Aké sú rozdiely medzi spôsobmi potlačenie ruchov?

Noise blocking, noise cancelling a noise masking

Ak uvažujete o nových slúchadlách, asi ste narazili na technické výrazy, ktoré znie na prvý pohľad veľmi podobne, ale v skutočnosti sa zásadne líšia.

OFICIÁLNE
Autor
Dátum zverejnenia 4. mája 2021
Obsahuje nasledovné témy , ,

Aký je rozdiel medzi aktívnym potlačením (ANC, Active Noise Cancelling) či blokovaním (Noise Blocking) hluku? A čo znamená maskovanie hluku alebo šumu (Noise Masking)? Ak pochopíte rozdiely medzi týmito nuansami, vyberiete si tie správne slúchadlá pre vaše potreby. Či už si chcete vytvoriť pohodovú atmosféru pomocou hudby, sústrediť sa, alebo potlačiť svet okolo seba a prekryť rušivé zvuky, ktoré vám nedávajú spať, existuje pre vás riešenie.

Zameriame sa na vysvetlenie troch rôznych prístupov používaných v slúchadlách na potlačenie okolitého hluku – aktívne potlačenie, maskovanie a blokovanie zvukov okolia. Bez zbytočných technických podrobností si vysvetlíme, čím sa líšia a na aké účely sa jednotlivé technológie hodia.

Noise Blocking – tiež nazývané ako pasívna redukcia alebo izolácia hluku

Tento pojem znie technicky, ale v skutočnosti sa jedná o veľmi jednoduchú vec. Blokovanie hluku je v podstate to isté, ako keď si prstami zapcháte uši. Až budete na rušnej ulici, skúste to – vytvoríte jednoducho fyzickú bariéru medzi vami a rušivým hlukom. Tento spôsob je označovaný ako pasívne redukcia šumu alebo blokovanie hluku. Pasívne tlmí okolitý hluk akákoľvek upchávka, ktorá vytvorí popísanú bariéru. K pasívnemu utlmenie netreba žiadnu elektroniku, technológie či mikrofón a nejde zapnúť ani vypnúť.

Napriek tomu sa jedná o neoddeliteľnú súčasť slúchadiel, ktoré pri správnom prevedení tvoria prvú vrstvu tlmiacu nežiaduce zvuky okolia. Dobré utesnenie silikónových koncoviek alebo správne priliehajúce veľké slúchadlá zaistia v tomto smere výrazný efekt. Ide však skôr o biológiu, ako o technológiu. Pretože existuje nespočetné množstvo tvarov a veľkostí ľudského ucha, je potrebné študovať, merať a testovať. Dôkazom toho, ako je potrebné brať do úvahy rozdiely v tvare ľudských uší, dokazujú napríklad najnovšie slúchadlové koncovky StayHear ™ Max, používané u najnovšej generácie absolútne bezdrôtových slúchadiel Bose.
Zrátané a podčiarknuté – blokovanie hluku môže byť efektívne, ale aby slúchadlá zabezpečili skutočné a výrazné odhlučnenie, musia byť použité v kombinácii s ďalšími technológiami.

Noise Cancelling – slovensky často označované ako aktívne potlačenie hluku alebo ruchov (ANC)

Noise Cancelling je populárny pojem a dosť možno je to technológia, ktorú hľadáte. Odblokovanie hluku alebo ak chcete aktívne odhlučnenie sa líši tým, že využíva aktívny Elekronik. Bose použil Acoustic Noise Canceling ™ (ANC) v slúchadlách asi pred 20 rokmi ako prvý a táto technológia bude vždy spojená s touto značkou. O ANC by sa dalo hovoriť celý deň, nám bude ale stačiť pochopiť základný princíp.
Slúchadlá s ANC využívajú technológiu, ktorú je nutné napájať pomocou batérie. Aj bez napájania možno však slúchadlá s ANC využiť s benefitom vyššie popísaného pasívneho blokovanie.

Ako funguje Noise Cancelling? Slúchadlá s aktívnym potlačením hluku doslova odpočúvajú zvuk okolo vás a zabraňujú jeho prieniku do uší. K tomu sú využívané miniatúrne mikrofóny zabudované do slúchadiel alebo koncoviek do uší, ktoré snímajú frekvencie a intenzitu hluku okolia a do uší posielajú opačný signál. Vonkajší hluk sa v kombinácii s týmto signálom vyruší. Akustickí inžinieri by problematiku vysvetlili oveľa zložitejšie, pretože sa jedná o veľmi náročnú elektronickú operáciu, ale nám toto vysvetlenie teraz stačí.
Noise Blocking znižuje teda pomocou fyzického zatlmenie intenzitu ruchov, ktoré sa dostávajú do uší a Noise Cancelling vytvára automaticky ďalšiu, aktívnu elektronickú „bariéru“.
Kedy využijete slúchadlá s potlačením hluku (ANC)? Táto technológia je ideálna vždy, kedy to s počúvaním hudby, audiokníh, podcastov alebo filmov myslíte vážne a nechcete sa nechať rušiť okolím. My v redakcii sa si to vyskúšali exteriéri redakcie, kde bol spustený bazénový vysávač, ktorý ma svoj charakteristický zvuk. Tento zvuk bol dokonale potlačený a vôbec sme ho nevnímali. Slúchadlá s ANC sa stávajú súčasťou každodenného života a stále viac ľudí je používa pri práci, telefonovanie, cestovanie aj pre lepšie sústredenie.

Noise Masking – niekedy označované ako Sound Masking

Teraz vieme, že blokovanie hluku vytvára fyzickú bariéra a aktívne potlačenie hluku pridáva ďalšie, elektronické zatlmenie. Čo však znamená maskovanie hluku alebo šumu?
Veda o maskovaní hluku sa zaoberá úplne inými princípmi. Namiesto použitia elektroniky na potlačenie rušivých zvukov pracuje maskovanie s tým, ako vníma zvuky náš mozog. Maskovanie púšťa do uší ďalší zvuk, ktorého úlohou je odviesť pozornosť od skutočného hluku okolia. Tento spôsob kombinácie dvoch zvukov sa ukazuje ako veľmi efektívny – správne zvolená konštantná zvuková kulisa môže totiž spôsobiť to, že mozog bude menej vnímať nepravidelné rušivé elementy. Príkladom maskovanie hluku sú prístroje vydávajúce takzvaný biely šum, teda upokojujúci konštantný zvuk.

Kedy a prečo zvoliť maskovanie hluku a kedy aktívne potlačenie?
Všetko záleží na tom, aký druh ruchov a pri akej príležitosti potrebujeme potlačiť. Zároveň je potrebné vziať do úvahy, že žiadna technológia nemôže zvuk okolia eliminovať stopercentne.

ANC je veľmi vhodné využiť na počúvanie alebo lepšie sústredenie v prostredí s množstvom nízkofrekvenčného zvuku, ako je napríklad hluk lietadla, motora autobusu alebo ruch kancelárie.
Pre elimináciu nepravidelných zvukov, ako je potrebné chrápanie, sa viac hodí maskovanie. Spoločnosť Bose preto implementovala túto technológiu do aktívnych štupľov do uší Sleepbuds ™ II. Noise Masking pomáha používateľom lepšie zaspávať a pokojnejšie spať. Špunty kombinujú efekt blokovanie hluku s upokojujúcimi „maskujícími“ zvuky. Výsledkom je, že mozog ignoruje hluk, ktorý by inak používateľa rušil. Použitie popísaných štupľov je oveľa účinnejšie ako efekt zvukového automatu s bielym šumom, pretože vytúžený zvuk ide priamo do uší.

 

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Bose pridáva k svojim najnovším slúchadlám Headphones 700 užívateľsky nastaviteľný ekvalizér

Slúchadlá Bose sú historickým priekopníkom technológie ANC

Najnovší a najvyšší model slúchadiel Bose Headphones 700 dostáva novú funkciu nastaviteľného ekvalizéra. Používatelia slúchadiel, ktoré sú známe presnosťou reprodukcie a vynikajúcim potlačením okolitých ruchov, získavajú možnosť upraviť zvuk podľa vlastných preferencií a zdôrazniť výšky, stredy alebo basy. Užívatelia slúchadiel Bose Headphones 700 majú k dispozícii možnosť nastavenia ekvalizéra, podľa vlastných preferencií. Táto funkcia je […]

20. mája 2020

Produktové tipy:

Domáce kino v obývačke – ako na to

Patríte medzi filmových nadšencov? Potom možno uvažujete o tom, ako si doma zabezpečiť čo možno najlepšie podmienky pre efektný obrazový a pôsobivý zvukový zážitok. Väčšina užívateľov bude mať svoje osobné domáce kino situované z praktických dôvodov do hlavnej obývacej miestnosti. Najnáročnejší  fanúšikovia filmov, potom podľa priestorových možností,  si zvolia samostatnú domácu kinosálu, ktorú treba upraviť […]

24. apríla 2020

Reproduktory Bose SoundTouch podporujú najnovšie AirPlay 2

Repráky, ktoré ponúkajú atraktívnu kombináciu kvalitného zvuku, úžitkových vlastností a dizajnu

Reproduktory Bose SoundTouch, ktoré umožňujú priamy streaming pomocou populárnych hudobných služieb a bezdrôtový rozvod hudby, získali najnovšie podporu protokolu AirPlay 2. Táto možnosť je k dispozícii po automatickej aktualizácii firmware aj pre existujúcich používateľov.

19. marca 2020

Vyberáme slúchadlá na šport

Aktívny pohyb je pre mnoho ľudí neodmysliteľne spojený s hudbou. Správne zvolený playlist pomáha totiž prekonať vyčerpania a takmer každého motivuje k vyšším výkonom. To platí pri všetkých individuálnych športoch, či už sa jedná o cvičenie vo fitku alebo beh. Pre tých, ktorým hudba pomáha prekonávať pravidelne sama seba, prinášame niekoľko rád k výberu slúchadiel.

19. februára 2020

Bose najnovšie umožňuje zapojiť do rozvodu hudby v byte aj bezdrôtové reproduktory SoundLink

Prenosné Bluetooth reproduktory Bose Revolve, Revolve +, Color a Micro možno teraz po novom využiť pri rozvode hudby v dome alebo v byte, pomocou šikovných audiosystémov Bose Home Speaker. Túto možnosť umožňuje nová verzia aplikácie Bose Music.

13. februára 2020

Najnovšie

Space Tycoon je virtuálny priestor

Virtuálne ihrisko Samsung Space Tycoon

Samsung predstavuje zážitkové virtuálne ihrisko Space Tycoon na platforme Roblox

2. augusta 2022

S každým praním šetríte energiu, vodu aj pracie prostriedky

Bespoke AI, inteligentné a udržateľné riešenie pre každodenné pranie

Samsung predstavuje práčku a sušičku Bespoke AI, inteligentné a udržateľné riešenie pre každodenné pranie

2. augusta 2022

Xbox pre smart televízory Samsung

Microsoft spustil aplikáciu Xbox pre smart televízory a monitory Samsung

28. júla 2022

Tenký a ľahký 16" notebook so špičkovým výkonom

Herný notebook ROG Flow X16

Republic of Gamers spustil predaj herného notebooku ROG Flow X16

28. júla 2022

Vitajte v novej dobe hrania

Aurora Collection od Logitech G

Spoločnosť Logitech G dnes predstavila Aurora Collection – novú kolekciu obsahujúcu bezdrôtový hráčsky headset G735, bezdrôtovú hráčsku klávesnicu G715, hráčsku klávesnicu G713, bezdrôtovú hráčsku myš G705 a osem používateľských doplnkov. Nová kolekcia bola navrhnutá tak, aby bola genderovo inkluzívna, riešila potreby a priania žien-hráčiek a zároveň oslovila všetkých, čo hľadajú hravý dizajn a nevšedné zážitky. Aurora […]

27. júla 2022

Výkon a produktivita kedykoľvek a kdekoľvek

Prenosný monitor Philips 16B1P3302

Prenosný monitor Philips 16B1P3302 bol vyrobený pre dnešný aktívny životný štýl na cestách

26. júla 2022

Využite mimoriadny potenciál pretaktovania s rodinou pamätí Kingston FURY Renegade DDR5

Kingston FURY

Certifikát Intel® XMP 3.0 –
Vyladené pre maximálny výkon – Nastaviteľné dynamické RGB svetelné efekty

18. júla 2022

Pokročilá technológia pre väčšiu tvorivú slobodu

Canon predstavuje nové RF objektívy

Svet zo širšej perspektívy s novými kompaktnými širokouhlými objektívmi Canon radu RF – prenosné a všestranné objektívy RF 24 mm F1.8 MACRO IS STM a RF 15-30 mm F4.5-6.3 IS STM zachytia obraz s mimoriadnymi detailmi

13. júla 2022

Bezpečný a odolný, stvorený pre moderné firmy

Zoznámte sa s novým smartfónom Galaxy XCover6 Pro

Galaxy XCover6 Pro so svojimi pokročilými funkciami pre zvýšenie produktivity, rýchlejším procesorom a 5G a Wi-Fi 6E konektivitou podporuje lepšiu spoluprácu a výkon zamestnancov.

8. júla 2022

Noc ako kulisa pre úžasné príbehy

Samsung Electronics predstavuje krátky film

Samsung Electronics predstavuje krátky film na motívy seriálu Stranger Things, natočený telefónom Galaxy S22 Ultra

8. júla 2022

Odporúčané

TEST

Horúca novinka od DJI

Recenzia: DJI Mini 3 Pro je úžasný malý dron a robí malé zázraky

Dron vhodný ako pre začiatočníka, tak pre pokročilého.

28. júla 2022

Ako vytvoriť stabilnú Wi-Fi na záhrade?

TP-Link vyrába spoľahlivé zariadenia, a preto na ne poskytuje päťročnú záruku

26. júla 2022

Dokonale sfarbený svet s technológiou Quantum Dot

Ponorte sa do sveta farieb

Hráči majú zmysel pre realizmus; ak ste hráč, takmer určite rozpoznáte niečo podozrivé na míle ďaleko. Či už je to pokles FPS uprostred duelu alebo nekonzistentný dizajn sveta. Nič nezostane bez povšimnutia. Zatiaľ čo vývojári hier sa snažia dosiahnuť skutočný fotorealizmus v hrách s novými enginmi, ako je Unreal Engine 5, zobrazovacia technológia sa snaží držať krok vlastnými pokrokmi…..

16. júna 2022

Ergonomické produkty Logitech

TEST: Keď sa lepšie cítite, dokážete aj lepšie a efektívnejšie pracovať

Ergonómia (z gréčtiny: ergon´= práca + nomos = zákony) je veda zaoberajúca sa vzťahmi vznikajúcimi medzi človekom a prostredím, ktoré ho obklopuje – či už sa jedná o tvary, materiály, osvetlenie, rozmery a pod. Cieľom je vytvoriť také pracovné podmienky, ktoré podporujú optimálny výkon človeka a jeho pohodu. To mi pripomína moju nepohodu, keď pozerám […]

10. júna 2022

Množstvo vylepšení, exkluzívne materiály a vyšperkovaný dizajn

Huawei Watch GT 3 Pro prichádzajú

Huawei prichádza s hodinkami pre dámy a pánov, ktoré sa vyznačujú nielen bohatou technologickou výbavou, ale aj prestížnymi materiálmi, ako je keramika či titán, ktoré sú v hodinárskom svete považované za luxusné.

19. mája 2022

Alebo ako sa nespáliť pri realizácii záložných systémov

Napájanie pod kontrolou

Čo na nasadzovanie UPS v skutočných podmienkach hovoria sami zákazníci a čoho sa obávajú implementační partneri? A aké sú možnosti pre manažment UPS? Vyspovedali sme profesionálov slovenskej spoločnosti TCX, ktorá sa zaoberá integračnými projektmi pre veľké spoločnosti a subjekty štátnej správy a ich skúsenosti nájdete nižšie.

28. apríla 2022

Siréna alebo semafor

Axis uvádza prvú IP zábleskovú sirénu na svete

Svetovou novinkou v oblasti IP zariadení je nová stroboskopická siréna AXIS D4100-E, umožňujúca vysielať svetelné i zvukové výstražné signály. Siréna je postavená na otvorených štandardoch, takže môže byť ľahko pripojená k akémukoľvek zariadeniu Axis, prípadne k VMS spoločnosti Axis alebo VMS tretích strán. Farebné svetlo a/alebo výstražné zvuky sirény možno konfigurovať podľa potreby pre účely varovania, či upozornenia.

6. apríla 2022

Energia na cestách

Vyrobte si elektrinu, ktorú vám nezdražia

V dnešnej dobe sa v rôznych pádoch skloňuje energetická nezávislosť. Je to logické – zo všetkých strán počujeme o kríze, ktorá energia, bežne dostupná v „systéme“, zdražuje. Čím viac ľudí bude do budúcnosti energeticky sebestačných, tým lepšie. Takže čo k takejto energetickej sebestačnosti ideálne potrebujete?

28. marca 2022

Preventívne opatrenie

Ponúkame obciam a mestám bezodplatné konzultácie v kybernetickej bezpečnosti

Najväčšie ohrozenie samosprávy predstavujú prieniky do siete

1. marca 2022

Dlhý dosah ľahko prenosného objektívu

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy

Canon uvádza na trh dva nové RF objektívy. Jeden z nich ponúkne najdlhšiu ohniskovú vzdialenosť zo všetkých objektívov s automatickým ostrením pre bezzrkadlové systémy[1]

24. februára 2022