ide priamo do uší.

 

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Bose pridáva k svojim najnovším slúchadlám Headphones 700 užívateľsky nastaviteľný ekvalizér

Slúchadlá Bose sú historickým priekopníkom technológie ANC

Najnovší a najvyšší model slúchadiel Bose Headphones 700 dostáva novú funkciu nastaviteľného ekvalizéra. Používatelia slúchadiel, ktoré sú známe presnosťou reprodukcie a vynikajúcim potlačením okolitých ruchov, získavajú možnosť upraviť zvuk podľa vlastných preferencií a zdôrazniť výšky, stredy alebo basy. Užívatelia slúchadiel Bose Headphones 700 majú k dispozícii možnosť nastavenia ekvalizéra, podľa vlastných preferencií. Táto funkcia je […]

20. mája 2020

Produktové tipy:

Domáce kino v obývačke – ako na to

Patríte medzi filmových nadšencov? Potom možno uvažujete o tom, ako si doma zabezpečiť čo možno najlepšie podmienky pre efektný obrazový a pôsobivý zvukový zážitok. Väčšina užívateľov bude mať svoje osobné domáce kino situované z praktických dôvodov do hlavnej obývacej miestnosti. Najnáročnejší  fanúšikovia filmov, potom podľa priestorových možností,  si zvolia samostatnú domácu kinosálu, ktorú treba upraviť […]

24. apríla 2020

Reproduktory Bose SoundTouch podporujú najnovšie AirPlay 2

Repráky, ktoré ponúkajú atraktívnu kombináciu kvalitného zvuku, úžitkových vlastností a dizajnu

Reproduktory Bose SoundTouch, ktoré umožňujú priamy streaming pomocou populárnych hudobných služieb a bezdrôtový rozvod hudby, získali najnovšie podporu protokolu AirPlay 2. Táto možnosť je k dispozícii po automatickej aktualizácii firmware aj pre existujúcich používateľov.

19. marca 2020

Vyberáme slúchadlá na šport

Aktívny pohyb je pre mnoho ľudí neodmysliteľne spojený s hudbou. Správne zvolený playlist pomáha totiž prekonať vyčerpania a takmer každého motivuje k vyšším výkonom. To platí pri všetkých individuálnych športoch, či už sa jedná o cvičenie vo fitku alebo beh. Pre tých, ktorým hudba pomáha prekonávať pravidelne sama seba, prinášame niekoľko rád k výberu slúchadiel.

19. februára 2020

Bose najnovšie umožňuje zapojiť do rozvodu hudby v byte aj bezdrôtové reproduktory SoundLink

Prenosné Bluetooth reproduktory Bose Revolve, Revolve +, Color a Micro možno teraz po novom využiť pri rozvode hudby v dome alebo v byte, pomocou šikovných audiosystémov Bose Home Speaker. Túto možnosť umožňuje nová verzia aplikácie Bose Music.

13. februára 2020

Najnovšie

Miniatúrny a diskrétny

Axis uvádza miniatúrny snímací senzor na nosenie na tele

S týmto snímačom sa značne zvyšuje flexibilita a možnosti využitia nositeľných kamier.

23. júla 2021

Najlepšia modulárna displejová stena

The Wall 2021 od Samsungu je teraz dostupná už aj na Slovensku

Je tenšia a ako jediná ponúka rozlíšenie 8K

23. júla 2021

Nový rad búra prekážky na ceste k víťazstvu

Pamäte Kingston FURY vyrážajú do boja!

Kingston FURY Renegade: Nespútaná revolúcia – DDR4 s/bez RGB podsvietenia
Kingston FURY Beast: Výkon, čo nepozná hranice – DDR4 s/bez RGB podsvietenia, aj v prevedení DDR3
Kingston FURY Impact: Veľká posila v malom tele – DDR4 a DDR3

20. júla 2021

Mercusys MP510 KIT

Rozšírte svoju Wi-Fi sieť po elektrickom vedení

Výrobca sieťových zariadení Mercusys uvádza na trh sadu AV1000 Gigabit Powerline adaptérov Mercusys MP510 KIT, ktorá dokáže domácnosť alebo kanceláriu zbaviť miest bez pokrytia bezdrôtovou Wi-Fi sieťou. Novinka prenáša signál aj cez steny a inštaluje sa formou Plug and Play, teda bez zložitej konfigurácie a kabeláže. Proste ju strčte do zásuvky.

16. júla 2021

Hudba pre beh na rôzne vzdialenosti

Chcete pri behu zvýšiť rýchlosť, zlepšiť náladu alebo sa prepojiť s ostatnými bežcami? K tomu všetkému mnohokrát stačí, keď si pustíte tú správnu hudbu.

16. júla 2021

Svet nepatril nikomu, kto nebol hráč!  

ProGamingShop je na Slovensku medzi hráčmi PC a videohier známy už od roku 2002. Stál pri základoch  internetového predaja hier na našom území. Pod hlavičkou PGS sa usporadúvali prvé CounterStrike turnaje a LAN parties. Neskôr sa k aktivitám pridali ďalšie technologické vychytávky ako mp3 prehrávače, mobilné telefóny a napríklad aj elektrovozidlá, ktoré sa neskôr oddelili do eshopu MP3.sk […]

15. júla 2021

Spoločnosť WESTech sa stala distribútorom smartfónov OPPO na Slovensku

Spoločnosť WESTech spol. s r. o.  začína dodávky inteligentných telefónov OPPO populárnych po celom svete na Slovensko. To bolo možné vďaka dohode medzi spoločnosťami, podľa ktorej WESTech získal štatút oficiálneho distribútora OPPO na Slovensku.

15. júla 2021

Bezplatná aktualizácia na Windows 11

ASUS a Microsoft ponúknu bezplatnú aktualizáciu na Windows 11

Stovky kompatibilných ASUS zariadení budú pripravené na bezplatnú aktualizáciu na najnovšiu verziu systému Windows, keď bude k dispozícii – vrátane najnovších modelov radu Zenbook

14. júla 2021

Úložné zariadenia, kde budú vaše dáta v úplnom bezpečí

Spoločnosť Verbatim rozširuje svoju ponuku bezpečných úložísk, predstavením nových externých HDD a SSD, sa šifrovaním a biometrickú technológiou, ktorá zabezpečí, že súkromné ​​dáta uložené na zariadeniach, budú vždy plne chránené a v súlade s požiadavkami GDPR. Nový výkonný HDD Fingerprint Secure, v kapacitách 1TB a 2TB a výkonný Fingerprint Secure SSD v 512MB a 1TB, […]

14. júla 2021

Tajomstvo hradov z piesku

Trocha zábavy a vedy počas prázdnin, nikdy nie je na škodu

Chcete stavať o dovolenke hrady z piesku?
Potom vám dáme niekoľko užitočných rád. Stavba pieskových sôch a hradov je činnosťou, ktorú je možné skúmať vedeckými metódami.

8. júla 2021

Odporúčané

LASEROVÁ TLAČIAREŇ ZA PÁR DROBNÝCH

Test Xerox B205: Solídny štandard pre firmy, ktoré potrebujú spoľahlivé nástroje

„Na experimenty nie je čas, preto chcem len overené a spoľahlivé veci,“ znie jeden z hlavných argumentov, prečo je pre firmy Xerox B205 stále rozumnou voľbou.
Tlač je čiernobiela, ale skener farebný
So vstavaným Wi-Fi tlačí bez použitia kábla

20. júla 2021

Vyniká reprodukciou nízkych tónov a výkonom

Recenzia Sony SRS-XB23: Najlepší parťák na grilovačky a outdoor tréningy

Bluetooth reproduktor Sony SRS-XB23 nie je na trhu úplnou novinkou, ale najmä v tomto období pred letom si k nemu nachádza cestu viac a viac zákazníkov.

8. júla 2021

Testovali sme

Akčné kamery NICEBOY – časť 2. NICEBOY VEGA X PRO

Akčné alebo outdoorové kamery NICEBOY zaujmú svojou cenou. V redakcii sme už mali možnosť vyskúšať základný model NICEBOY VEGA X PLAY a teraz sa pozrieme na robustnejší, vybavenejší a aj trochu drahší model VEGA X PRO.

8. júna 2021

Testovali sme

Akčné kamery NICEBOY – časť 1. NICEBOY VEGA X PLAY

Začína sa leto, čas dovoleniek a výletov. Väčšina ľudí dnes používa primárne na fotky a videá telefóny, kde sa kvalita kamery posunula pomaly na profi úroveň, lenže mobil sa môže ľahko rozbiť a preto ho používame len na tie krásne zábery z miesta.

1. júna 2021

„Noise cancelling“,funkcia, ktorá potláča rušivý šum a zvuky z okolia

Ako si vybrať bezdrôtové slúchadlá?

Ako však vybrať tie správne Bluetooth slúchadlá? Čítajte ďalej.

11. mája 2021
TEST

TEST/RECENZIA

Zakrivený monitor je nový ideál: AOC C27G2ZU (redakčný test)

Zakrivené monitory sú stále o niečo drahšie, no okrem výnimočnej estetiky majú aj doplnkové funkcie, ktoré využijete každý deň. A to aj vtedy, ak nie ste hráč či fanúšik filmového sci-fi.

10. mája 2021

Aké sú rozdiely medzi spôsobmi potlačenie ruchov?

Noise blocking, noise cancelling a noise masking

Ak uvažujete o nových slúchadlách, asi ste narazili na technické výrazy, ktoré znie na prvý pohľad veľmi podobne, ale v skutočnosti sa zásadne líšia.

4. mája 2021

Niceboy HIVE Pins 2 ANC

Do dažďa aj hlučnej kancelárie

Zvyknete telefonovať za volantom, ale nechcete či nemôžete prepojiť mobil s infotainmentom? Beháte či bicyklujete bez ohľadu na to, či je sucho alebo prší? Alebo sa počas práce zvyknete izolovať od okolitého hluku slúchadlami?

8. apríla 2021
TEST

Full HD je stále in

Recenzia Philips 243B1/00: Vysoká hodnota za veľmi rozumné peniaze

Zvažujete kúpu nového monitora? V takom prípade si určite prečítajte našu recenziu, venujeme sa praktickým veciam.

13. februára 2021
TEST

Redakčný test

Vodotesný Niceboy RAZE 2 Vertigo: Nič lepšie za túto cenu nekúpite

Bezdrôtový reproduktor od značky Niceboy je jedným z najzaujímavejších produktov u nás v redakcii. Na prvý pohľad vyzerá skôr jednoducho, ale práve v tom spočíva jeho schopnosť prekvapiť.

12. februára 2021