Aké sú rozdiely medzi spôsobmi potlačenie ruchov?

Noise blocking, noise cancelling a noise masking

Ak uvažujete o nových slúchadlách, asi ste narazili na technické výrazy, ktoré znie na prvý pohľad veľmi podobne, ale v skutočnosti sa zásadne líšia.

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 4. mája 2021
Obsahuje nasledovné témy , ,

Aký je rozdiel medzi aktívnym potlačením (ANC, Active Noise Cancelling) či blokovaním (Noise Blocking) hluku? A čo znamená maskovanie hluku alebo šumu (Noise Masking)? Ak pochopíte rozdiely medzi týmito nuansami, vyberiete si tie správne slúchadlá pre vaše potreby. Či už si chcete vytvoriť pohodovú atmosféru pomocou hudby, sústrediť sa, alebo potlačiť svet okolo seba a prekryť rušivé zvuky, ktoré vám nedávajú spať, existuje pre vás riešenie.

Zameriame sa na vysvetlenie troch rôznych prístupov používaných v slúchadlách na potlačenie okolitého hluku – aktívne potlačenie, maskovanie a blokovanie zvukov okolia. Bez zbytočných technických podrobností si vysvetlíme, čím sa líšia a na aké účely sa jednotlivé technológie hodia.

Noise Blocking – tiež nazývané ako pasívna redukcia alebo izolácia hluku

Tento pojem znie technicky, ale v skutočnosti sa jedná o veľmi jednoduchú vec. Blokovanie hluku je v podstate to isté, ako keď si prstami zapcháte uši. Až budete na rušnej ulici, skúste to – vytvoríte jednoducho fyzickú bariéru medzi vami a rušivým hlukom. Tento spôsob je označovaný ako pasívne redukcia šumu alebo blokovanie hluku. Pasívne tlmí okolitý hluk akákoľvek upchávka, ktorá vytvorí popísanú bariéru. K pasívnemu utlmenie netreba žiadnu elektroniku, technológie či mikrofón a nejde zapnúť ani vypnúť.

Napriek tomu sa jedná o neoddeliteľnú súčasť slúchadiel, ktoré pri správnom prevedení tvoria prvú vrstvu tlmiacu nežiaduce zvuky okolia. Dobré utesnenie silikónových koncoviek alebo správne priliehajúce veľké slúchadlá zaistia v tomto smere výrazný efekt. Ide však skôr o biológiu, ako o technológiu. Pretože existuje nespočetné množstvo tvarov a veľkostí ľudského ucha, je potrebné študovať, merať a testovať. Dôkazom toho, ako je potrebné brať do úvahy rozdiely v tvare ľudských uší, dokazujú napríklad najnovšie slúchadlové koncovky StayHear ™ Max, používané u najnovšej generácie absolútne bezdrôtových slúchadiel Bose.
Zrátané a podčiarknuté – blokovanie hluku môže byť efektívne, ale aby slúchadlá zabezpečili skutočné a výrazné odhlučnenie, musia byť použité v kombinácii s ďalšími technológiami.

Noise Cancelling – slovensky často označované ako aktívne potlačenie hluku alebo ruchov (ANC)

Noise Cancelling je populárny pojem a dosť možno je to technológia, ktorú hľadáte. Odblokovanie hluku alebo ak chcete aktívne odhlučnenie sa líši tým, že využíva aktívny Elekronik. Bose použil Acoustic Noise Canceling ™ (ANC) v slúchadlách asi pred 20 rokmi ako prvý a táto technológia bude vždy spojená s touto značkou. O ANC by sa dalo hovoriť celý deň, nám bude ale stačiť pochopiť základný princíp.
Slúchadlá s ANC využívajú technológiu, ktorú je nutné napájať pomocou batérie. Aj bez napájania možno však slúchadlá s ANC využiť s benefitom vyššie popísaného pasívneho blokovanie.

Ako funguje Noise Cancelling? Slúchadlá s aktívnym potlačením hluku doslova odpočúvajú zvuk okolo vás a zabraňujú jeho prieniku do uší. K tomu sú využívané miniatúrne mikrofóny zabudované do slúchadiel alebo koncoviek do uší, ktoré snímajú frekvencie a intenzitu hluku okolia a do uší posielajú opačný signál. Vonkajší hluk sa v kombinácii s týmto signálom vyruší. Akustickí inžinieri by problematiku vysvetlili oveľa zložitejšie, pretože sa jedná o veľmi náročnú elektronickú operáciu, ale nám toto vysvetlenie teraz stačí.
Noise Blocking znižuje teda pomocou fyzického zatlmenie intenzitu ruchov, ktoré sa dostávajú do uší a Noise Cancelling vytvára automaticky ďalšiu, aktívnu elektronickú „bariéru“.
Kedy využijete slúchadlá s potlačením hluku (ANC)? Táto technológia je ideálna vždy, kedy to s počúvaním hudby, audiokníh, podcastov alebo filmov myslíte vážne a nechcete sa nechať rušiť okolím. My v redakcii sa si to vyskúšali exteriéri redakcie, kde bol spustený bazénový vysávač, ktorý ma svoj charakteristický zvuk. Tento zvuk bol dokonale potlačený a vôbec sme ho nevnímali. Slúchadlá s ANC sa stávajú súčasťou každodenného života a stále viac ľudí je používa pri práci, telefonovanie, cestovanie aj pre lepšie sústredenie.

Noise Masking – niekedy označované ako Sound Masking

Teraz vieme, že blokovanie hluku vytvára fyzickú bariéra a aktívne potlačenie hluku pridáva ďalšie, elektronické zatlmenie. Čo však znamená maskovanie hluku alebo šumu?
Veda o maskovaní hluku sa zaoberá úplne inými princípmi. Namiesto použitia elektroniky na potlačenie rušivých zvukov pracuje maskovanie s tým, ako vníma zvuky náš mozog. Maskovanie púšťa do uší ďalší zvuk, ktorého úlohou je odviesť pozornosť od skutočného hluku okolia. Tento spôsob kombinácie dvoch zvukov sa ukazuje ako veľmi efektívny – správne zvolená konštantná zvuková kulisa môže totiž spôsobiť to, že mozog bude menej vnímať nepravidelné rušivé elementy. Príkladom maskovanie hluku sú prístroje vydávajúce takzvaný biely šum, teda upokojujúci konštantný zvuk.

Kedy a prečo zvoliť maskovanie hluku a kedy aktívne potlačenie?
Všetko záleží na tom, aký druh ruchov a pri akej príležitosti potrebujeme potlačiť. Zároveň je potrebné vziať do úvahy, že žiadna technológia nemôže zvuk okolia eliminovať stopercentne.

ANC je veľmi vhodné využiť na počúvanie alebo lepšie sústredenie v prostredí s množstvom nízkofrekvenčného zvuku, ako je napríklad hluk lietadla, motora autobusu alebo ruch kancelárie.
Pre elimináciu nepravidelných zvukov, ako je potrebné chrápanie, sa viac hodí maskovanie. Spoločnosť Bose preto implementovala túto technológiu do aktívnych štupľov do uší Sleepbuds ™ II. Noise Masking pomáha používateľom lepšie zaspávať a pokojnejšie spať. Špunty kombinujú efekt blokovanie hluku s upokojujúcimi „maskujícími“ zvuky. Výsledkom je, že mozog ignoruje hluk, ktorý by inak používateľa rušil. Použitie popísaných štupľov je oveľa účinnejšie ako efekt zvukového automatu s bielym šumom, pretože vytúžený zvuk ide priamo do uší.

 

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Bose pridáva k svojim najnovším slúchadlám Headphones 700 užívateľsky nastaviteľný ekvalizér

Slúchadlá Bose sú historickým priekopníkom technológie ANC

Najnovší a najvyšší model slúchadiel Bose Headphones 700 dostáva novú funkciu nastaviteľného ekvalizéra. Používatelia slúchadiel, ktoré sú známe presnosťou reprodukcie a vynikajúcim potlačením okolitých ruchov, získavajú možnosť upraviť zvuk podľa vlastných preferencií a zdôrazniť výšky, stredy alebo basy. Užívatelia slúchadiel Bose Headphones 700 majú k dispozícii možnosť nastavenia ekvalizéra, podľa vlastných preferencií. Táto funkcia je […]

20. mája 2020

Produktové tipy:

Domáce kino v obývačke – ako na to

Patríte medzi filmových nadšencov? Potom možno uvažujete o tom, ako si doma zabezpečiť čo možno najlepšie podmienky pre efektný obrazový a pôsobivý zvukový zážitok. Väčšina užívateľov bude mať svoje osobné domáce kino situované z praktických dôvodov do hlavnej obývacej miestnosti. Najnáročnejší  fanúšikovia filmov, potom podľa priestorových možností,  si zvolia samostatnú domácu kinosálu, ktorú treba upraviť […]

24. apríla 2020

Reproduktory Bose SoundTouch podporujú najnovšie AirPlay 2

Repráky, ktoré ponúkajú atraktívnu kombináciu kvalitného zvuku, úžitkových vlastností a dizajnu

Reproduktory Bose SoundTouch, ktoré umožňujú priamy streaming pomocou populárnych hudobných služieb a bezdrôtový rozvod hudby, získali najnovšie podporu protokolu AirPlay 2. Táto možnosť je k dispozícii po automatickej aktualizácii firmware aj pre existujúcich používateľov.

19. marca 2020

Vyberáme slúchadlá na šport

Aktívny pohyb je pre mnoho ľudí neodmysliteľne spojený s hudbou. Správne zvolený playlist pomáha totiž prekonať vyčerpania a takmer každého motivuje k vyšším výkonom. To platí pri všetkých individuálnych športoch, či už sa jedná o cvičenie vo fitku alebo beh. Pre tých, ktorým hudba pomáha prekonávať pravidelne sama seba, prinášame niekoľko rád k výberu slúchadiel.

19. februára 2020

Bose najnovšie umožňuje zapojiť do rozvodu hudby v byte aj bezdrôtové reproduktory SoundLink

Prenosné Bluetooth reproduktory Bose Revolve, Revolve +, Color a Micro možno teraz po novom využiť pri rozvode hudby v dome alebo v byte, pomocou šikovných audiosystémov Bose Home Speaker. Túto možnosť umožňuje nová verzia aplikácie Bose Music.

13. februára 2020

Najnovšie

Zraniteľnosť čipov umožňuje útočníkom odomknúť SIM kartu..,

Používatelia mobilných zariadení s operačným systémom Android sú v ohrození  

Bezpečnostné tipy pre používateľov mobilných zariadení Android 

11. mája 2021

Sledovanie zdravia vo dne aj v noci

Hodinky ASUS VivoWatch SP pre zdravý životný štýl

ASUS VivoWatch SP pomáhajú svojim užívateľom dosahovať denné kondičné ciele a žiť zdravšie.

5. mája 2021

Ako sa chrániť pred phishingom?

Kybernetické útoky zneužívajú známe značky.

Aj na Slovensku sú to technologické giganty a dopravcovia

30. apríla 2021

Stohovateľné manažovateľné switche, ktoré myslia na budúcnosť

Vysokovýkonné prepínače série DXS-3610

Spoločnosť D-Link oznamuje rozšírenie svojho portfólia multi-Gigabitových prepínačov o 10G manažovateľné stohovateľné Layer 3 switche série DXS-3610. Tento rad ponúka vysoký výkon, veľmi nízku odozvu a škálovateľnosť pre podnikové, alebo univerzitné siete a poskytovateľov služieb.

30. apríla 2021

iF Design Awards

Ocenené za inovácie v oblasti produktového dizajnu

Spoločnosť D-Link oznámila, že získala ďalšie svetovo uznávané ocenenia iF Design Awards za dve zo svojich domácich inteligentných dohľadových Wi-Fi kamier – outdoorovú 2K QHD Pan&Zoom kameru DCS-8635LH a vonkajšiu Full HD Wi-Fi kameru DCS-8302LH.

30. apríla 2021

Nová PTZ kamera

31× optický zoom, skvelý obraz v tme a ochrana pred kyberútokmi

Spoločnosť Axis Communications uviedla na trh novú vysokorýchlostnú otočnú kameru AXIS Q6315-LE. Táto kamera je určená na video monitorovanie za každého počasia aj v hlbokej tme a disponuje výkonným IR prísvitom s dlhým dosahom (v závislosti na scéne aj 300 a viac metrov). Vylepšený snímač s procesorom novej generácie zabezpečí lepší obraz, rozšírené možnosti videoanalýzy […]

26. apríla 2021

Elektromobil Seres SF5

Huawei štartuje predaj nového elektromobilu Seres SF5

Huawei štartuje predaj nového elektromobilu Seres SF5

22. apríla 2021

Mastercard, obchodník roka

Spoločnosť dráčik sa stala absolútnym víťazom ocenenia mastercard obchodník roka 2020

V tomto ročníku ocenenia Mastercard Obchodník roka boli do výskumu novo zaradené tri kategórie: e-shopy, lekárne a hračky.

21. apríla 2021

Až 40 percent zariadení je ohrozených

Kybernetický útok na Slovensku

Varovanie pred škodlivým softvérom, ktorý na Slovensku infikuje mobilné zariadenia

21. apríla 2021

Monitor za cenu 159 eur.

Huawei prináša na Slovensko prvý počítačový monitor

Spoločnosť Huawei uvádza na trh nový počítačový monitor Huawei Display 23.8. Matný displej s uhlopriečkou 23,8 palcov a Full HD rozlíšením vyniká okrem iného elegantným prevedením a širokými pozorovacími uhlami. Monitor bude v predaji u maloobchodných predajcov za cenu 159 eur.

20. apríla 2021

Odporúčané

„Noise cancelling“,funkcia, ktorá potláča rušivý šum a zvuky z okolia

Ako si vybrať bezdrôtové slúchadlá?

Ako však vybrať tie správne Bluetooth slúchadlá? Čítajte ďalej.

11. mája 2021
TEST

TEST/RECENZIA

Zakrivený monitor je nový ideál: AOC C27G2ZU (redakčný test)

Zakrivené monitory sú stále o niečo drahšie, no okrem výnimočnej estetiky majú aj doplnkové funkcie, ktoré využijete každý deň. A to aj vtedy, ak nie ste hráč či fanúšik filmového sci-fi.

10. mája 2021

Aké sú rozdiely medzi spôsobmi potlačenie ruchov?

Noise blocking, noise cancelling a noise masking

Ak uvažujete o nových slúchadlách, asi ste narazili na technické výrazy, ktoré znie na prvý pohľad veľmi podobne, ale v skutočnosti sa zásadne líšia.

4. mája 2021

Niceboy HIVE Pins 2 ANC

Do dažďa aj hlučnej kancelárie

Zvyknete telefonovať za volantom, ale nechcete či nemôžete prepojiť mobil s infotainmentom? Beháte či bicyklujete bez ohľadu na to, či je sucho alebo prší? Alebo sa počas práce zvyknete izolovať od okolitého hluku slúchadlami?

8. apríla 2021
TEST

Full HD je stále in

Recenzia Philips 243B1/00: Vysoká hodnota za veľmi rozumné peniaze

Zvažujete kúpu nového monitora? V takom prípade si určite prečítajte našu recenziu, venujeme sa praktickým veciam.

13. februára 2021
TEST

Redakčný test

Vodotesný Niceboy RAZE 2 Vertigo: Nič lepšie za túto cenu nekúpite

Bezdrôtový reproduktor od značky Niceboy je jedným z najzaujímavejších produktov u nás v redakcii. Na prvý pohľad vyzerá skôr jednoducho, ale práve v tom spočíva jeho schopnosť prekvapiť.

12. februára 2021

Disk je dnes najväčšou brzdou počítačov

Chcete rýchle PC? Kúpte si rýchly SSD!

Nie každý potrebuje v jednom momente pracovať so stovkami GB dát, no rýchly disk ocení naozaj každý kto pracuje s počítačom. Svoj podiel na rýchlosti má aj operačná pamäť a celkový výkon zostavy, ale najväčšou brzdou je dnes asi načítavanie dát z diskov.

21. decembra 2020

Na prvý dotyk si vás získa kvalitným spracovaním

Recenzia: Niceboy RAZE 3 Titan

Titani boli starogrécki synovia a dcéry Urana a Gaie, najstaršia generácia starogréckych bohov. Boli to násilnícki a škaredí obri. To je trochu v protiklade s menom Niceboy v preklade „pekný chlapec“. Reproduktor Niceboy RAZE 3 Titan nie je rozhodne škaredý. Skôr naopak. Na prvý dotyk si vás získa kvalitným spracovaním, ktoré vôbec nevyzerá lacno. Má […]

24. novembra 2020

Chirana Medical po spojení s IPM Group spúšťa produkciu pľúcnych ventilátor priamo v USA

Prelomový úspech slovenskej vedy!

Slovenská spoločnosť Chirana Medical vytvorila strategické partnerstvo s IPM Group a
začína vyrábať pľúcne ventilátory priamo v USA. Americké sídlo IPM Chirana je v Research Triangle Park v Severnej Karolíne. Ide o prelomový úspech spojenia vedy a financií.
Namiesto príchodu zahraničnej technológie na Slovensko expanduje slovenská technológia do sveta, a to hneď do USA.

19. novembra 2020
TEST

TEST/RECENZIA

Najlepšie True Wireless slúchadlá do 40 eur? Vyskúšajte Niceboy HIVE podsie

Aj lacnejšie slúchadlá môžu byť vynikajúce.

2. novembra 2020